I BEKENDMAKING. buiienlandscne Kevue. X - h De Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo De wereld wil bedrogen worden ■U I N 1 38*!g Jaargang Dinsdag 14 Juli 1942 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD I. I I fes '..r.T: Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 [o. 1, drijf is gedaan, kan worden afgezien wachter aan den ingang van de Mid- van straf. A Br ante 1 rder. 1 uit ;ls 'P i Leesgeld fr. p. p. per half j aar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 0.- 2.- 4.— Versch’jnt Dinsdags en Vrijdags, Hoofdred. J. D. Osinga, Bolsward, er 1 N u >n a- 10.- 12.- 4- s 5 -e 0.— 4.— 2.- de aanvoer aan de Sovjetkant. is Malta schijnt dusdanig door Duitsch- Italiaansche bomaanvallen gehavend te zijn, dat deze sterke vesting weinig meer ten voordeele van de Engelschen preteteert. [Natuurlijk denkt men thans meer dan ooit aan de eerste Engelsche Charkov en Koersk bevindt zich geen :ren, eren en Artikel 1. 1. Wie opzettelijk een opdracht tot bewaking niet of niet voldoende uit voert, die hem ter bescherming tegen daden van sabotage is gegeven door den Wehrmachtsbefehlshaber in Ne derland of een door hem aangewezen instantie, door den General-Kommis- sar für das Sicherheidswesen und Höhere SS- und Polizeiführer, of een door hem aangewezen instantie, logne’s ook al schaarsch, dat de Bossche dames zich zoo kooplustig toonden, on danks den gepeperden prijs van f2.50 en f3.Dat hadden wij nu eens moeten doen. Dan zou je wat gehoord hebben. Maar ditmaal waren het dan toch eens de pientere vrouwen, die er ingeloopen zijn, ondanks him pienter heid. En ditmaal was het juist een man, die argwaan kreeg en adviseerde zoo’n fleschje open te maken om te controlee- ren, of de inhoud wel was, wat men ver kocht Een Nederlandsch gezegde luidt: De wereld wil bedrogen worden. En zoo is het. Zelfs in dezen tijd. Want het blijkt, dat er nog altijd menschen zoo goedge- loovi,g zijn, dat ze zich laten beetnemen, al ligt de zwendel er ook boven op. Het Bossche voorbeeld is in dit geval weer eens een sprekend voorbeeld. En daarom wil ik adviseeren en d|t geldt >n|et Alleen voor de dames, maar ook voor de heeren der schepping: kijk uit, bij wat ge koopt. Overtuig U van de kwaliteit en de waarde, want die moeten in overeenstemming zijn met den prijs. Vooral in dezen oorlogstijd wordt er zooveel vrijwel waardelooze rommel in den handel gebracht, niet alleen op de markten, maar ook zelfs in de win kels. Een bonafide winkelier (zal zich natuurlijk wel wachten dergelijke rom mel in zijn zaak te halen, maar er zijn nog altijd van die beunhazen, die spe- culeeren op de goedgelovigheid van jan Publiek, omdat hij weet, dat de wereld nu eenmaal.bedrogen wil worden. Laten wij ons geld vooral in dezen tijd toch goed besteden en het niet uitgeven aan waardelooze prullaria. De oogen wijd open en het verstand gebruiken, dan zal men U niet licht dergelijke rommel in de handen stoppen. Fleschjes reukwater, dat meer water is dan reuk, voor drie gulden; een Paaschhaas zooals wij tij dens de Paaschdagen konden koopen, gevuld met enkele kleine snoepjes, voor een prijs van één gulden en één vijftig, dat alles is zwendel. Een ver standig mensch houdt voor dergelijke rommel zijn portemonnaie dicht. En be steedt zijn geld op nuttiger wijze. Voor al en juist in dezen oorlogstijd. LUCTOR. Zelfs in dezen tijd l HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 Juli. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt in een extra bericht bekend: Duitsche en met hen verbonden troe pen, krachtig ondersteund door de luchtmacht, hebben in aanvalsoperaties ten Westen van den Don van 28 Juni tot 9 Juli den vijand vernietigend geslagen. Na de inneming van Woronesj op 7 Juli werd ten Zuiden daarvan de Don over een breedte van 350 km bereikt en werden talrijke bruggehoofden over de rivier geslagen. Tusschen dit front aan den Don en de vroeger bedreigde thans 300 km achter het front gelegen steden of krachtens machtiging van een dezer instanties door een Nederland- sche instantie, wordt met den dood, In minder ernstige gevallen met vrijheidsstraf gestraft. Indien de daad door nalatigheid is begaan, dan is de straf gevangenis of hechtenis. Indien ingevolge der nalatig heid sehade is ontstaan, wordt gestraft volgens alinea 1. Artikel 2. 1. Wie in geloofwaardigen vorm ken. nes krijgt van een misdrijf tegen de bezettende macht of van het voor nemen tot zulk een misdrijf en na laat een instantie der Duitsche po litie of der Duitsche weermacht ter stond daarvan te verwittigen wordt gestraft met de straf, waarmede de dader wordt bedreigd ingeval het misdrijf is volvoerd. 2. In minder ernstge gevallen kan tot gevangenisstraf worden veroordeeld. 3. Indien geen poging tot het mis- gen. Daarom juist is de vernietiging van Den laatsten tijd heeft de vijand, met het oog op de hem bedreigende vernietigende nederlagen in het Oosten, in versterkte mate door radiouitzendingen en verspreiding van vlugschriften de bevolking van de door Duitschland bezette westelijke gebieden aangezet tot daden van sabotage. Ter waarschuwing van onbezonnen elementen tegen derge lijke handelingen heb ik, ter beveiliging van de uitvoering van mijn militaire opdracht, een vrij groot aantal inwoners des lands als gijzelaars gevangen doen zetten. Deze gijzelaars zullen bij daden van sabotage der bevolking aangepakt worden. Zij staan borg meï hun leven. De bevolking heeft het in de hand om door een bezonnen optreden en door medewerking bij de verhindering van daden van sabotage van iederen aard de veiligheid van het leven barer medeburgers, die als gijzelaars zijn aangewezen, te waarborgen. De lijst met de namen der gijzelaars zal worden gepubliceerd. w.g. Wehrmachtsbefelhshaber in Nederland Generaal der vliegers, - Fr. Christiansen c Artikel 3. 1) Wie een persoon, van wien hij weet, of de omstandigheden in aan merking genomen, moet aannemen, dat deze deel heeft aan een misdrijf tegen de bezettende macht, of een dergelijk misdrijf in den zin heeft, niet terstond aangeeft bij een instan tie der Duitsche politie of der Duit sche weermacht, of wie een dergelijk iemand verbergt, bij zich opneemt of ondersteunt, wordt gestraft met de straf, waarmede de dader wordt bedreigd, ingeval het misdrijf is vol voerd. 2) Artikel 2, alinea 2 en 3, gelden eveneens. De belangstelling in ’t oorlogsnieuws gaat begrijpelijkerwijze in de laatste da gen uit naar de groote slag die momen teel op de lijn Charkow-Orel geleverd wordt. De eerste groote aanvalsstoot van de verbonden legers heeft een diepe wig gedreven in de Russische verdediging in de omgeving van Woronesj. Aan de Sovjetkant tracht men nu door een aan vallende beweging bij Orel eenzelfde wig te drijven in het Duitsche front. Tot nu toe beantwoordt het resultaat niet aan de verwachtingen. De kracht waarmee dit nieuwe offensief aan beide zijden in gezet is, wordt voor wat menschen en materiaal betreft enorm. Bij een tank- slag in een der sectoren aan dit Ooste lijk front namen 300 tanks aan den slag deel. Volgens de Russische legerberich- ten duurde de strijd den geheelen dag dootr. jVliiegtfuijgen konden InieOt ingriji- pen, aangezien het onmogelijk was vriend en vijand te onderscheiden. Vanzelfsprekend gaat er bij een derge lijke botsing heel wat materiaal verlo ren en juist het materiaal speelt in de zen modernen oorlog een belangrijke rol, vooral tanks, ’t Schijnt dat Duitsch- land nog over voldoende reserve be- belangrijk omdat daardoor de convoyee- schikt lom telkens opnieuw met itieze i ring door de Middellandsche Zee voor aanvalswapens te kunnen maar t' voor een groot deel afhankelijk van het tempo en ae gelegenheid, die er nog be staat om dit allernoodzakelijkste oor logsmateriaal naar Rusland over te bren- dellandsche Zee, n.l. de sterke oorlogs- haven Gibraltar. Toen onlangs van ’t Oostfront Spaan- sche vrijwilligers terugkeerden, wier plaats is ingenomen door nieuwe Spaansche troepen, weerklonk allerwege in Spanje de kreet „Gibraltar weer Spaansch’ Verschillende maatregelen welke Spanje in den laatsten tijd geno men heeft wijzen er op dat de Spaan sche regeering niet doof is voor de be- teekenis van boven aangehaalde uit roep. Het zeer sterke garnizoen in Marokko en op de Canarische eilanden zal nog eens met 80000 man worden versterkt. Ook Portugal heeft zijn eilanden bezet (de Azoren), het laatste jaar veel ver sterkt. In geheel Spanje zoowel als Por- iugal jheerscht een. ’opmerkelijke janti- Engelsche stemming die zijn weerslag vindt in Fransch Marokko. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Juli. (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt het volgen de extra bericht bekend: In het gebied ten Zuid-Westen van Rzjev heeft de op 2 Juli begonnen om vattende aanval der Duitsche troepen, die doeltreffend werden gesteund door formaties van de luchtmacht, na een doorbraak door het vijandelijke stellin genstelsel, in zware boschgevechten ge leid tot insluiting en vernietiging van verscheidene infanterie divsies, cavalerie divisies en een tankbrigade. In dezen slag van 11 dagen werden ruim 30000 gevangenen binnengebracht, 218 vecht- wagens, 591 stukken geschut en 1301 mitrailleurs en mortieren benevens groo te hoeveelheden andere wapens en oor logstuig van allerlei aard buit gemaakt of vernield. De bloedige verliezen van den tegenstander zijn zwaar. De aantal len gevangenen en de buit nemen nog toe. Het opperbevel van de weermacht maakt verder bekend: In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front wordt de vijand over een breed front achtervolgd. Sterke lucht strijdkrachten ondersteunden de achter- volgingsgeivechten en vernietigden bij aanvallen overdag en ’s nachts nieuwe overgangen over Don en Donets. Aan de kust van den Kaukasus plaat sten gevechtsvliegtuigen voltreffers van zwaar kaliber op twee drijvende dokken in de haven van Noworossisk. Ten Noorden en Noordwesten van Woronesj werden gisteren bij den af weer van vijandelijke verlichtingsaanval- len 111 Sovjettanks stukgeschoten. Na een herhaling van bovenstaand extra bericht gaat ’t weermachtsbericht verder: Aan het Wolchovfront is een krach tige vijandelijke aanval op een brugge- hoofd afgeslagenj Een groep Nijande- lijke strijdkrachten, die op den Weste lijken oever van de Wolchov was geland werd vernietigd. In de Finsche golf hebben mijnenvegers een Sovjetduikboot in den grond ge boord. In het hooge Noorden hebben duik bommenwerpers de haveninstallaties van Rosta bij Moermansk gebombardeerd. Verscheiden branden werden waargeno men. In Egypte werden opnieuw Britsche aanvallen in de omgeving van El Ala- mein met groote verliezen afgeslagen. Formaties van de Duitsche en Itall- aansche luchtmacht zetten de vernielin gen van Britsche luchtbases op Malta Voort. Aan de Zudkust van Engeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen overdag in de haven Brixham een Britsch bewakings- vaartuig tot zinken gebracht. Bovendien werd een groote vrachtboot door bom men zwaar beschadigd. Artikel 4. De strafbare handelingen volgens de artikelen 1 tof 3 zijn misdrijven in den zin van artikel 2, tweede alinea, der verordening nr. 52/1940, betreffen de de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, in de versie der bekend making nr. 72/1942. Artikel 5. Indien een functionnaris der Neder- landsche politie of een lid van een formatie, die ondergeschikt is aan de instructie en bevelen der Neder- landsche politie, een strafbare hande ling tegen de bezettende macht pleegt, dan is voor zijn berechting de buiten gewone rechterlijke macht voor leden der SS. en voor leden der politie- formaties in bijzonderen dienst, uit sluitend bevoegd, voor zoover deze bevoegdheid niet volgt uit artikel 1 der verordening 12/1940 over de be voegdheid van den (Duitschen) Krijgs raad van 8 Juni 1940. Artikel 6. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. Den Haag, 13 Juli 1942. De Rijkscommissaris voor de Bezette Nederlandsche Gebieden 2Ï Misschien hebt U het gelezen van die vrouwen in ’s-Hertogenbosch die „prach tige fleschjes parfums en eau de Cologne” kochten A raison van f2.50 en f 3.—. Een prijs, die al vrij gepeperd ge noemd kan worden. De fleschjes reuk water werden grif gekocht door de ijdele Bossche vrouwen, totdat een sceptisch man op de lumineuze gedachte kwam om eens in zoo’n fleschje te kijken. Op zijn advies maakte één der dames-koo- pers het mooie zegeltje op de stop van het fleschje stuk en opende het flacon. Toen bleek, dat het fleschje dure par fum gevuld was met.schoon water, gemengd met een kleurstofje. Het resul taat was, dat de vrouwen den, koopman haast te lijf gingen en de politie den oplichter in verzekerde bewaring stelde. Dat-bericht gaf me te denken. Immers de vrouwen gaan er zoo prat op, dat zij zich geen rommel in de handen laten stoppen. Daar moet je een man voor zijn, zoo heet hetl Stuur een man om een boodschap weg en in negen van de tien gevallen heeft hij zich wat rommel in zijn handen laten stoppen. Zoo zeg gen de vrouwen althans. Wanneer dat slaat op dingen, waarvan een man geen verstand heeft, dan kan ik het me be grijpen. Wanneer mijn vrouw mij zou uitsturen om een overhemd te koopen, dan zou ik niet kunnen beoordeelen of de stof van goede kwaliteit is, of ’t oude kwaliteit is dan wel nieuwe samenstel ling. Daarvan heb ik geen verstand en als er een overhemd gekocht moet wor den, dan belast mijn ega zich daarmee, omdat ^j mannen ons toch maar rom mel in de handen laten stoppen 1 Wij hebben nu eenmaal den naam. Neen, dan die pientere vrouwen I Die nemen geen knollen voor citroenen. Die weten het wel en zij hebben immers overal verstand van. O wee, als wij eens met iets thuis komen, dat twee of drie centen te duur betaald was, dan hoor jd wat. En daarom heeft het me werkelijk goed gedaan, dat daar in ’s-Hertogen- boscft een stel kooplustige dames zich hebben laten beetnemen met een fleschje kleurwater van enkele centen waarde. O, die vrouwelijke ijdelheid. Schijnbaar zijn de parfums, odeurs en eau de Co- VERORDENING VAN RIJKSCOMMISSARIS Uitgevaardigd is de volgende ver ordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche ge bieden tot afweer van handelingen tegen de bezettende macht. Op grond van par. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Neder land van 18 Mei 1940 (rgbl. is. 778), verorden ik: I LA if t tl-. 1 L. 10 t'.:.. n Ti 3 Tusschen de tekst dubbele prijs. Giro no. 87926, I IÜ'.SVROUwÈn: No. 56 een groot Engelsch-Amerikaansch con- vool in de Noordelijke Ijszee een ge weldige schadepost voor de Russische legerleiding. Trouwens het geheele pro bleem van de bevoorrading van de ge allieerde legers begint langzamerhand ernstige vormen aan te nemen. De Duitsche duikbootactie boekt zeer opmerkelijke resultaten en de vernieti ging van de Amerikaansche scheepvaart neemt meer en meer toe. De Amerikaansche en Engelsche scheepswerven kunnen met de nieuw bouw dit tempo niet bijhouden, zoodat langzaam maar zeker de beschikbare tonnage achteruit loopt en juist de scheepsruimte is de onmisbare schakel in de geallieerde oorlogsvoering. Al het in Amerika vervaardigde oorlogsmate riaal dat voor, een goot deel in Rusland en Noord-Afrika moet worden gebruikt, k(an zijn bestemming niet anders be reiken dan over zee. Ook de bevoorra- ling van het ruim 3 millioen sterke Ame rikaansche leger dat zooals men zegt in Schotland is ondergebracht, eischt enor me scheepsruimte en dan spreken we nog niet eens van het z.g. tweede front. Voor een dergelijke reeds lang aange- kondigde actie is een belangrijke scheepstonnage noodig. Rekent U maar eens uit. Wanneer aan een dergelijke (overigens riskante) onderneming een millioen soldaten zouden deelnemen, wat is er dan niet noodig om de kanonnen, tanks, mitrailleurs, munitie van allerlei vorm, plus de voeding en de verzor ging van een dergelijke menschenmassa, de verzorging van de gewonden en de herstelling van het materiaal mogelijk te maken. Men zou bijna een brug kunnen bou wen van Dover naar Calais van de hier voor benoodigde schepen, maar met fantasie bereikt men niets. We hebben met de nuchtere werkelijkheid te doen en deze zegt ons, dat hoe meer schepen er vernietigd worden, hoe minder kans' er bestaat, dat men een tweede front in Europa zal kunnen stichten. De situatie in Noord-Afrika is momen teel weer een evenwichtstoestand. Vol gens mededeelingen van Italiaansche zijde op de lijn van El Alamein naar de Quattara laagvlakte aldus: De door braak van 1 Juli bij El Mizeir, een kleine heuvelrug in het Zuidelijk deel van de Britsche stelling, stiet op een dusdanige tegenstand, dat een volledig profijttrek. ken van het succes der vechtwagens niet mogelijk was. Op 2 Juli deden de En gelschen bij de verder naar het Oosten gelegen heuvelrug El Roeseiwat een aanval die weliswaar werd afgeslagen, (doch die anderzijds tengevolge had, dat Ide Engelschen meer afweerkracht dan tevoren kregen, nadat in allerijl verster kingen waren ontboden. Sedertdien is de toestand onveranderd. Het gaat er nu om zich niet in de war te laten bren- gen, totdat de noodzakelijke reserves zijn aangekomen en de noodige her- groepeeringen zijn uitgevoerd. Te Rome wordt de ontwikkeling se dert 1 Juli eengszins als, verrassend be schouwd. Men besefte dat de Engelsche bevelhebber Auchinleak probeeren moest bij El Alamein tegenstand te bieden en men weet verder, dat bij een opmarsch over 500 km ook de ravitailleeringswe- gen langer worden, terwijl de Engel schen dichter bij hun bases komen. Men zou dus voor wat de strijd in Noord-Afrika betreft, van een noodza kelijke pauze kunnen spreken. Eenzelfde pauze kunnen we beluiste ren in de Indische Zee. Omtrent de Ja- pansche actie is nu reeds gedurende een geheele week geen enkel bericht losge komen. Men kan dit eensdeels toeschrij ven aan een versterking van het reeds veroverde gebied door Japan en aan de andere kant de veronderstelling opperen dat de aanval door doeltreffende tegen maatregelen tot staan is gebracht. Dit zelfde zou men ook kunnen zeggen van de voorgenomen Japansche aanval op Australië. Ook van dit deel van het oor. logsterrein komt geen enkel bericht bin nen. De mogelijkheid is evenwel niet uit gesloten dat deze stilte de voorberei ding voor een nieuwe storm is. Het opmerkelijke succes van generaal Rommel in Noord-Afrika heeft ook op nieuw het belang van de doorvaart door de Mfddell^ndlsche Zee op den voor grond /geplaatst. Het (verlies van To- broek en de kust tot vlak bij Alexandrië is voor de Engelschen daarom juist zoo. schikt lom telkens opnieuw met itieze j ring door de Middellandsche Zee opereeren, i een groot deel mislukt. Het steunpunt I ia ree! sken aken gram I I agen ants. ants ants ants ants. ants. -g- 'ram ants jram jrair jram jram jram jram iter iter jram jram ieep- •zeep theid Dec, uder. V soo c-v (i** DIT-GÈVAAR Lïi) WW z 7VAPTK h amdeu is' DE .^^.SCHUCO, OAT. üw huishcuobe?? J-X 1IIU H111? VH DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1