De Oorlog Buitenlandse!) e Revue. L I' De Bolswardsche Courant en Westergoo II 1 r Eetbare planten en vruchten, die in het wild groeien. Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD EEN BESCHOUWING OVER DEN STRIJD IN AFRIKA No 54 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No, 451 38*!g Jaargang Dinsdag 7 Juli 1942 o» 1. y ts LUCTOR. ts. ts. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAuoAVoNDS. Leesgeld fr. p. p. per hall jaar 11.57 Bulten de provincie 12.10; Inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. Ook voor Turkije wordt de toestand weer minder gunstig. Tot nu toe waren beide oorlogvoerende partijen hef mees te gediend met een welwillende neutrali teit. Na den val van Sebastopol is daar evenwel een kleine wijziging in geko men. Speciaal voor wat betreft de nog aanwezige Sovjetvloot in de Zwarte Zee. Volgens een bericht uit Ankara heeft de Engelsche ambassadeur zich tot de Turksche règeering gewend met het ver zoek de Sovjet Russische Zwarte Zee- vloot de doorvaart door de Dardanellen toe te staan. In bevoegde Duitsche krin gen spreekt men de overtuiging uit, dat de Turksche regeering een dergelijk ver zoek van de hand zou wijzen. Te Ankara heeft men te dikwijls de plechtige ver zekering afgelegd, dat de Dardanellen voor alle oorlogvoerende partijen geslo ten blijven, dus ook voor de thans in het nauw gedreven Russische Zwarte Zee-vloot. De ontwikkeling van den toestand en de toekomstige positie van Turkije zullen zeker met groote belangstelling worden gevolgd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 5 Juli. (D.N.B.), Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: HOOFDREDACTEUR ct. j De verrassend snelle opmarsch van Generaal-veldmaarschalk Rommel in N- Afrika heeft behalve de directe bedrei ging van het Suez-kanaal ook nog an dere problemen weer eens iets scherper naar voren gebracht, n.l. Egypte en Turkije. Beide landen hebben van het begin van dezen oorlog af getracht den strijd buiten hun landsgrenzen te houden maar de eigen wil tot een zekere neutraliteit wordt dikwerf door de omstandigheden onderdrukt. De ontwikkeling van een aanval door de eene partij kan soms voor een tot nu toe neutraal land ern stige gevolgen hebben. We zien dit met Egypte. Nu de oorlog de grenzen van dit die voornamelijk^ in Zeeland en op de Z.- Hollandsche eilanden langs het water groeit, verder het lamsoor, dat ook in Ten Zuid-Westen van Sebastopol zijn de laatste vijandelijke troepen, na hard nekkig verzet vernietigd of gevangen ge nomen. Hiermede iis de slag om Sebas topol geëündigd. De definitieve cijfers betreffende het aantal gevangenen en de buit worden nog gepubliceerd. In het zeegebied van Rostov hebben jachtvliegtuigen van de Kroatische lucht macht een vijandelijke torpedomotorboot tot zinken gebracht en een andere boet zwaar beschadigd. Na de doorbraak door de Sovjet-stel- lingen tusschen Charkov en Koersk heb ben de voorste afdeelingen van de Duit sche en de verbonden troepen over een breed front den Don bereikt. Wanho pige tegenaanvallen van Sovjetpantser- formaties werden met zeer zware verlie zen voor den vijand afgeslagen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en torpedovliegtuigen steunden door onophoudelijke aanvallen de oprukken de divisies en brachten den vijand nieu we zware, bloedige verliezen aan men- schen en materieel toe. In luchtgevech- 1 in ico :t, ti.tj. 6 ct, Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87026, baar. De vernielingen in de stad en ha ven van Alexandria door de Engelsche troepen hebben reeds tot officieele stap pen bij den Britschen ambassadeur ge leid. Het antwoord luidde, dat de Ein gelsche militairen zich bij deze maatre gelen lieten leiden door de zuiver mili taire noodzaak. Wanneer bij die nood zaak dan ook nog gevoegd zal worden het reeds elders toegepaste systeem van de verschroeide aarde, dan wordt daar mee voor de Egyptische bevolking een hoogst emstigen toestand geschapen. Alleen reeds een beschadiging van de bevloeiings-installaties in Alexandrië en Cairo zou voor de oogsf funeste gevol gen hebben en het land aan de rand van den hongerdood brengen. De Asmogendheden hebben slechts be lang bij een neutrale houding van Egyp te. Zoo wordt uit Rome gemeld, dat de strijdkrachten van de As Egypte niet be treden als een vijandelijk land, doch uit sluitend met het doel de Engelschen van Egyptisch grondgebied te verdrijven. De politiek van de As is gebaseerd op het beginset dat Egypte bejhoort laan de Egyptenaren. Bevrijd van de banden die het verbonden met ’t Britsche imperium en die het genoodzaakt hebben de ge volgen van den oorlog te ondergaan, is Egypte bestemd zijn plaats in te nemen in de gemeenschap der onafhankelijke en souvereine volkeren. de dauwbraam. Beide braamsoorten heb ben een hoog vitamine-a gehalte, ook vitamine-c. Het voordeel is dat het vita mine-A eerst gebroken wordt bij ’n tem peratuur van 160-200 graden en dit voe dingsmiddel dus bij het koken bewaard blijft Wel gaat dan het vitamine-c ver loren, doch wannea|r men (de {bramen weckt gedurende een half uur lang op een temperatuur tot 60 graden C., dan blijft ook het vitamine-c bewaard. Een andere vrucht, die goed eetbaar is, is de vlierbes, hoewel deze niet rauw te eten is. Als jam gemaakt is de vlier bes bijzonder smakelijk. Ze heeft een lijmdrijvende werking en verdrijft hoest en bronchitis. De vlierbes moet gekookt worden met suiker en een weinig pectine. Ze heeft een hoog vitamine-a gehalte en is te plukken van 1 Sept.-l Oct. Zooals bekend, zijn vooral de vogels er gek op. Verder kunnen nog genoemd worden de duinhoorn en de oranjebessen bei den goed te gebruiken voor jam. Ze zijn echter moeilijk te plukken vanwege de doornen. Wat de vruchten betreft, noemen we ten slotte nog de wilde frambozen, die het voordeel hebben, daf er nooit worm pjes inzitten, zooals bij de gekweekte frambozen We plukken ze omstreeks Juli Verder Ide Meidoombessen. (Deze zijn niet erg smakelijk doch wel voedzaam. Ze hebben een hoog vitamine-c zoowel als -a gehalte. Ook het vleesch van de rozenbottels is smakelijk en voedzaam. Men denke er aan de haartjes en de pit ten er uit te halen. Tot beslurt van dit praatje nog het een en ander over de eetbare paddestoe len. In het bijzonder noemen we de champignon, die rijk is aan vitamine Bi (gist). Champignons groeien in het wild en vooral op mestplaatsen, vuilnisbel ten, composthoopen e.d. Men ga echter voorzichtig te werk en als men er geen verstand van heeft, moet men er niet aan beginnen. Wanneer men op zoek gaat naar eetbare paddestoelen, dan is het beslist noodzakelijk, dat een expert op dit gebied meegaat. Er is namelijk een zwaar vergiftigde paddestoel, de z.g. knolzwam, die veel lijkt op de champig non, Hoe zwaar deze paddestoel vergif tig is, bewijst wel het feit, dat één knol zwam in een maal voor acht personen reeds doodelijk is. Men neme dus steeds een deskundige in den arm. Het is ook de reinste nonsens om een zilveren lepel mee te koken in de pan met paddestoelen. Volgens het volksge zegde wordt zoo’n lepel zwart als er ’n vergiftigde paddestoel tusschen zit. Dit is niet waar, dus men ga vooral met paddestoelen voorzichtig te werk. Ook bedorven eetbare paddestoelen zijn ver giftig. Wie geen verstand heeft van paddestoelen en ze toch graag wil eten, bestelle ze bij den handel. In Brabant zöjn enkele kweekerijen van rhampig- nons; deze paddestoelen kunnen worden aanbevolen. En als men er zelf op uit gaat in de bosschen, dan een expert, die er verstand van’ heeft, meenemen 1 An ders houdt magere Hein U gezelschap. Zoo ziet er is nog wel het een en ander in de vrije natuur, dat als voed sel kan dienen. We hebben, doordat we jaren in overvloed hebben geleefd, deze natuurgaven versmaad en in vele ge vallen wisten we zelfs niet van haar be staan. Nu is het de tijd om gebruik te maken van de planten en vruchten, die de natuur ons biedt. Profiteer er van, zoolang het noodig is. af verkeerd opgevat, maar niemand heeft hem slechter begrepen dan Churchill zelf Voorts verklaarde hij, dat een tweede front in Europa in den loop van dit jaar noodzakelijk is en hij zeide woordelijk: Valt de vijand aan op een afstand van 21 mijl en niet op een afstand van 14000 mijlen. Over dat tweede front is reeds heel wat geschreven. Dezer dagen heeft Dr. Goebbels in „das Reich” een artikel aan dit tweede front gewijd. Hij schreef o.m.: Bij een poging om in Europa te landen zouden de Engelschen een debacle beleven, waarbij de catastrofe van Duinkerken zou verbleken. Dr. Goebbels wijst er op dat de Engelschen ditmaal niet op het continent staan, maar de zee moeten oversteken en dat zij op geen enkel hulp- volk kunnen rekenen. Mochten zij van opstanden in de bezette gebieden droo. men, dan is deze hoop zeer naief. Een dergelijke poging zou vermoedelijk maar een paar uur duren. Het is iets anders om nu en dan bij gelegenheid een rail op te blazen, dan een strijdend leger in den rug aan te vallen, W« nemen aan dat men dit in Noorwegen, in Nederland, België en Frankrijk volkomen beseft. Dr. Goebbels wijst er dan op, dat de ervaringen aan andere fronten niet zeer hoopvol voor de Engelschen zijn, moch ten zij een z.g. tweede front willen be ginnen. Ook het tonnagegebrek vormt een groote moeilijkheid voor de Engel schen. Juist ten aanzien van een tweede front staat Churchill voor een dilemma: het volk en schrijftafelstrategen, alsmede de Russen eischen de oprichting van een dergelijke tweede front in aanmerking groot en het eenige leger dat voor een degelijk tweede front in aanmerking komt is het Engelsche, dat tot nu toe bui ten den strijd werd gehouden. „Of Chur chill zich door een avontuur uit dit di lemma wil redden, weten wij niet,” aldus dr. Goebbels. „We behoeven ons daar in ook niet te verdiepen, daar wij op een dergelijke mogelijkheid, evenals op elke andere mogelijkheid ten volle zijn voorbereid.” deze gebieden te vinden is. Beide wilde groenten smaken als postelein en bevat ten veel jodium en kalk. Bovendien! mo gen wij niet vergeten de wilde zuring, de molsla (bladeren der paardebloem) het zevenblad, weegbree en het duizend blad. Dit alles is eetbaar, gezond en sma kelijk en bevat bovendien waardevolle voedingsstoffen. Ook de wortelstokken van de paardebloemen zijn zeer goed eetbaar. Gekookt gegeten, zoowel als de helft gekookt en de jielft rauw, is het een voedzaam eten. Dit alles kan ook als soepgroenten dienst doen. Van de in het wild groeiende vruch ten noemen we allereerst de rooie boschbes (vos bes). Deze bes verliest, in tegenstelling met de blauwe boschbes zijn bladeren. In Finland bijv, waar de roode boschbes zeer veel voorkomt, wordt sinds menschenheugenis reeds in den oogsttijd de roode boschbes verza meld. De smaak van deze bessen is heel fijn. De roode boschbes geldt bijvoor beeld voor lekkerbekken als compöte bij haas als iets heerlijks. Roode boschbes- sen kunnen ook geconserveerd worden. Deze bessen kunnen tot Januari geplukt worden. De blauwe boschbessen zijn meer be kend. Hiervan i de pluktijd 1 Juli1 Aug. De blauwe boschbes is een natuur product, dat hoog aangeschreven staat. De bes heeft een hoog vitamine-gehalte A en bevat voorts vrij veel vitamine Bi. Bij bloedarmoede hebben deze bessen een gunstige uitwerking. Boschbessen werken ook eenigszins stoppend. De bes sen zijn vooral in de boschrijke streken te plukken. De pluktijd zal dit jaar wel licht eenige dagen later aanvangen, doch vóór de helft van Juli zijn ze wel rijp. Ze kunnen ook uitstekend geconserveerd worden. Van de bramen onderscheiden we 2 soorten: de dauw- of duinbraam en de veen- of boschbraam. De eerste soort is omstreeks Augustus-September te pluk ken in de duinen en langs de groote ri vieren. Duinen en rivieren zijn namelijk mineraalrijk en de dauwbes, kenbaar aan de blauwachtige waas, groeit voor namelijk hier. De andere, de veen- of boschbraam, groeit voornamelijk In het struikgewas en bij boschjes. Ze is te plukken tus schen 15 Augustus en 15 September, doch ze is niet zoo fijn van smaak als ten werden 51 Sovjetvliegtuigen neerge schoten. Ook in het gebied van Rzjev werd de aanval, ondanks hardnekkigen vijande- lijken tegenstand in sterke veldverster- kingen en het ondermijnde, moeilijk be gaanbare terrein, voordgezet. HEVIGE STRIJD IN Z.O.-SECTOR BIJ EL ALAMEIN. Herhaalde Britsche tegenaanvallen afgeslagen. Het Italiaansche opperbevel maakte Zondag in zijn weermachtsbericht no. 768 het volgende bekend: Gister (Zaterdag) namen de gevech ten in het gebied van El Alamein een bijzonder hevig karakter aan in den Z.- Oostelijken sector, waar zij werden ge- localiseerd. Herhaalde vijandelijke tegen aanvallen weden afgeslagen. Verschei dene Amerikaansche vechtwagens wer den vernield. De luchtmacht der As-mo. gendheden heeft bij haar onvermoeid in grijpen in de gevechten 19 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Het vliegveld El Cantara (Suez-ka naal) werd door een van onze forma ties aangevallen. Het gebied, waar de vliegtuigen waren ondergebracht en ’t station werden met duidelijk zichtbaar succes gebombardeerd. Boven het eiland Malta verloor de Britsche luchtmacht in een bijzonder he vig overdag geleverd luchtgevecht met onze vliegtuigformaties 14 vliegtuigen, daarvan twee door onze bommenwer pers en de overige door de vergezellen de jagers werden neergeschoten. De ook bij verscheidene acties des nachts aan gevallen doelen kregen verscheidene malen voltreffers. Drie van onze vlieg tuigen zijn niot teruggekeerd. Enkele leden der bemanningen zijn gered. In het oostelijke deel van de Middel- landsche Zee werd een vijandelijk koop, vaardijschip van 5000 ton door een Ita- liaansph torpedovliegfuig getroffen en zwaar beschadigd. De natuur zelve voorziet In een eventueel tekort. De vorige maal had ik het over de brandnetels, die als groente kunnen die nen, juist in het voorjaar, als de groen ten min of meer schaarsch zijn. In dit ar tikel willen we nog enkele andere eet bare planten, alsmede vruchten bespre ken, die in het wild groeien en die een uitstekend voedsel zijn. De gegevens daaromtrent zijn alweer van de hand van Dr. Bettink, de medisch leider van den Ned, Volksdienst in de provincie Overijssel, een medicus, die als terzake zeer deskundig kan worden beschouwd. Wie, bijvoorbeeld, heeft er wel eens over nagedacht, 'dat ook dennenaaiden een uitstekend voedsel vormen? De den nenaaiden, zoowel van de grove als fijne den, hebben een bijzonder hoog vita- mine-C gehalte en soep er van gekookt is overheerlijk. Ook dit is geen uitvin ding van dit jaar, doch de oude kloos terboeken bevatten recepten, waarin de brandnetel, dennenaaiden alsmede het duizendblad als uitstekend voedsel be schreven wordt. Verder noemen we nog als wilde groenten de zeekraal, land heeft overschreden, is de neutrali teit verdwenen en zal men ten opzichte van de een of andere partij kleur moeten bekennen. De waarde van een dergelijke bond genoot wordt evenwel niet bepaald door d enoodzaak om mede tegen een vijand op te trekken, maar wel door de bereid heid waarmee men dezen /strijd aan vaardt. Dit nu is voor wat betreft Egypte niet erg enthousiast. Men gevoelt er niet veel voor de verschrikkingen van dezen modernen oorlog aan den lijve te onder vinden, maar nog eens, de omstandig heden laten geen andere keus. Door het (verdrag met Engeland 'is Egypte geheel gebonden. Bij een conse quente toepassing van de bepalingen van dat verdrag kan Egypte geheel in de oorlogvoering worden ingeschakeld. Reeds zijn de eerste gevolgen merk- Van Italiaansche zijde is 'bekend ge maakt, dat de Duitsch-Italiaansche troe pen in Egypte voor de eerste maal con tact hebben gehad met Amerikaansche tankformaties. De Amerikaansche bewering, dat er bij El Alamein Amerikaansche strijd krachten zijn, die uitgerust zijn, met 900 vechtwagens van de typen „General Grant” en „General Lee”, wordt als be lachelijk van de hand gewezen. In een uitvoerige beschouwing schrijft de „Giornale d’Italia”, dat de Britsche stelling van El Alamein zich van de kust in Zuid-Oostelijke richting tot Mingar Labag aan den rand van de Quatara- laagvlakte uitstrekt. (In de „Deutsche Ztg. 1. d. N.” werd een dezer dagen hier over medegedeeld, dat het woestijnpla- teau zich op deze plaats tusschen de naar het zuiden terugwijkende kust en de door mensch en dier gemeden uit- loopers van de Quatara-laagvlakte ver smalt tot een strook van slechts 50 km breed. Deze „flesschenhals” stelt nauwe grenzen aan de mogelijkheden van een beweeglijke oorlogvoering en is daarom zeer geschikt voor de verdediging, al !kan men niet,, zooalfc de, Italiaansche kolonel Pitschie verklaarde, van een ideale verdedigingsstelling spreken, daar terreinverheffingen van eenig belang er ontbreken). De Britsche stelling, aldus de „Gior nale d’Italia” strekt zich uit door een rotsachtig terrein, waarin de Engelschen tal van versterkingen hebben aangelegd, welke door mijnenvelden worden be schermd. Deze natuurlijke vesting werd indertijd door Generaal Weygand als de beste verdediging van het Nijldal tegen eventueele aanvallen uit het Westen be schouwd. Vandaar, dat hier veelal spra ke is van de „Weygand-linie” in tegen stelling tot de Wavell-linie welke Mersa Matroe tot basis heeft. Generaal-veldmaarschalk Rommel is nu in het centrum door de Britsche stel lingen heengebroken, terwijl de Engel- schfe beide flanken hardnekkig (verde digen. Generaal Auchinleck heeft het z.g. Nijlleger en verder alle versterkingen uit het Midden-Oosten (formaties van het 9e en 10e leger. Red.) geconcentreerd om de opdringende Duitsch-Italiaansche troepen tegen te houden. De terugkeer van Churchill uit Ame rika en het direct daarop volgende de bat in het Lagerhuis heeft niet die sen satie gehad welke men er blijkbaar van verwacht heeft. We herinneren ons bijv, een bericht uit de afgeloopen week, waarin vermeld werd dat generaal Wa- vell vermoedelijk in aanmerking kwam als minister van defensie en dat Sir Stafford Cripps ernstig in aanmerking kwam als politieke opvolger van Chur chill. Al die veronderstellingen zijn op niets uitgeloopen. De door de oppositie inge diende motie van wantrouwen is met 475 tegen 25 stemmen verworpen. We hadden, eerlijk gezegd, een der gelijke groote meerderheid na alles wat over deze kwestie geschreven was, niet verwacht. Opmerkelijke dingen zijn er niettemin bij het debat gezegd. De Labourafge- vaardigde Bevan zeide o.m.: De regee ring heeft dezen oorlog van het begin r 5 11 an &n ts. en im n- - j A, ts: iA NIEUWMARKT 29, M m m ts m TT m m m r im im im De populaire ziekenverzorger van den Nederlandschen Omroep, Frans Verlaan, Is Zaterdag 20 Juni begonnen met een nieuwe uitzending voor de zieken, ditmaal voor de kleuters. Hier ziet men hem sprookjes vertellen temidden van zijn aandachtige luisteraars. Eiken Zaterdagmorgen van l i nn -H.9Q uur is deze interessante uitzending over den zender Hil versum II te beluisteren. (V J’H.-Polygoon-Ned. Omroep-Vermeulen-s.) 1 n t1 p t ij n. I. D. OSINGA, BOLSWARD. - A l DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1