I IS it I t I Aanval op Britsch convooi. Overleg tusschen Hitler en Mussolini No. 15 BOLSWARDER EDITIE Vrijdag 16 April 1943 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND ID it. N WEERMACHTSBERICHT M >n hl |8% S - l» I WESTERGOO M DE ZWARTE HANDEL. DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. :t. B geboren Nederlandsche vrijwillige rs strijden in het Oosten. (O-H-D-P s) (w. g.) RAUTER SS-Gruppenführer und General- leutnant der Polizei. de ve net ei. sn. *n, 15 ra voorts aanwezig de minister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop, generaal-veldmaarschalk Keitel, Reichsleiter Bormann en Reichspresse- chef dr. Dietrich. De Führer begeleidde den duce naar zijn ver blijf, waar de chef van de Prasidialkanzlei, staatsminister dr. Meissner, den hoogen gast ont ving. Nog denzelfden middag namen de bespre kingen tusschen den Führer en den duce een aan vang. Des avonds gaf de minister van Buiten landsche Zaken von Ribbentrop, voor de leden van de Italiaansche delegatie een maaltijd, waaraan ook talrijke vooraanstaande Duitsche personen deelnamen. te wonende te verklaart hier mede plechtig, dat hij de in het bezette Nederland sche gebied geldende wetten, verordeningen en andere beschikkingen naar ee. en geweten zal na komen en zich zal onthouden van iedere tegen het Duitsche Rijk, de Duitsche weermacht of de Nederlandsche autoriteiten gerichte handeling, zoomede van handeli.igen en gedragingen, welke de openbare orde aan de inrichting van hooger onderwijs, gezien de vigeerendé omstandigheden, in gevaar brengen. ’s-GRAVENHAGE, 10 April. Officieel wordt medegedeeld: De door het Duitsche. Obergericht den 2en en 9en Maart 1943 gevelde doodvonnissen tegen den veelvuldig voor diefstal met inbraak gestraften recidivist Wilhelm Dissel uit Amsterdam wegens het verboden bezit van wapens, en tegen Simoïi Bertus Schuit uit Amsterdam, wegens sabotage, zijn vandaag na onderzoek van de gratiemogelijk heid voltrokken. Dissel had, toen hij door Nederlandsche politie beambten bij een inbraak werd betrapt, verzet te gen zijn arrestatie geboden en daarbij gebruik trachten te maken van een schietwapen, dat hij bij zich droeg. Schuit had als voormalig lid van de C.P.N. on danks alle in het openbaar gegeven waarschuwin gen tot October 1942 zich schuldig gemaakt aan het verspreiden van geschriften en het aanwerven van leden voor de C.P.N. WEER 21 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT Het Duitsche weermachtbericht van 13 April meldde o.m.: Zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten, haar onophoudelijken strijd voortzettende, in het Noorden van den Atlantischen Oceaan een zwaar- geladen, naar Engeland varend convooi aange vallen. Daarbij, alsmede bij aanvallen op alleen varende schepen in de Caraïbische Zee en voor de kust van Zuid-Afnka hebben zij 21 schepen met een totalen inhoud van 138.500 ton tot zinken ge bracht en 6 andere schepen met torpedo’s getrof fen. I S/ Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 DE STRIJD IN TUNESIE. Maarschalk Rommel is er wederom in geslaagd zijn legers, zonder al te groote verliezen, in gun stiger stellingen terug te trekken, zoo verklaart men te Berlijn. Dit is niet eenvoudig geweest, daar de overmacht der Britten en Amerikanen zeer groot was en bovendien een omsingeling aan vankelijk onvermijdelijk scheen. Tot dit doel had den de Britten in het zuidelijk front een aantal wiggen gedreven en eenzelfde manoeuvre werd door de Amerikanen uit het westen ondernomen. Hier hielden de troepen, onder generaal von Arnim, evenwel zoolang tegen de Amerikaansche aanvallen stand, dat Rommel gelegenheid had Sfax en Kairoean te ontruimen en den marsch naar het noorden van Tunesië en naar betere de fensieve stellingen onbedreigd kon voortzetten. De Amerikanen stelden alles in het werk om dit te verijdelen. Bij Pic.ion en in den pas van Haoua- reb vielen zij zelfs met meer dan 200 pantserwa gens aan. In een tegenaanval werden hiervan niet minder dan zestig vernietigd. De Duitsche en Italiaansche troepen staan thans benoorden Soussa. Rommel heeft zich met de troepen van Von Arnim vereenigd en heeft thans de lijn MateurPichonSoussa te verde digen. De aanvallen der Britsche en Amerikaan sche troepen zijn, volgens de laatste te Berlijn binnengekomen berichten, aanmerkelijk verzwakt. Rede SS-Gruppenführer Rauter. De oorlog, waarin wij ons thans bevinden, is geen oorlog tusschen landen in den liberalen zin, zooals die van T4-T8, doch een van wereldbe schouwingen. die ver weg over de landsgrenzen gaan om nieuwe vormen te scheppen. Zoo zien w j aan den eenen kant het Joodsche bolsjewisme, aan de andere zijde het revolutionaire nationaaï- socialisme, en ginds de stervende plutocratische wereld. Toen wij mannen der Germaansche SS indertijd hier in Nederland kwamen vielen ons uw Ger maansche ccheppingen hier in Nederland op. Wij moesten in deze Nederlanders wel onze broeders zien en velen hier, die deze SS-gedacbte met ons deelden, deden daartoe een beroep op ons. HITLER ONTVANGT STAATSLEIDER VAN ROEMENIE. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 April. (D.N.B.) De Führer heeft op 12 April den staatsleider van Roemenië, maarschalk Antonescu voor een tweedaagsch bezoek ontvangen. De be sprekingen over den algemeen politieken toestand en over vraagstukken van den gemeenschappe- lijken strijd tegen het bolsjewisme en tegen de daarmede verbonden Engelsch-Amerikaansche plutocratieën hadden plaats in den geest van de Duitsch-Roemeensche vriendschap en van de hechte strijdgemeenschap der in het Pact van Drie verbonden naties. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en de chef van het opperbevel van de weermacht, generaal- veldmaarschalk Keitel, namen aan de besprekin gen deel. De Führer en de staatsleider van Roemenië be krachtigden hun vaste besluit, om den strijd tegen de vijanden van E’ *opa vastberaden zonder eenig compromis tot de overwinning voort te zet ten. Het Roemeensche volk zal schouder aan schouder met de volken van de Asmogendheden den strijd tot aan de eindoverwinning voeren en met deze historische bijdrage voor de bevrijding van Europa den grondslag leggen voor de hechte bescherming der toekomst van de Roemeensche natie. Maarschalk Antonescu was vergezeld door den chef van het militaire kabinet, kolonel Davidescu en door officieren van den Roemeenschen gene- ralen staf. De Duitsche gezant te Boekarest, von Killin- ger, en de Duitsche generaal bij het opperbevel van dé Roemeensche weermacht, generaal Han sen, waren bij de samenkomst tegenwoordig. JAPANSCHE SUCCESSEN. Het keizerlijk Japansche hoofdkwartier heeft gemeld dat bij Japansche luchtaanvallen op de Ore-baai en op Port Moresby 4 vijandelijke trans portschepen en 1 torpedobootjager in den grond zijn geboord. 28 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. 11 Japansche vliegers stortten zich vrijwillig op militaire doelen. jagers tot zinken en beschadigden zij een pa trouillevaartuig en een artillerie-motorboot zoo zwaar, dat die als vernietigd kunnen worden be schouwd. Zij boorden een tankschip van 4000 ton in den grond, dat een te hulp gesneld kleiner vaartuig in zijn ondergang meesleepte. Twee tor pedo’s troffen een ander schip van 4000 ton, dat in zinkenden toestand uit het gezicht geraakte. Behalve een storingsaanval op Oost-Duitsch gebied hebben afdeelingen vijandelijke vliegtuigen in den afgeloopen nacht een aanval op Stuttgart gedaan. Door bomtreffers op de woonwijken van de stad leed de burgerbevolking verliezen. Nacht- jagers en afweergeschut schoten tenminste 23 Britsche bommenwerpers neer. Voorts werden gisteren vijf vijandelijke vliegtuigen vernield aan de kust van het bezette gebied in het Westen. Een sterke formatie zware Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht een zwaren aanval gedaan op de industriestad Chelms ford, ten Noord-Oosten van Londen. Nadat tal rijke brisant- en brandbommen waren neergewor pen, ontstonden groote branden en werden groote vernielingen aangericht. AANVAL OP KOEBANBRUGGENHOOFD AFGESLAGEN. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 April. Het opperbevel van de Weer macht maakt bekend De vijand heeft met verscheidene divisies en talrijke pantserwagens een krachtigen aanval op het Koebanbruggenhoofd gedaan, die bloedig werd afgeslagen. Aan de andere sectoren van het Oostelijke front vonden geen belangrijke ge vechtshandelingen plaats. Aan het front in Tunis mislukten talrijke plaatselijke grootere en kleinere aanvallen van den vijand na zware gevechten. Eenige kleine bressen werden door onmiddellijk ondernomen tegenaanvallen opgevuld. Formaties gevechts vliegtuigen en gevechtsvliegers voor den korten afstand vielen vijandelijke gemotoriseerde strijd krachten, die naar het front marcheerden, aan en brachten den colonnes aanzienlijke verliezen toe. Duitsche torpedomotorbooten hebben in den nacht van 13 op 14 April in het Kanaal een Britsch konvooi aangevallen. Zonder eigen verlie zen of schade brachten zij twee Britsche torpedo- VERBERGEN VAN JODEN. Van bevoegde Duitsche zjjde wordt op het vol gende gewezen: Sedert de afkondiging van de beschikking van den Generalkommissar für das Sicherheitswesen in zake het verblijf van joden in de provinciën werd een groot aantal voortvluchtige joden door de medewerking der bevolking gevat en naar een arbeidskamp overgebracht. Met het oog op het v r ij w i 11 i g en t ij d i g verstrekken der aan wijzingen zijn de Nederlanders en hun gezinnen, die oorspronkelijk hadden deelgenomen aan de verberging der joden, er in alle gevallen zonder straf afgekomen. Daarentegen moest onlangs een aantal Neder landers worden gearresteerd; zij hadden getracht te verhinderen, dat de politie kennis kreeg van het verblijf van verborgen joden. Teneinde een vergissing in zake het al of niet behooren tot het joodsche ras van woningzoeken de personen en tevens het gevaar van een straf bare handeling te vermijden, wordt dringend aan bevolen alle in de huiselijke gemeenschap opge nomen personen overeenkomstig de voorschriften en onverwijld aan te geven bij de meest nabije politie-autoriteit. Militair en politiek. Op den 8en, 9en en lOen April werden de be sprekingen tusschen den Führer en den duce voortgezet. Tevens hadden de aanwezige politieke en militaire ressortchefs gelegenheid tot diep gaande gedachtenwisselingen en besprekingen van den toestand. Aan de militaire besprekingen namen deel: van Duitsche zijde Rijksmaarschalk Hermann Göring, Generaal-Veldmaarschalk Keitel, Groot-Admiraal Dönitz, General-Oberst Jeschonek, de Generaal der Infanterie Zeitzler en de Luitenant-Generaal Warlimont. Van Italiaansche zijde waren aanwe zig: Leger-Generaal Ambrosio, Generaal Marras, Luitenant-Generaal Gandin en Schout-bij-Nacht Girosi. De minister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop en staatssecretaris Bastianini hadden herhaalde langdurige politieke besprekingen, waarbij ten deele ook de wederzijdsche ambassa deurs, von Mackensen en Dinp Alfieri, aanwezig waren. Ook de duce heeft den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop in een- langdurig onderhoud ontvangen. Tijdens de samenkomst waren in het hoofd kwartier van den Führer bovendien aanwezig: Reichsführer SS Himmler, Reichsleiter Bormann en Reichspressechef dr. Dietrich, alsmede van den staf van den Duitschen minister van Buitenland sche Zaken de ambassadeurs Gaus, von Rintelen en Hewel, ,de chef van het protocol, gezant Frei herr von Doernberg en de beide gezanten dr. Schmidt. Tot de Italiaansche delegatie behoorden buiten de reeds genoemden nog de particuliere secretaris van den duce, di Cesare, bovendien van den staf van staatssecretaris Bastianini de gezanten graaf Vitetti. graaf Pietromarchi en Vidau, alsmede de chef van het protocol, gezant Bellardi-Ricci. Slotbespreking. Op 10 April hadden de Führer en de duce in tegenwoordigheid van den rijksmaarschalk Her mann Garing, van den minister van Buitenland sche Zaken von Ribbentrop en van staatssecre taris Bastianini een gemeenschappelijke slotbe- spreking. Na afloop der vierdaagsche samenkomst droeg het afscheid tusschen den duce en den Führer een bijzonder hartelijk karakter. Met deze samenkomst zijn de Führer en de duce voor de zevende maal sinds het begin van den ge- meenschappelijken strijd bijeengekomen en voor de twaalfde maal in het geheel. De jongste sa menkomst vond plaats bijna juist een jaar geleden en wel van 28 tot 30 April 1942. sterk hart kan een volk leven. Het moet boven dien weten waarom het de wapens hanteert en men moet er verder voor zorgen, dat het die goed hanteert. Daartoe is noodig, dat men be schikt over een leidercorps met helder inzicht 'n deze dingen. Naast het gevoel van weerbaarheid moet ook staan de bekwaamheid tot weerbaar handelen. In het kader der opvoeding daartoe nu moet men het Reichssportabzeichen, dat hier straks wordt uit gereikt, zien als een naar den tijd begrensd doel. Het moet niet beschouwd worden als een zuiver Duitsche sportdecoratie maar als een, bestemd voor alle rechtschapen en lichamelijk getrainde mannen, die hun plicht zien in de vervulling van een taak in het kader van den opbouw van een Groot-Germaansch Rijk. Het Sportabzeichen is al dus geen doel op zichzelf maar middel tot een doel: het vormen van een categorie mannen, die deze taak kunnen vervullen. Alleen wanneer wij dit Groot-Germaansche Rijk kunnen verwezemij- ken. kunnen wij onze levensrechten en den vrede op den duur behouden. Want alleen dit Rijk zal garant kunnen zijn voor de toekomst. Vervolgens betrad SS-Gruppenführer Rauter het spreekgestoelte en sprak de mannen o.m. als volgt toe: In eerste instantie ging het er om, dat wij ons tezamen Germanen voelen en een beroep deden op hen, die zich bewust zijn tot hetzelfde ras te behooren, mede te willen helpen aan het schep pen van een Groot-Germaansch Rijk. Het bewijs voor de stootkracht dezer gedachte is geleverd door de honderden en nog eens honderden, die hier den weg vonden tot onze vanen, zich geschaard hebben onder onze zege-runen en dienst namen in de Waffen SS. In die 2% jaar zijn velen hun ner gevallen in de gedachte aan hun ideaal bij de vervulling van een hoogen plicht. Zoo ontstond de Nederlandsche SS, later Ger maansche SS in Nederland geheeten, die niet an ders is dan de Germaansche SS in Duitschland. Meer dan 60 cursussen zijn hier gehouden, meer dan 2000 mannen werden gevormd onder leiding van Hauptsturmführer dr. Brendel. Thans staan wederom een kleine honderd man op het punt Avegoor te verlaten als strijders voor een hooge idee. Ik hoop, dat na u nog veel meer mannen zich het Abzeichen verwerven. Daarom maak ik van deze gelegenheid gebruik hier te proclameeren, dat allen SS-mannen zekere normen op dit gebied zullen worden gesteld en dat op het komende zonnewendefeest in alle Standarten een edele wedkamp zal worden gehpuden, waardoor dit feest wederom zoo gevierd zal worden als onze voorouders dit plachten te doen. Wij hebben, aldus besloot Gruppenführer Rau ter zijn rede, indertijd geroepen „Duitschland ont waak” gij roept thans in uw volk „Germaansch Nederland ontwaak”: het gaat er om of Europa in de toekomst nog leven zal of radicaal zal wor den ultgebluscht. Daarom kan niet gedacht wor den aan een oogenblik van zwakte. Ik ben er van overtuigd, dat uw aantal steeds grooter zal wor den, Nederland zich daardoor een weg naar de toekomst zal banen en wij eenmaal zullen kunnen zeggen: „Germanje is ontwaakt en opgestaan”. ding, kostelooze ziekenverpleging, extra levens middelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaansche S.S. in Ne derland willen toetreden. 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deutsches Haus; 17.4.43. 15 tot .17 uur, Zwolle, Hotel Peters Markt. 18.4.43. 9 tot 11 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat; 18.4.43. 15 tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 19.4.43. 9 tot 13 uur. Amsterdam, School lepenweg 13; 20.4.43. 9 tot 13 uur. Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245; 21.4.43. 9 tot 13 uur. Amersfoort, Dienstgebouw, Leusder- weg; 22.4.43. 9 tot 13 uur. Den Haag. Café „Den Hout”. Bezuidenhoutscheweg. HET SS-SCHOLINGSKAMP TE AVEGOOR. SS-Gruppenführer Rauter reikt aan 62 SS-mannen het Reichssport abzeichen uit. Avegoor is voor de Nederlandsche SS-mannen een begrip geworden. In dit scholingskamp nabij Arnhem hebben de meesten hun eerste opleiding ontvangen, die hen niet alleen maakte tot licha melijk weerbare mannen maar ook gedachten mee gaf voor het leven, een idee van een groot Ger maansch rijk, waarvan de vormen moeten groeien, maar aan welks totstandkoming zij reeds nu kon den werken door hun aandeel bij te dragen in den strijd voor de toekomst van Germanje en Europa. Velen hunner zijn bij de vervulling van hetgeen zij als him plicht beschouwden, voor dit ideaal ge vallen. In het scholingskamp heeft Zondagmiddag een bijzondere plechtigheid plaats gehad. SS-Grup penführer en Generalleutnant der Höhere SS und Polizei Rauter reikte daar aan 62 mannen der Germaansche SS in Nederland, waarvan er 32 de uniform droegen van rijks- of gemeentepolitie, het Reichssportabzeichen uit. Tevens opende hij er de nieuwgebouwde 65 bij 25 meter metende en in fraaien Germaansch-Nordischen stijl opgetrok ken turn- en exercitiehal. SS-Gruppenführer Rauter, de voorman der Ger maansche SS in Nederland. SS-Standartenführer Feldmeyer en de commandant van het scholings kamp Hauptsturmführer dr. Brendel hebben daar bij in toespraken de taak der Germaansche SS op nieuw belicht en gewezen op het doel, dat door haar met lichamelijke opvoeding wordt nage streefd, namelijk: het aankweeken van een sol dateske levenshouding, het vormen van weerbare mannen, van een weerbaar volk. Bovendien proclameerde SS-Gruppenführer Rauter een pp 19 en 20 Juni a s. ter gelegenheid van het zonnewendefeest voor alle SS-mannen te houden driekamp. SS-Standartenführer Feldmeyer zeide in zijn toespraak o.m.: Wij zijn er ons hier in deze hal opnieuw van bewust, dat zich in de SS alle waar den van karakter en lichaam moeten vereenigen, dat het nieuwe geslacht innerlijk oprecht en van lichaam, rechtop, aan alle levenseischen zal moe ten kunnen voldoen. Deze school in Avegoor is niet meer weg te denken uit onze Germaansche SS in Nederland, want zij legde een hoeksteen. Gij mannen, die thans een cursus hebt afge sloten en terugkeert naar uw onderdeel of uw huis, ik hoop, dat gij u nog meer bewust zijt ge worden, wat SS-man zijn beteekent en dat wjj zelf moeten voorgaan, wanneer wij ons volk oproepen tot den strijd. Wat ik dan nu als voorman van u verwacht? In de eerste plaats verwacht deze tijd \an ons geen antwoord op een hoffelijk gestelde vraag. Dit uur moet ons altijd bereid vinden. Daarom ook ben ik trotsch te weten, dat velen uit uw midden nog dit jaar de wapens in het Oosten zullen gaan voeren. Toont u daar SS-man en geeft er blijk van, dat gij deze school in Avegoor waardeert door den aard en de wijze, waarop gij uw plicht vervult. Hierna was het woord aan den commandant der school, Hauptsturmführer dr. Brendel, die o.m. zeide, dat Avegoor niet alleen uiterlijk gegroeid is, maar ook in breedte en diepte van werken en scheppen. Want al wat we hier doen, hetzij exer- ceeren, marcheeren, hetzij schieten, het is opvoe ding tot een soldateske levenshouding. Alle opvoe ding moet daarin haar hoogste doel en zin vinden. Wanneer jaren geleden werd geschermd met pacifistische, philantropische, religieuze en nog meer dergelijke internationalistische soorten van opvoeding, dan zien we thans hoe die in elkaar storten, waar een volk strijdt om zijn dagelijksch brood, zijn leven, zijn recht. Wie gelooft het bolsjewisme met den Bijbel in de hand te kunnen terugslaan of zelfs maar ophouden, kunnen wij slechts vragenbegrijpt gij er dan nog niets van Alleen met de wapens in de hand en met een VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING OP ELK GEBIED. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 April (D.N.B.). De Führer en de duce hebben van 7 tot en met 10 April 1943 een ontmoeting gehad. De duce was in gezelschap van den chef van den Italiaanschen generalen staf, legergeneraal Ambrosio, den staatssecretaris voor Buitenland sche Zaken, Bastianini, alsmede van ambtenaren van het Italiaansche ministerie van Buitenland sche Zaken en van officieren van het Italiaansche opperbevel. Met den Führer waren in de samenkomst ver schenen: de Rijksmaarschalk Hermann Göring, de minister van Buitenlandsche Zaken von Ribben trop, de chef van het opperbevel van de weer macht, generaal-veldmaarschalk Keitel, de opper bevelhebber van de marine, groot-admiraal Dö nitz en de chef van den generalen staf van het leger, generaal Zeitzler. De Duitsche ambassadeur te Rome, von Mac kensen, en de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, namen eveneens aan de samenkomst deel. In de uitgebreide besprekingen werden zoowel de algemeene politieke toestand, als ook alle kwesties van de gemeenschappelijke oorlogvoe ring behandeld. Omtrent de op alle gebieden te treffen maatregelen werd volledige overeenstem ming bereikt. De Führer en de duce gaven opnieuw uitdruk king aan hun en hunner volkeren harde vastbe radenheid, den oorlog door het totale gebruik van alle krachten te voeren tot aan de definitieve overwinning en tot aan de volledige uitschakeling van elk toekomstig gevaar, dat de Europeesch- Afrikaansche ruimte van het Westen en het Oos ten uit bedreigt. De gemeenschappelijke doelstel lingen, die de Asmogendheden nastreven ter ver dediging van de Europeesche beschaving en voor de rechten der volkeren op vrije ontwikkeling en samenwerking, werden opnieuw bekrachtigd. De overwinning van de in het pact van drie verbon den naties moet aan Europa een vrede waarbor gen, die de samenwerking van alle volkeren op den grondslag van hun gemeenschappelijke belan gen garandeert en een rechtvaardige verdeeling tot stand brengt van de economische goederen der wereld. De besprekingen tusschen den Führer en den duce en de onderhandelingen van him medewer kers zijn verloopen in den geest van groote har telijkheid. De samenkomst van verscheidene dagen tus schen Führer en duce gaf aan de leiders der beide verbonden naties, alsmede aan hun nauwste mili taire en politieke medewerkers gelegenheid tot diepgaande besprekingen, die verloopen zijn in den geest van bijzondere hartelijkheid en vriendschap. Hartelijke ontvangst. De duce kwam op 7 April in den middag in ge zelschap van den chef van den Italiaanschen ge neralen staf, legergeneraal Ambrosio, en van den staatssecretaris Bastianini aan op een station, dat gelegen was in de onmiddellijke nabijheid van de plaats der besprekingen. De Führer wachtte hier de aankomst van zijn gast af en begroette hem hartelijk. Ter ontvangst van den duce waren DE VERKLARING DER STUDENTEN. De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescher- ming maakt het volgende bekend: 1. Studenten van bijzondere universiteiten en hoogescholen, die hun studie aan een openbare instelling van hooger onderwijs wenschen voort te zetten, kunnen hiervan kennis geven aan het de partement, afdeeling H.O., Paschlaan 19, Apel doorn, onder inzending van een onderteekend exemplaar der in verordening 28'43 voorgeschre ven verklaring Het onderwijs aan open bare Universiteiten en hooge scholen zal niet worden stop gezet. 2. Studenten, die niet in het bezit zijn geko men van een exemplaar van deze verklaring of wier exemplaar in het ongereede is geraakt, kun nen volstaan met de toezending of inlevering van een met de hand of met de schrijfmachine ge schreven en door hen onderteekend exemplaar van de verklaring. Toezending kan ook geschieden aan bovenstaand adres. In verband hiermede wordt de tekst* van de verklaring nog eens af gedrukt: De ondergeteekende KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. i Het S.S.-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, op den leeftijd i van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de oplei ding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Nederland, in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als zjj, die dienen in de Waffen-S.S. of het Legioen: Kostwinn-rsvergoe- T handhaving van de goede werking van ons distri- butie-apparaat. Allen Laat ons liever zeggen alle sociaal- voelende Nederlanders. Niet de sluikhandelaar, die zoodra artikelen schaarsch en dus gerantsoe neerd worden, direct opduikt. Niet ook hij, die ten koste van zijn landgenooten zich aan den vader- landschen disch wil voorzien via den sluikhan del van een grooter portie dan hem rechtmatig toekomt. Zij handelen egoistisch, denken alleen aan zichze’f en niet aan de belangen van ons ge- heele Nederlandsche volk. Nu ons nog slechts een smalle strook van den honger scheidt, is het meer dan ooit tijd, dat er voor gezorgd wordt, dat niemand aan die strook knabbelt. „Het zal mijn landgenooten niet schaden en de voedselnositie niet aantasten, als ik een pond vleesch zonder bon koop”, redeneeren velen. En toch is dat zoo Want hun begeerte en hun bereid heid om een flinken prijs te betalen heeft tot ge volg. dat onverantwoordelijke elementen er een winstgevend zaakje van makgn door in het groot frauduleus koeien te achten Niet alleen worden hierdoor tal van koeien aan de normale vleesch- voorziening onttrokken, doch het aantal kan zoo groot worden, dat ook de melk- en botervoorzie- ning gevaar gaat loopen. Dat soms fantastische aantallen koeien aan de gemeenschap worden onttrokken, moge blijken uit het geval van een slager te ’s-Gravenzande. die in korten tijd meer dan 100 runderen frauduleus had geslacht: deze man zal 2U jaar zijn vrijheid moeten missen. Zoo wordt de zwarte handelaar gestraft Maar ook hij. die van hem koopt, is strafbaar, omdat hij mede de voedselvoorziening benadeelt. Hij is eigenlijk de wortel van het kwaad. Want gaf men den sluikhandelaar geen gelegenheid zijn goederen af te zetten, dan was er geen sluikhandel. Koopt men uit den sluikhandel, dan geeft men deze ge legenheid zich uit te breiden. Ook de kooner is dus. terecht, strafbaar. Men denke ook daaraan, nu nog strengere maatregelen tegen den zwarten handel worden aangekondigd. PLUNDERAARS NAAR EEN CONCENTRATIEKAMP. Wegens plundering in het geëvacueerde gebied te ’s-Gravenhage zijn de volgende personen voor geruimen tijd naar een concentratiekamp in Duitschland gezonden: 1. Alex Wilhelm Linnen- bank. 28 jaar oud; 2. Van de Pluyn. 29 jaar oud; 3. Cornelis de Raad. 31 jaar oud; 4. Jakobus P. Th. van de Mey, 42 jaar oud; 5. Leendert C. de Jonge, 23 jaar oud. Ondanks versterkte bewaking is "in de laatste weken het aantal diefstallen en inbraken in het geëvacueerde gebied van ’s-Gravenhage toegeno men. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen heeft daarom ter bescherming van den eigendom der geëvacueerde bevolking bepaald, dat derge lijke misdrijven voortaan strenger zullen worden gestraft en wel door de Sicherheitspolizei. In Duitschland vallen de bedrijvers onder het begrip „Volksschadlung”, op grond waarvan zelfs doodstraffen kunnen worden uitgesproken. BEKENDMAKING. De commissaris-generaal voor de veiligheid deelt mede Krachtens de Verordening van den Rijkscom- missaris over de bescherming der orde (nr. 1/43) is het verblijf in de openlucht gedurende den tijd van 23.00 tot 4.00 uur (in de steden Amsterdam, ’s-Gravenhage en Haarlem op het oogenblik van 22.00 tot 4 uur) verboden. Als verboden verblijf in de open lucht geldt ook het verblijf in tenten, alsmede het overnachten in sportvaartuigen van alle soorten, bijvoorbeeld in kajuiten van zeil jachten. POOLSCHE OFFICIEREN DOOR GEPEOE VERMOORD. Massagraven met ruim 10.000 lijken bij Smolensk ontdekt. Naar het D.N.B. meldt zijn bij opgravingen in een bosch bij Smolensk de lijken gevonden van ten minste 10.000 Poolsche officieren, die in 1940 door de Gepeoe zijn doodgeschoten. De opgravin gen geschiedden in tegenwoordigheid van hooge officieren der Duitsche weermacht, deskundigen op medisch gebied en journalisten. In de unifor men werden papieren enz. in goeden staat aan getroffen. Er werden twee massagraven blootgelegd, een met 4000 en een met 5000 6000 Poolsche offi cieren; verder is gebleken, dat er nog ten minste twee massagraven zijn, waarvan het aantal lijken zelfs niet bij benadering kan worden gschat. De lijken lagen in negen tot twaalf lagen boven elkaar. Het terrein vormde voor de bezetting door de Duitschers een executieplaats der Ge peoe, waar volgens de omwonenden in Maart April 1940 ten minste 10.000, wellicht zelfs 15.000 Poolsche krijgsgevangenen, bijna uitsluitend offi cieren, zouden zijn gefusilleerd. Ter plaatse is een Poolsche delegatie aangeko men, bestaande uit vooraanstaande leden van het •Poolsche comité voor hulpverleening, artsen en journalisten. De in de zakken der dooden gevon den agenda’s en dagboeken, die alle tot Maart en April 1940 gaan, de verklaringen der dorpsbe woners, brieven aan familieleden, die niet zijn verzonden, dit alles bewijst, dat de massamoord werkelijk op het genoemde tijdstip geschiedde. Bureau Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. Ondanks de bewonderenswaardige inspanning van onze landbouwbevolking, is, wij voelen het allen aan den lijve, de voedselpositie voor ons volk steeds moeilijker geworden. Dat is verklaarbaar; toen de oorlog aanving waren de hier opgeslagen voedselvoorraden grooter dan ooit; geleidelijk kon den daardoor de distributiemaatregelen worden ingevoerd, maar geleidelijk ook teerden wij, daar de invoer stilstond, van onze voorraden in en steeds-meer werden wij dus aangewezen op onze eigen productie welke nauwelijks voldoende is, ook bij de grootst mogelijke agrarische inspan ning, om ons allen van het noodige te voorzien. Het is niet te veel gezegd wanneer wij dus hier neerschrijven: „De honger loert op ons Het is duidelijk dat gegeven deze toestand ge zorgd moet worden voor een feilloos loopen van het distributie-apparaat, opdat iedere Nederlan der zijn rechtmatig aandeel krijge van hetgeen ge produceerd wordteen aanwezig is. Gelukkig hebben wij zoo’n goed functionneerend distributie-apparaat dat tusschen ons volk en den honger staat. Ware het anders, welk een vreese- lijke ramp zou over Nederland komen in de ge daante van den honger, met zijn gevolgen van een snel verminderend weerstandsvermogen van ons volk tegen allerlei ziekten, met zijn misdaden van allerlei aard enz. Alle Nederlanders hebben dus belang bij de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1