No. 14 Vrijdag 9 April 1943 BOLSWARDER EDITIE 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND Demonstratie Nederlandsche Arbeidsdienst In Zuid-Tunesie omsingelingspogingen van den te Leeuwarden. vijand verijdeld. WEERMACHTSBERICHT ■'I; WESTERGOO verwoestingen be- DE LAAGHART”’® BRITSCHE AANVAL OP ROTTERDAM. Op niets ontziende wijze wierpen 1 de Britscb'" negers bommen op arbeiderswijken van Rotterdam, welke in puinhoopen werden her schar'-- ®en der te hulp geroepen reddingsploegen vernam de schreiende stem van een kind en i~gon in alle haast de puinhoopen te verwijderen. (AStapf—Pax s) stadswijk van Rotterdam met opzet is vernietigd. Het is niet waar dat de Britsche en Ameri- kaansche bommenwerpers doelen van militair be lang hebben aangevallen”. Ook burgemeester Müller sprak een rede uit. Hij zeide ó.m.: „De oorlog kiest thans niet langer zijn slachtoffers onder de weerbare mannen, maar zonder onderscheid ook onder zwakke grijs aards, vrouwen en zelfs kinderen. Het bombarde ment der Engelschen op 31 Maart j.l. laat wat dit betreft in al zijn zinloosheid geen verderen twijfel bestaan. Met u stadgenooten zonder naam, gaat een stuk van onszelve. De band die ons als burgers van één stad samenbundelt, werd door het Engelsche bombardement niet verbroken, veeleer nauwer dan ooit om ons allen heenge- snoerd. Gij hebt ons eens te meer overtuigd, dat wij slechts kinderen zijn uit één gezin. Uw heen gaan heeft de noodige bezinning gebracht, gij hebt ons elkander doen zoeken waar voorheen de eene onder ons den ander meed”. er geen verschillen van welken aard waren, maar een gemeenschappelijken band van gedisciplineer de orde en zinrijken arbeid. Ik zou u, doch ook allen anderen Nederlanders op zeer ondubbelzin nige wijze willen zeggen, dat dit het eenige doel van den arbeidsdienst is. Want, wanneer dit doel wordt bereikt, wanneer gij aldus bijeengebracht en paraat gemaakt zijt, dan is een der belang rijkste grondslagen in u gelegd, waarop wij onze toekomst, zooals deze ons allen in Europa ge meen is, willen opbouwen. De arbeidsdienst zal echter voor u nooit gewetensdwang beteekenen. Hij zal zich ook nooit indringen in de verhouding van den mensch tot God. Mannen van den Nederlandschen Arbeidsdienst, ik heb dan ook heden voor u slechts één wensch, dat gij openhartige, opgewekte mannen zijt, be reid zich in te zetten, die zich vooral bewust wor den van hun volksche en rasverantwoordelijkheid in het volk en in den grooteren kring der Ger maanse' volken, die zullen ontwaken en bereid zijn ook het laatste in te zette- voor de toekomst. Gij voor het Nederlandsche volk, wij voor het Duitsche volk en wij allen voor een gemeenschap pelijke, gelukkige toekomst. Ni de rede van den Rijkscommissaris volgde nog een zangnummer van de Arbeidsmannen „Heft de spaden, Iaat ze blinken”, waarop de plechtigheid werd besloten met het spelen van de volksliederen en een défilé van den Nederland schen Arbeidsdienst voor den Rijkscommissaris. HET EIKENLOOF VOOR GROOT-ADM. DöNITZ. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 7 April (D.N.B.) De Führer heeft heden den opper bevelhebber van de marine, groot-admiraal Dö- nitz ontvangen en hem, uit waardeering voor zijn unieke verdiensten voor de leiding van den duikbootoorlog, als 223en soldaat van de Duitsche weermacht het eikenloof bij het Ridderkruis van het Ijzeren Kruis overhandigd. niet hebben geteekend, verboden aan universitei- ten en hoogescholen de lessen te volgen en exa mens af te leggen. Voor alle studenten bestaat de gelegenheid om in het bureau van den rector-magnificus te teeke- nen .Aan de studenten van openbare universitei- ten en hoogescholen wordt deze verklaring bo vendien zeer binnenkort ter teekening toegezon den. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die voor of op 10 April aan den oproep tot teekening gehoor geven, binnen den numerus clausus zullen vallen en dus de garantie hebben hun studie on gestoord te kunnen voortzetten. Zij, die niet op 10 April geteekend zullen heb ben, zullen weliswaar in de gelegenheid gesteld worden zulks na dien datum te doen, doch een garantie dat zij binnen den numerus clausus val len kan hun niet worden gegeven. Ook kan de secretaris-generaal tewerkstelling in Duitschland van studenten, die weigeren te teekenen, niet verhinderen. krachten werden in verbitterde gevechten tot staan gebracht en omsingelingspogingen verijdeld. Nieuwe stellingen werden volgens de plannen be trokken. In den Centralen en Noordelijken sector van het front mislukten verscheidene vijandelijke aan vallen met verliezen voor den vijand. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren overdag voor den oorlog belangrijke doe len op het eiland Wight en aan de Engelsche zuidkust aangevallen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 April. Het opperbevel der Weer macht maakt bekend Aan het Oostelijk front heerschte over het al gemeen rust. Afzonderlijke vijandelijke aanvallen aan het Koebanbruggenhoofd en aan den midden-Donets werden afgeslagen. Aan het Zuidelijk front in Tunesië bieden Duitsche en Italiaansche troepen taai weerstand aan den met groote meerderheid aanvallenden vijand. Doorgebroken vijandelijke pantserstrijd- Een rede van den Rijkscommissaris. De Friesche hoofdstad stond Zaterdag en Zon dag in het teeken van den Nederlandschen Ar beidsdienst, door de groote demonstratie, die hier werd gegeven en die o.m. werd bijgewoond door den Rijkscommissaris. Reeds Zaterdagmorgen om ongeveer half negen kwamen de verschillende afdeelingen van den N.A.D., die hun medewerking verleenden, aan het station aan, waarna met het stafbrkest een marsch door de stad werd gemaakt naar het ge meentelijke sportterrein aan den Westersingel. NA DEN ENGELSCHEN BOMAANVAL OP ROTTERDAM. Te Rotterdam zijn ongeveer 16,000 menschen, wier huis geheel of gedeeltelijk onbewoonbaar is geworden, en er waren er aanvankelijk bovendien 9 10.000 in zoodanige omstandigheden geko men, dat geen kookgeleg' ihc'ter beschikking stond. De Volksdienst heeft al deze slachtoffers met den grootsten spoed door de eerste moei lijkheden heengeholpen. In de eerste dagen heeft de voedingszorg van den N.V.D. zich over een nog veel grooter aantal inwoners uitgestrekt Vrijdag en Zaterdag werden voor 360.000 perso nen porties pap, Zondag werden 70.000 porties pap of stamppot ter beschikking’gesteld. Dag en nacht heeft de centrale keuken hiervoor doorge werkt. Intusschen had de evacuatiedienst van den N.V.D. voor het onderdak brengen van de dak loos gewordenen gezorgd, zoodat reeds den eersten nacht alle slachtoffers hetzij bij particu lieren, hetzij in groote gebouwen hun bed ge spreid vonden. Een andere dringende taak was de voorziening van hen, die geld noch voldoende kleeding had- de.n; ook zij werden direct aan het eerst noodige geholpen. Thans wordt nog dagelijks op zeven plaatsen in het rampgebied driemaal per dag voedsel door de zorgen van den N.V.D. uitgereikt aan 16.000 personen. BEGRAFENIS VAN ONHERKENBAAR VERMINKTE SLACHTOFFERS. Woensdag zijn op Crooswijk te Rotterdam 57 onherkenbaar verminkte slachtoffers van den bomaanval ter aarde besteld. De Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de stad Rotterdam, dr. Völckers hield een rede waarin hij o.a. zeide „Wij beschuldigen, omdat bij helder zonnig weer en uitstekend zicht een SINAASAPPELEN. Thans worden ook 350 gram sinaasappelen be schikbaar gesteld voor kinderen van 4 t.e.m. 13 jaar in landgebied, en wel van 9 April tot en met 15 Mei a.s. op bon „reserve 315” met zwarten opdruk. Bon „reserve 419" geeft in hetzelfde tijdvak recht op 350 gram sinaasappelen voor kinderen tot en met 3 jaar, zoowel in land- als in stad- gebied. Voor dezen marsch werd zeer veel belangstelling van de zijde van het publiek aan den dag gelegd, hetgeen nog meer het geval was toen de zes af deelingen des middags een propagandamarsch door de stad maakten, eveneens begeleid door het staforkest. Tot slot van den dag gaf het staf- orkest van den N.A.D. een concert op de „Lange PtiP”. Zondagmorgen maakte de afdeeling Workum een marsch door de stad, alweer begeleid door het staforkest, welke marsch eindigde op het Zaailand, waar de Nederlandsche vlag werd ge- heschen. Een ochtendconcert op de „Lange Pijp” van het staforkest trok wederom groote belang stelling. Nadat nog een eenpans-maaltijd op het Zaailand was genuttigd, waarbij het staforkest muziek ten gehoore bracht, brak het hoogtepunt van den dag aan. De op het Zaailand opgestelde afdeelingen wer den door den hoofdarbeidsleider Schoenberger gemeld, waarna de Duitsche vlag werd geheschen. Na de melding aan den Rijkscommissaris werden de opgestelde arbeidsmannen geïnspecteerd, waar op zij het lied „Wij mannen uit alle streken” ten gehoore brachten. Het woord was hierop aan den commandant van den N.A.D., die als volgt de aanwezigen toe sprak DUITSCHE DUIKBOOTEN BRENGEN WEER 14 KOOPVAARDIJSCHEPEN TOT ZINKEN. Het Duitsche Weermachtbericht van 7 April meldde o.m. Zooals in een extra-bericht is medegedeeld heb ben onze duikbooten in zware gevechten tegen de vijandelijke ravitailleering op den Atlantischen Oceaan en op de Middellandsche Zee wederom 14 volledig geladen schepen met tezamen een inhoud van 102.000 br.t. en een torpedobootjager in den grond geboord. Vijf andere schepen werden getor pedeerd. Door den terstond beginnenden sterken afweer kon niet worden waargenomen of zij zijn gezonken. In de Golf van Biscaje heeft een onzer duikbooten een aanvallenden vijandelijken zwaren bommenwerper neergeschoten. Rede van den Rijkscommissaris. Mannen van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Ik wil van de gelegenheid gebruik maken, om u mijn opvatting uiteen te zetten over de taak, die gij hebt, en de plichten, welke gij behoort te vervullen. Als een deel van u mij niet direct veo- staat, omdat ik niet in uw taal tot u kan spreken, kunt gij er, wanneer uw superieuren mijn woorden voor u zullen vertalen, toch van overtuigd zijn, dat ik er met groote aandacht en zeer veel ernst over nadenk, waarom gij in de Nederlanden ook in een arbeidsdienst vereenigd dient te zijn. Ik besef volkomen, dat voor u, Hollanders, Frie zen en andere Nederlanders deze vereeniging in een organisatie, die zoozeer een militair karakter draagt, iets ongewoons is. Ik zie u hier voor het eerst niet als een afdeeling, die uit vrijwilligers bestaat, die dus om een of andere reden vanzelf hier gekomen zijn, maar als een lichting, dus zui ver als een groep van de Nederlanders van uw leeftijdsklasse. Ik begrijp, dat deze orde en disci pline op menigeen van u den indruk van een dwang zouden kunnen maken. Daarover wil ik u dit zeggen. Zoolang een van u den arbeidsdienst gevoelt als dwang, heeft hij de beteekenis van den arbeidsdienst nog in het geheel niet begrepen. Hier is sprake van iets anders. Gij moet de over tuiging krijgen, dat gij hier in een gedisciplineerde orde naast elkander zijt geplaatst, dat gij met elkaar werkt in een orde, die niet zonder betee kenis is want dan zou het geen orde zijn maar, dat gij voor de verwezenlijking van een ge dachte en voor een goede zaak bijeengebracht zijt. Voor u, Nederlanders in het algemeen, is het totdusverre misschien nog niet noodig geweest, dat het geheele volk in dergelijke formaties bijeenge bracht werd. Voor ons in het Duitsche rijk, is dit noodig geweest op grond van de ervaring van onze eeuwenoude geschiedenis, want wij, midden in dit werelddeel met grenzen bijna zonder na tuurlijke bescherming, zijn steeds weer aangeval len. Onze vijanden beweren thans, dat het omge keerd is. Maar wanneer gij de geschiedenis onder zoekt, dan zult gij zeggen, dat de anderen ons steeds weer hebben overvallen. Ik herinner aan de oorlogen, die de Franschen eeuwenlang tegen ons gevoerd hebben. Ik herinner aan de stormloo- THANS DE MAAT VOL De jongste Britsch-Amerikaansche bombarde menten op de bezette Westelijke gebieden en in het bijzonder den zinloozen aanval op Antwerpen hebben in Berlijn groote verontwaardiging ver wekt. Naar van bevoegde Duitsche zijde wordt ver klaard, is het aan Engeland en de Ver. Staten voorbehouden geweest den luchtoorlog te brengen op een plan, waarbij uitsluitend burgers, voor een groot deel vrouwen en kinderen, getroffen wor den. Het is om het even of dit in de bezette ge bieden dan wel in het rijksgebied zelf geschiedt, want, zoo verklaart men, Duitschland acht zich verantwoordelijk voor de verdediging van Europa. De maat is thans vol, zoo wordt ver klaard, en Engeland kan er op reke nen, dat de vergelding vreeselijk zal z ij n. -1 ons voor hun andere aanspraken op de wereldheer schappij slechts verraden en verkoopen. Ik zou u allen op het hart willen drukken, dat wij Europe anen, otn wie het thans gaat, ons ervan bewust moeten zijn, dat wij een lotsgemeenschap vormen, die zich tegen het Oosten moet verdedigen om zijn of niet zijn, die echter ook haar volksche en cul- tureele bestaan moet verdedigen en handhaven tegenover dit Amerikaansche Westen. Nederlandsche arbeidsmannen. Het Duitsche volk heeft dezen strijd aanvaard. Ik wil u volkomen openlijk zeggen, dat wij dezen oorlog natuurlijk in de eerste plaats voor onszelf voeren. Het zal niet zoo zijn, zooals het drie- of vierhonderd jaar geleden was, toen het vraagstuk der geestelijke en godsdienstvrijheid ten koste van het Duitsche volk werd uitgevochten, toen in de hei'vormingsoorlogen voor het avondland de vrij heid van geweten werd bevochten, maar het Duit sche volk en het Duitsche rijk de kampprijs voor andere landen waren. Het zal niet wederom zoo zijn, dat thans de geestelijke strijd om de sociale gerechtigheid en de volksche vrijheid ten koste van het Duitsche volk wordt gevoerd. Het Duit sche volk voert dezen oorlog om zijn toekomst, die thans vooral tegen het bolsjewisme moet worden gevoerd in zijn meest doeltreffenden gemeen schapsvorm, het nationaal-socialisme. En wij Duitschers zullen dezen strijd uitsluitend en nooit in een andere orde voeren dan volgens onze natio- naal-socialistische levenswet. Maar in deZen zege vierenden strijd voert Duitschland thans ook den oorlog voor Europa en juist de soldateske levens wetten, die ons door de geschiedenis der eeu wen geleerd zijn, hebben ons tot de grootste krachts inspanning gereed en geschikt gemaakt. De machtsontplooiing van het Duitsche volk in dezen oorlog is oneindig groot. Wij hebben tot dusverre met ongeveer een vijfde deel van de verliezen - an den eersten wereldoorlog onze vijanden uit dit werelddeel geslagen en den vijand in het Oosten reeds half op de knieën gedwongen. En juist in dit jaar 1943 worden wij zooals onze vijanden met verbazing zien, omdat zij een 1918 verwacht had den door de concentratie en den inzet der thans opgeroepen krachten met den dag sterke;. Kameraden zoo wil ik u als arbeidsmannen thans noemen, de arbeidsdienst moet voor u een belevenis zijn, gij moet de belevenis hebben, dat gij, wat ook uw afkomst is, of uw ouders ge goed zijn, een vermogen hebben, hoogere staats ambten bekleeden, een vooraanstaande plaats in nemen in handel of industrie, of dat zij hand werkslieden, boeren of arbeiders zijn, allen gelijk t zijt, opgeroepen voor denzelfden inzet en hetzelfde doel, en dat er slechts één onderscheid bestaat, dat van uw prestaties. Wie meer presteert, be- teekent meer. En dat, Nederlandsche arbeidsman nen, moet ook de eerste wet zijn volgens welke wij de maatschaopelijke orde in dit nieuwe Europa willen opbouwen. Ook hier moet de eerste wet de prestatie voor de gemeenschap worden. Deze be levenis moet gij ondergaan. Met deze be levenis moet gij dan uw burgerlijk beroep aan vaarden en weten, dat gij eenmaal naast elkander gestaan hebt als mannen van uw leeftijd, waarbij LUCHTAANVAL OP PARIJS EISCHTE RUIM 300 DOODEN. Volgens de laatste berichten van officieele Fran-che zijde zijn bij den EngelschAmerikaan - schen aanval op Parijs meer dan 200 menschen om het leven gekomen en 500 gewond. Van vijf tig gewonden is de toestand hopeloos, zoodat het aantal dooden nog belangrijk zal stijgen, ook al doordat het opruimingswerk nog lang niet ge ëindigd is. 120 woonhuizen werden geheel ver nield, talrijke andere zwaar beschadigd. Later werd gemeld dat er reeds 306 dooden waren. pen, die steeds weer uit het Oosten kwamen en over Duitschland geheel Europa wilden overstroo- men. Daarom was het noodig, dat wij al wze krachten leerden samenvoegen in een gediscipli neerde orde, dat wij niet pas op het oogenblik -an het gevaar om ons heen mochten zien, waar onze vrienden en buren en onze vijanden waren. En zoo is onze soldateske houding niet een dressuur, maar de uiting naar buiten van onze inwendige paraatheid. Zoo moet ook gij de orde in den arbeidsdienst opvatten, want ik geloof, dat voor u deze trjd, waarin gij eenigszins buiten de geschiedenis en haar oorlogen hebt gestaan, voorbij schijnt te zijn, immers thans is de schok, die zich over den ge- heelen wereldbol voortplant, te groot dan dat één volk op den duur afzijdig kan blijven. Daarom lijkt het mij noodig en voor u van belang, u te brengen tot een vereeniging en een formatie, die u de ervaring en de wetenschap van het geza.men- lijk naast elkander staan in een gedisciplineerde, soldateske orde bijbrengt. Maar wat ik hier tucht noem, mag niet alleen tucht zijn. Tot deze tucht behoort nog iets, dat noodig is om het geheel beteekenis te geven. Dat is de vrijheid van den enkeling binnen deze orde, waarin hij geplaatst is om zijn krachten naar beste weten en volgens geweten te gebruiken. Wanneer gij dus erover nadenkt, wat dan deze soldateske orde is, waarin gij geplaatst zijt, dan moet gij steeds tot uzelf zeggen, dat zij niet een dwang moet zijn, maar een zinrijke orde, die ieder afzonderlijk ook de volle vrijheid moet geven, zijn krachten op de beste wijze voor de gemeenschap pelijke taak in te spannen. Nederlandsche arbeidsmannen, ik heb er u reeds op gewezen, dat het lot van het Duitsche volk veel, moeilijken was. En dit lot is ook thans weer oneindig veel moeililker. Op ons rust een zeer groote verantwoordelijkheid. Onze blik richt zich thans tot ver buiten dit continent. Thans, nu wij kunnen zeggen dat wij ons in den tweeden wereldoorlog bevinden, gaat het niet meer om oeconomische voordeelen of om staatsgrenzen. Hij die gelooft, dat het nu nog gaat om het verwerven van oeconomisch gebied of om uitbreiding van de staatsgrenzen, begrijpt dezen oorlog niet. In September 1939 was het mogelijk geweest dit alles te vermijden, als toen de gerechtvaar digde aanspraak van het Duitsche Rijk op Dant- zig erkend was. Dan hadden wij ons 'dit alles kun nen besparen. Dat wilden onze vijanden niet. Het doet nu werkelijk belachelijk aan, wanneer wij ons indenken, dat door deze rechtvaardige erkenning van onze aanspraak alles had kunnen worden BOMAANVAL OP ANTWERPEN. Meer dan 2000 dooden. Omtrent den bomaanval op Antwerpen meldt een DNB-bericht nog Maandagmiddag heeft een formatie viermotorige Amerikaansche bommen werpers het stadsgebied van. Antwerpen gebom bardeerd, waardoor groote verwoestingen en branden zijn veroorzaakt. Een school in een dichtbevolkte wijk werd ge troffen en stortte in, waardoor 180 kinderen, die in den kelder een toevlucht hadden gezocht, on der de puinhoopen werden bedolven. Tot dusver is, in weerwil van de grootste inspanning van de zijde der brandweer en van de voor hulpverleening opgeroepen Duitsche soldaten, nog geen enkel kind levend geborgen. Ook op andere plaatsen, in de stad verwoestten de Amerikaansche vliegers talrijke gebouwen complexen, waarvan een aanzienlijk deel in brand vloog. Onder de smeulende puinhoopen bevinden zich nog de lijken van verscheidene honderden Belgen. Een nader bericht meldt dat de luchtaanval op Antwerpen tot dusver 2007 dooden en 603 ge wonden heeft geëischt. Nog 130 personen worden vermist. DE LOYALITEITSVERKLARING VAN STUDENTEN. Overeenkomstig het besluit van den secretaris generaal van het departement van Opvoeding, wetenschap en kultuurbescherming en ter beveili ging van de orde aan universiteiten en hooge scholen, is het van 10 April a.s. af aan studen ten, die de voorgeschreven loyaliteitsverklaring REEDS MEER DAN 300 SLACHTOFFERS TE ROTTERDAM. Officieel is medegedeeld, dat het aantal slacht offers van den Anglo-Amerlkaanschen luchtaan val op Rotterdam is gestegen tot 326. Aangezien de puinhoopen nog s Leeds niet geheel zijn door zocht, moet gevreesd worden, dat dit cijfer ten slotte zal stijgen tot meer dan 400. NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST COLLECTEERT VOOR GETROFFENEN VAN ROTTERDAM. De Ned. Volksdienst heeft bij rampen reeds eenige malen bewezen, dat zijn werk niet alleen gewaardeerd wordt, maar dat de hulp die direct door de vele medewerkers kan worden geboden, noodzakelijk bleek. Zoo is thans weer Rotterdam getroffen door een bombardement vanuit de lucht en zijn hier door eenige duizenden landgenooten in rouw ge dompeld. Het verlies van menschenlevens is niet meer te herstellen. Het leed kan worden verzacht. Z'j die zoo’n ramp niet van nabij kennen, kunnen zich slechts een zeer oppervlakkige voorstelling maken van hetgeen noodig is om weer eeniger- mate tegemoet te komen aan het groote verlies dat door de getroffenen wordt geleden. De Ned. Volksdienst doet een beroep op alle Nederlanders om zich in te zetten, waardoor het leed, voor zoover het door menschen kan worden verzacht, gelenigd kan worden. Het is een goede Nederlandsche eigenschap dat wij deze hulp als plicht zjjn gaan beschouwen. Op Zaterdag 10 tot en met Vrijdag 16 April a.s. zal daarom een in zameling van kleeding, dekking, huisraad, kort om van alles wat bruikbaar is in de huishouding worden georganiseerd, terwijl op Zaterdag 17 en Maandag 19 April een huis- en straatcollecte word gehouden. Een dringend beroep wordt gedaan op allen, die slechts even tijd kunnen vrij maken om mede te werken aan deze grootsche actie. Zij die zich vrij willig willen inzetten, kunnen deze wenschen ken baar maken aan de buurtschapshoofden in hun buurtschap of bij den burgemeester van hun ge meente. Voor Leeuwarden tevens op het Plaat- senjK Bureau W.H.N., Bij de Put 17 of Prov. Bureau, Weerd 11. Zet alles wat U wilt geven klaar, opdat de vrij willige medewerkers zoo spoedig mogelijk hun blokken kunnen afwerken. Nederlanders reikt elkaar de hand en bewijst dat Uw offervaardigheid nog steeds groot is. Offert Uw gave. Kent Uw plicht. Opdat gij anderen het leed verlicht. EIEREN. Van 12 April t.e.m. 15 Mei geeft ben „alge meen 540” recht op het koopen van 1 ei. Deze bon moet uiterlijk 17 April bij den winkelier wor den ir ,eleverd. Op 17 April zal een tweede bon worden aangewezen, uitsluitend echter voor per sonen t.em. 20 jaar. Deze krijgen dus 2, ouderen 1 ei. Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Couranten DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 Bureau Firma A. J. OSINGA BOLS WARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. voorkomen. Maar dit kon zoo niet zijn, want het den. De lieden daar aan de overzijde zouden zeer groote conflict, dat wij thans meemaken, be-, reidde zich voor. Wij kunnen nu zeggen, dat de werelddeelen met elkander strijden. Oostelijk van ons dreigen de horden der Oost-Europeesche Bin- nen-Aziatische stenpen geheel Europa te over- stroomen. In het Westen vormt zich een nieuwe concentratie van krachten op het Westelijke half rond, nieuwe groepeeringen ontstaan in het Verre Oosten. Wij in het oude werelddeel Europa zien ons geplaatst tegenover deze continenten en hun concentratie. Maar het zijn niet de continenten; belangrijk en beslissend is de geest, die de men-1 schen in de geschiedenis stoot en bestuurt. Zoo zien wij, en i' zeg thans wij, alle Europea nen in geheel Europa vooral de noodzaak, ons te handhaven tegenover het Oosten met de drommen uit zijn Binnen-Aziatischc steppen. Hier staat het behoud van onzen eigen aard, van ons wezen, van ons leven op het spel. Arbeidsmannen, het bolsje wisme ,dat daar nader rolt, ie niet datgene wat wij in de binnenlandsche politiek als communisme hebben meegemaakt en overwonnen. Hier is het mogelijk, dat de Nederlanders zich vergissen, wan neer zij gelooven, dat het er slechts om gaat het communisme niet tot bloei te laten komen, een dwaling, die hier en daar kon worden opgemerkt. Het bolsjewisme is de tegenwoordige levensvorm van den Binnen-Aziatischen steppengeest, zooals die om de paar eeuwen op Europa toestormde. Dat is niet een menschelijke uiting, die iets uit staande heeft met tucht of zelfs met vrijheid, maar een massale opeenhooping van menschen, die zielloos tot machinemenschen geworden en zelfs gemaakt zijn. Maar het is voor ons even belangrijk eraan te denken, dat wij ook tegenover het Westen voor zichtigheid in acht hebben te nemen. Want ook daar vormt zich een geest, die met den Europee- schen niets gemeen heeft in die mate, dat wij aan een lotsgemeenschap kunnen denken. Het Ameri kanisme, dat zich aan de overzijde vormt, moet zich maar ontwikkelen zooals het wil, wij zullen het niet storen. Maar wij moeten het afwijzen, dat dit Amerikanisme in onze Europeesche aangele genheden binnendringt. Wij kunnen thans reeds constateeren. hoe ongeschikt en misplaatst het is, dat de Amerikanen zich met onze zaken willen bemoeien. Wij nemen juist thans aan de overzijde steeds weer de grenzenlooze onwetendheid om trent en het volledige gemis aan begrip voor onze toestanden alsmede een aan gewetenloosheid grenzend gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel waar. Ik herinner er slechts aan. dat toonaan gevende mannen daar eenvoudig zeggen, dat het het beste zou zijn, dat in deze Europeesche wan orde, welke zij meenen te zien in de verscheidenheid van onze volken en staten, orde wordt gebracht door de bolsjewisten en dat er geen enkel bezwaar tegen kan worden gemaakt, indien de buren van dë Sowjet-republie- ken verzoeken in de Sowjetunie te worden opge nomen, zich dus voor het bolsjewisme uitspreken. Dit is het doorslaggevende bewijs voor het feit, dat er daar geen begrip is voor ons Europeanen, maar ook niet de wil om zich op verantwoordelij ke wijze met onze aangelegenheden bezig te hou- Toespraak van den commandant. Mijnheer de Rijksminister, Op 3 Mei van het vorige jaar stonden afdeelin gen van den Nederl. Arbeidsdienst in Den Haag op Houtrust aangetreden en deden daar kond van hun vasten wil om aan ons volk te toonen, dat er toch nog wat leefde in de harten van onze jonge ren. Dat zij liever de daad wilden stellen dan werkeloos toe te zien. Sindsdien is er bijna weer een jaar verstreken. De op Houtrust opgestelde afdeelingen vervulden haar plicht aan het vaderland en werden in Juli 1942 en op 4 Januari j.l. af gelost door tiendui zend jongelieden, van wie thans een deel voor u staat. Ook deze jongemannen, die door de inwerking treding van het Arbeidsdienstplichtbesluit onder geheel andere omstandigheden onder de schop zijn gekomen, zij, bereid, hun volk getuigenis af ta leggen van hun vasten wil het vaderland te dienen. Het appèl, dat heden gehouden wordt, is van bescheiden afmeting; maar ik kan u de verzeke ring geven, dat ook de mannen van de afdeelin gen, die hier niet aanwezig zijn, dezelfde gevoe lens koesteren. Mannen van den Nederlandschen Arbeidsdienst stonden gepasseerden zomer in de Russische step penhitte en deden daar hun plicht jegens Europa en jegens hun land. Of het dit jaar mogelijk zal zijn vrijwillig als arbeidsman naar het Oosten te gaan, laat zich nog niet overzien. In elk geval zullen de dienstplichtigen van deze lichting niet in het Oosten staan, doch zij zullen hun paraat heid in het eigen vaderland toonen en hiermede aan hun landgenooten, die bij duizenden nog kop pig afzijdig staan, het bewijs leveren, dat zij be grijpen, dat ook voor den Nederlander de Ar beidsdienst een levensnoodzaak is geworden, waaraan niet te ontkomen valt, nu Europa’s hoogste goederen van het Oosten uit door niets ontziende beschavingsverwoesters worden dreigd. De inzet van den geheelen Arbeidsdienst voor een veiligstelling van den oogst, waarbij ik ook den A.D.M. inschakel, zal blijken een zegen te zijn voor het geheele Nederlandsche volk. U zijt hier gekomen in de hoofdplaats van een provincie, die diverse mannen van groot formaat heeft voortgebracht. De duizend mannen die hier voor u staan aangetreden zijn voor het grootste deel vertegenwoordigers van dit Friesche volk dat zoo sterk aanvoelt het begrip „bloed en bodem”. Zij staan hier als waarachtige vertegen woordigers van het Noordras en dragen samen met hun kameraden van Noord tot Zuid en van Oost tot West de leuze uit, die weldra bij lederen Nederlander in het hart behoort te zijn gegrift „ick dien”. Het Nederlandsche volk kan op zijn Arbeidsdienst rekenen. Nadat de arbeidsmannen het „Friesch volks lied” hadden gezongen, nam d” Rijkscommissaris. rijksminister Seyss-Inquart het Woord, die het vol gende zeide ■l I v 'óji

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1