Revue van de week. De Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo ftp T M i i Uit den Onttrek Stadsnieuws. Vrijdag 31 Juli 1942 38~ Jaargang Mo. 61 [o. I. en ver- ARUM F rgelspel uit de St r Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonse.radcel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Hoofdred. J. D. Osinga, Bolsward. De uitslag was als volgt 1ste: Hidma, Advertentieprijzen! 1 tot 10 m.m. 100 ct. elke m.m. meer 6 ct. Tusschen de tekst dubbele prijs. Giro no. 87926. waarin opgenomen Hcnnaarderadeel Telefoon No. 451 WITMARSUM. I jjrijs: H. P. Kleffens; 3e. de voedselpositie van het huisgezin. ii king maken, dat er nog gezinnen zijn, deskundigen die bij millioenen wier wekelijksch inkomen niet toestaat f-"1 ,r" alle beschikbaar gestelde goederen te koepen. Inderdaad die mogelijkheid bestaat en hoe eerder dergelijke geval- 1 len ter kennis van verantwoordelijke in- I stanties gebracht worden, hoe beter. Het gaat in die gevallen zeer dikwijls om de handhaving van onze volksge- 1 zondheid. Aan de andere kant evenwel I is dikwijls onoordeelkundige verdeeling van de beschikbare voorraden, de or- 1 zaak dat men bepaalde bonnen gaat verkoopen, omdat men b.v. brood te kort komt. In een dergelijke huishouding toont de huisvrouw nog te weinig begrip te hebben voor de verantwoordelijke taak, die op haar rust. Dat is geen gemakke lijke taak en het kost dikwijls eenige moeite de voorraden zo te verdeelen, dat men over de geheele distributie-periode ongeveer gelijk heeft. Ook dient de huismoeder in dezen tijd wat meer aan dacht te schenken aan de nieuwere voe- dingsmethode, waardoor veel waarde volle voedingsstoffen bewaard blijven. Aardappelen in de schil gekokt.’t staat niet zoo mooi op tafel hoort men nogal eens zeggen. Goed.maar U bewaart het beste van de aardappel; kooknat van erwten en boonen bevat uitstekende voedingsstoffen; zoo nu en dan eens rauwe groente als sla, kom kommer, worteltjes, rapen, enz. enz., kortom allerlei raadgevingen, die elke week ook voor U en ten voordeele van uw gezin worden gegeven. Een zeer belangrijke vraag, n.l. hoe staat het met de voedselpositie van ons land? is dezer dagen door den direc- teur-generaal van de Landbouw op ge ruststellende wijze beantwoord. De ver bouw van aardappelen bedraagt ruim 40 pet. meer dan het vorig jaar, zoodat we ons over dit hoofdvoedselproduct geen zorgen behoeven te maken. Geheel anders is het evenwel met de vetpositie in ons land. Deze wordt door de toenemende afslachting van den vee stapel allengs slechter. Doordat de in voer van kunstmeststoffen is geblok keerd, en de clandestiene handel in vet nog steeds grooter omvang heeft, komt de verdeeling van de beschikbare voor raden in het gedrang. Immers aan de eene kant minder melk en minder vet vee door minder land en minder pro ductie, aan de andere kant een opeen- hooping van voorraden bij enkele meer- gegoede lagen der bevolking. Om nu verbetering te brengen in deze vetpositie is men er toe overgegaan ’n verplichting tot het verbouwen van olie zaden op te leggen, dus koolzaad en raapzaad. In den nazomer van dit jaar zullen 56000 H.A. bouwland met olie zaad worden uitgemaaid. De opbrengst van vet door middel van oliezaden be- GESLAAGD. Dezer dagen slaagde voor het Diplo- a Molenaarsschoolvan ’t Station voor ij en Bakkerij onder rijkstoe- Wageningen en voor het Ban- - o-.j f, eveneens te Wageningen en voor boekhouden van de bied. Ass. voor praktiikexamens te genoot Y. lager. Voor het diploma boekhouden van de Nederlandsche Associatie voor praktijk- examens slaagde onze vroegere stadge noot de heer J. Lautenbach, thans te Leeuwarden. WEDSTRIJD VAN KINDEREN. 28 Juli 1942. Jongens 5-6 jaar: 1ste prijs: Simon Bouwhuyzen; 2e. Riemer Jagersma. Jongens 7-8 jaar: 1ste prijs: Paulus Aukema; 2e. Jouke Faber; 3e. Louis Hi- larides. Jongens 9-10 jaar: 1ste prijs: Jan Hiemsfra; 2e. Jan van Zandbergen; 3e. Klaas Reinalda. Jongens 11-12 jaar: 1ste prijs: Bar- tele van Zandbergen; 2e. Lammert J. Hilarides; 3e. Jan Jansma. Jongens 13-14 jaar: 1ste prijs: Jouke - lag 3 Aug.: Het bereiden van kou- 27 Juli 1942. Aan de M. T. S. te Leeuwarden werd bevorderd naar de 2de klasse Werk tuigbouwkundige, de heer K. Meekma alhier. BEVORDERD. SCHOOLKAATSEN. 27 Juli 1942. Onze jongens J. Tolsma, P. de Groot en E. Park, leerlingen van de o.l. school alhier, wonnen in Franeker van de 32 aangegeven parturen ’n 4de prijs. Ge zien het aantal parturen is het ook een goed succes te noemen. bouw van koolzaad nog de beschikking over een aanzienlijke hoeveelheid raap koeken, van ouds een bekend en uitne mend veevoeder. Deze hoeveelheid kan zeilfs zoo groot zijn dat elke koe daarvan 60 kg raap koeken kan krijgen. Dit is natuurlijk weer van gunstige invloed op de melk- gift der koeien. Men heeft nu de volgen de berekening gemaakt: 50000 H.A. koolzaadland geeft met ’n vetopbrengst van 800 kg per H.A. 40 millioen kg vet. Per inwoner beteekent dit 4 kg per jaar of 75 gram per week. Bovendien bren gen deze 50.000 H.A. koolzaadland nog 75 millioen kg raapkoeken op, waardoor dus de melkopbrengst verbetert en als gevolg ook de boterpositie beïnvloed wordt. Naar alle waarschijnlijkheid zal dus onze vetpositie in het komende jaar de minder kapitaal krachtige ook in ongeveer gelijk kunnen blijven. Wat kan er in weinige jaren veel ver anderen. We denken aan de crisisjaren vóór 1940, toen de bodemproductie werd be perkt, vernietigd of tegen afbraakprij- zen verkocht. We denken aan de boter, die voor 40 tot 5’ cent per kilo werd uitgevoerd naar Engeland, aan den tijd dat biggen werden verwerkt tot var kensvoer, dat we rundvleesch uit De nemarken invoerden, terwijl ons eigen koeienvleeshc werd ingeblikt; dat 93 millioen kilo groenten in een jaar tijd recht. Deze methode berooft de werk man, de kleine burger, e ambtenaar van het hem toekomende deel stelt al weer het kapitaal in staat zich ten koste van dezen tijd, nu zich extra voordeelen te bedingen. Dat tegen deze praktijken krachtig wordt opgetreden is goed, misschien dat de strenge straffen die in den laatsten tijd aan clandestiene verkoopers en ook koopers worden opgelegd, eenige ver betering in het veel verbeide euvel van den zwarten handel kan brengen. Niet de verkooper is dikwijls de hoofdschul dige, maar de koper. De mevrouw, die een suikerbon of boterbon koopt van ’n groot arbeidersgezin, steelt de waarde volle voedingsstoffen die in een derge lijk gezin hard noodig zijn. Men vergeet maar al te dikwijls, dat het tegenwoor dig beschikbaar gestelde rantsoen voor alle voedingsmiddelen ook het nogdza- kelijkeminimum is, en dat men dus door enkele bonnen niet in goederen om te zetten, ernstige schade berokkent aan de voedselpositie van het huisgezin. Nu zal men onmiddellijk de opmer- dige regeering en van verantwoordelijke j--i-1:- j:_ 1-:: :n:-(;On- tracten enorme sommen verdienden. De ze tijd komt gelukkig niet weer terug. Ook in het nieuwe Europa en het nieu we Nederland zal de bewerker van het land de waardeering genieten die hem toekomt, maar daardoor tevens de ver antwoordelijkheid aanvaarden van zijn kunnen in dienst te stellen van de volks gemeenschap tot heil van het geheele volk. draagt per H.A. ten minste het vijf- tot zesvoudige van wat gemiddeld via grasland en koe per H.A. wordt verkre- De voedselvoorziening in oorlogstijd gen. Bovendien krijgt men door de ver is een probleem, dat aan elke eigen re geering of bezettende overheid de grootst mogelijke zorg en meer dan ge wone verantwoordelijkheid oplegt. We hebben gelukkig in dezen tijd een uitstekend functioneerende distributie- dienst, waardoor de beschikbare hoe veelheden zoo goed mogelijk onder ons volk worden verdeeld, maar jammer ge noeg heerscht onder de producenten nog te veel de stelling, dat men zoo weinig mogelijk aan de markt moet brengen en zooveel mogelijk clandestien koopen. Jammer genoeg, zeggen we, en te- VOLKSVERMAKEN. 28 Juli 1942. De uitslag van de stoelendans voor gehuwde en ongehuwde dames en hee- ren is als volgt: Ongeh. dames: le prijs: Sietske Fa ber; 2e. Lucy Gros en 3e Marijke Bou- ma. Gehuwde dames: le prijs: G. de Groot-Tolsma; 2e. H. de Jong-Jager- sma; 3e. J. Hilarides-de Boer. Ongehuwde heeren: 1ste prijs: Ber nard Postma; 2e. Klaas Tolsma; 3e. Meindert van der Weerdt. Gehuwde heeren: 1ste Kooijenga; 2e. Auke van lede Goinga. De prijzen werden door den heer S. P. Huizinga op de zaal van den heer Lukkes, welke dicht bezet was, uitge- tchte muziek door reilct. De Westra’s luisterden alles op met hun vroolijke muziek. JONGENSKAATSPARTIJ. 28 Juli 1942. Door de kaatsvereen. „Willem Wes- tra” was een kaatspartij uitgeschreven voor jongens welke den leeftijd van 13 tot en met 16 jaar hadden bereikt. Hier voor waren 33 parturen ingeschreven, welke door loting waren samengesteld. Er werd over het algemeen fuleindich gekaatst, zooals wij dat van de jongens gewoon zijn. De prijzen bestonden uit lauwerkran sen en medailles. g was als volgt: prijs: J. Helfrith, Sexbierum, P. Witmarsum en G. Smedink, Harlingen, die elk een lauwerkrans ont vingen plus ieder £en krans, vervaar digd door de dames A. K. Huizinga, L. Gros en Tj. Rienks. 2de prijs: H. A. Dijkstra, Wommels, E. Haima, Dongjum en M. Plantinga, Franeker, die elk een mooie medaille ontvingen. 3de prijs: J. van der Ploeg, Ried, N. Tuinstra, Franeker. De derde makker J. Visser van Huizum schitterde door afwezigheid. Deze beide jongens ontvingen elk ook een medaille. De voorzitter, de heer S. P. Huizinga, deelde de prijzen op een gepaste wijze uit. Er was veel publiek aanwezig en ’t weer werkte mee, zoodat het een schit- terende sportdag was. aardappelen die bij millioenen kilo’s voor menschel ijk gebruik ongeschikt werden gemaakt; dat melk en meel voor het dagelijksch brood driemaal zoo zwaar belast werd als melk voor ijs en meel voor biscuit. Deze misstanden, die we gerust mo gen stellen op rekening van een onkun- ENKELE GREPEN UIT HET RADIO-PROGRAMMA VAN DE KOMENDE WEEK. Zondag 2 Aug.: Hilv. II. 12.15. Slot van de Bruckner- cyclus door het omroepkamerkoor o.l.v. Felix de Nobel. 14.30. Het omroepsym- phonieorkest, geleid door general mu- sikdirector Carl Schuricht. 20.15 speelt het Zepparoni-orkest. Hilv. I. 10.20. Zondagmorgen zonder zorgen. 20.15. Cabaret-revue van Willy van Hamert. Maandag 3 Aug.: Hilv. I. 15 uur. de maaltijden. Hilv. II. 18.30. De heer J. de Bruin spreekt over het onderwerp: „Wij so cialisten”. Dinsdag 4 Aug.: Hilv. I. 14 uur. Het Utrechtsch Stede lijk orkest. 19.05. Vier inspecteurs van den landbouw vertellen over hun werk. Om 11 uur spreekt mevr. Ellen Russe over Catharina van Rennes. Hilv. II. 14.30. Grete Perelli zingt Weensche liedjes. Woensdag 5 Aug.: Hilv. II. 21.15. Lichte mu het Amusementsorkest. Donderdag 6 Aug.: Hilv. I. 19.15. Omroep symphonie- orkest. Hilv. II. 17.30. Een varia-programma lichte muziek. Vrijdag 7 Aug.: Hilv. I. 16.20. Liederen van Schubert e.a. 17.45. Viool en pianomuziek. Hilv. II. 21 uur. Luisterspel van oude Friesche voordrachten, getiteld: Win- terjounenocht. 13.15. Lichte muziek. Hilv. I. 20.15. Vrijdagavond-cabaret. Zaterdag 8 Aug.: Hilv. II. 21.15. Orgelspel uit de St. Bavo +e Haarlem. ma Maalderij zicht te 1 ket-examen gemengd bedrijf, de Ned. Ass. voor Arnhem, onze stadgenoot mm DE JONG s NIEUWSBLAD 1 Al Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. propaganda nog in Sovjet-Russische handen zou zijn. (V.P.B.-Scherl-P.K. Sonntag-s KAATSPARTIJ VAN LEDEN VAN C.A.B. EN SUPPORTERSVEREEN. A.s. Zondag wordt op het C.A.B.-terrein bovengenoemde partij gehouden. Evenals vorige jaren is net oek nu weer de bedoeling om in twee klassen te kaatsen, n.l. tot 35 jaar en 35 jaar en ouder. Buiten de prijzen, die worden uitgeloofd, is er voor elke klas nog een wisselprijs voor den ko- ning der partij, die dit jaar verdedigd moe ten worden door de h.h. S. Frijling en J. van Dalen. Sovjetleugens over Woronesj weerlegd. Een Duitsche tank in de straten van Woronesj, dat volgens de vijandekjke ORGELBESPELINGEN. A.s. Maandag verleent de cellist de heer K. Kueter van Leeuwarden zijn medewerking aan de 4de Orgelbespeling in de St. Martini kerk alhier. Aan de op Zondag 2 Aug. te houden kaatspartij nemen de volgende parturen deel: K. Kuiken, St. Anna Par., J. Wallendal, St. Jac. Par. en Sj. Helfrich, Wijnaldum. W. van Baden, Makkum, R. Brandsma, Sneek en E. Boelens, Makkum. K. Posthumus en Th. de Bruin, Leeuwar den en G. Groen, St. Anna Par. F. Hiddenga, en J. de Groot, Weidum en J. Hoekstra, Sexbierum. A. Post, Menaldum, P. Hoekstra, Sexbie rum en P. de Boer, Peins. T. Zijlstra, Witmarsum, A. Paassen, Leeu warden en F. v. d. Vliet, Witmarsum. A. van der Ploeg, Dongjum, J. Meijer en P. Dijkstra, Tzummarum. W. Reitsma, Witmarsum, D. de Vries en Tj. Zijlstra, Sexbierum. G. Zaagmans, Witmarsum, L. Seerden, Franeker en J. van Dijk, Harlingen. E. van der Meij, Berlikum, P. de Haan, Holwerd en C. Langerak, Franeker. M. v. d. Weerdt en C. Kamminga, Arum en S. Reinalda, Winsum. M. v. d. Hem, Huizum, L. Vogels, Tzum marum en K. Falkena, Bolsward. J. Rodenhuis, Huins, F. de Jager en Fn Helfrich, Harlingen. K. Wassenaar, Wier, J. Ferwerda, Bols ward en A. Bergsma, Wier. S. Stellingwerf, A. Pascal en M. van der Heide, Harlingen. H. Knol, Harlingen, S. Frijling en W. Bos ma, Bolsward. NANETTE. Een vroolijk sprookje naar moderne trant, dat is de film Nanette, welke Zaterdag en Zondag in de Doele-bioscoop draait. In de lange rij van films, die de Ufa op de filmmarkt brengt, valt Nanette met Jenny Jugo wel zeer op om haar frissche oorspron kelijkheid en van geestigheid sprankelende dialoog. Deze allervermakelijkste comedie staat door een bij uitstek vlot tempo en tal van geestige vondsten ver boven het peil van de gemiddelde blijspel-film. Nanette is een film met sfeer, met een tikje Fransch aandoende ondeugendheid, met hu mor en vóór alles, met gevoel voor levens ernst en levensechtheid en dat Erich Engel met deze twee laatste axioma’s als funda menten zijn Nanette heeft opgebouwd, dat vooral stempelt deze film tot een werk, waar voor men bewondering moet hebben. Dat hij voor de muzikale illustratie Peter Kreuder tot zijn beschikking had, die koste lijke muziek en een alleraardigste schlager schreef, is een aanbeveling temeer. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Ten Zuiden van Rostov achtervolgen for maties van het leger en van de Waffen-SS voor een deel in harde gevechten met vijan delijke achterhoeden den wijkenden vijand. Ten Zuiden van de Sal namen snelle troe pen de stad Proletarskaja stormenderhand en verbraken op verscheidene plaatsen de laatste groote spoorwegverbinding tusschen den Kaukasus en de rest van de Sovjet-Unie. Hierbij onderscheidde zich in het bijzonder een Brandenburgsche pantserdivisie. Bij den afweer van vijandelijke afleidingsaanvallen vernielde een Wurttembergsch-Badensche snelle divisie gisteren in verbitterde gevech ten 68 vechtwagens, voor het grootste deel zware. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen steunden na geslaagde luchtverkenning de aanvallen van het leger. In de groote bocht van den Don werden vijandelijke strijdkrach ten den terugtocht naar het Oosten afgesne den. In de omgeving van Woronesj verloor de vijand gisteren weer 18 pantserwagens. lil CIC 1111UUC11**11 Uil 13CL LUI Cll LC11 LUlUvll v C411 -het Ilmenmeer worden op moeilijk terrein met succes plaatselijke gevechten geleverd. In het hooge Noorden werden bij luchtaan vallen bij Moermans de inrichtingen voor mi litaire voorzieningen en scheepsbouw, alsme de een groot militair kamp* ten westen van de Koia-Bocht zwaar getroffen. Onder dekking van sterke bewolking uit gevoerde storings-aanvallen van afzonderlij ke Engelsche bommenwerpers op steden van ’t Rijnland hadden slechts weinig resultaat. In den afgeloopen nacht viel een formatie Engelsche bommenwerpers eenige plaatsen in het Saargebied, vooral woonwijken van de stad Saarbrücken aan, waarbij o.a. het ,,Gou- theater” volkomen werd verwoest; de bur gerbevolking leed verliezen. Zeven der aan vallende vliegtuigen werden neergeschoten en twee andere door eenheden der Duitsche oor- iogsmarine boven de Duitsche Bocht neerge haald. Aan de Oostkust van Engeland plaatste een gevechtsvliegtuig overdag voltreffers op de fabrieksinstallaties van een bewapenings?- bedrijf. Sterke formaties van het luchtwapen vie len in den nacht van 29 op 30 Juli opnieuw Birmingham aan. Door verkenningsvliegtui gen werden vanmorgen vroeg talrijke groote branden waargenomen. Voor de Nederlandsche kust brachten pa trouillevaartuigen vier van de tien aanvallen de Britsche motorkanonneerbooten tot zinken en schoten een kanonnaerboot in brand. De vijand brak het gevecht af. In de midden-frontsector en ten Zuiden van Of kort en dik, ’t was gewoon een gek gezicht. En ’t gekste was nog wel, je lacht je daarbij naar, Want alle menschen lijken daar zoo vreeslijk raar. En later hebben we dan nog gespeeld, ge zweefd, gezwaaid, Geschommeld en gewaggeld, gewipt, getrapt gedraaid. Ten slotte zijn we, zonder ongelukken weer op ons wagentje gegaan, Daarna de tram, wat reed die toefi maar langzaam aan, De tram naar Bolsward was vertrokken, viel dat nou tegen. Wij moesten ruim een uur in Sneek staan in den regen, Maar toch, we konden allen eens wel zijn, Ons reisje naar Oranjewoud was toch wel fijn. ITAL. WEERMACHTSBERICHT. Actie van verkenners. Het weermachtsbericht luidt als volgt: Aan het Egyptische front eindigden acties van afdeelingen verkenners met verliezen op de mestvaalt werd gedeponeerd; voor den tegenstander en gevangenneming van een patrouille onder bevel van een offi cier. Formaties Italiaansche. en Duitsche bom menwerpers en jagers hebben tijdens her haalde aanvallen op colonnes in den rug van den vijand zichtbare resultaten behaald door een behoorlijk aantal pantser- en vrachtwa gens in brand te doen vliegen of onbruikbaar te maken. Twee toestellen werden vernield door Duitsche jagers en vier door luchtdoel- artiUerie. De vliegvelden op Malta zijn gebombar deerd door luchtformaties van de as, die er uitgestrekte branden deden ontstaan. De R. A. F. verloor vier Spitfires in gevechten. In de Middellandsche Zee zijn tijdens een vergeefsche actie tegen een onzer convooien twee Britsche torpedovliegtuigen neergescho ten en vijf andere stellig getroffen. Enkele leden der bemanning, onder wie twee officie ren, werden gevangen genomen. BOND VAN OUD-LEERLINGEN VAN DE CHR. HUISHOUDSCHOOL Woensdag 23 Juli was dan de dag weer daar, De B. v. O.L. die deed ’t reisje van elk jaar. Oranjewoud als doel, een deel der leden ging er heen; ’t Ging van Bolsward af per tram naar Heerenveen. Daar stond een wagentje, met groen versierd, te wachten, Was dat een bof, of w’in ons vuistje lachten, Dat rijden ging maar best, ’t ging vlugger ook dan loopen, En onderweg kan je toch ook nog worteltjes en kersen koopen. We waren dan ook heel niet moe bij Tjaarda aangekomen, Maar hebben toch een kopje koffie eerst genomen. En toen door ’t bosch, met doel: de Belvedère Wij daar bovenop, de presidente ook en geen misère, Toen werd daarna de grot ook niet vergeten Met onderaardsch gewelf, moest dat een aardigheidje heeten? Na ’t eten gingen we allemaal aan ’t dolen, En zochten ’t kabinet, dat in de doolhof lag verscholen, En eindelijk, ja, maar kijk wat leek je lang en licht,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1