itevue van ue urn. De Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo iö Vrijstelling van de Rijwiel- vordering* Stadsnieuws. Vrijdag 24 Juli 1942 38— Jaargang No, 59 o. 1. en 4 de 2. 7. 11. 1 I Verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Hoofdred. J. D. Osinga, Bolsward. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Leesg. p, looper 40 ct. p. kwartaal. verzorgde verlichting, dan mag men ge rust spreken van een harmonisch ge heel. Het geheel mag als een groote aan winst voor Bolsward worden beschouwd. De| heer Gaarman dankte aan het slot van deze bijeenkomst ontwerper en uit voerders; voor het mooie werk door hen geleverd en bracht tevens dank voor al de goede wenschen die hem en zijn echt- genoote dezen middag waren toegespro ken. Stormtroepen verzamelen zich langs een rivier aan het Oostfront om de achtervolging van den vijand voort te zetten. (V.P.B.-Zander-P.K.Koch-s.) PAARDENSPORTDAG TE BOLSWARD. Het was bar slecht Donderdagmorgen met het weer. Den geheelen nacht en voormiddag regen, zoodat de baan in de rechte gedeelten erg drassig was. GYSBERT JAPIKSKAATSPARTIJ TE BOLSWARD. Onze kaatsvereen. heeft het dit jaar wel zeer slecht getroffen met deze Gys- bert Japikspartij. De eerste keer uitge- Advertcntieprljxeni 1 tot 10 m.m. 100 ct. elke m.m. meer 6 ct Tusschen de tekst dubbele prijs. Giro no. 87926. WORONESJ NOG STEEDS IN DUITSCHE HANDEN. Berlijn, 22 Juli. (D.N.B.) Militaire instanties wijzen er vandaag nogmaals uitdrukkelijk op, dat de vijandelijke berichten over het zooge naamde verlies van het Duitsche bruggen hoofd Woronesj allen grond missen. Woro- nesj bevindt zich nog steeds onmiskenbaar in Duitsche handen. Berlijn, 22 Juli. (D.N.B.) Radio-Moskou heeft de Duitsche berichten omtrent de inne ming van Woronesj vergezeld doen gaan van de mededeeling, dat hierbij een reeks Duit sche divisies volkomen vernietigd zou zijn. Hennaarderadeel Telefoon No. 451 goed spel. Ook nu gaat het in snel tem po. Reeds is no. 11 uitgeloopen tot twee spel, wanneer het aan no. 2 pas gelukt de eer te redden. Oo khier spreekt het schema voor zich zelf. 4- 4-0-0-8-6-0 22. 5- 8-8-8-2-8-8 50. INFANTERIE VULT ZUIDELIJKEN SECTOR OP. Beslissende strijd om de rivierovergangen in het beneden-Don-gebied. Berlijn, 22 Juli. (D.N.B.) Volgens de mea ning van militaire kringen zijn de door de bolsjewisten met groote, bloedige verliezen herhaaldelijk ondernomen aanvalspogingen bij Woronesj, ten Zuiden van het Ilmenmeer en aan de Wolchof blijkbaar bedoeld als ont lasting voor het zwaar bedreigde Zuidelijke front der bolsjewisten, en moeten zij ook de aandacht afleiden van de voor de bolsjewisten catastrofale ontwikkeling aldaar. Op den geheelen Zuidelijken vleugel heb ben de Duitsche troepen de achtervolging van den terugtrekkenden tegenstander in het ge bied van beneden-Donetz en Don krachtig voortgezet. Nadat tot nu toe vooral gemoto riseerde strijdkrachten in dezen grooten zwa- ren slag waren gebruikt, wordt thans melding gemaakt van het feit, dat ook infanterie-af- deelingen snel naar het Oosten opmarchee- ren. De Duitsche troepen worden noch door hardnekkigen vijandelijken tegenstand noch door ravitailleeringsmoeilijkheden opgehouden Met onverminderde stootkracht maken zij den terugtrekkenden tegenstander een order lijken terugtocht onmogelijk. Terwijl de Duitsche luchtmacht in voortdu rende aanvallen den geslagen vijand zeer zware verliezen toebrengt, staan Duitsche en verbonden troepen voor de stad Rostof. De Duitsche luchtmacht doet zware aanvallen op militaire doelen in de stad. Aldus zijn de Duitsche aanvallen op den Zuidelijken vleugel thans geworden tot een beslissenden strijd om de rivierovergangen in het gebied van de be- neden-Don. Systematische tegenstand in het gebied van Rostof ineengestort Benedenloop van de Don ten Oosten van de Donetz in breed front overschreden. Hoofdkwartier van den Führer, 22 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De systematische tegenstand van den vijand in het gebied van Rostof is ineenge stort. Duitsche en verbonden troepen staan voor de versterkte bruggenhoofdstelling, die in een halven cirkel om de stad is aangelegd. Ten Oosten van de Donetz is de beneden loop van de Don in een breed front over schreden. Italiaansche formaties zijn er in geslaagd binnen het bestek van de achtervolgingsge- vechten in de Donetzbocht op 19 Juli het be langrijke kolenbekken Krassnij Lutsch in han den te krijgen. Daarbij werden talrijke gevan genen gemaakt en een aanzienlijke buit bin nengebracht. In de groote Don-bocht biedt een zwakkere vijand slechts geringen tegenstand. Ten Noorden en Noordwesten van Woro nesj zijn aanvallen van den vijand in zware gevechten afgeweerd. Daarbij zijn 25 tanks vernield. In het gebied achter het front in den cen- tralen sector is de vernietiging van nieuwe vijandelijke groepen geëindigd. Ten Zuiden van het Ilmenmeer en voor een bruggehoofd aan den Wolchof zijn verscheidene vij^nde- lijke aanvallen met zware, bloedige verliezen ineengestort. Hierbij vernietigde de bezetting van het bruggehoofd 31 tanks, voor een groot deel in gevechten op korten afstand. In het hooge Noorden zijn vijandelijke bat terijen op het Visschersschiereiland door duikbommenwerpers met verwoestend effect bestreden. Het opperbevel der weermacht merkt hierbij op, dat de mate van geloof, die men hieraan kan schenken, reeds blijkt uit het feit, dat de in dit verband als vernietigd opgege ven derde gemotoriseerde divisie in het ge heel niet streed in dezen sector. T I z Stockholm, 22 Juli. (A.N.P.) De Britsche berichtendienst meldt uit Moskou, dat de Duitsche druk in het Zuidelijke deel van het front sterker is geworden en dat de opmarsch der Duitsche troepen voortgaat. MISLUKTE ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP HET BEZETTE GEBIED. Berlijn, 22 Juli. (D.N.B.) Gisteren overdag heeft de Britsche luchtmacht aanvallen po gen te doen op het bezette gebied in het Westen. Bij haar pogingen troepentransport treinen en marchéerende colonnes aan te vallen, werden de Britsche formaties door Duitsche jagers en afweergeschut verstrooid, zoodat zij haar doel niet konden bereiken. Daarbij werd een Britsche jager neergescho ten. Twee toestellen werden zoo zwaar be schadigd, dat zij zeker verloren geacht kun nen worden. Vandaag trachtten Britsche jagers aanval len in scheervlucht op Duitsche militaire wer ken aan de Kanaalkust te doen. Door jagers en afweergeschut werden zij verdreven. Een Spitfire werd neergeschoten. dat het belang van je gemeenschap gaat boven het groepsbelang en persoonlijk belang. Het is eigenlijk de eenvoudigste zaak van de wereld, dat, wanneer er strijd van belangen is, de gemeenschap belangrijker is dan de samensmeltende deelen afzonderlijk. Dit is nu juist het kardinale verschil met den tijd die achter ons ligt, toen persoonlijke en groepsbe langen ten koste van de gemeenschap werden uitgebuit. We denken hier bijv, aan de speculatie in geld en goederen •en aan de politieke partijen en de werk nemers- en werkgeversgroepen. Wel is de bevordering van het persoonlijk en ’t groepsbelang primair, maar slechts tot zoover dit raakt aan het gemeenschaps belang. Waar deze zich vertoonen moet het persoonlijk belang wijken voor de gemeenschap. We zouden dit met een eenvoudig voorbeeld duidelijk willen maken. Het kan een persoonlijk en voor de huisvrouw een groepsbelang zijn, dat bij de heerschende groenten- schaarschte de tuinders hun groenren rechtstreeks aan deze huisvrouwen ver- koopen, maar het algemeen belang komt hier in het gedrang. Dit toch eischt, dat alle levensmiddelen tegen redelijke prij zen en zonder uitschakeling van veiling en groenteboeren bij den consument ko men. Immers alle volksgenooten hebben als gemeenschap, recht op alle produc ten van den bodem. Men zou dit ook op elk ander terrein kunnen toepassen, b.v. de verzorging van de minst bedeelden, de zwakken en de zieken, is ook een gemeenschaps- plicht. We willen direct als onze mee- ning uitspreken, dat in de voor-oorlog- sche jaren door de verschillende organi saties op charitatief gebied uitstekend werk is verricht, maar.altijd stond er die vraag voorop: tot welke godsdienst, tot welke politieke richting behoort ge? Het is evenwel geen groepsbelang, maar een zuiver gemeenschapsbelang, dat de armen gespijzigd, de zieken genezen en de hulpbehoevenden gesteund worden. Een plicht die thans meer dan ooit wordt aangevoeld en d'e zijn uitdrukking vindt In de slagzin: „Door het volk, voor het volk”. We zullen dit probleem zoo in ons moeten opnemen dat men het als de natuurlijkste zaak gaat vinden, dat de gemeenschap zorg draagt voor de minst bedeelden, voor de zieken en zwakken. Dat is volksdienst in den waren zin van het woord. Het „Handelsblad” formuleerde deze kwestie dezer dagen als volgt: „Wanneer het gemeenschapsbesef in den dienst aan de gemeenschap, in den volksdienst, eenmaal tot uiting zal zijn gekomen, dan pas zal Nederland weer als herrezen uit zijn verval kunnen wor- OPENING NIEUWE BOVENZAAL VAN DE WIJNBERG. Dinsdagmiddag 4 uur was een groot gezelschap bijeen in de nieuwe boven zaal van hotel de Wijnberg om tegen woordig te zijn bij de eenigszins feeste. lijke opening van deze zaal. De heer burgemeester als eerste spre ke, roemde het initiatief van den heer Gaarman door er voor te zorgen dat Bolsward de beschikking heeft over een goed geoutileerde ontspanningszaal. De ze inrichting kan wedijveren met derge lijke inrichtingen in onze provincie. Naast een speciale gelukwensch aan den heer Gaarman richt de burgemeester ook har telijke wiöordert; van gdlukwensdh tot mevr. Gaarman, die een groot aandeel heeft in de goede naam die van dit hotel uitgaat. De heer H. Eisma uit Velp memoreer de de totstandkoming van dit hotel in een tijd, dat de oude Wijnberg een an dere bestemming kreeg. Hij roemt het initiatief van den heer Gaarman en spreekt zijn groote bewondering uit voor het mooie werk, dat hier door samen werking van Bolswarder vaklieden is tot stand gebracht. Ook deze spreker brengt hartelijke gelukwenschen aan mevrouw Gaarman <die een groot aandeel heeft in de goedej gang van dit hotel. De heer H. Alma brengt de gelukwen schen over namens de V.V.V. en de heer F. B. v. d. Meer namens den R.-K. Mid denstand. De indruk, die deze zaal op den be zoeker maakt, is keurig. Rustige houtbe- kleeding langs de wanden en eenvoudig smaakvol glas in lood in de bovenra men. Het plafond is zeer modern en het geheel doet de ontwerper alle eer aan. De beschildering doet het buitenge- woon goed, voe$ daarbij een uitstekend Gelukkig'klaarde het wéér tegen^twaal- VArrnrtrdA vprlirMincr dan macr mor, ,7». V£n wat op en bleef het Verder, mede door den krachtigen wind ’s middags droog. Het bezoek werd ook door het weer beïnvloed en het aantal paarden was gedaald tot 12. De totalisator had het, ondanks het belangrijk minder be zoek, nog verbazend druk. In de A-draverij liepen drie series van vier, waarvan in de eerste serie winnaar werd no. 7, Allright eig. U. de Jong, Oranjewoud, tijd 114/2; en tweede no. 3 Clara, eig. A. Hibma, Midlum. In de tweede serie: no. 9, Y Kernel, eig. J. Haan, Wijde Wormer, tijd 119; tweede no. 13, A Rosaline, eig. S. Bos, Cornwerd, tijd 121. In de derde serie: no. 20, Fellow, eig. den beschouwd. Dan pas zal men met recht kunnen zeggen, dat wij een volks gemeenschap zijn, waar inderdaad het ideaal wordt nagestreefd: één voor allen, allen voor één!” Een zeer moeilijk probleem voor ve len is ook de houding van de kerk in dezen tijd en toch ook weer niet, wan neer men maar onderscheid wil maken tusschen de kerk en haar leden. In het R.-K. dagblad en in de Nieuwe Delftsche Courant lezen we onder her opschrift. „De kerk in gebreke?” o.m. het volgende: „Katholieken staan schuldig en zij waarlijk niet alléén; maar de Kerk staat onbesmet en zuiver, de Kerk, die het al tijd weer voor den arme en verdrukte heeft opgenomen, die reeds zoolang de corporatieve ordening aangewezen heeft als dén weg, die ons leiden moet uit het liberaal kapitalistische schrikbewind. Wie heeft zóó radicaal de economische dictatuur van onze dagen veroordeeld als de Ker kbij monde van Pius XI in „Quadragesimo Anno”? Radicaal is de Kerk; lees er eens op na, hoe zij b.v. in haar kerkvaders oordeelt over het stre ven naar rijkdom; over ’t uitbuiten van den economisch zwakkere; over den haat die wantrouwen schept tusschen de kin deren van eenzelfde volkl Fel heeft een Leo XIII het liberalisme gestriemd; zijn de katholieken voor den kapitalistischen geest onaantastbaar ge bleken? Wij weten alweer beter. Ook wij hebben ons op de borst te kloppen en ons sociaal confiteor te bid den; wij hebben gefaald en grootelijks gefaald, ondanks het vermaan der so ciale pausen, ondanks het harde werken van vooruitstrevende sociale werkers, die zelfs in het hart der liberaal-kapita- listische periode vasthielden aan het corporatieve beginsel.” De Nieuwe Delftsche Courant gaat nog even verder en zegt: ,,Er bestaan veel aanknoopingspunten en overeenstemmin- beleid gestuurd worden en allereerst is gen tusschen de sociale leer der kerk en daarvoor noodig kennis van de invloe- de beginselen der staatslieden van den den die er op kunnen inwerken. nieuwen tijd.” En is het vreemd, zoo Nedrm b.v. qen,s de nieuwe stelling vervolgt het blad, dat er contact is tus- - --x schen de kerk en zooveel waarden van den nieuwen tijd? Immers, neen, want de kerk leert uitdrukkelijk, dat de wan ordelijke kapitalistische maatschappij dient hervormd door de natuur naar de wetten van het menschelijke verstand. Maar dit menschelijke verstand komt toch bij alle menschen, tot welke ge loofsovertuiging zij ook behooren, tot dezelfde conclusie en daarom juist is er veel overeenstemming tusschen de so ciale kerkleer en de nieuwe sociale prac- tijken van het oogenblik. De Pauselijke encycliek „Quadragesi mo Anno” heeft ook voor onzen tijd nog niets van zijn groote waarde voor de volksgemeenschap verloren. De richtlij nen daarin aangegeven zijn helder en scherp, ook voor de problemen van onze eeuw. 2: 11: Uitslag: 1ste prijs, partuur 11. 2de prijs: partuur 2. 3de prijs: partuur 7. 4de prijs: partuur 13. Voorzitter Brandenburg reikte met ’n korf woord de prijzen uit. Naast de Hol- landia-wisselbeker, die dit jaar wordt toegekend aan Hiddenga als koning van de partij, ontvingen de drie prijswin naars elk een kleine beker, aangeboden door de Mij. Hollandia. In zijn slotwoord brengt spreker dank aan de familie Eis- ma te Velp, die alle jaren de geldprijzen voor dezen wedstrijd beschikbaar stelt. Hij dankte tevens de Mij. Hollandia voor de geschonken bekers, den scheidsrech ter, keurmeesters en allen die hadden meegewerkt aan het vlotte verloop van dezen wedstrijd. ’s-GRAVENHAGE, 22 Juli. Door ’t departement van binnenlandsche zaken wordt bekend gemaakt: 1. van de inlevering van heerenrij- wielen zijn vrijgesteld: a. personen, voorzien van een Aus- weis van den rijkscommissaris, ten bewijze, dat zij bij het rijkscommis- sariaat werkzaam zijn; b. personen, voorzien van een Aus- weis van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, den befehlshaber der Ordnungspolizei of den befehlshaber der sicherheits- polizei, ten bewijze dat zij bij Duit sche politie-instanties werkzaam zijn; Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD steld wegens de bar slechte weersge- steldhe.d, was het gisteren ook niet ide. aal kaatsweer, waardoor het bezoek na tuurlijk beïnvloed werd. Toch is on$ de belangstelling over ’t geheel genomen niet tegengevallen. De wedstrijd die om half twaalf was uit geschreven, kon met slechts één wed strijd tusschen de nummers 5 en 6 aan vangen. De meeste spelers kwamen één uur na den aanvangstijd op hun dooie gemak het terrein opwandelen. Daar zul len maatregelen moeten worden getrof fen om hierin verbetering te brengen. De kaatsers hebben zich te richten naar de aankondiging van het bestuur. Be paalt deze den wedstrijd op 11.30 uur, dan moet ook worden begonnen en die nen de kaatsers aanwezig te zijn; de kaatsers zijn ondergeschikt aan de be palingen van het bestuur en niet omge keerd. Over het algemeen heeft deze wed strijd weinig bevrediging geschonken. Er is zeer slecht gekaatst. In de eerste omloop geeft de strijd tusschen 5 en 6 nogal eenige spanning, niet zoozeer door het goede werk, maar wel door de gemiste kansen. De eene partij wint een bordje door slecht perk- werk aan de andere kant en dan weer door slechte opslag. No. 10 wint met groote voorsprong evenals no. 2. Een jzeer goede partij speelden 3 en 4, waarbij op de stand 5- 5 en 6-6 de Groot buiten slaat. 11 wint eveneens met goote voorsprong van no. 12; 7 van 8 en 14 verdwijnt zonder een enkel bordje aan de telegraaf. Op de tweede! lijst komen de nos. 2-4 6- 7, 10-11 en 13. De eerste ontmoeting tusschen 2-4 wordt een gemakkelijke overwinning voor no. 2. Tusschen 6 en 7 komt, nadat 7 een voorsprong van drie eersten heeft, een beetje spanning, door dat 6 tweemaal op 6-6 geluk heeft. Ook in het verdere verloop is het weer twee maal op 6 gelijk dat no. 6 wint en zoo doende de stand 5 om 4 wordt, waar van ten slotte mede door onwisse opslag van partuur 6 no. 7 wint. In de ontmoeting tusschen 10 en 11 loopt no. 11 vrij snel uit tot 3 eersten maar dan herstelt 10 zich en weet 3 eer sten gelijk te maken. Dan lijkt het net of de fut er bij partuur 10 geheel uit is. Met nog slechts 4 punten uit de restee- rende 3 eersten verliest no. 10. Op de derde lijst, dus om de prijzen, komen thans: 13. T. Zijlstra, C. Kamminga en Sj. Helfrich. J. Rodenhuis, P. de Haan en R. Reinalda. K. Wassenaar, J. van Dijk en Sj. Rijpstra. F. Hiddenga, J. de Groot en J. Hoekstra. De ontmoeting tusschen 13 en 2 is van zeer slecht gehalte. De punten spre ken hier een duidelijke taal: 13: 4-4-0-2-0-8-8-4 30. 2: 8-8-8-8-8-2-G-8 56. Eveneens verdwijnt no. 7 met slechts spel aan de telegraaf. De eindstrijd ging dus tusschen 2 en 11. Onderwijl begint het zachtjes te re genen, wat niet bevorderlijk is voor c. leden van de Nederlandsche politie, de brandweer of den luchtbesche,. mingsdienst; d. personen met opsporingsbevoegd heid; e. zij, die in het bezit zijn van een ambtsrijwiel; f. zij, die in den landbouw werkzaam zijn; g. handwerkslieden, waaronder wor den verstaan fabrieksarbeiders, mijn-arbeiders en overige hand arbeiders; h. personen, die het rijwiel voor de uitoefening van hun beroep ter be- oordeeling van den burgemeester volstrekt noodig hebben. 2. Personen, behoorende tot een der onder 1 sub f t.m. h genoemde catego rieën kunnen, teneinde hun rijwiel onge hinderd te kunnen gebruiken, zich op een nader door den burgemeester van hun woonplaats bekend te maken plaats en tijd vervoegen. Indien zij deugdelijk kunnen aantoonen, dat zij inderdaad daarop aanspraak kunnen maken, zal hun een schriftelijk bewijs van vrijstel ling worden uitgereikt, dat bij gebruik making van het rijwiel desgevraagd ver toond moet; worden. 3. Personen, die deugdelijk kunnen aantoonen dat hun rijwiel in beslag ge nomen is en behooren tot een der onder 1 genoemde categorieën kunnen zich op een nader door den burgemeester van hun woonplaats bekend te maken plaats en tijd vervoegen teneinde zoo mogelijk in het bezit te worden gesteld van het eigen rijwiel dan wet van een ander ter beschikking staand rijwiel. 4. Een nadere bekendmaking betref fende de vergoeding van in beslag geno men rijwielen is binnenkort te verwach ten. 5. Aan de burgemeesters worden nog nadere aanwijzingen verstrekt. Een zeer groote groep Nederlanders huldigt in onzen tijd de stelhng, dat men om een goed vaderlander te zijn, zoo weinig mogelijk notitie moet nemen van het wereldgebeuren, niet meer moet lezen of luisteren en zich verder om ongetwijfeld ernstige problemen van dezen tijd niet in het minst moet be kommeren. Sommigen gaan nog verder en dur ven beweren, dat er in onzen tijd maar één probleem is en wel de vraag: hoe krijgen we iden bezetter zoo gauw mo gelijk over de grens? Men zal moeten toegeven, dat het zeer moeilijk is derge- lijke menschen van deze foutieve ge dachtengang te genezen. Er zijn geen problemen zegt men? Hoe is het moge lijk in een tijdsgewricht dat boordevol geladen is met de meest belangrijke veranderingen; in een tijd die roept om een nieuwe wereldorde. Weet U wat me altijd frappeert wan neer men in gezelschap een oogenblik deze kwestie op het tapijt brengt? Dat de groote meerderheid van het gezel schap het er roerend over eens is, dat er veel veranderd moet worden, maar. dat komt allemaal wel in orde, wanneer we eerst maar weer vrij zijn. Neen, geachte lezer, dat komt niet zoo gemakkelijk in orde. Het sociaal-, gees telijk- en economisch leven is geen wek ker, die je ’s avonds opwindt en die ’s morgens precies op tijd afloopt. Dat leven moet bestudeerd worden en de komende veranderingen voorbereid. Een schipper, die bij harden wind plotseling het roer met een ruk om gooit, loopt groot gevaar de spanning op het zeil en de mast door de tegen druk te groot te maken en meer of min der averij is het gevolg. Ook het schip van staat moet door de branding van dezen tijd met zorg en f s i-'' ..o-- ,-z a ’ARD 792$ n DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgtnomen .TT’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1