Buit enlandsche Revue. De Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo I Woningproblemen. r Stadsnieuws. 1 38— Jaargang Dinsdag 28 Juli 1942 No. 60 'o. t. en leverde in het jaar ‘1937 20.4 millioen zuidelijken sector werden aanvallen 10 Britsche vliegtuigen zijn door Duit- ken reeds van een feestje ter eere van ram LUCTOR. :rve k— 1 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. ram eek lts. Verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Hoofdred. J. D. Osinga, Bolsward, dat een aanval in het Westen ondanks de groote bezwaren daaraan verbonden, wordt voorbereid. Ook verschillende waarneembare fei ten in ons land versterken de meening, dat ook de bezetter met die mogelijkheid rekening houdt en daarvoor noodige tegenmaatregelen treft. Afwachten is dus de boodschap. Op een ander deel van deze rede willen we even de aandacht vestigen, n.l. de doelstellingen van Ame rika na den oorlog. Reeds eerder is de meening uitgesproken dat deze doelstel lingen wel wat erg vaag werden om schreven en ook nu klinkt in de rede geen positieve toon. De in het Atlantic Charter neergelegde belofte, aldus Cor dell Hull, vormen een stelsel, waardoor ieder volk, klein en groot, den waar borg krijgt, in een duurzame vrede de beste gelegenheid te vinden zijn wen- schen met betrekking tot de vrijheid en de grootste mogelijkheid tot materieele vooruitgang te verwezenlijken. Geen natie kan tot bevredigende vooruitgang komen als haar burgers worden be- heerscht door voortdurende vrees voor inmenging van andere landen. Derhalve moet een internationale instel ling in het leven worden geroepen die in de toekomst (zoo noodig met ge weld) de vrede onder de volken in stand houdt. De Vereen. Staten zullen in interna- de volksgemeenschap en een deel hun ruime woning moeten afstaan menschen, die een woning noodig heeft aan Duitschland de beschikking gebracht over verschillende grondstof fencentra’s die voor de tegenpartij ver loren gingen. De ijzerertsgebieden van Zweden, de agrarische landen als Fin land, Slowakije, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, evenals de minerale grond stoffen zooals de petroleum uit Roeme nië en Galicië, de bauxiet in Frankrijk, Hongarije, Joego Slavië, Griekenland, maar vooral de Oekraine, reeds in vroe gere tijden genoemd de graanschuur van Europa, levert ongekende perspectieven voor de voedselvoorziening. De Oekraine ITALIAANSCH LEGERBERICHT. ROME, 25 Juli. (Stefani). Het weer- machtsbericht luidt als volgt: Hier en daar bedrijvigheid der artiï- lerie aan het Egyptische front. In den Advertentieprijzen! 1 tot 10 m.m. 100 ct. elke m.m. meer 6 ct. Tusschen de tekst dubbele prijs. Giro no. 87926. ï- am its am air am am am am :er ter am am Zoo langzamerhand begint een groot gedeelte van het lezend publiek de tel kens terugkeerende berichten over een tweede front te ontvangen met de opmerking: daar komt toch niets van. We geven onmiddellijk toe, dat de bezwaren aan de vorming van een twee de front verbonden, ontzaggelijk groot zijn en we hebben meer dan eens er op gewezen, dat daarbij de scheepsruimte een belangrijke rol speelt. Aan de andere kant echter staat de noodzakelijkheid voor de geallieerden de steeds terugtrekkende Sovjetlegers door een offensief op groote schaal eenige verlichting te bezorgen. Bovendien is daar da laatste redevoering van den Amerikaanschen minister van buiten. landsche zaken Cordell Hull, die volgens den Engelschen nieuwsdienst in een ra diorede tot het Amerikaansche volk ge zegd heeft, dat de Vereen. Staten dezen oorlog slechts kunnen winnen als men den vijand opzoekt en aanvalt. Voegen we bij deze uitlating het feit, dat elke week nieuwe troepentransporten in Ier land aankomen, dat aan de Engelsche kust regelmatig manoeuvres worden ge houden, dan moeten we uit al die ge gevens toch wel de conclusie trekken, een, ;eep leid dec. der Puccini een schip van 5000 ton getorpe deerd en tot zinken gebracht. Een an dere duikboot heeft een transportschip met troepen getorpedeerd en in den straat, straat. Eerst aankomende was Fr. Galama te Burgwerd, tijd 4 min. 7 sec.; 2ë Roel van der Meer, Parrega; 3e Jan Ferwer- da, Bolsward; 4e IJ. Oostenveld, Tjerk- werd; 5e J. IJbema, Workum. De prij zen bestonden uit luxe voorwerpen. de economische blokkade door de ge- ten. De divisie Pavia heeft zich onderschei- Op den duur zullen bewoners van groote huizen een offer moeten brengen. We leven nu eenmaal in een tijd, waaraan alles ondergeschikt moet wor. den gemaakt aan één ding: het winnen van den oorlog. Nederland is bezet ge- met die langdurige verloving en spra- bied en dit feit brengt ook in deze con- DE WINDHONDENRENNEN TE BOLSWARD. De| Noord Ned. Wbidhondenrenclub heeft een goed debuut gemaakt met de zen wedstrijd te Bolsward. Hef lijkt ons toe, dat onze renbaan zeer geschikt is voor deze sport. Van de 25 honden waren slechts 2 absent gebleven, zoodat van een goed bezette wedstrijd kan worden gespro ken. In de vlakke baanrace is de eerste se rie voor Iduna in den tijd van 20 sec. De baan is 300 M. lang. 2e werd Ursel. Tweede serie. 1. Flora, 21.5 sec.; 2e. Elisabeth. Derde serie 1. Frederik 20.5 sec.; 2. Tessie, Vierde serie :1. Sigor, 20.5 sec.; 2. Tommy. De eerste demi-finale ging nu tusschen Iduna, Ursel, Elisabeth, Flora en wordt een gemakkelijke overwinning voor Iduna, tijd 20 sec.; tweede wordt Ursel. De tweede finale Tessie, Frederik, Sigor, Tommy; hiervan wordt Sigor eerste, tijd 21 sec.; 2e. Tessie. 1 ct I 5 ct I ct. i i met troepen getorpedeerd grond geboord. Vier Britsche torpedovliegtuigen zijn vernietigd bij een aanval op een Itali- aansch convooi, waarbij een vrachtboot licht werd beschadigd. Een deel der vlie gers werd gevangen genomen. DE CjLB.-AVOND MET TEUN KLOMP EN ZIJN MAKKERS. Vrijdag 24 Juli j.l, ^organiseerde de voetbalvereen. C.A.B. in samenwerking met de Supportersvereen. voor hare le- den-huisgenooten en donateurs een ge zellige avond in de Doele met medewer king van het tooneelgezelschap „Teun Klomp en zijn makkers”. De zaal was geheel bezet toen voor zitter van Dijk alle aanwezigen een har telijk wejkom toeri^p <en 4daarbij den wensch uitsprak, dat ook deze C.A.B.- avond zou mogen slagen. Laten we beginnen met te zeggen, dat deze avond inderdaad in alle opzichten geslaagd is. Het gezelschap van Teun Kfomp in de revue „wil je everj. wachten” heeft gezorgd dat C.A.B. te vreden kon zijn, getuige ’t vele applaus dat zij in ontvangst hadden te nemen. De avond werd ingeluid met het nigu- de C.A.B.lied, gecomponeerd en ten ge- hoore gebracht door seer. K. Huisman, dat door de geheele zaal uit volle borst werd meegezongen. Het is in ’t begin van een dergelijke avond altijd moeilijk direct de stemming er in te krijgen, ook Teun Klomp en zijn makkers ondervonden dit het eerste half uur, doch toen eenmaal het ijs ge broken was, waren de lachsalvos niet van de lucht, vooral de mimiek van den heer Klomp was dikwijls kostelijk om te zien. Ook de zangeres mevr. Else Maus oogstte veel bijval en niet te vergeten de accordeonist die telkens een gewel dige ovatie kreeg toebedeeld. Het was een recht gezellige knal- avond. gering van het Duitsche volk is niet meer mogelijk. Natuurlijk is er veel vernield en het zal veel arbeid kosten om de industrieën weer tot nieuwe ontwikke ling te brengen, doch wat niet vernield is, dat zijn de vruchtbare akkers, bene vens de minerale rijkdommen. Doodvonnissen voltrokken. Officieel wordt bekend gemaakt De door het Duitsche Oberpericht in het Amsterdamsche distributieproces tegen Cornelis Nicolaas de Vries, Augustus Theodorus van Batum, Abra ham Pots en Petrus Albertus van Dieren gevelde doodvonnissen zijn door fusil- leering voltrokken. De tegen Alexander Theodorus Thu- ring en Louis Kesseler gevelde dood vonnissen zijn door den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied in den vorm van gratie gewij zigd in vijftien jaar tuchthuisstraf. Dezer dagen sprak ik een oud- schoolkameraad, een jongeman, die reeds acht jaren verloofd is. Indertijd hebben we wel eens den gek gestoken tionale samenwerking een mechanisme vormen, dat de vrede waarborgt en de nationale bewapening van ieder volk be paalt. Komt dit niet wonderwel overeen met de Duitsche doelstelling? Geen inmenging van andere landen in de Europeesche belangen. Een Europee- sche organisatie die de vrede onder deze volken in stand houdt, geen nationale, maar continentale bewapening. Juist doordat beide partijen in zeer veel punten gelijk denken staat dit we reldconflict zoo scherp tegenover elkaar, omdat nu in laatste instantie de machts factor een geweldige rol speelt. Men zou haast kunnen zeggen dat twee evenwij dig naast elkaar loopende polen gemak kelijker vereenigd kunnen worden dan twee tegenstrijdige polen en toch is dit in het onderhavige geval niet mogelijk. Een andere passage in die rede van Huil verdient nog even onze bijzondere aandacht. „Zoodra de internationale vrede tot op zekere hoogte gewaarborgd en de politieke stabiliteit hersteld is en tevens de economische kluisters zijn af- sequenties met zich mede.. Dus nieuw- iuw is voorloopig, althans voor den duur van den oorlog en zeer waarschijn lijk ook nog wel geruimen tijd nadien, uitgesloten. Er zal dus naar andere op lossingen moeten worden gezocht. En die zijn er wel. Want in ons land staan nog een bijzonder groot aantal zeer ruime, groote woningen, villa’s, landhuizen, heerenhuizen e.d. In zoo’n villa of heerenhuis woont in den regel één klein of groot gezin, hoewel er ruim te is wellicht voor twee of dr*e gezinnen. Maai- de bewoner is iemand, die het betalen kan en het ligt natuurlijk voor de hand, dat hij zichzelf en zijn gezin zooveel mogelijk woningcomfort ver schaft. Daar is in normale omstandig heden niets op tegen, maar in de hui dige omstandigheden is het als een so ciaal onrecht te beschouwen, als twee gezinnen met enkele kinderen samen wonen in een kleine arbeiderswoning, die wel voldoende ruimte biedt voor één ge zin, maar niet voor twee, als er enkele meters verder een heerenhuis staat met een tiental kamers met meer ruimte en meer comfort, waarin één gezin huist. Het gaat toch niet op, dat twee gezin nen, tezamen elf leden, samengeperst zitten in een woning met v>er vertrek ken en vlakbij 'een gezin van vier perso nen de beschikking heeft over tien ver trekken. Hoe meer de woningnood begint te nijpen, des te meer dringt de vraag naar voren: Kan er dan niets aan gedaan worden? Al is er dan geen nieuwbouw op het oogenblik, toch kan er wel eenige oplossing gevonden worden. De bewo ners, eigenaars of huurders, van groote de koperen verloving. Overigens ligt het boi niet aan den jongeman in kwestie. Hij en zijn meisje hebben veel tegenslagen gehad. In den zomer van 1940 zouden ze trouwen; hun meubeltjes waren ge kocht en opgeslagen bij een bekend ma gazijn in Rotterdam en het huis was reeds gehuurd. De oorlog kwam en de meubelopslagplaats ging in vlammen op, terwijl de gehuurde woning reeds in den vroegen morgen van den 10en Mei op last van de Nederlandsche militaire in stanties werd platgebrand, omdat het huis in de vuurlijn lag. Ze hebben de schade van hun mooie meubeltjes en an dere bezittingen vergoed gekregen, al is natuurlijk veel verloren gegaan, wat niet vervangen kon worden. Maar dezer dagen dan sprak ik hem en hij vertelde me, dat hij nu eindelijk ging trouwen. Ik kon hem feliciteeren. Op mijn vraag: Waar ga je wonen?, kreeg ik ten antwoord: Voorloopig bij mijn schoonouders in, want ik kan nergens een woning krijgen. En daar zitten we nu volop in het probleem, dat in dezen tijd steeds groo- tere afmetingen gaat aannemen: het wo ningvraagstuk. Reeds gedurende de mo bilisatie in 1939-1940 ontstond er een achterstand In den woningbouw. Ik heb me laten vertellen, dat jaarlijks in ons land minstens 130.000 nieuwe woningen noodig zijn, wil er geen tekort aan hui zen ontstaan. Wanneer men nu weet, dat in 1939 dit aantal nog niet is bereikt en in 1940 en 1941 nog minder en daar bij nog in oogenschouw neemt het groote aantal woningen, dat door de oorlogshandelingen werd verwoest, dan kan men zelf wel nagaan, dat in drie jaren tijds een groot tekort aan woning- gelegenheid is ontstaan in ons land. Trouwens het feit, dat reeds in een zestal groote gemeenten van ons land een vestigingsverbod is afgekondigd, omdat deze gemeenten „vol” zitten, spreekt al voor zichzelf. Er is op het oogenblik in het geheele land een zeer groot tekort aan beschikbare woning- ruimten en dit tekort wordt met den dag grooter. Immers, jongelui trouwen en stichten een eigen gezin. Doordat ve len geen woning kunnen krijgen, gaat men bij ouders, of bij broers of zusters inwonen. Zoodoende wonen op het oogenblik reeds meerdere duizenden ge zinnen „in” bij anderen. En dit aantal zal gedurende dezen oorlogstijd nog wel snel stijgen. Nu rijst de vraag: Is hieraan nu niets te doen? Wat den nieuwbouw betreft, kan het antwoord kort en bondig luiden: Neen. De nieuwbouw staat practisch ge. heel stil, wegens gebrek aan voldoende materialen. De materialen, die nog be schikbaar zijn, moeten zooveel mogelijk gereserveerd worden voor den bouw van die gebouwen, die uit oorlogseco- nomisch oogpunt bezien, noodzakelijk zijn. ruime woningen, zullen dan ook zeer zeker een offer moeten brengen ten bate van van aan hebben en er geen kunnen vinden. Dat is wellicht niet plezierig voor den man, die de beschikking heeft over een ruime, comfortabele woning, met een aparte ka mer voor de kinderen, een speelkamer, een paar logeerkamers, een bibliotheek, een studiekamer, een rookkamer, een eetsalon en wat al niet meer, maar alle plichten zijn niet steeds even plezierig en heel wat menschen moeten zich te genwoordig offers getroosten in het be lang van zijn medemensch. Zoo is het dus mogelijk, dat op deze wijze eenigszins het woningvraagstuk ontleed kan worden. Waar ruimte is, plaats maken voor hen, die geen wo- ninggelegenheid hebben, en, zoo het niet vrijwillig gaat, dan desnoods gedwon gen. Want het is niet In den haak, dat een bepaalde categorie menschen, die toevallig over meer geld beschikken, meer dan voldoende ruimte heeft, terwijl anderen, minder-kapltaalkrachtigen, het moeten doen met één of twee vertrek ken. BATAISK INGENOMEN. GEBIED VAN ROSTOV GEHEEL GEZUIVERD. Don ten Z. en O. van Rostov overgestoken. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER 26 Juli (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten Zuiden en ten Oosten van Rostov werd in hevige gevechten de overgang over den Don veroverd. De pogingen van den vijand om een geordend en sa menhangend afweerfront op den zuide lijken oever van de Don op te richten, zijn m.slukt, Een Sovejtduikboot werd door de luchtmacht iM de monding van den Don tot zinken gebracht Op de Wolga wierpen gevechtsvlieg tuigen bij aanvallen overdag en ’s nachts twee tankschepen met een gezamenlijken inhoud van 6000 ton in brand en brach ten drie met ravitailleeringsgoederen geladen groote sleepschepen tot zinken. In de groote bocht van den Don zijn Duitsche en Roemeensche troepen in ge vecht met vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrachten. Zij hebben met hun voorhoeden den Don bereikt. In het gebied van Woronesj misluk ten ook gisteren alle aanvallen van de bolsjewisten door den schitterenden I geworpen, staan ieder volk geweldige 1 middelen ter beschikking om de behoef ten van den vooruitgang te bevredigen en aan alle burgers den overgang naar een hoogere levensstandaard mogelijk te maken.” Beloften zijn heel aardig en kunnen dikwijls als lokaas dienen, maar de on dervinding uit den vorigen na-oorlog- schen tijd maakt oils wel een beetje sceptisch ten opzichte van de verwezen lijking van deze belofte. Ten slotte verklaart Cordell Hull „dat de volken der wereld in staat zullen zijn te leven zooals de Vereen. Staten zelf het begeeren en betere levensvoorwaar den scheppen dan hun ooit te voren mo. gelijk is geweest.” Ook dezen zin dienen we met het noo dige voorbehoud te aanvaarden. De afgeloopen eeuw heeft niet een verheffend beeld gegeven van de zege ningen van die Amerikaansche cultuur. Naast de fabelachtige rijkdom een ont zettende armoede, een cultureel en mo reel laagstaande bevolking, getuige het ontstellend hooge aantal moorden, zelf moorden enz. enz. We hebben in Europa heusch geen behoefte aan die Amerikaansche import. We kunnen gelukkig onze eigen boon tjes nog wel doppen. De grondgedachte van deze rede van Huil is niet hoe de volken zelf hun toestand zien, en daar in verbetering willen brengen, maar. hoe de Ver. Staten deze wenschen te zien. Wat het beeld van den oorlog betreft geeft de verovering van Rostov voor de Duitsche legerleiding belangrijke pers pectieven. Men staat thans aan de poor ten van de Kaukasus, maar het directe gevolg van deze Duitsche opmarsch is de inbeslagname van de geheele Oekraine. Het verloop van dezen oorlog strijdlust van onze troepen. Ten Noord westen van Woronesj werden omvang rijke troepenconcentraties van den vijand door een geconcentreerden aanval van formaties infanterie, pantserwagens en de luchtmacht uiteengqslagert. Tégen-i aanvallen van den vijand leverden geen succes op. Alleen in een sector van een divisie werden gisteren overdag 48 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Aan ’t overige oostelijke front slechts plaatselijke gevechtsactiviteit. Op Malta werden in de installaties van de vliegvelden Luca en Halfar nieuwe vernielingen aangericht. Voor Port Said werd een vrij groot koopvaardijschip door bommen beschadigd. Aan de Oostkust van Engeland be stookte de luchtmacht in den afgeloo pen nacht bij goed zicht op den grond de haven van Middlesborough met een groot aantal brand- en brisantbommen. Na hevige ontploffingen ontstonden uit gestrekte branden. Nadat enkele Britsche vliegtuigen overdag in het Rijn-Maingebied lukraak bommen hadden neergfeworpen, viel de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht West-Duitschland aan, vooral Duisburg, Homberg en Moers. De bur gerbevolking leed verliezen. Vooral in woonwijken ontstond deels aanzienlijke schade aan gebouwen. Door nachtjagers en luchtdoelartillerie werden 11 der aan vallende bommenwerpers neergeschoten. Sovjetbommenwerpers ondernamen storingsaanvallen zonder eenige uitwer king op Oost-Pruisisch gebied. De bol sjewistische luchtmacht verloor op 24 en 25 Juli 128 vliegtuigen. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist. Moderne religieuze schilderkunst In de St. Walburgskerk te Zutphen. In de kapel van Gelderlands schoonste en grootste kerk heeft het werk van Herman van den Boogaard een volkomen gerecht vaardigde plaats gevonden. Een boekje van de kapel met voorstel lingen, geïnspireerd op aanhalin gen uit den Bijbel. (V.P.B.-V.N.P.-Zeylemaker-s.) LOOP DOOR BOLSWARD. De Voetbalver. C.A.B. en de Suppor tersvereen. heeft Vrijdag j.l. veel be langstelling gewekt met het organisee- ren van een loop door Bolsward. De deelname bedroeg 24 personen en de belangstelling van den kant van het publiek was zeer groot. Het begin- en eindpunt was de Hof van Holland. De route was iets gewij zigd en wel Dijkstraat, Kade, Broere- Dijlakker, Rijkstraat, Markt- Officiëel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradcel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Hcnnaarderadeel Telefoon No. 451 van ton graan. Vergelijken wij dit met de ge. gepantserde vijandelijke strijdkrachten heele opbrengst van het Duitsche rijk afgeslagen en enkele pantserauto’s on- uit dat jaar, wat bedroeg 22 millioen bruikbaar gemaakt. ton, dan kunnen we daaruit de belang- 10 Britsche vliegtuigen zijn door Duit- rijkhejd van de Oekraine afmeten, maar sche jagers neergeschoten en 2 door Ita- ook d'rect de conclusie vastkoppelen, dat liaansche tijdens levendige luchtgevech- d* -L J alljeerdlen nieft dat effect berjeikt wat men ervan verwacht heeft. Een uithon- den door haar moedige houding tijdens -de gevechten van de laatste dagen. Vijandelijke vliegtuigen hebben To- broek gebombardeerd, waardoor be perkte materieele schade werd veroor zaakt. Enkele Lybische burgers werden gedood of gewond. In het Oosten der Middellandsche Zee heeft een onderzeeër onder bevel van luitenapt ter zee tweede klasse Sergio F ’AR 10) c tel lts ien ken lts. lts. M I n i I n I n DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1