I Tusschen Charkof en N. W. divisies overal Welke bedrijven zullen moeten sluiten. NIEUWSBLAD VOOH HET WESTEN VAN FRIESLAND BOLSWADDER EDITIE Beperkt het eleclriciteitsverbruik, het is uw eigen belang. J. G. J. 27 MAART, LAATSTE GROOTE STRAAT- COLLECTE VAN WINTERHULP, GIRO 555 3. dr. göbbels over actueele VRAAGSTUKKEN. DE GROEP DER N.S.B. EN HOE ZIJ WERKT. - 2e Jaargang» No. 11. Vrijdag 19 Mdaït 1941 Je Morgen is het Zaterdag, dat betee- kent, dat de jongens en meisjes van den Nationalen Jeugdstorm er weer in grooten getale op üitgaan om boeken in te zamelen voor de Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Honderdduizenden van Uw volksge- nooten in Du tschlahd vragen U drin gend om deze lectuur en zeggen „geef deze jongens en meisjes boeken mee voor ons,d.e ver van huls zijn”. Amsterdam. Tevens wordt nog ter kennis gebracht, dat Juts» in de» bataten tijd in een groofer aantal gevallen van straf kon worden afgezien, daar de zich Merkon w’’’.-''’!- --i-. -j- gd, dat deze in vredestijd zullen bhj- ue duikbootoorlog betreft, de geallieer- Nedèrlandsdie Vrijwilligers in de Sovjet-Unie. X§£ U.K. Uoitt-O-11,- E a)1 maakt de oorlog liarde. wetten noodig, doch het Verantw. voor de advertenties: A. Osinga Eoisward warden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9.00, Amsterdam, School lepenweg 13; 24.3.43 10.00, Utrecht, Wehrmachtheim, Aiariaplein; 25.3.43 10.00, Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg; 26.3.43 10.00, Den Haag, Café „Den Hout”, Be- zitidenhoutscheweg. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 18 Maart. Het opperbevel der weer macht maakt bekend In den geheelen sector tusschen Charkof en het gebied ten N.W. van Koersk zijn de divisies van leger en Waffen-SS in den aanval in Ooste lijke richting. In weerwil van den verbitterden tegenstand en de moeilijke terreinsomstandigheden bereiken onze troepen dagelijks de gestilde aanval doelen werpen de boisjeWisten steeds weer uit hun nieuwe stellingen en brengen hun in samenwer king met de luchtmacht de zwaarste verliezen toe. De ten Z.O. van Charkof ingesloten vijande lijke strijdkrachten zijn met uitzondering van kleine resten, vernietigd. Bolsjewistische ontzet- pogingen zijn met bloedige verliezen mislukt. Ten Z. van Orel vielen de bolsjewisten gisteren opnieuw over een breed front met sterke infan terie- en gepantserde strijdkrachten aan. De in WEERMACH TSBERICHT, van Koersk Duitsche in den aanval. verscheidene golven ondernomen aanvallen stiandden met'zware verliezen op den'onwnk- baren tegenstand Van on e troepen, die door de luchtmacht op vdortreite[ijke wijze werden gesteund. Ook ten Z. van het llmenmeer bestormde de vijand wederom tevergeefs onze stellingen. Bij de plaatselijke gevechten aan het front in Tunis hebben de Duitsche en Italiaansche troe pen gevangenen gemaakt. Krachtige aanvallen van vijandelijke infanterie aan het front in Zuid-Tupis werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De lucht macht mengde zich met sterke strijdkrachten in de afweergevechten. Duitsche jagers hebben boven het Middellana- sche Zeegebied 5 vijandelijke vliegtuigen, waar, onder 4 torpedovhegtuigen neergeschoten. Majoor Philipp, groepscommandant bij een jachteskader heeft gisteren met het neerschieten van 4 vliegtuigen zijn 203e overwinning in de lucht behaald. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichame lijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde ge keurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot oplei ding en dienstvervulling in Nederland, in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrij willigers hebben gelijke voorrechten als dege nen, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: Kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenver pleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 19.3.43 9.00, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 19.3.43 15.00, Den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 45; 20.3.43 9.00, Roer mond, N.S.D.A.P. Swalmerstraat 61; 20.3.43 15.00, Arnhem, Weverstraat 16b; 21.3.43 9.00, Hengelo, Deutsches Haus; 21.3.43 15.00, Zwolle, Hotel Peters, Markt; 22.3.43 9.00, Groningen, Cancgrthhis* Eofilgstraat; 22,3,43 15.00, Leeu- Aanmeldingsplicht. De Betriebsführer in den zin van de verorde ning no. 114/1942 betreffende de ordening van den arbeid van een der te sluiten bedrijven dient de bij het in werking treden van deze beschik king vóór het bedrijf werkzame werkkrachten met inbegrip van de in het bedrijf werkzame verwanten, alsmede zichzelf, binnen twee weken aan te meiden bij het plaatselijk gewestelijk ar beidsbureau, op een formulier, dat verkrijgbaar is bij het gewestelijk arbeidsbureau en bij den burgemeester. Dit is van overeenkomstige toepassing ten aanzien van zoodanige personen, wier werk zaamheid is verboden of die niet mogen worden te wérk gesteld (in Duitschen tekst staat: nicht beschadigt werdfiu dürfsn). Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Rijksmmisterie van propaganda he’eft rijks- I minister Göbbels, naar het A.N.P. uit Berlijn meldt, een aan.al buitenlandsche journalisten den interview toegestaan. Naar aanleiding van de Britsche luchtaanvallen verklaarde hij o.a. dat Duitschland zou terugslaan op dezelfde wijze, waarop het werd aangevallen. Bij een landing in Europa zou de tegenstander weer, dezelfde slechte ervaringen opdoen als indertijd bij Dieppe. Voorts verklaarde dr. Göbbels dat nie mand dan de spil met succes weerstand kan bie den aan het bolsjewisme, dat dn Engeland reeds zijn vreemdelingenlegioen heeft. Met name ook voor de bezette gebieden In het vorig artikeltje is de geheele organisa tie der N.S.B., zooals die bestaat vanaf het Hootdkwaruer tot in de kleinste eenheid, her blok, besproken; thans willen we de groep wat nader bekijken. In plattelandsgemeenten is in het algemeen één groep der N.S.B. Daar de Beweging in een nationaal-socialistische volksgemeenscnap de vertegenwoordiger van het volk is. zal dus in zoo’n gemeente de groepsleider der Beweging de vertegenwoordiger en leider van het volk in die gemeente zijn. Hij zal dus steeds de belan gen van het volk naar mogeiijkhe d behartigen bij den veranrwvoiuelijken bestuurder der ge meente, den burgemeester en het kan slechts in het belang der inwoners zijn wanneer een pret tige samenwerking tusschen burgemeester en groepsleider bestaatdeze laatste moet dan echter ook goed op de hoogte zijn van datgene wat er in de gemeente leeft aan gerechtvaardig de wenschen en verlangens, De blokleiders kun nen hem'daarvan o.a. op de hoogte houden. De groep heeft natuurlijk velerlei taken. Wij noemen hier slechts: le. eenige opgayen, die rechtstreeks ten goede komen aan de Volks gemeenschap, als mede wei sing aan den Volks- dienst en Arbeidsfront, Sociale zorg, Frontzorg, Propaganda en voorlichting, enz.; 2e. andere noodzakelijke taken, als administra tie (inschrijving van n.euwe leden, cohtributie- inning e.d.), vorming, organisatie e.d. Om al deze opgaven goed te kunnen vervul len, moet de'Groepsleider natuurlijk terzijde ge staan worden door medewerkers, „groepsfuncti- onarissen” genaamd, voor al deze dien den. Deze functionarissen worden door hun naast- hoogere chefs, dé kringfunctionarissen, in de zelfde tak van dienst geschoold, alsook meerma len in speciale scholingsbijeenkomsten, of zelfs langere cursussen. Zoodoende zijn zij in staat hun werk zelfstandig te verrichten, echter on der verantwoordelijkheid tegenover den Groeps leider. Om nu alles zonder wrijving te laten ver- loopen, zal de groepsleider regelmatig met zijn medewerkers bijeenkomen om rapport van hen te ontvangen, alsook het werk voor de komende periode gezamenlijk te bespreken. Deze bijeen komsten zijn de zgn. „groepsraden”, waarbij wanneer dit noodig is, ook de blokleiders aan wezig zijn. Hierdoor heeft de groepsleider voortdurend een overzicht van wat er in zijn groep leeft en hoe er in de verschillende blokken wordt ge werkt. Ingekomen wenschen (b.v. van niet- leden, die zich’ tot den blokleider wendden) worden besproken en de groepsleider kan nu verdere" maatregelen overwegen. En dan is er natuurlijk ook, veel intern werk te doen. Denkt u alleen maar eens aan het huis bezoek, dat door de leden der N.S.B. wordt ver richt of aan de colportage met onze strijdbla den of aan de voorbereiding voor een propagan- da-vergadering of aan de deelneming aan de Winterhulpinzameling. Dat alles wordt voortdurend in gang gehou den en loopt practisch feillöqs dank zij de voor beeldige organisatie der Beweging. Zóó goed werkt dit alles, dat zelfs in deze tijd, nu soms meer dan de helft der leden van een groep el ders zijn, toch b.v. de colportage met Volk en Vaderland nog kon worden opgevoerd tot ruim het drievoudige van het aantal dat voor dr.e maanden wero verkocht. tie te ontplooien moeten wij onze harten ver harden en ons ook innerlijk plaatsen op den bodem van een wreed heden. Dan wordt het voor ons gemakkelijker een betere toekomst te veroveren. Dr Dietrich wees er op, dat jn het De Rijkscommissaris, rijksminister dr. Seyssinquart, ontving Maandag in Den Haag den drager van het Ridderkruis, SS-RottenführerGerardus Mooyman. V.r.n.L: Rijkscommissaris rgksminister dr. Sevss Tnquart, SS-Rotten-führer Gerardus Mooyman en SS-Gruppen- (SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax s.) ALLEEN BEDRIJVEN WELKE ONMISBAAR ZIJN VOOR DE OORLOGVOERING OF HET DAGELIJKSCH LEVEN BLIJVEN BESTAAN. WERKZAAMHEDEN, DIE VERBODEN ZIJN. Aan de beschikking van den Rijkscommissaris (commissaris-generaal voor Financiën en Eco nomische Zaken) betreffende de sluiting van be drijven, wordt het volgende ontleend In beginsel worden slechts die industriëele be drijven toegelaten, welke oorlogs- of levensnood. zakelijk zijn. Voor zoover in deze beschikking niet anders wordt bepaald, wordt de sluiting van de overeenkomstig hiermede niet meer toegela ten bedrijven bevolen bij bijzondere beschikking. De niet gesloten bedrijven mogen slechts oor. logs- of levensnoodzakelijke voorwerpen fabn- ceeren. In geval van twijfel dient de houder van het bedrijf via de desbetreffende vakgroep van de organisatie van het bedrijfsleven een beslis sing te verzoeken van het ter zake bevoegde rijksbureau. Met het in werking treden van deze beschik king moeten alle bedrijven van de volgende soorten worden gesloten: 1. luxe- restaurants, 2. bars, 3. nachtlokalen, 4. verhuur- jnrichtingen van toonzalen, in het bijzonder toonzalen van automobielen, luxe-porcelein of ceramiek, 5. reciame-ondernemingen, 6. kermis- bedrijven, 7. paardrij-instituten en -scholen, 8. dans-instituten en -scholen, 9. in één artikel ge- special.seerde zaken, met inbegrip van door rondtrekkende personen gedreven zaken en den straat- en markthandel, van: a. luxe-modeartike. len, b. zoetigheden, c. parfumerie-artikelen, d. juweelen, gouden en zilveren voorwerpen, e. postzegels, f. tapijten, g. sportartikelen, h. bont. Werken, i. muziekinstrumenten en gramofoons, k. radio-artikelen, 1 schrijfmachines; 10. ambachts- bedrijven van de volgende soorten: a. schoon heidsinstituten, schoonheidsspecialisten, met in begrip van de zoogenaamde schoonheidssalons, b. fabricage van luxe kleeding naar maat voor «James en heeren, c. plisseerinrichtingen, d. juwe liers goud- en zilversmeden, e. muziek-instru- mentmakers, f. fabrikanten van uithangborden, naamplaten en lichtreclames, alsmede schilders van uithangborden en naamplaten, ook wanneer deze bedrijven door rondtrekkende personen Worden uitgeoefend. Wordt Uitsluitend in een bijzondere afdeeling van een bedrijf een der genoemde soorten van bedrijf uitgeoefend, dan zijn de voorschriften van deze beschikking slechts van toepassing op deze afdeeling De burgemeester kan om bijzondere redenen een afwijkende regeling treffen. De sluiting is niet van toepas sing voor zoover: 1de onder 9» f tot en met I, en onder 10, e en f, genoemde bedrijven zich in noemenswaardigen omvang bezig houden met reparaties; 2) de onder 10 genoemde imbachto- bedrijven in noemenswaardigen omvang andere. dan de genoemde bedrijfssoorten uitoefenen. Verboden werkzaamheden. Met het in werking treden van deze beschik king is de uitoefening van de volgende werk zaamheden verboden De werkzaamheid van handelsreizigers voor Wervingsdoeleinden, tot het afhalen van bestel lingen of tot het bezorgen van waren. De als hoofdberoep uitgeoefende werving voor verzeke ringsmaatschappijen in den buitendienst met uit zondering van de als nevenberoep uitgeoefende wervingswerkzaamheid van de met de incassee- ring, schaderegeling of met het voorkomen van schade belaste personen. Klantendienst ten opzichte van de verbruikers, yoor zoover deze uitsluitend bestaat in het af halen ot bezorgen van waren, van het verbod is uitgezonderd het bezorgen van nieuwsbladen, melk, brood, aardappelen en groenten, wasch- goed, brandstoffen en groote voorwerpen, zoo als meubelen, de burgemeester kan om bijzon dere redenen andere uitzonderingen toes aan. Aan de kappers andere werkzaamheden dan: a) in de heerenafdeelingen: haarknippen, hoofd- wasschen, friseeren en scheren, b) in de dames- afdeelingen: haarknippen, hoofdwasschen en fri. seeren (watergolven en onduleeren). Verboden tewerkstelling. Na 15 April a.s. is het in dienst hebben (in Duit, schen tekst staat: zu beschaftigen) aan de vol gende bedrijven vérboden 1) Aan banken en effectenkantoren, met uit zondering van boerenleenbanken, en aan verze keringsmaatschappijen: Van mahlijke personen in den leeftijd van achttien tot en met dertig jaar; 2) Aan bedrijven van den overzeeschen 'tn- - port- en exporthandel koloniale en zeescheep- vaartmaatschappijen: Van manlijke personen in den leeftijd van achttien tot en met vijf en veer tig jaar, met uitzondering van het varende per soneel; 3) In de hoedenmakersbranche (in Duitschen tekst staat-: putzmacherhandwerk): Van manlij ke personen tot en met vijftig jaar. Wijze van sluiting. Indien het bedrijf moet worden gesloten, deelt de commissaris van de provincie, waarin het be drijf is gelegen, het den houder daarvan schrif telijk mede. In gemeenten met meer dan hon derdduizend inwoners treedt de burgemeester in de plaats van den.commissaris van de provincie. De 'beschikking regelt voorts het indienen van bezwaarschriften tégen bovengenoemde beslis sing binnen drie dagen bij dezelfde instanties. Wanneer iemand, wiens tewerkstelling is ver. boden, om dringende redenen voor het bedrijf onmisbaar is, of in een ander bedrijf niet kan worden ingezef kan het plaatselijk bevoegde ge westelijk arbeidsbureau op verzoek van den hou der van het bedrijf of van den betrokkene tot wederopzegging toestaan, dat hij in het bedrijf werkzaam blijft. De dienstplicht bedraagt drie maanden. Zij, die de drie maanden dienstplicht achter den rug hebben, kunnen in de actieve politie worden op genomen. Na drie maanden opgeleid te zijn als soldaat gaat men met verlof om alleen opgeroe pen te worden voor herhalingsoefeningen of bij dreigend gevaar. De Landwacht moet den eed afleggen op den Führer Adolf Hitler. De eedsaflegging geschiedt tijdens de opleiding. De eedsformule luidt als volgt„Als lid van de Landwacht Nederland zweer ik u, Adolf Hitler, den Germaanschen Führer, trouw eh dapperheid. Ik leg de gelofte af, u en den mij door u gegeven superieuren ge hoorzaam te zullen zijn tot in den dood, zoo waarlijk helpe mij God I” Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en >lieuwe Sneeker Courant) en DE JXtS's HHEUWSBLSO, Bolsward Verschijnt elke.a Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal b j vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur: L. Kiezebrink, Sneek. Beschikking over waren. De houder van een te sluiten bedrijf dient on verwijld na het in werking treden van deze be schikking een lijst .van de op het tijdstip van sluiting in zijn bezit bevindende waren bij het bevoegde |(ijksbureau in te leveren. Over waren, waarvan de afgifte slechte tegen vergunning of -3 stributiebonnen is toegelaten, en over waren, waarvan de inkoop gecontingen- teerd of op andere wijze beperkt is, platina-, goud- en zilverwaren en juweelen, alsmede post, zegels, mogen de te sluiten bedrijven niet be schikken, deze veikoopen of deze naar een andere plaats of opslagplaats överbrengen. Dit verbod is niet van toepassing ten aanzien van snel bedervende waren, voor zoover het bevoeg de rijksbureau geen andere regeling treft. Dit kan tevens andere uitzonderingen toestaan. Over waren, ten aanzien waarvan deze ver bodsbepalingen niet van toepassing zijn, kan de houder van het bedrijf nog besch.kken b.n::en een maand na het in werking treden van deze beschikking of, indien een bijzondere beslissing wordt gegeven, na de ontvangst van deze. De verplichting tot sluiting van het bedrijf wordt hierdoor niet aangetast. Ambachtsbedrijven kunnen het werk; waar- medè bij het in werking treden van deze bé- schikking reeds was begonnen, nog binnen een maand atmaken en afleveren. Hetzelfde geldt, voor zoover andere bedrijven bij het in werking treden van deze beschikking met verbeterings- of wijzigingswerkzaamheden zijn begonnen. De verplichting tot sluiting van het bedrijf wordt hierdoor niet aangetast. Het ontduiken van deze beschikking door re- organisatie van de te sluiten bedrijven is ver boden. Hij 'die handelt in Strijd met deze beschikking of die in het bijzonder de verplichting tot slui ting van een bedrijf niet nakomt, dan wel een verboden werkzaamheid blijft uitoefenen, wordt gestraft overeenkomstig artikel 4 dér verorde ning no. 16/1943, voor zobver n et overeenkom, stig andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. Deze beschikking treedt in werking met in gang van 15 Maart. DE „PERMANENT” BLIJFT. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, zullen de dameskapsalons ook verder mogen voortgaan aan hun cliënten een zgn. permanent (Daüerwellen) te leveren. Het „permanenten” is dus niet verboden bij de,beschikking in zake de sluiting van bedrijven. INLEVERING VAN BANKBILJETTEN VAN 1000.— EN 500.—. Officieel "wordt medegedeeld De Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft een verordening uitgevaardigd, volgens welke onmiddellijk bankbiljetten- van 100ü en 500 uit de circulatie worden genomen. Zij kun nen nog slechts worden gebruiKt voor betalingen aan de bel st.ngkantoren. Deze zullen aanbie ders van bankbiljetten, die geen belastingschuld hebben, de waarde der door hen aangeboden biljetten uitbetalen. Er moet echter rekening mee’ worden gehou den, dat daarbij ook gecontroleerd zal worden of men niet door zaken, waarvoor geen belasting is betaald, of door ontoel. atbare zaken in het be zit is gekomen van ae aangeboden bankbiljetten. - Nader wordt o.a. nog gemeld dat met ingang van 13 Maart déze biljetten hun hoedanigheid van betaalmiddel hebben verloren. De in het binnenland gevestigde eigenaren van bankbiljetten zijn gerechtigd de biljetten uiterlijk tot en met 31 Maart 1943 in te leveren bij het rijksbelastmgkantoor, dat ten aanziên van hun inkomsten- ot vennootschapsbelasting be voegd is, of in geval zij voor geen dezer be lastingen zijn aangeslagen ten aanzien van de inning bevoegd zoude zijn. Zij ontvangen een bewijs van inlevering, waarin vermeld worpen het aantal, de waarde en de nummers van de in geleverde biljetten. NED. LANDWACHT INGESTELD. In het verordeningenblad van vorigen Vrijdag is een verordening opgenomen inzake de instel ling door den Rijkscommissaris van de „Land wacht Nederland”, bij afkbrting „Landwacht” genoemd. Het is een territoriale landsverdedi- gingsorg^jisatie, die ten dool heeft binnen- of buiienlandsche vijanden in Nederland af te we ren. De Landwacht wordt in overeenstemming met den leider der Nationaal-Socialistische Be weging der Nederlanden in het kader der Waf fen-SS opgesteld, zij ressorteert onder den Höheren SS- und Polizei-führer en onder de door hem aangewezen commandoposten. Lid van de Landwacht kan worden hij, die Nederlander is; minstens 17 jaar en hoogstens 50 jaar oud is; en die wat karakter en lichaam betreft, hiervoor geschikt is. Aanmelding ge schiedt bij het Ersatz-kommando der Waffen-SS. P.T.T.-VERKEER MET HET BUITENLAND. Een nieuwe regeling van het berichtenverkeer met het buitenland is in hoofdzaken va^t- gelegu in een verordening van den Kijkscomnus- saris, 12 dezer afgekóndigd. De verordening central.seert het geheele be richtenverkeer niet het bunenianu op net staats bedrijf der P.T.T. Niet verzonden of doorgege ven mogen worden berichten over den militairen, pol.tieken of eponomischen toestand, welke het welzijn van het Duitsphe rijk oi van de daarmede verbonden staten in gevaar zouden kunnen b.en. gen. Het berichtenverkeer mag verder niet ge bruikt worden om berichten naar het vijandehjxe buitenland over te brengen. Telegrafisch, beeld- telegraiisch en teiexverxeer met het buitenland is niet toegestaan. U.tzonderingen op deze bepa lingen zijn niogehjk. Verzoeken daartoe moeten ingediend worden bij de plaatselijke Kamer van Koophandel en Fabrieken; door Duitsche verzoe kers bij de „Deutsche Handelskammer für die Niederlande”, Amsterdam (C.), Keizersgracht 520. De maximale strafbedreiging is 5 jaar gevan genisstraf, in minder ernstige gevallen zes we ken hechtenis of f 50.000 boete. De nieuwe regeling treedt Dinsdag 16 Maart in werking. De nauere regeling, welke j.l. Dinsdag in werking is getreden, bepaalt o.m.: Alle poptzen- dingen voor het bu tenland moeteli aan een loket van een postinncnting woruen aigeleverd e» mogen dus met meer in de br.evenbussen wor den geworpen. De afzender mag zelf geen post zegels opplakken, maar moet het verschuldigde port of recht aan het loket betalen, wfiarna tie ambtenaar voor de frankeering zorgt. Alle zen dingen moeten aan de buitenzijde voorzien zijn van naam en voornamen en het adres van den afzender. Is de brief of de mededeeling niet in het Duitsch gesteld, dan moet de gebruikte taal onder dit adres van den afzender worden aan gegeven. Verboden is in het postverkeer de verzending van de volgende voorwerpen 1, afbeeldingen van eiken aard, (ook prentbriefkaarten, schaak problemen, kruiswoord- en andere raadsels), uitgezonderd pasfoto's voorzoover zij niet voor komen in boeken, tijdschriften, kranten en pros- pecti; 2. drukwerk van eiken aard, boeken,- kranten, brochures, prospect!, tijdschriften, krantenknip sels, familie-advertenties, muziek e. d. voor zoo. ver de verzending geëh zakelijk doel heeft; 3. gramofoonplaten en mededeelingen van ei ken aard, die langs mechanischen weg zijn op genomen, voor zoover de verzending geen za kelijk doel heeft. De volgende beperkingen gelden voor den vorm van schriftelijke mededeelingen 1. brie ven en briefkaarten .moeten duidelijk en gemak- kelijk te lezen zijn (zoo mogelijk op de schriji- machine geschreven). Brieven met met zakelij- xen inhoud mogen hoogstens 4 kantjes groot zijn «grootste maat voor een kantje 210 297 m.mj, 2. het gebruik van kunstmatige taal als espe- ranto, van geteime of een doode taal en van Hebreeuwsch is verboden; 3. het georuik van stenogiaiic of blindenschvft is niet toegemten. -Voor het schrijven van mededeelingen mogen geen gvhemischriften en in het bijzonder geen sympathetische inkten worden gebruikt; 4. het gebruik van gevoerde omslagen is verboden. Voor verdeie bijzonderheden zie men Staatscourant van 15 Maart. VLEESCHRANTSOEN VERLAAGD TOT 125 GRAM. Ingaande Zondag a.s. is het vleeschrantsoen voor normale verbiuikers van 200 gram tot 125 gram verlaagd. Voor kinderen van 04 jaar zaï eveneens een rantsoen van 125 gram gelden, de rantsoenen voor zwaren arbeid blijven onge wijzigd. is niet ven. W«. den verhezen ih .ns ongeveer een m l.ioen brt per maana. De uüikbooioorlog is de renoabelst^ manier van oorlogvoeren. Hij beteekent voor den tegenstan gr minder vliegtuigen, minder pantser. wagens, i.i.nder munitie en ander oorlogsmateri aal. De door den duikbootoorlog geschapen toe stand was reeds van dien aard, oat volgens dr, Göbbels geen grootscheepsche invasiepoging van de geailieeroen meer moeilijk is. Een over wicht van de Amenkaanschè productie vreest Duitschland niet. Dit valt weg bij een volledig gebruik van de groote hulpbronnen, waarover Duitschland beschikt aan menschen en materiaal. Alleen de afbeidsdienstplicht voor vrouwen heeft driemaal zooveel opgeleverd als men geschat had. De vervanging van de arbeiders in de wa penindustrie uoor ^e thans opgeroepen reserves neemt twee tot drie maanden in beslag. Na af loop van dien termijn zal Duitschland over eeu aanzienlijk vérsterkt reserveleger beschikken, CHARKOF HEROVERD. Het opperbevel van de Duitsche weermacht' deelde Maandag mede: De tegenaanval, waarin oe legergroep-Zuid na wekenlange gevechten den vijand teruggeworpen heeft over de Donets, is vandaag door een be langrijk succes oekroond. Na dagenlange zware gevechten hebben formaties van de Waffen-SS met krachtigen steun van de luchtmacht de stad Charkof in e^n omsingelings-aanval uit het Noorden en Uosten heroverd. De verliezen van den tegenstander aan menschen en materieel zijn nog niet te overzien. De Berlijnsche redacteur van het Alg. Han- delsblad meldt aan zijn krant dat men daar de bezetting van' Charkot belangrijk acht om meer! dan éeii reden. In de eerste plaats beteekent de verovering van Charkof dat den Sovjets de voornaamste opmarschbasis voor een groot or- fensief in' de voor Duitschland zoo belangrijke westelijke Oekraïne is ontnomen. Ten tweede is om dezelfde reden waarom Charkof van straten gisch belang was voor de Sovjets, het dat ook voor déj Duitschers bij even.ueeie offensieve operaties na oeëinuiging van de modderperiode, die thans in vollen omvang in het Oosten heerscht en die naar men te Berlijn meent in den eerstkomenoen tijd groote operaties onmogelijk zal maken. 1 en oerde: Bij den afweerslag tus schen Dnjepr en Donets zijn zeer belangrijke bolsjewistische troepen, inzonderheid éüte-aan- vullingstroepen, vernietigd, o.w. het geheele pantserlegei van generaal Fopov. Men verwacht dat omtrent deze verliezen binnenkort mededee- hngén zuilen volgen. GROOTE DUIKBOOTSUCCESSEN. Terwijl het Du tsche weermachtbericht van 11 •Maart,- opgenomen in het vorig nummer, kon mededeelen, dat Duitsche duikbooten in 24 uur het tot znjken brengen van totaal 36 schepen met een gezamenlijken inhaud van 207.000 brt, hadden gemeld, zi,u daarna nog ver, ere berich ten van gr_ole. successen der Duitsche duikboo ten verschenen: Vorige Vrijdag meldde een extia bericht dat weer elf groote schepen met een ge-, zamenlijken inhoud van 75000 ton hun tocht op den bodem der zee eindigden. Aldus is in drie extra berichten op drie achtereenvolgende da gen het in den grond boren van 47 schepen met een totalen inhoud van 282.000 ton door Duit sche duikbooten gemeld, tn Maart waren daar door totaal reeds 60 meest volgeladen vijande-i lijke schepen door duikbooten tot zinken ge bracht. Reeds Maandag werden, bovengenoemde cijfers opgevoerd toen een nieuw extra bericht het tot zinken brengen van 14 schepen van te zamen 92.000 brt. meldde. De militaire medewerker van het D.N.B. wijst er op, dat de snel opgeloopen resultaten van den duikbootoorlog en net feit, dat de Duitsche tegenaanvallen nu ook zijn overgeslagen naar het gebied ten nooroeu van Charkof in Duitsche militaire kringen worden beschouwd als sympto men voor het begin van de activiteit der Duit sche oorlogvoering in dit jaar. Men vermoedt, dat admiraal Dönitz een nieuw duikbootoftensiei is begonnen, waarbij de Atlantische Oceaan weer het voornaamste tenein van de oorlogvoe- ring ter zee zal zijn. Men moet aannemen, dat in dit jaar de scheepsverliezen zullen leiden tot een aderlating der geallieerden, die het initiatief van Londen en Washington op beslissende oogen- blikken zal verlammen. SUCCESSEN DER ITALIAANSCHE MARINE. Het Italiaansche weermachtbericht van Woensdag meldde dat de Italiaansche marine da laatste (i maanden 21 vijcndelijke duikbooten heeft vernield en miiistens 15 beschadigd. dert ‘23 Februari in dazen sector 61.460 dooden, 2978 gevangenen, 293 pantserwagens, 26 stuk- ken geschut, 806 machinegeweren, 114 granaat, werpers, 206 pantserbuksen en 1036 automati sche pistolen. ICO tent 7 cent Bureau: Fa. A. J. OSINGA - BOLSWARD Markfêtr. 13 - Tel. 451 - Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer 1!^’'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1