'f I BOLSWJU»» EDITH I 1 VAI FRIESJLAWD Zevende bolsjewistische gardecorps der cavalerie bijna v geheel in de pan gehakt. Nederlandsche Volkseenheid tegen bolsjewisme. VERGADERING TE SNEEK. Arbeidsinzet, gcederenverdeeling en instandhouding van producten. 2e Jaargang, No. 8, kraamverpleqi N© Vrijdag 26 Februari 1943 TEGEN HET BOLSJEWISME I „Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen”. transportschepen. Voorts werd een vrachtschip den het '5 22 het s) f J» 4 aan te moeten 100 cent 7 cent uur WESTERGOO C. Smit, Sneek. S31£tJW9BJLAD V»»R HET WBSTE1V formaties bolsjewistische vliegtuigen en be- 47jovêrwïnningen in de lucht - zijn sterke aanvallen voort. Hij werd in hevïgë gevechten met zware verliezen aan menschen en tanks teruggeslagen. In den sector tusschen Wolchov en het La-< dogameer, alsmede voor Leningrad was de ge selijke aanvallen der bolsjewisten mislukten. Gisteren overdaj vechten aan het pantserwagens. i-i noorden o Aan het front in^Noord-Afrika slechts gevech- Nederland, Haupt- geringsten twij- Duitsche gezag nist stoelt op ongeloof, wie het geloof onder houdt, vermoordt hij. Normaal zou dus zijn dat de geestelijken uit vrees voor het communisme eens met ons kwamen praten, maar de meesten houden niet op tegen ons te preeken, gelukkig niet allen, de pastoor van Enschede heeft zijn parochianen verboden te bidden voor de zege der communistische wapenen. Er zijn teekenen dat vele geestelijken zoo beginnen te denken, het zijn gelukkig niet allemaal zulke gekken als de aartsbisschop van Canterbury, die bidston den houdt vobr zijn eigen beul. Als het com munisme komt, zullen hier vrouwen en kinde ren in vuilnisbakken moeten wroeten om wat voedsel, mannen zullen slaven worden. Moet dan dit ’volk van Nederland met zijn gewilde onkunde en dwaasheid riog zooveel lij den voor het ziende wordt? Onze leider waar schuwde reeds in 1937, later nog eens in 1939, hij werd uitgelachen en gehoond, maar hij kreeg met zijn profetisch woord op vreeselijke wijze gelijk. De catastrophe kwam en nu laat deJei- der zijn stem weer hooren en zegt tot het Neaer- landsche volk „help mij, steun mij en het wordt weer goed!” Velen luisteren nog niet naar die stem, hoewel dat eenmaal toch zaLmoeten, want het gaat om Nederland, dat alleen te redden is door Mussert, die het vertrouwen van den Füh rer heeft en Nederland vrij zal maken. Men zal spoedig naar Mussert moeten luisteren of de bolsjewiek zal zijn klauw om uw keel toen. - pen. Het is nog altijd Mussert of Moskou, d.w.z. welvaart, vrede, arbeidseer, Godsvertrouwen en liefde voor volk en vaderland, tegenover sluip moord, armoede, chaos en verdriet dat kano* zal vreten. (J. Schipper Pax Bovenstaande afbeelding vraagt de aandacht voor de afdeeling „Kraamverzorging” van den Nederlandschen Volksdienst. De N.V.D. _zet zich in voor alle volksgenooten, ongeacht confessie of politieke overtuiging. Hij wil „gezonder ma ken wat gezond is en sterker maken wat sterk is” om der wille van het volk. Het is dus dui delijk dat moeder en kind in het middelpunt van de belangstelling van den N.V.D. staan, de moeder als draagster van het komende ge slacht, het kind omdat het de toekomst in han den heeft. De zorg van den N.V.D. begint clus reeds vóór en met de geboorte, o.m. door het uitrei ken van voorrangskaarten aan vrouwen, die een wereldburger verwachten. Voorts, heeft de N.V.D. zich ten doel gesteld kraamverzorgsters uit te zenden. De buurtschapshoofden, provinciale en stede lijke kantoren van den N.V.D. kunnen inlichtin gen verstrekken over het inschakelen van de kraamverzorgsters. 2978 gevangene'n, 293 pantserwagens, 26 stuk ken geschut, 806 machinegeweren, 114 granaat werpers, 206 pantserbuksen en 1036 automati sche pistolen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Febr. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Terwijl de eigen aanvalsoperaties in het Zui delijk deel van het Oostelijk front succesvol ver- loopen, probeerde de vijand op enkele plaatsen in den centralen sector en den noordelijken sec tor door veelvuldige op elkaar volgende massale aanvallen op onze verdedigingsstellingen succes te behalen. Aan de Mioes-stelling mislukten nieuwe vijan delijke aanvallen. Het achter dit front ingesloten 7e bolsjewistische gardecorps der cavalerie werd bijna geheel m de pan gehakt en dé bevelvoerende generaal, generaal Borrissow werd met een deel van zijn staf gevangen genomen. Gevechten met afzonderlijke resteerende deelen van dit corps zijn nog aan den gang. Troepen van het leger en van de Waffen SS bevinden zich tusschen Donetz en Dnjepr nog steeds succesvol in den aanval. Een bolsjewis tisch pantserleger werd in hevige gevechten uit eengeslagen. Een der in den strijd geworpen vijandelijke gevechtsgroepen werd hiérbij totaal vernietigd. Sterke formaties van het luchtwapen vielen ook gisteren marcheerende colonnes, voertuigen, opstoppingen en ravitailleeringsver- bmdingen der bolsjewisten met succes aan. In het gebied ten Westen van Charkof en Koersk stortten met tanks ondernomen aanval len van den vijand ineen. De verbitterde afweergevechtén ten Z. en N. van Orel duren met onverminderde hevigheid voort. Bij de zonder eenig succes ondernomen massale aanvallen leden de bolsjewisten op nieuw zeer zware bloedige verliezen en zij ver loren talrijke pantserwagens. Ook ten Oosten van Gshatsk viel de vijand in verscheidene golven opeenvolgend aan zonder succes te kunnen behalen. Eskaders duikbommenwerpers en gevechts vliegtuigen mengden zich in den afweerslag in den centralen sector van het Oostelijke front. Formaties jachtvliegtuigen bonden den strijd aan De Rgkscommissaris. rtjksmfnister dr. Seysstnquart, ontving Maandag in Den Haag den drager van het Ridderkruis, SS-Rottenführer Gerardus Mooyman. V.r.n.1.: Rijkscommissaris rtjksminister dr. Revss Tnquart, SS-Rotten-führer Gerardus Mooyman en SS-Gruppen- wsv— (SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax s.) In het kader yan bovengenoemde actie sprak hier Donderdag 18 Febr. in de foyer van Ami- citia voor de N.S.B. Dr. M. H. Werther uit Zwollerkerspel. Nadat voorzitter-J. Gorter een openingswoord had gesproken, schetste Dr. WERTHER eerst hoezeer het vroeger zoo rijke Nederland door den oorlog, om met Mussert te spreken, op den bodem van de put is geraakt. Doordringen wij ons daarvan, dan gaan wij natuurlijk denken, hoe we weer uit die put kunnen komen. De menschen die nog niet weten waarom het gaat hebben daarvoor eenige recepten, de een- zegt: nationaal-socialisten en bolsjewisten vreten el kaar op, en dan komt Engeland en komen Ger- brandy en de zijnen weer terug. Anderen zeg gen: de communist wint de strijd van de nati onaal socialist en de, communisten zullen dan Duitschland wel eens mores leeren en de En- gelschen zullen de bolsjewieken wel terugslaan tot daar waar ze ze willen hebben. Maar zoo zal het niet gaan! Als de bolsjewistische legers winnen, zal overal rond Nederland de roode vlam uitslaan, zullen ook in onze steden de com munisten de koppen omhoog steken en zal het bolsjewisme ook over ons land komen. Nu, ter wijl die bolsjewisten nog 3000 K.M. van hier verwijderd zijn, breken hier de sluipmoorden al uit. Dit zij ook de dominees en pastoors ter waarschuwing, hun die zoo tegen het nationaal- socialisme te keer gaan. Het communisme be gint als het'ergens komt met alle geestelijken te vermoorden, dat is de plicht van den com munist, omdat het commun sme immers gods dienst opium voor het volk acht. De commu- Eomb. van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsbod en lieuwe Sneeker Courant en DE JO.MQ's NIEUWSBLAD, Bols'ward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leasgetd f 0.75 per kwartaal b i vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct Hoofdredacteur: L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdred. K 223® PROCLAMATIE VAN HITLER. Bij de Woensdag te München gehouded her denking van de stichting dvf partij heeft Staats secretaris Esser een proclamatie van den Führer voorgelezen. De tekst er van kwam te laat in ons bezit om de inhoud nog in dit nr, te kun nen weergeven. met 1 haalden in dezen sector, zonder eigen verliezen, 47 overwinningen in de lucht. Ten Z.O. van het Ilmenmeer zette de vijand zijn sterke aanvallen voort. Hij werd in hevige gevechten met zware verliezen aan menschen en tanks teruggeslagen. In den sector tusschen Wolchov en het La-< dogameer, alsmede voor Leningrad was de ge- vechtsactie gisteren geringer. Verscheidene plaat- ig verloor de vijand in de ge- Oostelijke front in totaal 104 Finsche jachtvliegtuigen schoterfin het hooge noorden 7 vliegtuigen der bolsjewisten neer. Aan het front in Noord-Afrikd slechts gevech ten van plaatselijke beteekenis. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten gemotoriseerde afdeelingen van den vijand door verrassende aanvallen aanzienlijke verliezen toe en vielen spoorwegdoelen in het achterwaartsche vijande lijke gebied met succes aan. 6 vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten neerge schoten, 1 eigen vliegtuig keerde niet terug. In den afgeloopen nacht wierpen Britsche vliegtuigen lukraak brand- en brisantbommen op enkele plaatsen in N.W. en W.-Duitschland, o.a. op Wilhelmshafen. De bevolking leed ver liezen. Enkele storingsvliegtuigen vlogen boven Zuid Duitsch gebied. doen over het „onrecht” het Nederlandsche volk aangedaan. Wij vragen daartegenover: wat heeft de kerk gezegd, dat het Duitsche volk 25 jaar lang onrecht is aangedaan. Gerechtigheid, barm hartigheid en vrijheid van levensovertuiging, deze woorden heeft de kerk in den mond. Waar om doet men daarop geen beroep tegenover de heeren Churchill, Roosevelt en Staan? Als men wijst op- het doodschieten van gijzelaars moeten wij daartegenover stellen, dat wij ons moeten beschermen tegen misdaden, waartegen slechts de hardste maatregelen kunnen helpen. Slechts dan draaiden de gijzelaars er voor op, als er aanslagen op de Duitsche weermacht werden gepleegd, terwijl voor de misdaden tegen leden der N.S.B. geen gijzelaars zijn doodgeschoten, omdat Mussert het parool heeft gegeven, dat Nederlandsch bloed niet mag worden verzoend met bloed. Wel zullen en moeten echter maat regelen worden genomen, om opgehitste volks genooten tot rede te brengen. Voorts meent men van kerkeljjke zijde de strenge behande ling in het concentratiekamp op den korrel te moeten nemen, doch men vergeet, dat dit men schen betreft, die op een oogenblik, waarin het Duitsche volk voor geheel Europa Strijdt meenen te moeten conspireert^. Meli klaagt, zoo ver volgde spreker, dat jongelieden naar Duitsch land worden gevoerd, en doet daarbij alsof Duitschland dertig dagreizen van hier lag. De waarheid is evenwel, dat Nederlandsche arbei ders zich bij ons heel prettig voelen. Wij heb ben geconstateerd dat Nederlandsche verlof gangers, die hier kwamen, in Duitschland goed gevoed waren en tien tot vijftien pond zwaarder geworden waren. Men meent ten slotte ook een tegenspraak tusschen onze maatregelen en het evangelie te kunnen construeeren, terwijl wij daartegenover slechts kunnen vragen, of het niet in tegenspraak met hef- evangelie en zijn gebod is, dat men geen N.S.B.-ers wil begia- ven. „God? gebod staat boven de wereldlijke macht”, zoo wordt verder in de verkondigin gezegd. Wij kunnen daaromtrent slechts opmer ken: dat is ook ons geloof en deze belijden: waarborgt ons de overwinning op het bolsje wisme. In scherpe bewoordingen keerde Hauptdienst- leiter Schmidt zich tegen de niet-medewerking aan voor den oorlog belangrijke maatregelen, die aan het slot van de katholieke afkondiging is wil eischen^moet men zichzelf ook voor iets in- J-^ëischt. Als men het ambtenarencorps wil op stoken om de bezettende mogendheid bij de uit voering van noodzakehjjce maatregelen samen werking te ontzeggen, kunnen wij daartegen over slechts verklaren, dat wij al wat komen kan met rust, maar ook met hardheid tegemoet zien. vaartuig, een patrouillevaartuig en vier zeil- transportschepen. Voorts werd een vrachtschip getorpedeerd. DE VERLIEZEN VAN HET ROODE LEGER. BERLIJN, 23 Febr. (D.N.B.). In verband met de dagorder van Stalin aan het Roode Le ger ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van de stichting daarvan verneemt het D.N.B.s Het Roode Leger heeft volgens de officieele Duitsche cijfers 5,4 millioen gevangenen verlo ren. Bovendien aan dooden en gewonden 12,8 millioen man. In 20 maanden oorlog heeft het Roode Leger dus 18,2 millioen man verloren. In dien tijd verloor het 48.000 stukken geschut en 34.000 pantserwagens. DE DUITSCHE SUCCESSEN IN TUNIS. Het opperbevel van de Duitsche weermacht meldde Zaterdag over de strijd in Tunis: Aan het Noord-Afrikaansche front verliepen de gevechten zooals verwacht werd. De plaat sen Gafsa en Sbeitla werden bezet. In het ver loop van de tot dusver geleverde gevechten werden bijna 3000 gevangenen, overwegend Amerikanen, gemaakt en 169 pantserwagens, 95 gepantserde verkenningswagens, 36 gemotorf- seerdé stukken geschut en 60 stukken ander geschut, alsmede talrijke auto’s vernietigd of buitgemaakt. Maandag werd medegedeeld dat ten oosten van Tebessa sterke onderdeden van een Engelsche pantserdivisie vernietigend verslagen werden. Door deze successen is het Britsche plan om Tunis tot springplank voor een offensief op Eufopa te maken, voorloopig mislukt, zooals ook door Londen zelf wordt toegegèven niet al leen, maar het algemeene beeld van den strijd in Tunis heeft een anderen vorm aangenomen dan men aanvankelijk verwachtte,, aldus meldt het A.N.P. De gevechten gaan tjians het for maat van plaatselijke acties te boven, doch aan den anderen kant spreekt men te Berlijn nog niet over een offensief. Tebessa ligt reeds óp Alge- rijnsch gebied doch is, zooals van Duitsche zijde wordt verklaard, nog niet gevallen. '1 REDE VAN DR. GöBBELS. Totale oorlog gebod van het oogenblik. Rijksminister dr. Göbbels heeft vorige week Don derdag op een massabijeenkomst te Berlijn het woord gevoerd over de crisis in het oosten en den totalen oorlog, De reusachtige hal, waarin de minister sprak, was overvol met menschen uit alle kringen van het volk; men zag naast rijksministers, rijks- en gouwleiders en andere vooraanstaande mannen van staat en partij, lei ders der oorlogseconomie, soldaten, onder wie vele dragers van het ridderkruis, personen uit kunstenaars- en cultureele knngen en de in grooten getale verschenen bevolking der hoofd stad. Zich wendend tot de openbare meening der wereld heeft dr. Göbbels daar 3 stellingen, van den Duitschen strijd' tegen het bolsjewistisch gevaar in het Oosten geproclameerd nl.: 1. Zou de Duitsche Weermacht met in staat zijn het gevaar uit het oosten te vernietigen, dan zou daardoor het Duitsche rijk en kort daarna geheel Europa aan het bolsjewisme ten prooi vallen. 2. De Duitsche Weermacht en het Duitsche volk alleen bezitten met hun bond- genooten de kracht, Europa fundamenteel uit deze bedreiging te redden. 3. In uitstel is ge vaar gelegen. Er moet snel en grondig gehan deld worden, anders is het te laat. Er op Avijzend dat de duizenden die hem hier aanhoorden, een uittreksel van het Duitsche volk in den besten zin van het woord waren, immers, geen stand, beroep of levensjaar was bij de uit- noodigingen over het hóófd gezien, zeide spr., dat dit een vertegenwoordigend deel van het geheele Duitsche wolk aan het front én. in het vaderland is, wat met een donderend ja geroep door het gehoor werd beantwoord Tot hen nu, als vertegenwoordigend de natie richtte dr. Göb bels tien vragen, die zij met het Duitsche volk,* ten aanhoore van de geheele wereld moes ten beantwoorden. De Engeiscllen beweren, dat het Duitsohe volk het geloof in den oorlOg verloren heeft, aldus Dr. Göbbels, dat het den oorlog moe is, dat het geen lust meer heeft de hand over hand toenemende werkzaamheden voor den oorlog te verrichten, dat het niet den totalen oorlog, maar capitulatie wenscht, dat het zijn vertrouwen in den Führer verloren heeft. Minister Göobels vroeg nu zijn gehoor vraag voor vraag, of men bereid was door daden hei tegendeel te bewijzen: zijt gij bereid den Füh rer bij het streven naar de overwinning door dik en dun te volgen, zult gij als phalanx van thuis den strijd voortzetten, tot de zege in onze han den is, zult gij daarvoor werken, zoolang het maar wordt vereischt, wilt ge. zoo noodig een nog totaler qorlog dan wij onsmu kunnen voor stellen, is uw vertrouwen in. den Führer ooit grooter, gelooviger en onwankelbaarder ge weest? Zult ge al uw kracht inzetten om het front in het Oosten aan de menschen en wapens te ’helpen, die het noodig heeft om het bolsjewisme doodelijk te treffen, zweert ge dat de menschen thuis met krachtig moreel achter ’t front staan en het alles zullen geven, wat het noodig heelt, en gij, vrouwen, zijt gij het ermee eens, da» de regeenng haar maatregelen neemt dat ook de Duitsche vrouw haar volle kracht ter beschikking van de oorlogvoering stelt, zullen wij desnoods de meest radicale maatregelen ne men tegen een kleinen krmg van wegkruipers en speculanten en zullen niet gelijke rechten en gelijke plichten heerschen, voor hoog en laag, arm en rijk? Stormachtig was steeds het ja op al deze vragen; zoodat ten slotte dr. Göbbels terecht kon zeggen; Ik heb u gevraagd, en gij hebt uw antwoord gegeven. Door uw mond heeft zich dus het standpunt van het Duitsche volk gemanifes teerd. Gij hebt onzen vijanden toegeroepen, wat zij moeten weten, opdat zij zich niet overgeven aan illusies en valsche voorstellingen. De mach tigste bondgenoot, die er ter wereld bestaat, het volk zelf, staat achter ons. Daarom kon dr. Göbbels dan ook het parool uitgeven: „Thans: volk sta op en storm breek los.” harden en ons ook innerlijï: plaatsen op den bodem van een wreed heden. Dan wordt het voor ons gemakkelijker een betere toekomst te veroveren. Dr Dietrich wees er op, dat in het BEZOEK VAN DEN LEIDER AAN MAASTRICHT. Zaterdag heeft ir. Mussert het nieuwe districts- huis te Maastricht geopend. Daarbij heeft hij een rede gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide naar aanleiding van de moorden en an dere gebeurtenissen in de laatste weken voor gevallen: „Londen heeft natuurlijk eehoopt, dat er gijzelaars zouden worden terechtgesteld, om dat daardoor verbittering onder de bevolking zou ontstaan. Generaal Seyffardt wilde niet, dat er gijzelaars zouden worden geëxecuteerd. Wel zijn studenten van de universiteiten en hooge- scholen gevangen genomen. De Rijkscommis- saris wil, dat er rust en orde heerscht op de universiteiten en hoogescholen. Daartoe heeft de Duitsche overheid het recht. Aan ons, er zorg voor te dragen, dat er alleen studenten komen, die studeeren en niet zij die agitatie voeren. De studenten, die agitatie voeren, moeten maqr naar Duitschland om te werken. Als vaders van gezinnen naar Duitschland worden gezonden, dan is het billijk, dat perso nen’ van 18 tot 25 jaar ook naar Duitschland gaan om te werken. De verhalen over het op lakken van vrouwen en meisjes, zijn geruchten, 'leem mij maar namen van vrouwen en meisje», die opgepakt zijn. De Leider verzette zich ove rigens sterk tegen het denkbeeld, vrouwen en meisjes te verplichten in Duitschland te gaan, werken. De vrouwen en meisje? zullen in Ne derland de leege plaatsen moeten innemen. DU1KBOOTEN BRENGEN 15 KOOPVAARDERS TOT ZINKEN. Het opperbevel der weermacht maakte Februari het volgende extra-bericht bekend: Ondanks zeer hevige stormen en slecht.zicht zetten de Duitsche duikbooten den strijd tegen de vijandelijke scheepvaart voort. Zij brachten in den Atlantischen Oceaan en voor de Nooro- Afrikaansche havens aan de Middellandsche, Zee van krachtig beschermde convooien 15 schepen met een gezamenlijjteh inhoud van 103.000 brt. tot zinken, alsmedé een korvet, een convoo Tevens wordt nog ter kennis gebracht, dat Juist In des taetsten tijd in een grooter aantal gevallen van «traf kon worden afgezien, daar de zich hlerson Meldt u aan bij de Waffea-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland Afgdkondigd is Zaterdag een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, welke het practisch gevolg is van de rede, die de Rijkscommissaris op 30 Januari j.l. heeft gehouden en waarin hij de noodzakelijkheid betoogde van de totale con centratie der krachten in Nederland. Dr. Seyss- Inquart zeide: „Het spreekt vanzelf, dat thans in dezen strijd om Europa, nu het Duitsche volk den toestand van den totalen oorlog ingaat, ook Europa zijn dienovereenkomstige bijdrage moet leveren, reeds om zichzelf te handhaven en zijn aan spraak voor de toekomst te behouden. Er zal derhalve een zelfde totale concentratie der krachten ook hier in Nederland plaats vinden. Bij deze gelegenheid zou ik met allen ernst en nadruk er op willen wijzen, dat de toestand van heden geen beroep duldt op eenigerlei vroegere omstandigheden en betrekkingen. Ik zal mijn or ders geven. Zij moeten door allen strikt wor den uitgevoerd. In den huldigen toestand zou de weigering tot uitvoering van een dergelijke or der niet anders kunnen worden opgevat dan als sabotage.” In aanvulling hierop wordt gewezen op den tekst van de bepalingen tegen sabotage, vervat in jle op 9 Januari 1943 uitgevaardigde verorde ning van den Rijkscommi saris voor de bezette Nederlandsche gebieden inzake de handhaving van de openbare orde. In afdeeling I van deze verordening wordt gezegd: (1) Hij die opzettelijk een ingevolge gelden de rechtsvoorschriften strafbaar feit pleegt, het welk tot oogmerk heeft dan wel aanleiding kan geven tot het in. gevaar brengen van de open bare orde of van de veiligheid van het open bare leven in het bezette Nederlandsche gebied, wordt als saboteur gestraft met den dood. (2) Poging tot en deelneming aan het straf baar feit zijn op gelijke wijze strafbaar als het voltooid strafbaar feit. De tekst van de in den aanhef bedoelde ver ordening luidt: VERORDENING Van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de instand houding van de productie en de verdeeling van goederen, alsmede van den arbeidsinzet. Op grond van par. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening van de Regeerings- bevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (R.W.B. 1, blz. 778) bepaal ik: Art. 1. De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (commissaris-gene- raal voor Financiën en Economische Zaken ot commissaris-generaal voor Bijzondere Aangele genheden) kan alle maatregelen nemen, welke noodzakelijk zijn tot de instandhouding van de productie of de verdeeling van goederen dan wel van den arbeidsinzet. Hij kan het recht tot het bij afzonderlijke beschikking treffen van zoodanige maatregelen ook aan andere in stanties overdragen. Art. 2. Wordt de maatregel, als bedoeld in artikel 1. bij een rechtsvoorschrift getroffen, dan wordt deze door de pers, de radio, door aan- i' "■- ""Ti’f-J--a HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT OVER HERDERLIJKEN BRIEF Op den gemeenschappelijken vormingsdag der Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten, die Zondag te Utrecht is gehouden, heeft de leider der N.S.D.A.P. in f dienstleiter Schmidt, er niet den fel aan laten bestaan, dat het niet slechts den wil, maar ook de machtsmid delen heeft om eiken tegenstand te onderdruk ken, dié het openbare leven in dit land zou kun nen bedreigen. De vaak beproefde kameraadschap der Duit- eche en Nederlandsche mannen en vrouwen, die door dezelfde idee zijn bezield, zou ook, zooals van Geelkerken op deze bijeenkomst heeft ver klaard, onder nog moeilijker omstandigheden aan den dag treden, daar zij door tegenstand met gebroken, doch slechts gehard kan worden. Zoo is van deze bijeenkomst in de stad van het hoofdkwartier der N.S.B. een dringende verma ning en waarschuwing uitgegaan aan allen, wien het aangaat. Wie deze woorden goed begrijpt en behartigt, zal niet alleen in zijn eigen belang, maar ook voor het welzijn van zijn volk han delen. Wie evenwel deze waarschuwing in den wind meent te kunnen slaan, z'al te laat inzien, dat hij zich door valsche parolen heeft laten in palmen en het weliijn van zijn landslieden in het uur der beslissing over zijn of niet-zijn lichtvaar dig op het spel heeft gezet. in scherpe, ondubbelzinnige bewoordingen be paalde- Hauptdienstleiter Schmidt zijn stand punt ten opzichte van den herderlijken brief, die dezen Zondag van de kansels der Katholieke kerken is voorgelezen, om de geestelijkheid te rug te wijzen binnen de perken, die haar door de wet der kerk zijn gesteld. Waarom klaagt men het bolsjewisme niet aan, dat de kerk wil vernietigen, zoo vroeg hij, waarom valt men ons aan, die toch verklaren, dat ieder op zijn wijze mag zalig worden. Waarom- bidt men voor de Joden, terwijl honderdduizenden Duitsche zonen zijn gevallen. Waarom stelde de Katholieke kerk zich niet in de bres voor de 400 millioen Indiërs, die door Engeland onderdrukt worden en voor wie Gandhi den hongerdood onder de oogen ziet. Wij doen geen stap terug en wij maken be- zwaar om de Nederlanders in één adem met de Joden te noemen. De Rijkscommissaris heeft 2! Januari in den Haag verklaard: „Als men iets spannen’Tot dusver hebben wij evenwel van de kerk in dit opzicht nog niets vernomen, afgezien van het feit, dat zij de N.S.B.-ers niet begm- en niet toelaat tot de kerkelijke sacramenten. Als de Katholieke kerk zich thans wil opwerpen tot voorspraak van degenen, die zooals dit heet in de. afkondiging van den kansel ge troffen zijn door de hardheid van de bezettende macht, kunnen wij daaromtrent slechts zeggen, dat het mooi geweest zou zijn, als men derge lijke woorden ook had gehoord in de Meidagen van 1940 toen men de N.S.B.-ers in den kerker Wierp. De Katholieke kerk meent in een brief den Rijkscommissaris haar beklag Bureau: Fa. A. J. OSINQA - BOLSWARD Marktstr. 13 - Tel. 451 - Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toez. der adv. Donderdags tot 10 Verantw. voor de advertenties: A. J. Osinga Eolsward schikking in werking. Artikel 4. (1) Hij, die opzettelijk in strijd handelt met een volgens de artikelen 1 tot en met 3 gegeven bevel, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden of met een de zer straffen. (2) Poging is strafbaar. 43) Wordt het feit door schuld gepleegd, dan wordt de dader gestraft met gevangenis straf van ten hoogste een jaar of met geldboete van ten hoogste vijftigduizend gulden. (4) De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-ge neraal voor Financiën en Economische Zaken of commissaris-generaal voor Bijzondere Aangele genheden). Deze klacht kan worden ingetrok ken totdat het vonnis in tweede instantie in kracht van gewijsde is gegaan. (5) De bij de leden 1 tot en met 3 strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten, als be doeld in artikel 2, lid 2, der verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche Rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze luidt inge volge de bekendmaking no. 72/1942. Artikel 5. Deze verordening treedt in werking op dag harer afkondiging. ’s-Gravenhage, 19 Februari 1943. De Rijkscommissaris voor bezette Nederlandsche gebied: SEYSS-1NQUART. 17 SCHEPEN (104.000 BRT.) VAN EEN CONVOOI VERNIELD. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Febr. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Scholen Duitsche duikbooten vielen in den Atlantischen Oceaan een krachtig beschermd convooi aan. In de hevigste gevechten boorden zij 17 schepen, in totaal metende 104.000 bn. .n den grond en torpedeerden drie andere stoom schepen. plakking of op andere ter plaatse gebruike lijke wijze afgekondigd en wordt deze door deze afkondiging geldig, voor zoover daarin niets anders is bepaald. Art. 3. (1) Wordt een maatregel, als bedoeld in artikel 1, bij afzonderlijke beschikking ge troffen, dan geschiedt dit schriftelijk. (2) De beschikking houdt in: 1) de aandui ding van de instantie, welke de- beschikking geeft; 2) den naam en het adres van dengeen, op wien de verplichting rust; 3) oe nauwkeurige aanduiding van het bevolen handelen of nala ten; 4) de plaats waar en het tijdstip waarop een bevolen prestatie moet worden verricht; 5) de plaats en het tijdstip van de uitvaardiging; 6) de onderteekening van de instantie, welke de beschikking geeft. (3) De instantie, welke de beschikking geeft, maakt deze aan dengeen, op wien de verplich ting rust, bekend. Is dit volgens haar oordeel niet mogelijk, dan wordt de beschikking bekend gemaakt aan den burgemeester der gemeente, waarin degeen, op wien de verplichting rust, hier te lande zijn woonplaats heeft of laatstelijk heeft gehad. (4) Als bekendmaking van de beschikking is in ieder geval te beschouwen: 1) beteeke- ning; 2) overhandiging tegen bewijs van ont vangst of 3) mededeeling door middel van aan- geteekenden brief. (5) Door de bekendmaking treedt de bè-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1