bolswahber editie sa WIEIWSBLAI» VOOR HET WKSTEW VAM FRIESLAA1) DE N. S. B. EN DE STAATSLEIDING INSTELLING VAN EEN SECRETARIE VAN STAAT. f. Belangrijke afweer-successen behaald. 2e Jaargang. No. 6. Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen”. I h Vrijdag 12 Februari 1941 F n Exerceer oefeningen in het vrije veld. Bij onze vrijwilligers,. (SS P.I£. .Wagner A(l-H- P s) h- Communistische dreiging. Teekening Sturtzkopf-Pa3 100 cent 7 cent uur De Rijkscommissaris, rrjksmmlster dr. Seysslnquart, ontving Maandag in Den Haag den drager van het Ridderkruis, SS-RottenführerGerardus Mooyman. V.r.n.l.: Rijkscommissaris rjjksministeT dr. Sevss Inquart, SS-Rotten-führer Gerardus Mooyman en SS-Gruppen- (SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax s.) gelijken datum wordt D. de Blocq van Schel- ïarp, resp. als hoofd alge- harden en ons ook innerlijk plaatsen op den bodem van een wreed heden. Dan wordt het voor ons gemakkelijker een betere toekomst te veroveren. Dr Dietrich wees er op, dat in het Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONS's NIEUWSBLAD, Bolsward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeid f 0.75 per kwartaal b j vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, Sneek. K 2233 w.g. MUSSERT. No. 4. 1. Met ingang van 1 Febr, 1943 wor den opgeheven het bureau algemeene zaken en de afdeeling bestuurszaken van het hoofdkwar tier; 2. met ingang van ontslag verleend aan jhr. tinga en dr. J. H. C; meene zaken en hoofd der afdeeling bestuurs zaken van het hoofdkwartier; 3. de aangelegenheden resp. behoord heb bende tot de werkzaamheden van het bureau algemeene zaken en van de afdeeling bestuurs zaken van het hoofdkwartier, gaan met ingang van heden over resp. naar het kabinet van den Leider, tijdelijk en tot nader order gevestigd in het Willem de Zwijgerhuis, Zeestraat 76, *s Gra- venhage, en naar de afdeeling VI (Beweging en Staat) der Secretarie van Staat, tijdelijk en tot nader order gevestigd Nassauplein 10, ’s Gra- venhage. Utrecht, den Isten Februari 1943. w.g. MUSSERT. nemen, dat de Duitsche soldaat moet achter laten. Slechts als deze geheele Germaansche lotsgemeenschap zich aaneensluit, blijft ons le ven gespaard. Bij deze gelegenheid gaf Hauptdienstleiter Schmidt een nadere verklaring van zijn recente aankondiging, dat de zoontjes der plutocraten in dit land ook eens zouden moeten werken. Hij zei: „thans zou men bemerken, dat wij in den totalen oorlog aan de driehonderdduizend Ne derlandsche arbeiders in Duitschland en aan de hier werkende Nederlanders verschuldigd zijn, dat ook zij eens aan de beurt komen, die tot dusver nog nooit iets hebben gedaan. De fun- damenteele wet „wie niet werkt zal ook niet eten”, is de harde consequentie, die wij zullen trekken,. Zoo zal ieder zich moeten schikken naar de wetten van den oorlog. Slechts zoo ko men wij dezen tijd door. Laten wij ons aan deze noodzaak onderwerpen. Hoeveel generaties heb ben voor ons hetzelfde gedaan en hun leven op het spel gezet. De volgende spreker, de plaatsvervangende leider der N.S.B., van Geelkerken, stelde aan alle Nederlandsche mannen en vrouwen, die trouw hebben gezworen aan de nieuwe wereld beschouwing, den eisch een voorbeeld van na- tionaal-socialistische houding ook in het dage- lijksch leven te zijn. Als voorbeeld stelde Van Geelkerken luite- nant-generaal Seyffardt, door laffe moordenaars hand gevallen: hij aarzelde geen oogenblik, toen hij in het late avonduur arglistig naar de voor deur werd gelokt, op de vraag van zijn moor denaar: „Bent u luitenant-generaal Seyffardt?” met een onverschrokken „ja” te antwoorden. Zijn soldateske houding komt tot uiting in de woorden die hij kort voor zijn dood sprak: „Dus zal ik toch nog als soldaat sterven”. De edele gezindheid, die dezen waarachtigen man beziel de, kwam tot uiting in het verzoek, terwille van zijn dood geen bloed te vergieten,. Dat Seyffardt tot zijn laatsten dag met zijn jongens aan het front bleef verbonden, is het schoonste getui genis voor zijn soldateske opvatting en hou ding. Als thans zekere maatregelen worden ge nomen, beoogen die niet den offerdood van Seyffardt te doen boeten, doch aan een zeker deel van het Nederlandsche volk gelegenheid te geven zich door zware offers vrij te maken van den geest, waarmee zij zich door de ge- wetenlooze propaganda van vijandelijke zijde hebben laten besmetten. Als in deze dagen de W.A. als hulppolitie werd opgeroepen, moge men daaruit begrijpen, dat de weg der Nederlandsche nationaal-socia- listen recht en onverbiddelijk is. Met zwakke hand kan men geen volk van den ondergang redden. Het gaat niet meer om het leven van een enkeling, het gaat er om, dat het volk op den goeden weg wordt gebracht On vermoeibaar moet derhalve ieder nationaal- socialist meewerken aan het aaneensmeden van het volk en het wekken van het Germaansche saamhoorigheidsgevoel. De Germaansche stam men zijn thans voor de bestaansvraag gesteld: als zij zich niet aaneensluiten, als zij niet ge meenschappelijk in het Oosten met Germaansch bloed een muur opwerpen tegen de Aziatische horden, is het lot van het Germaansche ras be zegeld. Als het gelukt de goede krachten in het Nederlandsche volk te mobiliseeren, be hoeven wij geen vrees te koesteren voor de toekomst van dit volk. Stalingrad beteekent een vermaning voor de volken van Europa. UITVAART LUITENANT-GENERAAL H. A. SEYFFARDT. Met zeer indrukwekkend eerbetoon heeft Woensdag te Den Haag de uitvaartplechtigheid van den als gevolg van een revolveraanslag overleden luitenant-generaal Seyffardt plaats gehad. Tal van hooge autoriteiten en vertegen woordigers van N.S.B. en N.S.D.A,P, waren aan wezig. Onderdeden van verschillende der ren To_r Een militair muziekcorps speelde treurmuziek. Achtereenvolgens hebben Mussert, de weer- machtsbevelhebber generaal Christiansen, de hoogere SS- en politieleider Rauter namens den Reichsfuhrer SS en de Rijkscommissaris namens den Führer van het Duitsche volk groote kran sen bij de baar gelegd, terwijl eenige Duitsche vliegtuigen eereronden boven het Binnenhof vlogen. Toespraken hielden o.a. de leider van het Ne derlandsche volk, de höhere S.S.- und Polizei- führer en de Rijkscommissaris. Deze toespra ken werden gevolgd door het spelen van het Deutschlandlied, het Horst Wessellied en. het Wilhelmus. De Rijkscommissaris deelde o.a. mede dat de Führer aan de eerste compagnie van het Neder landsche legioen den naam generaal Seyffardt heeft verleend, ter verplichting van de mannen van het Nederlandsche legioen en ter eere van den soldaat generaal Seyffardt, die wegens zijn anti-bolsjewistische Germaansche overtuiging door moordenaarshand gevallen is. 2978 gevangenen, 293 pantserwagens, 26 stuk ken geschut, 806 machinegeweren, 114 granaat werpers, 206 pantserbuksen en 1036 automati sche pistolen. HITLER SPREEKT TOT DE PARTIJLEIDERS. Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwartier van den Führer: Op uitnoodiging van Hitler hebben de Rijks- leiders en Gouwleiders na hun bijeenkomst van 7 Februari zich naar het hoofdkwartier van den Führer begeven. DE DUIKBOOTOORLOG. Weer 211.500 ton en een kruiser vernietigd. De Britsche pers verlangt, dat de regeering eindelijk de nauwkeurige verliezen der koop vaardij door de duikbootaanvallen zal mededee- len. De Amerikaansche minister van Marine Knox, heeft op een persconferentie verklaard, dat de duikbooten nog steeds een ernstig gevaar vor men. Naar Svenska Dagbladet uit Londen ver neemt, is door deze verklaring de bezorgdheid in Engeland over de positie der scheepvaart nog toegenomen. Men blijft in Engeland de be dreiging door de duikbooten als den grootsten hinderpaal voor elk offensief beschouwen. Zondag en Maandag heeft het Duitsche op perbevel extra' berichten bekend gemaakt, waar in nieuwe successen der duikbooten werden ge meld. Dat van Zondag luidde: Duikbooten hebben in zware, hardnekkige ge vechten, uit konvooien, die naar Engeland voe ren en bestemd waren voor het Afrikaansche en het Sovjet-Russische front, 16 volgeladen transportschepen en tankschepen met een geza- menlijken inhoud van 102.500 ton, alsmede vier zeiltransportschepen tot zinken gebracht. Drie andere schepen werden door torpedo’s bescha digd Een andere Duitsche duikboot heeft in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee een kruiser van de klasse Dido in den grond ge boord. Het extra bericht van Maandag meldde: Duitsche duikbooten ‘hebben enkele dagen geleden in het Noordelijke deel van den Atlan- tischen Oceaan een in Oostelijke richting va rend konvooi aangevallen, dat met koers naar de Britsche eilanden uit zwaar geladen vracht schepen en tankschepen van meer dan gemid delde grootte bestond en dat overeenkomstig de waarde der lading bijzonder krachtig be schermd was. De in den strijd geworpen groep duikbooten boorde van dit konvooi in hevige gevechten, die dagenlang duurden, 14 schepen, waaronder vijf tankschepen, met een gezamenlijken inhoud van 109.000 b.r.t. in den grond. Een ander schip werd getorpedeerd Tevens wordt nog ter kennis gebracht, dat Ju's» In den laatsten tijd in een grooter aantal gevallen van straf kon worden afgezien, daar de zich bUrn»" -„-,--1.1 1.-1-1- -J- VORMINGSDAG N.S.D.A.P. EN N.S.B. Deze vormingsdag welke de ambtsdragers van N.S.D.A.P. en N.S.B, in Zuid-Holland Zon dag te Leiden hebben gehouden, stond in het teeken der onverbrekelijke kameraadschap, die gesmeed in de interneeringskampen, door weer stand niet kan worden losgemaakt, doch slechts verstevigd. Hauptdienstleiter Schmidt heeft o.a. gezegd dat het nationaal-socialisme sedert 20 jaar en langer met het communisme heeft geworsteld en nooit deze barbaren onderschat heeft. Voor de nationaal-socialisten luidde de vraag se dert het begin van den strijd „zij of wij”. Op eens zien nu de angstige zieltjes dat wij, natio- «aal-socialisten de eenige waarborg voor hun burgerleven zijn. Zij worden angstig en begin nen te sidderen vanwege hun buikje en hun si garen. Wij niet, want voor ons is dit de tijd, dien wij, nationaal-socialisten, steeds hebben voor speld. Dengenen, die den tijd begrijpen roepen wij toe: „Wij zijn sterk genoeg om U mede te nemen. Wij zijn sterk genoeg om met U voor waarts te stormen. De kracht van het geloof daartoe hebben wij.” Tusschen den nationaal-socialistischen eisch „werk en brood voor Duitschland en alle vol ken, maar vernietiging van jodendom” en den bolsjewistischen eisch omtrent wereldrevolutie, is geen compromis mogelijk. De wereld moet hieruit de consequentie trekken en deze luidt: „ondergang van het avondland of overwinning voor het nationaal-socialisme”. In algeheele dui delijkheid zette Hauptdienstleiter Schmidt de consequenties uiteen die uit deze situatie ook voor Nederland voortvloeien,. „Als wij op den tienden verjaardag der nationaal-socialistische revolutie, zoo zei hij nadrukkelijk, tot den tota len oorlog zijn overgegaan, dan spreekt het van zelf, dat deze maatregelen ook hier in Nederland stuk voor stuk moeten wórden uitgevoerd. Iedere plaats, die in Duitschland vrij komt, doordat de man, die haar bezet hield, het geweer terl hand neemt, moet ook uit de gelederen der andere Germanen worden aangevuld. Wij ma ken ons geen illusies en wij zullen steeds de gevolgtrekkingen uit de noodzaak maken. Zoo zullen wij machines en kanonnen bouwen, even als wij het Duitsche volk in een tijd, dat in de Germaansche landen en in de geheele wereld de markt met levensmiddelen werd overstroomd, hebben toegeroepen: „gij kunt kiezen boter of kanonnen”. Destijds reeds hebben wij de ka nonnen gekozen en eens zal de dag komen, waarop onze maatregelen ook door onze tegen standers als juist worden erkend. Voor de hardheid van den oorlog moet het particuliere leven wijken. Meer dan driehon derdduizend Nederlandsche arbeiders werken thans in Duitschland. Zij hebben het juiste be sluit genomen en zullen eens dankbaar denken aan den tijd waarin zij werkten voor de ver plettering van het communisme. Wij, Duitschers, zijn hard genoeg om tegen het communisme te Vechten. Weest gij zoo verstandig en zoo hard daaruit leering te trekken en het werx over ie In den loop van het bezoek heeft de Führer tot de aanwezige partijleiders over den mili tairen en politieken toestand gesproken. In zijn toespraak, die van groote vastbeslotenheid en absoluut vertrouwen in de overwinning getuigde, gaf hij uitdrukking aan zijn overtuiging, dat de hardheid van den tijd, en de daardoor in het Duitsche volk groeiende geest, het Duitsche volk een enorme kracht verleenen en het onoverwin nelijk zullen maken. Het bezoek van de Rijksleiders en Gouwlei ders aan Hitler in zijn hoofdkwartier eindigde met de hartstochtelijke aanvaarding door de partijleiders van de groote taak, waarvoor het volk in zijn zwaarsten strijd gesteld is. ig. Underdeelen van verschillende wapens Duitsche weermacht en van de W.A. wa- op het Binnenhof in carrévorm geplaatst. WERFACTIE N.S.B. De Gemachtigde van den Leider voor de 3 Noordelijke Provinciën, Maarsingh, had Maan dag j.l. in het Districtshuis te Groningen een persconferentie bijeen doen roepen, waar de ge westelijk propagandaleider der N.S.B., Jans, een en ander over de propaganda van de Be weging in het huidige, zoo belangrijke, tijdsge wricht heeft meegedeeld en in een inleiding er op wees dat de ffèroische strijd der Duitsche troepen te Stalingrad bij velen ook hier te lande de gemoederen heeft wakker geschud en de sympathie voor de N.S.B. doen toenemen. En dat is begrijpelijk want nu eerst wordt velen duidelijk de beteekenis van de wekroep die de N.S.B. reeds in 1937 aanhief: „Mussert of Moskou”. Het was de tragiek van ons volk dat het de juistheid van deze roep in dat jaar nog niet kon begrijpen. Thans weet ieder echter dat slechts het nationaal-socialisme, de beweging van de opbouw, gegrond op hoogere waarden, het bolsjewisme even fanatiek beleden als het nationaal-socialisme, doch een beweging van den afbraak zonder groote idealen kan keeren. Als dat echter zal geschieden, zullen alle Nederlanders van goeden wille elkander moeten vinden in eenheid, om een blok te vormen te gen het bolsjewisme. Daarvoor dan dienen allerlei kleinere princi- pieele geschillen ter zijde gezet. Wij hebben een oorlog verloren en het logisch gevolg daarvan is dat wij bezet gebied geworden zijn. De hartstochten door den oorlog opgewekt vertroe belen echter nog de gevoelens; meer dan ooit echter is het noodig dat wij de toestand met helder inzicht beoordeelen. Het heeft.geen zin meer te strijden om fouten, welke de een den ander verwijt. Het was logisch dat de N.S.B., die kwam als de vriend welke ons volk de feilen toonde, niet met open armen werd ontvangen. Als de N.S.B. wel eens hard optrad was het slechts in den zin van den vader, die zijn kind, dat iets verkeerds doet, moet bestraffen. Spr. hoopt dat ons volk nu niet dezelfde fout als in 1937 zal maken en dat het nu overtuigd is dat eenheid tegen het bolsjewisme noodig is. De N.S.B. voelt zich geen doel in zich zelf, als ze zich vandaag ter redding van ons volk moest offeren zou ze dat gaarne en gewillig doen. Maar wij gelooven dat wij slechts ons volk kun nen leiden, niet omdat wij beter zijn dan ande ren, maar omdat wij eerder inzicht hadden in hetgeen waarom het ging en door den strijd harder werden en omdat dit geloof en deze hardheid ons de moed gegeven hebben te strij den voor de toekomst van ons volk. En strijd is noodig, niets wordt zonder strijd verkregen. Wij nationaal-socialisten denken ruim, weten dat geheel Europa moet gered, doch als Neder landsche nationaal-socialisten denken wij toch in de eerste plaats aan ons eigen volk, dat al leen door eensgezindheid gered kan worden. Wat de practische uitwerking der thans in gezette propaganda-campagne der N.S.B. be treft, deze staat in het teeken van de eenheid tegen het bolsjewisme, terwijl parallel daarmede een speciale ledenwerfactie wordt gevoerd, ge baseerd op de volgende feiten: a. een geconstateerde groeiende belangstel ling voor het nationaal-socialisme in het alge meen en de N.S.B. in het bijzonder; b. een zeer sterke stijging van den verkoop van onze strijdbladen. In de laatste 2'/^ maand zijn de verkoopscijfers van Volk en Vaderland in het Noorden meer dan verdrievoudigd, ter wijl Fotonieuws reeds een oplage heeft van on geveer de helft van Volk en Vaderland; c. de noodzakelijkheid om groote reserves van personen te kweeken, waaruit steeds weer de besten en sterksten naar voren kunnen wor den gehaald om als werkende leden der N.S.B. of haar nevenorganisaties ons volk te kunnen dienen; d. de eenheid tegen het bolsjewisme is de laatste en dwingende reden. Het is Mussert of Moskou. De actie is als volgt opgebouwd. Een maand lang wordt al door ieder lid in eigen kring ge worven, een eerste faze welke al verrassende resultaten in Groningen heeft afgeworpen en waarmee Friesland en Drente nu aanvangen. De tweede faze zal het verschijnen van een speciaal propagandablad brengen, waarin ver schillende nationaal-socialisten uit alle deelen der provincies zullen vertellen waarom zij na- tionaal-socialist geworden zijn. Dit blad zal een aanmeldingsformulier voor sympathiseerenden of adspirantlid bevatten. Ten slotte is er de derde faze, ieder die ad- spirantlid wenscht te worden of die meer wil weten van de beweging kan zich wenden tot de instanties der N.S.B. in zijn omgeving. Allicht zal men echter voor men daartoe over gaat, iets meer willen weten van de N.S.B., waarom in volgende artikelen daarover een aan tal gegevens zal worden gepubliceerd. WEERMACHTSBERICHT- UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, ll Februari. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij het voortduren van de zware gevechten in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front werden gisteren op verschillende plaatsen belangrijke afweersuccessen behaald, die den bolsjewisten zware verliezen aan menschen en materiaal kostten. In het Westen van den Kaukasus gevechten van plaatselijke beteekenis. In den strijd tegen opnieuw gelande vijandelijke strijdkrachten ten Zuid-Westen van Novorossisk waren eigen te genaanvallen succesvol. In het gebied van den bovenloop van den Donetz werden alle vijandelijke aanvallen bloe dig afgeslagen. De ring om een ingesloten bol sjewistische groep strijdkrachten werd nauwer aangehaald. Ook gisteren overdag probeerden de bolsje wisten ten Westen van den Oskol-sector dooi massale aanvallen de Duitsche strijdkrachten in enkele verdedigingsgebieden vast te houden en zoodoende de beweeglijke oorlogvoering te be lemmeren. Desondanks gelukte het door tegen aanvallen van plaatselijke reserves opgedrongen vijandelijke kolonnes te verslaan en te vernieti gen. 40 vijandelijke tanks werden hier stuk ge schoten.’ i w.g. MUSSERT. No. X Met ingang van 1 Februari 1943 stel ik in een kabinet, hetwelk rechtstreeks onder mij ressorteert. Tot chef van mijn kabinet benoem ik JHR. D. DE BLOCQ VAN SCHELTINGA, hoofd alge meene zaken der N.S.B. Het kabinet zal tijdelijk en tot nader order ge vestigd zijn in het Willem de Zwijgerhuis, Zee straat 76, ’s Gravenhage. *s Gravenhage, den Isten Februari 1943. LUITENANT-GENERAAL SEYFFARDT GEVALLEN ALS SLACHTOFFER VAN EEN REVOLVER AANSLAG. ’s GRAVENHAGE, 8 Febr. Op den leider van het Vrijwilligerslegioen Nederland, den voor- maligen chef van den Nederlandschen genera- len staf, luitenant-generaal H. A. Seyffardt, is op 5 Februari 1943 vroeg in den avond voor de deur van zijn woning een revolveraanslag ge pleegd. Luitenant-generaal Seyffardt is op 6 Fe bruari aan zijn zware verwonding bezweken. Luitenant-generaal Seyffardt heeft in de be slissende Junidagen van 1941, toen Duitschland aantrad tegen het bolsjewisme, den oproep tot vorming van het Nederlandsche Legioen uit gevaardigd. Onvermoeid heeft de generaal se dert deze dagen voof het legioen in het Oosten vrijwilligers aangeworven. Met dezen man is een van de weinige ver vooruitziende generaals van het oude Neder landsche leger heengegaan. Van alle kanten heeft generaal Seyffardt als commandant van het le gioen, dat zich in het Oosten meermalen schit terend heeft gedragen en dat in het weermacht- bericht met roem vermeld werd, sympathie en achting verworven. VERVROEGD SLUITINGSUUR IN NOORD- EN ZUID-HOLLAND. Der höhere S.S.- und Polizeiführer Nordwest und Generalkommissar für das Sicherheitswe- sen deelt mede: Met onmiddeliijke inwerkingtreding wordt voor de provincies Noord-Holland en Zuid- Holland het sluitingsuur voor café’s en restau rants e.d. van 23.00 uur op 21.00 uur en het tijdstip, waarna men zich niet op straat mag bevinden, van 24.00 uur op 22.00 uur gesteld. Verdergaande plaatselijke bepalingen, die reeds genomen zijn, worden hierdoor niet aangetast. w.g. RAUTER Der höhere SS- und Polizeiführer Nordwest und Generalkommissar für das Sicherheitswesen, vechtsvliegtuigen 1 cheerende vijandelijke kolonnes f- In het Noordelijk deel van het Óostêlijk front verplaatste de vijand zijn aanvallen van den sector ten Zuiden van het Ladogameer, waar hij geen enkele vordering meer kon behalen, naar andere sectoren van ’t front. Zij bleven ondanks krachtigen steun van tanks en slagvliegtuigen zonder succes. Om een plaatselijke bres wordt -gestreden. ievechtsvliegtuigen bombardeerden in dezen sector dag en nacht gereed staande pantserwa gens en ravitailleeringsverbindingen van den vijand. In de periode van 1 tot 10 Februari werden aan het Oostelijk front 351 bolsjewistische pantserwagens door formaties van het leger ver nield, buitgemaakt of buiten gevecht gesteld. Aan het front in Noord-Afrika verliep de dag kalm. Bij aanvallen overdag van vijandelijke vlieg tuigen op de kust van de bezette gebieden in het Westen werden 7 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen ook gis teren overdag verscheidene plaatsen in Zuid- Engeland met succes aan. CHURCHILL TERUGGEKEERD. Minister-president Churchill is in Engeland te« ruggekeerd, na o.a. te Tripolis en Algiers vet* blij! te hebben gehouden. Bureau: Fa. A. J. OSINGA - BOLSWARD Marktstr. 13 - Tel. 451 - Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toez. der adv. Donderdags tot 10 Verantw. voor de advertenties: A. I. Osinga Bolsward Ten behoeve van de uitoefening van zijn be sturende taak in den staat heeft de Leider de Secretarie van Staat der Nationaal-Socialisti- sche Beweging der Nederlanden gesticht, schrijft „Volk en Vaderland”. De secretarie zal het cen trum zijn waarbinnen de werkzaamheden van de door den Leider benoemde gemachtigden voor staatsaangelegenheden en voor aan gelegenheden betreffende de volksgemeen schap tezamen komen, en dat, omgekeerd, zorg draagt voor de coördinatie en con centratie van deze werkzaamheden. Voorts zal de secretarie zich bezig houden met die aange legenheden, die voortvloeien uit de verhouding tusschen Beweging en Staat. Door middel van de gemachtigden verkrijgt de Leider het voortdurend contact met de on derscheiden departementen van algemeen be stuur, met de Duitsche dienstinstanties en met de organen der volksgemeenschap. Op de ge machtigden rust derhalve een zeer belangrijke en uiterst verantwoordelijke taak. Aan den eersten dag van Februari 1943, mag, blijkens het bovenstaande, bijzondere histori sche beteekenis worden gehecht voor de Be weging, maar ook voor het Nederlandsche volk. Op den eersten Februari 1943 toch werd een tijdperk ingeluid, waarin ons volk weer zelf zal zijn ingeschakeld in het staatsbestuur, zij het dan ook, dat de oorlogstoestand er toe dwingt, dat deze inschakeling nog slechts gedeeltelijk kan geschieden,. Gezien het feit, dat het Neder landsche volk gedurende ruim 2*/2 jaar geen deel had aan het landsbestuur, moet het eiken waren vaderlander in zijn nationaal zelfrespect deugd doen, dat ons volk thans weer zelf bij het staatsbestuur is betrokken. BESLUITEN VAN DEN LEIDER. No. 1. Overwegende, dat mijn bemoeiingen met het Nederlandsche staatsbestuur, overeen komstig het desbetreffend besluit van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederland- sche gebieden het treffen van eenige voorzie ningen wenschelijk maken, besluit ik als volgt: 1. Met ingang van 1 Februari 1943 wórdt ingesteld een Secretarie van Staat der Natio- naal-Sociaiistische Beweging der Nederlanden. 2. Tot hoofd der Secretarie, bedoeld onder 1, benoem ik met ingang van gelijken datum dr. J. H. CARP, hopfd afdeeling bestuurszaken van het hoofdkwartier. 3. Ingesteld worden de ambten van gemach tigden voor staatsaangelegenheden zoomede Van gemachtigden voor aangelegenheden der Volksgemeenschap. 4. De Secretarie bedoeld onder 1 zal tijde lijk en tot nader order gevestigd zijn Nassau plein 10; ’s Gravenhage. ’s Gravenhage, den Isten Februari 1943 w.g. MUSSERT. No. 2. Gezien mijn besluit van heden, no. 1, houdende o.m. de instelling van de ambten van gemachtigden voor staatsaangelegenheden, zoo mede van gemachtigden voor aangelegenheden der volksgemeenschap, besluit ik als volgt: 1. tot mijn gemachtigden voor staatsaangele genheden worden benoemd met ingang van he den: C. VAN GEELKERKEN (binnenlandsche zaken en nationale veiligheid). PROF. MR. DR. R. VAN GENECHTEN (on derwijs, kunsten en wetenschappen), MR. M. M. ROST VAN TONNINGEN (finan ciën, bankwezen, bijzondere economische za ken en Nederlandsche Oost-Compagnie), IR. W. L. Z. VAN DER VEGTE (waterstaat en verkeer), DR. F. E. POSTHUMA (landbouw en vissche- rij), C. VAN RAVENSWAAY (sociale zaken), MR, H. REYDON (volksvoorlichting), DR. K. KEYER (volksgezondheid); 2. tot mijn gemachtigde voor bijzondere diensten, o.m. voor de niet-commercieele ver- eenigingen en stichtingen, wordt benoemd met ingang van heden: H. W. MÜLLER LEHN1NG; 3. tot mijn gemachtigden voor aangelegen heden der volksgemeenschap worden benoemd met ingang van heden: H. J. WOUDENBERG (Nederlandsch Arbeidsfront), E. J. ROSKAM Hzn. (Landstand en de be- drijfsschappen op landbouwgebied), DR. ING. W. A. HERWEYER (Nederlandsche Omroep), M. MEULD1JK (Nederlandsche Arbeidsdienst), F. W. VAN VLOTEN (Nederlandsche Volks- dienst), Arts C. A. A. CROIN (Artsenkamer); 4- tot mijn gemachtigden, resp. voor de aangelegenheden betreffende het Nederlandsche Legioen, het biblotheekwezen en het museum wezen worden Benoemd met ingang van heden: LT. GEN. H. A. SEYFFARDT, F. H. M. OUWERLING, DR. D. HANNEMA. ’s Gravenhage, den Isten Februari. De luchtmacht deed met sterke formaties ge- i en duikbommenwerpers her haalde zware aanvallen op de spits van mar- cheerende vijandelijke kolonnes en op opeen- hoopingen van troepen en voertuigen I" xr-- verplaatste de vijand zijn aanvallen geen enkele vordering meer kon behalen, naar - -- - vimtuiiva krachtigen steun van tanks en slagvliegtuigen nog Gi 4l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1