bil Swlr BOLSWAHDEO EDITIE MEIWSBLAI) VOOR H®T WESTEV VAW ERIESLAAB 30 JANUARI 1943 30 JANUARI 1933 Op brandpunten van den afweerslag in het Oosten wordt onwrikbaar stand gehouden. J i JL i SIlB ilifl 2e Jaargang. No. 41 L 1 Vrijdag 29 Januari 1943 WEER ZESTIEN SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Wie geregeld gas- en eiecalciteilsverbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen”. 1 ■j ItWS WESTERGOO WEERMAUHTSBER1CHT, De Führer tijdens zijn rede op de historische Rijksdagzitting van 1 September 1939. 'e laatste gevechten van dezen afweer- 100 cent 7 cent uur dachte van dit verbond der drie groote mo gendheden op zeer langen termijn worden thans in veelomvattende verdragen grootscheepsche economische plannen gemaakt. Daarmede wor den de groote economische gebieden van Europa en Oost-Azië met al hun krachten ten volle ge bruikt voor den totalen oorlog tegen de vijanden der Spilmogendheden. Tegelijkertijd wordt door deze verdragen voor den tijd na den oorlog de grondslag gelegd voor de duurzame economi sche samenwerking tusschen de economische groote ruimten. In de verdragen wordt de uit wisseling der economische prestaties van iede- ren aard en de zooveel mogelijke bevordering daarvan vastgelegd, evenals de samenwerking in alle economische en financieele kwesties. HULP GEVRAAGD. In zijn radio-praatje van Maandag 18 Januari heeft de heer Max Blokzijl de hoop uitgespro- ken, dat vele landgenooten hem zouden helpen om Jeugdstormertjes en -stormstertjes, die uit arme gezinnen komen, in de blauwe uniform te steken. Deze hoop is niet ijdel gebleken, want velen hebben reeds geofferd. Er is echter veel geld noodig om aan alle aanvragen te voldoen. Bijdragen kunnen worden gestort op gironum mer 401004 ten name van den heer M. Blokzijl te Wassenaar. Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEU JV53UA0, Botsvard Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct Hoofdredacteur: L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, Sneek. K 2236 VAN DE FRONTEN. De militaire correspondent van het D.N.B. noemt den strijd in het Zuiden van het Ooste lijke front tot nu toe den grootsten slag van dezen oorlog. De krachtsinspanning aan Sov- jet-Russische zijde, zoo schrijft hij, overtreft alles, wat deze oorlog tot nu toe te zien heeft gegeven,. Het is slechts een daad van wijs be leid, dat de Duitsche leiding tegenover het aanstormen van dergelijke massa’s menschen en materiaal den reeds den vorigen winter be proefden elastischen, d.i. beweeglijken, af weer heeft bevolen. Militaire deskundigen beoordee- len den algemeenen toestand volkomen juist, wanneer zij zeggen, dat door een dergelijke wijze van oorlogvoering de massa zich na zeke ren tijd moet doodloopen. De Duitsche afweer heeft niet alleen bewezen taai te zijn, hij is ook opgewassen tegen de eischen, die hem moeten worden gesteld. De gevechten zijn van een hardheid zonder weerga. Men kan zeggen, dat de geheele veldtocht in het Oosten een hoogte punt heeft bereikt. De vijand werpt nog steeds massa na massa in den strijd, doch terwijl de Sovjets alles op één kaart zetten, staat in de brandpunten van den slag nog slechts een frac tie van de kracht van Duitschland en zijn bondgenooten. De militaire instanties geven geen antwoord op de vraag: waarom? Men tast ech ter niet mis, indien men aanneemt, dat dit feit wijst op voorbereidingen, die ten doel heb ben, pas na het uitgeput raken van de tegen woordige offensieve stootkracht der bolsjewisten de reserves in het veld te brengen. De balans van de gebeurtenissen zal pas kunnen worden opgemaakt wanneer de laatste resultaten van slag en tegenslag te overzien zijn. De Berlijnsche redacteur van het Algemeen Handelsblad schrijft nog aan zijn blad, dat, uit het feit, dat sinds het begin van het Sovjet- offensief ruim 6000 Sovjet-tanks zijn vernield en sinds het begin van den oorlog 14000, wel blijkt, welke zware verliezen de Duitschers hun tegenstanders toebrengen, en voegt er aan toe, dat men er te Berlijn geen twijfel over laat be staan dat de Duitschers van het voorjaar in staat zullen zijn nieuwe en versche legers, uit- (Hoffmann-Stapf Pajc s) van alle auto’s hebben vervangen en op de scheepswerven helpen bij het klinken en las- schen. Ook in de Vereenigde Staten en de Sov- jet-Unie wordt de „zweep van den totalen oor log” gezwaaid. Tegen de vereenigde krachtsin spanning der vijanden de illusie van ongestoor de vreedzaamheid bewaren zou daarom zelf moord beteekenen. Veel begrippen van hard heid van den strijd zullen in de toekomst niet meer het privilege der soldaten blijven. De oorlog wordt totaal en betreft ons allen, aldus de „Völkischer Beobachter”. Met dat „allen” be doelt het blad stellig niet alleen de Duitschers, maar ook de bevolking der bezette gebieden, die zich dienen in te zetten voor het nieuwe Europa, tegen de gevaren welke het bedreigen. Het is echter geen wonder dat wanneer de Duitsche pers haar lezers den ernst van den toestand niet onthoudt, zij daarbij tevens her innert aan het schier wonderbaarlijke wat het nationaal-socialisme in zijn zoo korte bestaan reeds in Duitschland heeft gewrocht. Herinnert ook aan den moeilijken binnenlandschen strijd, gerust met nieuwe wapens in het Oosten in den strijd te werpen. Wat de afzonderlijke frontgedeelten betreft, valt in het bijzonder de aandacht op de heroï sche worsteling in Stalingrad. Het Duitsche weermachtsbericht van 26 Januari meldde daar omtrent: „te Stalingrad hebben zich de verdedi gers, bij wie zich naast de Roemeensche divi sies ook een kleine Kroatische formatie be vindt, in het Zuidelijke en centrale deel der ruïnes van de stad op een kleine ruimte ge concentreerd. Onder leiding van hun generaals blijven zij daar heldhaftigen tegenstand bieden, waarbij zij door de luchtmacht onder de zwaar ste omstandigheden naar krachten worden ge steund.” Wat den strijd in Afrika aangaat, wordt ge meld, dat Tripolis door de troepen der Spil mogendheden ontruimd is, die zich in Westelijke richting terugtrekken. De Berlijnsche corres pondent van het Algemeen Handelsblad schrijft hierover, dat men te Berlijn thans toegeeft, dat met een vereeniging van het DuitschItaliaan- sche leger in Tunesië en het terugtrekkende, maar in zijn kern ongeslagen Afrika-corps van Rommel reeds een begin is gemaakt, en men weet eveneens, dat thans aan geallieerde zijde wordt gevreesd, dat Rommel en zijn ongesla gen troepen zich in veiligheid zullen brengen achter de verdedigingslinie, die de Franschen op de grens van Zuid-Tunesië en Italiaansch Li- bye hebben aangelegd, en die naar Amerikaan- sche bladen schrijven een zuidelijke pijler van het Duitsch—Italiaansche front in Tunesië zou kunnen vormen, sterker en beter te verdedigen dan de linie bij El Alamein. Het schijnt, dat men aan Engelsche en Ame- rikaansche zijde de vrees koestert, dat de Duit schers en Italianen zich in Tunesië zullen ver schansen als in een fort, dat uiterst moeilijk neembaar zial blijken. In Tunesië zelf hebben de op 18 Januari be gonnen aanvalsgevechten van de Spil-troepen geleid tot de verovering van tactisch belang rijke stellingen. Er zijn daarbij meer dan 4000 gevangenen gemaakt. Inzake de duikboot-oorlog, de Achilles pees der geallieerden schat men te Washing ton van niet-officieele zijde de verliezen aan geallieerde scheepsruimte op ongeveer een millioen ton per maand. Naar het Spaansche persbureau Efe uit Washington meldt, heeft het Amerikaansche departement van marine mede gedeeld, dat 8 koopvaarders in Amerikaansche wateren door duikbooten van de As-mogend- heden tot zinken zijn gebracht en dat het 2250 ton groote kustwachtschip „Natsek” verdwe nen is. De officieele Amerikaansche statistiek van se dert het uitbreken van den oorlog door duik booten van de As tot zinken gebrachte Ameri kaansche koopvaardijschepen is hierdoor tot 601 gestegen. Van dit aantal zijn er 198 in de na bijheid der Amerikaansche kust, 178 in de Ca- raibische Zee, 46 in de Golf van Mexico, 189 in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan en de andere elders in den grond geboord. ROOSEVELT EN CHURCHILL HIELDEN BESPREKINGEN TE CASABLANCA. Naar het D.N.B. verneemt heeft Reuter een communiqué gepubliceerd, waaraan het vol gende is ontleend: In aanwezigheid van vele militaire autoritei ten hebben Roosevelt en Churchill sedert 14 Ja- nuiari besprekingen te Casablanca gehouden. Ook Stalin was uitgenoodigd. Stalin was echter niet in staat, pp dit oogenblik Rusland te ver- harden en ons ook innerlijk plaatsen op den bodem van een wreed heden. Dan wordt het voor ons gemakkelijker een betere toekomst te veroveren. Dr Dietrich wees er op, dat in het kander om zorg te dragen voor de actieve uit voering van die plannen. In een gemeensenappelijke verklaring van de generaals Giraud en De Gaulle wordt onder meer gezegd, dat zij tot volledige overeenstem ming zijn gekomen ten aianzien van hun doeï„ de bevrijding van Frankrijk. Dit doel moet be reikt worden door eendracht met hun bondge nooten in den strijd. Na de conferentie hebben Churchill en Roo sevelt op persconferenties verklaringen gedaan, waarin werd gezegd, dat het doel van de ge allieerden de onvoorwaardelijke capitulatie van Duitschland, Italië en Jiapan is. 2978 gevangenen, 293 pantserwagens, 26 stuk ken geschut, 806 machinegeweren, 114 granaat, werpers, 206 pantserbuksen en 1036 automati sche pistolen. Tevens wordt nog ter kennis gebracht, dat jt/si in der» ketsten tijd in een grooter aantal gevallen van «tra/ kon worden afgezien, daar de zich hkreon Morgen, Zaterdag, is het 10 jaar geleden, dat Adolf Hitler in Duitschland de macht aan vaardde. Het is niet onder gemakkelijke omstandighe den, dat het Duitsche volk deze gebeurtenis herdenkt. De Duitsche pers laat immers geen twijfel over de ernstige toestand aan het Ooste lijke front, waardoor moeilijkheden ontstaan welke alleen het hoofd geboden kunnen wor den door de inzet der uiterste krachten van al len. in een artikel, getiteld „De tijd is thans ge komen”, noodigt de „Völkischer Beobachter” de Duitsche burgerbevolking dan ook uit haar burgerlijk bestaan bij de wetten van de totale oorlogvoering aan te passen en een deel van de lasten, die thans door het front worden ge dragen, op haar schouders te nemen. Met het oog op de slagen, die nu in het Oosten woe den en op beslissingen als thans op het spel staan, vervalt het recht op een zoo vreedzaam mogelijk leven, dat het binnenland op het front voor had. Het blad wijst er verder op, dat in Engeland vrouwen de mannen aan het stuur Bij onze vrijwilligers. Het ijzeren kruis wordt als zichtbaar bewijs van moed en danp^rqo-id Bitgerejkt. p.K, ^tadt-Q-dr gs) vóór het tot de machtsaanvaarding kwam, toen al scheen de zege op een zeker oogenblik on bereikbaar, die strij'd toch nog met succes werd beëindigd, dank zij de taaie volharding der leidende mannen en politieke strijders. En inderdaad, wanneer men ziet naar wat Adolf Hitler en zijn aanvankelijk zoo kleine groepje medestrijders in de jaren vóór en na de machtsaanvaarding tot stand hebben weten te brengen, dan kan men begrijpen, dat het Duit sche volk daaruit het vertrouwen put, dat ondei deze leiding aan het einde van dezen thans moeilijken weg, een lichtende toekomst zal lig gen als resultaat van een overwinning der Duit sche en verbonden wapenen. Reeds vele jaren voor hij de macht aanvaard de immers, had Adolf Hitler eerst als naam- Jooze onbekende zooals hij het zelf eens uit drukte voor de wedergeboorte van een volk gestreden, dat het zwaarste onrecht in zijn ge heele geschiedenis had ondergaan. Maar hij had geen seconde getwijfeld aan de herrijzing van zijn volk, en het met zijn fanatieke wil als eenvoudig Duitsche soldaat klaargespeeld de geheele Duitsche natie na meer dan 15 jaar werk weer aaneen te sluiten en van het doodvonnis van Versailles te bevrijden. In weinige jaren na de machtsaanvaarding werd de enorme werkloosheid, welke het Duit sche volk teisterde, opgeheven. Belangrijke so ciale maatregelen kwamen tot stand; de Duit sche boerenstand werd weer in eere hersteld. En bij dit alles werd een geweldige weermacht opgebouwd, want de Führer liet het Duitschi volk geen oogenblik in twijfel, dat de hebzuch tige oude vijanden van Duitschland de opbloei van het nieuwe Duitschland niet werkloos zou den aanzien. Steeds was het immers weer, zou- als Hitler in zijn Nieuwjaarsboodschap van art jaar zeide, de haat tegen een Duitsch rijk als beschermende mogendheid van Midden- Europa en afwijzing van de levensaanspraken van het Duitsche volk, en niet in de laatste plaats ook een algemeen kapitalistisch belang bij den oorlog in het algemeen, welke deze vijanden den oorlog tegen het Duitsche volk deden ontketenen. En inderdaad kwam dan ook de oorlog; die oorlog welke door Hitler werd betreurd niet alleen om zijn offers, doch ook om de tijd welke hij zou ontnemen aan de uit voering van sociale en cultureele belangen. Die oorlog, waarin de Duitsche wapenen zoo gewel dige successen behaalden, en welke Duitsch land, zooals de Spaansche minister Serrano Su- ner het eens uitdrukte, zou maken tot vaandel drager van Europa om aller vijand, het bolsje wisme, op zijn eigen terrein te lijf te gaan. Ont zaglijke offers vraagt deze strijd, ongekende in spanning deze totale oorlog. Maar de Duit sche pers wijst er met trots op nog nooit was het een staatsleiding mogelijk de verza melde energie van de geheele Duitsche natie zoo gelijkvormig en geconcentreerd te mobili- seeren als thans. Nog nooit was het politieke idealisme van het Duitsche volk zoo volkomen met zijn militaire macht versmolten als in den huidigen oorlog. Het zijn deze krachten welke er geen twijfel aan doen bestaan, zooals Hit ler het in zijn meergenoemden Nieuwjaars boodschap uitdrukte, dat aan het eind van de zen strijd de nationaal-socialistische staat zal staan als een onwrikbaar en niet te vernieti gen blok in Europa. Een nieuw Europa, met thans nog bijna niet te overziene mogelijkhe den op cultureel en economisch gebied onder leiding van Adolf Hitler, eenmaal een ,,,naam- looze onbekende”, thans Germaansch Führer. ECONOMISCHE VERDRAGEN BERLIJ N—ROME—TOKIO. De Duitsche minister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, en de Japansche ambassa deur, Hirosji Osjima, hebben 20 Januari in het hoofdkwartier van den Führer een „verdrag tusschen Duitschland en Japan nopens de eco nomische samenwerking” onderteekend. Dien zelfden dag is te Rome een gelijkluidend verdrag tusschen Italië en Japan onderteekend door den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en den Japanschen zaakgelastigde, Sjoenitsji Kase. Deze verdragen, die denzelfden geldigheids duur hebben als het Driemogendhedenpact en dit in economisch opzicht aanvullen, vormen een krachtige verdere uitbreiding van het pact der drie verbonden volken. In consequente voortzetting van de politieke fundamenteele ge ne KtjKscommissans, rrjKsminister dr. beysamquart, ontving iviaanaag m uen ±iaag aen drager van het Ridderkruis, SS-RottenführerGerardus Mooyman. V.r.n.1.: Rijkscommissaris rrjksministor dr. Sevss Inquart, SS-Rotten-führer Gerardus Mooyman en SS-Gruppen- - (gg Bildberichter Fritz-Stapf-Pax s.) UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 28 Januari. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op de brandpunten van den afweerslag in het Oosten houden onze legers onder uiterst moei lijke gevechts- en weersomstandigheden on wrikbaar stand tegenover den druk van den vijand. in Stalingrad is de heldhaftige tegenstand der verdedigers ongebroken. Bestormingen van de Sovjets, gericht op het Westelijk en Zuidelijk front stortten onder zware verliezen voor den vijand ineen. bterke, door slagvliegtuigen en tanks gesteun de aanvallen der bolsjewieken in de Westelijke Kaukasus werden afgeslagen. In het steppengebied ten Z. van de Manytsj hebben pantserstrijdkrachten hevige vijandelijke aanvallen afgeslagen. De staf van een bolsje wistische divisie infanterie werd gevangen ge nomen. Gemotoriseerde eenheden hebben den hoek tusschen Manytsj en Don gezuiverd van de laatste resten van den vijand. De zware gevechten ten Westen van Woro- nesj duren in onverminderde hardheid voort. Na het afweren van alle omsingelingspogingen trekt de troep volgens de bevelen strijdende terug op zijn nieuwe verkorte linie. Vrij sterke formaties van het luchtwapen hebben in gegrepen in de gevechten op den grond en den aanvallenden bolsjewieken zware verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. In den centralen sector slechts plaatselijke ge vechtshandelingen. Ten Z.O. van het limenmeer zijn de op 28 November door den vijand met numeriek supe rieure strijdkrachten aan menschen en mate riaal begonnen zware aanvallen tot dusver voor den tegenstander zonder succes gebleven. Onder leiding van den kolonel-generaal Busch hebben troepen van het leger in samenwerking met formaties van het luchtwapen onder uiterst moeilijke gevechtsomstandigheden, bij ijzige vorst en sneeuwjacht, het aanstormen van de bolsjewieken in harde, wisselvallige gevechten afgeslagen en overal hun stellingen gehand haafd. Di slag hebben geleid tot de vernietiging van eeni- WOEKERT MET UW GAS- EN ELECTRICITEITSRANTSOEN. Wanneer er in elke huishouding op wordt toe- gezien, dat het licht niet onnoodig brandt, het radiotoestel niet onnoodig blijft ingeschakeld, het daglicht zooveel mogelijk wordt benut, de fluitketel niet onnoodig lang de buren hindert waneer het water aan de kook is, kortom wan< neer met overleg te werk wordt gegaan bij het gebruik van gas en electriciteit, kan het met anders of het resultaat er van zal zijn een nut tiger gebruik van het toegewezen rantsoen. Het is nu eenmaal zoo, dat met de rantsoenen moet worden gewoekerd. Bezuiniging is noodig. Het is ieders eigen belang, want hoe minder verbruik van energie in den vorm van kolen, gas en electriciteit, des te langer komen wij met onze rantsoenen toe, 1 Weest dus spaarzaam l KEURINGEN WAFFEN-S.S. EN LEGIOEN Het SS.-Ersatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Le gioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde ge keurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbatjaljon. De op leiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataljon ook in Nederland zal blij ven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germiaansche-S.S. in Nederland willen toetreden. 1.2.’43 Rotterdam, 9 u., Deutsches Haus, West- zeedijk; 2.2.’43 Tilburg, 9 u., Lange Schijstraat 66; 2.2.’43 Den Bosch, 15 u., Hotel Noord-Bra- bant, Markt 45; 3.2.’43 Roermond, 9 u., N.S.D.A.P., Bwalmerstraat 61; 3.2.’43 Venlo, 15 u., Deutsches Haus, hoek Willemstr.; 4.2.’43 Arnhem, 9 u., Weverstraat 16b; 4.2.’43 Hengelo, 15 u., Deutsches Haus; 5.2.’43 Zwolle, 9 u., Ho tel Peters, Markt; 5.2.’43 Assen, 15 u., Dienstge bouw, Vaart Zuidzijde; 6.2.’43 Groningen, 9 u., Concerthuis, Poelestraat; 6.2.’43 Leeuwarden, 14 u., Huize Schaaf, Breedstraat; 7.2.’43 Amster dam, 9 u., School lepenweg 13; 8.2.’43 Utrecht, 10 u., Mariaplaats, Wehrmachtsheim; 9.2.’43 Amersfoort, 10 u., Dienstgebouw Leusderweg; 10.2/43 Den Haag, 9 u., Café Den Hout, Be- zuidenhoutscheweg. BEKENDMAKING. ’s-Gwvenhage, 23 Januari. Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede: Voor een Duitsch krijgsgerecht is een straf proces gevoerd tegen de vervaardigers van te gen de Duitsche bezettende macht gerichte op hitsende geschriften en tegen degenen, die deze geschriften in het groot verspreiden. Zeventien beklaagden zijn ter dood veroordeeld. De bevel hebber der weermacht heeft het vonnis beves tigd. Tot vermaning en waarschuwing aan allen, wien het aangaat, worde uit de motiveering het volgende medegedeeld: „Wij bevinden ons midden in den oorlog. De omstandigheden, die een oorlog onvermijdelijk met zich brengt, leggen een groot deel der Ne- derlandsche bevolking beperkingen op. De schuld daarvoor moet gezocht worden bij haar vroegere regeering. „De Duitsche troepen en bezettingsiautoritei- ten hebben zich van den aanvang af beijverd, een kiesche en correcte houding tegenover de bevolking aan te nemen. Indien nu door bepaalde kringen de tege moetkomende houding van de bezettende macht en de Duitsche instanties als zwakheid wordt uitgelegd en hun aanleiding geeft, Duitsche voorschriften en bevelen te negeeren, moge het volgende verklaard worden: „Duitschland bevindt zich thans met zijn vijanden in een strijd om het zijn of niet-zijn niet alleen van het Duitsche volk, maar ook van Europa en zijn cultuur. Duitschland wil dezen strijd onder alle omstandigheden tot een zege vierend einde brengen. Degenen, die in strijd met de Duitsche beve len en voorschriften anti-Duitsche geschriften vervaardigen en verspreiden, moeten verwach ten, dat zij volgens de geldende oorlogswetten behandeld en dienovereenkomstig met zware en de zwaarste straffen gestraft worden.” laten, aangezien hij als opperbevelhebber het groote offensief zelf leidt. Churchill en Roosevelt waren zich volkomen bewust van de enorme moeilijkheden van dezen oorlog en kwamen overeen, dat hun eerste doet de doeltreffende ondersteuning van Rusland aan zijn geheele landfront is en de vermindering van den druk, die op het Russische leger weegt, door den vijand op de meest geschikte plaatsen in even heftige gevechten te wikkelen. Sflalin is volledig ingelicht over de militaire voorstel len. Roosevelt en Churchill stonden ook in ver binding met generaal Tsjiang Kai-sjek. Zij lichtten hem in omtrent de maatregelen, die zij treffen ter ondersteuning van zijn moeilijken en grootschen strijd in China voor de gemeen schappelijke zaïak. De ontmoeting tusschen Roosevelt en Chur chill leek een gunstige gelegenheid om gene raal Giraud uit te noodigen tot besprekingen met de chefs der gecombineerde generale sta ven en om een ontmoeting tusschen hem en generaal De Gaulle tot stand te brengen. Tus- schen beide generaals zijn besprekingen ge voerd. Nadat Roosevelt, Churchill en de chefs van nun staven de plannen voor het offensief in 1943 hadden opgesteld, namen zij afscheid van el- ge ingesloten groepen vijandelijke strijdkrach ten. Sedert 28 November werden 515 tanks ver nield, talrijke gevangenen en buit van zware en lichte infanteriewapens en ander oorlogsmate riaal binnengebracht. De bloedige verliezen var den vijand zijn buitengewoon zwaar. In de slag aan het Ladogameer heeft de vijand zijn pantser- en infanterie-aanvallen op een breed front hernieuwd. Hij werd evenals de vorige dagen bloedig afgeslagen en verloor daarbij 19 tanks. In Noord-Afrika wederzijdsche levendige ac tiviteit van verkenningstroepen. De haven van Algiers is door het luchtwapen opnieuw zwaar getroffen. Een koopvaarder en benzine-opslag- plaats raakten in brand. Duitsche jagers hebben in ’t grensgebied tus schen Tunis en Libye een Britsche formatie jachtvliegtuigen uiteengedreven en schoten, zon der zelf verliezen te lijden, 5 vijandelijke vlieg tuigen neer. Een poging van den vijand om overdag ondel bescherming van het wolkendek doelen aan de Duitsche Bocht met bommen te bestoken mis lukte door den afweer van jagers en afweerge schut. 8 viermotorige bommenwerpers en nog een vijandelijk vliegtuig werden door jagers en afweergeschut der manne neergeschoten. Bij nachtelijke luchtaanvallen op West- Duitsch gebied leed de bevolking verliezen. Aan openbare gebouwen, cultuurmonumenten en zie kenhuizen benevens in woonwijken, ontstond brandschade. Bij deze aanvallen werden 6 bom menwerpers omlaag geschoten. Duitsche duikbooten hebben, zooals reeds in een extra bericht is bekend gemaakt, in de Middellandsche Zee en in de Noordelijke Ijs zee zes schepen met een gezamenlijken inhoud van 28.000 brt., deel uitmakend van kleine, zwaar beschermde aanvoerkonvooien, in den grond geboord. In de wateren van den Atlantischen Oceaan hebben zij voorts, ondanks een buitengewoon hevigen storm, tusschen Groenland en den evenaar, nog tien schepen met een gezamenlij ken inhoud van 75.000 brt. vernietigd. Daar mede verloor de vijand weer 16 schepen met een gezamenlijken inhoud van 103.000 brt. Bureau: Fa. A. J. OSINGA - BOLSWARL Marktstr. 13 - Tel. 451 - Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toez. der adv. Donderdags tot 10 Verantw. voor de advertenties: A. I. Osinga Eolsward z>- 3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1