DE 10de VERJARING DER MACHTSAANVAARDING Proclamatie van den Führer BOLSWA&DER EDITIE ÏIKOW8BLAD V««K HET WESTElf VAI FRIESLAID het Laaogameer, Belangrijk afweersucces aan Strijd om Stalingrad ten einde. 2e Jaargang. No. 5. Bm J Vrijdag 5 Februari 1943 „tioudi uw gasverbruik in toom, en spaart eiken dag wat stroom” REDEVOERINGEN VAN Dr. GOEBBELS, RIJKSMAARSCHALK GÖRING RIJKSCOMMISSARIS RIJKSMINISTER SEYSS INQUART EN MUSSERT. EXTRA PUTSCH WEERMACHTBERIC1IT. FF"'"» LIJSTCOLLECTE WINTERHULP OP 8 FEBRUARI A.S. UW GIFT MOET EEN OFFER ZIJN! 100 cent 7 cent uur WEERMACHTSBER1CHT, UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 3 Febr. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend; De strijd om Stalingrad is ten einde Hun eed aan het vaandel tot deq laatsten ademtocht getrouw is het zesde leger onder de voorbeeldige leiding van generaal-veldmaarschalk Paulus voor de overmacht van den vijand en de ongunstige omstandigheden bezweken. Hun lot wordt door een divisie luchtdoelar- tillerie van het Duitsche luchtwapen, twee Roe- meensche divisies en een Kroatisch regiment ge deeld, die in trouwe wapenbroederschap met de kameraden van het Duitsche leger hun plicnt tot het uiterste gedaan hebben. Nog is de tijd niet daar, het verloop van dt operaties te schilderen, die tot deze ontwikke ling geleid hebben. Eén ding kan echter reeds thans gezegd worden: het offer van het leger was niet vergeefsch. Als bolwerk van de histo rische Europeesche missie heeft het vele weken achtereen den aanval van zes Sovjet-legers ge broken. Door den vijand volledig ingesloten, hield het in latere weken van de allerzwaar ste worsteling en de hardste ontberingen, ster ke strijdkrachten van den vijand gebonden. Het harden en ons ook innerlijk plaatsen op den bodem van een wreed heden. Dan wordt het voor ons gemakkelijKer een betere toekomst te veroveren. Dr Dietrich wees er op, dat in het DRIE DAGEN SLUITING VAN SCHOUWBURGEN EN BIOSCOPEN. 's-Gravenhage, 3 Februari. De Rijkscommissans voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft, in overleg met den Weermachtsbevelhebber, naar aanleiding van de verordening van den Duitschen minister voor Volks voorlichting en propaganda, ook voor het bezette Nederlandsche gebied voor den tijd tot en met 6 Februari de sluiting gelast van alle schouwburgen, bioscopen, variété’s en dergelijke plaat sen van vermaak en elke openbare vertooning van artistiek of amuse- mentskarakter voor dien tijd verboden. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 4 Februari. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den Westelijken Kaukasus, in het Koeoan- gebied en in het gebied van den Beneden Don zijn vijandelijke aanvallen, soms ook van vrij krachtigen aard, afgeslagen. Aan het front van den Donetz hebben pant- serformaties een door den tegenstander ge vormde bruggenhoofdstelling aangevallen en sterke vijandelijke strijdkrachten in de pan ge hakt. 46 tanks en 33 kanonnen werden vernie tigd of buitgemaakt. in de aannoudende zware afweer- en bewe- gingsgevechten tegen sterke vijandelijke for maties, die nieuwe versterkingen toegevoerd krijgen, hebben de troepen van het leger, ge steund door sterke formaties van het lucht wapen tusschen Don en boven-Donetz alle om- singelingspogingen afgeslagen. De slag aan het Ladogameer, die na het optreden van meuwe vijandelijke strijdkrachten weer in volle scherpte is ontbrand, heeft tot een belangrijk afweersucces geleid. Onze troe pen konden op een breed front verscheidene zware met sterke steun van artillerie en tanks uitgevoerde aanvallen met zware verhezen voor den vijand afslaan. Concentraties voor ver dere aanvallen werden door geconcentreerd artillerievuur uiteengeslagen. In Januari zijn 832 Sovjet-vliegtuigen ver nietigd, waarvan 640 tijdens luchtgevechten, 99 De KjjKscommissans, rrjKsmimster dr. seyss inquart, ontving Maandag m Den Haag den drager van het Ridderkruis, SS-RottenführerGerardus Mooyman. V.r.n.L: Rijkscommissaris rijksminister dr. Sevss Tnquart, SS-Rotten-führer Gerardus Mooyman en SS-Gruppen- (ss Bildberichter Fritz-Stapf-Pax s.) Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en fieuwe Sneeker Courant) en DE ja iï's N1EIJ Af53LAD, Bols yard Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal b j vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, Sneek. K 2236 GöRINGS APPEL TOT DE WEERMACHT. In Göring’s appél tot de weermacht heeft deze o.a. ook het Russische gevaar geschetst. De Rus verschijnt onder het masker, dat hij voor de gelegenheid noodig acht. Nu eens ais rai»- slavist, dan weer als bolsjewiek. Men zal een maal in de geschiedenis moeten constateeren, dat er slechts één besluit is geweest, dat wer kelijk beslissend was voor het Avondland. Dat was het besluit van den Führer om zich in den weg te stellen van den bolsjewistischen bloed- golf, en tenslotte datgene te. vernietigen, wat zelfs vroeger of later bij ons tot vernietiging moest worden. Op 22 Juni 1941 werd het ge weldigste, historisch meest beteekenisvolle, maar ook stoutmoedigste en bewonderens- waardigste besluit door een sterken man geno men. KEURINGEN WAFFEN-S.S. EN LEGIOEN Het SS.-Ersatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Le gioen kunnen zich op ónderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde ge keurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De op leiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataljon ook in Nederland zal blij ven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 6.2.’43: Groningen, 9 uur, Concerthuis, Poele- straat. 6.2.’43: Leeuwarden, 14 uur, huize Schaaf, Breedstraat. Nadat Göring gewezen had op de barbaarsch- harde leiding dij den tegenstander, zeide hij; „Wij hebben thans een waar beeld der Russi sche verliezen, dat te zijner tijd bekend gemaakt zal worden. Maar het was ook een geweldig menschenmateriaal, dat hij ter beschikking haü. Hij heeft het uiterste er uit gehaald. Zijn tanks zijn slechter geworden, maar zij waren er. Hij laat zijn volk geen rust. En met deze geweldige massa's maakte hij hier en daar bressen. Maar de Duitsche strijder kan stand houden en houdt stand.” Voortgaande wees de Rijksmaarschalk er op, dat Engeland thans het geweldigste verraad pleegt jegens het lot van ’t geheele Avondland. Duitschland, zoo riep hij uit, is de waarborger van het Europeesche lot geworden, van zijn vrijheid, zijn cultuur en zijn leven. Dat is de hoogere zin van dit otter. t.n dit offer is iets, dat van ieder uwer elk oogenblik eveneens geëischt kan worden. De zin van deze otfervaardigheid moet ieder duidelijk worden door hét voorbeeld van de strijders in Stalingrad. Wanneer zij zich met opgeofierd hadden, zouden de Russen waar schijnlijk hun doel heoben bereikt. Thans echter komt ue vijand te laat De Duitsche weerstand is georganiseerd. De Duitsche linies zijn geves tigd, zoo verklaarde de Rijksmaarschalk, maai zij konden slechts gevestigd worden doordat daarbuiten in dit ruineveld van deze stad hel den streden en nog strijden. ik ben er absoluut van overtuigd, zoo ging de Rijksmaarschalk voort, dat wanneer de zou weer hoog aan den hemel zal staan, zij de Duitsche troepen, evenals vorig jaar, weer in den aanval zal zien. En deze aanval zal niet zwakker zijn. Integendeel, er zuilen nieuwe, nog betere wapens in den strijd ueoracht wor den, er zullen gestaalde divisies aanvallen, die in zich de verplichting medeorengen: Wij mu- ken Stalingrad thans goed. Ik kan, zoo zeide hij verder, op mijn vingers uitrekenen, hoe het er aan den anderen kant moet uitzien. Over het algemeen kunnen wij dan constateeren: Wie heeft den moed te twij felen aan onze overwinning? De Rijksmaarschalk besloot met de verzeke ring van zijn onverwoestbaar geloof aan de Duitsche overwinning. Dit geloof, zoo zeide hij, komt voort uit het diepste inzicht in het ver band der dingen. Maar het is ook het meest innige geloof aan de rechtvaardigheid der Al macht. 2978 gevangenen, 293 pantserwagens, 26 stuk ken geschut, 806 machinegeweren, 114 granaat werpers, 206 pantserbuksen en 1036 automati sche pistolen. Tevens wordt nog ter kennis gebracht, dat ju'.s* in den bataten tijd in een grooter aantal gevallen van atraf kon worden afgezien, daar de zich hlereen -j- en overal komt, n.l. de ondubbelzinnige overwinning!” En dr. Goebbeis zeide: „Wij strijden in het Oosten niet tegen een wereldbeschouwing alleen, maar tegen ue elementairste bedreiging van ons nationaie en inaividueele leven, riet is duide- iijK, waarom onze vijanden van ane kanten als vertwijfeld tegen het nieuwe Kijk aanrennen, zij willen in Duitschland geen volksstaat duiden, dat is de eenige reden, waarom piutocrane en bolsjewisme ons tot dezen oorlog gedwongen heboen"; „in dezen strijd om zijn ot niet-zijn gaat het met om een staatsvorm, maar slechts om ons nationale leven"; „deze oorlog is een nationale verdedigingsoorlog.” Nadat de Führer oank hao gebracht aan zijn medestrijders, aan de millioenen Duitsche man nen en vrouwen die in fabrieken, kantoren, op boerenhofsteden wensen, bracht hij deze uaiiK echter in de eerste plaats aan ue soldaten. Dat het vaderland hun unieke en ju.st in ue huidige dagen zoo moeilijke daden evenwaardig blijit, is een gebod van zijn eer. „Wanneer nel volk tot dusver in de stad en op net land reeds een geweldige bijdrage leverde ter uitvoering van dezen strijd, dan moet de totale aroeid der natie nu nog worden opgevoerd. De neluenstnjd van onze soldaten aan de Wolga moet vooi ieder een vermaning zijn om het uiterste te doen voor den strijd om de vrijheid van Duitschland en de toekomst van ons volk en daarmede in verdere beteekems voor het behoud van ons geheele continent.” En dr. Goebbels zeide: „De leiding verwacht van het gansche volk, dat met slecms bevelen en wetten worden uitgevoerd: ieder stelt zien bovendien ter beschikking voor iedere voor den oorlog noodzakelijke medewerking, omdat hij weet, dat hij door den Führer daartoe opgeroe pen is.” Stormachtig toegejuicht werden zijn volgende woorden: „De oorlogswetten zijn, zoo- als vanzelf spreekt, voor allen verbindend. Uit zonderingen kunnen niet gemaakt worden. Hooggeplaatst of nederig, arm of rijk, in den bestaansstrijd van het Duitsche volk is niemand te goed om zijn geheele kracht en alles wat hem toebehoort, te geven.” Had de Führer m den beginne betoogd, dat de ineenstorting van het Duitsche volk in den vorigen oorlog was veroorzaakt door het gebrek aan positieve oorlogsdoeleinden, in het slot zij ner proclamatie schetste hij nu de doeleinden van dezen oorlog als volgt: „Uit de offers der doouen en de ruïnes onzer steden en dorpen zal uan een nieuw leven op bloeien om den staat verder te vormen, waar aan wij gelooven, waarvoor wij strijden en ar beiden: uen Germaanschen staat der Duitsche natie, als eeuwig en geujk vaderland van alle mannen en vrouwen van ons volk: het natio naal-socialistische üroot-Duitsche Rijk. Daarin echter zal dan voor alle tijden die kracht aan wezig zijn, die noodig is, om ook in de toe komst de Europeesene voiken-familie te be schermen tegenover de gevaren van het Oos ten. Het Groot-Duitscne Rijk en de daarmede verbonden naties zullen zich bovendien echter ook nog gemeenschappelijk van de levensge bieden, die voor het behoud van het materieele bestaan dezer volkeren onontbeerlijk zijn, moe ten verzekeren.” SUVjcT- EN BRITS Oir. VLIEGTUIGVERLIEZEN! door aiweergeschut, 22 door formaties van het leger, de overige zijn op den grond vernield^ In Tunis zijn herhaalde plaatselijke aanval len van den vijand bloedig afgeslagen. Duitsche duikbommenwerpers en snelle ge vechtsvliegtuigen zetten de bestrijding der vij andelijke stellingen en kolonnes voort en vie len vliegvelden van den vijand met succes aan< Tegenover 3 eigen toestellen, die verloren gin gen, werden in luchtgevechten 14 vijandelijke toestellen neergeschoten en nog 9 op den grond vernield. Overdag ondernomen aanvallen van ge mengde formaties van het Britsche luchtwapen op eenige plaatsen in het gebied der Fransche Kanaalkust hebben talrijke slachtoffers, dooden en gewonden, geëischt onder de bewoners. Door deze militair zonder effect zijnde aanvallen en door bommen die in den nacht op het stedelijk gebied van Hamburg zijn ge richt, leed de bevolking verliezen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn minstens 28 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Na een aanval overdag van snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen op voor den oorlog belang rijke doelen in Zuid-Engeland, heeft het lucht wapen in den afgeloopen nacht haveninstallaties in het Oosten van Engeland aangevallen. Tijdens de afweergevechten tusschen Kauka sus en Don heeft het 57e pantsercorps onder leiding van den generaal der pantsertroepen Kirchner, zich bijzonder onderscheiden. onze vrijwilligers. Trouwe kameraden. (ES P.K. Walbach-AtlH- P s) TOT DE LAATSTE PA 1 KOON GEVOCHTEN. gaf daarmede aan de Duitsche leiding den tijd en de mogelijkheid tegenmaatregelen te nemen, waarvan het lot van het geheele Oostelijke front afhing. Voor deze opgave geplaatst, heeft het zesde leger ten slotte ook volgehouden, toen door den duur van de insluiting en den voortgang der operaties, de luchtmacht, ondanks uiterste inspanningen en zeer zware verhezen, niet in staat was een voldoende levensmiddelenvoor ziening door de lucht te verzekeren en de mo gelijkheid van een ontzet meer en meer, en ten BEKENDMAKING. Zaterdag, 36 Januari j.l., des avonds, is te Haarlem een onderofficier der Duitsche weermacht ruggelings neer geschoten. Het terstond door de Deut sche bicherheitspohzei ingestelde on derzoek heeft niet kunnen leiden tot opsporing van den dader, die echter waar het resultaat van het onder zoek op wijst in joodsch-communis tische kringen moet worden gezocht, In overeenstemming met den Wehr- machtsbelehishaber Niederlande, Ge neral der Flieger F. Christiansen, zijn heden voor den eenen verraderlijk vermoorden Duitschen soldaat als ver geldingsmaatregel de onderstaande ben, uit joodsch-communistische krin gen afkomstige gijzelaars uit Haarlem en omgeving terechtgesteld. Boven dien is een vrij groot aantal commu nistische agitatoren uit deze streek naar een concentratiekamp gezonden De namen der terechtgestelden lui den als volgt: 1. Dnlsma, Herbert O., geb. 2.8.06 te Amsterdam, woonachtig te Haar lem. 2. Frank, Philipp, geb. 9.8.10 te Hilversum, woonachtig te Haarlem. 3. Chapon, Barend, geb. 4.8.84 te Amsterdam, woonachtig te Haarlem. 4. Zwanenbeek, Iwan, geb. 19.11.02 te Delft, woonachtig te Haarlem. 5. Reuman, Karei F., geb. 1.3.16 te Schoten, woonachtig te Haarlem. 6. de la Rie, Wijnand, geb. 30.9.99 te Leiden, woonachtig te Haarlem. 7. Lebbe, Johannes, Th., geb, 16.12.78 te Den Helder, woonachtig te Haarlem. 8. Warmenhoven, Simon, geb. 21.9.04 te Velsen, woonachtig te Vel- sen. 9. Weij, Pieter, geb. 22.11.03 te Velsen, woonachtig te Velsen. 10. Strengholt, Roelof, geb. 5.11.06 te Amsterdam, woonachtig te Velsen. Den Haag, 2 Februari 1943. Der höhere SS- und Polizei- führer Nordwest und Gene-, ralkommissar für das Sicher- heitswesen (get.) RAUTER, SS- Gruppenführer und Ge- neral-Leutnant der Polizei, Ter gelegenheid van de herdenking van de machtsovername op 30 Januari 1933, heeft Rijksminister Goebbels Zaterdag in het Berlijn- sene bportpalast, nadat hij zelf een rede had ge houden een proclamatie van den Führer voor gelezen. In de eerezaal van het ministerie van Luchtvaart, werd een waardige plechtigheid van militair karakter in den vorm van een appel ge houden, waar Rijksmaarschalk Göring sprak. in zijn proclamatie wees de Führer in de eerste plaats op de oorzaak van de ineerfetorting van Lmitschiand in den oorlog 191418, welke oorzaak mans met aanwezig is. „De Ameri- kaansche president Wilson nad met de opstel ling van ue veertien punten ue wereld het vi sioen van een toekomstige vrede voorgegoo- cneid, dat door het Duitsche volk des te gre tiger voor waar gehouden werd, als het zoowel in den wil van zijn breede massa, als ook in de geuachtengangen van zijn leidende mannen geen enkei positief oorlogsdoeleinde bezat.” terstond na de uitgelokte overgave zijner wapens uoor liet Duitscne volk, kwam het his torisch bedrog. In plaats van de vrede der ver zoening en overeenstemming kwam dat dictaat van Versailles, dat de Duitscne natie en de met haar verbonden volken tot slaven vernederde, militair weerloos maakte, politiek ontrechtte en economiscn voor onafzienbare tijden vernietigde. iviet taaie volharding trachtte het internatio nale Jodendom de natie eerst kapitalistisch leeg te plunderen, ten einde haar aldus economisch en daarmede door de stemming voor het Jood- sche bolsjewisme rijp te maken. De dwaasheid van het z.g. vredesverdrag van Versailles leidde echter niet slechts tot ue vermeimg van de Duitsche economie, maar in haar gevolgen tot een met minder groote verwoesting van het economische leven ook in de andere landen met inoegrip van dat in de z>g. overwinnaarsstaten. Uit binnenlandsche kracnt scheen binnen dit- zeiiue stelsel geen reddende oplossing mogeiijk. „In tailooze partijen uiteengerukt, verlamd dooi ue egoïstische verdwazing van de vertegen woordigers der landen, evenals door de belan gen van de verschillende beroepsstanden en par tijen, leek het voor elke regeermg bij voorbaat uitzichtsloos, ook slechts aan de dringendste opgaven tot behoud van het leven van ons volk met de tot dusver gangbare methoden en de .voorhanden krachten reent te laten weervaren.” Hitler schetst daarna de eerste resultaten na de machtsovername, Hij had het Duitsche volk toen 4 jaren verzocht om datgene weer goed te maken, wat in een- verval van 14 jaar was ver nietigd of verwoest. Nog vóór de door hem ver zochte termijn was verstreken, was reeds de laatste werklooze weer aan het werk, de Jood- sche aanval op grond en bodem van de Duitsche boeren afgeslagen; handwerk en het overige bedrijfsleven begonnen weer op te bloeien, kortom alles kwam weer tot nieuw leven, ook de cultuur, „Dit alles kon echter slechts geluk ken door eën concentratie van alle krachten der natie en door haar eensgezinde oriënteenng op de als noodzakelijk erkende doelstellingen. Zoo zijn in enkele jaren tailooze verschijnselen van ons innerlijk verval opgeheven. In plaats van het in comessies, partijen en klassen verscheur de en derhalve in onmacht vegeteerende rijk van Weimar, was het Duitschland van de con centratie der nationale kracht getreden. In plaats .vim de algemeene partij-wantoestanden was een enkele volksverbonden beweging gekomen. De parlementen der landen werden vervangen door een gemeenschappelijke vertegenwoordi ging van het Duitsche volk in den Rijksdag, werknemers- en werkgeversorganisaties werden samengevoegd in het Duitsche Arbeidsfront, pers, film en radio hielden op elementen der ontbinding van ons volkslichaam te zijn en wer den in plaats daarvan in dienst gesteld van de nationale éénwording. Een geweiuig wetaevend werk schiep de grondslagen voor een nieuw Duitsch rijk, zooals dit in dezen vorm in de ge schiedenis tot dusver nog niet heeft bestaan.” Uit de daarmee verworven innerlijke kracht yan het volk vloeide pas de mogelijkheid van de oplossing der buitenlandsche taken voort. „Ik heb in deze lange jaren de wereld steeds weer practische voorstellen voor een verstandige be grenzing van de bewapening, voor een loyale samenwerking gedaan. Eerst na ue verwerping van al mijn voorstellen voor een beperking van de bewapening heb ik den opbouw van de nieu we Duitsche weermacht bevolen en ten uitvoer gelegd.” Maar in ditzelfde tijdsbestek heeft het bols jewisme echter reeds een 10 jaren tevoren sys tematische bewapening van waarlijk reusachti- gen omvang voor den aanval op Europa nage streefd. „Zooals er toentertijd inwendig slechts twee mogelijkheden bestonden: hetzij de over winning van de nationaal-socialistische revolutie en daarmede een systematische nieuwe sociale opbouw van het Rijk, of de bolsjewistische om wenteling^ daarmee de vernietiging en slaai- making van allen, zoo bestaan er ook thans nog slechts deze beide alternatieven: hetzij dat Duitschland, de Duitsche weermacht en de met ons verbonden landen zegevieren en daarmee Europa, hetzij dat uit het Oosten de binnen-Azi- aüsch-bolsjewistische golf over het oudste cul- tuurcontinent binnenbreekt, even verwoestend en vernietigend, als dat in Rusland zelf reeds het geval is geweest.” Ook dr. Goebbels heeft in zijn inleiding tot deze proclamatie er op gewezen, dat de voor de geheele wereld beslissende beslechting van dezen oorlog tusschen het nationaal-socialis tische Rijk en de bolsjewistische Sovjet-Unie vallen zal. Zoowel de Führer als dr. Goebbels wijzen er steeds weer met nadruk op, dat deze oorlog be slist over zijn of niet-zijn van het Duitsche volk. „In het besef, aldus de Führer, dat er in dezen oorlog geen overwinnaars en overwonnenen, maar slechts overlevenden en vernietigden kun nen zijn, zal de nationaal-socialistische staat den strijd voortzetten met het fanatisme, dat de be weging bezat van het eerste oogenblik toen zij de macht in Duitschland begon te verove ren”; „zij zal dezen strijd zoo lang voeren, tot als duidelijk resultaat een tweede 30ste Januari Hij schilderde hoe het Duitsche volk stap I voor stap naar de ontreddering werd gedreven en het haast ten prooi zou zijn gevallen aan het communisme, ware het met, aat Adolf Hitler een weg naar de wederopstanümg had gebaand door onvoorwaardehjke otieroereidheid en ge loof in zijn volk, naast het stellen van den ar beid tegenover het goud en de bloedverbonden volkseenheid als basis voor een gemeenschap te maken tot de grondslagen van zijn nationaal- socialisme. Uit ae histone won hij de levens wet, voor den Duitschen, voor den Germaan schen mensch. Nadat hij tegenover de vage wereldhervor- mingsplannen, cue de geallieerden Europa willen opdringen en de doeleinden van Stalin de klare piannen van het narionaal-socialistisch Duitsch land had gesteld, scnilderde hij het geweldig karakter van den strijd aan het Oostfront. Alle offers, die thans gebracht worden, moe ten getoetst worden aan die, welke de soldaten daar brengen. Dienovereenkomstig stelde hij eenige algemeene voorwaarden, waaraan hier te lande minstens zal moeten worden voldaan, op dat de strijders ginds met m den rug worden aangevallen. Het spreekt vanzelf, aldus de Rijkscommis saris, dat thans in dezen strijd om Europa, nu het Duitsche volk den toestand van den totalen oorlog ingaat, ook Europa zijn dienovereen komstige bijdrage moet leveren, reeds om zich zelf te handhaven en zijn aanspraak voor de toekomst te bewaïen. Er zal derhalve een zelfde totale concentratie der krachten ook hier in Ne derland plaats vinden. „Bij deze gelegenheid zou ik met allen ernst en nadruk er op willen wijzen, dat de toestand van heden geen beroep duldt op eenigerlei vroe gere omstandigheden en betrekkingen. Ik zal mijn orders geven. Zij moeten door allen strikt worden uitgevoerd. In den huidigen toestand zou de weigering tot uitvoering van een derge lijke order niet anders kunnen worden opgevat dan als sabotage. Evenzeer is het duidelijk, dat wij meer dan ooit elk verzet, dat gericht is tegen dezen strijd om het bestaan, moeten on derdrukken.” De nationaal-socialisten hier zijn bereid de zelfde hardheid te toonen als de strijders aan het Oostfront. Ook de Rijkscommissaris sprak zijn onwrikbaar vertrouwen uit, dat de natio naal-socialisten tot de uiteindelijke zege zullen blijven optrekken achter hem, die het lot van ons allen in de hand heeft genomen. slotte geheel verdween. De tweemaal door den tegenstander verlang de overgave werd trots afgewezen. Onder de hakenkruisvlag, die op de hoogste ruïne van Stalingrad, tot ver in den omtrek zichtbaar, werd geheschen, voltrok zich het laatste ge vecht. Generaals, officieren, onderofficieren en manschappen, vochten schouder aan schouder tot de laatste patroon. Zij stierven opdat Duitschland leve. Hun voorbeeld zal zijn invloed uitoefenen tot de verste tijden, alle onware bolsjewistische propaganda ten spijt De divisies van het zesde leger zijn echter reeds bezig op-, nieuw te ontstaan. Bureau: Fa. A. J. OSINGA - BOLSWARD Marktstr. 13 - Tel. 451 - Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toez. der adv. Donderdags tot 10 Verantw. voor de advertenties: A. Osinga Bolsward Aan den vooravond van den 30en Januari werd hier te lande o.a. een bijeenkomst gehou den in de groote zaal van den Dierentuin te ’s Gravenhage door N.S.D.A.P. en N.S.B., waar de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss In- quart en Mussert een herdenkingsrede uitspra ken en welke werd bij gewoond door tal van vertegenwoordigers van Staat, weermacht en partij, Nederlandsche autoriteiten en vertegen woordigers der Nederlandsche Nationaal-Soci- alistische formaties. TOESPRAAK MUSSERT. Mussert schetste hoe de Volkenbond niet bij machte was na den eersten wereldoorlog orde te scheppen en het geheel dreigde uit te loo- pen op een worsteling tusschen kapitalisme en communisme. In het land, dat men vernedero had en waarvan men dacht dat daar geen kracht meer was, ontstond echter een nieuwe factor: het nationaal-socialisme. Een nieuwe idee, geboren uit innerlijke kracht na beproe ving, die het volk iets beters bracht, den wil namelijk tot dienen en offeren ten bate der ge meenschap. Hij schilderde de phasen waarin het groote nationaal-socialistische opbouwwerk zien vol trok, de periode 19201933, waarin Adolf Hit ler met zijn aanhangers alles trotseerde, de pe riode 19331939, waarin men zich gereed moest maken om den dreigenden stormloop van communisme en reactionnairen te trotseeren. Nadat hij den afweer van den bolsjewisti schen kolos de historische roeping van den Führer had genoemd en opnieuw getuigenis had afgelegd van de solidariteit van de Nederland sche met de Duitsche nationaal-socialisten voor al op dit moment, zette hij uiteen hoe zijns in ziens de verhouding van volk tot volk, van partij tot partij en van Duitschen tot Neder- landschen nationaal-socialist dient te zijn. Hij vroeg daarbij onder meer erkenning van de of fers, die Nederland thans hoewel voor een deel niet vrijwillig brengt. Aan het slot van zijn rede dankte hij den Füh rer voor hetgeen hij reeds thans voor Europa en daarmee voor Nederland heeft gedaan. REDE RIJKSCOMMISSARIS. De Rijkscommissaris zette in zijn rede uiteen hoezeer het lot van Europa steeds verbonden was en ook zal zijn met dat van Duitschland. In 1918 heeft men dat wederom niet ingezien en het overwonnen Duitschland bloot gesteld aan economische plundering, het toegankelijk gemaakt voor den Jood en den weg geopend tot een uiteindelijke bolsjewiseering.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1