w ra I De Führer vierenvijftig jaar In Tunis Britten bloedig afgeslagen. No. 16 Donderdag 22 April 1943 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND IA II BOLSWARDER EDITIE WEERMflCHTSBEElCBT II n WESTERGOO j I r ge- I- verkoop noch koop in den zwarten ^4- 4 !D- es r ie ar iet BRITSCHE TERREURAANVAL OP EEN STAD IN HET WESTEN VAN ONS LAND. Arbeiders woningen en huizen werden verwoest, waarbij voo ral vrouwen en kinderen het slachtoffer waren. (C.N.F./M- Pax s) ien 9 n 6r IA te IA il 1- w- es le n. 3 in m ct. - 100 cent 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. Bureau Firma A. J. OSINGA BOLSWAKD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.ni. elke m.m. meer ZWARE TAN KV ERLIEZ.EN DER GEALLIEERDEN IN TUNIS. Het Duitsche weermachtbericht van 18 April leelde o.a. mede dat op het Tunesisch oorlogs- oóneel in de zware gevechten van 1 tot 15 April neer dan 200 Britsche en Amerikaansche tanks .verden vernietigd. IN TWEE D .GEN GINGEN 123 ANGLO- AMEK1KAANSCHE BOMMENWERPERS VERLOREN. Op 16 en 17 April hebben de Britten en Ameri kanen niet minder dan 123 vliegtuigen verloren, voor het meerendeel viermotorige bommenwer pers. Bij een aanval Vrijdagnacht op Zuid- Duitsehland gingen 55 vliegtuigen verloren, zooals bereids door de Britsche regeering is toegegeven, terwijl dienzelfden dag bij aanvallen op de kust gebieden nog 18 bommenwerpers en jagers wer den neergeschoten. Dit is de grootste nederlaag welk- nachtjagers en luchtafweer den vijand tot nu toe in één nacht hebben toegebracht. Nergens slaagde de vijand er in aan de achtervolgende nachtjagers te ontkomen. Op twee plaatsen ge lukte het hem sterke formaties bijeen te brengen, maar hier leed hij dan ook de gevoeligste verlie zen. De zware nederlaag kostte den Anglo-Ameri kanen niet minder dan 500 man vliegend perso neel. Met het succes van den volgenden dag en nacht, waarin meer dan 50 toestellen werden neergeschoten, kan men de verliezen aan vliegend KEURINGEN WAFFEN-SS EN HET LEvlOBN. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de op leiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden Thans bestaat ook de mogelijkheid tot oplei ding en dienstvervulling in Nederland, in een ‘pe daal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwil ligers hebben geljjke voorrechten als zij, die die nen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwinners vergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche SS in Ne derland willen toetreden. 22.4.4?. 9 tot 13 u. Den Haag. Café „Den Hout”, Bezuidenhoutscheweg. de door hem bevochten successen, vol vreugde hebben beloofd, zullen wij thans in de zwaarste stormen van dezen oorlog getrouw nakomen. Dat geldt voor het front, dat geldt ook voor het va derland. De Führer weet hoe hard de eischen zijn, die hij aan elk afzonderlijk stellen moet en hoe bitter ook de offers zijn, die deze oorlog op de slagvelden en in de uit de lucht bedreigde Duit sche gouwen vergt. Maar hij Verlangt den onzelf- zuchtigen inzet van allen uiet voor zichzelf, doch slechts voor de vrijheid var het vaderland en voor het bestaan van volk en rijk. Laat ons, niet met woorden, doch met daden, mijn Duitsche volksgenooten, vandaag en in de toekomst onze onwankelbare trouw aan den Führer en onzen vastbesloten wil tot medewer king aan zijn groot werk verkondigen. Toonen wij ons in het beslissende tijdperk van onze geschie denis zijn dappere, niet te overwinnen strijders voor ons trotsche, eeuwige Duitschland. Richten Wij onzen blik vast op onzen plicht, vervullen wij onder uiterste inspanning van krachten en naar beste kunnen wat het dagelijksche leven van den oorlog van ons eischt. Dat zij ons geschenk op den 54sten verjaardag van onzen Führer. Dagorder aan de weermacht. Rijksmaarschalk Göring richtte den volgenden oproep tot de Duitsche weermacht: Soldaten der weermacht. Voor de vierde maal in de geweldigste volkerenworsteling van alle tijden treedt gij heden aan, om in trotsche vreugde den verjaardag van onzen zeer geliefden Führer en veldheer te vieren. Wat gij in onwrikbare trouw aan en liefde voor Adolf Hitler gevoelt, ligt besloten in uw soldaten eed. In dit uur uiten wij voor de geheele wereld de bede tot de Voorzienigheid, dat zij den Führer moge zegenen en beschermen als tot dusverre. De gelofte als dappere soldaten op ieder oogenblik en in eiken strijd te land, ter zee en in de lucht met onzen hoogsten inzet de met roem overdekte vaandels te volgen; de wetenschap van de onover winnelijkheid van onze wapenen en van de eeuwi ge grootheid van Duitschland. Kameraden, wij groeten den eersten soldaat van ons rijk. Heil onzen Führer. Szentmiklosy en van Duitsche zijde Reichsleiter Bormann, de rijkspei schef Dietrich, staatsminis ter Meissner en de Duitsche gezant te Boedapest, von Jagow. In aansluiting op de hoogst belangrijke ont moeting tusschen Führer en Duce werd ook bij de besprekingen tusschen den Führer en den Hon- gaarschen rijksbestuurder de onwrikbare overwin- ningswi) der mogendheden van het pact van drie opnieuw bevestigd, evenals haar positieve doel: de verzekering van het leven der Europeesche vol ken op den grondslag van hun ware belangen. BOMBARDEMENT EISCHT 53 DOODEN. Door het neerwerpen van brisant- en brand bommen van Britsche vliegtuigen op een stad in het Westen des lands, heeft de Nederlandsche burgerbevolking in den loop van vorige Vrijdag avond aanzienlijke verliezen geleden. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn 53 perso nen gedood, 60 zwaar gewond en 60 licht gewond. „VELDHEER DOOR HET LOT”. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Führer op 20 April publiceert de kolonel van den generalen stat Walter Scherff, die als gevolmach tigde van het opperbevel der weermacht voor de militaire geschiedschrijving bij het hoofdkwartier van den Führer is ingedeeld, een artikel „Veld heer door het lot” in Das Reich. Kolonel Scherff schrijft, dat de gebeurtenissen van de achter ons liggende crisis niet het gering ste hebben veranderd aan de roeping "an den Führer als veldheer. Hij herinnert aan een uit spraak van Napoleon over Frederik den Grooten: „Hij is vooral groot geweest in de oogen blikken der grootste crises. Dat strekt zijn karakter tot groote eer”. Deze uitlating, aldus vervolgt Scherff, is mij steed in de gedachten gekomen, wanneer ik kon waarnemen, met hoeveel standvastigheid de Führer kennis nam van binnenkomende jobstijdin gen en hoe hij er geen seconde aan getwijfeld heeft, dat het lukken moest het lot te doen kee- ren. Hoewel zijn vertrouwen onwrikbaar was. was het toch geen ijskoude rust, die hij in derg’elijke uren en dagen toonde. Daarvoor leed hij te veel met zijn soldaten en was zijn scheppend brein te zeer bezig met het bedenken van ressources. Bo vendien is zijn geheele temperament daartoe niet geschikt. Zonder hartstocht geen genialiteit, heeft Mommsen eens gezegd, en het zou onnatuurlijk zijn, wanneer de hartstochtelijke wil van den Führer tot het overwinnen van de crisis ook niet nu en dan hartstochtelijke vormen zou hebben aangenomen. Zijn hartstocht was echter nooit sterker dan hijzelf en het rustige overleg werd nooit verdron gen door de motorische kracht van zijn wils uitingen. Wie dergelijke uren van spanning heeft meegemaakt, weet, dat zij niet alleen overwon nen kunnen worden met het koele verstand van den louteren vakman. Aan een geschokt Oostelijk front zijn wil op te leggen, daarvoor zijn mensche lijke grootheid en bijna bovenmenschelijke hard heid noodig. Daarover beschikken slechts persoon lijkheden, die geroepi .i zijn om een bevel van het lot ten uitvoer te leggen en het lot vraagt er niet naar, of zijl uitverkorenen uit het vak zijn en of zij beantwoorden aan het beeld, dat de schoolboeken van den veldheer geven. Scherff herinnert voorts aan het woord van Moltke. dat de veldheer het lot van zijn volk is. Tegenover hem is slechts orvoorwaardelijke ge hoorzaamheid mogelijk en gelukkig degene, die in staat is. door den uiterljjken vorm heen het be stuur van het lot te zien. AANBAKKEN. Wij hebben ons giootsch "erleden niet aan het toeval te danken. Het aanpakken zit ons in het bloed en als de gelegenheid zich daartoe niet direct biedt, wel dan moeten we ons die gelegen heid scheppen. Vakstudie is niet gemakkelijk in deze dagen. Er r berd gewerkt worden en dan is er niet s tijd de gelegenheid om 's avonds nog lessen te volgen Vooral voor hen, die in Duitschland wer- aen is dl eer. groot probleem. De jaren vervlie gen echter snel en stil zitten heeft geen zin. Wie 'werkelijk vooruit wil, wete, dat het Lange- marck-Studium ook hem de kans wil geven iets te bereiken. Nederlandsche jonge mannen, tusschen 16 en jaar, waar zij ook wonen, kunnen zich bij deze instelling aanmelden.voor een voortgezette vak studie. «of. als ze voor het hoogste doel niet te rugdeinzen, voor een academische opleiding. Het I angemarck-Studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag, verstrekt hierover nadere inlichtingen. Nederlandsche vrijwilligers strijden in het Oosten. (SS P.K. Cantzler-O-H- P s) gen aan het Zuidelijk front in Tunis. De vijand werd in zware gevechten, die op het oogenblik nog voortduren, bloedig afgeslagen. Plaatselijke inbreuken, konden door tegenaanvallen weer wor den opgeheven. Vijandelijke bombardementsvliegtuigen hebben In den afgeloopen nacht Tilsit aangevallen en schade aan gebouwen veroorzaakt De bevolking leed verliezen. Terreuraanvallen van Britsche bommenwerpers waren gericht op Stettin en Rostock. Bommen die insloegen in woonwijken en ziekenhuizen ver oorzaakten verliezen onder de bevolking en deels aanzienlijke schade aan gebouwen. Nachtjagers en afweergeschut van het luchtwapen hebben vooi zoover tot nu kon worden vastgesteld 30 der aanvallende vijandelijke bommenwerpers neerge schoten. Nog een toestel’ werd aan de kust van het Kanaal ten t al gebracht. HITLER ONTVANGT VON HORTHV. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 18 April. (D.N.B.). Op 16 April is de rijksregent van het koninkrijk Hongarije, Nicolaus von Hor- thy, voor een bezoek van twee dagen in ’t Hoofd kwartier van den Führer aangekomen. De Führer heeft met den rijksregent besprekingen gevoerd over de vraagstukken, voortspruitende uit den al- gemeenen politieken toestand en over den strijd tegen de gemeenschappelijke vijanden. De besprekingen met den Führer, waaraan ook de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, deelnam en de militaire bespre kingen tusschen generaal-veldmaarschalk Keitel en den chef van den Hongaarschen generalen staf, generaal-kolonel Vitez Ferenc Szombathelyi, wer den gedragen door den geest der traditioneele Duitsch-Hongaarsche vriendschap en wapenbroe- derschap. De Führer en de rjjksregent gaven uiting aan hun vastberadenheid om den strijd tegen het bols jewisme en zijn Engelsch-Amerikaansche bondge- nooten onwrikbaar tot de eindoverwinning voort te zetten. Het Hongaarsche volk, dat reeds een maal de verschrikkingen van het bolsjewisme heeft ondervonden, zal schouder aan schouder met de In het Driemogendhedenpact verbonden naties tot de totale uitschakeling der bedreiging van on ze volken strijden en alle krachten inspannen voor de be.vrijding van Europa en voor het waarborgen van het leven der Hongaarsche natie. De rijksregent van het koninkrijk Hongarije, Nicolaus von Horthy, was vergezeld van den chef van den koninkltjk-Hongaarschen generalen staf, Vitez Ferenc Szombathelyi, generaal-majoor Bnmswik Korompa, gezant von Szentmiklosy en kolonel Vitez Gabriel Gerloczy von Alsoviszoka. De Duitsche gezant te Boedapest, von Jagow, en de koninklijk-Hongaarsche gezant te Berlijn, Sztojay, namen aan de bijeenkomst deel. Naar men te Berlijn nog verneemt werd aan de uitgebreide militaire besprekingen tusschen generaal-veldmaarschalk Keitel en den chef van den Hongaarschen generalen staf, Szombathelyi, van Duitsche zjjde ook deelgenomen door den ge nera.'.’ der infanterie Zeltzler en lultenant-gene- raal Warllmont en van Hongaarsche zijde door generaal-majoor Korompa en kolonel Alsoviszoka. Bü een ontvangst ter eere van Horthy door den Führer gegeven, waren ook aanwezig de Hon gaarsche gezant te Berlijn, Sztojay, en de gezant 91 SOVJET- EN 31 BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 April. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Ook gisteren is het ten Z. van Novorossiisk tot harde gevechten gekomen. Het luchtwapen schoot hier 91 Sovjetvliegtuigen neer tegenover 2 eigen toestellen, die verloren gingen. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten hebben bij de bestrijding van de bolsjewistische ravitailleering drie met munitie geladen pramen in den grond geboord. Aan de rest van het Oostelijk front verliep de dag rustig. In den nacht van 19 op 20 April zijn sterke Britsche strijdkrachten na een hevige artillerie- voorbereiding van verscheidene uren overgegaan tot den aanval op de Duitsch-Italiaansche stellin- personeel, dat een jarenlange opleiding behoeft, gevoegelijk op circa duizend man schatten. NIEUWE DUITSCHE PANTSERWAGENS. De A.N.P.-correspondent meldt eenige nadere bijzonderheden over de nieuwe Duitsche pantser wagens van het type „Tijger"; deze zeer zware pantserwagen, die zeven meter lang en drie meter breed is, is bewapend met een kanon met langen loop van groot kaliber, met een schoots- bereik van ongeveer 100 kilometer. De wagen kan 600 liter benzine en een groote munitie-re- serve meenemen, zoodat hij ook voor lange ge vechten goed is uitgerust. De groote verliezen der bolsjewisten in den af geloopen winter zijn voor een groot deel te dan ken aan het optreden van de „Tijgers”, die zelf nagenoeg onaantastbaar zijn; geen projectiel van het bolsjewistische pantserafweergeschut is in staat, de Tijger-wanden te doorboren. Tot dusver zijn er onder de bemanningen van de Tijgers geen dooden en geen gewonden te betreuren geweest. DE VIERING VAN HITLERS VERJAARDAG IN NEDERLAND. In meer dan zestig vergaderingen zijn Dins dag Duitsche en Nederlandsche nationaal-socia- listen bijeengekomen om den 54sten verjaardag van den Führer gemeenschappelijk te vieren. In het middelpunt van die viering stonden de plech tigheden te Heerlen, waar Rijkscommissaris Seyss Inquart en Mussert het woord voerden. Wij kregen deze redevoeringen te laat onder oogen om er nog in dit blad een samenvatting van te geven; het volgend nummer zal daarvoor de ge legenheid bieden. DE „ATLANTIK-WALL”. De Berlijnsche bladen hebben berichten ge bracht over den „Atlantik-Wall” en foto’s, die een beeld geven van deze nieuwe werken. Alle bladen wijzen erop, dat dit een nieuw groot werk van de Organisation Todt is en dat onder hooge spanning wordt gewerkt aan de vervolmaking daarvan. Verder wordt er op gewezen hoe uni verseel deze „tweede Westwall” aan de kusten van den Atlantischen Oceaan, van het Kanaal, van de Noordzee tot aan de voormalige Duitsche grens, uitgerust is. De in de bladen gepubliceerde foto’s geven o.a. reusachtige bouwwerken uit ge wapend beton te zien, waaruit enorme loopen steken. Ook kan worden waargenomen welke enorme vestingwerken in den grond en in de rot sen worden aangelegd. Omtrent ontstaan en aanleg van den z.g. „At- lantik-Wall deelt een speciale correspondent van het D.N.B. het volgende mee Pas nauwelijks een jaar is het geleden, dat de Führer aan de Organisation-Todt opdracht gaf en reeds staat de Atlantik-Wall gereed, .klaar voor den strijd. De onder leiding van den rijksminister dr. Todt gebouwde Westwall heeft zijn hoogste erkenning gevonden in het feit, dat hij te sterk was om aangevallen te worden. Wij staan bij een der gevallen herdenkingsteekens, die naar aan leiding van de eerste landing van Amerikaansche troepen in den vorigen oorlog op Franschen bo dem waren opgericht. Een heel systeem van be tonnen steunpunten vinden wij hier dicht bijeen, bunkers van de meest verschillende soort, voor milit"ire bewoning ingericht, bunkers van het afweergeschut, van de kustartillerie, voor mitrailleurnesten, pantserafweergeschut, munitie etc. Bunkers met begonnen wanden van een dikte van meer dan een meter, die wel een en ander verdragen kunnen. Langs de geheele kust strekt zich een soortgelijk systeem van sterk geforti- fieerde steunpunten uit, waarbij uiteraard de be veiliging heel in het bijzonder versterkt is aan riviermondingen, bij havens en duikbootsteunpun- ten. In het bijzonder vertoont ook de Kanaalkust een fortificatie, die gelijk staat met één enkele vesting. Met veelvuldige hulpmiddelen, zooals tankversperringen en mijnenvelden, wordt de ge- fortificeerde linie versterkt en bij de belangrijke havens wordt de zeebescherming aangevuld door een landbescherming, die in wijden boog om de havenplaats heen een diep geëcheloneerd systeem van kazematten en fortificaties trekt, dat de defensie niet alleen mogelijk maakt tegen een van de zeezij binnengedrongen vijand, maar even eens naar de landzij. De Organisation-Todt staat er Voor bekend, dat zij al haar werken tot dusver in recordtijd heeft uitgevoerd. Waaneer dit ook voor den At lantik-Wall kan worden geconstateerd, is dit feit des te opmerkelijker, daar het werk overwegend met buitenlandsche arbeidskrachten moest wor den verricht. Op iederen Duitschen frontarbeider waren er vele buitenlanders van alle naties. Dat de Organisation-Todt onder haar nieuwen chef, Rijksminister Speer, het ook met deze krachten tot stand gebracht heeft, is een succes van de unieke leiding van menschen, die door de Orga nisation-Todt volgens met succes beproefde methodes in de kampen ook van buitenlandsche arbeiders uitgevoerd wordt. Het is tegelijk een succes van de meesterlijke beheersching van de ravitailleeringstransporten en van het gebruik van alle methodes tot zelf vervaardigen van bouwmateriaal op Franschen bodem, ten einde den ravitailleeringsweg zoo veel mogelijk te be korten. Iedere man aan de kust moet schotvrij onder gebracht zijn, zoo luidt het bevel van den Führer. Dat is bij den Atlantik-Wall bereikt. Van zijn omvang kan men zich een klein begrip vormen, wanneer men hoort, dat het maandelijksche be- tonverbruik vergeleken met den Westwall, die in dertijd als een onovertrefbare prestatie gewaar deerd werd, bijna verdubbeld is. Achter den Atlantik-Wall staan de Duitsche divisies gereed om den tegenstander te verslaan, waar hij het mocht wagen aan de kust voet aan land te zetten. Den vorigen zomer hebben de Britten in Dieppe een zware nederlaag gehaald. Dieppe was toen eerst nooddruftig versterkt. Wat sindsdien tot stand is gebracht, is vele ma len meer dan wat het Dieppe van toen bood. Ook de nederlaag zal daarom bij een landings poging des te beslissender zijn. Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drjjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrlnk, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 het lot der in Sovjethanden gevallen kameraden. De officieren hadden gelegenheid zelf lijken van hun makkers op te graven en te doen identificee- ren. Eenigen hunner herkenden daarbij officieren van hun eigen regiment, van wie zij wisten, dat zij in Sovjet-gevangenschap geraakt waren. De be wijsstukken waren zoo overtuigend, dat een vree- selijke opwinding en verontwaardiging zich van de officieren meester maakte. De leider der delegatie constateerde, dat het aan tal in het bosch van Katyn doodgeschoten officie ren ongeveer tien- of elfmaal zoo groot is als het aantal in den Poolschen veldtocht gevallen offi cieren, dat 1067 bedraagt. De officieren zeiden, dat zij als soldaten aan afschuwelijke dingen ge woon waren, doch een zoo afgrijselijken aanblik niet verwacht hadden. Te Berlijn heeft men met instemming kennis genomen van het beroep, dat de uitgeweken Pool- sche regeering op het Roode Kruis te Genève ge daan heeft, te meer, daar op aanwijzing van den Führer ook het Duitsche Roode Kruis zich tot Genève heeft gewend met de vraag de Duitsche mededeelingen over de vreeselijke ontdekking te Katyn ter plaatse te onderzoeken. Daardoor wordt aan de opheldering van het ontzettende misdrijf deelgenomen door een internationaal lichaam, welks conclusies niet door den vijand kunnen wor den afgewezen als Duitsche propaganda. POLEN MOETEN ZELF HUN PROBLEMEN OPLOSSEN. Verklaringen van Sumner Welles. De Amerikaansche onderminister van buiten landsche zaken Sumner Welles heeft ter gele genheid van de Pan-Amerikaansche week gespro ker over de betrekkingen tusschen Noord- en Zuid-Amerika, alsmede over de vraagstukken van den tijd na den oorlog. Ten aanzien van de houding der Vereenigde Staten tegenover de Sowjet-Unie zeide hij „Hoe lief Polen ons ook is, het moet toch zelf met Mos kou onderhandelen over een zoo gunstig moge lijke vrede”. De Tsjechen, aldus zeide hij verder, hebben den toestand reeds begrepen en goede be trekkingen met Moskou tot stand gebracht. Washington verheugt zich daarover zeer en hoopt dat de Polen in staat zullen zjjn hetzelfde te doen. Het koestert ook verwachtingen ten aan-' zien van de randstaten, doch die zijn aanmerke lijk geringer. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken Huil verklaarde volgens United Press op de persconferentie, dat de uit Londen gemelde geruchten over een zoogenaamde overeenkomst tusschen Roosevelt en Eden over een herstel van de vooroorlogsche grenzen van Polen hem onbe kend waren. Wanneer Londen kennis zou dragen van zulk een overeenkomst, zoo zeide Huil, dan zou ik waarschijnlijk wel hiervan op de hoogte zijn gesteld. Volgens het D.N.B. heeft overigens de New- Yorksche vertegenwoordiger van het Sovjet- nieuwsagentschap Tass gemeld, dat het lijkt, dat het bezoek van Eden aan Washington tot een overeenkomst heeft geleid, waarbij Washington zich accooord verklaart met de door de Britten met nadruk naar voren gebrachte realiteiten in Oost-Europa. VON PAPEN ONDERWEG NAAR BERLIJN. Van bevoegde Duitsche zijde wordt het uit Turksche bron komende bericht, dat ambassadeur von Papen onderweg is naar Berlijn, bevestigd. Naar men in dit verband verklaart, moet aan deze reis evenwel g^en politieke beteekenis worden ge hecht. Het betreft hier een der gebruikelijke rou- tinebezoeken. Talrijke woonhuizen zijn vernield, resp. bescha digd, onder meer ook een kerk. LUCHTAANVAL EISCHTE 74 SLACHTOFFERS. In de stad in het Westen des lands, die op 16 April zooals bekend is, het slachtoffer is gewor den van een Britschen terreuraanval, is het aan tal dooden gestegen tot 74, onder wie 31 vrouwen en 21 kinderen. DE ZWARTE HANDEL. De volksgezondheid wordt geschaad. Duizend blikjes voor menschelijke consumptie afgekeurde smeerkaas verkocht een fabrikant eenigen tijd geleden als veevoeder voor 3 cent per blikje. De kooper zag hierin een mooie winstbron en de partij verdween als smeerkaas in den zwar ten handel. Een reeks van kettinghandelaren ver diende een aardige duit aan het gevai totdat de blikjes voor anderhalven gulden per stuk werden aangeboden. Dat het artikel toen inmiddels door bederf voor menschelijk verbruik geheel onge schikt was geworden, laat zich denken. Den zwar ten handelaar echter laat het onverschillig, of hij de volksgezondheid benadeelt. Zijn doel is ten koste van alles zooveel mogelijk te verdienen aan de omstandigheden. Dezer dagen werd in een cadaverwagen, waarin gestorven runderen werden vervoerd, een groote partij frauduleus geslacht vleesch aangetroffen. De ernstigste gevolgen zou het gebruik van dit vleesch voor de koopers hebben opgeleverd, daar met alle begrippen van hygiëne werd gespot. Dergelijke voor de volksgezondheid uitermate gevaarlijke omstandigheden werkt men in de hand, als men van den zwarten handel wil profi- teeren. Men zal verstandig doen met zich in zijn eigen belang en in uat van de gezondheid van ons volk, van den zwaïten handel verre te houden. Maar er is nog een andere kant aan de zwarte handel, welke de volksgezondheid schaadt, ook als de zwarte handelaar geen voor menschelijke con sumptie onbruikbare levensmiddelen in omloop brengt, wanneer hij dus goede waar verkoopt aan hen, die er een hoogen prijs voor willen betalen. neze levensmiddelen zijn dan onttrokken aan den geregelden handel, d.w.z. de distributie. Zij die niet de buitensporige prijzen van den zwarten handel kunnen betalen krijgen dus niet alleen daarom minder dan degenen die dat wel kunnen en willen, maar ze boeten voorts een deel van de portie in, welke de hunne zou zijn geworden als de zwarte handel zich niet van een zeker percentage er van had meester gemaakt. De zwa-te handel onttrekt dus vele levensmid delen aan die groepen van de bevolking die ze het hardst noodig hebben, o.a. ook aan kinderen, zie ken er-. Daarom: verkoop noch koop in den zwarten handel Doet uw plicht jegens de gemeenschap 1 DE MOORD OP DE POOLSCHE OFFICIEREN. De nadere omstandigheden van df ontdekking van den gruwelijken moord op de Poolsche offi cieren worden in Berlijnsche kringen even nauw keurig gadegeslager als de uitwerking van de in middels bekend geworden bijzonderheden op de wereldmeening. Terwijl overal in de wereld stem men van afschuw opgaan, valt het op, dat Londen volkomen zwijgt, terwijl Cordell Hull zich van de geheele aangelegenheid tracht te distancieeren. Naar in Duitsche politieke kringen wordt betoogd, is hiermede de kwestie acuut geworden, dat de beide bondgenooten van de Sovjet-Unie met het geheele geval op de hoogte waren, ja wellicht ze.fs als helers zijn opgetreden. Vrijdag èn Zaterdag heeft een delegatie der i Poolsche officieren die zich in Duitsche krijgsge- vangenschap bevinden, een bezoek gebracht aan het bosch van Katyn, om zich te overtuigen van De Führer is Dinsdag 54 jaar geworden. Aan den vooravond van dien dag zijn in de Berlijnsche Philharmonie leidende personen uit de N.S.D.A.P., van den staat en van de weermacht, alsmede oorlogsgewonden, bewapeningsarbeiders en tal van anderen bijeengekomen om te getui gen van hun verknochtheid aan Adolf Hitler. Rede Rijksminister dr. Göbbels. Rijksminister dr. Göbbels hield een rede, waar in hij o.a. zeide, dat het Duitsche volk den ver jaardag van zijn Führer dezen keer viert in een bijzonder ernstige houding en stemming. De oorlog heeft zijn tot nu toe hardste stadium bereikt, een uitweg uit zijn druk of zjjn einde zijn vooreerst nog nergens te bespeuren. Door de zorgen en den druk van deze dagen vergeet men maar al te ge- mikkelijk, dat deze oorlog, in tegenstelling met alle voorafgegane, een volkomen karakter van volk en ras draagt en derha've aan weerszijden met taaie verbittering wordt gestreden. De vol ken, die eraan deelnemen, weten nauwkeurig, dat het ditmaal niet gaat om een of andere grens correctie, doch om hun nationale leven. Dat heb ben de roekelooze veroorzakers van deze gigan tische volkerenworsteling niet gedroomd, toen zij in 1939, met verwerping van alle vredespogingen van den Führer, naar het zwaard grepen om te verhinderen, dat de Duitsche stad Dantzig in het rijksverband terugkeerde. Het bleek toen wel, dat men den oorlog wenschte en wel, zooals Churchill reeds in '36 verklaarde, omdat Duitsch land te sterk was geworden. Engeland heeft, om dit te voorkomen, zjjn nationale bestaan in de waagschaal geworpen en moet thans tot zijn ont zetting constateeren, dat het dit, zonder ook maar het geringste van zijn oorlogsdoelstellingen te kunnen bereiken, beetje bij beetje verliest. Vervolgens sprak dr. Göbbels over den persoon van den Führer, die, naar hij zeide, voor alle Duitschers het beeld van het Duitsche volk is. De trekken van hardheid, van vastberadenheid, doch ook van diep lijden om het volk en in meer uitgebreiden zin om de menschheid, die geheel tegen haar wil en haar bedoelingen zooveel bit ters en zwaars moet doorstaan, zjjn onmisken baar geworden in het gelaat van den Führer. De sterke magische kracht van zijn persoonlijkheid doet zich dagelijks meer en met toenemende kracht gevoelen en haar uitwerking hebben alle leugens en laster van de vijandelijke propaganda niet te-niet kunnen doen. Een volk kan geen grooter schat den zijnen noemen, dan die van een domineerende en boven het tijdsgewricht uitste kende persoonlijkheid, die op den duur vriend en vijand onder haar ban dwingt. Wanneer het Duitsche volk zich aan den voor avond van zijn 54sten verjaardag rond hem ver zamelt, doet het dat dit jaar in het gevoel van een bijzonder vertrouwen vol geloof. Als volk van 90 millioen legt Duitschland opnieuw getuigenis af van zijn geloof in hem. „Wü gelooven", zoo verklaarde’ dr. Göbbels, „in de groote Duitsche overwinning, omdat wij in hem gelooven; trouw en onwankelbaar als steeds willen wij hem vol gen, waarheen hij ons leidt. Hij is ons geloof en onze trotsche hoop; een volk dat een d eljjken leider den zijne noemt en hem met zoo onvoor waardelijke trouw aanhangt, is tot groote dingen geroepen. Het moet het groote slechts onver stoorbaar willen”. De rede van dr. Göbbels eindigde met een geestdriftige verklaring van trouw der oude me destrijders van den Führer. Diep ontroerd door de woorden van den minister, die het Duitsche volk uit het hart gegrepen waren, gaven duizen den uiting aan hun besluit ook in de toekomst alle krachten in te spannen voor het werk van den Führer en voor Duitschland. Het muzikale hoogtepunt van deze bijeenkomst werd gevormd door een uitvoering van Beetho ven’s Negende symphonie. Rijksmaarschalk Göring tot het Duitsche volk. Rijksmaarschalk Hermann Göring heeft ter ge legenheid van den verjaardag van den Führer een oproep tot het Duitsche volk gericht, waarin hn o.a. zegt „Sedert tientallen jaren staat het leven van den Führer ingespannen in dienst van volk en rijk. Dat hebben wij allen nooit sterker en direc te gevoeld dan in deze van strijd vervulde jaren. Hij gunt zich geen rust; op hem rust een bijna bovenmenschelijke last van arbeid. Zijn eenvoudi ge soldateske houding en zijn volkomen tot elk offer bereid zijnde plichtsvervulling geven ons al len een lichtend voorbeeld. Wij volgen hem ijverig na thans meer dan ooit, want het gaat om ver nietiging of overwinning. De tijd der hardste en beslissendste beproeving van ons volk en van eiken afzonderlijken Duitscher is gekomen Wat wij den Führer in de afgeloopen jaren, bezield docr a -MgEjjk

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1