De Oorlog Revue van de week. fe s- P- i Vrijdag 28 Augustus 1942 38— Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Algemeene Inventarisatie Voorraden Textiel producten. T ingezonden" «...WÉ Stadsnieuws. Uit den Omtrek Aan onze Lezers. No. f No. 1, deel- „in !ft een Dezer dagen beluisterden we op een vergadering een spreker over het onder werp ONZE DRUKKERIJ WORDT HIERDOOR NIET GESLOTEN. solidariteit Niet erg passend, zult ge misschien zeg gen, om in onze dagen van verdeeld heid, haat en egoïsme, in een tijd, waar in de laagste instincten van een volk maar al te dikwijls aan de oppervlakte zichtbaar worden, om in dezen tijd te spreken van solidariteit. Immers onder dit woord verstaan we samenbundeling van alle goedwillende krachten, elkander steunen en sterken, om daardoor te kunnen bouwen aan een die rechtstreeks ingaan tegen der solidariteit. Wanneer we allen weer doordrongen worden van de saamhoorigheid, niet in theorie maar in de practijk, zullen we werken aan de nieuwe Nederlandsche orde. werd door de luchtmacht overdag en des nachts met brand- en brisantbommen aange- tot zinken gebracht, drid andere werden beschadigd en een tankschip werd in brand geworpen. Ten Zuidwesten van Kaluga ten Noord westen van Medyn en bij Rzjef zette de Advertentieprijzen: 1 tot 10 m.m. 100 ct. elke m.m. meer 6 et. Tusschen de tekst dubbele prijs. Giro no. 87926. nsche tgyp- In het Augus- n door lucht- escho- 1 ft n r n jlsward» an- gd: de on- op- itus che ee- .-Vy rel iet ?d e- ;n, in. !ie ie 100 cent 7 cent ertentiet Verschijnt Dinsdags en Vrijdags, Hoofdred. J. D. Osinga, Bolsward. Advert. A. J. Osinga, Bolsward. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Hier en daar schijnt het gerucht te zijn opgedoken, dat onze drukkerij nu wordt ge sloten. Dit is niet juist. Onze drukkerij blijft in bedrijf en wij houden ons voor de levering van alle soorten drukwerk meer dan ooit aanbevolen. Fa. A. J. OSINGA - BOLSWARD. En hiermede zijn wij dus gedwongen thans afscheid te moeten nemen van ,,De Jong’s Nieuwsblad”. Dat wij het betreuren dit te moeten doen, behoeft geen betoog. Wij heb ben steeds getracht het karakter van ons blad als eigen streekblad zoo hoog mogelijk op te voeren en ondervonden daarbij gedu rende al die jaren veel waardeering, hoewel wij ons bewust zijn dat er aan ons werk nog veel fouten kleefden. Gelukkig behouden wij ook nu nog een eigen blad. Moge de „Westergoo”, die vol gende week Vrijdag dus voor de eerste maal uitkomt, dezelfde waardeering ontvangen en populariteit krijgen, die U al de jaren had voor „De Jong’s Nieuwsblad”. Wat helaas wel verandert, is: dat alle plaatselijke bladen (de nieuwe combinaties dus) in verband met het papier slechts éénmaal per week zullen mogen verschijnen. „Westergoo’ komt nu voortaan alleen op Vrijdag uit. Gezien de technische voorbereiding en verzending der beide edities, zullen de ad vertenties eerder ingezonden moeten wor den, n.L Donderdags vóór 11 uur. Ter voorkoming van moeilijkheden verzoeken wij onze adverteerders hiermede rekening te willen houden. Kolombreedte en regelprijs worden voor alle gecombineerde bladen in de heele provincie vrijwel uniform. Ook de abonnementsprijs, zijnde f 0.75 per 3 maan den, is voor alle bladen in de provincie ge lijk. art en rd -er >e- at- ïet le de en of Ser ge- tep- llen den fvenj~ ven- jake .^len met sterke, door pantserwagens gesteunde strijdkrachten, zijn aanvallen voort. Alle aanvallen stortten als gevolg van de on wrikbare afweerkracht der Duitsche troepen ineen. 85 tanks werden vernietigd. De lucht macht bracht den vijand vooral bij Rzjef, bloedige verliezen toe. Voor Leningrad werden verscheidene aan vallen van den vijand deels in hevige ge vechten van man tegen man afgeslagen. In de periode van 1 tot 24 Augustus ver loor de bolsjewistische luchtmacht 2505 vliegtuigen; hiervan werden 1923 in lucht gevechten, 307 door de luchtdoelartillerie en 195 door formaties van het leger neerge schoten of buitgemaakt; de overigen wer den op den grond vernield. In dezelfde pe riode gingen aan het Oostelijke front 140 eigen vliegtuigen verloren. Bewakingsstrijdkrachten van de marine brachten in de Noordelijke Ijszee een vijan delijke duikboot tot zinken. Op 25 Augustus des avonds vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven West-Duitsch- gebied en wierpen enkele brisantbommen neer. In den strijd tegen Groot-Brittannië be stookte de luchtmacht overdag en ’s nachts belangrijke installaties in Midden- en Oost- Engeland met brisant- en brandbommen. ENGELSCHE PERS OVER DE REIS VAN CHURCHILL. STOCKHOLM, 26 Aug. (D.N.B.). In een commentaar op het resultaat van de reis van Churchill naar Moskou schrijft de Yors- hire Post, dat Churchill te Moskou een dui delijk antwoord heeft gegeven op de vraag in welken omvang de Sovjet-Unie op een hulp uit Groot-Brittannië en de Ver. Staten niet alleen in de „eerstkomende kritieke maanden”, doch ook in 1943 kan rekenen. Wanneer men door de besprekingen te Mos kou een stap verder gekomen is- op den weg naar een gemeenschappelijke krachtig ge concentreerde geallieerde strategie, zoo ver klaart het blad, dan moet men er toch re kening mede houden, dat de nieuwe phase van den oorlog bitter en duister” zal zijn. Terwijl de Daily Telegraph met betrek king tot het resultaat van de reis van Chur chill naar Moskou van meening is, dat het zeker is, dat de reis van Churchill het voor spel van de overwinning zal zijn, schrijft de Daily Mail dat de geallieerden zi h in de grootste crisis van dezen oorlog bevinden. Het blad acht een onmiddellijke actie grooten stijl” beslist noodzakelijk. In de voor-oorlogsche jaren hebben we dikwijls geschreven over de nootza kelijke ordening van het bedrijfsleven en de indertijd in werking gestelde vesti gingswet als een zeer gewaardeerde bij drage tot deze ordening begroet. In deze vestigingswet was aan de Kamer van Koophandel een vérstrekken de rol toebedeeld. Gedurende de bezet tingstijd is er in de werkwijze van de VORDERINGEN BIJ STALINGRAD. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den Kaukasus namen Duitsche berg- jagers, in weerwil van hardnekkig vijande- lijk verzet, verscheidene passen in het hoog gebergte. In het gebied ten Westen van Sta lingrad werd de vijand in verbitterde ge vechten naar het Oosten teruggeworpen. Stalingrad, waar zware branden woeden, k t- le n ’s-GRAVENHAGE, 25 Augustus. De secr.-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat in de week van 6-14 Septem ber 1942 een algeheele inventarisatie van de voorraden textielproducten bij de in dustrie en den handel zal worden gehou den. De vier rijksbureaux voor textiel t.w. rijkstextielbureau te Arnhem, rijks- bureau voor wol en lompen te Tilburg, sectie confectie te Amsterdam en rijks- bureau Distex te Den Haag, zullen den ingeschreven ondernemingen tijdig van nadere gegevens met betrekking tot deze inventarisatie in kennis stellen. De toepassing van de prijzenbeschik- king textie.lhandel no. 1 en de prijzen- beschikking textiel no. 1 en de verplich te voorraadadministratie brengen veel voorbereidende werkzaamheden mee voor de betrokken bedrijven en het is noodig, dat hiervoor tijd en gelegenheid is opdat met de prijsberekening en met het bijhouden van een voorraadadmini stratie volgens de nieuwe voorschriften een aanvang kan worden gemaakt op 14 September 1942. 1 grip voor handel, voor landbouw, nij verheid, kunst en cultuur. Deze definitie is zeer juist en we zouden het een groot voordeel kunnen noemen dat deze twee leerjaren niet gericht behoeven te zijn op het een of ander diploma. Het onder wijs in deze vervolgklassen kan in den besten zin van het woord algemeen vormend onderwijs worden, niet voor de school, maar voor het leven. Het spreekt van zelf, dat in deze vervolgklassen een andere menta- 10te|:t van den onderwijzer wordt jge- vraagd. Over het algemeen zijn onder wijzers en de opleiding is daaraan schuldig menschen, (die met beide beenen in de school staan en te weinig voeling houden met de maatschappelijke, economische en andere practische eischen van het leven. Dit zal voor het Giro 87920; van samenstelling, welke op democrati- lijkheid terug te keeren van het pad van haat en; egoïsme, en in eensgezindheid en broederliefde te werken aan ’t voort bestaan van ons volk. De wanhopige versnippering op schier elk terrein van onze samenleving heeft ontzettende verwoestingen in ons volk aangericht. Het valt wel een beetje mee, zoo hoor ik verschillende menschen zeg gen. De saamhoorigheid van ons Neder landsche volk heeft zich bij verschillen de gelegenheden op bijzondere wijze ge toond; de offervaardigheid van ons volk is voldoende bekend; allemaal goed en wel, maar het bleef in vele gevallen bij theorie en met de practische toepassing was het helaas dikwijls treurig gesteld. Wat wij meer dan ooit noodig hebben is ’n sterke gemeenschap, die alleen kan worden opgebouwd uit sterke individuen, gezond naar geest en materie. De grond slag voor alle handelen moet liggen in de solidariteit van alle klassen. Het aa.i- sprakelijk willen zijn voor allen en het zich met allen één voelen. Ook brengt dit woord voor allen mede: arbeidsplicht en arbeidsrecht. De juiste man komt op de juiste plaats in een gemeenschap die solidair is en evenmin als arbeid een gunst is, die kan worden bewezen of weerhouden, evenmin kan het lid eener geordende samenleving zich aan een plicht onttrekken of een plicht op zich nemen, naar eigen willekeur. Binnen het kader der solidariteit is dan ook iedere staatsburger van den hoogst tot den laagst geplaatste ver antwoordelijk voor de goede uitoefening van zijn taak en verplicht naar zijn ver mogen mede te werken tot de bloei van de gemeenschap ter bevordering van de I welvaart en de cultuur van ons volk. Opeenhooping van bezit in handen van enkelingen moet worden tegengegaan, verrijking ten koste van de gemeenschap streng gestraft, gebruik van het particu lier vermogen tegen ’t algemeen belang; het zijn alle niet te tolereeren begrippen die rechtstreeks ingaan tegen de eisch gezonde samenleving. En toch is het ge- Kamers van Koophandel een principieele lukkig dat er menschen gevonden wor- wijziging gekomen. De vroegere manier den, die geloof hebben in de terugkeer van de solidariteit, die ons volk met sche leest was geschoeid is vervangen alle aandrang wijzen op de noodzake- door het leidersbeginsel. Dat brengt met dellan- i Duit- igypü- t. Het rliezen :he en f.-n 21 l - gtüïg |ptem- ■L'ClltS- l'elden Iskun- en. laar ge- ling idel and bor leer ne- De aanstaande invoering van het ze vende en achtste leerjaar op de lagere scholen heeft bij velen de vraag naar voren gebracht: wat er nu eigenlijk in deze leerjaren moet worden behandeld. De Haagsche Post gaf kort geleden ’t volgende antwoord op deze vraag. „Wat het kind in de allereerste plaats i Op ‘grond van het bovenstaande is het noodig heeft is: meer inzicht in de maat- igenoemde ondernemingen verboden ge- schappij waarin we leven, dus meer be- I durende de periode van 6 tot 14 Septem- grin voor handel voor landbouw, nij- ber 1942 textielproducten te koopen, te verkoopen, af te leveren, te vervoeren of te doen vervoeren en is het dus ge oorloofd de verkoopmagazijnen of af- deelingen van magazijnen te sluiten. Dispensatie der verbodsbepalingen zal In bijzonder ernstige gevallen kunnen worden aangevraagd bij het betrokken rijksbureau, waar men is ingeschreven. Slechts bij uiterste noodzaak zal dispen satie worden verleend. TWEEDE ZEESLAG BIJ DE SALOMONSEILANDEN. TOKIO, 27 Aug. (D.N.B.). Het keizerlijke hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche vlooteenheden aan de Oceaankust der Salo- mon-eilanden op 24 Augustus den strijd heb ben aangebonden met versterkingen voor de Amerikaansche marine. Eenheden van de keizerlijke luchtmacht gingen onmiddellijk tot den aanval over, brachten den vijand zware verliezen toe en wierpen hem terug. Tot en pet 27 Augustus zijn de volgende successen behaald: le. Een groot vliegkampschip van nieuw type werd zwaar beschadigd. 2e. Een tweede vliegkampschip van mid delbare grootte werd beschadigd. 3e. Een slagschip van de Pennsylvania- klasse liep schade op. De Japansche verliezen bestaan uit een torpedojager, welke verloren is gegaan en een klein vliegkampschip, dat beschadigd werd. Naar wordt medegedeeld zal deze - slag officieel den naam krijgen van „tweeden zeeslag bij de Salomons-eilanden”. In deze ontzettende tijden van geweld en verwarring, waarin de gewone gang van za ken op ernstige wijze gestoord is, eischt de scholing van onze jeugd bijzondere zorg. Immers de taak, die ons en vooral ook on ze middenstanders wacht, zal -geen gemak kelijke zijn. In dit verband is wetenschap een waardevol fundament, is kennis macht. Voor toekomstige zakenlieden en ook de menschen, die in het zakenleven diensten Pantserdivisies houden de wacht. Terstond na het alarm zijn de pantserwagens aan de Kanaalkust gereed voor actie. (V.P.B.-Zander-PJC Meyer-Wiltberger-s.) zevende en het achtste leerjaar anders moeten worden. Hier zullen menschen, bezield met de nieuwe geest voor de k!as moeten komen; onderwijzers die den moed en de bekwaamheid hebben nieu we wegen te gaan en vooral deze zelf standig te gaan. Voor dit onderwijs kan geen unifor me methode bestaan. Van streek tot streek is dit onderwijs verschillend en ook in de steden kan en moet dit an ders zijn dan op het platteland. Wanneer dit vervolgonderwijs goed wordt aange pakt, kan er een vérstrekkende invloed voor onze opgroeiertde jeugd van uit gaan. zullen verleenen, is een goede opleiding on- misbaar. Een goede gelegenheid om de noo- vallen. Op den Wolga werd een vrachtschip dige kennis op te doen, biedt onze handels- cursus „De Hanze”. Daar toch kunnen onze menschen zich vormen tot goede kooplie den, tot knappe administrateurs. De eigen schappen hiervoor liggen in de geaardheid van ons volk. Dat onze cursus met haar bekwame, toe- vijand, zonder acht te slaan op verliezen, gewijde leeraren goede waarborgen biedt tot _x__. ----- x- het berejken van beoogde doel, bewijst wel het feit, dat pl.m. 90 pct. van onze can- didaten dit jaar slaagden voor het midden standsdiploma; dit percentage ligt pl.m. 40 pet. boven het gemiddelde van geheel Ne derland. Allen, die voor bovenbedoelde op leiding in aanmerking komen, worden uit- genoodigd zich spoedig op te geven bij den Directeur der school, den heer J. j. van Straaten, Gasthuissingel no. 4. ’t Bestuur der „Hanze”. VAKTËËKËNSCHOOL. Begin September a.s. zal de cursus van de Vakteekenschool opnieuw aan vangen. Zooals bekend, voorziet deze cursus in een dringende voor-opleiding van vaklieden en heeft deze zich in den loop der jaren van een drie-jarige tot een vijf-jarige uitgebreid. Vele flinke jongelieden die willen aan pakken, hebben een diploma behaald. In de laatste 10 jaar zijn gemiddeld 9 10 di ploma’s per jaar uitgereikt. Het js zeker voor de toekomst van velen van beslissende beteekenis een dergelijk di ploma te bezitten. Aangifte voor de straks aan te vangen cursus kan, blijkens de in deze courant voorkomende advertentie, nog plaats hebben. De ouders van jongelieden, die voor dezen cursus in aanmerking komen, zullen wel zoo verstandig zijn, hun jongens zooveel moge lijk hieraan te doen deelnemen. Ook zij, die reeds een diploma bezitten, kunnen deelnemen aan de te geven vervolg cursus, hetgeen zeer zeker voor dezen nog van groote waarde is. Wij meenen in het belang van ouders en kinderen te handelen, door hen opmerkzaam te maken op het groo te belang dat zij hebben bij het doen volgen van dit voor onze stad zoo waardevolle on derwijs. KAATSVEREEN. „BOLSWARD”. Voor de groote kaatspartij op Zondag 30 Aug. a.s. zijn de volgende kaatsers uitge- noodigd en nemen aan dezen wedstrijd deel: Opslagers. M van der Hem, K. Was senaar, F. Hiddinga, T. Zijlstra, J. Roden huis, S. Kooistra, J. Stellingwerf, K. Fal- ,J> kena, M. v. d. Weerdt, K. Posthumus, E. v. d. Mey en S. van der Ploeg. Voorin. L. Seerden, J. de Groot, P. de Haan, J. Wallendal, P. Hoekstra, A. Paas- sen, C. Kamminga, Y. Kuperus, L. Vogels, Th. de Bruin, J. Ferwerda, S. Frijling. Achterin. A. Bergsma, C. Langerak, J. Hoekstra, Sj. Helfrch, F. de Jager, F. Hel frich, G. Groen, J. van Dijk, D. Ganzinga, W. Bosma, Sj. Rijpstra, R. Reinalda. FOLK- EN GEALEARGONG. Lyk as forline jier haldf de Krite „Boalsert” wer Fryske kursussen. It doel is om trije fen boppeneamde leargongen to jaen en wol: ien for 14 oant 17 jier, ien for 17 jier en êlder (ek trouden fen- sels) en in forfolchkursus as der genöch dielname is. For bisünderheden sjuch adfortinsje. RECTIFICATIE. Ons bericht toveir den >diens,t in de Martinikerk van Zondagochtend blijkt niet geheel juist te zijn, daar in dit ge val hoegenaamd niet van een bevesti ging gesproken kan worden. In verband met de benoeming tot hulpprediker is cand. Jansma slechts met enkele woorden toegesproken. WONSERADEEL. BESLUITEN VAN DEN BURGEMEESTER. Nu de huidige buitengewone omstan digheden eischen, dat bijzondere aan dacht wordt geschonken aan den ge zondheidstoestand van het schoolgaande kind, heeft de burgemeester zich in be ginsel bereid verklaard aan de oprich ting van een intercommunale school artsendienst voor de gemeenten Sneek, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Rau- werderhem en Wonseradeel mede te werken. Dit toezicht zal omvatten de openbare scholen voor het voorbereidend, gewoon, uitgebreid en buitengewoon lager onder wijs, zoomede de bijzondere scholen, van welk ede besturen hebben verzocht, dat toezicht ook over de onder hun be heer staande scholen nit te strekken. Uit de samenwerkende gemeenten zal t.z.t. een commissie worden benoemd, welke met de leiding van den school artsendienst wordt belast. Het financieel beheer word! verzorgd door de gemeen te, welke als standplaats van den school arts wordt aangewezen, terwijl de kos ten van den dienst over de samenwer kende gemeenten worden omgeslagen in evenredigheid van het aantal school gaande kinderen in iedere gemeente. Aan O. Brik te Arum wordt op zijn verzoek op grond van art 13 der lager onderwijswet 1920 financieele steun verleend in de kosten van schoolbezoek door een zijner kinderen in de gemeente Harlingen. Het bestuur van de bijzondere lagere Van de afdeeling Perswezen van het De partement van Volksvoorlichting en Kunsten ontvingen wij j.L 14 Augustus een brief, waarvan de aanhef als volgt luidt: „De voor de oorlogseconomie nood zakelijke maatregelen dwingen helaas de vervaardiging van voor haar be langrijke papiersoorten ten behoeve van de hier te lande verschijnende nieuwsbladen verder te beperken. Dit beteekent, dat er op het gebied van het krantenwezen in Friesland (enkele pro vincies gingen reeds voor, anderen volgen nog) zeer ingrijpende beslissingen genomen worden. Verschillende kranten worden opge heven, andere samengevoegd. Dit beteekent nu ook voor „De Jong’s Nieuwsblad” het einde. Met ingang van 1 September moet „De Jong’s Nieuwsblad” op houden te bestaan. Maar wij houden hier gelukkig toch nog een eigen streekblad, In combinatie met het Sneeker Nieuwsblad wordt een nieuw blad onder den naam van „Westergoo” uitgege ven, echter in twee afzonderlijke edities, n.l. een Bolswarder en een Sneeker editie. Een nieuw blad dus? Ja en neen! In verschillende opzichten we! een nieuw blad, de naam, het formaat en de indee- ling zullen wat afwijken bij voorheen, omdat dit blad in Sneek gedrukt zal worden. Ver der is een zekere uniformiteit ingevoerd, die toepassing vindt bij „alle” combinaties in Friesland, b.v. ten opzichte van abonnements- en advertentieprijs. Doch anderzijds blijft er veel gelijk. Immers, men ontvangt straks een „eigen” editie, dus een krant met een eigen plaatselijk karakter. In iedere editie vindt men veel terug, wat men tot dusver in zijn eigen blad aantrof, zoo b.v. heelemaal de eigen ad vertenties, deze blijven voor de beide edities geheel gescheiden. Onze lezers ontvangen voortaan dus de Bolswarder editie van „Westergoo”, d. w. z. een krant met buitenlandsch-, binnenlandsch-, plaatselijk-, dorps-, kerk- en school- en dis- tributienieuws, predikbeurten en niet te ver geten de nieuwe bonnenlijst; daarnaast de eigen advertenties zooals thans in „De Jong’s Nieuwsblad”. Administratie- en Redactie-adres blijven gelijk! Advertenties enz. zendé men dusl net als men dat steeds heeft gedaan naar de firma A. J. OSINGA - BOLSWARD. Dezelfde verhoudingen blijven bestaan tusschen ons en u als lezer of ad verteerder. Ten dien op zichte verandert er dus niets. zich mee de uitsluitend beslissende be voegdheid en verantwoordelijkheid van den voorzitter. In vele takken van nij verheid was in de praktijk reeds lang de waarde van het leidersbeginsel er kend, doordat de eenhoofdigheid ten op zichte van verantwoordelijkheid en be slissingsmacht een snelle besluitvorming mogelijk maakte. Op voor een ieder duidelijke wijze heeft het ongeleide kapitalisme gefaald, al ware het alleen maar door zijn resul taat van permanente 'werkloosheid en zijn onrechtvaardige verdeeling van de welvaart. De nieuwe Kamers van Koop handel vormen een onderdeel in het van overheidswege regelende en ordenende optreden op het terrein van het bedrijfs leven. De Kamers van Koophandel zijn vóór alles: organen ter behartiging van het algemeen in dit geval ’t bedrijfs- I leven. De verbinding van de Kamers van Koophandel met het bedrijfsleven wordt gevormd door de gewestelijke of plaat selijke afdeelingen van bedrijfsorganisa ties en de betrokken afdeelingen van de Kamers. Zij komt tevens tot uiting in de benoeming van de leden van de raden van bijstand. In tegenstelling met voor heen wordt thans de principieele opzet gedragen door het algemeen belang en het leidersbeginsel. - 5) in- het 31 i - -(O)- BOLSWARD -(O)- DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen De Bolswardsche Courant en Westergoo Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 451

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1