BOLSWAQDEtt EDITIE Vrijdag 5 Maart 1943 2e Jaargang. No. 9. EUROPA MOBILISEERT! Wie met zijn stroom niet zuinig is, zit weldra in de duisternis”. GEEN WOORDEN MAAR DADEN! VERLIEZEN DOOR ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. i. WESTERGOO *ta n DENK AAN 27 MAART. ■jl 1LI lijn”. v dat in het houden. De leider Mussert, De Rijkscommissaris, rijksminister dr. Seysslnquart, ontving Maandag in Den Haag den drager van het Ridderkruis, SS-RottenführerGerardus Mooyman. V.r.n.1.: Rijkscommissaris rijksminister dr. Seyss Inquart, SS-Rotten-führer Gerardus Mooyman en SS-Gruppen- (SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax s.) 100 cent 7 cent nu; i geweest niet alleen van onze groote gemeenschappelijke cultuur, maar ■wijzen, dat in het oosten wordt beslist over de toekomst van Duitschland en geheel Europat „Het resultaat moet «n zal onze overwinning harden en ons ook innerlijk plaatsen op den bodem van een wreed heden. Dan wordt het voor ons gemakkelijker een betere toekomst te veroveren. Dr Dietrich wees er on. de binnenscheepvaart, het havenwezen en het staatsbedrijf der P.T.T. Deze bepaling is niet van toepassing op jeug dige werknemers in den leeftijd tot 18 jaar en op werknemers, die op proef of als hulp zijn aange steld, indien de dienstbetrekking niet langer dan een maand na het in dienst treden voortduurt. De beschikking van het Arbeidsbureau, waai- door een dienstbetrekking wordt ontbonden, wordt schriftelijk aan het bedrijf toegezonden. Een afschrift van de beschikking wordt door het Arbeidsbureau aan den werknemer toege zonden. Aanmeldingsplicht. Hij, die volgens het voor gaande onder a, b en c en het bepaalde voor jeugdige werknemers en op proef of als hulp aangestelde arbeiders voor de ontbinding van zijn dienstbetrekking geen toestemming noodig heeft, dient zich na het verlaten van de betrek king, wplke hij tot dusver bekleedde, bij het voor Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhouts Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’s NIEUWSBLAD, Bol sward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losse nummers 10 et. Hoofdredacteur L. Kiezebrink, Sneek. PlaatsVerv. hoofdradde. Smit, Sneek. WIECJWSBDAD VOOB MET WESTKW VAW FRIESLAND Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland PROCLAMATIE VAN DEN FÜHRER. REDEVOERINGEN VAN HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT EN MUSSERT. Het was op 24 Febr. 1920, dat Hitler in het Hofbrauhaus te München zijn partijprogram af kondigde. In dezelfde zaal is vorige week Woensdag een proclamatie van den Führer voorgelezen, ter gelegenheid van dezen partij- verjaardag. Hitler betreurt het daarin, dat zijn taak aan het oostfront (waar de plicht hem dwingt thans onvermoeid bezig te zijn met de voorbereiding van het keerpunt, zooals aSn het slot van de proclamatie wordt gezegd), hem verhindert persoonlijk aanwezig te zijn. Voorts wijst hij er op, welk lot het Duitsche volk en ge heel Europa zou hebben getroffen als het natio naal socialisme niet was gekomen. Daarbij trekt hij een parallel tusschen den huidigen strijd en den binnenlandschen, dien de partij destijds had te voeren en waarin eveneens de weg naar het succes geen veilige en gemakkelijke was. Tegen over dezelfde vijanden staat men nu weer en de Führer stelt in dit verband uitvoerig in het licht, hoe het nationaal socialistische Duitschland ook nu onwrikbaar is besloten onder geen omstandig heid te capituleeren of den strijd op te geven, voordat de overwinning op de bolsjewistische- plutocratische vernietiging, geleid door het Jo dendom, is behaald. in ’t begin van de proclamatie wordt er op gewezen, dat ’t den vijand in ’t oosten is gelukt, Zooals den vorigen winter, door de natuur krachten, ook nu een deel der zomersuccessen ongedaan te maken. Maar evenals vorig jaar, zoo verklaart Hitler, zullen zij ook thans de Vreeselijkste ontnuchtering beleven. Want het Duitsche volk zal thans gerst goed al zijn krachten oproepen en inspannen in een omvang, als in de geschiedenis der menschheid nog nooit voor een oorlog geschied is. Wij zul len ook geen seconde aarzelen om de landen, die voor ’t uitbreken van dezen oorlog verantwoor delijk zijn, te betrekken bij de prestaties in dezen historischen strijd. Wij zullen het als een na tuurlijke zaak beschouwen geen vreemde leven» te ontzien in een tijd, die van ons eigen leven zoo zware offers vraagt. Wij zullen in onwrik bare, trouwe gemeenschap met onze bondgenoo- ten een mobilisatie van de geestelijke en stoffe lijke waarden van Europa ten uit voer leggen, Zooals ons werelddeel in zijn geschiedenis van duizenden jaren nog niet heeft gezien. Deze mobilisatie is ook noodig om geheel Europa het eigen volksche leven te verzekeren, dat de grondslag is i ook van het stoffelijke bestaan van dit wereld deel. Hitlertbesluit zijn proclamatie met er op te zijn laatste woonplaats of gewone verblijfplaats bevoegde Arbeidsbureau aan te melden. De werkgevers zijn verplicht de werknemers, die vqor de vervulling van de taak van het be drijf kunnen worden gemist, onder opgave van hun persoonlijke gegevens en adres, onverwijld schriftelijk bij het Arbeidsbureau aan te melden Beperking van aanstellingen. Particuliere werkgevers mogen werknemers met inbegrip van leerlingen en volontairs met of zonder toe lage slechts aanstellen met toestemming van het Arbeidsbureau. Qit geldt eveneens voor de privaatrechtelijke lichamen, waarin de Staat, een provincie, een gemeente of een ander publiek rechtelijk lichaam deelneemt Hetzelfde geldt ten aanzien van de aanstelling van werknemers door den Staat, een provincie, een gemeente of een ander publiekrechte!’jk li chaam. Deze beide bepalingen zijn niet van toepas sing, indien er sprake is van werknemers a. die door een Arbeidsbureau zijn aangewezen, of b. die in bedrijen van den mijnbouw, van den land- en tuinbouw, bij de zee- en binnenvaart, bij de zee- en binnenvisscherij of op het gebied van de gezondheidszorg moeten worden aange steld of te werk gesteld. Als werkneme s .vorden in den nrjnbouw n:et verstaan letsjongens, 1 erjongens voor machi nes, leerlingen of volontairs met of zonder toelage. Aan de toestemming tot ontbinding van dienstbetrekkingen en tot aanstelling van werk nemers kunnen voorwaarden worden verbonden. Voor het verleenen van toestemming a. tot ontbinding van een dienstbetrekking is bevoegd het Arbeidsbureau, in welks gewest de werk plaats is gelegen b. tot aanstelling is bevoegd het Arbeidsbureau, in welks gewest het bedrijf of het huishouden is gelegen, dat voornemens is tot aanstelling over te gaan. De verordening bevat voorts overgangsbepa lingen en strafbepalingen en is met 1 Maart in werking getreden. 2978 gevangenen, 293 pantserwagens, 26 stuk- ken geschut, 806 machinegeweren, 114 granaat, werpers, 206 pantserbuksen en 1036 automati- De organisatie der N.S.B. Nu de N.S.B. meer en meer bevoegdheden verwerft, zullen velen wel eens iets willen weten van de opbouw dezer Beweging, wel ke geroepen is bet volk te leiden. Om deze moeilijke en verantwoordelijke taak te kunnen vervullen moet zij wel uit stekend zijn georganiseerd. Zooals bekend gaat die organisatie uit van het Leidersbeginsel, immers op die basis staat het Nationaal- socialisme. Dit beteekent dus dat de Bewe ging in al haar geledingen wordt geleid niet door „besturen'’ maar door leiders, die ter zijde worden gestaan door medewerkende functionarissen. Elke leider is persoon- 1 ij k verantwoordelijk voor den gang van zjc ken in zijn onderdeel. Bij foutieve beslissin gen kan dus de verantwoordelijkbeid niet op anderen worden geschoven, de betrokken lei der is immers persoonlijk aansprakelijk en juist daardoor wordt de juistheid van geno men maatregelen ten zeerste bevorderd. De verantwoordelijke leider kan echter uiteraard nooit alle werkzaamheden alleen zeil* verrichten, en daarom wordt hij terzijde gestaan door functionarissen voor de ver schillende af deelingen. Het hoogste orgaan, het Hoofdkwartier is dan ook verdeeld in talrijke afdeelingen, waar van de belangrijkste wel zijn: die voor Front- zorg, Bestuurszaken, Sociale Zaken, Propa ganda, Vorming, Financiën enz. Naarmate barer behoefte hebben al deze afdeelingen weer hun vertakkingen in de la gere organen, sommige tot in de groepen en blokken toe. Met deze laatste roeren wij de z.g. verticale opbouw van de Beweging aan, tegenover de eerstgenoemde verdèeling in afdeelingen de z.g. horizontale organisatie. De verticale opbouw n.l. is de organisatie van het Hoofdkwartier naar beneden tot in de kleinste eenheid, het blok. Het Hoofdkwar tier is het leiding gevende centrum der Be weging, daaronder volgen dan de districten, elk omvattende een gebied, waarvan de gren zen samen vallen met onze provincies. Hier in het noorden hebben wij dus de districten Groningen, Friesland en Drenthe. Aan het hoofd van. elk district staat een districtleider. Elk zoo’n district bestaat weer uit een aan tal kringen, waarvan de grenzen ^ijn aange past aan natuurlijk gegroeide gebieden, bv. in Groningen de kring Westerkwartier enz., in Friesland Oostergoo enz., in Drente Zui- derveM enz. Aan het hoofd van den kring staat een kringleider. Op de kringen volgen de groepen, de kleinste zelfstandige eenheid in de Beweging. Ln middelgroot© plattelands gemeenten zal de groepSg het alge meen samenvallen met de gemeentegrens. De groepsleider heeft de leiding in de groep welke tenslotte nog verdeeld is in wij- J^n en blokken, met aan het’ hoofd resp. wijk- en blokleiders. De laatste staat dus hei meest in rechtstreeksch contact met de bewoners van zijn blok al of niet-leden der N.S.B. Op deze blokleiders rust vooral in deze tijd een zeer groote verantwoordelijk heid, dat zal ook uit volgende artikelen blij ken. GEMEENTELIJKE AANGELEGENHEDEN. De Burgemeester van Sneek, heeft ter waar neming van de taak van den gemeenteraad, I met ingang van een nader te bepalen da tum benoemd tot hoofd der openbare lagere school IV, de heer J. Faber, hoofd der openbare lagere school te Makkum, ter voorziening in de vacature R. Posthumus; II met ingang van 1 Maart 1943 benoemd tot leeraar in na.uur. en scheikunde aan het stede lijk gymnasium aldaar, den heer Ir. A. P. W. Münch, tot d en da urn tijdelijk alszoodanig werkzaam, ter voorziening m ue vacatuie Dr. G. B. R. de Graaff, meehelpen bouwen aan de vestingwerken in Europa. De studeerende jeugd van Nederland ontvangt iets van het volk daarom verwacht her volk dat de student datgene wat hij van de ge meenschap krijgt later aan het volk teruggeeft alleen ernstig strevende studenten mogen daai- om worden toegelaten. Wanneer zij met hun studie gereed zijn, moeten zij zich verplichten een jaar lang voor hun volk en voor Europa in Duitschland te werken. Mussert sprak echter de hoop uit, dat ’t aantal Nederlanders, die aan het front voor Europa vechtéTT, eens grooter zal zijn. Deze eisch kan worden verwezenlijkt, wanneer het volk als eenheid kan optreden. Mussert zeide te betreuren, dat dit nog niet het geval is, want hij ziet de Nederlanders liever als soldaten gaan, dan dat zij als arbeiders worden opgesteld. Hoe meer soldaten Nederland levert, des te beter is zulks voor het volk en voor Europa. Hauptdienstleiter Schmidt beantwoordde ae vraag waarom de leden van de N.S.B. niet naar Duitschland worden gestuurd aldus Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten vormen in dit land een gezworen gemeenschap, een ge meenschap, die ook dan haar kracht zou bewij zen, wanneer verschillende Nederlanders geloo- ven, dat hun uur gekomen is. Hauptdienstleiter Schmidt richtte ook de volgende duidelijke waarschuwing aan al die kringen, die zich met plannen voor aanslagen bezig houden Wij zul len het niet toelaten, dat men in dit land het moordende staal opheft”, waarna hij aan alle nationaal-socialisten den dringenden oproep richtte, geen oogenblik te aarzelen om van het recht van zelfverdediging op de krachtigste wij ze gebruik te maken. Inzake de voedselpositie verklaarde hij, dat ei geen reden tot bezorgdheid bestaat. Wel dient er op te worden gelet, dat er een rechtvaardige verdeeling wordt toegepast;. Wij zullen gemeen schappelijk front maken tegen den sluikhandel et, hieraan paal en perk stellen. Wanneer het het Groot-Duitsche Rijk op het gebied van de voed selvoorziening beter gaat dan mag men hier met vergeten, dat daar ook geheel anders en one de moeilijkste omstandigheden van herhaalde bomaanvallen wordt gewerkt. Men moet der halve het Duitstiie volk meer gunnen, want h presteert ook meer. Beide sprekers hebben ook iets gezegd over de houding van het ambtenarencorps. MussertDe Nedenandsche ambtenaar heeft er nooit* naar gevraagd, of hem de regeering bevalt of niet. Veeleer is het de trots van het ambtenarencorps geweest, in alle omstandigheden zijn plicht te doen, en ik weet, dat no'g op z’n minst 90 zijn plicht wil vervullen. Zou de een of ander nog probeeren de rol van martelaar te spelen, dan zouden alle anderen toch blijven. Het gezonde menschel verstand zal spoedig wel weer baan braken. Hauptdienstleiter Schmidt: „Wanneer van de zelfde zijde, die zich tégenover de wereldpolitie ke gebeurtenissen hulpeloos heeft getoond, ge probeerd zou zijn om het ambtenarencorps in dit land op te hitsen, dan dienen allen, die zich laten verleiden te weten, dat zij hun post mbeten ver laten. Er zijn genoeg N.S.B.ers, die in staat-zijn de vrijgekomen plaatsen te bezetten. Lang ge noeg hebben wij de anderen aangespoord met ons te gaan. In de toekomst kunnen wij ons niet meer om hen bekommeren”. Heeft Hauptdienstleiter Schmidt ook ditmaal nog even stil gestaan bij den jongsten herder lijken brief, Mussert zeide zich tot de kerken wendend „Wanneer zij lust hebben, zich in den strijd te mengen, dan zal niemand hen beletten naar Rusland te gaan om zich daar actief te scharen in het front der bolsjewisten. Mussen maakt in dit verband gewag van de uitlating van een goeden Nederlandschen katholiek, die dezer dagen de opmerking maakte men moest de vijf Nederlandsche bisschoppen in een extra-trein zetten en naar den Paus sturen, waarbij zij een brief van den volgenden inhoud moesten mee nemen „Hier hebt gij vijf agenten van Moskou, geef ons daarvoor priesters terug, want die heb ben wij wel noodig”. DU1TSCHERS OPGELET I Volgens par. 1 der Ausweispilichtverordnung (130/42) zijn ook alle Rijksduitschers, die het 15e levensjaar hebben volbracht, verplicht steeds een geldig, te hunnen name gesteld van een foto voorzien officieel bewijs bij zich te dragen en op verlangen aan eiken Duitschen en Nederland schen politiebeambte te toonen. Rijksduitschers die een dergelijk bewijs nie, bezitten, kennen bij den Beauftragte des Reichs- kommissars Polizeioffizier voor de pro vincie, waar zij woonachtig zijn onder inleve ring van twee foto’s (37 X 52 mm) de uitrei king van een voorloopig persoonsbewijs aan vragen. Wie zonder een geldig bewijs wordt bevonden, stelt zich bloot aan het gevaar te wor den overgebracht naar het naaste politiebureau en aan straf. RAUTER SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. MUSSERT TE LEEUWARDEN. In een meer dan volle Harmoniezaal heeft Mussert vorige week Donderdag te Leeuwarden een rede gehouden yi het kader van de actie voor nationale eenheid tegen het bolsjewisme. Voordat Mussert aan het woord kwam sprak de districtsleider van Weperen een kort welkomst woord dat speciaal gericht was tot de aanwezige Duitsche autoriteiten en de niet-leden van de N. S. B., die, zooals spr. het uitdrukte, den moed Jiadden gehad om door den muur van tegenstand neen te breken om naar deze bijeenkomst te ko men. Nadat gramofoonmuziek ten gehoore was gebracht en een groep van den arbeidsdienst enkele liederen had gezongen, beklom Mussert het versierde podium voor het uitspreken van zijn rede. Hij bepaalde zijn gehoor voornamelijk Aot den harden strijd aan het Oostfront, welke tegen het bolsjewisme wordt gevoerd tot be houd van Europa. Er zullen thans ook van' het Ne derlandsche volk offers voor de overwinning van dez^n strijd worden gevraagd in welk ver band gewezen werd naar de concentratie van krachten. Komende tot de in ons land gepleeg de sluipmoorden verklaarde Mussert. dat hij met wenschte dat Nederianosch’bloed als wraak voor deze moorden in Nederland zou vloeien. De districtsleider sloot de vergaderina. waarna hei zesde couplet jan het Wilhelmus w^rd gezon gen. Den volgenden dag heeft Mussert familieleden van gesneuvelde Fnesche kameraden bezocht. VOORKOMT VERKWISTING VAN ELECTRICITEIT. Iedereen zal moeten toegeven, dat het ver kwisting is om het electrische licht overdag te laten branden. Hetis ook verkwisting, wanneer lampen worden gebruikt op plaatsen, waar wei nig of in het geheel niet wordt gewerkt, of waar lampen van geringere lichtsterkte voldoen de zouden zijn. Dikwijls is het voldoende gebruik te maken van een bureaulamp, een schemerlamp, een hoeklampje of anderszins. Elk lid 4ki het gezin dient er steeds op bedacht -te' zijn het verbruik vaji energie tot het hoogst nopdzakelijke te be perken. Het is ieders eigen belang, want wie zijn rantsoen overschrijdt krijgt boete of wordt van den toevoer afgesneden,. SCHEEPSVERLIEZEN DER "GEALLIEERDEN IN FEBRUARI 576.800 BRT. Het opperbevel der weermacht maakte Maan dag bekend In den strijd tegen de scheepsruimte van Groot-Brittannië en de Ver. Staten van Noord- Amerika brachten duikbooten in Februari 82 vij andelijke koopvaardijschepen met een totalen in houd van 545.300 brt. tot zinken en torpedeerden zij 14 andere schepen, waarvan een aantal als gezonken kan worden beschouwd. Alotortorpe- dobooten boorden 3 koopvaardijschepen mei een gezamenlijken inhoüd van 6500 brt. in jen grond. De luchtmacht bracht in dezelfde periode 5 koop vaardijschepen met in totaal 25.000 brt. tot zin ken en beschadigde 14 koopvaardijschepen ten deele zwaar. Zoodoende werden in de maanc Februari 576,800 brt. aan vijandelijke koopvaar- VERANDERING VAN DIENSTBETREKKING ZONDER TOESTEMMING VERBODEN. Afgekondigd is een verordening van den Rijkscommissaris betreffende beperking van het veranderen van dienstbetrekking. Werkgevers en werknemers met inbegrip van leerlingen en vo lontairs met oj zonder toelage mogen eerst dan de dienstbetrekking opzeggen, indien het Ge westelijk Arbeidsbureau heeft’toegestemd in de ontbinding van de dienstbetrekking. Een opzeg ging zonder voorafgaande toestemming is ongel dig. In bijzondere uitzonderingsgevallen kan het Arbeidsbureau achteraf in een opzegging toe stemmen. Een toestemming is niet vereischta. Indien dé''onderneming op grond van een rechtsvooi- schrift of bevel van een tot stillegging bevoegde instantie wordt stilgelegd b. indien de werk nemer op proef of «Is hulp is aangesteld en de dienstbetrekking binnen een maand na het in dienst treden wordt beëindigd c. indien de Staat, de provinciën, de gemeenten of andere ‘publiekrechtelijke lichamen, dan wel De Neder landsche Bank hun werknemers opzeggen d. bij o tbinding v;.n de dienstbetrekking tusschen een privaatrechtelijken rechtspersoon en haar wet telijke vertegenwoordigers e. bij huishoudelijke werkzaamheden in loondienst. Evenmin is toestemming vereischt bij ongere gelde dienstverrichtingen of tewerkstellingen tegen een geringe vergoeding, welke niet onder worpen zijn aan de verplichte ziekteverzeke ring. Dienstbetrekkingen kunnen alleen door het Ar beidsbureau worden ontbonden in de onderne mingen, behoorende tot de volgende bedrijfs takken en in de inrichtingenmijnbouw, pro ductie van aardolieproducten, van motorbrand stoffen en smeermiddelen, water-, gas- en electriciteitsvoorziening, ijzer- en staalproductie, smelterijen van non-ferro-metalen en fabrieken van halffabrikaten, productie van ijzer-, staal- en metaalwaren, machinefabrieken, werktuig- fabrieken, constructiewerkplaatsen, scheeps werven, vliegtuigfabrieken en fabrieken voor den voertuigbouw, electro-technische en opti sche industrieën, alsmede fabricage van instru menten, chemische en rubber industrie, textiel-, Ideeding- en hout verwerkende industrie, ver keerswezen, met inbegrip van de spoorwegen. WEERMACH 1SBERICH1. Derde bolsjewistische pantserleger ten Z. van Charkof nauw omsingeld. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 4 Maart. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front worden de krijgsoperaties door regen en modder sterk belemmerd. De Duitsche tegenaan val maakt ondanks de moeilijke weers- en ter- reingesieldheid nieuwe vorderingen. Over een fromoreedte van 250 K.M. staan onze aanvals- divisies aan den midden- en bovenloop van de Donetz. De stad Slawjansk werd stormender hand veroverd. Een ver achter het front afge sneden vijandelijke formatie werd tot den strijd gedwongen en uiteengeslagen. Het gros van het derde bolsjewis.ische pantserleger is in het ge bied ten Zuiden van Charkof nauw omsingeld en probeert tevergeefs naar alle richtingen dooi te breken» De lievige afweergevechten in het gebied ten N.W. van Koersk duurden ook gisteren voort. Nieuwe in veie golven achter elkaar uitgevoerde aanvallen der bolsjewisten in het gebied ten N.W.uvan Orel werden met zware verliezen af geslagen. Laat de Führer er in zijn proclamatie geen twijfel aan dat ook de bezette gebieden het hunne zullen hebben te presteeren nu Duitsch land zijn krachtsinspanning nog in ongekende mate vergroot, Hauptdienstleiter Schmidt liet op den gemeenschappelijken vormingsdag van lei ders der N.S.D.A.P. en N.S.B. in het district Lim burg, Zondag te Roermond gehouden, er even min twijfel over heerschen dat ook in Nederland alle krachten voor den totalen oorlog moeten worden ingespannen. Wie zich echter niet vrij willig wil inschakelen, zal zich dwang moeten laten welgevallen. Want de tijd is gekomen, dat men ook in Nederland aan het werk moet gaan en wanneer men het niet uit eigen beweging doet, dan zullen wij, aldus de spr., als natio- naal-soc'ialisten iets moeten helpen. Mussert. die eveneens in deze bijeenkomst een rede hiela, beaamde dit, „Want”, zeide deze, „wij kunnen het er niet op laten aankomen dat deze oorlog wordt verloren”. Voorts betoogde deze dat hij alles in het werk zou stellen om gedaan te krijgen dat elke jongeman in korten tijd bij den Nederlandschen Arbeidsdienst komt en verklaarde onder luiden bijval dat hij ook alles zal doen wat in zijn vermogen is om ae jeugdige leden van den Arbeidsdienst te laten Te Roermond is Zondag een vormingsbijeenkomst van de N.S.D.A.P. en de N.S.B. ge- -van da Nationaal Socialistische Beweging dor Nederlanden, ir. A. A. inspecteert de anngetreden eereforinaties. Luiks, Hauptdienstleiter Schmidt. (Bildarchiv NSDAP-Stapf-Pax s) De aa.i het Noord-Tunesische front nieuw ge_ wonnen stellingen viel de vijand gisteren oen geheefen dag tevergeefs aan. Tijdens de gevechten in de afgeloopen week werden aan het Noord-Tunesische front 2110 gevangenen gemaakt, 68 pantserwagens en gepantserde verkenningswagens werden stuk ge- s’choten en 3b stukken geschut verniela. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen vlogen overdag boven Noord-Duitschland zonder bom men neer te werpen. In aen afgeloopen nacht d de Britsche luchtmacht West- en N.W. Duitsch gebied aan. Vooral in. het gebied van Groot Hamburg en landelijke gemeenten in de omge ving ontstond door brisant- en brandbommen vrij grootè schade aan gebouwen. De bevolking leed verliezen. Nachtj^gers, luchtdoelartillerie van de luchtmacht en luchtdoelartillerie der ma. rine schoten 14 meermotorige vliegtuigen neer. Een ander vijandelijk vliegtuig werd overdag aan de Noorsche kust neergeschoten. In den nacht van 3 op 4 Maart bestookte de Duitsche luchtmacht het gebied van Groot Lon den met brisantbommen van zwaar kaliber en duizenden brandbommen. dijtonnage vernietigd. Duikbootefi brachten voorts 1 kruiser, 1 torpedojager en 3 konvooi- vaartuigen tot zinken. Andere eenheden van de marine -.’ernietigden 3 motortorpedobooten, 2 pa trouillevaartuigen, 1 ravitailleeringsschip en 1 duikboot. Voorts werden door de luchtmacht 1 duikboot tot zinken gebracht en 2 kruisers, als mede 1 klein oorlogsvaartuig beschadigd VAN DE FRONTEN. Uit de Duitsche en Italiaansche weermacht- benchten blijkt, dat, terwijl de aanvalsopera- ties in de bergen van Centraal Tunesië zijn af geslotenwaarbij in totaal bijna 4000 gevan genen zijn gemaakt; 235 tanks, 169 gepantserde verkenningswagens en 160 stukken geschut en gemotoriseerd geschut buitgemaakt of vernie tigd Duitsch-^Italiaansche formaties op en kele plaatsen van het Noord-Tunesische front aanvielen waar ondanks krachtig vijandelijk verzet successen werden behaald. Aan het 'Oostelijk front heeft de Duitsche. tegenaanval in het Donetzgebied succes, Krama- torskaja en Losowaja werden stormenderhand genomen, in het gebied van Izjoem werd over een breed front den middenloop van de Do netz bereikt. Ook ten Oosten van Slawjansk en in het gebied ten Noord-Westen van Charkow zetten de Duitsche divisies den wijkenden vij and na, sneden verscheidene vijandelijke afdee lingen af en hakten hen in de pan. Elders werden de Sovjet-aanvallen aige- slagen. Het bruggehoofd van Demjansk ten zuidoosten van het llmenmeer, waarop de bols jewisten veertien maanden lang met ontzetten de verliezen aan menschen en materiaal tever geefs hebben stormgeloopen,\werd door de Duit sche troepen volgens de plannen ontruimd. Het sedert lang voorbereide achteruitschuiven van de Duitsche linies geschiedde stap voor stap, na dat al het oorlogstuig en alle wapens bijtijds waren weggevoerd. De ontruiming zelf voltrok zich zonder dat hierbij hinder van den vijand werd ondervonden. Ook de stad Rijew werd volgens de in de plannen voorziene bewegingen ter verkorting van het front ontruimd. Achterhoeden, die de stad sinds dagen nog slechts bezet hielden, maakten zich in den nacht van 2 op 3 Maart, na het opblazen van de bruggen over de Wolga, on gemerkt van den vijand los. Welke materiaalverliezen de Sovjettroepen lij den, blijkt uit het feit, dat zij in Februari 886 vliegtuigen verloren en alleen in de periode van 21 tot 28 Februari 1060 pantserwagens. VON RIBBENTROP VIER DAGEN IN ITALIË. De Duitsche minister van buitenlandsche za ken Von Ribbentrop heeft in opdracht van den Führer van 24 tot en met 28 Februari in Italië vertoefd. Verschillende hooge Duitsche diploma tieke en militaire persoonlijkheden vergezefden hent. Von Ribbentrop heeft den Duce een per soonlijke boodschap van 'den Führer overhan digd en langdurige besprekingen met hem ge ijld. Daarbij bleek de totale overeenstemming in opvattingen, die steeds tusschen Duitschland en Italië heeft bestaan en die den waarborg voor de overwinning in den /gemeenschappelijken strijd biedt, dien Duitschland en Italië in volle dige solidariteit met Japan en de overige bond- genooten voeren. Zondag vielen Engelsche vliegmjgen in de late namiddaguren een stad in het Oosten van het land aan. Door het stelselloos afwerpen van bommen op woonwijken ontstonden daarin groote schaden aan gebouwen en de'Nederland- sche burgerbevolking had wederom 14 dooden, 9 zwaar gewonden en talrijke licht gewonden te betreuren. Met inbegrip van deze slachtoffers bedragen de totale verliezen van de Nederlandsche bur gerbevolking door Engelsche luchtaanvallen in de maand Februari 69 dooden, 55 zwaargewon den en talrijke lichtgewonden. Bureau: Fa. A. J. OSINGA - BOLSWARD Marktstr. 13 - Tel. 451 - Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 16 m.m. elke m.m. meer Toez. der adv. Donderdags tot 10 Verantw. voor de advertenties: A. Osinga Eolsward t Tevens wordt nog ter kennis gebracht, dat jufs’ in den toetsten tijd in een grooter aantal

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1