Revue van de week. De Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo 5 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Uit den Omtrek Stadsnieuws. I Visdag 10 Juli 1942 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 38^!£ Jaargang No. 55 AHUM. MAKKUM. Stanfries, Ijlst, V. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inn. 15 ct Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Verschijnt Dinsdags en Vrijdags. .Hoofdred. J. D. Osinga, Bolsward, l’J J1IdO st 1 n 6 ft Tusschen dc tekst dubbele prijs. Giro no. 87926. Een niet veel voorkomend verschijnsel hebben we dezer dagen kunnen consta- teeren in een bericht, dat in de landbouw de neiging bestaat voor dit seizoen hoogere loonen te betalen dan het vorig jaar en dat de overheid hiertegen ernstig waarschuwt. Van of- ficieele zijde wordt bekend gemaakt, dar de nieuwe loonregeling slechts in be perkte mate zal afwijken van die van het vorige jaar. Een belangrijke stijging van het loonpeil zou de huidige prijs politiek op ernstige wijze in gevaar bren gen, hetgeen ontoelaatbaar is. De werkgevers, die deze waarschu wing niet ter harte nemen en door zou den gaan met het betalen van te hooge loonen, dienen er wel op bedacht te zijn dat bij de vaststelling van de richtprij zen voor de landbouwproducten voor ’t jaar 1943 alleen rekening zal worden gehouden met de officieel vastgestelde loonen, zoodat elke extra belooning der arbeiders geheel door hen zelf zal moe ten worden gedragen. Er zullen natuurlijk in onzen tijd men- schen gevonden worden, die al die be perkingen der individueele vrijheid een rem op de ontwikkeling van het normale bedrijfsleven achten. Voor een groot deel wordt deze tegenstand aangetroffen on- der hen, die ook in de voor-oorlogsche jaren elke poging om te komen tot een nieuwe ordening sabboteerden. Men moet echter buitengewoon hard- leersch zijn, wanneer men nu nog niet wil inzien dat die ouderwetsche opvat ting niet meer past in dezen tijd, dat de nieuwe ordening van het sociale leven doorbreekt In deze nieuwe gedachte wordt elk bedrijf en elke onderneming gezien als een organische en organisatorische een heid, welke in de verhouding tusschen werknemer en werkgever tot uiting moet komen. Deze laatste onderscheiding, welke op een tegenstelling wijst, wordt in de nieuwe wet terzijde gesteld. Het karakter van de verantwoordelijkheid verandert en wordt meer gericht op het welzijn van het geheele bedrijf en in het bijzonder op het welzijn van allen, die in het bedrijf werken en als zoodanig als volwaardige medewerkers zijn te be schouwen. Natuurlijk zal het Nederland- sche arbeidsfront als de wordende or ganisatie van alle Nederlandsche wer kers bij deze ordening mede een belang rijke bijdrage hebben te leveren voor de verzorging van alle werkers in den ruim. sten zin van het woord. Dat is de eenigste mogelijkheid voor een gelukkiger samenleving. Onwillekeurig denken we hierbij aan het woord: solidariteit. Wat beteekent dit woord eigenlijk? Afgeleid van het woord solide zouden we deze definitie kunnen geven: een hechte, sterke ge meenschap waarin verantwoordelijkheid en deskundigheid samengaan. Een ge meenschap di|e voor alle arbeidsrecht, maar ook arbeidsplicht nastreeft. Het Handelsblad gaf dezer dagen de volgende verklaring van het woord soli dariteit: „De juiste man komt op de juiste plaats in de gemeenschap en evenmin als arbeid een gunst is, die kan worden bewezen of weerhouden, zoo min kan de valide enkeling zich aan een plicht onttrekken, of een plicht op zich nemen naar eigen willekeur. Is hij deskundige, dan krijgt hij verantwoordelijkheid, heeft hij verantwoordelijkheid dan moet hij deskundig zijn. Binnen dit kader der so lidariteit is dan ook iedere staatsburger van de hoogst tot de laagst geplaatste verantwoordelijk voor de goede uitoefe ning van zijn taak en verplicht naar zijn vermogen mede te werken tot de bloei van de gemeenschap ter bevordering van de welvaart en de cultuur van ons volk. S \1 van den Don werd de wijkende vijand diie met veren de rivier probeerde over te steken, door achtervolgende tanks aangevallen, van den oever verdrongen en op een zeer kleine oppervlakte op- eengeperst Hierbij leden de Sovjettroe pen zeer zware verliezen. Volgens hef A. N. P. wijst men in mili taire kringen te Berlijn vooral op de pas sage in het weermachtsbericht van Woensdag, waarin wordt medegedeeld, dat de doorbraak der Duitsche troepen aanzienlijk naar het Zuiden is uitge breid. Volgens militaire deskundigen bevindt het leger van Timosjenko zich thans in een wanhopige positie. VOETBAL. Woensdagavond werd op het C.A.B.- terrein een voetbalwedstrijd gehouden tusschen een elftal uit de D.B.S.buurt en een bakkerselftal. Er was voor deze eenigszins humoristische wedstijd groote belangstelling. Direct na de aftrap zetten de bakkers een geweldig offensief in. Handen, voe ten, hoofd en schouders, alles werkt mee. Herhaaldelijk zweeft de bal voor het doel, maar men kan de juiste plaats van de ovendeur niet vinden. Na een minuut of tien vermindert de warmtegloed en wordt het spel der bak kerskrachten gaandeweg minder. Hier van profiteert de D.B.S. die onder ent housiaste aanvoering van de gemili- meterde hospes op het bakkersdoel af stormt. Als een rots in de branding staat hier de bekende bakker-back die door brekende D.B.S.ers inclusief de bal re tourneert. De bakkerdoelman gaatt dit krachtspel een beetje boven zijn muts. De allures van een voetbal zijn ook veel grilliger dan die van een zacht cadetje. Tot tweemaal toe verdwijnt de bal in het bakkersdoel, maar vlak voor rust weet het bakkerselftal een tegengoal te maken. Na de welverdiende rust is het weer hef bakkerselftal, dat een geweldig of fensief inzet en spoedig ligt met een on houdbaar schot de gelijkmaker achter de totaal overrompelde D.B.S.buurt. Deze laatste krachtsinspanning heeft evenwel zooveel van de bakkersreserve verbruikt, dat verschillende spelers zich door een reservekracht laten vervangen. Wanneer de voorraad reservebakkers is uitgeput, springt spontaan een slager in het veld, maar hiertegen maakt de scheidsrechter bezwaar. Gelukkig is de reservekracht weer wat opgestoomd en kan zijn plaats weer innemen. Het ge lukt de D.B.S. nog tweemaal te doel punten, zoodat de overwinning is aan de vertegenwoordigers van de D.B.S. buurt GYSBERT JAPIKSKAATSPARTIJ. De volgende parturen nemen deel aan de a.s. Zondag op het C.A.B.terrein te houden jaarlijksche Gysbert Japikskaats- partij. Verschillende sterke partuurformaties wettigen de verwachting van een span nende kaatsdag. K. Wassenaar, Wier, J. van Dijk, Har lingen en A. Bergsma, Wier. T. Zijlstra, Witmarsum, A. Paassen, Leeuwarden en R. Reinalda, Winsum. E. v. d. Mei, Berlikum, J. Ferwerda, Bolsward en P. de Haan, Holwerd. S. Bosma, Bolsward, B. Rijpma, Bols. warcKen B. v. d. Woude^ Leeuwarden. J. Wallendal. St. Jac. Par., Y. Kupe- rus, Wijnaldum en W. Bosma, Bolsward. S. Stellingwerf, Harlingen, M. v. d. Heide, Harlingen en P. Hoekstra, Sex bierum. J. Stellingwerf, Oosterlittens, S. de Groot, Weidum en M. van der Weerd, Arum. A. Post. Menaldum, L. Vogels, Tzum- marum, C. Langerak, Franeker. K. Posthumus, Leeuwaden, Th. de Bruin, Leeuwarden, G. Groen, St. Anna Par. K. Falkena Bolsward, S. Frijling, Bols- ward en F. van Vliet, Witmarsum. D. de Vries, Sexbierum, Tj. Zijlstra, Sexbierum, A. Pascal, Harlingen. J. Rodenhuis, Huins, F. de Jager, Har lingen en F. Helfrich, Harlingen. S. van der Ploeg, Dongjum, Johs. van der Zee, Bolsward, R. de Wit, Bolsward. K. Kuiken, St. Anna Par., C. Kammin- ga Arum en Sj. Helfrich, Wijnaldum. F. Hiddenga, Weidum, J. de Groot, Weidum en J. Hoekstra, Sexbierum. ORGELBESPELINGEN. A.s. Maandag 13 Juli a.s. 's avonds 8.15 uur geeft de heer Gezinus Schrik zijn eerste wekelijksche orgelbespeling in de St. Martinikerk. Medewerking ver leent de tenor Gerrit Kijk in de Vegt te Meppel. Het programma bevat werken van J. S. Bach, Cesar Franck, Goellmann e. a. Het programma wordt geopend met het koraal „Alle menschen müssen ster- ben” voor zang en orgel ter nagedach tenis aan den heer A. Alt, die sinds vele jaren ]het vermaalrde «orgel in de St. Martinikerk op geniale wijze heeft be speeld. 8 Juli 1942 In weerwil van de buitengewone tijds omstandigheden bleek het ons, dat men ook hier nog moed bezit om een reeds jaren bestaande winkelzaak geheel te la ten vertimmeren en uit te breiden. We hebben een kijkje mogen nemen in den nieuwen winkel van de Gebr. O. en A van Dijk, handelende onder de oude naam Fa. J. van Dijk Fzn. De ver anderingen en verbeteringen die daar zijn aangebracht, deden onze verwach tingen ver overtreffen. Voor aan de straat vindt men twee groote stofvrije etalagekasten, voorzien van heldere spiegelruiten. Aan de rech terzijde binnen de ingang zijn keurig en hygiënisch afgesloten ruimten voor dro gisterij-artikelen, alsmede nette zitplaat sen voor de wachtende klanten. De lin kerzijde van het Interieur is in hoofd zaak bestemd voor; kruidenierswaren enz. Rondom zijn de muren overdekt met ge glazuurde tegeltjes, waardoor alles er frisch uitziet, evenals ook de tegelvloer. Op den achtergrond in de winkel is een electrische slgaren-droogkist aange bracht, terwijl achter de winkel een af- deellng tot kantoor is ingericht. Er is kortom om alle doelmatig- en nuttighe den gedacht. Op 7 Aug. 1875 is wijlen de heer J. van Dijk, afkomstig uit Dokkum, de zaak alhier begonnen. Hij had zijn opleiding genoten bij de firma de Haas te Bols- ward wiens nakomelingen nog onder denzelfden naam een zaak drijven. ïn 1919 ging de zaak van J. van Dijk onder de pude naam, over aan zijn zoon nu wijlen F. van Dijk, terwijl na diens over lijden in 1940, de zaak door de reeds bo vengenoemde gebroeders is voortgezet rig werk geleverd en herhaaldelijk klonk een spontaan applaus uit de rijen der toeschouwers. Ook uit propagandistisch oogpunt indien dit nog noodig mocht zijn een zeer geslaagde gymnastiekdemonstratie. De verbetering van het onderwijs is in de voor-oorlogsche periode ’n voort durende zorg van de overheid geweest en niet altijd is men er in geslaagd de juiste middelen te vinden. In zeer veel gevallen werden noodzakelijke verbeteringen tegengehouden door het zoogenaamde gebrek aan geld en zoo kon het dan ook voorkomen, dat in de jaren (tusschen 1935 en 1940 de onderwijzer dikwijls met hoofdacts of andere bij-acten als hulpkracht tegen een hongerloontje in dienst werd gestel! Zooals de werkloos heid in de verschillende bedrijven de weerstandskracht van ons volk ver zwakte, zoo was de toestand op het ge bied van het onderwijs funest voor een goede uitoefening van dit beroep. De volksopvoedende taak van den onder wijzer kon onmogelijk tot zijn recht ko men in een samenleving vol materieele zorgen. Bovendien werden ook al weer omwille der bezuiniging de klassen veel te groot gemaakt, waardoor ook het geven van goed onderwijs sterk beïnvloed wordt en dan spreken we nog niet eens van de spellingchaos zooals we die voor 1940 kenden. Neen, rooskleurig zag het er voor ons onderwijs niet uit. Aan le eene kant een geweldige ver snippering van allemaal verschillende richtingschooltjes, aan den anderen kant een toenemend aantal werklooze onder wijzers of het uit de latere jaren datee- rende funeste instituut van de kweeke- ling met acte. Reeds direct na Mei 1940 heeft de bezettende overheid getracht eenige orde in deze chaos te brengen en langzamer hand zijn reeds verschillende verbeterin gen ingevoerd. Thans zijn de plannen tot Invoering van het zevende en achtste leerjaar in een vergevorderden staat van voorberei ding en zal waarschijnlijk met ingang van 1 September de nieuwe wettelijke regeling ingaan. We krijgen dus naast een zevende ook een achtste leerjaar en deze twee klassen zullen nu worden omgevormd tot een nieuw schooltype, dat men wil noemen het voortgezet gewoon lager onderwijs. De bedoeling van dit onderwijs is: het kind beter klaar te maken en te vor men voor de taak die het in de nieuwe maatschappij wacht. Dit onderwijs zal daarom in de eerste plaats gericht moe ten zijn op de praktijk. Naast de gewone 1 vakken, vooral onderwijs in handen arbeid en voor de meisjes huishoudelijk werk. Voor wat betreft het nijverheids onderwijs is de bedoeling, dat dit zal aansluiten bij het 7e leerjaar, voor de landbouwscholen bij het 8ste leerjaar. Ook voor de onderwijzers brengt deze nieuwe regeling goede perspectieven, omdat bij het nieuwe instituut ongeveer 1500 leerkrachten tewerk kunnen worden gesteld. Daardoor is dan ook meteen ’t euvel van de kweekeling met acte op- gelost, zij toch mogen met ingang van 1 Januari 1943 niet meer als zelfstan dige leerkracht geëxploiteerd worden. Voor het platteland brengt deze cen tralisatie eenige moeilijkheden mee, maar zeer waarschijnlijk zal men trach ten deze te overbruggen door enkele cirkels met een straal van 8 km een af stand, welke voor de leerlingen op die leeftijd geen onoverkomelijk bezwaar zal vormen. 7 Juli 1942. Hedenmiddag werd alhier het lijk aan gebracht van een verdronken Engelschen vliegenier en is op Woensdag 8 Juli on der vertegenwoordiging van de Duitsche weermacht met militaire eer op plechti ge wijze begraven. Aan de groeve sprak de WelEerw. Heer Ds. van Baaien, Ned. Herv. prei alhier, naar aanleiding van een gedeelte uit Joh. 14. Spr. hield zijn rede in het Duitsch en wees er op, dat hier weer een mensch begraven was, die wellicht weer geliefde bloedverwanten heeft ach tergelaten door wien hij wordt betreur! Eh of deze jmensch nu (Ertgelschman; Duitscher of van een andere nationaliteit is, dat blijft hetzelfde, als /zijn fcven maar geborgen is in God, waarvan Jezus heeft gezegd: In het huis mijns Vaders zijn vele woningen. Zijn Eerw. bad nog het Onze Vader in het Ehgelsch, waarna door een vijftal Duitsche militairen een drietal schoten werden gelost als laatste afscheids groet ENGELAND EN DE DUIKBOMMEN WERPERS. Naar aanleiding van de Britsche cata strofe in Lybië en Egypte hebben ver scheidene Lagerhuisleden er op gewezen dat de Britsche luchtmacht nog steeds niet beschikt over duikbommenwerpers, hoewel de vreeselijke uitwerking der Duitsche Stuka-aanvallen sedert het voorjaar van 1940 bekend is. Dit ont breken van duikbommenwerpers zeiden zij, was een der oorzaken van de mili taire ineenstorting in Lybië. De minister voor de vliegtuigenbouw Llewelin, verklaarde, dat de Ehgelsche regeerimg sedert 1940 verschillende ma len duikbommenwerpers in de Vereen. Staten besteld heeft in vrij groote aan tallen. Dit antwoord van den minister verwekte groot opzien. Een afgevaardigde vroeg, of dit in verband met het feit, dat men nog nooit van Britsche duikbommenwerpers ge hoord heeft, beteekende, dat de Ameri- kaansche noch de Britsche vliegtuigen industrie in staat is geweest om iets van het slag van de Stuka’s te leveren. De minister weigerde hierop te antwoorden met een beroep op het militair geheim. NIEUWE AANVALLEN OP HET CON- VOOl IN DE NOORDELIJKE IJSZEE. In de Noordelijke Ijszee werden, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, de overblijfselen van het zwaar geteis terde Engelsch-Amerikaansche convooi door Duitsche gevechtsvliegtuigen op nieuw achtervolgd. De voor een deel reeds beschadigde koopvaardijschepen werden opnieuw zwaar getroffen. Ten gevolge van het slechte zicht konden de Duitsche vliegers alleen branden op de schepen constateeren. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NOORD-DUITSCHLAND. Naar het D.N.B. verneemt, hebben Britsche bommenwerpers in den afge- loopen nacht brand- en brisantbommen boven Noord-Duitsch kustgebied laten vallen. In Wesermünde en Wilhelmsha ven ontstond eenige schade, vooral in woonwijken. Volgens de tot dusver ont. vangen berichten zijn drie der aanval lende bommenwerpers neergeschoten. GYMN.’ STIEK-DEMONSTRATIE. De gymnastiekvereen. „Lycurgus” afd. turnkring Leeuwarden, hield Donderdag avond een zeer geslaagde demonstratie op het sportterrein aan het Oordje. De publieke belangstelling was enorm. Deelnemende vereenigingen: Thus- nelda-Greate Pier, Sneek S.G.V., Sneek, Stanfries, Ijlst, V. en O. Witmarsum- Pingjum, Sparta, Arum, Lycurgus, Bols ward. Op zeer vlotte wijze werd het nogal uitvoerige programma afgewerkt. Waar het hier geen wedstrijd betreft, zullen we ons van een beoordeeling onthouden, maar kunnen niettemin met groote vol doening constateeren, dat alle deelne mende vereenigingen hun best hebben gedaan. Er werd over het algemeen keu- HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 9 Juli. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De doorbraak in den Zuidelijken sec tor van, het Oostelijk front neeft het Sovjetafweerfront ten W. van den Don over meer dan 500 km breedte aan het wankelen gebracht Over deze geheele uitgestrektheid zijn Duitsche en met hen verbonden troepen in beweging. Snelle formaties en voorhoedeafdeelijngen der infanterie zitten den in wanorde vluch tenden tegenstander dicht op de hielen. Sterke formaties der luchtmacht gre pen in golven in den strijd te land in en sloegen bij dag en nacht de terug- stroomende vijandelijke colonnes uit een. In de ruimte ten N. en N.W. van Orel hebben de Duitsche troepen in een vier- daagschen jharden strijd, krachtig on dersteund door de luchtmacht, de ter verlichting van zijn Zuidfront aanvallen den vijand teruggeslagen en hem zware verliezen toegebracht. Tot dusver zijn in totaal 289 pantserwagens verniel! In het achter het front gelegen gebied ten Zuiden van Rzjev werden de inge sloten groepen vijandelijke strijdkrach ten van alle zijden aangevallen en meer en meer opeengedrongen. Aan het front aan de Wolchov mis lukten nieuwe vijandelijke aanvallen op een bruggehoofd. De vijand leed hierbij zware, bloedige verliezen en verloor 17 vechtwagens. Na luchtaanvallen op Moermansk ont stonden in het stad- en havengebied ver scheiden groote branden. DE DOORBRAAK BIJ WORONESJ. Naar het opperbevel der Duitsche weermacht mededeelt, is op 7 Juli de veroverde stad Woronesj door de Duit sche troepen van uiteengedreven resten der Sovjettroepen gezuiverd. Ten noor den van de stad zijn bij het afweren van vechtwagenaanvallen 15 zware Sovjet- tanks vernield. In een ander deel van het Dongebied zijn de Duitsche troepen in rustelooze achtervolging van den terugwljkenden vijand verder opgerukt naar het Zuid oosten. Talrijke heuvelstellingen en plaatsen werden ingenomen en het ver zet van den vijand gebroken. In de bocht GESLAAGD. Voor het diploma Middenstand en Vakbekwaamheid slaagde de vorige week aan de Slagersvakschool te Utrecht onze stadgenoot de heer Y. Rusticus Jr. GESLAAGD. Voor mulo-diploma A: J. Bonnema, Oosterend, P. Andela Nijland, mG. Sal- verda, Wommels, J. Keulen, Burgwerd en G. van der Meer, Workum. Voor diploma B: N. Aukema en D. J. Slager, Koudum, mj. Witteveen, Wor kum en mF. Falkena, Pingjum. m zijn meisjes. ZANGKOOR. 7 Juli 1942. Tijdens een gewone zangrepetitie van het Vrijz. kerkkoor alhier vond een klei ne huldiging plaats van mevr. Dijksma- Hoogeveen als dirigente van genoemd koor. De voorzitter, de heer H. Jansma, wees er in zijn toespraak op, dat er een zeer goede samenwerking tusschen koor en dirigente was, waardoor naar zijn mea ning het winnen van een Isten prijs in de 2de afdeeling mogelijk geworden is. Namens de koorleden werd mevr. Dijk- sma dank gebracht voor haar groote ijver en zeer goede leiding. Deze woor den gingen vergezeld van een bloem stuk. Ds. Siccama wenschte namens den kerkeraad en kerkvoogdij het koor ge luk met de behaalde onderscheiding. Beide colleges stelden het werk van het koor op hoogen prijs, aldus Ds. Sic cama en schetste het groote belang dat onze gemeente heeft bij het werk van ’t koor. Als blijk van waardeering boden beide colleges een mand met bloemen aan. Zichtbaar verrast dankte mevrouw Dijksma voor de tot haar gerichte woor den. Trouwe opkomst der leden, goede sa menwerking en uitbreiding van het koor zou haar grootste belooning zijn. BEWAARSCHOOLFEEST. De kleuterschool van het St. Anthony Gasthuis aan de Jongemastraat viert van daag het jaarlijksche schoolfeest. In de aardig versierde schoollokaal waren heden de kinderen in feestelijke stem ming bijeen. Evenals het vorig jaar kon de tradi- tioneele middagwandeling door de bij zondere tijdsomostandigheden niet door gaan wat wel jammer is omdat dit al tijd een der hoogtepunten van dezen door kinderen en ouders gewaardeerden feestdag is. *J worden met hun eigen wapens be streden! Een buitgemaakte Russische; pantsertrein wordt tegen de Sowjets in het vuur gebracht. Het machinegeweeil oeschut de trein tegen eventueels lucht aanvallen. (VPB—PJL WetterauZanderb>

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1