w I MELWSBL4I) VOOR HET H ESTEV VAN FRIESLA.MI BOLSWABBEn EDITIE Gerardus Mooyman verwerft het Ridderkruis. 1 I 2e Jaargang. No. 10. tföudt uw gasverbruik in toom, en soaart eiken dag wat stroom”. A Vrijdag 12 Maart 1943 I n f 27 MAART IS EEN BELANGRIJKE DATUM Kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenver- ba: P& JWigfross-O-II- E s) ge. WESTERGO 100 cent 7 cent uur zal stof, De Rjjkscommissaris, rrjksminister dr. Seysalnquart, ontving Maandag in Den Haag den drager van het Ridderkruis, SS-RottenführerGerardus Mooyman. V.r.n.1.: Rijkscommissaris rrjksministnr dr. Sevss Tnquart, SS-Rotten-führer Gerardus Mooyman en SS-Gruppen- - (SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax s.) Bij J. Dijkstra, Kerkhcflaan 21, en de streekleidster, G. Koopmans, le Oosterkade 51, worden boeken voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland in ontvangst genomen. Eén berichtje is voldoende, en de Jeugdstorm komt Uw boeken-gave gaarne bij U thuis afhalen 1 23 SCHEPEN VERNIETIGD. (Extra Weermachtbericht) HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 10 Maart. Het opperbevel der Weermacht deelt mede „In de sneeuwstormen van het Noorden van den Atlantischen Oceaan, den zonnegloed van de evennachtslijn en de herfststormen bij Kaap de Goede Hoop hebben Duitsche duikbooten de afgeloopen vijf dagen in zware, hardnekkige ge vechten 23 schepen met een gezamenlijken in houd van 134 0C0 ton tot z nken geb acht. Zes andere schepen werden getorpedeerd”. harden en ons ook innerlijk plaatsen op den bodem van een wreed heden. Dan wordt het voor ons gemakkelijker een betere toekomst te veroveren. Dr Dietrich wees er op, dat in het Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DEJONG’s NIEUWSBLAD, Bolsward verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal b j vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, Sneek. K 2236 KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichame lijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stélt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde ge keurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot oplei ding en dienstvervulling in Nederland, in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrij willigers hebben gelijke voorrechten als dege nen, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: Van het frbnt in Tunesië wordt slechts plaatse lijke gevechtsactiviteit gemeld. Door aanvallen van de uchtmacht werden gemotoriseerde strijd- kiachten en arblleriesrellirfgen van den vijand zwaar getroffen. Duitsche jagers schoten 12 vij andelijke vèegluiger neer. Vijandelijke vliegtuigen vlogen overdag en des nachts boven het Duitsche rijksgebied. Eenige m West-Duitschland uitgeworpen bommen veroor zaakten onbelangrijke schade aan gebouwen. 4 ■ijandelijke vl’egtuigen werden ten val gebracnt. Zooals reeds in een extra bericht is meege- cld zijn onze duikbooten nog steeds in den aanval. Sedert dagen hielden zij voeling met een van Amerika naar Engeland varend convooi. Groepen duikbooten sloten zich aaneen en boor den in telkens herhaalde aanvallen 13 völ mej oorlogsmaterieel geladen schepen met een ge zamenlijken inhoud van 73000 brt. in den grond, 3 andere schepen werden getorpedeerd. Zoo doende kon het duikbootwapen binnen 24 uur in totaal het tot zinken brengen van 36 schepen met een gezamenlijken inhoud van 207.000 brt. melden. Onder deze schepen bevonden zich 8 muni ie- schepen die bij de torpedeering in de lucht vlogen. Europeesche besef. Er is reeds veel bereikt en daarmede wenschte jhr. de Ranitz den directeur- generaal van den Ned. Omroep, dr. ing. W. A. Herweijer geluk. Deze zelt gaf een uitvoerig jaaroverzicht. Tij dens het afgeloopen jaar was het aantal luiste raars weer sterk toegenomen, hetgeen uitslui tend te danken was aan nieuwe aansluitingen bij de radio-centrales. Sinds 31 December 1941 is het aantal toestellen nu 1Ü.000 minder en hei aantal aansluitingen op de radio-distributie bij de radio-centrales. Sinds 31 l^jcember 1941 1.473.169 aansluitingen waren, dus een stijgmg van 40.000. De populariteit van den ómroeP blijkt ook uit een flinke toeneming van de abon nementen op den luisterg.ds. De omroep is er trotsch op, zeide spr. voorts o.m., dat zich onder de mannen die thans aan het front voor het lot van Europa strijden ook medewerkers uit het bedrijf bevinden. Wij groe ten eerbiedig deze mannen, die hun leven in zetten voor hun ideaal. Op 20 Februari 1942 viel de legioenvrij williger H. J. Katee, die ais bode aan den B.N.O. ver bonden was. Wij eeren zijn nagedachtenis. Bij de uitoefening van zijn plicht viel in het afge loopen jaar de Sö-oorlogsradioverslaggever Snijder van W.ssekerke, die was ingezet bij het Neuerlanasche leg.oen. hun namen zullen in onze kringen blijven voortleven. De herdenkingsbijeenkomst werd besloten met de uitvoering van de „Landen-Revue Euro pa”, samengesteld door dr. H. M. Merkelbacti, waarin de karakteristieke volkswijzen en volks dansen uit geheel Europa, in een aantrekkelijken vorm als een revue het oog passee.den. DU1TSCHERS, OPGELET De voor alle Rijksduitschers in Nederland be voegde WehrersatzdienststelleWehrbezirks- kommando Ausland Aussenstelle Holland (voor heen Aussenstelle Den Haag) heeft haar zetel verplaatst van Den Haag naar Amsterdam, Prins Hendrikkade 159 (huize Oceaan). DE NEDERLANDSCHE OMROEP BESTAAT TWEE JAAR. Op feestelijke wijze heeft de Nederlandsche Omroep Zondag te Hilversum zijn tweejarig bestaan herdacht in een bijeenkomst in de stu dio aan den ’s-Graveiandschenweg, die door een groot aantal autoriteiten w.rd bijgewoond. De bijeenkomst werd geopend met een pro gramma van Neieriandsche volksklanken. Jhr. mr. F. M. S. de Ranitz, loco-secretaris- generaal van het departement van voiksvooi- lichting en kunsten hield vervolgens een toe spraak, en wees er nog eens met klem op, dat de cultuur ook tijdens den totalen oorlog een onontbeerlijk levensbestanddeel van het volK blijft. De Omroep heeft aldus tot taak mede te werken aan het natuurlijke Germaansche en VERDUISTERINGSTIJDEN. Op last van het Luftgaukommando-Holland worden de verduistenngstijden voor het bezette Nederlandsche gebied uniform telkens voor den duur van een week door het Luftgaukommando- Holland bepaald. Deze bepaling treedt onmiddel lijk in werking. Voor de periode van 8 Maart tot 28 Maart heeft het Luftgaukommando-Holland intusschen het begin en het einde van de verduistering tel kens voor een week als volgt bepaald van 8 tot 14 Maartbegin 18.34, einde 7.08, van 15 tot ^.1 Maart: begin 18.46, einde 6.52, van 22 tot 28 Maart: begin 18.58, einde 6.36 uur. KABINET VAN DEN LEIDER. De persdienst van de N.S.B. meldt Het kabmet van den Leider is van Donderdag 11 Maart 1943 af voorloopig gevestigd op Plein 1813 no. 1, ’s-Gravenhage. Telefoon 116424. NEDERLANDS VOEDSELVOORZIENING. De directeur-generaal van den landbouw, de heer G. J. Ruiter, heeft in een radiorede o.a. ge zegd, dat nu, dank zij de medewerking der boe ren, bijna 50.000 hectare koolzaad te velde staat, wanneer geen onverwachte tegenslagen meer «omen, de vetvoorziening van Nederland zonder al te groote ^orgen tegemoet kan wor den gezien. Wat ons thans aan vleesch. en vet- productie ontbreekt, vindt aanvulling in een nog behoorlijk brood- en een flink aardappelrant- soen. De sterk verhoogde aardappelproductie is thans één der steunpilaren van onze geheele voedselvoorziening. Men tracht dan ook in het teeltplan 1943 den aardappelverbouw ten minste op het huidige peil te handhaven, naast een uitbreiding van den verbouw van broodgraan en suikerbieten. Voor de voedselvoorziening is een behoorlijke arbeidsvoorziening voor den landbouw onont beerlijk en in dit verband deelde de heer Ruiter mede, dat maatregelen in voorbereiding zijn, waarbij de arbeidsvoorziening nog deugdelijker wor^dt voorbereid dan het vorige jaar. De gemachtigde voor den oogst zal nog groo- tere bevoegdheden krijgen. Om de moeilijkheden te ondervangen zal hij straks de beschikking krijgen over alle landarbeiders, over hen, die in cultuurtechnisch werk arbeiden, den arbeids dienst en zoo noodig de schooljeugd. Op pleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook die-, genen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 19.3.43 9.00, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 19.3.43 15.00, Den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 45; 20.3.43 9.00, Roer mond, N.S.D.A.P. Swalmersfraat 61; 20.3.43 15.00, Arnhem, Weverstraat 16b; 21.3.43 9.00, Hengelo, Deutsches Haus; 21.3.43 15.00, Zwolle, Hotel Peters, Markt; 22.3.43 9.00, Groningen, Concerthuis, Poelestraat; 22.3.43 15.00, Leeu warden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9.00, Amsterdam, School lepenweg 13; 24.3.43 10.00, Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplein; 25.3.43 10.00, Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg; 26.3.43 10.00, Den Haag, Café „Den Hout”, Be- zuidenhoutscheweg. critieke oogenblikken zal hij zelfs krachten uit andere bedrijven kunnen inzetten. Bovendien zaï hij daarbij de bevoegdheid krijgen om machine», paarden en materiaal te vorderen. Als het noo>- dig mocht zijn de geheele bevolking in bepaalde streken tot oogstarbeid te verplichten, dan za. dit niet worden nagelaten. DE STRIJD AAN HET UOSTELIJKE FRONT. Naar in een uitzending vaq^radio Moskou wordt rïieegedeelu, heeft ue bowjet-legerleioing de steden wrasnogr^d, Losowaja, Pawiograa, Krasfloarmeisk, wra.natorSkaja, Barwenko, Slawjansk en L.snsjansk prijsgegeven. Volgens een latere puoucat.e worut in aeri ZuidelijKen en Westelijken sector van Charkow hevig ge vochten, aldus meldt S.P.'l Het Duitsche opperbevel bericht dat de Duit sche troepen meester zijn van den toestand aan het geheele front. De Du.tsche aanv-1 in het ge- oiea van Chancof maakt voroenngen, tainjKe plaatsen o.a. ae steden Walki en Ljubotin wer den stormenderhand veroverd. Het A. N. P. meldt in een bericht uit Berlijn, dat in den middensector van het Lo.it de stel selmatige ontruiming ter ventorting van het front doorgaat. Gok het gebied van Wjasma, dat een uitspringenden hoeK in het front vormt, wordt ontruimd. Van j^urische zijde wijst men er op, dat dit iets geheel an.ers is dan het prijs geven van gebieden onuer vij«ndeiijnen ui uk. De Duitsche troepen behouuen in dit geval het ini tiatief en het resultaat is, dat de plannen van den tegenstander volkomen omver worden ge worpen, daar hij de ontruimde gebieden moet bezetten met strijdkrachten, die mj werncht op een auder punt van het front wilde gebruiken. Het D.N.B. meldt uit Berlijn In den centralen sector van het Uostelijke front hebben Duitsche toepen op 10 Ma.rt over eenkomstig de plannen, zonder druk or storing door den vijand, na verwoesting van de ge- vechtsstellingen’en verwijdering van alle goede ren der ravitailleering, de ten Zuid-Westen van Rzjew gelegen plaats Bjelyj ontruimd. De vijand volgde slechts aarzelend. DE STRIJD IN TUNESIE. Het A.N.P. meldt uit Berlijn Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, hebben de Duitsche troepen bij de operaties in Noord-Tunesië het Britsche eerste leger tot voorbij kaap Serrat aan de kust, ongeveer hal verwege tusschen Bizerta en rabaka gelegen, teruggeworpen. Een deel van de Britsche strijd krachten is hierdoor de terugtocht afgesneden. De Duitschers beheerschen thans bovendien den vpornaamsten opmarschweg van de in het Noorden van Tunesië opereerende Britten. Na dat het het Duitsche commando in '1 unesië dui delijk was geworden, dat generaal Anderson, de opperbevelhebber van het eerste Britsche leger, het plan had, naar het Oosten in de richting van Bizerta op te rukken, heeft het, naar men thans lè Berlijn verklaart, in midden-Tunesië aanval len ondernomen bij wijze van afleidingsma noeuvre. Hierdoor werd het Engelsch-Ameri- kaansche opperbevel in Tunesië gedwongen, strijdkrachten uit den Noordelijken sector naar midden-Tunesië te dirigeeren. H.ervan gebruik makend hebben ae Duitschers thans het eerste leger over een grooten afstand terug kunnen dringen, waardoor de aanvalsplannen van gene raal Anderson voorloopig verijdeld zijn. In het Zuiden van Tunesië is het op hei oogenblik rustig. De in de laatste dagen door de strijdkrachten van de spil .ondernomen verken- ntngsaanvallen hebben zeer waardevolle resulta ten opgeleverd. Vastgesteld kon worden, dat de Engelschen vlak voor de Mareth-linie twee Brit sche infanterie-divisies, twee pahtserdivisies en een Nieuw-Zeelandsche infanterie-divisie hebben opgesteld. Meer naar fiet Oosten liggen nog enkele divisies,, De opstelling van Montgomery’s stpjdkrachten is echter naar uit de verkenmng is gebleken eerder defensief dan offensief. DE GEALLIEERDE HULP AAN DE SOVJETUNIE. Naar het D.N.B. aan den Engelschen nieuws dienst ontleent, heeft admiraal Standley, de am bassadeur der Vereenigde Staten, die eenige da rn geleden uit Koeibysjew te Moskou is aan- 2978 gevangenen, 293 pantserwagens, 26 stuk ken geschut, 806 machinegeweren, 114 granaat, werpers, 206 pantserbuksen en 1036 automati sche pistolen. Tevens wordt nog ter kennis gebracht, dat Juist in des taatsten tijd in een grooter aantal gevallen van atrat kon worden afgezien, daar de zich Mern»n ...j- (C.N.F./Fotodieiist N.S.B. Pax s) De Führer heeft het ridderkruis van het ijze ren kruis verleena aan den SS-sturmmann Ge-^ rardus Mooyman, stukscommandant bij dé pant-' serjagercompagnie van het vrijwilligerslegioen Nederland. Mooyman heeft, zooals bekend, bij den af weer van hevige vijandelijke aanvallen ten zui den van het Ladogameer op 13 Februari met zijn zwaar pantserafweerkanon zeven Sovjet- pantserwagens des ochtends als stukrichter en des middags als stukscommandant zes pantser wagens kapot geschoten. Reeds in het begin van Februari slaagde hij er in als stukrichter vier vijandelijke pantserwagens te vernietigen. Van de overhandiging van het ridderkruis geeft een oorlogsverslaggever de volgende be schrijving „Mooyman, ik verzoek u met mij de gelederen iangs te gaan”. Deze wóórden spreekt een Duitsche generaal tot een Nederlandschen vnj- jwilliger, den negentienjarigen SS-man Gerardus Mooyman van het Nederlandsche vrijwilligers legioen. Nauwelijks twee kilometer achter de voornaamste gevechtslijn zijn in de gevechtspo- eitie van de Sileziache jagersdivisie een paar verdienstelijke mannen van het’front- aangetre den voor een eenvoudige plechtigheid. Deze heeft betrekking op een gebeurtems in den afweerslag ten zuiden van het Ladogamèer. De generaal richt slechts enkele woorden tot den SS-man Mooyman en tot de kameraden, die te zijner eer zijn aangetreden. Hij constateert, dat de jonge ridderkruisdrager door zijn ridderkruis daad voor de opdracht van Europa om den bolsjewistischen brand neer te slaan, gestreden heeft. Toen de generaal hem de hooge dapperheids- ïonderscheiding overhandigde, weerspiegelde het gelaat van den vrijwilliger der Waffen-SS de be dwongen ontroering van het groote oogenblik, X ij n oogenblik. Koelbloedig en koen heeft hij op slechts éön enkelen dag 13 bolsjewistische tanks buiten ge vecht geschoten. Ook voor dien schitterenden dag had hij reeds bewezen een infanterist van groote stoutmoedigheid te zijn. gekomen, aan Engelsche en Amerikaanscrrt journalisten Verklaard, dat hij sinds zijn aan komst te Motkou zorgvuldig dé Sovjetpers heeit nagekeken, om daarin een erkenning van het feit te vinden, dat de Sowjetunie materieele hulp van de Vereenigde Staten krijgt. Tot dusver, heeft hij echter nog geen, enkele bevestiging daarvoor kunnen aantreiien. Up een vraag, waarom de Sowjetautoriteiten de Sowjetbevol- king met van de ontvangen hulp op de hoogte stenen, antwoordde Standley „Zij schijnen hier te lande en in het buitenland den indruk te wil len wekken, dat zij den oorlog alleen voeren. Het schijnt, dat de Sowjetunie den wensch koes tert, het aannemelijk te willen maken, dat zij den oorlog met haar e.gen hulpmiddelen voert liever, dan dat zij de huipverleening van iemand anders zou erkennen”. De verklaring van ambassadeur Standley heeft te Washington verrassing verwekt, zoo meldt de Engelsche nieuwsdienst. Men ziet daarin een tee^en, ugt er een zekere druk wordt geoefend op de legeering van de Vereenigde Saten om haar te dwingen haar betrekkingen met de Sowjetunie op te hell eren. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Amenkaansche onderstaatssecretaris Sumner .Velles verklaard, dat de uitlatingen van admi raal Standley te Moskou zijn gedaan zonder overleg met de regeering. Hij voegde hieraan \oe, dat hij admiraal Standley telegraf sch verzocht heeft hem zijn opmerkingen meüe te deeleu, uat hij daarop echter tot dusverre geen antwoord heeft gekre gen. Overeenstemming tusschen de bondgenoo- ten, zoo zeide Sumner Welles, zou niet veel waarde hebben, indien zij niet berust op den grondslag van wederzijdsch vertrouwen. BEROEMDE MUSEA TE MÜNCHEN VERWOEST. BERLIJN, 10 Maart. (v.n.J.). Bij den Engel schen terreuraanvai op München in den afge loopen nacht zijn de wereldberoemde Glypto theek, de Pinacotheek en de Schackgalerij ver woest. Tijdens een bepaalden nacht hadden de bols jewisten nabij het tankafweerkanon, dat ondei leid ng van Mooyman staat, een stuk zwaar ge schut in stelling gebracht. Een lichtkogel had dit aan den dag gebracht. Mooyman richt zijn stuk op de vijandelijke vuurstelling. Dan trekt hij met slechts twee kameraden op. De twee mannen moeten hem vuurdekking geven met een machinepistool en een machinegeweer. Hij zelf neemt een mijn om het vijandelijke kanon, dat zeer gevaarlijk voor hem kan worden, uit den weg te ruimen,. Bij het kanon gekomen, ziet, hij, dat de bedienende bolsjewistische man schappen reeds vernietigd zijn door de granaten van zijn eigen stuk, het kanon is echter nog in tact. Hij bevestigt zijn mijn aan den loop klaar. Zoo verliep de nacht voor den grooten aanval. Dan komt de dag. Door het terrein voor de stelling van Mooyman scheuren de granaten van de bolsjewistische batterijen. Ronde.n net stuk van den SS-man leeit twee uur lang het trommelvuur. Met de mannen van zijn stuk wacht hij en weet, dat spoedig de tanks ko men. Daar naderen zij, kruipend en schomme lend. De strijd met de granaten, schot na schot, begint. Tien tegen een. Mooyman vuurt zelf met zijn kanon. Zijn granaten vertiielen ioopen, kettingen en geschutstorens der bolsjewi tisehe tanks In enkele minuten schiet hij vier tanks in brand. Er volgen hardnekkige vuurgevech’en, waarbij in korten tijd nog drie tanks opgeruimd wordet). Na deze botsing keeren de resteerepde drie tanks om. Nauwelijks hebben de Nederlandsche tank- jagers adem gehaald, of daar rolt een nieuwe, nog sterkere golf vijandelijke tanks te voor schijn, twintig stuks. De jonge stukscomman dant leidt op superieure wijze het vuur en wij de bediening van zijn kanon rustig de vijande lijke doelen aan. Wederom worden zes tanks neergeschoten. Daarmede stort de vijandelijke 1 aanval volkomen ineen. Dat zijn dertien tanks op één dag, vernield door het geschut van de Nederlandschen vrijwilliger. GELUKWENSCHEN VOOR SS-^TURMMANN MOOYMAN. De Rijkscbmmissaris voor de bezette Neder landsche gebieden, Rijksminister Seyss-Inquart, heeft aan den SS-Sturmmann Mooyman het vol gende gelukwenschtelegram gezonden „Met de hooge onderscheiding, die u door den Führer als eersten Nederlander wegens uw voor beeldige houding in den strijd werd verleend, wensen ik u hartelijk geluk. Heil Hitler. (w.g.) Seyss-Inquart”. Voorts heeft de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger Fr. Chris tiansen, den SS-Sturmann Mooyman een in har telijke bewoordingen gesteld gelukwensch-tele- gram gezonden naar aanleiding van het feit, dat hem het ridderkruis van het ijzeren kruis is ver leend. Ook de höhere SS- und Polizeiführer en de Befehlshaber der Waffen-SS hebben Mooyman hartelijke gelukwensch-telegrammen gezonden. De ourgemeester van Wassenaar, jhr. E. de Blocq van Scheltinga, heeft in de gemeente Wassenaar een fraai plein den naam gegeven Gerardus Mooymanplein. BOMAANVAL OP BRIELLE. Op 4 Maart, even na 10 uur des ochtends, Viel een formatie Amerikaanschd bommenwer pers plaatsen in het kustgebied in het Zuidwes ten van Nederland aan. Op een school in het militair en oorlogseconomisch volkomen onbe- teekenende plaatsje Brielle werden o.a. ver- jscheidene brisantbommen neergeworpen. Hier door werden 17 Nederlandsche kinderen ge dood; vijf kinderen werden zwaar gewond. Tien kinderen worden nog vermist, doch aangenomen kan worden, dat deze eveneens om het leven jxijn gekomen. Behalve de kinderen werden nog 1 vrouw gedood en 2 zwaar gewond; twee Vrouwen worden nog vermist. Deze terreuraanvai werd uitgevoerd bij een izeer goed zicht, zoodat deze aanval niet op een vergissing kan berusten. Voorts werden door lukraak op een andere plaats neergeworpen bommen van de Neder landsche burgerbevolking 14 personen gedood, 24 zwaar en talrijke licht gewond. Bnelle is een stadje met ongeveer 3700 inwo ners. üp slechts eenige honaerden meters af stand van de mooie oud-Romaansche kerk be vinden zich drie scholen en wel een vaksqhooi Voor meisjes, een jongensschool voor voortgezet lager onderwijs en een landbouwschool, üp 4 iMaart des ochtends was het zeer mooi voor jaarsweer. De hemel was onbewolkt, üngeveer lialf elf vloog een formatie vijandelijke vliegtui- igen boven het stadje Brielle en wierp bommen Sneer, niettegenstaande er bij het duidelijke zicht (geen twijfel over kon bestaan, dat zich in het ■stadje generlei militaire of oorlogseconomi- Jsche doelen bevonden. De uitwerking was vreeselijk. De jongens school voor voortgezet lager onderwijs kreeg feen voltreffer ook de vakschool voor meisjes iwerd getroffen en totaal vernield, de landbouw school werü beschadigd,, Voorts werd een groot jaantal woningen totaal vernield en een aantal woonhuizen zoo zwaar beschadigd, dat zij on bewoonbaar zijn geworden en moesten worden ontruimd. In de jongensschool werden bijna alle in de klassen zittende jongens onder de puin- noopen begraven, waardoor het meerendeel om het leven kwam. Verscheidenen werden zoo zwaar gewond, dat zij wel aan hun wonden zul len bezwijken. x Niettegenstaande met zeer grooten spoed aan Be opruimingswerkzaamheden werd begonnen, )s het tot dusver nog niet gelukt de puinhoopen Van de jongensschool geheel te doorzoeken. Er -taoet dus rekening mee worden gehouden, dat inog een groot aantal jongens onder deze puin- Ihoopen bedolven ligt. Het nauwkeurig aantal kermisten kon tot dusver nog niet worden ge- (geven, omdat het grootste deel der scholieren iniet uit Brielle zelf afkomstig is, doch‘uit vele plaatsjes in de omgeving. Het was een geluk Mat ten tijde van den aanval in de vakschool ivoor meisjes en in de landbouwschool geen les werd gegeven, anders was het aantal slacht-1 ftffeis .wel belangrijk greater gejteesl Ne^la^sc^e Xrijw/lligers m de govjet-Hui^ NEDERLANDSCHE LANDSTAND. Cursus „Oud-Nieuw”. Boerenschool, Rijs, Gaasterland. Wegens de groote schaarschte aan mate riaal, wordt er van 2529 Maart a.s. een leergang gehouden, waar onderwezen worden, hoe uit alle mogelijke resten afgedankte kleedingstukken, enz., nog weer iets anders vervaardigd kan worden. Op de - Landvrouwen en de Vrouwelijke Landjeugd wordt hiermede een ernstig be-: roep gedaan, zich voor dit werk' beschik-: baar te stellen, om later in eigen omgeving, het geleerde in practijk te kunnen brengen, Upgaven voor dezen leergang, waaraan' voor de'deelneemsters geen kosten verbon den zijn, worden gaarne vóór 15 Maart d.s', ingewacht, met opgave van leeftijd en school opleiding, bij'de Afdeeling Landvrouwen van den Neuerianuschen Randstand, Landbouw., huis, Leeuwarden. EERST DE LUCIFER, DAN DE GASKRAAN. Hoe vaak steekt een huisvrouw in den loop van den dag het gasstel aan en hoe vaak komt het daarbij voor, dat zij het doet, zonder dat zij de pan, die zij op wil zetten, reeds geheel klaar op het gasstel heeft staan. Ook wordt dikwijls eerst het gas aangestoken en dan pas de ketel gevuld. De vlam brandt dan voor niets. Men moet er op letten eerst dze gevulde pan of ke tel op het gas plaatsen, dan den lucifer aanste ken en dan pas de gaskraan opendraaien. Staat de pan eenmaal cp het vuur, dan draait men de -vlam zoo noodig zoover terug, dat ze niet om de pan heen slaat. Anders wordt onnoodig gas verspild. Voor het temperen gebruike men niet de hoofdkraan, maar de kraan van het gasster zelf, üp die manier voorkomt men rantsoen- overschrijfiing en bespaart men zich zelf den last van een boete ot wat erger is afsluit.ng van den gas.oevoer. Be.-tiin gt dus, het is uw eigen belang. WEERMACH I SBER1CHT, Weer 36 schepen tot zinken gebracht. AAN DEN RAND VAN CHAR KOF WORDT GESTREDEN. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 11 Maart. Het opperbevel der weei- macht rn^akt bekend Aan het oostelijk front van het Koebanbrug- genhoofd leefde de gevechtsactie weder op. in verscheidene golven uitgevoerde aanvallen van den vijand werden in zware gevechten met groote verliezen afgeslagen. In het gebied van Charkof wierpen onze aan- valsdivisies den vijand naar de stat# terug. Aan den noordelijken en westelijken rand der sta< wordt gestreden. Door een omsingelenden aan val werden 2 Sovjet-regimenten vernietigd. Es kaders gevechtsvliegtuigen en vliegende artille rie sloegen terugtrekkende vijandelijke strija- krachten uiteen. In den sector van Orel voerde de vijand her haalde malen sterke aanvallen uit. De Duitsche troepen behaalden een groot succes bij’ den af weer. Alle aanvallen der Sovjets werden met zeer zware bloedige verliezen afge lagen. 26 pantserwagens bleven vernield voor onze stel lingen liggen. De bewegingen van onze troepen in den cen tralen sector van het front verliepen zonder sto ring door den vijand volgens de plannen. Ten Zuiden van Cholm viel de vijand met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten na he vig artillerie-trommelvuur onze stellingen aan. De aanvallen stortten in het afweervuur ten deele in harde gevechten van man tegen man ineen. In het gevechtsgebied van Staraja Roessa is de aanvalskracht van den vijand uitgeput. In den tijd van 1 tot 10 Maart 1943 werden aan het oostelijk front 773 Sovjetpantserwagens door formaties van het leger, en de Waffen-SS vermeld, buitgemaakt of bewegings-onklaar ge schoten. Gisteren vernietigde de Duitsche luchtmacht 61 vijandelijke vliegtuigen, terwijl zij zelf 5 toe stellen verloor. Bureau: Fa. A. J. OSINGA - BOLSWARO Marktsfr. 13 - Tel. 451 - Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.ni. elke m.m. meer Toez. dér adv. Donderdags tot 10 Verantw. voor de advertenties: A. Osirjga Folsward

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1