3 BMSWARDEQ EDITIE BbWAKlblGSDlcNST TEGEN SABOTAGE. Sterke aanvallen in het gebied van Stalingrad afg eslagen. HET 10-JARIG BESTAAN VAN DE W.A. HUISVROUWEN WORDEN VINDINGRIJK. No. 2, 2e Jaargang* I - Giro 5 5 5 3 100 cent 7 cent uur ^7 NANKING VERKLAART LONDEN EN WASHINGTON DEN OORLOG. „De hooikist maakt Uw spijzen gaar, Met minder gas en electnciteit is Uw maaltijd klaar”. Vrijdag 15 Januari 1943 £5E 1913 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben zal tentoonstelling opende, tijdens den rondeaus. De UW GIFT AAN WINTERHULP MOET EEN OFFER ZIJN. Tevens wordt nog ter kennis gebracht, dat jute' in des bataten tijd in een grooter aantal het motto „Huisvrouwen worden en Nederlandsche Autoriteiten 1 gebied WAAROM? harden en ons ook innerlijk plaatsen op den bodem van een wreed heden. Dan wordt het voor ons gemakkelijter een betere toekomst te veroveren. Dr Dietrich wees er op, dat in het WEERMACH1SBERICHT. AANZIENLIJKE BRI1SCHE VLIEGTUIGVERLIEZEN. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 14 Januari. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Na de verliezen van den vorigen dag heeft de vijand in het Westen van den Kaukasus slechts hier en daar zonder verband aanvallen uitge voerd, die werden afgeslagen. Tusschen Kaukasus en Don en in het Donge- bied mislukten de voortgezette aanvallen van de Sovjets met verlies van 26 tanks. In het gebied van Stalingrad sloegen delDuit- sche troepen sterke aanvallen van infanterie en tanks in heldhaftige zware gevechten af. Het luchtwapen greep op de zwaartepunten der gevechtshandelingen op den grond in. Vijandelijke aanvallen ten Zuiden van Woro- nesj op de stellingen van Duitsche en Hongaar- sche troepen stortten ineen. De gevechten ten Z.O. van het Ilmenmeer en ten Z. van het Ladogameer duren voort. In Libye hebben Duitsche en Italiaansche ja gers tegenover 2 Duitsche verliezen, 11, afweer geschut 3 vijandeiijke vliegtuigen neergeschoten. te Groningen een 1 1 van voorlichting wil dienen. vooi beteekent voor de geallieerde scheepvaart een zeer zware slag, die zich ongetwijfeld op verschillend terrein zal doen gevoelen, zoo ver klaart men hier. In de scheepvaart, doordat tankschepen schaarsch en slechts moeilijk te vervangen zijn in verband met den langen duur van het bouwen. Doch meer nog zal de terug slag zich naar men hier aanneemt, doen gevoe len op het front in Noord-Afrika, waar strijd, laat staan een offensief, onmogelijk is zonder vo.doende hoeveelheden vloeibare brandstof. Hoe het verlies van vijftien tankschepen uit een con- vooi van zestien zich in de practijk op dit front zal doen gevoelen kan thans onmogelijk worden gezegd, maar dat het bemerkbaar zal zijn, acht men hier zeker. In ieder geval doet zich thans voor de Amerikanen en Engelschen het nadeel gevoelen van het feit, dat zij er niet tezamen met het Engelsche achtste leger in geslaagd zijn de troepen van de As in één slag van het Afrikaansche stnjdtooneel te verwijderen en de verbinding tOsschen Egypte en Fransch Noord- Afrika te bewerkstelligen daar ze in dat geval hun vloeibare brandstoffen van de naburige olievelden van Mesopotamia zouden kunnen be trekken. Wat de strijd aan het Oostelijk front betreft meldt het D.N.B. dat de gevolgen der zware Sovjet-verliezen zich bij hun offensief reeds doen gelden. Alleen reeds het feit dat de aan- valstroepen urenlang aan een temperatuur va.. 30 gr. vorst zijn blootgesteld, maakt verliezen, de verdediger'daarentegen ligt in opgeworpen stellingen met goede mogelijkheden voor ver zorging. Dat de verliezen der Sovjets zeer zwaar zijn blijkt ook uit het feit dat de Duit- schers aan verscheidene fronten gevangenen maakten van 16 en 17 jaar oud, en de Sovjet» in steeds grooteren omvang vrouwenbataljons opstellen. De regeering van Wang Tsjmg-wei heeft Enge land en de Ver. Staten den oorlog verklaard. Te Nanking is een gemeenschappelijke verklaring over samenwerking met Japan ter voortzetting Herhaalde aanvallen van vijandelijke strijd krachten in Tunis werden afgeslageu. Duitsche en italiaansche formaties van he> luchtwapen hebben rav.tailleeringskolonnes cn troepenconcentraties van den vijand uiteenge dreven. Op luchtsteunpunten werden aanzienlijke ver nielingen veroorzaakt. Bij aanvallen Overdag van Britsche luchtfor maties op de bezette Westelijke gebieden wer den 5, in het gebied van de Noordzee 2 vijanae- lijke vliegtuigen neergeschotefi. In de late avonduren deden Britsche vliegtui gen aanvallen op West-Duitsch gebied, vooral op de stad Essen. De bevolking leed verliezen, er ontstond hoofdzakelijk schade aan gebouwen^ Nachtjagers en afweergeschut van het luchtwa pen hebben 5 vliegtuigen doen neerstorten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben over dag installaties aan de Z.O.-kust van Engeland aangevallen; des nachts vielen zij het stedelijk gebied en de werven van Sunderland aan. Uit- gebreide branden werden waargenomen. 2978 gevangenen, 293 pantserwagens, 26 stuk ken geschut, 806 machinegeweren, 114 granaat, werpers, 206 pantserbuksen en 1036 automati sche pistolen. Groningen is de eerste stad, die de tentoon stelling „Huisvrouwen worden vindingrijk”, welke hierna door het geheele land zal gaan, ontvangt, schrijft Het Nieuwsblad van het Noor den. Vrijdagmiddag vond in Het Tehuis de ofü- cieele opening in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten plaats. Onder de aanwezigen bevon den zich Hauptdienstleiter Schmidt, Leiter des Arbeitsbereiches der N.S.D.A.P. in den Nieder- landen, Frau M. de la Fontaine, Leiterin der N. S. Fraiienschaft des Arbeitsbereiches der N.S.D.A.P. in den Niederlanden, Frau Fillies, Hauptabteilungsleiterin für Presse und Propa ganda in de Reichsfrauenführung uit Berlijn, rrau dr. Rinn, Abteiiungsleiterin Volkswirtschaft/ Hauswirtschaft der N. S. Frauenschaft, dr. Con- ring, Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Groningen, Ministerialrat Ross, Beauftragte van Friesland, Oberbereichsleiter Sellmer, Beauf tragte van Drenthe, de heer C. F. Staargaard, Commissaris van de Provincie Groningen, Fre- gattenkapitan Hollweg, Major Fastenau, Haupt mann Roth, als vertegenwoordiger van den Wehrmachtskommandant, prof. dr. H. M. de Bur- iet, Rector-Magnificus aan de Rijksuniversiteit te Groningen, de Gemachtigde van den Leider (voor Groningen en Drenthe, Jb. Maarsingh, mr. J. van Zaayen als vertegenwoordiger van den waarnemend burgemeester, de Hoofdcommissa ris van Politie Ph. Blank, Kreisfrauenschaftlei- terin Fran Swoboda en de Districtsleidster der N.S.V.O., mevrouw Bakker. Nadat een- kwartet als muzikale inleiding een strijkkwartet van Mozart had uitgevoerd «prak de Stellvertretende Kreisinspektor der N.S.D.A.P., Paul, een woord van welkom, waar bij hij wees op den practischen arbeid, welke door nationaal-socialistische opvoeding en sa menwerking van verschillende Dienststellen met deze tentoonstelling was verricht. Frau dr. Rinn gaf een korte uiteenzetting van het wezen en het doel van de tentoonstelling. In Duitschland heeft men lange jaren ervaring gehad om te komen tot allerlei practische uit- (Vindigen op het gebied van de huishouding en de kleeding. Het gaat hierbij niet slechts om deze practische, nuttige zaken, maar om hoogere waarden: de harmonische, gezellige sfeer, waar in het geheele huisgezin zich behaaglijk voelt. Het is de taak van de huisvrouw deze waarden te handhaven. Deze tentoonstelling .wil haar daarbij helpen. Zondag heeft te Utrecht in tegenwoordigheid van talrijke Duitsche en Nederlandsche gasten de N.S.B den dag der oude W.A. gehouden, ter viering van het 10-jarig bestaan.- van de ,W.A Op de Mariaplaats heeft de commandant van de W.A., mr. A. J. Zondervan het strijders- teeken uitgereikt en de Leider de opgestelde for matie geïnspecteerd In de stadsschouwburg aan'het Lucas Bolwerk heeft banleider J. J. v. d. Hout de bijeenkomst geopend, waarna mr. A. J. Zondervan een toespraak hield, waarin hij de geschiedenis van de W.A. naging. REDE MUSSERT. Daarna sprak ir. Mussert een rede uit. Hij noemde deze bijeenkomst de herdenking van den marsch door Utrecht, gehouden op' 7 Januari 1932. De 32 weermannen die toen marcheerden, beseften dat het van hun houding zou afhan gen of het Nederlandsche volk een nieuwe toe komst zou tegemoet gaan en tegengehouden zou worden op den weg naar den ondergang De Leider betoogde, dat de geschiedenis van ons volk nu reeds 700 jaren oud is en gevuld is met den strijd tegen twee erfvijanden, n.l. Frankrijk in zijn opdringen naar het Noorden en Engeland, dat een rol wilde spelen op het vaste land van Europa. Door den voortdurenden ou derlingen strijd in Midden-Europa moesten wij ons in die eeuwen uitsluitend naar het Westen richten. Nu is Duitschland sterker dan ooit te voren, en twee groote volksche gemeenschap pen staan in Duitschland en Italië. Midden- Europa is weer het hart van ons werelddeel geworden. Wij leven nu aan den rand van Euro- pa. Het nieuwe tijdperk is begonnen in Augus tus 1914 toen het oude tijdvak werd afgesloten. Sedertdien leven we temidden van de geboorte weeën van den nieuwen tijd, begonnen met den wereldoorlog, waarop een wapenstilstand is ge volgd, en die nu is overgegaan in den eind strijd, waarin beslist wordt over het voortbe staan van Europa. Wij zijn nu een volk zonder macht en zonder bezittingen en de taak om de herrijzenis te be vechten is op onze schouders gelegd .Voor deze herrijzenis is allereerst noodig een juist inzicht in het wereldgebeuren. Er wordt gestreden om het bestaan van Europa tegen den vernietigings- wil van de Russen en den veroverihgswil van de Amerikanen. Op den achtergrond staat de greep van het Jodendom naar de wereldmacht. Alles wat wij voor de oorlogvoering kunnen EEN INTERESSANTE TENTOONSTELLING TE GRONINGEN. den. Wij weten, dat wij dezen strijd zullen vol eindigen» Het is belachelijk, wanneer men iemand er over hoort spreken, hoe men ons, Duitschers, na den oorlog moet behandelen. Wij zullen nergens.den strijd ontwijken. Wanneer nu hier in Nederland het volk rustig kan werken, dan heeft het dit te danken aan den Duitschen soldaat en Adolf Hitler. Spr. gaf tenslotte uiting aan zijn hoop, dat deze tentoonstelling, welke hij voor geopend verklaarde, zal bijdragen tot het voorbereiden van de eindoverwinning, waar na eenmaal alle Germanen in Europa in vrede zullen leven. Het gezelschap maakte hierna een rondgang over de tentoonstelling, welke wordt beheerscht door de gedachte „Van oud tot nieuw”. Zij wijst in al haar afdeelingen, die smaakvol en over zichtelijk zijn ingericht, de huisvrouw op tal rijke mogelijkheden en de vele voorbeelden spo ren haar aan die zelf eens uit te buiten. Kinder- kleeren uit oude schorten of gordijnstof, jongens- broeken en damescostuums van oude heeren- pakken, jurken uit stofresten, ondergoed vooi de kleuters uit oude onderkleeren, kleertjes van uitgehaalde wol, kinderbedjes van waschmanden en kisten, dit zijn slechts enkele van de vele voorbeelden die men hier vindt. Voor practische wenken voor de keuken kan men ook op de tentoonstelling terecht. Het wasschen met klim opbladeren en kastanjeloog om zeep te sparen en natuurlijk het voordeelige gebruik van een hooikist zijn enkele van de wenken, die worden gedemonstreerd. Pantoffels uit oude restjes is evenzeer een interessante afdeeling, terwijl ver der wordt aangetoond, hoe de moeders van pa pier en afvalhout prachtig speelgoed voor de kinderen kunnen maken en tevens de kleinen zelf kunnen leeren knutselen. Een aparte afdee ling is er voor het vervaardigen van allerlei aardige dingen, zooals knoopen uit hout en handtasschen en ceinturen uit resten. Een klein huishoudelijk consultatiebureau demon streert tenslotte het juist en goed koken, het be reiden van smakelijke gerechten -en boternam- smeersels, waarvan Vrijdagmiddag op ruime schaal werd geproefd. Tevens worden de recep ten verstrekt./ Vakkundig geschoolde krachten geven in de verschillende afdeelingen de huisvrouw inlichtin gen en zijn steeds bereid haar met raad en daad bij te staan. Comb, van: SNEEKER NIEUWS3LAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nïpuwp vP3 r DE JO.MG’s NIEU WSBLAD, Bolsward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. Plaatsverv! hoofdred.C. Smit’ Sneek. NIEUWSBLAD VOOR HET WEhTEV VDV FRIEKLAM» K 2236 In verband met het feit, dat in den laatsten tijd het aantal sabotage-gevallen aanmerkelijk is toegenomen, waren tegenmaatregelen van de zijde der bezettings-autoriteiten te verwachten. Dit heeft o.m. tot gevolg gehad, dat in ver schillende gemeenten de bevolking het slacht offer is geworden van ingestelde bewakings diensten, geldboeten en andere strafmaatrege len, die terecht in hooge mate de ontstemming Hébben opgewekt jegens hen, die de bedrijvers waren van onverantwoordelijke en veelal, kin derlijke daden Van sabotage. n. Men ergerde zich, aan het volkomen gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel van individuen, die er niet tegen op zagen de bevolking van een gemeente slachtoffer te maken van hun daden en zelfs met den moed vonden om zidi te melden als het gin^ om het leven van gijze laars. Dm onheilen en onnoodige belasting der be volking zooveel mogelijk te voorkomen, heelt daarom de bevelhebber van de Duitsche Weer macht den wensch uitgesproken dat in alle ge meenten een „Bewakingsdienst’ zal worden in gesteld, die belast zal worden met de bescher ming van nader aan te wijzen objecten. De dienstneming bij deze nieuwe instelling berust in beginsel op basis van vrijwilligheid, waarbij men bedenke, dat het hier zeker ook gaat om een Nederlandsch belang en men de gelegen heid krijgt om zichzelf-,en zijn gemeentenaren te beveiligen tegen harde strafmaatregelen. In het bijzonder wordt er de nadruk op ge legd, dat de bewakingsdienst, welke thans ge organiseerd zal worden, niet bedoeld is als straf, maar juist is ingesteld om straf te voorkomen. Er mag dus inderdaad worden verwacht, dat waar eigen belang en algemeen belang samen gaan, vele Nederlanders zich vrijwillig voor de zen bewakingsdienst zullen melden. In verband daarmede worden dan ook be paalde eischen gesteld. In aanmerking voor vrij williger in dezen dienst kunnen alleen zij komen, die uit hoofde van hun karakter en politieke le vensbeschouwing waarborg geven hun taak naar behooren te zullen vervullen. Slechts in gevallen, waar het aantal vrijwilligers onvoldoende mocht zijn om den bewakingsdienst naar behooren te doen functionneeren, zal moeten worden overge gaan tot het vorderen van deze diensten, waar bij dan de daarvoor door den burgemeester ge- VAN DE FRONÏEN. Zware scheepsverliezen der geallieerden. Het voornaamste nieuws is ditmaal weder dat betreffende de diukbooiooiiog, Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zondag o.m. bekend: Zooals in een extra bericht is bekend gemaakt, heeft het optreden van een groep Duitsche duikbooten tegen een van Trinidad naar Gibral tar onderweg zijnd convooi een volledig succes opgeleverd. Het zwaar beschermde convooi be stond uitsluitend uit groote tankschepen, die brandstof naar Noord-Afrika moesten overbren gen. In hardnekkige gevechten werden 13 tank- booten met tezamen 124.000 brt. tot zinken ge bracht en drie andere door torpedo’s_getroffen. Het convooi werd volkpmen uiteengeslagen. Het verlies der lading, bestaande uit 174.000 ton brandstof is een zware slag voor de oorlog-, voering der Engelschen en Amerikanen in Noord-Afrika. Dinsdag kon daaraan in een extra bericht worden toegevoegd: In onophoudelijke aanvallen op de laatste, reeds zwaar beschadigde, maar nog drijvende schepen van het tankbootconvooi, waarvan reeds 13 schepen met 124.000 brt. werden ver nield, hebben de Duitsche duikbooten nog twee tankschepen met ëen inhoud van 17.000 brt. in den grond geboord en het derde nogmaals met een torpedo getroffen; door den zeer sterken Af weer kon niet worden waargenomen of ook dit schip is ondergegaan. Andere duikbooten hebben in het Noorden en Zuiden van den Atlantischen Oceaan, voor het grootste deel uit convooien, 14 schepen, met een inhoud van 72.000 brt., in den grond geboord. Hiermede heeft de vijajidelijke transportvloot weer in totaal 16 schepen met pen inhoud van 89.000 brt. verloren. De Berlijnsche redacteur van het Algemeen Handelsblad schrijft betreffende de vernielingt van dit tankschepenconvooi o.a. aan zijn blad:j „De vernieling van een dergelijk tankcon j drager van het Ridderkruis, SS-Rottenführer Gerardus Mooyman. V.r.n.1.: Rijkscommissaris rijksminister dr. r -- J— «■n- - (SS Bildbenchter Fntz-Stapf-Pax s.) schikt geachte personen een mededeeling ont- vangen, dat zij door den bevelhebber der Duit-! sche Weermacht verplicht worden dienst te ne- men bij den bewakingsdienst en te zijner tijd in werkelijken dienst Kunnen worden opgeroe pen. De in actie zijnde leden van den bewakings dienst staan onder bevel van het hóófd van ue plaatseiijke politie, dat contröle-maatregelen voorschrijft, rekening houdende met locale om standigheden. De vraag of/en in hoeverre de bewakingsdienst moet optreden, wordt uitslui tend beoordeeld door den ter plaatse bevoegden Grtskommandant of bij ontstentenis door de daarvoor in aanmerking komende weermachts- insf- de. geval van sabotage aan of bij bewaakte objecten kunnen de bewakers bij nalatigheid hunnerzijds niet alleen aansprakelijk worden ge steld, maar bestaat de mogelijkheid, dat boven dien de gemeente door de Duitsche autoritei ten verplicht wordt genoegdoening te geven in den vorm van schadevergoeding in geld of zoo mogelijk zelfs in natura ter vervanging van het verloren gegane, in welk laatste geval de vergoeding in mindering zal kunnen worden gebracht op aati de gemeente en hare .inwoners toegekende toewijzingen ter zake. Verwaarloo- zing van den bewakingsplicht kan dus zeer on- gewenschte gevolgen hebben zoowel voor ae bewakers zelf, als voor de betrokken gemeente, ja zou in ernstige gevallen kunnen leiden tor het verlies van levens van gijzelaars. Daarom juist is het de plicht van ieder goed Nederlander niet alleen er aan mede te werken, dat sabotage-daden worden voorkomen en dat het bewakingspersoneel niet in werkelijken dienst behoeft te worden geroepen, doch ook als bewaking onverhoopt noodig mocht blijken, door vrijwillige krachtige medewerking aan den bewakingsdienst mogelijke onheilen voor de eigen bevolking te helpen voorkomen. Nadere bijzonderheden omtrent wie in aanmerking kofnen voor indeeling bij den bewakings dienst en omtrent de wijze, waarop de dténsi moet worden verricht, volgen. Het hier bovenstaande mag echter reeds vol doende worden geacht voor den Nederlander met gemeenschapsgevoel om zijn plicht te doen en voor anderen en eigen belang op de bres te staan. „Meldt u vrijwillig bij den Bewakingsdienst tegen Sabotage, u doet daarmede in het belang van het algemeen een goed werk”. am 1.2 A—O; am 2.2 P—Z. D.e Meldepfhchtigen haben Wehrpass und sonstige Auswe.spupiere sowie drei Passbilder 37 X 52 mm in bürgerhcher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, brillen trager das Briilenrezept mitzubringen. Inhaber eines Wehrpasses haben diesen, sotern sie ihn nicht bei sich führen, um- gehend anzufordein und zur Musterung mit zubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3 Klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei oei Meldung zurückerstaitet. Sie erhalten ferner bei ei’ner Aowesenheit vom Wohnort von mehr als *8 Stunden ein Zehrgeld. Den Haag, den 12 Januar 1943. der Reichskommissar für die besetzen Niederlandischen Gebiete, der Generalkommissar für das Sicher- heitswesen gez. RAUTER, S.S.-Gruppenführen und General-leut- nant der Polizei. van den oorlog aoor Wang Tsjing-wei en Sji- gemitsoe, den Japanschen ambassadeur onder- teekend. In de inleiding daartoe wordt o.a. ge zegd: De Chmeesche republiek en het Japan- sche rijk zuilen militair, politiek en oecono- misch ten nauwste en met onwrikbaar vast ver trouwen samenwerken ter voortzetting van den gemeenschappeiijken oorlog tegen Engeland en de Vereenigde Staten. De oorlogsverklaring van Nanking aan Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten wordt in de Wilhelmstrasse beschouwd als een uiting van het onwrikbaar; geloof aan de overwinning van de mogendheden van het pact van drie. De door nfeer dan 250 millioen zielen bewoonde, geografisch oeconomisch belangrijkste deelen van China scharen zich zoodoende in de rij van vijanden der Engelsch-Amerikaansche mo gendheden. WINTERHULP NEDERLAND. Speldjescollecte. Vlak voor de Kerstdagen heeft Winterhulp Nederland een tweede uitkeering kunnen doen aan de daarvoor in aanmerking komende volks- genooten. Thans wordt er met man en macht gewerkt, om een volgende uitkeering mogelijk te maken. Daarom zal op 16 en 18 Januari in ons geheele laad een speldjes-collecte worden gehouden; de eerste speldjes-collecte alzoo in het nieuwe jaar, die hopelijk 1943 verrassend zal inzetten. Na drie maanden dus op de helft van het Winterhulpseizoen i» Winterhulp Nederland zeer tevreden over de bereikte resultaten, dat wil ■zeggen: onze volksgenooten hebben met milde hand gegeven voor hen, die dit in de wintermaanden zoo hard van noode hebben. De aandacht voor Winterhulp mag echter niet ver slappen, er moet nog zooveel geholpen worden; daarom een opwekking voor deze eerste speld jes-collecte in 1943. Nog steeds wordt evenwel te veel „gegeven”; er wordt over het algemeen nog te weinig wer kelijk „geofferd”. BEKANNTMACHUNG. Mu-terung der Ueou. tsjahrgange 1901, 1902 und 1903. Alle mani.ticneii Keien. u»u.sciien der Ge- burisjahrgange 1901, 1902 unu 1903, auch ctiejeiiigeu,, cue bereiis vor ouer wunrend u».. Krieges gecuent lianen ouer aurch Wehrersatz- diensisteden tier Hernia! eriassi, gemusiert, uiiabKomiiinch, bëreagesielit ouer zurucxgesieik worden smci haben sich zur Musteruug wie folgt zu meiden: aus den Provinzen Friesland, Groningen, Drenthe und Overijssel bei der Wehrmacht- kommandantur Zwolle, Rojensingel 13: 1943 vorm, 8.30 Uhr die Buchstaben doen is goed, alles wat daaraan afbreuk doet is Jout. Ais tweede noodzakelijkheid voor Neerlands herrijzenis noemde Mussert den nieuwen geest, die ingaat tegen de versplintering en die de eenheid wil bevorderen. Noodig is de eendracht van het volk, van alle Germaansche volkeren en van het Europeesche continent tegen alle belagers van buiten. Het is noodig het begrip „eendracht” weer in daden om te zetten. De tweede uiting van den nieuwen geest is het ver zet tegen de tuchtloosheid van het egoïsme. Daarnaast komt de wil tot sociale gerechtig heid en eerbied voor den arbeid. Zij geven tel zamen het fundament voor de wederopstanding van de Nederlandsche natie. Tot zijn weermannen zeide de Leider, dat zij dit juiste besef moeten uitdragen. Handelt fa natiek, weest goede en hulpvaardige zwarte soldaten, dan zijt gij de stoottroepen van nei nationaal-socialisme. Gij hebt het recht dien naam te dragen door de offers die gij gebracht hebt. Wat een Nederlandsche regeering ons aan vrijheid ontnomen had, hebben wij terug gekregen van den Rijkscommissaris. Wij hebben daarin naast de eenheid van het bloed ook de verbondenheid van den geest gezien (instem ming) .De Leider bracht hier onder luiden bij val van zijn oudstrijders dank aan den S.A, Oberführer Siebel, die veel heeft gedaan voor den wederopbouw van de W.A. Honderden zijn gevallen met het devies van de W.A. voor oogen „Alles voor het vaderland”. Het Nederlandsche Legioen is zonder de W.A. niet denkbaar en ook aan het N.S.K.K. en de Nachrrchtentruppen en aan de Kriegsmanne zijnieten afgestaan. Dit verlies is slechts schijn baar, eens keeren zij teijiyg en zal de W.A. ster ker dan ooit tevoren opmarcheeren. Ons doorstroomt een groot gevoél van dank baarheid, dat al deze moeilijkheden op onzen weg zijn gelegd, omdat wij daardoor slechts sterker worden. De W.A. is de belichaming van het offerende nationaal-socialisme. Uw eer is uw offer, Zooals Adolf Hitler en Benito Musso lini door God gezonden zijn, z'oo willen ook wij, aldus besloot Mussert, dienaren zijn in Gods hand om ons volk te helpen in den grooten nood. Met het oude devies „Alles voor het va derland” en het nieuwe devies „Eendracht maakt macht” gaan wij voort voor volk en vaderland (langdurige toejuichingen). Bureau: Fa. A. J. OSINGA - BOLSWARD Marktsfr. 13 - Tel. 451 - Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toez. der adv. Donderdags tot 10 Verantw. voor de advertenties: A. Osinga Bolsward ANTONESCU DOOR HITLER ONTVANGEN. De Führer heeft op 10 Januari in zijn hoofd kwartier den staatsleider van Roemenië, maar schalk Antonescu, ontvangen. Aan de door den geest van vriendschap en door de in den strijd beproefde wapenbroederschap der twee volken gedragen gedachtenwisselingen namen deels van Duitsche zijde de rijksminister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, van Roemeen- sche zijde de den Roemeenschen staatsleider be geleidenden plvv. minister-president Mihai An tonescu. Aan de militaire besprekingen namen van Duitsche zijde deel generaal-veldmaarschalk Keitel, de chef van den generalen staf, generaal Zeitzler, en generaal Jodi, van Roemeensche zijde de minister van bewapening, divisiegene- raal Dobre, en de chef van den Roemeenschen generalen staf, divisiegeneraal Steflea. De besprekingen hadden betrekking op alle problemen van de oorlogsinspanning der twee volken -en de vastberaden voortzetting van den oorlog tegen den gemeenschappeiijken vijand tot de totale overwinning onzer wapens. De volle dige overeenstemming der opvattingen over de verdere oorlogvoering op politiek, militair eu economisch gebied werd geconstateerd. vindingrijk” is in tegenwooirdigheiid' van vele tentoonstelling geopend, 4. ---•>- -wi .w.uvmxug uicireui. Deze zal binnenkort ook in andere plaatsen te bezichtigen zijn. Hauptdienstleiter Schmidt, die de - Felkers Pax s) Hauptdienstleiter Schmidt -Sr wees er met betrekking tot den naam van oe tentoonstelling op, dat de vrouwen altijd vin dingrijk zijn geweest. Als echtgenoot en vaaei verklaarde spr. uit ervaring, dat iets, dat moe der zelf heeft gemaakt, de meeste vreugde Schenkt Spr. was dankbaar, dat deze tentoon stelling tot stand is gekomen door óen gemeen- Schappelijken arbeid van Duitsche en Neder landsche vrouwen. Zooals aan het front in he» Dosten de Nederlandsche soldaat naast den Duitschen staa* zoo werken aan het thuisfront Duitsche en Nederlandsche vrouwen samen. Dat Bit de allerbeste resultaten geeft, heeft indertijd de wolinzameling bewezen. Wij, Duitsche man den, weten hoe belangrijk ’t is, wanneer de vrou- Iven naast ons staan. Sinds lang waren wij een Irm volk, thans staan wij aan het slot van onze (vorsteling; Het jaar 1943 brengt ons de voorbe- llissing van onze eindoverwinning. Na de over- ivinning in het Oosten kan de opbouw van Europa volkomen beginnen. De strijd zal zwaar lijn, maar wij zullen overal hard zijn. Wij ge- poven, dat wij door het noodlot zijn aange wezen ’t bolsjewisme verre van Europa te hou- Onder Duitsche welke de vrouw op huishoudelijk KtjKscommissaris, rijKsmimster dr. seysainquart, ontving Maandag in Den Haag den Sevss Inquart, SS-Rotten-führer Gerardus Mooyman en SS-Gruppen- Tevens wordt nog ter kennis gebracht, gevallen van «traf kon worden afgezien, daar de zich hVra»" v’”-''”"

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1