De Oorlog builenlandsche ttevue. De Bolswardsche Courant en Westergoo I 4 I FT .1 Rookersnarigheden. 1 Stadsnieuws. 1 382!g Jaargang Dinsdag 4 Augustus 1942 No. 62 fo. 1. en A en LUCTOR. winkel was met het opschrift: Alle rook artikelen uitverkocht. Een tijd, waarin je je er over verwonderde, waarvan ’n sigarenwinkelier eigenlijk leefde. Want die was er niet. Althans niet voor hem. Misschien wel voor de slager, in ruil voor een pondje vleesch zonder bon en voor den bakker A raison een rogge broodje van twee pond, eveneens zon der bon. Jan de Werkman had alleen maar harde leege, vereelte handen, een verstelde manchester broek en een paar driemaal gelapte vetleeren schoenen, plus bon R 5. De shag bleef voor hem leveren zult ge misschien vragen? In de eerste plaats wordt daarmee de positie van Turkije vastgelegd. Een geheel ge ïsoleerd Turkije heeft geen waarde voor de geallieerden meer, maar bovendien verandert die positie van de Middelland- sche Zee er geheel door. Als aanvoer en verbindingsweg is deze thans reeds voor een groot deel uitgeschakeld, maar zou pas zijn beteekenis geheel verliezen wanneer al de havens In het bezit van de verbonden troepen waren. Het schijnt trouwens nu reeds vast te staan, dat de beteekenis van de Middel- landsche Zee voor de Engelsche oorlog voering belangrijk is verminderd. Hoe is dan anders te verklaren, dat bij de op- marsch van generaal Rommel’s troepen de smalle kustweg niet permanent on der het vuur der Engelsche oorlogsbo dems is genomen, waardoor een zoo ver opdrfngen en een bedreiging van het Suezkanaal had kunnen worden voorko men. Tot nu toe is Engeland en zijn bondgenoot over de geheele linie in het defensief gedrongen en de algemeene roep van de Engelsche vrienden om een tweede front wordt dan ook voor een zeer groot deel ingegeven door de hoop nu toch eindelijk eens te toonen wat ze zelf zal kunnen presteeren. Van Duitsche zijde wordt dit tweede front als een hachelijke onderneming beschouwd. Rijksminister Dr. Göbbels publiceert in die Deutsche Zeitung in en de Advertentieprijzen! 1 tot 10 m.m. 100 et elke m.m. meer - 6 et. Tusschen de tekst dubbele prijs. Giro no. 87926. ct. weer de dupe niet van dien aard, dat er f 5.25 vanaf Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD EEN JUBILEUM. In alle bescheidenheid viert de Eerw. Zuster Adriana in het Liefdegesticht al hier, a.s. Donderdag haar zilveren pro- fessiefeest. Gedurende ruim 16 jaar heeft deze eenvoudige zuster haar zor gen besteed aan de ouden van dagen, de zwakken en zieken die in deze inrich ting verpleegd worden. Met een blijmoe dig hart en een opgeruimden geest ver vult zuster Adriana dag in, dag uit haar niet altijd gemakkelijke taak. Een stille handdruk of een dankbare blik uit de oogen van een hulpbehoevend oudje is de eenige, maar dan ook dankbaar aan vaarde belooning. Wij hopen van harte dat deze jubilee- rende zuster haar leven van opofferende liefde nog vele jaren mag blijven voort zetten. de Niederlanden een uitvoerig artikel, waann deze schrijver tot de conclusie komt, dat een Britsch-Amerikaansche invasie op het vasteland een waanzin- cc» uju ni«e onderneming is, die de meest on- sigarenzaak een hermetisch gesloten kunnen voor zijn rookertjes. Jan pro- DUITSCH LEGERBER1CHT. SOVJET-RUSSISCHE GROEPEN INGESLOTEN. ZEEGEVECHTEN VOOR ZEEBRUGGE EN DE FRANSCHE KUST. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Zuidelijk deel van het Oostelijk front rukken snelle formaties en infan teriedivisies in een ononderbroken ach tervolging van den vijand op in de rich ting van de Koeban en breken het hier en daar nog taaie verzet van de vijande. iijkd achterhoeden. Talrijke ingesloten groepen werden vernietigd. Formaties van de luchtmacht steun den de aanvallen van het leger en richt ten bovendien onophoudelijke aanvallen op de achterwaartsche verbindingen der bolsjewisten. In de groote bocht van de Don ver overden Duitsche en Italiaansche troe pen een bolsjewistisch bruggehoofd. Sterke formaties vliegtuigen voor den strijd op korten afstand mengden zich met succes in deze gevechten. Bij nachtelijke aanvallen op ’t scheep vaart- en veerbootverkeer werden vijf Wolgaschepen door bomtreffers tot zin ken gebracht; vijf andere, alsmede een veerboot, werden beschadigd. Van 23 Juli tot 1 Augustus vernietigde een pant- sercorps in het gebied ten noordwesten van Kalatsj 482 meerendeels zware en zeer zware tanks. Ten noorden van Rzjef vielen de bol sjewisten ook gisteren herhaaldelijk aan. Zij werden in verbitterde gevechten ’deels in een tegenaanval, met zware, bloedige verliezen afgeslagen. In de Finsche Golf beschadigden ge vechtsvliegtuigen twee bolsjewistische vrachtschepen door bomtreffers. In de periode van 21 tot 31 Juli ver loor de bolsjewistische luchtmacht 815 vliegtuigen. Hiervan .werden 641 in luchtgevechten, 66 door He luchtdoel- artillerie en 11 door formaties van het leger vernietigd, terwijl de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 61 eigen vliegtuigen verloren. In Egypte vielen Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus het vliegveld Heliopolis bij Cairo aan. Verscheidene hangars wer- wiilen worden, de heerschappij In de den in brand geworpen en zeven op den Waarom is Jan Boezeroen altijd Er is een tijd geweest, waarin een Wanneer we de oorlogsbarometer aandachtig beschouwen, dan staat deze reeds gedurende vele weken op veran derlijk. Waarmee we dan eigenlijk te kennen willen geven, dat de wijzer zoo wel naar storm als naar mooi weer kan omslaan. De meeste kans is er natuur lijk op storm en dat kunnen we de af- geloopen weken het beste kwalificeeren als de stilte voor den storm. Er moet iets gebeuren zegt men en dan doelt men natuurlijk op een tweede front, ter ont lasting van de zware druk, die momen teel door de Astroepen op de Sovjet- legers wordt uitgeoefenl. Gedurende ’t nu reeds weken aaneen durende Duit sche offensief hebben de Sovjets belang rijke gebieden en waardevolle industrie plaatsen verloren. De bedoeling van de Duitsche leger leiding is duidelijk genoeg, het gaat om de belangrijke grondstoffencentra’s in de Kaukasus en misschien uiteindelijk ook om een verbinding tusschen de Duitsch- Roemeensche legers in Rusland en de Duitsch-Itallaansche legers in Egypte. Waarschijnlijk lijkt deze gedachte op het eerste gezicht een beetje fantastisch maar we hebben in dezen oorlog meer dingen zien gebeuren, die oogenschijn- lijk onuitvoerbaar bleken. Wat voor voordeelen een dergelijk plan zou op- hij kon doosjes sigaretten van 75 en 90 cent krijgen, of niets. Ik heb een brief gehad van een lezer: „Mijnheer het is vandaag Woensdag en ik heb niets meer te rooken. Op mijn R 5 bonnen kan ik alleen maar sigaret ten van 90 cent koopen en ik kan zoo veel geld niet voor 20 sigaretten missen. Ik heb vier kinderen thuis en ik kan er ternauwernood alles voor op de bonnen koopen. Laat staan van die dure siga retten voor me zelf. Zou het nu niet mo gelijk zijn, dat er eenheidsprijzen kwa men voor de sigaretten en de shag? En aparte bonnen voor sigaretten, sigaren, shag of tabak?.Waarom moet de werkman nu altijd weer de dupe wor den?. Ja, waarom? Ik weet het niet, beste briefschrijver en ik moet je gelijk ge ven: waarom geen eenheidsprijzen voor alle sigaretten, alle sigaren, alle tabak? Bijvoorbeeld 50 cent een pakje sigaret ten. Dat is nog duur genoeg, vergeleken bij vroeger, maar toch in ieder geval 80 pet. goedkooper dan een doosje van 90 cent. En waarom moet shag tegen woordig 79 cent per pakje kosten en vroeger een dubbeltje? Terwijl de shag van tien cent nog beter was? Hooge prijzen voor sigaretten en tabak is geen bezwaar voor de man met de centen, maar wel voor Jan Boezeroen. We zijn allemaal heel blij geweest met onze extra rantsoenen tabak, maar wat heb je er aan, als je er alleen maar dure si garetten op kunt krijgen? Ik vrees, dat er heel wat R 5 bonnen niet gehono reerd zijn wegens gebrek aan geld. En ik vrees, dat er ook heel wat R 5 bon nen door arme drommels verkocht zijn aan menschen met meer geld. Zoodat die nog meer hebben kunnen rooken. We hebben de tabaksrantsoeneering toegejuicht. Vele onbillijkheden en mis standen zijn daardoor uit den weg ge ruimd. Maar we zouden het ook toe juichen als er eenheidsprijzen kwamen voor de rookartikelen. Dan zouden ze meer in het bereik komen van Jan de werkman, die tot nu toe alweer de dupe werd. grond staande vliegtuigen vernietigd. Een aantal Britsche vliegtuigen beeft gisteren in den loop van den middag op groote hoogte storingsvluchten onderno men boven het West-Duitsche gebied. Door bommen op woonwijken in enkele steden ontstonden verliezen onder de burgerbevolking en schade aan gebou wen. Twee vliegtuigen werden in lucht gevechten neergeschoten. In den strijd tegen GrootiBrittannië bestookte de luchtmacht in den afgeloo- pen nacht, zonder eigen verliezen, voor den oorlog belangrijke installaties in Norwich met brisant- en brandbommen. In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus werd ten Noorden van Zeebrugge bij ’n gevecht tusschen Duitsche patrouille vaartuigen en Engelsche motortorpedo- booten een Engelsche motortorpedoboot tot zinken gebracht en een andere in brand geschoten. In den nacht van 1 op 2 Augustus ontstond voor de Fransche kust een ge vecht tusschen Duitsche patrouillevaar tuigen, Egelsche motortorpedobooten en motorkanonneerbooten. Hierbij werden twee Engelsche motortorpedobooten waarschijnlijk vernietigd. Óp andere booten werden trefferg waargenomen. De eigen strijdkrachten bleven onbe schadigd. TRANSPORTVLIEGTUIGEN OF KOOPVAARDERS. Het project van ingenieur Henny Kai ser, die aan de regeering van Washing ton heeft voorgesteld de bouw van koopvaarders op te geven en in plaats daarvan 5000 transportvliegbooten te la ten bouwen, wordt heftig bestreden door talrijke deskundigen van 't Oorlogs- productiebureau. Deze experts zijn van meening, daf het plan niet zal kunnen worden uitgevoerd, omdat er gebrek aan sommige grondstoffen, o.a. aan chroom heerscht Kaiser vertoeft op dit oogenblik te Washington, waar hij Roosevelt voor zijn project tracht te interesseeren. ORGELBESPELINGEN. Het 4e orgelconcert onder leiding van den heer Gezinus Schrik mocht zich gisteravond weer in een groote belang stelling verheugen. (Mogen we de laat komers er even op wijzen dat het con cert precies kwart over 8 begint!) Medewerking aan* dit concert ver leende de heer Kueter, cellist te Leeu warden. Het eerste orgelnummer, koraal voorspel bracht de toehoorders in juiste stemming. In het tweede nummer voor cello orgel blijkt al direct dat deze cellist be schikt over een stevige, volle streek, waardoor zelfs ’n enkele keer de toon iets te scherp werd. In nummer drie komt de technische vaardigheid zeer goed tot z’n recht. Het orgelnummer no. 4 kon ons over het geheel niet bekoren; te weinig onderscheid in de registratie. Gelukkig had men de goede wijn tot het laatste bewaard. De Suite Francaise is een prachtnummer. Hoe ontroerend mooi klink die celle in deel 6 door de gewelven van dit oude kerkgebouw. Hoe eenvoudig en bescheiden is de zuivere begeleiding van de organist. Hoe klate rend en speelsch klinkt die Berceuse po pulaire met tot slot een korte maar ac- coordvolle Chanson. Een zeer mooi nummer, dat een der glanspunten van dit concert is gewor den. Tot slot heeft ook de organist ons laten hooren dat ook de moderne orgel- compositie bij hem in vertrouwde han den is. Het vrij zware orgelnummer Toccate van Andriessen werd met veel vaardig heid en bravoure gespeeld. Wanneer organist en orgel op den duur geheel op elkaar zijn ingesteld, valt er van deze concerten veel te genieten. Middellandsche Zee terugwinnen, na tuurlijk onbestreden heerschappij op de Noordzee met mogelijke toegang tot de Oostzee om van de koloniale aspiraties voorloopig nog maar te zwijgen, maar hiermee komen de Sovjetwenschen in ’t gedrang. De wereld-revolutie-gedachte van Stalin moet na den oorlog allereerst de beschikking kunnen krijgen over het ver- eenigd Europa om van daaruit ook an dere contingenten te kunnen beïnvloeden. En dan komt als derde belanghebbende nog de Vereen. Staten. Roosevelt en zijn aanhang zal de nu zoo gemakkelijk verkregen gebiedsuitbreiding niet weer van de hand willen doen. Deze steun punten zijn voor Amerika van zeer groote beteekenis en bovendien deze oorlog kost Engeland ontzaggelijke fi- nancieele offers. Geleend Amerikaansch geld zal misschien na den oorlog niet geheel kunnen worden terugbetaald, zoodat betaling met nu reeds afgestane steunpunten niet tot de onmogelijkheden behoort. beerde het ergens anders. Daar kon hij een pakje sigaretten krijgen van 57y2, maar dan moest hij er twee nemen van 90 cent. Dat was dus van den regen in als een winkel dicht is, dan verdient de den drup. Bij een derde kreeg hij een eigenaar niet, tenzij.doosje sigaretten van 75 cent als hij er Maar die tijd is voorbij. Toen kwam ook een nam van f 1.20. En Jan de er een tijd, waarin de sigarenwinkels Werkman had op 18 Juli nog beide R 5 wijd open deuren hadden en etalages bonnen, omdat hij geen geld had om vol met sigaretten, shag, tabak en wat dure sigaretten te koopen, gezwegen al niet meer. Wat was gedurende de i van shag, die hij veel liever had, maar week, waarin de T-bon ingeleverd kon worden. Toen had men plotseling voor raad en als je zoo neerbuigend was om je T-bon bij Jantje in te leveren, kreeg je twee doosjes sigaretten en een pakje shag of wat je anders wilde hebben en winkelier Pietje gaf, behalve een pakje shag of rooktabak ook nog een doosje sigaretten voor de T-bon. Ja, toen wa ren eensklaps de kaboutertjes bij alle sigarenwinkeliers gekomen met pakken veilig verscholen onder de toonbank en sigaretten, kisten sigaren, doozen ta bak. Toen kwam de tijd, dat de T-bonnen binnen waren en men een drietal weken moest wachten, vóór de distributie van rookartikelen begon. De deuren van de sigarenwinkels gingen weer op slot en de etalages vertoonden weer doosjes sigaretten en sigarenkisten met het op schrift: Leeg. Jan Publiek moest het maar weer zonder rookertje doen. Nu beleven we een periode, dat alle rookartikelen op de bon zijn en wat we willen hebben, kunnen we, bij overleg van onze bonnen, koopen. Alstublieft, mijnheer de klant, steekt U eens op. We hebben weer. We kregen extra rantsoenen. Één maal, tweemaal. Die waren welkom, vooral in dezen vacantietijd, want als je niet werkt, rook je zooveel te meer en een paar 'extra rantsoenen bewerkstelli gen, dat je juist genoeg hebt van Zater dagmorgen tot Zaterdagmorgen. Maar de tweede verstrekking van ex tra rantsoenen hebben weer een kink in den kabel gebracht. Men houde het ons ten goede: wij laken in dezen ditmaal eens niet den winkelier, want die al thans de bonafide winkelier kan het niet helpen, dat men liefst de goed koopste sigaretten heeft en nog liever een pakje shag. Op het oogenblik kan men voor het raam van menigen siga renwinkel weer bordjes zien: shag uit verkocht; sigaretten alleen vanaf 90 ct. Geen rooktabak. Geen pruimtabak. Vult U het lijstje zelf maar aan, aan de hand van de gegevens in Uw woonplaats. Er komen klachten over de verstrek king van ons rookertje. Voornamelijk van de zijde van den kleinen man. Hij kreeg 11 Juli nog zijn extra rantsoen. Behalve bon 36A van de tabaks- en van de sigarettenkaart, nog tweemaal bon R 5. Dat is dus tezamen 7 pakjes siga retten. Jan de werkman wreef zich in zijn vereelte handen en dacht: nou heb ik weer eens een flinken rookvoorraad. Maar Jan de werkman kwam bedro gen uit: de goedkoopste sigaretten wa ren 75 cent; dat beteekende dus 7 maal 75 cent is f5.25. En zijn weekloon is I Verschijnt Dinsdags en Vrijdags, lloofdred, D. Usinga, Bolsward. Advert. A. J, Usinga, Boisward. heilzame gevolgen zou hebben. De Duit sche oorlogsleiding heeft zich op een dergelijke gevaarlijke onderneming voor bereid. De in het Westen staande Duit sche troepen zijn volkomen toereikend om de Engelschen, wanneer zij komen, waardig te ontvangen. Dr. Göbbels besluit dit artikel met de opmerking: „Of Engeland in ernst een grootscheepsche invasie-campagne be- gint of slechts een poging wil doen, in teresseert ong slechts matig. Ook de poging is strafbaar. Zij zal met middelen beantwoord wor den, die het Engelsche volk zelf van de laatste illusies in deze richting zullen berooven. Ook omtrent deze nog alleen open gebleven vraag van dezen oorlog zou dan klaarheid bestaan. Wij kunnen daar slechts vrede mee hebben.” Ook in het eigen kamp der geallieer den is men zich van de groote moeilijk heden, die een tweede front met zich mee zou brengen, terdege bewust. De New York World Telegraph is van mee ning, dat het vraagstuk van de leveran ties aan de Sovjet-Unie het voornaam ste thema van de laatste bespreking tus schen Litwinof en Roosevelt heeft ge vormd. Men ontveinst zich niet dat in geval van oprichting van een tweede front alle beschikbare wapens naar het nieuwe oorlogstooneel gaan en dienten gevolge de Sovjets moeten worden ont houden. Op /He jaarlljksche vergadering van belanghebbenden bij de Amerikaansche scheepvaart, die te New York gehouden werd, hebben de 50.000 aanwezigen, naar S.P.T. uit Washington meldt, tele grammen aan Roosevelt en Churchill ge zonden, waarin zij met klem aandringen op de spoedige vorming van een tweede front. De invasie, zegt men, zal groote offers kosten, doch deze verliezen zul len in het niet verzinken, vergeleken bij die, welke de geallieerden zullen lijden, indien het Duitschland mocht gelukken met zijn vijand in het Oosten af te re kenen en zich wederom naar het Wes ten te richten. Boven en buiten het oorlogsgewoel blijft nog steeds de vraag actueel: hoe zal de wereld er na deze geweldige ver. nielingschaos uitzien? Van Duitsche zijde streeft men doel bewust naar een concrete gedachte, n.l. een nieuw en hecht verbonden Europa. Verschillende maatregelen die In den laatsten tijd genomen zijn, wijzen vol doende in die richting, om b.v. maar eens een enkele te noemen, waarbij ook Ne derland geïnteresseerd Is, de oprichting van de Oost-Companie, de stabiliseering van hef geld, de belangengemeenschap tusschen de verschillende grondstoffen centra’s. In het andere kamp zijn deze gelui den niet zoo positief. Allereerst staat daar op den voor grond het terugwinnen van de macht. Een zeer bekend Engelsch tijdschrift for muleert dit alg volgt: „EJn bestaat een wijdvertakte, maar foutieve meening, dat de geallieerden In een oorlog voor altijd geallieerden moe ten zijn. Dat is in het verleden niet het geval geweest en dat zal ook in de toe komst niet meer het geval zijn. Wan neer de oorlog eenmaal voorbij is, zullen zich meeningsverschillen tusschen de ge allieerde mogendheden vertoonen. Enge land zal b.v. weer de baas in Europa Hennaarderadeel Telefoon No. 451 II >1 •'J sn r j V m ak If is n n n n rr n rr r r m m tl ct. p D ct. w 99 99 Een tevreden rockerExtra tabak voor imkers. De imkers zijn zeer ingenomen met het besluit, dat van overheidswege hun een kilogram rooktabak (per bedrijf) extra is toegestaan. Vooral als de bijen gaan zwermen, kunnen zij, behalve het masker, hun smokertje niet ontberen. (V.PD.-VN.P.-Zeylemaker-s.) - I Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen M i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1