HIEUWI'SJjAh voor rkt wmtei vai friesland BEWAKINGSDIENST TEGEN SABOTAGE. 9OLSWMDER EDITIE Gewonnen nieuwe stellingen in Tunis behouden. 2e Taargang. Vrijdag 22 Januati 190 No. 3. Houdt Uw gasverbruik in toom en spaart eiken dag wat stroom - gg Bildberichter Fritz-Stapf-Pax s.) CHILI VERBREEKT BETREKKINGEN MET DE AS. MINDER VLEESCH EN MINDER MELK. WEST WEERMACH 1SBER1CH I VOOR WIE? Wanneer werkt de bewakingsdienst tegen sabotage? Het antwoord op deze vraag kan in zekeren DOODVONNIS VOLTROKKEN. De höhere S.S.- und Polizeiführer aeelt mede: Het S.S.- und Poiizeigencht heeft den Neder- landschen halfjood Benedictus Hijmans uit Den Haag wegens een ernstige daad van geweld te genover een lid der Duitsche politie ter dood veroordeeld. Het vonnis is 19 Januari j.l. vol trokken. 100 cent 7 cent uur Bureau: J. OSINGA 4 ue KuKscommissans, rrpcsminister dr. sseyssinquart, ontving iwaanaag in uen maag den drager van het Ridderkruis, SS-RottenführerGerardus Mooyman. V.r.n.l.: Rijkscommissaris rijksministe» dr. Spvss Tnquart, SS-Rotten-führer Gerardus Mooytnan en SS-Gruppen- GERMAANSCHE LANDDIENST. ’s-GRAVENHAGE, 20 Jan. Ne- derlandsche jonge mannen en vrouwen van 20 jaar en ouder, die begrip too- nen voor de nieuwe orde en belang stelling aan den dag leggen voor het boerenbedrijf, kunnen na een opleiding van vijf maanden in Nederland en Duitschland worden geplaatst als lei ders, leidsters en huishoudsters in de Nederlandsche kampen van den Ger- maanschen landdienst in het Oosten. Het dienstverband is bepaald op 1 ’/z jaar. Het zakgeld tijdens de opleiding bedraagt ongeveer 15.per maand, terwijl het salaris in de kampen is vastgesteld op 45.tot 60.per maand plus kost, inwoning, kleeding en doktersbehandeling. Aanmeldingen kunnen geschieden van heden at, doch uiteriijk tot 1 Fe bruari a.s. aan het adres Konings- laan 9, Utrecht. Bij de aanmelding moet duidelijk worden vermeld of men in aanmerking wenscht te komen voor de functie van leider, leidster of huishoudster. Een door de bolsjewisten vernield' slof. (SS P.K. W. Zwagers, Vri;w4 Leg. Ned.-Q-Hf P _s) harden en ons ook innerlijk plaatsen op den bodem van een wreed heden. Dan wordt het voor ons gemakkelijker een betere toekomst te veroveren. Dr Dietrich wees er op, dat in het Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijihout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) etr DE JONG’s NIEUWSBLAD, Bolsward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal b j vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, Sneek. K 2236 zin kort zijn, en luiden: „in normale omstan digheden niet.” Wanneer zich geen sabotage-gevallen voor doen of te vreezen zijn in de gemeente, blijft de dienst een orgaan in ruste. Slechts wanneer de omstandigheden zulks noodzakelijk mochten maken, komt het personeel van den dienst in actie. Zooals reeds eerder vermeld, staan de leden van den dienst onder bevel van het hoofd dei plaatselijke politie en worden ook door deze po litie gecontroleerd. Zij zelf missen elke po- litioneele bevoegdheid. Een belangrijk punt voor hen, die zich voor dezen dienst opgeven, is, dat een bewaker noon alleen op post komt te staan. Gok hier worat het principe „één man is geen man” gehuldiga en wordt dientengevolge de bewaking van elk object toevertrouwd aan een groep van ten minste drie personen, ten einde een waarborg te hebben, dat de wacht op doeltreffende wijze kan plaats hebben en de bewakers in de gelegen heid zijn in geval van saootage oesnoods telefonisch de hulp van politie in te roepen. De leden van den bewakingsdienst mogen voorts geen dienst doen, zonder in het bezit te zijn van een legitimatiebewijs van voorgeschre ven model en een armband, terwijl, hoewel be wapening met vuurwapens uitgesloten is, even tueel geen bezwaar bestaat tegen het tijdens den dienst ter beschikking hebben van a-weér- middélen, die in voorkomend geval tot zelfver dediging kunnen worden aangewend. Bij beëindiging daarvan moet aan onmiddel lijke inlevering der uitgedeelde wapens streng de hand worden gehouden. Het bij den bewakingsdienst ingedeelde per soneel ontvangt een vergoeding van 0.50 voor elk uur, dat het in werkelijken dienst is geweest. Gedeelten van een uur, langer dan een half uur, worden voor vol gerekend, ge deelten, die korter zijn, worden niet medege- rekend. Wordt de dienst vervuld met onder breking van wachturen, welke in een wachtlo kaal worden doorgebracht, dan worden deze uren voor de Berekening der vergoeding mee geteld. Indien den wakers tijdens de uitoefening van den dienst een ongeluk mocht overkomen, heb ben zij aanspraak op een uitkeering uit het Her- stelfonds 1940, overeenkomstig met de uitkee ring, welke zij ingeval van verzekering tegen ongevallen zouden ontvangen. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat er naar gestreeld is de voorwaarden te scheppen om een goede uitvoering van den bewakingsdienst te garandeeren op een manier, die op zoo re delijk mogelijke wijze rekening houdt met de belangen en de veiligheid der bewakers, een omstandigheid, die er zeker toe kan bijdragen de animo voor vrijwillige melding te verhoogen. Een groot aantal vrijwilligers maakt de kansen óp verplichte aanwijzing zoo gering mogelijk: „Meldt U daarom vrijwillig bij den bewa kingsdienst tegen sabotage”. U doet daarmede een goede daad in het belang van uw mede- gemeenteleden en van uzelf. In het kamp Waterloo” van den Neder landschen Arbeidsdienst nabij Amersfoort zijn, evenals in alle andere kampen, de jongelieden aangekomen, om hun arbeidsdienstplicht te vervullen. Nadat de nieuw aangekomen en zijn ingeschreven en bij den dokter voor de keuring zijn geweestt gaan ze bij den fourier hun uniform halen. (Polygoon Zeijlemaker Pax g) niet slagen voor hun eindexamen, dit uiterlijk 20 Juni a.s., dus na de keuring, door middel van een eenvoudige kennisgeving opgeven bij het aanmeldingsbureau van den N.A.D. Zij worden dan weer van de lijst afgevoerd tot het volgende jaar, De categorie jongelieden, die vanwege hun leeftijd worden opgeroepen en dus niet op grond van het feit, dat zij a.s. student zijn, moeten, indien zij niet voor hun eindexamen slagen, een officieel verzoekschrift indienen, waarin uitstel van de vervulhng van den arbeidsdienstplicht wordt aangevraagd. Tevens wordt er nog eens aan herinnerd, dat zij, die dit jaar eindexamen doen en aan een universiteit willen gaan studeeren, zich vóór 1 Mei a.s. moeten opgeven bij den N.A.D. EEN JAAR TUCHTHUIS. Het S.S.- und Polizeigericht heeft een Neder lander wegens een delict tegen de verordening tot bescherming van de orde veroordeeld toi een jaar tuchthuisstraf. De veroordeelde had aan den vader van een Nederlander, die aan het Uostelijke front in den strijd tegen het bols jewisme was gevallen, een anomemen geluk- wensch gezonden. Het gerecht zal voortaan dergelijke indivi duen, die de meest primaire geboden van men- schelijkheid overtreden, met de strengste straf fen ter verantwoording roepen. MEDEDEEL1NG. Het S-S.-Ersatzkommando verplaatst. ’s-GRAVENHAGE, 16 Jan. Met ingang van 15 Januari is het S.S.-Ersatzkommando van de Stadhouderslaan 132 naar de Korte Vijver berg 5 verplaatst. Belanghebbenden wordt ver zocht hiervan goede nota te nemen. MEDEDEELING. Aan de familieleden van de Vrijwilligers in de Waffen-S.S. en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: De leider van het Nederlandsche Arbeidsfront heeft het volgende bepaald: Alle vrijwilligers in de Waffen-SS en het Legioen hebben, evenals hun familieleden, vrij toegang bij alle uitvoeringen van Vreugde en Arbeid. Voor het afhalen van toegangsbewijzen kan men zich wenden tot de plaatselifke kanto ren van het N.A.F., afdeeling Vreugde en Ar beid. Men dient papieren mede te brengen waaruit blijkt, dat men inderdaad recht heeft op gratis toegangsbewijzen. VAN DE FRONTEN. Aan het Oostehjk front. Belangrijk succes der Asmogendheden in Tunesië. Nieuw Italiaansch zeewapen. Over den toestand aan het front in het Oos ten meldde de A.N.P.-correspondent te Berlijn dezer dagen. Het geheele front in het Oosten is op het oogenbhk in een grooten afweerslag gewikkeld. Voor een deel, bijvoorbeeld in het Zuiden, is deze slag uitgegroeid tot een zoogenaamde be weeglijke afweermanoeuvre. Reeds twee maan den achtereen staan Duitsche en de met de Duit- schers verbonden Hongaarsche, Italiaansche en Roemeensche troepen hier bloot aan de onoj>- houdelijke massale aanvallen der bolsjewisten. De strijd sjreelt zich nu in hoofdzaak af tus- schen de steunpunten, eilanden en egelstellin gen der Duitsche troepen, die van hieruit her- haaidelijk tegenaanvallen ondernemen en de vij andelijke colonnes overvallen. Dikwijls liggen deze steunpunten ver voor het eigenlijke front. Dit is bijvoorbeeld het geval met Stalingrad, waar de Duitsche troepen zich naar alle zijden verdedigen moeten tegen de stormloopen der bolsjewisten. De stad staat bovendien bloot aan het vijan delijke artillerievuur en aan de luchtaanvallen. Daar Stalingrad een groote ruïne is en de dek kingsmogelijkheden voor de bezettingstroepen zeer gering zijn, hebben de Duitsche troepen het hier zeer hard te verantwoorden. Bcvenaien wordt van Duitsche zijde verklaard, dat de ra- vitailleeringsmogelijkheden niet gunstiger zijn geworden, mede door de hevige koude. De eeni- ge frontsector, waar een betrekkelijke rust heerscht, ligt benoorden Woronesj, waar de Russen slechts plaatselijke aanvallen onderne men. Men wijst er te Berlijn op, dat de afweerslag thans reeds twee maanden duurt. Vergelijkt men de bolsjewistische verliezen en de geringe terreinwinst met deze tijdspanne, dan komt men tot een voor de roode troepen zeer ongunstige slotsom. Meer en meer blijkt, dat de Duitsche troepen in dezen winter beter op de bolsjewistische tegenoperaties geprepareerd zijn dan in den vorigen winter. Wat andere frontgedeelten dan het hierboven genoemde van Stalingrad betreft, kan nog ge meld worden, dat in den Centralen sector de bezetting van de citadel van Welikije Loeki zich volgens bevel al vechtende een weg gebaand heeft naar de tot ontzet aanvallende gevechts groep. Aangaande den strijd in Afrika ziet men in In het Zuiden van het Oostelijk front hebben de bolsjewieken hun’ felle aanvallen voortgezet. Zij werden overal met zware verhezen terug geslagen. Zij verloren op 19 en 20 Januari 52 tanks, waarvan alleen een pantserdivisie in suc cesrijken tegenaanval 24 vernielde. Sterke formaties van het Duitsche luchtwa pen en Roemeensche gevechtsvliegers dreven in voortdurende actie troepenconcentraties der bol sjewieken uiteen en bestreden de vijandelijke ra- vitailleering. De Duitsche troepen in het gebied van Sta lingrad stelden tegenover de voortdurende in spanningen van den vijand om het verdedigings- front in te drukken verder uiterste weerstand en sloegen massaal uitgevoerde aanvallen in verbitterde gevechten af. In den centralen sector van het front en ten Z.O. van het llmenmeer plaatselijke gevechten, waarbij eigen stoottroepen met succes in den strijd waren gebracht. Bij de aanhoudende harde gevechten ten Z. van het Ladogameer werden 27 tanks, waarvan 18 door één infanteriedivisie vernield. In den tijd van 11 tot 20 Januari zijn aan het Oos telijk front 804 bolsjewistische tanks door for maties van het leger vernield, buitgemaakt of buiten gevecht gesteld. Het DuitschItaliaansche pantserleger heeft gisteren alle door het 8e Britsche leger met welingelichte kringen te Londen in den nieuwen opmarsch van het achtste leger „het einde van den oorlog in de woestijn”, aldus ontleent S.P.T« aan een bericht van Reuter over den militairen toestand in Tripolitanië. De strijd in het vrucht- bare heuvelland heeft een aanvang genomeiij Wederom wordt met bewondering gewag ge maakt van de „bijzondere vaardigheid”, waar mede Rommel zijn troepen achterwaarts heeft gebracht. Een belangrijk succes hebben de Duitsch— Italiaansche troepen in Tunesië bereikt waar de geallieerde stellingen in verscheidene sectoren werden doorbroken, reeds werden ruim 1000 ge vangenen binnengebracht. Ter zee is melding te maken van een nieuw Italiaansch wapen, n.l. projectielvaartuigen In den nacht van 11 op 12 Januari hebben aanvalsstrijdkrachten van de Italiaansche marine zich daarmee een toegang geforceerd tot de ha- ven van Algiers en een aanval gedaan op tal rijke schepen. Tot dusver heeft men de tor- pedeering kunnen vaststellen van een kruiser en van drie groote koopvaardijschepen. Twee daarvan zijn met zekerheid gezonken Het derde is aan den grond geloopen en de kruiser heeft schade gekregen. Het is gebleken, dat ondanks de felle reactie van den vijand bijna alle -aan vallende strijdkrachten behouden zijn gebleven^ Omtrent de aanvallen van Italiaansche pro- jectiel-vaartuigen in de haven van Algiers Is te Rome nog meegedeeld, dat deze bijzondere strijdmiddelen door duikbooten, die speciaal voor dit doel zijn geconstrueerd, naar het too- neel van den strijd worden gebracht. Zij lijken op een groote torpedo en worden bestuurd door twee man, die nog net plaats kunnen vinden aan het achtereind van het projectiel- vaartuig, dat met regelbare snelheid kan va ren, kan stoppen en zelfs duiken. De duikboot-moederschepen lagen 11 Januari geruimen tijd op de loer voor de haven van Algiers om te wachten, tot een konvooi van eenigen omvang had geankerd, ’s Nachts vielen de projectiel-vaartuigen aan. Ondanks de groot ste waakzaamheid van den vijand zagen zij kans de haven binnen te dringen en de uitgeko zen schepen te naderen. Tot aan den romp der vijandelijke schepen stuurt de bemanning van twee koppen haar ver, nietigend wapen. Het moeilijkste is nu volbracht. In de voorste helft van het projectiel-vaartuig wordt een uurwerk in beweging gebracht, het achterstuk losgemaakt van den voorsteven en de terugreis aanvaard. Amper hadden de vermetele aanvallers zich enkele honderden meters verwijderd, of daar begonnen schrikbarende ontploffingen los te barsten en enkele oogenblikken later begon de vijand naar de aanvallers te zoeken. 'Fe laat, want alle bemanningen konden nog bijtijds en ongedeerd hun duikboot bereiken, na den vij and een slag te hebben toegebracht, welke een verloren zeegevecht evenaart. De Senaat van Chili heeft de verbreking der betrekkingen met de As-mogendheden goedge keurd. 2978 gevangenen, 293 pantserwagens, 26 stuk ken geschut, 806 machinegeweren, 114 granaat, werpers, 206 pantserbuksen en 1036 automati sche pistolen. Voor den bewakingsdienst tegen sabotage, die weldra in alle Nederlandsche gemeenten georganiseerd zal worden, komen zooals reeds eerder werd vermeld in de eerste plaats in aanmerking zij, die zich uit vrijen wil voor dit doel opgeven. Men verwacht, dat het er velen zullen zijn, zoodat zij de groote meer- deiheid zuilen vormen en verplichte indeeting slechts een betrekkelijke uitzondering zal zijn. De vrijwillige aanmelding moet geschieden met gebruikmaking van een formulier, dat van gemeentewege gratis ter beschikking wordt ge steld en verkrijgbaar is op het politiebureau of ae gemeentesecretarie. De beoordeeling der ge gadigden geschiedt door het hoofd der plaatse lijke politie, waarbij hoofdzaak is, dat de aan te nemen personen lichamelijk en geestelijk verant woordelijk kunnen worden geacht voor de hun pp te dragen werkzaamheden. Een geneeskundig onderzoek kan achterwege blijven en ook behoeven geen bepaalde leef tijdsgrenzen te worden in acht genomen. Zeer belangrijk is de bepaling, dat de bewakings diensten ook kunnen worden uitgeoefend bij wijze van nevenfunctie, en dat geen personen tot het verrichten van deze diensten mogen worden aangewezen, die ten gevolge daarvan (b.v. door den duur der wachtdiensten) in de onmo gelijkheid komen te verkeeren hun dagelijksch beroep naar behooren te vervullen. Evenmin komen vrouwen in aanmerking. in verband daarmede zal het natuurlijk aan beveling verdienen de den bewakingsdienst uit oefenende groepen zoo ruim mogelijk samen te stellen, hetgeen bovendien ook het voordeel biedt, dat de diensten minder drukkend zijn en de verantwoordelijkheid door het in te dea len personeel gemakkelijker kan worden aan vaard. Het ideaal zou vanzelfsprekend zijn, dat het personeel in alle gemeenten des lands geheel uit vrijwilligers zou zijn samengestéld. Geheel en al mogelijk zal dit wel niet blijken, maar het zal zeker in het belang zijn van een goeden gang van zaken, indien het aantal vrijwilligers groot wordt. Met klem wordt daarom een be roep gedaan op allen, die daarvoor in aanmer king komen, om hun volle medewerking te ver- leenen bij het tot stand komen van een vlot werkenden bewakingsdienst als afweermiddel tegen onheilen, die eventueel zouden kunnen voortvloeien uit sabotagedaden van menschen zonder verantwoordelijkheidsgevoel, wier be drijf in vele gevallen in den letterlijken zin van het woord slechts „kwajongenswerk” bleek. „Meldt u vrijwillig bij den bewakingsdienst tegen sabotage”, U doet daarmee in het belang van het alge meen een goed werk. WANNEER EN HOE? Tevens wordt nog ter kennis gebracht, dat ju's' in de» bataten tijd in een grooter aantal gevallen van ttni kon worden afgezien, daar de zich hVnioH -j- Raddatz uitstekend gespeeld, doch ook Ida Wüst moet genoemd worden als een actnce van gehalte. Naast talrijke oorlogstatereelen oevat ae film verscheidene W unschkonzert-opnamen, waarbij men filmbekenden als Heinz Ruhmann, Paul Hörbiger, Marika Rökk e.a. op het witte doek ziet en hoort. De film bevat de vereischte dosis spanning en vitaliteit, het spel is over het algemeen goed, en het intermezzo van zang en vroolijkheid is zeer verdienstelijk. N. A. D.-VRIJWILL1GERS. Voortaan voor een heel jaar. Met ingang van 18 Januari tot en met Zater dag 1 Mei a.s. staat wederom de gelegenheid open zich vrijwillig aan te melden voor aen Ne- denandschen Arbeidsdienst. Dit geldt voor jonge mannen, die den 17-jangen leemjd hebben be reikt en die bereid zijn om een verbintenis voor den duur van één jaar (van 1 Juli 1943) aan te gaan. De vrijwilligers dienen de eerste vijf- en-halve maand als arbeidsman, de overige maanden als voorman, waarbij zij speciale functies zullen bekleeden. Er zij nadrukkelijk op gewezen, dat de a.s.- studenten en het a,s. overheidspersoneel slechts een verbintenis van vijf-en-halve maand behoe ven aan te gaan. De aanmeldingen van vrijwilligers kunnen ge schieden bij de N.A.D.-aanmeldingsbureaux, bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux of bij de ge meentehuizen. Niet-geslaagde scholieren. Naar van de zijde van den Nederlandschen Arbeidsdienst wordt medegedeeld, moeten de leerlingen van een instelling voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, die thans in de hoogste klasse zitten, van plan zijn aan een der umversiteiten te gaan studeeren en zich naar aanleiding daarvan hebben opgegeven voor ’t vervullen van hun arbeidsdienstplicht, indien zij massale infanterie- en pantserstrijdkrachten in gezette aanvallen bloedig afgeslagen. Duitsche duikbommenwerpers grepen met vernietigend effect in de gevechtshandelingen in. 3 Britsche jagers werden neergeschoten. In Tunis zijn de in de laatste 2 dagen ge wonnen nieuwe stellingen behouden tegen sterke vijandelijke tegenaanvallen in. Up eenige plaatsen werden zij ten aanzien van terrein en streek nog belangrijk verbeterd. Het aantal ge vangenen en de buit worden voortdurend groo ter. Het luchtwapen heeft de gevechtshandelingen der troepen op den grond gesteund en in verscheidene golven een volledig beladen cou- vooi aangevallen in de wateren van Algiers. Tot dusver zijn 2 transportschepen met tezamen een inhoud van 18.000 brt. in den grond ge boord en 9 vrachtschepen zwaar beschadigd; 3 daarvan raakten in brand. Ten Westen van Al giers heeft een Duitsche duikboot bovendien een schip van 6000 brt. in den grond geboord en een tweede schip, welks ondergang niet kon worden waargenomen, getorpedeerd. Een formatie snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen heeft gistermiddag bij verrassing Lonaen in scheervlucht aangevallen en bommen van zwaar kaliber geworpen op het stedelijk- en ha vengebied. De begeleidende jagers schoten in felle gevechten 3 Britsche jagers en bovendien 10 versperringsballons neer. Tezelfdertijd bom bardeerden andere vliegtuigen verscheidene plaatsen in het Zuiden van het eiland. Des nachts bestreden gevechtsvliegtuigen het Z.O.- gebied van Engeland. Ingaande Zondag 24 Januari worden de rant soenen voor vleesch en melk verlaagd; voor vleesch van 250 tot 200 gram; voor melk, tij delijk, zoodanig dat de hoeveelheid, welke tot nu toe voor drie weken beschikbaar was, voor vier weken zal moeten strekken. De melkrant- soenen voor kinderen tot 4 jaar blijven onver anderd. Fa. A. J. OSINGA - BOLSWARD Marktstr. 13 - Tel. 451 - Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m.' meer Toez. der adv. Donderdags tot 10 Verantw. voor de advertenties: A. Usinga Bolsward „WUNSCHKONZERT.” Dinsdagavond werd in Amicitia een extra film voorstelling gegeven; als hoofdfilm draaide „Wunschkonzert”. Vooraf werd nog vertoond JyDe filmspiegel der Nationaal-Sociahstische Be weging”, waarin o.m. was opgenomen het ver trek van 150 man van de Nederlandsche S.S. haar het Oostfront om zich in te zetten in aen Strijd tegen het bolsjewisme; het afscheid van |50 mannen van den Ned. Arbeidsdienst te Bteenwijk, die de spade hebben opgenomen ach ter het Duitsche zwaard, door vrijwillig in dienst jte gaan bij de Reichsarbeitsdienst; deze mannen gullen opbouwen wat door den onverbiddelijken oorlog is afgebroken, en ééns zal het vaderiana nun dankbaar zijn. Verder de militaire oplei ding in model-kazernes van jonge S.S.-manneu pm hen voor te bereiden op hun toekomstige taak;-en de plechtige beëediging van 3000 dei hoogste functionarissen der N.S.B. in het sta dion te Utrecht. Een filmpje over Duitsche bouwwerken lieu hierna o.a. eenige Jeugdherbergen zien, zooals het Haus der Jugend te Tübingen en de Adolf Hitler-Jugendherberg te Berchtesgaden, prach tige Rijks-autowegen, enorme bruggen zooals ae Elbenbriicke bij Dresden en de Saalebrücke bij Greiz, het Rijks-sportveld, het Duitsche Sport- huis, het Duitsche Stadion, het Huis der Duit sche Kunst te München, het Haus der Partei, het Deutsche Haus te Parijs, het Zeppelin-veld te Neurenberg, enz. Tot slot volgde nog de vertooning van de hoofdfilm „Wunschkonzert”. Zomer 1936, Inge Wagner (Ilse Werner) be vindt zich voor ae eerste maal van haar leven In Berlijn, waar zij met haar tante (Ida Wüstj de Ulympische Spelen zal bezoeken. Door een samenloop van omstandigheden komt zij echter niet met tante, maar met een aardigen vlieger- luitenant, Herbert Koch (Carl Raddatz), op de tribune terecht. Liefde op het eerste gezicht! Slechts drie dagen van samenzijn zijn de jonge lui beschoren, want dan worat Herbert opge roepen om een geheime opdracht te vervullen. September 1939, In Inge’s woonplaats wor den de weerbare jonge mannen opgeroepen; zoo ook de jonge vlieger-luitenant Helmut, die1 hevig verliefd op Inge is. Inge kan zijn gevoe lens niet beantwoorden, maar desondanks ver trekt de jonge officier met hoop in zijn hart naar het front. Dan klinkt er een stem door de aether, de stem van Heinz Goedecke, die het Wunschkon zert voor de Weermacht aankondigt. „üp ver zoek van kapitein Herbert Koch”, hoort Inge, „spelen wij thans de Ulympiade-fanfare, ter herinnering aan de Ulympiade te Berlijn”, Ein delijk een levensteeken van Herbert! 1 och dreigt het met de liefde nog spaak te loopen, namelijk wanneer de jonge Helmut zijn kameraad kapitein Koch —.want daar is hij bij terecht gekomen toevertrouwt, dat hij zoo goed als verloofd is; met Inge. Herbert wil zich dan terug trekken. Maar het lot heeft anders gewild, en de gelukkige oplossing blijft niet uit. Een film met een levendig tempo, waarin Olympiade-opnamen, mobilisatie- en oorlogs- reportages, variété en een romantische liefdes geschiedenis door regisseur Von Borsody tot een harmonisch geheel zijn samengevoegd. De voor naamste rollen worden door Ilse Werner en Carl STRIJD TEGEN DE GEDACHTELOOZE ENERGIEVERSPILLING. Weest zuinig met gas en electriciteit. Electriciteit en gas spelen m het leven en in den arbeid van den mensch een belangrijke rol en het gemak, waarmede men er gebruik van maakt, kan in dezen tijd, waarin spaarzaam heid geboden is, als een nadeel worden be schouwd. Gas en electriciteit immers vliegen in een hanaomdraai, waarmede men een kraan openzet of een schakelaar overhaalt, door den meter en hier ligt dus een groot gevaar voor een oneconomiscn verbruik er van, wat verspil ling van energie beteekent. De instelling van een energiewacnt in de be drijven, waarbij één of meer energie-controieurs optreden al§ wakers, ten einde er voor te zor gen, dat het licht met onnoodig blijft branden en de machines niet zonder noodzaak blijven ingeschakeld, mag daarom zeker niet overbodig worden genoemd. In de huishouding dient even eens elke gedachtelooze energieverspilling te worden vermeden. Uok daar zou een energie- controleur goed werk kunnen doen als er met de huisvrouw was, die ter wille van haar eigen belangen en die van haar gezin, er zelf van overtuigd behoort te zijn, dat het beter is met minder gas en minder electriciteit om te sprin gen, dan van den toevoer te worden afgesne- aen. Het verbruik van kolen, gas en electriciteit speelt in de bedrijven en in ae huishouding een groote rol, zoodat de taak van den „energie- controleur” om op de kleintjes te letten, waar lijk niet mag worden onderschat. Het is onze taak zuinig om te gaan met alle vormen van energie, ten einde uit elke mud kolen, uit elke kwh en uit eiken kubieken meter gas het groot ste nuttige effect te verkrijgen. Weest spaarzaam met energie! BOLSJEWISTISCHE AANVALLEN OVERAL AFGESLAGEN. - NIEUWE GEALLIEERDE SCHEEPSVERL1EZEN. LONDEN OVERDAG IN SCHEERVLUCHT GEBOMBARDEERD. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 21 Januari. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend; Nederlandschen Arbeidsdienst nabij Amersfoort zijn, Nadat de nieuw aangekomenen zijn ingeschreven en bij den dokter voor

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1