ROLSWADOEft EDITIE Hm Met nieuwe strijdmiddelen in enkele dagen 5 Britsche duikbooten tot zinken gebracht Rede van den Führer Heidengedenkdag Vrijdag 26 Maart 1943 2e Jaargang. No. 12. J, G. J. WESTERGOO WEERMACH ISBERTLHT- ten. 100 cent 7 cent uur Bureau: J. OSINGA De Rijkscommissaris, rrjksminister dr. Seysalnquart, ontving Maandag in Den Haag den drager van het Ridderkruis, SS-RottenführerGerardus Mooyman. V.r.n.1.: Rijkscommissaris rrjksminister dr. Sevss Inquart, SS-Rotten-führer Gerardus Mooyman en SS-Gruppen- - (SS Büdberichter Fritz-Stapf-Pax s.) geadeld is door onze SS, die thans weer Oosten in het brandpunt van den strijd INVOERING ZOMERTIJD. In overeenstemming met de regeling in hét Duitsche Rijk wordt ook in het* bezette Neder- landsche gebied in den nacht van 28 op 29 Maart de zomertijd ingevoerd. Hij begint op 29 Maart des voormiddags te 2 uur. Op dat tijd stip worden alle openbare klokken een uur voor uitgezet, dus van 2 op 3 uur. Op dat oogenblik is het dus 3 uur voormiddag. Mussert spreekt. Mussert zeide o.m.: Wij staan hier op den Grebbeberg, op de plaats waar Nederlandsche soldaten hun leven lieten om de bezetting van hun vaderland te voorkomen en waar Duitsche soldaten vielen voor de bittere militaire nood zaak om de Noordzeekust te bereiken ter af weer van de Engelschen en de Franschen, die aan hun vaderland den oorlog hadden verklaard. Zij deden hun plicht en bij de uitoefening daar van brachten zij het grootste offer hun jong leven. Het vaste Godsvertrouwen, het geloof, dat alles wat gebeurd is, zoo heeft moeten zijn, mo ge een steun en een troost zijn op den weg van zoovelen, die hun dierbaarste betrekkingen ver loren en die toch, hoe vermoeid van harte ook, door het leven weer werden opgericht. Maai tevens legt het ons den plicht op, er naar te streven, dat in de toekomst zulk een botsing niet meer mogelijk zal zijn, want wij hebben een verantwoordelijkheid niet alleen ten aan zien van de levenden, maar ook ten aanzien van de do oden. Meer dan iemand anders ben ik verantwoor delijk voor de offers, die het Nederlandsche volk De laatste loodjes wegen het zwaarst, zegt de volksmond. Laat dit ook zoo zijn mét de boekenactie van den nationalen jeugdstorm voor onze arbeiders in Duitschland. Ook de zwaarste pakken met boeken wordën gaarne en damkbear in ontvangst ge nomen I Afzonderlijk vliegende vijandelijke toestellen isteren overdag boven N.W. ---- Door hier- en daar neergeworp.en werd onbeteekenende schade De viering o inde bereikte haar hoogtepunt op den^Grebbè- nissaris en Mussert het .wo.ord voerden. FORMATIES EN NEVENORGANISATIES DER N. S. B. Wat is en doet de W.A. Zooals men weet, heeft de N.S.B. meerdere formaties en nevenorganisaties. Misschien de meest bekende daarvan is de W.A. (Weer-Af- deeling). Organisatie D'e W.A. wordt geleid door haar Commandant (Mr. Zondervan), die daartoe be schikt over een uitstekend georganiseerd Staf- kwartier. Naar onderen toe is de W.A. verdeeld in Heerbans, Bans, Vendels, Scharen en Wach ten, waarbij dus iedere Heerban verdeeld is in een* aantal Bans, en iedere Ban in meerdere Vendels enz. Het Vendel is de kleinste zelfstan dige eenheid in de W.A. en omvat op volle sterkte ongeveer 125 man. Zooaljj bekend heeft de W.A. speciale afdee- lingen, als b.v. de Motor-W.A., de Luchtvaart- W.A. en de Bereden W.A. Vooral de Motor- W.A. heeft veel manschappen voor de krijgs dienst in speciale Mussert compagnieën in het N.S.K.K. afgestaan. De taak der W.A. ligt reeds eeniger mate be sloten in haar naam. In engeren zin is zij bestemd om de Beweging en haar leden te beschermen. Met de tijd en het voortschrijden van de Nat. Soc. opbouw kon zij zich meer en meer wijden aart haar grootere op gave De jonge nationaal socialisten op te voe den tot krachtige, sportieve en tuchtvolle poli tieke soldaten. Dat hierbij hef politieke niet werd vergeten spreekt vanzelf. De Vorming in de W.A. maakt een belangrijk onderdeel van •.het dienstrooster .uit. Zoodat de W.A.-mannen ook goed ge schoold zijn in de wereldbeschouwing van het Nationaal Socialisme, hetgeen hun zelfbewuste levenshouding zal bevorderen. Daarnaast wordt veel aan sport gedaan op elk gebied, juist dé laatste tijd "wordt veel activi teit ontw;kk’eld in verband met voorgenomen nationale W.A. sportwedstrijden in den a.s. zo mer. Tenslotte zal ieder zich den inzet-van de W.A. herinneren ten bate van het Volk, o.a. in den moeilijken winter 1941—1942. Deze actie, die overal een breede weerklank wekte, werd ge voerd onder de bekende leuze „De W.A. in dienst van ons Volk”. tie te ontplooien moeten wij onze harten ver harden en ons ook innerlijk plaatsen op den bodem van een wreed heden. Dan wordt het voor ons gemakkelijker een betere toekomst te veroveren. Dr Dietrich wees er op, dat in het WINTERSLAG IN SOWJET-UNIE ALS GE ËINDIGD BESCHOUWD. BERLIJN, 22 Mrt. (D.N.B.).. Luitenant-gene- ical Dittmar heeft over het ojrderwerp „epiloog van den'winterdag” voor de radio o.a. het vol gende gezegd Waar wij in den aanval zijn besluiten wij de succesrijke tegenoffensieven, die met de nerove- ring van Charkov haar hoogtepunt bereikten en die de gevaarlijke bres der Sowjets in "ons nieu we afweerfr<>nt naar het Westen in de richting van den Dnjepr teniet need. Ook deze tegenoffensieven zullen weldra zijn geëindigd, doordat overal de krijgsoperaties vooj- de naaste toekomst worden bepaald door de wét van het jaargetijde. De wmterslag zelf kan tenminste, wat zijn uiterlijk, veile p betrett als afgesloten worden beschouwd. Thans kunnen wij met dankbare voldoening constateeren, dat alle aanvalssecto- ren vatf Orel via Gsjatsk, Rzjev en Toropets tot aan het Ilmen- en Ladogameer hebben standge houden. Overal kwam vroeg of laat de massale bolsjewistische stormloop tot staan, nog voordat het operatieve doel was bereikt. Men kan wel zeggen, dat door dit standhouden een zware streep door alle rekeningen en berekeningen van den vijand is gehaaid. Hij zal zich thans moeten afvragen, ot zijn onbetwistbare aanvals. successen in het Zuitien opwegen tegen de zwa re verliezen, die hij aan het centrale en noorde lijke front heeft geleden. De terreinwinst, uitgedrukt in vierkante mij len is ongetwijfeld veel geringer dan de bolsje wisten ten minste hadden genoopt te bereiken toen het oorlogsgeluk hun het verrassende suc ces aan de Wolga en den Don in den schoot wieip. De bezetting van het oostelijke deel der Oekraine en de vernietiging van de hier strij dende Duitsche troepen met alle hieraan vast* SINAASAPPELEN VOOR KINDEREN IN HET LANDGEBIED. Van 24 Maart tot en met 17 April geeft bon „reserve 3-14” van de bonkaart voor voedings middelen, met zwarten opdruk, recht op .het koopen van 350 gram sinaasappelen in het land gebied. -verschenen gii Duitschland. D, brisantbommen aangericht. De luchtmacht heeft oveidag met snelle ge vechtsvliegtuigen het verkeerscentrum Ashford in Z.Engeland aangevallen. Treffers op het sta tion en de ravitailleerings-installaties der stad werden waargenomen. In den afgeloopen nacht hebben zware Duit sche gevechtsvliegtuigen voor den oorlog be langrijke doelen aan de Firth of Forth en aan de N.O. kust .van Engeland gebombardeerd. Met gebruikmaking van nieuwe strijdmiddelen hebben duikbootjagers der Duitsche marine in de Middellandsche Zee in enkele dagen 5 Britsche duikbooten tot zinken gebracht. Majoor Miincheberg, onderscheiden met het eikenloof met de zwaarden bij het ridderkruis van het ijzeren kruis heeft na zijn 135e over winning in de lucht den heldendood gevondeni dert 23 Februari in dezen sector 61.460 dooden, 2978 gevangenen, 293 pantserwagens, 20 stuk- ken geschut, 806 machinegeweren, 114 granaat. werpers, 206 pantserbuksen en 1036 automati sche pistolen. Viaiio*i«n runvuu geknoopte verwachtingen van een algemeenen zegevierenden opmarsch is totaal mislukt. Wij zien hierbij niet over het hoofd, dat de bolsjewisten tijdens'hun groote offensieven in het Zuiden aanvankelijk belangrijke prestaties in de leiding ook van groóte voor verstrekken de bewegingen in den strijd geworpen form mes Rebben geleverd. Wij geven toe, dat zij veel heb. ben geleerd, Des te sterker heeft de laatste fase van de geweldige winterworsteiing de grenzen doen zien, die’aan hun operatief kunnen zijn ge steld. Het feit blijft bestaan, dat ook de bolsjewis ten onderworpen zijn aan de wet van de culmi natie in iederen aanval en vco.al dat zij het tijd stip, waarop hun aanvaisKracht verooroeeld was te kort te schieten, met hebben gezien. Zij hebben h.erbij zeer duidelijk de grootste fouten ge maakt, die een legerleiding maar kan maken, n.L het eclatante onuerschatten van den vijand. Het snelle aanrukken van talrijke formaties van an dere fronten in plaats van den slag te voeren niet de operatieve ieserve duidt voor het eerst aan, dat ook de hun ter beschikking staande massa’s met onuitputtelijk zijn. Juist hierin lag tot dusver de eigenlijke geweldige sterkte der bolsjewisten. De overmacht aan menschen en deels ook arm wapens bij den vijand was oor zaak van het feit, dat ons in de eerste plaats de volledige superioriteit ontzegd bleef. Komt deze hinderpaal .te vervallen, dan volgt veel, mis schien wel alles vanzelf. Voor de bolsjewisten is de vraag wat nu na het mislukken van het winter-offensief moet ge beuren, een groote zorgt LuitenanPgeneraal Dittmar besloot met de volgende woorden Wij zien niet over het hoofd, dat de op- en neergang in de gebeurte nissen nog geenszins voor altijd bezworen kan zijn. Uit de gebeurtenissen van dezen winter kunnen wij deze zekerheid overhouden ook te genover dezen taaiste van onze vijanden wordt aan een helder, door maathoudende vermetelheid geleid willen en een door hardheid en tot bnr- beringen bereid handelen het succes niet ont houden. Het weermachtbericht van 20 Maart deelde mede, dat het Duitsche tegenoffensief tusschen Donets en Dnjepr den vijand sedert 13 Februari volgens voorloopige tellingen de volgende ver liezen heeft gekost 19.594 man aan gevan genen, veel meer dan vijftigduizend man aan dooden, 3372 kanonnen van alle soort, 1410 vecTtwagens en gepantserde verkenningswa- gens, 3045 zware infanteriewapens van alle soort en 1846 motorvoertuigen. Den. 23en Maart meldde het Duitsche weer machtbericht dat de groote aanval, die in Janu ari uit noordelijke en zuidelijke richting begon om het gebied om Orel af te snoeren, op den vastberaden tegenstand der Duitsche troepen is gestrand. In de 'zware gevechten van den win tervlag om Orel, die acht weken duurden, heb ben de bolsjewisten 10.594 man aan gevange nen en meer aan 150,000 man aan dooden en ge wonden verloren. Er werden 1061 pantserwagens, 485 stukken geschut en ongetelde hoeveelheden andere wapenen van allerlei soort buitgemaakt of vernield. DUIKBOOTEN BOEKEN RECORDSUCCES. Naar het Duitsche weermachtbericht 20 Maart meldde hebben door Duitsche uuikbooten in het Noorden vafi den Atlantischen Oceaan ondei nomen operaties tegen een zwaar geladen, in oostelijke richting varend vjjandelijk c-onvooi, geleid tot de grootste en succesrijkste gevechts handelingen, die tot dusver in den duikböotoor- log zijn voorgekomen. - In dagenlangen,. verbitterden strijd teggn de torpedobootjagers,* corvetten en vliegtuigen van het vijandelijke escorte brachten onze duikbou- ten van dit eene convooi 32 schepen met e?n ge- zamenlijken inhoud van 204.000 ton en eert tor- pedobootjager tot zinken. Het Duitsche weermachtbericht van 24 Maart meldde dat dé-Vijandelijke ravitailleering voor het front in Afrika nieuwe verliezen zijn toege bracht. Duitsche duikbooten boorden van een convooi, dat van Amerika naar Gibraltar onder weg was en van convooien op de Middellandsche Zee de laatste dagen vijftien schepen, tezamen 73.000 brt, groot, in den grond. Twee andere schepen werden door torpeao’s getroffen. ANGLO-AMERIKAANSCH OFFENSIEF IN TUNESIE. De militaire correspondent van het D.N.B< schreef 22 MaartHet Anglo-Amerikaansche groote offensief in Tunesië is begonnen. Mont gomery bestormt met zijn achtste leger sedert 'gisteren m een grooten aanval de Mareth-Iinie, generaal Eisenhower heeft in midden-"! unesië de Amerikaansche troepen in den strijd geworpen. Uit deze beweging van twee zijden blijkt, hoe zwaar de gevechten zijn, waarin de Sp Itroepeu in Tunesië zijn gewikkeld. Oiptrent de gevechts handelingen kan natuurlijk nog niets in bijzon- derheden worden gezegd. Vast schijnt echter, wel te .staan, dat de Anglo-Jtmerikanen pas zijn begonnen met het door hen met vel rumoer, aangekondigd offensief, toen zij geloofden een vèrpletterende numerieke meerderheid aan hun zgd&te hebben, De Rijkscommissaris spreekt. De Rijkscommissaris zeide o.m.: Onze ge dachten gaan in het bijzonder uit naar die ka meraden, die op deze plek gevallen en hier be graven zijn de soldaten van de weermacht, de mannen van mijn eigen geboortestreek, de SS- Standarte „Der FQhrer”, die hier de 'beslissing hebben geforceerd en de Nederlandsche solda ten, die bij de vervulling van hun opdracht hier hun leven hebtien gelaten. Het bloed van hen, die hier gesneuveld zijn, werkt als een niet tot zwijgen te brengen ver maning aan allen, die in de gevechten der Mei dagen yan 1940 nog niet het opvlammen en ver branden der laatste scheidingsmuur willen zien, die onze mannen en volkeren nog gescheiden wilde houden tegenover een lot, dat gemeen schappelijk door strijd moet verkregen worden en naar gemeenschappelijke welvaart moet lei den, een vermaning dus aan allen, voor wie deze gesneuvelden slechts doellooze offers moesten blijven. Maar deze vermaning heeft niet .tevergeefs geklonken. Van hieruit dringt onophoudelijk het denkbeeld naar buiten tot de harten der Neder- lantlsche mannen, die dezen roep verstaan. Voor elk der hier gesneuvelden zijn reeds tien en méér manner! opgestaan en in het gehd van onze strijders getreden In alle formaties, vooral in de Standarte Westland, het Vrijw^lligerslegi- oen en het N.S.K.K., hebben zij getuigenis afge legd van de manmoedigheid van Nederlandsche mannen en, om slechts één voorbeeld te noe men, onlangs kon onze Führer aan een Neder lander als eersten soldaat der Germaansche broedervolkeren het ridderkruis verleenen en hebben zijn kameraden van de afdeeling pantser- jagers naar aanleiding van gelijke wapenfeiten zes Ijzeren Kruisen 1ste klasse en twintig Ijze ren Kruisen 2de klasse ontvangen. Het leger der gesneuvelden heeft de wapens niet neergelegd, het marcheert in werkelijkheid in de gelederen der strijdende soldaten mede. Het staat als vermaning en nationaal geweten voor ons allen front en vaderland. Zijn eeuwig zwijgen is de gebiedende stem, die ons allen op roept tot de grootste medewerking. Wij hoo- ren de stem, wij volgen. IV. GUVVMI«V Amsterdam. Tevens wordt nog ter kennis gebracht, dat ju!s< Jn de» taatsten tijd in een grooter aantal gevallen van «tra# kon worden afgezien, daar de zich bierton v’wt'U" --- Fa. A. J. OSINGA - BOLSWARD Marktstr. 13 - Tel. 451 - Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot lü m.m. elke m.m. meer Toez. der adv. Donderdags tot 10 Verantw. voor de advertenties: A. Osinga Bolsward KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichame lijk zoowel als. geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde ge keurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot oplei- ding en dienstvervulling in Nederland, in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer .vrij willigers hebben gelijke 'Voorrechten als dege nen, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: Kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenver pleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. ■25.3.4.3 10.00, Den Haag, Café „Den Hout”, Be- Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet Unie. j zuidenhoutscheweg, jJsS EJ£« Busfihsc.hulte-Q-H E sl UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 25 Maart. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend Ten Zuiden van het Ladogameer ondernam de vijand aanvallen, die tengevolge van de zware verliezen, zwakker waren dan de voor gaande dagen en wederom geen enkel succes hadden. Bij de vernietiging van een afgesneden vijandelijke groep maakten onze troepen ver scheidene honderden gevangenen er werden meer dan 1000 dooden geteld. Plaatselijke gevechten in de andere sectoren, vooral aan de boven-Donetz, hadden een ge slaagd verloop. Kazematten en veldstellingen werden genomen, gevangenen en buit binnen gebracht. In zware gevechten werden in verschillende sectoren van het gevechtsterrein in Tunis aan vallen van numeriek sterker vijandelijke strijd krachten afgeslagen. Duitsche jagers schoten 11 vliegtuigen neer. Rede Generaal Christiansen. Generaal Christiansen zeide o.m. dat anders dan in den vongen wereldoorlog, thans verbon den volken aan Duitsche zijde staan al deze landen weten wat bolsjewisme is. Thans is er slechts één eer, één arbeid en één strijd, n.l. dat man en vrouw zich naast elkaar oprichten in ge heel Europa tegen dit mftdoogenl oze Oosten. Wij weten, dat na dezen strijd a$n ons de over winning zal zijn, want voor ons marcheert de Führer en voor den Führer staat de strijd, doch achter den strijd staat de overwinning. Wij staan thans op dit heidenkerkhof, dat bij zonder in het staat. Naast de hier gesneuvelde SS-helden lig gen onze Nederlandsche kameraden, aan wie wij precies zoo denken. Zoo was dit jarën geleden nog niet voorzien. Daarom zei ik aan het begin, dat dit heidenkerkhof een symbool is. Wij hebben nu de gebeurtenissen in het Oos ten beleefd, dezen strengen winter, aan welks einde het woord Stalingrad stond. Wanneer men misschien geloofd heeft, dat dat het begin van het einde zou zijn, dan weten zij nu, dat het precies anders uitgekomen is. Deze helden van het Oostelijke front zijn opgestaan om het front te dekken en daarom gedenken wij nu zeer in het bijzonder het Oostelijke front. Kameraden, wij hebben onze doode helden herdacht en wij allen nemen weer niet frisschen moed onze dagelijksche taak op en van deze heilige plaats uit geven'wij den Führer de ver zekering, dat wij hém trouwe volgelingen zullen zijn, zooals deze helden, deze doode kameraden, die voor ons gestreden en overwonnen hebben. Kameraden, wij gedenken onzen Führer met den ouden strijdkreet „Den Führer Adolf Hitler, Sieg Heil Comb. van. SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfheut’s Nieuwsblad en ■lieuwe Sneeker Courant) en DE JO.iS’s NIEUAL53LA9, Bolsward Verschijnt, eiken Vrijdagavond. Lesageld f 0.75 per kwartaal b j vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. K 2236 HIEGW8BLAD VOOR HET WESTEA VAW FRIESLAND n»i" -».i, I brengt aan het Oostfront. Duizenden zijn ge gaan op mijn aanspar ng, omdat zij en ik over tuigd zijn van de noodzakelijkheid van den af weer van het bolsjewistische gevaar vooi gansch Europa. Vele, vele honderden van hen zijn gevallen, hun graven zijn nu nog onbe reikbaar voor ohs, daar ginds aan de Dnjepi. aan het Ilmenmeer en op zoovele andere plaat sen. Daarom rust op mij, meer dan op iemana anders, de plicht om hert te gedenken, die in Rusland hun jong leven lieten in trouwe plichts betrachting, uit liefde voor ons vaderland. Wij zijn nu met onze gedachten bij hen en hun ver wanten, die zij moesten achterlaten en danken hen voor de offers, die zij brachten. Of men Nederlander is of Duitscher, Zweed of Spanjaard, wij wenschen allen een Europa, dat noch uit het Oosten, noch uit het Zuiden, noch uit het Westen in de toekomst meer be- ureigd zal kunnen worden, een veilig Europa, dat niet te gronde kan worden gericht door machten, vijandig aan ons werelddeel en dat de gemeenschappelijke woonplaats zal zijn van vrije, fiere volkeren, die elkander waardeeren en rekpecteeren en die in broederlijke samenwer king een tot nu toe ongekenden bloei zullen be reiken. Dit schijnt zoo veraf in de somberte van deze kommervolle tijden. Wij laten ons daardoor echter niet afdrijven van ons geloof aan de komst vin cut nieuwe Europa. Gij, Duitschers, wenscht uw ontzaglijke krachtsinspanning, uw zware offers, beloond te zien door de overwin ning, die uw vaderland veiligheid waarborgt, u in staat zal stellen de geslagen wonden te hee- len en ong stoord de werken des vredes weder ter hand te nemen. Wij Nederlanders, zullen al onze krachten 'in spannen om te komen tot een herrijzenis van ons volk, beter en sterker dan het ooit geweest is en tezamen leggen wij de gelofte af er tegei' te waken, dat ooit weer Duitsche en Nederlandsche soldaten tegenover elkander zullen komen te staan. In dezen geest herdenken wij de dapperen, die vielen, wenden wij ons tot hun nagelaten betrek kingen met onze overtuiging, dat hun offers en hun leed niet tevergeefsch zijn geweest en dat er eens zal komen een lentebegin, een 21ste Maart, waarop voor aller oogen duidelijk zal zijn, dat ook een nieuwe lente is aangebroken in het leven van onze volkeren, dank zij de plichtsgetrouwheid en de vaderlandsliefde, de inzetbereidheid en de opofferingsgezindheid van al degenen, wier nagedachtenis wij heden eeren. LAATSTE GROOTE STRAATCOLLECTE IN HET WINTERHULPSEIZOEN. Op Zaterdag 27 Maart wordt bovengenoemde collecte in het geheele land gehouden. Maandag 29 Mrt. komen de collectanten dan nog op kan toren en fabrieken om hen, die Zaterdag niet in dé gelegenheid waren te offeren,.alsnog daartoe in staat te stellen. ^Gecollecteerd woidt met speldjes, d.e er nog zijn van vorige keeren, zoo dat geen fractie van een cent verloren gaat en velen bovendien in de, gelegenheid zullen zijn hun verzameling aan té vullen. Winterhulp heeft dit jaar al millioenen uitge- •keerd, de ju.ste cijfers zullen t.z.t. bekend wor den gemaakt, maar ieder weet uit ervaring in eigen omgeving hoe Winterhulp helpt, daar waar onze volksgenoofen geholpen dienen te worden, natuurlijk zonder te letten op religie of politieke overtuiging. Het vorige- seizoen is door de W.H.N. in waardebons uitgekeerd een bedrag van rond f 8.600.000, in contanten rond f 290.000, in voed, sel en giften in natura rond f 673.000, in totaal derhalve rond f 9.563.000. De hierop vallende be- drijfsonkosten en salarissen bedroegen f331.000, dat is dus èlechts 3.46 procent van het totale bedrag der. uitkeeringen. Gemiddeld werden jjijjlioeh volksgenoofen geholpen. Met voldoening kon toen worden vastgesteld, dat deze resulta ten'die van het eerste jaar verre overtroffen. Die hulp is verleend door ons eigen volk, aan die volksgenoofen, die dit noodig hebben. De organisatie Winterhulp is slechts de schakel, die voor het inzamelen en uitkeeren zorgt. De inza meling geschiedt weer voor het grootste deel door vrijwillige medewerkers(sters). Bij deze laatste groote inzameling van dit seizoen gaat dus de oproep tot alle Volksgenooten OFFERT VOOR UW BEHOEFTIGE VOLKS- GENOOTEN, EN WERKT MEDE AAN DEZE INZAMELING 1 1 Collectanten kunnen zich opgeven bij de Buurtschapshoofden en bij de kantoren van Winterhulp. Ter gelegenheid van Heidengedenkdag heeft de Führer Zondag in den „Ehrenhof” van het Beiiijnsche Zeughaus, waar met tal van hooge militaire en andere autoriteiten ook 300 ge wonden aanwezig waren, een rede uitgespro ken, waar.n hij o.m. constateerde dat het dank zij de olfervaaraigheid en heldhaftigheid van onze soldaten aan het Oostelijk front gelukt is thaife definitief de crisis te boven te komen, waarin het Duitsche leger door een onver diend lot was gestort, het front te stabili- seeren en alle maatiegelen te nemen, die aan de voor ons liggende maanden weer het succes jtot aan de definitieve overwinning moeten ver zekeren, Dat feet in die omstandigheden ver antwoord kan worden, het thans sinds vele maanden bestaande verlofsverbod met ingang van heden op te heffen, om in de komende maanden in toenemende mate aan onze dappere mannen weer den weg naar hun dierbaren in het vaderland te openen, maakt het ook voor mijn geweten gemakkelijker, vandaag hier te zijn”. rlod" groot het gevaar was, dat het oudste be schaafde continent ter wereld dezen winter ge- loopen heeft om te worden overrompeld, blijft overgelaten aan het latere geschiedkundig on derzoek, Dat dit gevaar thans gebroken en daarmee van Europa is afgewend, is de onver gankelijke verdienste van de soldaten, die wij thans herdenken. Hitler schetste het karakter van dezen oorlog als een oorlog „zonder medelijden en erbarmen, welke ons door het eeuwige jodendom werd opgedrongen”. Wat de Duitsche en de met hen .verbonden soldaten thans in het oosten be schermen, is niet het steenen gelaat of het so ciale en geestelijke kenmerk van dit continent, maar het zijn de eeuwige menschelijke substan ties, vanwaar sinds de vroege tijden waarden zijn uitgegaan, die niet alleen aan Europa en Ame rika, maar nog veel verder aan de geheele. menschelijke beschaving haar huidige uitdruk king geven. Naast deze, uit het odsten dreigende wereld van de barbaarschheid beleven wij niet minder de satanische vernielingswoede van het met haar verbonden zgn. westen. De oorlogs- doelstellingen van onze vijanden zijn ons uit tal- Jooze publicaties, redevoeringen en openbare eischen bekend. Het geklets over een Atlan tisch charter is daartegenover evenveel waara als de voormalige 14 punten van Wilson waar de hadden tegenover de toen gekomen reëele wording van het dictaat van Versailles. Nadat de Führer er op had gewezen dat het doel van de tegenstanders in de eerste plaats uitroeiing van het Duitsche volk is, zeide hij dat de laatste drijvende kracht achter dit doel is de eeuwige haat van dat vervloekte ras, dat sinds duizenden jaren als een ware geesel Gods de volkeren zoo lang tuchtigt, totdat deze zich, in tijden van zelfbezinning, tegén hun pijnigers gaan keeren. „Ik zeg”, aldus Hitler, „dit niet voor het Duitsche volk. Het heeft heden in zijn moreele houding geen woorden .van troost rjoo- dig”. Hij richtte zich echter tot de zg. „neutrale wereld” en herhaalde zijn vroegere voorspelling, dat aan het einde van dezen oorlog niet Duitschland of de met Duitschland verbonden staten slachtoffer van het bolsjewisme zullen zijn geworden, doch wel die landen en volkeren, die, door zich steeds meer in handen van het jodendom te begeven, op zekeren dag de ineen storting en daarmede hun einde zullen beleven als gevolg van het bolsjewistische gif, waar tegen zij zelf het allerminst bestand zijn, alleen reeds door hun verouderde maatschappelijke or dening. Niet van het nationaal-socialistische of van het fascistische bewind zal geen draad meer overblijven, maar een oud wereldrijk zal ontbon den worden. De» zonde tegen het eigen en ge lijke bloed zal zich wijzigen in een ten hemel schreiende ellende en ongeluk in deze landen zelf. Vervolgens wees de Führer er op dat de win ter van dit jaar het Duitsche volk niet alleen niet tot het defaitisme heeft gebracht, maar tot een nog geweldiger mobilisatie van al zijn krachten. Die krachten gaan thans gebruikt worden. De productie van oorlbgsmaterieel neemt voortdu rend toe. Naar het front stroomen aan jonge sol daten, vrijgemaakte mannen en herstelde soldaten millioenen manschappen. Oude lichtingen en v knapen zullen bovendien de afw.eerwapens- van het vaderland bedienen, honderdduizenden er, nog eens.hondertiduizenden vrouwen en meisjes zullen hen daarbij helpen. Zoo verandert de Duitsche weermacht steeds meer in een strijdende natie. Het nationaal- socialisme, dat eens in een verbitterden strijd zonder ook maar ooit de minste gedachte aan een compromis gekoesterd te hebben zijn tegenstanders in het binnenland heeft overwon nen, zal thans en in de toekoms als toonaan gevende macht van het rijk ook met zijn buiten- landsche vijanden het weten klaar te sfielen. Met hoe grooter vastberadenheid dit conflict wordt uitgevochten, met des te minder compro missen het wordt voortgezet, des te duurzamer zal dan de vrede zijn, die uporal ons continent ter genezing van zijn wonden noodig heeft. Wat die toekomst betreft zeide Hitler o.m.: „De Duitsche nationaal-socialistische staat, die deze doelstelling van het begin af aan heeft be zeten, zal na-alezen oorlog pas goed onvermoeid gaan werken aan de verwezenlijking van een program, dat in zijn laatste consequentie moer leiden tot de volledige opheffing der klassen tegenstellingen en tot de totstandbrenging eener Ware socialistische gemeenschap. Daarmede zullen de 542,000 mannen, die deze tweede wereldoorlog tot dusver van ons aan doeden geeischt heeit niet vergeefs gevallen Zijn, niaar zullen zij ais onvergankelijke helden en pioniers van een beter tijdperk in onze gele deren voor altijd voortleven. •De Almachtige, Die ons door alle beproevin gen Zijn zegen niet ontzegt en Die de in ons wo nende kracht daardoor versterkt heeft, moge ons daarom oök in de toekomst bijstaan om te vervullen wat wij tegenove- ens volk tot aan def overwinning schuldig zijn. Daarmede buigen wij weer eerbiedig het hoofd voor de doode kameraden, voor de om hen treurende familieleden, voor de vermoorde mannen, vrouwen en kinderen in ons .vaderland en voor al de slachtoffers van onze bondgenoo- OP DEN GREBBEBERG. van den Heidengedenkdag hier te Oerg, waar generaal Christiansen,-de Rijkscom-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1