Wl BOLSWABBEB EDITIE NIEUWSBLAD VOOR HET WK8THK VAX FRIESLAND Mussert over de gebeurtenissen der laatste weken. D.A.F. Aanvalsoperatie in N. Afrika met succes voortgezet, ONTRUIMD. Groote Kaderbijeenkomst van N.A.F. en in Zalen Schaaf te Leeuwarden. r 1 Vrijdag 19 Februari 1945 2e Jaargang. No. 7. ZIj k Beperkt het gas- en electriciteitsverbruik, het is Uw eigen belang’1,' UW PLAATS IS NOG VRIJ LEIDER WOUDENBERG SPREEKT. -I 1 16 S'S«j LEGT REEDS NU UW OFFER GEREED VOOR DE STRAATCOLLECTE VAN WINTERHULP OP 20 EN 22 FEBRUARI A.S. De Rtjkscommissaris. rijKsminister dr. Seysstnquart, ontving Maandag in Den Haag den drager van het Ridderkruis, SS-RottenführerGerardus Mooyman. V.r.n.l.: Rijkscommissaris rijksminister dr. Sevss Inquart, SS-Rotten-führer Gerardus Mooyman en SS-Gruppen- (SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax s.) ontstaan door lostov en Wo- 100 cent 7 cent uur BEKENDMAKING. Der höhere SS- und Polizeiführer deelt mede: Op Dinsdag 9 Februari 1943 in den laten na middag is de echtgenoote van den secretaris generaal Reydon op beestachtige wijze in haar woning door twee scholen vermoord. De later thuiskomende secretaris-generaal werd eveneens met drie schoten overvallen en hierdoor zwaar gewond. In Haarlem is Woensdag 10 Februari een W.A.-man, die terugkeerde van de begrafenis van generaal Seyffardt op straat neergeschoten. Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en heuwe Sneeker Courant) en DE JO.M3’» NIEUWSBLAD, Bol sward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgsid f 0.75 per kwartaal b i vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur: L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, Sneek. K 2236 frontverkortingen in de militaire historie zeer vaak in practijk zijn gebracht, ook door overigens steeds m den aanval zijnde legers en dat om -een enkel voorbeeld te noemen de front- verkorting van generaal Ludendorff bij War schau in den herfst van 1914 de mogelijkheid schiep voor den beroemden stoot in de flank van het Russische leger in 1915. Ten aanzien van de ontruiming van de ste den Worosjilovgrad en Rostov verluidt hier nog, dat niet alleen de militaire inrichtingen, maar ook de voorraden volledig zijn vernietigd. Het D.N.B. meldt nog: De voorloopige frontverkorting^ de ontruiming van de steden Ri rosjilofgrad, beteekent voor de Duitsche leger leiding een zeer merkbare besparing aan troepen en oorlogsmateriaal. De verlegging van den-zuidelijken vleugel van het Oostelijk front en de daaruit voortvloeiende besparing van een reusachtige organisatie voor de ravi- tailleering heeft 'geleid tot een aanmerkelijke troepenbesparing. Ook het recht maken van vooruitspringende deelen vanTiet front in de bocht van de Donetz.leidt tot een essentieele versterking van de gevechtskracht van de daar achter in verkorte linie voorbereide opvangstel- lingen. Frontverkorting beteekent voor den ver dediger een strategisch voordeel. Zonder uit het Duitsche rijk of van andere fronten reserves te gebruiken, die voor de komende tijden waren gereed gehouden, kan de Duitsche troepenlei ding op verkorte linie met een minimum aan troepen ’t begin van den dooi en de uitputting van de stootkracht der bolsjewisten afwachten. GIJZELAARS. Er zal worden gevraagd, zoo ging Mussert voort, waarom er na deze moorden geen vijftig of honderd gijzelaars zijn doodgeschoten. Dat is niet geschied, omdat generaal Seyffardt, in zijn laatste levensuren, en ik daarna voor'hen zijn ingesprongen. Wij hebben dit nog weten te voorkomen. Hoelang nog? Ik ben voor hen ingesprongen, omdat deze gijzelaars wel tegenstanders zijn, maar omdat ik niet geloof, dat sluipmoord op hun program ma heeft gestaan. Ik geloof ook niet, dat uit hun kringen de sluipmoordenaars komen. De bandieten zijn bolsjewisten of hun handlangers. harden en ons ook innerlijk plaatsen op den 2978 gevangenen, 293 pantserwagens, 26 stuk- bodem van een wreed heden. Dan wordt het -°nc-- -- voor ons gemakkelijker een betere toekomst te veroveren. Dr Dietrich wees er op, dat in het STUDENTEN. Komende tot het oppakken van honderden studenten door de Sicherheitspolizei, zeide de leider, dat terwijl tienduizenden Duitsche en andere studenten aan het front staan en Europa met hun leven beschermen, hier studenten denken ongestoord te kunnen partijkiezen tegen de be zettende macht. Het geheele universitaire leven wordt hierdoor bedreigd. Ik heb gisteren geuaan gekregen, dat bona fide studenten, die zich”behoorlijk aan hun studie wijden en geen streken uithalen in den rug van het front, hun studie zullen kunnen voortzetten. Zuivering is echter noodig van de ophitsers en saboteurs, om onze hoogescholen en universi- teiten in stand te houden, hetgeen van groot belang is voor ons volk, juist in dezen tijd. Nu zoovele tienduizenden behoorlijke, flinke, arbeiders hun gezinnen moeten verlaten om in Duitschland te werken, zie ik niet in, dat jonge kerels van 20 tot 26 jaar, die den godganschen dag niets te doen hebben dan hun vaders geld opmaken, hier zouden blijven rondlummelen en ophitsen tegen het nationaal-socialisme. Die gaan ook in Duitschland werken en dat zal hun goed doen. Men moet de zaak ook eens van Duitschen kant bezien. Zij beschermen Europa, zij bloe den er voor. Hun jongens vallen aan het front en kunnen niet studeeren. Zij zijn als bezettende macht hier zoo grootmoedig de universiteiten niet te sluiten. Op ons rust dan de plicht er voor te zorgen, dat de slechte elementen daar verdwijnen. De bona fide studenten, de hoog- leeraren, zij moeten er zelf voor zorgen, zoo noodig helpen wij een handje! In het laatste deel* van zijn toesnraak zette Mussert uiteen, dat het onze taak is hier te helpen de orde en rust te verzekeren, mede te helpen in fabrieken en werkplaatsen, hier en in tuitschland, de oorlogslasten zoo bereidwillig mogelijk te dragen en mede te helpen aan het front. Hulde brengend aan het legioen, dat voor de tweede maal eervol is vermeld, herdacht de leider 300'N.S.K.K.-mannen van Nederlandschen stam, die mede in Stalingrad zijn gevallen. De keus tusschen soldaat en slaaf geldt ook nu nog. Het isz de eer van iederen man tegen het bolsjewisme’te strijden. Het is de eer van het geheele volk de misdadigers uit te roeien, opdat niet het geheele volk de dupe wordt van .de misdaden der sluipmoordenaars. jLatën wij ons, aldus besloot de leider, als volksgenooten vinden in ons Godsvertrouwen, onze helde voor volk en vaderland eh onzen eerbied voor den arbeid, en als Nederlandsch yolk een eenheid vormen tegen het mensch- 'onteerende oblsjewisme. Europa zal leven, ons Nederland zal herrijzen, dood aan de bolsjewie ken! Het Nederlandsche volk zelf moet ze vinden en uitleveren. De eer van de Nederlandsche politie is er mee gemoeid. Ik zeg dit niet, omdat wij bang zijn voor dit tuig. Ik heb er nog geen straatje voor omgeloopen. Maar wij allen, N-S.B.-ers en niet-N.S.B.-ers moeten ons mooie vaderland er voor bewaren, dat het een land wordt van moord en doodslag. Grijp de ellendelingen, vernietig z? veracht de aanstokers in Londen. Als het doorgaat, met sluipmoorden komt er een oogenblik, aldus de leider, waarop in Den Haag niet meer naar mij zal worden geluisterd. Dan geef ik voor het leven van de gijzelaars geen cent meer. Maar het is in Duitschland in orde gekomen en ook hier in Nederland zal het in orde komen. We gaan de gemeenschapsgedachte uit wei ken; we beginnen, waar de mensch zijn eerste bin- 1 ngen vindt, in het bedrijf waarin hij wend. Het bedr.’t is de cel, de kleinst gegeven een heid; daaruit gaan we de gemeenschapsorga- msatie opbouwen. Bij de opbouw zullen zich geheel nieuwe denkbeelden en ^vormen voor doen. We moeten daarvoor niet terugschrikken, niet vasthouden aan de voorbije dingen, niet onze ziel behangen met oude idealen die niet meer kunnen helpen; het gaat om zijn of niet- zijn. De Staat kan met doen wat wij moeten doen. De Staat kan voorschrijven en bekrachtigen, maar geen genieenschapsorganisatie voorschrij ven, evenmin als een gelukkig huwelijk. Gok de Kerk heeft hier geen taak; zij kan niet voor grondstoffen enz. zorgen. Hier ligt.een taak voor het volk zélf. Daaioni moet iedere volksgenoot, die nog iets van idealisme in zich heeft, aan den slag. Het zou zoo ^emakkelijk zijn, het lidmaat schap van het N.A.F. verplicht te stellen; maar daarmee winnen we de harten niet. Man voor man, moet overtuigd worden. Wij behooren tot een volk, dat aan den spits kan gaan. Wij behooren tot de volwaardigste, hoogst-kwaliteitige volken der aarde. Wij zijn voortgekomen uit een ras dat veel kan, uit een ras van volhouders én voleinders. Dat besef moet weer in onze Nederlandsche menschen ge wekt worden. Dan kan een ieder op die plaats komen waar hij de meest nuttige arbeid kan verrichten. Uit onze rijen gaan de beste men schen naar de beste plaatsen; zoo zal de’Prov. Frontleider Steensma aanstonds een functie in Amsterdam krijgen. De tijd is ernstig, zoo besloot de heer Wou denberg zijn rede; wij zijn bezield met de on verzettelijke wil ons lot in eigen handen te ne men. Dat is mogelijk, want wij zijn niet minder dan eenig ander volk. De handen moeten aan den arbeid. Als dat H. J. Woudenberg, die terugging tot den tijd, dat begrepen wordt, zullen wij straks, ais de groote u.x -j. Gemaaesche ruimte geschapen is, er niet-her slechtst aan toe zijn. Dan zullen wij in die groote Germaansche ruimte onze Nederlandsche rol spelen in onze Nederlandsche kwaliteiten. En wij zullen gedragen worden door de werkers m Nederland! Hierna sloot Kreisobmann Rauch van het Duit sche Arbe.dsfront, de oijeenkomst. ken geschut, 806 machinegeweren, 114 granaat, werpers, 206 pantserbuksen en 1036 automati sche pistolen. CHARKOF UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 18 Februari. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In het West-Kaukasische bergland en in het gebied van Krasnodar bleven de vijandelijke aanvallen overal zonder succes. Bij een eigen aanval ten zuiden van Novorossiisk werd de vijand naar de kust teruggeworpen. Tusschen de Zee van Azof en het gebied ten Z.O. van Orel duurden de verbitterde gevechten voort. De stad Charkof werd door onze troepen, nadat volgens de plannen alle voor den oorlog belangrijke installaties waren vernield, ontruimd. Ten Zuiden van de stad sloegen Duitsche tanks in een tegenaanval een vijandelijk regiment uit een. De luchtmacht viel in het gebied rondom Charkof onophoudelijk vijandelijke stormtroepen en marcheerende kolonnes aan. Talrijke aanvallen van den vijand in.het ge bied ten N. van Kursk mislukten met zware ver liezen voor den ^ijand. In de afweerslag ten Z. van het Ladoga- meer sloegen onze troepen de bolsjewisten, die tevergeefs ti achtten de Duitsche stellingen bin nen te dringen, opnieuw terug. De vijand ver loor opnieuw 38 pantserwagens en leed zware bloedige verliezen. RYT1 ALS PRESIDENT VAN FINLAND HERKOZEN. HELSINKI, 15 Febr. (D.N.B.) Met overwel digende meerderheid van stemmen is de tegen woordige president van Finland, Risto Ryti, voor eep periode van twee jaar herkozen. Van de 300 kiesmannen hebben 269, dus 89 hun stem op Ryti uitgebracht. Het is de eerste maal, dat ?en Finsch president voor twee achtereenvolgende ambtsperioden wordt geko zen. In 1940 behaalde Ryti 288 van de 294 stemmen. I Er werden voorts uitgebracht 4 stemmen op een op Stahlberg, een op maar- Manner. De an- (Stapf-Bornus Fox sjjdere stembiljetten •waren blanco. Tevens wordt nog ter kennis gebracht, dat Jti's' In den taatsten tijd in een grooter aantal gevallen van «tra/ kon worden afgezien, daar de zich Men»»n srh.-M!- -J- SLUIPMOORD. Wat in de laatste dagen geschiedde, aldus de leider, was sluipmoord. Te Haarlem, op een Duitschen Feldwebel, waarvoor tien gijzelaars zijn geëxecuteerd. Verder sluipmoord op luite- nant-generaal Seyffardt op mevrouw Reydon, op een W.A.-man te Haarlem en ppging tot moord op procureur-generaal Feitsma en op den secretaris-generaal Reydon. De daders zijn nog onbekend,. Als zij niet uit Londen gezonden zijn, zijn zë toch door Lon den er toe aangezet, door den Oranje-zender, de Nederlandsch sprekende Joden en hun hand langer Gerbrandy. Is dit Nederlandsch? Wij verafschuwen sluip moord. Het is het bolsjewistische beest, dat hier losgebroken is, eerst N.S.B.-ers vermoorden, dan anderen. i Mussert herinnerde hier aan den roofmoord te Rotterdam op een dame en haar dochter. Stalin maakt vorderingen op 3000 km afstand en als gevolg daarvan beginnen hier de moorden. Zij, die nu juichen, zouden een maand na den in tocht der bolsjewieken dood zijn of in Siberië omkomen. Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland Bureau: Fa. A. J. OSINGA - BOLSWARD Marktstr. 13 - Tel. 451 - Giro 87926 Advertentieprijs; 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toez. der adv. Donderdags tot 10 Verantw. voor de advertenties: A. I. Osinga Eolsward Vorige Zaterdag heeft Mussert een belang rijke rede in een volksvergadering op den Dam te Amsterdam gehouden, waarin hij de gebeur tenissen der laatste weken heeft aangeroerd. Hij sprak over het onderwerp: „Nederlandsche volkseenheid tegen bolsjewisme’ MUSSERT SPREEKT: Mussert stelde in het eerste deel van zijn rede vast, dat er lieden zijn die de schuld van den oorlogstoestand, van de mobilisatie van alle werkkrachten, het arbeiden in Duitschland, de schaarschte, de dreiging van invasie, de evacua tie en de huisuitzettingen, willen werpen op de Duitschers en de N.S.B, en die verwachten, dat Engeland zal komen om ze weg te vagen en het gezellige leven te herstellen. Tegenover zoo veel domheid, welke slechts verachting verdient, stelde de Leider de waarheid: de strijd op le ven en dood van gansch Europa tegen het bolsjewisme. Een overwinning van Stalin beteekent, dat het bolsjewisme heerscht van de Japansche zee tot in het hart van Europa, en na enkele weken, maanden of jaren, ook in de weststrook: Spanje, Frankrijk en de Nederlanden. Wat dit beteekent werd in 1936 geschreven in „De Maasbode”: „Het communisme is steeds zonder voorbehoud absoluut verwerpelijk. Het communisme is geen menschelijk, maar een dui- velsch stelsel, is een God-hatend stelsel, zich richtend welbewust rechtstreeks tegen God. Wie het communisme in levend beeld voor zich ziet, ziet de hel losgebroken”, Niemand kent den omvang van de Sovjet macht, die in 25 jaren is opgebouwd..De voor loopige mislukking van het communisme tus schen 1919 en 1933 is te danken aan Musso lini en Hitler. Sedert 1931 voerde de N.S.B. een consequenten strijd tegen het communisme, dat in zijn beteekenis vaak werd ondersphat. Behalve de C.P.N. waren er echter niet minder dan vier organen, een jeugdbond, een Vrouwen bond en ook negentien mantelorganisaties. De bestrijding van de zijde der regeerders was slechts schijnbaar. Om hun ambten en waar digheden, hun geld en hun effecten te bescher men tegen waarlijk socialisme, bestreden zij de N.S.B. In de oorlogsdagen gingen zij er van door en lieten het volk strijdend achter, na de oorlogsdagen hitsten zij uit hun veilige schuil hoeken het volk op tot sabotage en tot sluip moord. Dat is drie maal verraad aan ons eigen volk. WEERMACH I SBERICH I In Noord-Afrika werd de sedert dagen aan den gang zijnde aanvalsoperatie piet succes voortgezet. Formaties van de luchtmacht meng den zich m de gevechten te land en brachten den vijand gevoelige verliezen aan zware wapens en gemotoriseerde voertuigen toe. In de wateren ten W. van Algiers bracht een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen een trans portschip van 8000 b.r.t tot zinken en bescha digde een ander schip van dezelfde grootte door bomtreffers. In de Egeische Zee schoot een Duitsche duik- bootjager van 3 aanvallende torpedovliegtui- gen er 2 neer en beschadigde het derde zoo zwaar, dat aangenomen kan worden dat het verloren is gegaan. Voor de Noorsche kust boorde een kustbat- terij van de Duitsche marine door verscheidene voltreffers een vijandelijke duikboot bij een ver- geefsche aanval op een Duitsch convooi in den grond. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bij storingsvluchten boven West-Duitsch gebied lukraak enkele bommen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen' overdag op verrassende wijze kustplaatsen in Z. en Z.O. Engeland, alsmede patrouillevaartui gen in de kustwateren aan. belang van’de Nederlandsche werkers en in dat Amsterdam werd gehouden en waarbij de leider der Nationaal Socialistische Be... ging schrik Mannerheim en een op van de Nederlandsche volksgemeenschap! der Nederla^djep, ir, A. A. Mussert, een rede heeft uitgesproken, (‘-'•-7* u—••■•■- J-4- landsche Arbeidsfront in samenwerking met het I door liberalisme en marxisme, moet opgebouwd jr\l1a - ’j-c 1 I dering van Friesche functionarissen van het N.A.F. in Zalen Schaaf te Leeuwarden. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich vooraan staande personen uit Nederlandsche en Duitsche Arbeidsfront-kringen, plaatselijke leiders uit Friesland en eemge honderden sociale voorman nen. Na een kort welkomst- en inleidingswoord van den Prov. Frontleider IJ. Steensma, sprak drs. F. J. Kooistra, leider van de hoofdafdee- ling Sociaal-Economische Zaken. TOESPRAAK DRS. KOOISTRA. Sedert 1 Mei 1940, aldus spr., heeft er een algeheele omwenteling in' ons leven plaats ge vonden. Wat de (jjnwenteling op sociaal ge bied betreft, vallen’ er twee zeer belangrijke ïeiten te constateeren: de oprichting van het Ned. Arbeidsfront en de totstandkoming van de .verordening tot ordening van den arbeid (Grond wet van den Arbeid). D^ze sociale omwente ling brak totaal met individualisme, marxisme en klassestrijd. gen tusschen den leider van de onderneming en Gaan we tot het principe van de Grondwet ----J terug, dan is daar het bedrijf, de ondeelbare sociale eenheid, waar gebouwd wordt op de saamhoorighéid van de werkers, op de bedrijfs- gemeenschap. riet N.A.F',, dat niet los te zien is van de Grondwet, is opgericht bij decreet van den Rijkscommissaris, en heeft tot taak de behar tiging van de sociale en cultureele belangen van den werker en hem begrip van sociale gemeen schap bij te brengen; het is daarbij verant woording verschuldigd aan de Staat. We staan aan het begin van een nieuwe weg BEWAPENING DER N.S.B. Aan mijn verzoek, de N.S.B. te be’wapenen, wordt met spoed gevolg gegeven. De N.S.B. wordt bewapend in duizenden man nen, o.m. in de hulppolitie, en in de nieuw op te richten landwacht. De verhaaltjes over een „bijltjesdag” moeten nu maar eens uit zijn. De heeren van de bijl tjes moeten begrijpen, dat, als zij met alle ge weld ruzie willen hebben, onze revolvers eer der zullen schieten dan zij hun bijltjes kunnen opheffen. Wij nationaal-socialisten voelen echter onze verantwoordelijkheid tegenover het geheele volk, wij willen geen land van moord en dood slag, maar een volk vereenigd in het besef, dat iedere directe of indirecte ondersteuning van de bolsjewieken verraad is aan Europa, verraad aan eigen volk. t Zaterdagmorgen en -middag hield het Neder-1 De Bedrijfsgemeenschap uit elkaar geslagen landsche Arbeidsfront in samenwerking met het I door liberalisme en marxisme, moet opgebouwd Duitsche Arbeidsfront een druk .bezochte verga- worden, langzaam en zeker, tot er een eenheid is gevormd. z Speciaal tot de sociale voormannen sprak drs. Kooistra over de taak van den socialen voor man, de voorpost, de missionaris van het N.A.F. in de bedrijven. Weet hij de bedrijfsgemeen schap niet te maken tot een sociale eenheid, dan zal het N.A.F. nooit slagen in'Zijn opzet. Hij is immers de persoonlijke vertegenwoordiger van den leider van het N.A.F. in het bedrijf. Zijn taak is eenerzijds het woord „Bedrijfsgemeen schap” zijn eigenlijke waarde te geven, ander zijds te zorgen.voor het recht van den werker. Nadat spr. de nu reeds ingeburgerde begrip pen „Betrieb”, „Betriebsführer” en „Gefolg- schaft”, voorkomend in de Grondwet, had ver klaard, gaf hij in het kort aan, hoe het regle ment van het Betrieb moet worden opgesteld. Dit reglement zal niet alleen het tot dusverre bestaande fabrieksreglement moeten vervangen en als zoodanig de arbeidsvoorwaarden enz. om vatten, doch het zal tevens uitdrukking moeten zijn van de Betriebsgemeinschaft. De betrekkin- J-_ -J- - zijn medewerkers zullen er in moeten worden vastgelegd in den door de verordening aange geven socialistischen zin. Op deze wijze zullen we verder komen, zoo besloot drs. Kooistra zijn toespraak. En dat moet ook, want de oude strijders in de oude werknemersorganisaties hebben er recht op dat wij als' erfgenamen al zijn we dat ook niet in de strikte beteeke nis van het woord het erfgoed waardig ver der dragen. Dan zal er iets gedaan zijn in het DE AFWEERSLAG IN HET OOSTEN. De Berlijnsche redacteur van het Algemeen Handelsblad schrijft o.a. aan zijn blad: „Ten aanzien van de in alle st.lte geruimen tijd te voren voorbereide frontverkortingen be toogt men hier, dat de bewegingen zooals het Duitschq leger ze dezen winter thans eenige ma len heeft verricht, natuurlijk niet als manoeu vres moeten worden beschouwd, die in het kader van een op den aanval gerichte oorlog voering als de Duitsche gaarne worden uitge voerd. Integendeel, men beschouwt ze hier als een bewijs, en een gevolg van de moeilijke mili taire situatie. Tevens verklaart men echter, dat BELANGRIJKE SUCCESSEN IN TUNESIE. Het A. N. P. meldt uit Berlijn: In militaire kringen alhier verluidt met be trekking tot de gevechtshandelingen in Tunesië, dat aanvallen van een mobiele Duitsche ge vechtsgroep hebben geleid tot de verovering van de stad lboe Zid, het eindpunt van de spoorlijn van Sfax naar Midden-Tunesië. De vijand ondernam hevige tegenaanvallen, waarbij hij bijzonder sterk gebruik maakte van pantser wagens. Deze aanvallen mislukten echter onder hevige, bloedige verliezen voor den vijand. Veertien Amerikaansche pantserwagens werden stukgeschoten. De Italiaansche weermachtberichten van en 17 Februari meldden hierover nog: In den Tunesischen sector leidde een gevechts handeling van plaatselijke beteekenis tot de ver overing van vijandelijke stellingen: 781 gevan genen, .33 gemotoriseerde stukken geichut, 23 andere stukken geschut en talrijke auto’s vielen in onze handen. Bij dezelfde gevechtshandelin gen werden 97 vijandelijke tanks vernield of buitgemaakt. 24 vliegtuigen werden door Duit sche jagers in luchtgevechten neergeschoten of op den grond vernield. De aan den gang zijnde plaatselijke operaties aan het Tunesische front hebben gisteren ge leid tot de vernietiging van geïsoleerde vijan delijke groepen, de verovering van nog meer materieel en de vernieling van zware pantser wagens. Tot slot sprak nog de leider van het N.A.F., T I X - f .11 Fet Duitsche volk' nog in diepe ellende zat, in Duitschland millioenen werkloozen waren, er ge brek en honger heerschte, nood en vertwij'fe- Ing, kortom, dat Duitschland een voedingsbo dem voo? het bolsjewisme, zelfs nihilisme was, en in Nederland op deuren van zaken de oe- kende émaille bordjes prijkten „Deze deur is gesloten voor Duitsche war?h”. Maar liet. Duitsche volk kwam er weer bo venop; het werd er zich van bewust, dat het een stuk grond en arbeidskrachten had. Het werd zich bewust van de grondstelling: een volk is zoo rijk als het arbeid weet te organi- seeren. Den liberalistisch-kapitalistischen staten, die deze ontplooiing van de Duitsche volkskracht zagen, sloeg de schrik om het hart. Het waai- achtige socialisme kwam; deze „gevaarlijke” vooruitgang móest g-’-stuit woiden. Toen is de oorlog oegonnen, waarvan we vandaag de ge volgen zien. Men wilde het Duitsche volk met al zijn energie en arbeidskracht uithongeren, uoor net niets 4e leveren en ei niets van af te nemen. Na een korte pauze beantwoordde drs. Kooi stra nog tal van vragen tot volle tevredenheid van de stellers. Nadat de propaganda-iilm „Wir marschieren mit” vertoond'was deze gaf de strijd weer van de oude geest tegen het nieuwe in de bedrijven en de gemeenschappelijke één- pansmaaltijd genuttigd was, werd het woord gegeven aan Gaule ter Kretschmar van het Duitsche Arbeidsfront, REDE GAULEITER KRETSCHMAR. Deze spreker memoreerde het ontstaan van het D.A.F., nu 10 jaar geleden, in het omwente- lingsjaar 1933. Als voor 1933 in een vergadering de woorden „Arbeid Eert” te lezen waren geweest zooals oat thans in deze vergadering het geval is dan had men daarom gelacnen. Iemand die werkte, werd met de nex aangezien. Alleen de gene die veel geld of veel bezittingen had werd geacht en geëerd. In de voorbije 10 jaren is te gen deze geest gevochten, en wij zijn er in ge slaagd de Duitsche arbeiders tot één groote ge meenschap te maken. Nu wordt iedere werker geacht en geëerd, onverschillig of hij landarbei der of dokter, slager of minister is; hoofdzaak is, dat hij werkt voor zijn yolk. Wij zochten het socialisme; het socialisme, dat geen barmhartigheid of genade is, doch gerechtigheid. Wij hebben dit socialisme gevon den door elkaar te vinden, in kameraadschap, in het Duitsche Arbeidsfront. De plutocratische en bolsjewistische regee- ringen zagen, dat in Duitschland de werkende mensch in het middelpunt stond. Ze wilden ten koste van alles verhindeien dat een dergelijk. omwenteling ook in hun landen plaats vond. Daarom werd Duitschland in deze oorlog* gedre ven, en daardoor is het niet alleen een strijd om de vrijheid van Duitschland, maar om de vn - heid van Europa. In deze strijd zal het nieuwe zich doorzetten; het geld, dat vroeger 111 >1 middelpunt stond, zal moeten buigen voor den werkenden mensch. Eenmaal zal er een socia listisch Europa zijn. Voor deze idéé offert het Duitsche volk. De Duitsche soldaten hebben in Stalingrad met het wapen in de vuist een offer gebracnt. Dat stemt ons niet bedroefd, maar verheugd, want zij vochten voor een nieuw socialistisch Europa! Doch ook het Nederlandsche volk moet be reid zijn offers te brengen. Het kan niet af wachten tot Duitschland den oorlog gewonnen heeft en dan eerst meehelpen bouwen. Het moet bouwen in eigen land, door te bouwen aan het N.A.F. Thans is voor de laatste maal arbeids-appèl in Duitschland geblazen; de laatste reserves zijn aan _het werk gezet, we hebben de eindspurt naar de eindoverwinning ingezet. Er zijn slechts twee .mogelijkheden: zegevieren of sterven. Wij willen winnen en leven om een nieuw Europa te vormen. Aan de spits gaat niet een generaal, maar een arbeidef uit Weenen: Adolf Hitler, die een garantie is voor het ontstaan van een nieuw Europa, een socialistisch Europa, met in het mid delpunt de scheppende mensch! Een overzicht van de massale bijeenkomst .der N.S.B., welke Zaterdag op den Dam, te Kottilainen, der Nederlap^opt ir. A, A. Mussert, een rede heeft uitgesproken. j w.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1