LZL rfc.’z,- In Maart 926.600 ton koopvaardijruimte tot zinken gebracht. Engelsche luchtaanval op Rotterdam richt ernstige verwoestingen, aan Vrijdag 2 April 1943 No. 13 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN yAN FRIESLAND Over de sluiting der bedrijven. BOLSWARDER EDITIE LUCHTAANVAL OP ROTTERDAM V EROORZAAKT ZWARE VERLIEZEN te,, l-k? «Ti Ai WESTERGOO WEEKMACHTBER1UHT beslissing voorleggen. van voorschriften deze «an dat in het De Rijkscommissaris, rjjksminister dr. Seysslnquart, ontving Maandag in Den Haag den drager van het Ridderkruis, SS-Rottenführer Gerardus Mooyman. V.r.n.L: Rijkscommissaris rtjksminister dr. Sevss Tnquart, SS-Rotten-führer Gerardus Mooyman en SS-Gruppen- VTER BELIJDENISSEN VAN EEN POLITIEK PENSEEL. Winston Churchill schildert het Bolsjewisme van 1920—1912. mogelijk, ONDER BE VOLKING. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 1 April. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend werden bij deze aanvallen vernietigd. In den huidigen oorlog, aldus CL oen alleen diegenen een toekomst, die met de zwakheden uit het verleden breken en zich aan passen aan de eischen van den tegenwoordigen tijd. Om de heldhaftigheid van een geheele na tie te ontplooien moeten wij onze harten ver harden en ons ook innerlijk plaatsen op den bodem van een wreed heden. Dan wordt het voor ons gemakkelijker een betere toekomst te veroveren. Dr Dietrich wees er oo. (*-x vijandelijk vliegtuig onder bescherming van het wolkendek boven het grensgebied van N.W. Duitschland en liet verscheidene bommen val len; '.et werd neergeschoten. In den strijd tegen de Britsche en Ameri- kaansche verbindingen ter zee hebben Duit- sche duikbooten in de maand Maart 138 vijan delijke koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 851.600 ton in den grond ge boord en 18 andere schepen met torpedo’s ge troffen. De luchtmacht heeft in dezelfde peri ode 11 koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 75.000 ton tot zinken ge bracht en 39 vrachtschepen met een gezamen- lijken inhoud van 220.000 ton beschadigd, een deel daarvan kan eveneens als tot zinken ge bracht worden beschouwd. Aldus zijn in Maart 1943 ten minste 149 vij andelijke koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 926.600 ton tot zinken gebracht. Ook in den strijd tegen vijandelijke oorlogs schepen hadden marine en luchtmacht succes Lichte vlootstrijdkrachten boorden 2 torpedo jagers, 7 duikbooten en 9 motortorpedobooten in den grond. Een derde torpedojager werd door een duikboot tot zinken gebracht. 2 tor pedojagers en 7 motortorpedobooten werden beschadigd. De luchtmacht vernietigde een duikboot en een escorte-vaartuig en bescha digde 2 torpedojagers, 2 duikbooten en een patrouillevaartuig. MUSSERT BEZOEKT JEUGDSTORM- KADERSCHOLEN. Bedenkt, dat jullie je eigen persoon geheel moet wegcijferen, en dat slechts het belang van je volk richtsnoer moet zijn voor al je hande lingen, aldus sprak Mussert Vrijdag de nieuwe mannelijke beroepskaderleden van den Nationa- len Jeugdstorm toe. die in de scholen te Ommen en Blaricum een driemaandelijksche opleiding hebben genoten. Nadat de leider bij zijn aankomst op de kader- school van de stormers te Ommen was begroet door den stafleider van den Jeugdstorm, opper- banheer Quispel, en door den commandant van de school, hopman Gansenkolk, bezichtigde hij de gebouwen. Comb, vanSNEEKER NIEUWSBLAD Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 Churchill in een rede voor de Oxford- beweging op 18 Nov. 1920: „Het Bolsjewisme is geen politiek, het is een ziekte; het is geen geloof, het is een pest 1 Naar mijn oordeel moet alle schade en ellende in Rusland door de verdorvenheid en waanzin van de Bolsjewisten ontstaan zijn, en kan in Rusland of in Oost-Europa van een opleving op welk gebied ook geen sprake zijn, zoolang deze slechte menschen de Russische natie in handen houden. De politiek, welke ik steeds zal voorstaan, is de val en de vernietiging van dit misdadig regiem*’. Nederlanders van verborgen joden of vermogens waarden voor hun ontdekking vrijwillig bij de politie aangifte hebben gedaan. BEKENDMAKING. 10.000 gulden belooning. Den 27sten Maart 1943, omstreeks 23 uur hebben onbekende daders, die de Amsterdam- sche politieuniform droegen, na overweldiging van politie- en burgerlijk bewakingspersoneel in het bevolkingsregister te Amsterdam, Plantage- kerklaan, aanslagen met springstoffen gepleegd, die oorzaak waren, dat het gebouw in brand ge raakte. Verklaringen, die leiden tot ontdekking de daders, woruen door alle Duitsche en Ne- derlandsche politie-instanties in ontvangst ge nomen. Voor de ontdekking van de daders heeft de höhere SS- und Polizeiführer een be looning van 10.000 gulden uitgeloofd, De be looning wordt oneer uitsluiting van gerechtelijke formaliteiten („unter Ausschluss des Recntwe- ges”) verdeeld. Vrij krachtige vijandelijke aanvallen op het Noordelijk front van het Koebanbruggenhoofd zijn bloedig afgeslagen. Van de andere sectoren van het Oostelijke front wordt slechts plaatselijke gevechtsactie gemeld. De luchtmacht heeft aan de Moermanskkust een vijandelijk vrachtschip van 2000 ton in den grond geboord. In de periode van 21 tot 31 Maart zijn aan het Oostelijk front alleen al door afdeelingen van het leger en de Waffen-SS 456 sovjet- pantserwagens .’ernield, buitgemaakt of on bruikbaar gemaakt. In Tunis leverden onze troepen ook gisteren zware afweergevechten. Numeriek sterkere Britsche en Amerikaansche afdeelingen tracht ten tevergeefs door omsingeling deelen der Duitsch-Italiaansche troepen af te snijden. De superieure leiding en de gevechtsprestaties on zer troepen hebben tot dusver al deze bedoe lingen van den vijand verijdeld. Bij een overdag door vijandelijke bommen werpers op Rotterdam ondernomen aanval werden woonwijken in de binnenstad zwaar ge troffen en zware verliezen onder de bevolking veroorzaakt. Vanochtend verscheen één enkel viermotorig door den luciitooriog getroffen gebied de be- volsmg deze verandering in het denken beeft voltooid. De Britten hebben het tegendeel be reikt van datgene, wat zij door hun brandstich tingen en moorden wilden bereiken. Zij hebben de bevolking niet zwak en wankelmoedig ge maakt, doch hard en verbeten en haar tot een strijdgemeenschap op leven en dood aaneenge smeed. Deze krachtige houding der bevolking m de gebombardeerde gebieden zal, zoo besloot de DE EIGENAARS ZELF GESCHIEDEN. (dus niet een in één artikel gespecialiseerde zaak) en behooren daarbij de samenstellende deelen met alle tot de „verboden" soorten, dan kan het bedrijf in zijn geheel geopend blijven. De om vang van het „vrije” gedeelte dient ech ter noemenswaard te zijn in verhouding tot den totalen voorraad of omzet. Ook verder moet het gemengde karakter bonafide zijn. Men kan zich dus niet beroepen op het verkoopen, ver vaardigen of herstellen van bepaalde zaken, waarmede men eerst kortgeleden is begonnen en evenmin op het voeren, vervaardigen of her stellen van artikelen, welke in wezen niet af wijken van den aard van het feitelijke bedrijf. Warenhuizen e.d. Wordt uitsluitend in een bijzondere afdeehng van een bedrijf een der soorten van bedrijf uitgeoefend, voor welke het sluitingsvoorschrilt geldt, dan zijn de betreffende voorschriften slechts van toepassing op deze afdeeling. Dit geldt in hoofdzaak voor grootere bedrijven als warenhuizen e.d., welker afdee lingen scherp van elkaar gescheiden zijn. De politiegezagdragers houden get. LAGES, SS-Sturmbannfübrer. BESCHIKKING Van den commissaris-generaal voor de Veiligheid in zake het sluitingsuur en het verbod om zich in de open lucht op te houden. Op grond van de art. 44, 48 en 52 der ver ordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandse je gebied nr. 1-43 besenik ik met ingang van 29 Maart 1943 1) Voor het Gezette Nederlandsche gebied wordt het uur van sluiting van openbare lokalen op 22 uur en het tijdstip waarna men zich niet meer in de open lucht mag ophouden op 23 uur gesteld. Het einde van het verbod om zich in de open lucht op te houden blijft onveranderd op 4 uur gesteld. 2) Voor de steden Amsterdam, Den Haag en Haarlem is eenter tot nader order het uur van sluiting 21 uur en het tijdstip, waarna men zich niet meer in de open lucht mag bevinden 22 uur. 3) Daarmede in strijd zijnde bepalingen tre den buiten werking. Afzonderlijke toestemmin gen voor een verschuiving van het uur van slui ting tot na 22 uur woiden zonder uitzondering opgeheven. „Sonderausweise”, die door den ge volmachtigde van den Rijkscommissaris po litieofficieren voor den tijd van 04 uur zijn uitgegeven, gelden ook voor den verlengden verbodstijd. 4) Overtredingen worden op grond van art. 52 van de in den aanvang genoemde verorde ning gestraft. Den Haag, 27 Maart 1943. Der Generalkommissar für das Sicherheitswesen: (w.g.) RAUTER, SS-Gruppenführer en Generalleutnant der Polizei. en steden, heroverd. De superioriteit der Duit- front blijkt 243 sovjetvliegtuigen zijn neergeschoten, bij een verlies van 14 eigen toestellen. In het gebied van Staraja Roessa hebben de troepen van een Duitsch legerkorps tijdens we kenlange, moeilijke gevechten alle vijandelijke doorbraakpogingen atgeslagen en een volledig afweersucces behaald. De Sowjets verloren se dert 23 Februari in dazen sector 61.460 dooden, 2978 gevangenen, 293 pantserwagens, 26 stuk- ken geschut, 806 machinegeweren, 114 granaat, werpers, 206 pantserbuksen en 1036 automati- Reichspressechet de houding van het geheeie Duitsche volk zijn, onverschillig waarop onze vijanden hun misdadige terreuraanvallen ook zullen richten. DE STRIJD IN TUNESIE. Nadat er bij de jongste gevechten in Noord- Afrika soms plaatselijke crises dreigden, heb ben de Duitsch-Italiaansche formaties thans, nu zij vijandelijke omsingelings- en doorbraakpo gingen met succes hebben afgeslagen, den toe stand stevig in handen. In de voorafgaande da gen heeft een zeer hevige strijd gewoed, doordat de Anglo-Ame ikanen er alles op zetten om het leger van Rommel onschadelijk te maken, met alleen door frontale aanvallen van het zuiden uit, maar ook door flankeerende bewegingen, die ongetwijfeld een groote bedreiging voor de strijdkrachten der spil in Zuid-Tunesië betee- kenden. Ten einde dit gevaar te bezweren, heeft maarschalk Rommel zijn strijdkrachten terug genomen en meer naar achteren gelegen stellin gen doen betrekken. Thans spelen de gevechten zich af in de diepte van de Zuid-Tunesische verdedigings- zöne in dit verband kan er op worden gewe zen, dat de Marethlinie geen enkelvoudige linie, doch een diep geëcheloneerd stelsel van verde digingswerken is. Bij zijn tot dusver onderno men frontale aanvallen en bij de doorbraakpo gingen zijner gepantserde formaties tegen den rechtervleugel der eerste linie steunpunten, heeft de vijand, die met een veelvuldige superio riteit aan menschen en materiaal aanvalt, bui tengewoon zware verliezen geleden. Zoo scho ten eenheden van een divisie luchtdoelgeschut in 2 dagen 14 vijandelijke pantserwagens on klaar en vernietigden daarmee tot dusver op het Noord-Afrikaansche oorlogstooneel meer dan 1000 pantserwagens. Bij dit succes moet wor den opgemerkt, dat een dergelijk verliescijfer op dit front bizonder hoog moet worden aangesla gen. Terwijl aan het Oostelijk front millioenen strijden, vechten hier slechts tienduizenden; ter wijl aan het Oostelijk front legers opereeren, worden hier de beslissingen geforceerd door en kele divisies. VAN HEI OOSTEL1JK FRONT. Bij de succesvciie gevechten tusschen Don en Dnjepr hebben de Duitsche troepen tot dusver 1350 plaatsen, waaronder 40 grootere plaatsen en steden, heroverd. De superioriteit der Duit sche luchtmacht aan het Oostelijk front blijkt uit het feit, dat in de week van 21 tot 27 Maart behooren. De politieke ontwikkeling, juist in de laatste weken, waarin de Britsche pluto craten datgene aan het bolsjewisme hebben moeten prijsgeven, wat zij van Duitschland veronderstelden en dat land niet gunden, en waarvan zij de eeuwen door hebben geleefd als van het kostbaarste politieke kapitaal, heeft deze waanzinnigheid bevestigd. Het mag niet verwonderen dat deze Britsche waanzin aan steeds nieuwen waanzin het licht schenkt. Het Nederlandsche volk echter, dat eens den Brit als bondgenoot vertrouwde, mag zich, gezien het stijgende aantal van zijn gedoode vrouwen en kinderen en zijn vernielde woningen, afvra gen, of deze*waanzin zelfs nog methode heeft, dan wel, of hij niét allang reeds is uitge groeid tot ongebreidelde misdaad. Degenen, die van genoegen in de handen klappen en met heimelijke welwillendheid aan het „tweede front” denken, wanneer Britsche bommenwerpers na volbracht vernielingswerk over hen heen ronken, terwijl dood, ellende en ontzetting gekomen zjjn over honderdduizend hunner eigen volksgenooten, zullen er goed aan doen deze vragen te overwegen. Hun gees telijk vermogen tot het verkrijgen van inzicht moge heden nog falen, zij zullen echter onge twijfeld het antwoord zeer snel vinden wan ne» het niet zou blijven bij het voorproefje, dat Rotterdam en vele andere plaatsen in Nederland de laatste maanden gekregen heb ben van het „tweede front”. 2. Churchill in zijn boek „Na den oorlog”, 1929: „Lenin heeft zijn spoor achtergelaten. Wat betreft de levensvernietiging van mannen en vrouwen kan geen Aziatische veroveraar, geen Tamerlan noch Dsjengis-Khan het tegen zijn reputatie opnemen. Een millioen menschen te verdelgen, geheele bevolkingsgroepen op de lijst van vogelvrij verklaarden te plaatsen, de fak kel v^n de burgeroorlog in ieder land te doen oplaaien, beteekende voor hem het meest be geerde doel”. De gedachte alleen al, om met de Bolsje wisten te gaan onderhandelen, kwam de open bare meehing zoowel In Groot Brittannië als in Frankrijk al~ afschuwwekkend voor. BEIDE HILVERSUMSCHE ZENDERS ZENDEN TOT 21.15 UUR UIT. De persdienst van den Nederlandschen Om roep meldt Zooals vele luisteraars reeds tot hun genoe gen bemerkt zullen hebben, worden de pro gramma’s van den Nederlandschen Omroep, welke tot 19.15 uur te hooren waren, thans tot 21.15 uur over de beide Hilversumsche zen ders uitgezonden. De Britsche dood. Een verslaggever van het A.N.P. beschrijft de ramp welke Rotterdam heeft getroffen en eindigt als volgt Deze oorlog is voor Engeland een waanzin nigheid, dat weten thans aan gene zijde van het Kanaal menschen, die niet tot de donasten DE VERDUISTERING. De verduisteringstijden voor Nederland zijn voor de komende wekelijksche perioden als volgt vastgesteld: Van 29 Maart tot 4 April van 20.15 tot 7 uur Van 5 tot 11 April van 20.30 tot 7 uur. Van 12 tot 18 April van 20.45 tot 6.45 uur. Van 19 tot 25 April van 21 tot 6.30 uur. Van 26 tot 30 April van 21.15 tot 6.15 uur. Controle, De politiegezagdragers houden toezicht op de uitvoering der bovengenoemde bepalingen. Bij deze controle kan blijken, dat men zonder noodzaak zijn bedrijf heeft geslo ten, ofwel is de controleerende instantie van meening, dat men nalatig is geweest. In dit geval deelt de commissaris van provincie (in plaatsen boven 100.000 inwoners doet zulks de burgemeester) den houder daarvan schrifte lijk mede, dat het bedrijf moet worden gesloten. Alvorens hiertoe echter over te gaan hoort de commissaris den betreffenden burgemeester. Bovendien kan hij het advies inwinnen van de kamer van koophandel en eventueel van de plaatselijke afdeeling van de terzake bevoegde organisatie van het bedrijfsleven. Bezwaarschriften. Indien de beslissing van den commissaris met in overeenstemming met de kamer van koophandel oi de organisatie van het bedrijfsleven is tot stand gekomen, waarvan uit het bevelschrift tot sluiting zal blijken, kan de betrokkene binnen drie dagen bij den com missaris resp. den burgemeester een bezwaar schrift indienen. Uver dit bezwaarschrift wordt beslist door den secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart. Het bezwaarschrift heeft geen opschortende werking; de secretaris generaal kan echter de uitvoering van de be slissing van den commissaris tot zijn eigen be slissing uitstellen. Bovendien kan de secreta ris-generaal bepalen, dat de commissarissen of burgemeesters bijzondere gevallen aan hem ter beslissing voorleggen. Het indienen van een bezwaarschrift is dus volgens de beschikking mogelijk, indien de meeningen van den commissaris, de kamer van koophandel en van de plaatselijke afdeeling van de ter zake bevoegde organisatie van het be drijfsleven niet overeenstemmen. 3. Churchill in een radio-toespraak op 30 Maart 1940: „De Sovjetregeering openbaarde met haar overval op de heldhaftige Finnen aan de ge heele wereld de verwoestingen, die het Bolsje wisme in het wezen van elke natie, welke het slachtoffer van deze doodelijke geestelijke en moreele ziekte geworden is, aanricht Finland houdt zich prachtig, ja, zelfs groots... De dienst, die Finland aan de menschheid be wijst, is reusachtig”. Hierna werd een voordrachtenreeks uitge voerd, die betrekking had op de geschiedenis van Noord~. en Zuid-Nederland en Zuid-Afrika. Als slot van deze geslaagde voordracht werden de gevallenen aan het Oostfront herdacht en klonk plechtig het Oostlandhed. Des middags Gezocht Mussert het meisjes- kaderheem „De Meent”, gelegen op de Huizer hoogte bij Blaricum. Hier begroetten de landelijke meisjesleidster, opperzwermletdrter van Eek, en de heemleidster, groepleidster van der Weide den Leider. Was bij de jongens het gesproken woord zeer belangrijk, bij de meisjes is het de zang, die vooral op oen voorgrond trad. Door de meisjes, wier leeftijd vareest van 17 tot 24 jaar, werd een programma van Nederlandsche volksliede ren ten gehoore gebracnt. In zijn toespraak ves. tigue Mussett vooial de aandacht op de taak van de jonge vrouw, die den soldaat zoo veel mogelijk ter zijde moet staan. Als over 10 of 20 jaar een sterx, eensgezind Nederlandsch volk zal staan tn de rij der Europeesche volkeren, zal de jeugdleidster van heden kunnen zeggen daaraan heb ik meegewerkt GEEN APARTE VROUWENCOUPE’S MEER IN DE TREINEN. Naar het A.N.H. verneemt, zullen voorloopig, in verband met de groote drukte bij het trein verkeer, in de tremen geen aparte vrouwen- afdeenngen meer beschikbaar worden gesteld. DE BRITSCHE OORLOGVOERING Tegen vrouwen, kinderen en cultuurschatten. Rijksperschei dr. Dietrich heeft tijdens een bezoek aan de gebombardeerde streken in West- Duitschland tegenover journalisten den terreur- oorlog der vijanden gekenmerkt als een „be- wusten veldtocht van veinietiging tegen de be schaving, tegen nenschelijke woningen en ver blijven van vrouwen en kinderen". Hij herin nerde hierbij aan een artikel van Winston Churchill uit 1934, waarin deze reeds aankon- digde, dat het in den volgenden oorlog wellicht erom zou gaan vrouwen en kinderen of de bur gerbevolking m het algemeen te dooden. Deze misdadige woorden wil Churchill thans in daden omzetten. Dr Dietrich gal vervolgens een somber re laas van de vele kunstschatten, welke reeds aan de aanvallen der Engelschen ten offer zijn ge vallen. Unieke bouwwerken werden vernietigd m Keulen (de kerk van den H. Gereon), Mün chen (staatsbibliotheek, kasteel Nymphenburg, Pinakotheek) Munster, (den Gotischen dom), l übeck (den Dom), Neurenberg (Germaansch museum, burcht van Barbarossa, huis van Al brecht Dürer), Essen (Münster kirche), Mainz (kerk van den H. Stephan), Berlijn (Hedwigs- kathedraal). Ook cultuurmonumenten in Frank rijk (kathedraal van Rouaan, porceleinfabriek van Sèvres) en Italië (paleizen en kerken in Genua, Milaan, Turijn, Messina en Palermo) igd. Dietrich, heb- 4. Churchill voor het Lagerhuis op 12 No vember 1942: „Ik heb een diep vertrouwen in de wijsheid van Stalin en de goede wil van dezen merk- waardigen man. Mijn hart heeft met Sovjet- Rusland gebloed en ik voel, wat U allen ook gevoeld zult hebben, de vurige wil, tezamen met Sovjet-Rusland te lijden en een deel van zijn last te dragen”. MOET OOK ZONDER BEVEL DOOR ENKELE UITZONDERINGEN. Ondanks de uiteenzettingen in de pers bestaat met betrekking tot enkele bepalingen der be schikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de sluiting van bedrijven nog verschil in opvat ting, zoodat hieronder een nadere toelichting volgt. Met uitzondering van luxe restaurants, bars en nachtlokalen, die wel een bevel tot sluiting ontvangen, dient de sluiting van het bedrijf te geschieden door den eigenaar zelf, leder voor zich heeft allereerst uit te maken of zijn bedriji valt onder een der groepen, genoemd in artikel 2 of onder de bepalingen van artikel 3 van de beschikking. Het is dus niet zoo, dat men kan atwachten of men een bevel tot sluiting krijgt. Hij, die naar zijn meening onder de sluiting valt, moet reeds aanstonds datgene doen, wat de verordening ten aanzien van de sluiting voor schrijft, n.l, le. Het staken van den verkoop aan het publiek; 2e. Het indienen van een lijst van de op het tijdstip van de sluiting in zijn bezit zijnde goe deren bij het bevoegde rijksbureau. Voor waren, welke slechts tegen vergunning of distributiebonnen mogen worden afgegeven, dient een dergelijke lijst bij het plaatselijk dis tributiekantoor te worden ingeleverd, verge zeld van de bij de sluiting aanwezige vergun ningen en distributiebonnen, met specificatie. In het algemeen mag de eigenaar niet meer over zijn goederen beschikken. Het rijksbureau kan hierop echter uitzondering toestaan. Ambachtsbednjven kunnen het werk, waar mede Dij het inwerkingtreden der beschikking reeds was begonnen, nog binnen een maand atmaken en afleveren. De verplichting tot slui ting wordt hierdoor echter niet aangetast. Men bedenke wel, dat het ontduiken van deze be schikking door reorganisatie van het bedrijf verboden is. Reparatiebedrijf en winkel. In artikel 2 zijn nog enkele, de sluiting beperkende bepalingen opgenomen. Zoo is de verplichting tot sluiting niet van toepassing op een aantal bedrijven, in de beschikking aangegeven, voorzoover deze zich in noemenswaardigen omvang bezig hou den met reparaties en ook niet op bepaalde am- bachtsbedrijven, voorzoover deze in noemens waardigen omvang andere bedrijfssoorten uit oefenen. Een en ander dient aldus te worden uitgelegd, dat in het algemeen deze zaken haar reparatie bedrijf niet behoeven te sluiten, doch wel den winkel voor verkoop en zulks op duidelijk zicht, bare wijze. Gemengd bedrijf. Betreft het in werkelijk heid een gemengd winkel- of ambachtsbedrijt Bureau Firma A. J. OSINGA BOLS WARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsyzard. BESCHIKKING AANGAANDE JODEN van den Commissans-Generaal voor de open bare veiligheid betreffende het verblijf van joden in eenige provincies, waaraan wij het volgende ontleenen Met ingang van 10 April 1943 is aan joden het verblijf in de provincies Friesland, Drenthe, Groningen, Overijsel, Gelderland, Limburg, Noord-Brabant en Zeeland verboden. Joden, die zich op het oogenblik in de ge noemde provincies ophouden moeten zich naar het kamp te Vught begeven. Bij het vertrek naar het kamp te Vught is het medenemen van reisbagage en waardevoorwer. pen toegestaan. Voor het verlaten van hun ■Woonplaats moeten de joden zich melden bij het hoofd van de plaatselijke politie, waar zij woon achtig zijn„ opdat hun woningen behoorlijk kun nen worden afgesloten en aan hen een reisver gunning naar het kamp te Vught kan worden verstrekt. (1) Uitgezonderd van zijn 1Joden in de kampen Westerbork, Vught, Barneveld en Doetinchem. 2) Gemengd gehuwde joden. (2) In andere uitzonderingsgevallen kan de „Zentralstelle für lüdische Auswanderung” te Amsterdam vergunningen tot verblijf en reizen in de genoemde provincies uitreiken. Jood in den zin van deze beschikking is hij, die ingevolge artikel 4 van de verordening 189/40 betr. de aanmelding van ondernemingen is of als jood wordt aangemerkt. Hij, die in strijd handelt met deze bepalingen ot deze ontduikt, wordt in zoover niet inge volge andere voorschriften een zwaardere straf is verbeurd gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten noogste twee duizend gulden of met een dezer straffen. Hij, die ontduikingen van deze bepalin gen in de hand werkt, deze mogelijk maakt o’ er aan medewerkt, ontvangt dezelfde straf. Het nemen van maatrgelen op het gebied de Sicherheitspolizei blijft onaangetast. 's-Gravenhage, 29 Maart 1943 De Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid: get. Rauter. S.S.-Gruppenführer und General leutnant der Polizei. BEKENDMAKING. In samenhang met de beschikking van den commissaris-generaal voor de openbare veilig heid betreffende het oponthoud van joden in de provincies wordt van bevoegde Duitsche zijde op het volgende gewezen In de afgeloopen maanden moest een aantal Nedeilanders wegens het verbergen van joden, respectievelijk jodenbegunstiging aan het ge- peclit worden overgeleverd of bij zwaardere vergrijpen naar een concentratiekamp overge bracht worden. Hierbij werd in enkele gevallen, bij diegenen die joden verborgen hielden of aanzienlijke j’ood- sche vermogenswaarden in bewaring hadden. Óok gebruik gemaakt van de inbeslagname van het geheele vermogen. Wegens het verborgen houden van joden en wegens jodenbegunstiging werden of worden naar «en concentratiekamp overgebracht 1. arbeider Wilhelm Klein uit Rotterdam. 2 kantoorbediende Pieter Dolk uit Zwijn- dr»chL 3. bouwondernemer Adriaan van Dingen uit Dordrecht. 4 arbeider Johannes Gerardus van ’t Hull uit Arnhem. 5. tolbeambte Gerardus Meijer uit Stamproij’. 8. handelsagent Cornells Petrus Boers uit Bilt- hoven. 7 vefllngmeester Jan Arend de Waart uit Der. Haag. 8. monteur Gerrit van den Berg uit Utrecht. 9. kunstschilder Jan Overduijn uit Amsterdam. 10 advocaat Christian Amoud Vaillant uit 'Amsterdam. Tevens wordt nog ter kennis gebracht, dat ju'st in des laataten tijd in een grooter aantal gevallen van «trarf kon worden af gezien, daar Tot d- er reeds 180 dooden en 400 gewonden. In de middaguren van Woensdag hebben Britsche vliegtuigen bij zeer -voed zicht de stad Rotterdam aangevallen. De neergeworpen bommen troffen hoofdzakelijk dichtbevolkte arbeiderswijken. Heele stratenblokken werden vernield. Volgens de tot dusver ontvangen berichten had de Nederlandsche burgerbevolking 180 dooden en 400 gewonden te betreuren. Helaas moet verwacht worden, dat het aantal slacht offer’ nog zal stijgen. D: Duitsche en Nederlandsche autoriteiten hebben terstond alle beschikbare krachten aan het werk gezet voor de redding van slacht offers en voor opruimingswe zaamheden. Zij droegen zorg voor een voorloopig onderkomen en voor de hulpverleening aan de duizenden dakloos geworden mannen, vrouwen en kinde ren. - ■s v r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1