WWW ■Al TT ROLSWAVIDEQ EDITIE P r ij sbeheersching Bolsjewistische strijdkrachten vernietigd bij Toeapse. Ie Jaargang» No. 12. ■L Vrijdag 20 November 1942 hl I CONTROLEERT GEREGELD LVV ELECTR1CITE1TSVERBRUIK 'g D l 100 cent 7 cent uur AAN WINTERHULP GEGEVEN IS GOED GEGEVEN GIRO 5 5 53 C’OKKESI’ONDEN I IE Eenige verslagen en nieuwsberichten moe. n wevens uebrek aan plaatsruimte tot ne< Cxtra filmvoorstellin, praaide „Reitet für i g°g Sócu BEPERKT HET GAS- EN ELECTRICITEITS VERBRUIK; HET IS UW EIGEN BELANG Comb, nn: SN«KER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG1» NIEUWSBLAD, Bolsward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgetd f 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losae nummers 10 ct. VORMINGSBIJEENKOMST VAN N.S.D.A.P. EN N.S.B. In de Noordelijke provincies. In de gemeenschappelijke vormingsbijeen komst, welke het Führerkorps van het Arbeits- bereich der N.S.D.A.P. in Nederland en de N.S.B. uit de kringen Friesland, Groningen en Drente te Assen heeft vereenigd, heeft Hauptdiensdei- ter Schmidt met betrekking tot de landing der Engelschen en Amerikanen in Afrika er op ge wezen, dat wij lang genoeg op een landing had den gewacht, doch dat wij, gezien de kracht, waarop de Amerikanen zich toch beroemen, niet er cp hadden gerekend, dat zij zich juist de zwakst verdedigde plaats hadden uitgezocht. Dat strekt niet bepaald tot roem voor het Ame- rikaansche leger en doet geen groote heldenda den verwachten. Dit eene succes is voorloopig er mede bereikt, dat thans ook Frankrijk voor de eerste maal tot ons is gekomen en tot het Euro- peesche front is toegetreden. Indien de Führer het tijdstip er voor gekomen acht, zullen de Duit- schers misschien ook voor Afrika de bescher ming ovetnemen. Toen in 1939 oe strijd tegen de buitenlandsche vijanden was uitgebroken, heeft de Führer ver klaard, dat wij voorloopig op vijf jaren oorlog rekenden. Deze strijd, zoo verklaarde spr., is echter eerst dan geëindigd, wanneer wij de wa pens neerleggen. Wanneer dat is, weten wij niet. Sprekende over de kameraden van het Neder- landsche Vrijwilligerslegioen en de Waffen-SS verklaarde Hauptdienstleiter Schmidt, dat wij wellicht in den eerstvolgenden tijd de vrijwilli gers hier te lande kunnen begroeten. In dit verband waarschuwde hij dringend, 'dat men den Nederlandschen vrijwilligers in hun land het noodige respect met mag weigeren. Te gen degenen, die de eer kwetsen van dengene, die in de Duitsche gelederen strijdt, zal met de scherpste middelen worden opgetreden, want de Nederlandsche vrijwilligers zijn de eerste soldaten en de eerste burgers van hun volk. De nauwe kameraadschap tussohen Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten, die in het verleden de proef heeft doorstaan en die nog in de toekomst doorstaan zal, was net on derwerp waarover Van Geelkerken daarna het woord voerde. Hij no.emde het de plicht van het Nederland sche volk ook met de wapens in de hand aan te treden tegen het bolsjewisme. Hij sprak hierbij de verwachting uit, dat de dag zal komen, waar op 50.000 Nederlanders aan het front zullen staan. De N.S.B. mag voor het geheele Neder landsche volk beslissingen nemen, omdat zij in dit volk gelooft en omdat zij steeds voor het volk geijverd heeft. Met welke aanspraken legt Duitschland de kolonisatie van het Oostélijke gebied van Europa ten uitvoer? Deze vraag beantwoordde de Stell- vertretende Schulungsleiter des Arbeitsbereiches Kuilmaan, die in zijn voordracht herinnerde aan het groote kolonisatiewerk, dat reeds in de vroegste historische tijden door Germaansche stammen (Gothen, Waragers, enz.) is verricht. De waardevolle krachten van de Nederland sche boeren voor de pas verworven Oostelijke ruimten te mobiliseeren noemde de afdelings leider in de N.S.B., Reydon, de meest dringende taak. Het nationaal-socialisme is de uitdrukkings vorm van de Germaansche boerenziel. Wanneer in Duitschland het hoerendom is verheven tot fundament van de nieuwe volksche orde, moeten ook de Nederlandsche boeren zich er van bewust zijn, dat op hun schouders een groote verant woordelijkheid rust. Wij zijn den Führer dank baar, zoo verklaarde de spreker, dat hij voor het Nederlandsche volk de poort naar een nieu we toekomst heeft geopend. SABOTAGEPROCES VOOR HET DUITSCHE KRIEGSGERICHT. Voor het Duitsche Kriegsgericht heeft dezer dagen een groep van 17 personen terechtge staan, wegens het plegen van sabotage-hande- lingen, of het verleenen van medewerking hier toe Deze groepen van personen allen inwo ners van eenige plaatsen in het Oosten des lands had zich schuldig gemaakt aan een aantal brandstichtingen in de omgeving van De venter. Er werd o.m. brand gesticht in een meejfabrjpk, in eenige opslagplaatsen der Duit sche weermacht en in verschillende voorraad schuren, welke eigendom waren van Duitsch- gezinde boeren. Het betrof hier een soort georganiseerde sa botage, want alle acties gingen van een cen traal punt uit. Had deze groep van 17 personen tot taak de oogst en voorraden te vernielen, an dere groepen richtten zich op spoorwegaansla- gen. Ook laatstgenoemde groepen zijn evenwel door de Duitsche overheid achterhaald. Zij zullen eveneens voor den Duitschen rechter terecht staan. Tezamen met dit eerste, thans gevoerde proces betreft het ruim honderd personen. Onder de 17 mannen, vlier leeftijd varieerde van 16 tot 47 jaar, bevflnden zich studenten, arbeiders, een zakenman,' technici, maar over het algemeen waren het handwerkslieden. Nada't de verdachten op den eersten dag dei terechtzitting uitvoerig gelegenheid gekregen hadden te motiveeren hoe zij tot hun wandaden waien gekomen, wees de openbare aanklager er o.a. op, dat de sabotagè-verordening van den Rijkscommissaris van October 1941 door deze groep verdachten overtreden is. De artikelen 1 en 2 geven een omschrijving van de strafbare feiten, welke met den dood gestraft worden e., daaronder vallen naar de openbare aanklager verklaarde, 15 van de 17 verdachten. Communistische en a-sociale invloeden blij ken hun aandeel te hebben gehad in het ge beurde. Het optreden der Saboteurs is zoo scru puleus gemeen en laaghartig geweest, dat een afschrikwekkend voorbeeld moet worden ge steld. Daarom eischte hij tegen vijftien beklaag den de doodstraf en ten aanzien van de overige twee een nader onderzoek naar hun aandeel m ■deze wandaden De beklaagden werden verdedigd door vier advocaten die in hun pleidooien aandrongen op mildere straffen. De president van het Kriegsgericht heeft na een korte schorsing de vonnissen bekend ge maakt. Vijftien beklaagden werden ter dood veroor- 'deeld, terwijl ten aanzien van de andere twee eerst een beslissing zal volgen na een nader on derzoek. Het Kriegsgericht acht alle veroordeelden rr het volle bezit van hun geestvermogens en zich volkomen bewust van de draagwijdte van hun handelingen. Voor de patriottistische opoffering van twee der beklaagden heeft het Kriegsgericht hoogachting maar dat doet aan hun strafbaar heid niets af. Wat de strafmaat betreft, is het Kriegsgericht van oordeel, dat alle gevallen moeten worden gevonnist volgens de artikelen 1 en 2 der sabotage-verordening van den Rijks commissaris van October 1941. KEURINGEN VOOR WAFFEN-SS EN LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede, dat vrij willigers voor de Waffen-SS en het legioen zich o.a. op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervui len, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl d inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland wil len toetreden. 21 Nov. 10 uur, Groningen, Concerthuis, Poe- lestraat. 21 Nov. 16 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf Breedstraat. ten deele waarneembaar wordt, aldus dr. Goeb bels. Wat overigens de toestand iq Fransch-Noord- Afrika betreft, kan gemeld worden, dat admi raal Darlan, die volgens berichten uit Engelsche en Amerikaansche bron, een overeenkomst heett gesloten met de Amerikanen tot verdediging van Noord-Afrika tegen de mogendhedeu van de Spil, door maarschalk Pétain ontzet is uit al zijn openbare functies en militaire commando's. In zijn besluit wijst maarschalk Pétain er nog op, dat Darlan door zijn voorbarig bevel het vuur. te»staken, den tegenstand gedesorganiseerd en een splitsing in de houding van de troepen heen veroorzaakt. Ik, aldus de maarschalk, heb hem herhaaldelijk mijn bevel Alrika te verdedigen bevestigd. Hij heeft dn bevel geminacht onder het eenige voorwendsel, een rebellistischen commandant, die zijn woord heeft gebroken, generaal Giraud, te verhinderen het opperbevel ovei de troepen aan zich te trekken. Thans heett hij voor deze benoeming zich borg gesteld. Ge neraal Giraud is door een buiteniandsche mo gendheid benoemd, die den oorlog op het Fran sche grondgebied heeft overgebracht.” In Spanje is een partieele mobilisatie doorge voerd. Het verdeie belangrijke nieuws komt uit een geheel ander deel van de wereld, namelijk de Salomons-eilanden. Naar het Japansche hoofdkwartier bekend maakt zijn in zeegevechten van 12 tot 14 Nov. bij Guadalcanar geleverd, den Amerikanen de volgende verliezen toegebracht: tot zinken ge bracht 8 kruisers, 4 of 5 ‘torpedobootjagers en een transportschip. Zwaar beschadigd: drie krui sers, drie of vier torpedobootjagers en drie transportschepen. Half zwaar beschadigd: twee vijandelijke slagschepen. Bovendien verloor de vijand 73 vliegtuigen. De Japansche verliezen bedragen: gezonken een slagschip, een kruiser en drie torpedobootjagers. Zwaar beschadigd: een slagschip, zeven transportschepen. Boven dien gingen 41 vliegtuigen verloren. AANLEG, WILSKRACHT EN KARAKTER. Het Langemarck-Studium stelt hooge eischen aan zijn candidaten. Hoe zou het ook anders kunnen. Zij, die ecus dank zij de beste opleiding, die mogelijk is, geroepen zijn als arts of journa list, ais ingenieur of architect, als offjc.er of sportleeraar ons volk voor te gaan en leiding te geven, moeten toegerust zijn met gavèn van hoofd en hart, die hen waardig maken een der gelijke positie te bekleeden. Te duidelijk hebben de toestanden in het ach ter ons liggende tijdperk, waarin afkomst en welstand bijna altijd den doorslag gaven, bij het s'reven naar een academische opleiding, ons ge toond, waar we terecht komen, als niet de pres tatie, doch de kruiwagen beslist over de toe komst van onze jeugd. Aanleg, wilskracht en karakter zullen den eeni- gen maatstaf vormen, dien we mogen aanléggen. Jonge mannen tusschen 16 en 22 jaar, die meenen hierover te beschikken en die op hun tegenwoordige school of in hun tegenwoordig beroep niet de mogelijkheden vinden, waarop ze recht .meenen te hebben, kunnen zich tot het Langemarck-Studium wenden. Voor de besten onder hen be>taat de gelegenheid zich na een vooropleiding op een •middelbare vakschool of op de universiteit verder te bekwamen. Zij, die hiertoe niet geschikt zijn, ontvangen voorlichting over de verder te volgen beroepsopleiding of worden in staat gesteld, een betrekking aan te nemen, waar ze zich langs den weg der practijk verder in hun oud of in een nieuw vak kunnen bekwamen. Voor inlichtingen en aanmeldingen wende men zich tot het Langemarck-Studium, Waalsdorper- weg 12, Den Haag. door pantserwagens, hevig artillerievuur en slag- vliegtuigen een stelling aan, die verdedigd werd door troepenonderdeelen uit verscheiden Duit sche gouwen. Na verbitterde gevechten op kor ten afstand, die ononderbroken langer dan vier dagen in de drassige loopgraafsteliingen duur den, mislukten alle aanvallen met zware ver liezen voor den vijand. In Cyrenaica hebben de DuitschItaliaansche troepen zich van den vijand verwijderd. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten treffers, op gepantserde verkenmngswagens en auto’s van allerlei aard. In den strijd tegen Britsche vlootstrijdkrachten ter hoogte van Derna werden een kruiser en een torpedojager bij luchtaan vallen zwaar getroffen. De Duitsche en de Italiaansche luchtmacht hebben de havenwerken van Böne en gemotori seerde vijandelijke strijdkrachten langs de kust van Algerije en. Funis gebombardeerd. Bij een aanval op een konvooi ter hoogte van Casa blanca heett een Duitsche duikboot een vijan delijk schip getorpedeerd. Bij aanvallen van de Britsche luchtmacht op ten heeft de Fransche bevoïking zware verlie zen geleden. Drie vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten. WESTERGOO Hoofdredacteur: L. iezetoink, Sneek. MEIHMILUI VOOR MET WKSTKW VAM FRIESLASO Plaatsverv. nooiareu.c. onni, oiieis. BIJZONDERE VOLMACHTEN VOOR LAVAL. Uit Frankrijk wordt gemeld dat maarschalk Pétain, die als staatshoofd de Fransche souve- reiniteit en het voortbestaan van het vaderland belichaamt, met het oog op de buitengewone omstandigheden besloten heeft aan ’t hoofd der regeering Laval volmachten te geven, die een regeeringschef noodig heeft om aan de moei lijkheden, die Frankrijk op' het oogenblik door maakt, overal en zoo spoedig mogelijk het hoofd te bieden. Het hoofd der regeenng kan alleen, dooi hand- teekenmg wetten en decreten uitvaardigen, be halve ter wijziging van de Grondwet. Laval is ook als eventueel opvolger van Pétain aangewezen. en weet zich weer in het bezit te stellen van Harro. Dan begint het africhten van Harro; Von Brenken wil namelijk meedingen naar de Groote Prijs van Europa, welke verreden zal worden te Genève. De tegenwerking ig groot; de regee- ring beschouwt paarden als Harro als overbo dige luxe, maar Von Brenken voelt, dat er voor Duitschland moet worden gereden; het is een innerlijk bevel. Hij is de eenige Duitsche rijder op het interna tionale tournooi, en de algemeene opinie is, dat Duitschland, dat sedert het uitbreken van den oorlog weer voor de eerste maal deelneemt, niet de geringste kan? heeft om te winnen. Het tournooi vangt aan. Dan wordt aangekondigd: „Ritmeester Von Brenken rijdt voor Duitschland”. Het publiek jouwt en fluit; de andere landen wenschen geen deelname door Duitsohland. Von Brenken rijdt en wint. Groote consternatie. Het Duitsche volkslied, dat sinds 1913 niet gespeeld is, staat niet op het programma; de Duitsche vlag blijkt ook niet aanwezig te zijn. Maar er wórdt gespeeld, en het publiek, dat zijn onsportieve houding inziet, geeft Von Brenken en Harro de eer die hun toe komt. Zooals een ieder weet, is, om een billijke en rechtvaardige vsrdeeling van de beschikbare goederen onder alle volksgenooten mogelijk te maken, rantsoeneering en distributie noodzake lijk. Maar naast de distributie is nog iets an ders noodig; prijsbeheerscliing. Bestond deze met, dan zou men krijgen, dat de prijzen van vrijwel alle goederen schrikbarend stegen, zoo- dat ze buiten het bereik van den kleinen man zouden vallen, daar de menschen bij wie geld niet telt, alles zouden opkoopen, tegen welke prijs dan ook. Een wantoestand! Het Instituut der Prijsbeheersching is er nu, om de prijzen der goederen binnen redelijke grenzen te houden, waardoor een rechtvaardige verdeeling mogelijk is en niet de meest koop krachtige consumenten het grootste deel van onze productie die toch al zoo sterk inge krompen is naar zich toe kunnen halen, na tuurlijk ten koste van de arbeiders en midden standers. Of deze iaatsten inderdaad de hun toe komende goederen zullen kunnen bemachtigen, zal afhangen van de vraag, of de geldende prijzen met te hoog zijn voor hun beurs. Im mers, de oorlogsomstandigheden zijn er de oor zaak Van, dat alom «en krachtige neiging tot prijsstijging ontstaat, eendeeis door het wegval len van den aanvoer van overzee, waardoor vele invoergoederen op continentale markten tegen hooge prijzen moeten worden gekocht; voorts doordat door het wegvallen van een aanzienlijk deel van dezen invoer van grond- en hulpstof fen vaak een nieuw technisch procédé, ver- eisoht is, dat meestal hoogere kosten met zich meebrengt; en dan is er nog de psychologische factor, dat het publiek in tijden van goederen- schaarschte er steeds op uit is, tegen elke prijs een zoo groot mogelijk deel van de ingekrom pen voorraad te bemachtigen. Deze hamsterrage brengt sluikhandel en dus enorme prijsstijging met zioh mee, waaruit weer de beruchte oor logswinst voortkomt, een economisch niet ver antwoorde verrijking van enkelen ten koste van de gemeenschap, een kwaad, dat sociaal en moreel volkomen ontoelaatbaar is en dus me. kracht dient te worden onderdrukt. Het Instituut der Prijsbeheersching beschermt dus de belangen van de consumenten, in het bij zonder die der economisch zwakkeren. Maai hiernaast dient aan de belangen van het be drijfsleven bijzondere aandacht te worden ge schonken. Het is glashelder, dat zoodanige lage prijzen, waardoor het voortbestaan van een on derneming in gevaar zou kunnen worden ge bracht, nimmer het doel der prijspolitiek zou kunnen zijn, want het gaat er om, de lasten van Óen huidigen bijzonderen toestand zoo recht vaardig mogelijk over allen te verdeelen. Daar om wordt in de prijsregelingen de mogelijkheid gegeven om rechtvaardige verhooging van de kosten in den prijs tot uitdrukking te brengen. De taak van den Gemachtigde voor de prij ken is in het kort gezegd dus: het vormen van prijzen, die zoodanig zijn, dat het de minst koopkrachtige nog mogelijk is in zijn behoeften te voorzien, terwijl daarnaast handel en bedrijfs leven in stand worden gehouden. Het is waar, ondanks dit instituut is er nog gescharrel met bonnen, zwarte handel met on gehoorde prijzen, kost een tweede-handsch kar retje met redelijke banden ongeveer 200. friaar thans zijn deze gevallen uitzondering, ter wijl zonder het Instituut der Prijsbeheersching re regel zouden zijn. Daarom mogen we dans paar zijn, dat de Prijsbeheersching er is, om aan Veel zwendel en woeker een eind te maken. Hoe goed dit instituut functionneert, mag blij ken uit het volgende: In het jaar 1941 werden door de Prijsbeheer- Bching 17.940 gevallen berecht. In Friesland al leen werden in dat jaar 1008 personen veroor deeld tot het betalen van boeten tot een totaal bedrag van 192.511.49. Het aantal overtredin gen is sedertdien enorm toegenomen, want m het eerste halfjaar van 1942 werden reeds 36.763 gevallen berecht, terwijl in Friesland de eerste drie kwartalen van dat jaar 2690 straffen brachten, waarbij het totaal der boeten 322.856.36 bedroeg. Hieruit blijkt wel, hoezeer het eigen opsporingsapparaat van de Prijsbe heersching de prijsopdrijvers een rem heeft op gelegd. Het publiek staat over het algemeen vijandig tegenover maatregelen, welke in tijden van noou Rn schaarschte worden getroffen en waardóór de overigens normale vrijheden worden be merkt, doch uit bovenstaande blijkt voldoende, Hat de overheid al het mogelijke doet, om het leven niet duurder te doen zijn, dan absoluut noodzakelijk is. Maar het doel zal eerst "be reikt worden, als het publiek zelf in welk* belang al deze maatregelen getroffén worden medewerkt. Indien een ieder de Prijsbeheer sching steunt, dan zullen de lasten, welke ons Volk in deze tijden drukken, zeer zeker verlich Worden, omdat ieder er zijn deel van draagt In Assen is een gemeenschappelijke vormingsdag van den kring Groningen-Friesland- Drenfe der N.S.D.A.P. en de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden gehouden, waar o.m. llauotdienstleiter Generalkommissar Schmidt het woord hppft orpvnprd WEERMACH1SBER1CH1 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 Nov. Het opperbevel der weermacht deelt mede: In den sector-Toeapse zijn deelen der vijan delijke strijdkrachten ingesloten en vernietigd. Nieuwe, zware aanvallen der bolsjewisten ten Oosten van Alagir werden afgeslagen met bloedige verliezen voor de aanvallers. Troepen concentraties werden door artillerievuur en luchtaanvallen verstrooid. Gevechts- en slag- vliegtuigen opereerden verder, in weerwil van het slechte weer, met goed gevolg tegen Sov- jet-batterijen en spoorwegen. In Stalingrad gevechten van- stormtroepen. Aan het Don-front sloegen Roemeensche troe pen verscheidene aanvallen af, waarbij Roemeen sche luchtstrijdkrachten den vijand aanzienlijke verliezen toebrachten. Nieuwe gevechten zijn hier aan den gang. Herhaalde nachtelijke aanvallen, op het Vis- schersschiereiland door den vijand gedaan, zijn afgeslagen. In de zware atweergevechten der laatste da- gen heeft zich een aan de Wolkof opereerend kustplaatsen in het bezette gebied in hetWes- bataljon bergjagers uit Berchtesgaden bijzon- der onderscheiden. In dezen sector viel-de vij and met negen bataljons infanterie, gesteund VAN DE FRONTEN. Naar uit de Duitsche en Italiaansche weer- machtsberichten blijkt, heeft de As troepen ge land in Tunis. Wanneer men dit feit ziet in samennang met de bezetting aoor de as van de Zuiu-r.uiische kust en het eiland Corsica, is het duide.ijx, aat de bedoeling van deze actie is, de Westelijke eq. Gosteiijke oorlogstooneeien van Europa gescheiden te houden, met andere woor den, de geallieerden te beletten hun verbindings lijnen te verkorten door ’t vrije gebruik van de Middehanosche Zee. Tunis wordt wel genoemd: het „pistool op de borst van Italië”, en. het is dus verklaarbaar, dat om deze beide redenen de geallieerde troepen thans bezig zijn in de rich ting van Tunis op te trekken, hier moet dus een botsing tusschen de troepen van de As en die der geallieerden verwacht woruen, omtrent ue uitslag waarvan mets voorspeld kan worden Het is dus te begrijpen, dat de aanvankelijke hoera-stemming in ue geallieerde landen gewe ken is en de Britsche pers waarschuwt voor overdreven optimisme. In de Daily Mail schrijft Liddel Hart, dat het op het oogenblik moeilijk is zich een beelu te vormen van Ue ware ontwik keling. der militaire situatie in Fransch-Noord- Afrika. Meif moet bekennen, dat de operaties daar met zoo geschieden als men zich dat hao voorgesteld. Hei is thans .duidelijk, dat het Brit sche achtste leger (dat dus in Libye tegen het leger van Rommel strijdt) er niet in geslaagd is zijn tegenstander te vernietigen. Het heeft nem niet eens kunnen afsnijden ot omsingelen. Klaar blijkelijk is de vijand te soepel en te snel ge weest. Uok generaal Smuts neeit het zijne er toe bijgedragen het overwinmngsgejubei in Enge land en de Vereenigde Staten ie temperen dooi te betoogen, dat wellicht in 1943 de groote sla gen zouden komen, die misschien in 1944 een e.nde van den oorlog zouden kunnen veroor zaken. Ook de Amerikaansche ministers Stim son en Knox wezen er nog eens op, dat in het bijzonder wat Noord-Airixa aangaat, de ravi- tailleer.ng de zwakke piek vormt voor de ge allieerden, omdat hun schepen zuilen moeten va ren door een „oceaan van duikbooten' Zij had den ook nog kunnen wijzen op ue geweldige luchtmacht, welke'de As thans aan de Miauv landsche z.ee heeft sameilgetrokKen, en even zeer groote successen boekt tegen de gealli eerde scheepvaart. Welk een ontvang deze suc cessen hebben bleek uit een extra bericht van de Duitsche weermacht) oat Zonoag werd ge publiceerd: „Bij ue gemeenschappelijke actie van de ita liaansche en Duitsche luciitniacht en van ue Ita liaansche en Duitsche manne werden bij ueu strijd tegen i.et vijandehjke konvooi aan de Noord-Atnkaaiische kust en iq liet Westelijke deel van ue iniddeiianusche Zee de volgende sucessen behaaid: Vernietigd ui oeschadigd werden in totaal 89 schepen en wel: 14 koopvaaiuers en groote transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 102.000 ton werden tot zinken gebracht, een groot tankschip (ongeveer 10.000 ton) werd getorpedeerd en m zinkenden toestand achtergelaten, zeven koop vaarders, groote transportschepen met een ge- zameniijken imioud van 71.000 ton werden zoo zwaar beschadigd, dat hun verlies zeker geacm kan worden. Daarmede werd in totaal 183.000 ton van de waardevolste vijandelijke vracht-, tank- en transportscheepsruimte vernietigd. Hiervan zijn reeds acht schepen met een geza menlijken inhoud van 76.000 ton in het extra- bericht van 14 November vermeld. 35 andere koopvaarders en transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 234.000 ton werden beschadigd, ten deele zoo zwaar, dat verwacht kan worden, dat zij geruimen tijd met voor transportdoeleinden gebruikt kunnen wor den. Bovendien werd een slagschip beschadigd, dne vliegkampschepen werden beschadigd, waarvan één zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat het geruimen tijd geen dienst zal kunnen doen, drie kruisers tot zinken gebracht. 14 kruisers en groote torpedojagers beschadigu, vier torpedojagers en bewakingsvaartuigen tot zinken gebracht en zeven torpedojagers en be wakingsvaartuigen beschadigd.” Minister dr. Goebbels heeft in een rede te Wuppertal- o.a. meegedeeld dat in de eerste helft van November meer tonnage der geallieerden vernietigd was dan in de geheele maand Octo ber, toen dit cijfer 750.000 ton bedroeg. Omtrent Noord-Afrika zeide hij o.m., dat de geallieerden, nu Dieppe heeft aangetoond dat zij niet Wij machte zijn een invasie op het Euro- peesche vasteland te doen, een plek van gerin- geren tegenstand hebben uitgezocht om althans den schijn ^van een militair beslissend resultaa. te wekken. Overigens is men thans vaak slechts „REITET FüR DEUTSCHLAND”. Dinsdag j.l. werd in Amicitia te Sneek een gegeven; als hoofdfilm 'eutschland”. Vooraf werd nog vertoond „De filmspiegel der Nationaal- Socialistische Beweging”, waarin o.m. was op genomen de sportopleigng van de Jeugdstorm, waarvan de besten in internationale wedstrijden de kleuren van het vaderland zullen verdedi gen; de inspectie op het Haagsche Binnenhof van ruim 300 jonge meisjes door Hoofdstormer tVan Geelkerken en Hauptdienstleiter Schmidt en het indrukwekkende afscheid van 375 Ne- perlanders, die zioh bereid verklaard hadden aan het Oostfront tegen het bolsjewisme te strijden. >,Sieg der Arbeit” liet iets zi-en over de vervaar- Highig van race-auto’s en den strijd, tusschen $eze wagens en hun bestuurders; .het slot hiervan Was een spannende wedstrijd om den eereprijs .Van den Führer. „Reitet für De.utschland”. In November J918 trachtten in Rusland staande Duitsche ca- valerie-regimenten hun vaderland weer te be- teiken. Poolsche troepen versperden hen daarbij Uien weg, en vaak moest er verbitterd worden gestreden. Ritmeester Von Brenken (Willy Birgel) weet jr zich met zijn mannen door te slaan, dank zij tiet fiere paard Harro. Zij bereiken hun vader land. Maar dan is het mis met Von Brenken en Harro; de eerste is zwaar gewond verlam ming en Harro wordt voor de renbaan op gekweekt, waar hij echter niet lang blijft; Harro Is een springpaard, geen draver. .Von Brenken, de oud-tournooi-iijder, herstelt, B u r e a u Fa. A. J. OSINGA - BOLSWARD Marktstr. 13 - Tel. 451 - Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toez. der adv. Donderdags tot 10 Verantw. voor de advertenties: A. Osinga Eolsward maken, rantsoeneering ders noodig: prijsbeheersching. (Arbeitsbereich N.S.D.A.P.-Stapf-Pax Holland s) volgend no. blijven staan. de reactie van de As-mogendheden nog slechts i I f I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1