Europeanisme, Amerikanisme en Bolsiewisme De leden van het voormalige Nederlandsche leger weer krijgsgevangen In Tunesië vijandelijke pantserformatie verslagen. BOLSWARDER EDITIE NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND I Vrijdag 30 April 1943 No. 17 2e Jaargang WEERMACHTSBERICHT BEKENDMAKING Neder andsche volkseenheid I I tegen Bolsjewisme WESTERGOO aanstormenden na- i PAVELITSJ BIJ HITLER. I I i 1 beschouwt Polen als te liggen binnen de strate- I I schreven: in Rusland priesters vermoord, die vreeselijk zijn doktoren, boeren, arbeiders, gemar- a voor de overwinning zonder compromis van de mogendheden van het pact van Drie op de ge meenschappelijke vijanden. DE STRIJD .U TUNIS. De correspondent van de N. R. Ct. bericht aan zijn blad: In Tunesië zijn de gevechten, die de beslissing op dit bruggenhoofd nader moeten brengen, thans, nu het eerste Sngelsche leger in het Wes ten ook in actie is ge «omen, in vollen gang. Daar door staat het geheele front van Kaap Serrat tot ten Noorden van Enfidaville onder druk. Zoowel uit de Duitsche en Italiaansche als uit de Engel- sche berichten blijkt zonder meer, dat de strijd met groote hardheid en alle verbetenheid wordt gevoerd. Tevens blijkt echter ook dat de verdedi gers over gunstige stellingen beschikken, omdat ondanks groote numerieke meerderheid de gealli eerden geen vorderingen hebben weten te maken, MOSKOU VERBREEKT BETREKKINGEN MET DE POLEN TE LONDEN. Radio Moskou deelt mede, dat de sowjet-regee- ring besloten heeft de diplomatieke betrekkingen met de uitgeweken Poolsche regeering te Londen te verbreken. In een commentaar op de verbreking van de betrekkingen door de regeering te Moskou met de uitgeweken Poolsche regeering wijst de Po- polo di Roma er op, dat de leiders van het Kreml generaal Sikorski in verlegenheid hadden kunnen brengen door een onderzoek van het internatio nale Roode Kruis naar de identificatie der lijken van Katyn te aanvaarden. Maar dat zou te nor maal en politiek correct zijn geweest. Ze hebben er de voorkeur aan gegeven verontwaardigd te zijn, hetgeen veel gemakkelijker is, wanneer men de zekerheid heeft ongelijk te hebben voor de rechters. Intusschen is het volkomen duidelijk, dat de verbreking van de diplomatieke betrek kingen tusschen Moskou en een regeering, die beschermd wordt door Londen geen feit is, dat het Engelsch—Sowjet-Russische bondgenootschap versterkt. Of wel Engeland verklaart zich soli dair met generaal Sikorski en dan zullen de En- gelsche betrekkingen met de Sovjetunie er ern stig door getroffen worden, of wel Engeland aan vaardt het besluit van Moskou en dan zal het ermee eindigen de Polen uit te leveren aan de genade der Sovjets. Officieele Duitsche verklaring. De woordvoerder der Wilhelmstrasse heeft een officieele verklaring afgelegd, waarin o.a wordt gezegd: Het Duitsche antwoord op de vraag, waarom Stalin besloten heeft* tot verbreking der betrek kingen met Polen, luidt: 1. Stalin wil met den z.g. Poolschen ambassadeur te Moskou een lasti- gen vragensteller verwijderen, die niet alleen naar de dooden van Katyn, doch ook naar de andere 1% millioen weggevoerde en verdwenen Pplen zou kunnen vragen. 2. Stalin wii zich door dwe breuk onttrekken aan iedere verdere bespreking over territoriale kwesties aan de westgrens der Sovjet-Unie. Hg 't Kanaal een gevecht tusschen de bewakingsstrijd- krachten van een Duitsch konvooi en een Britsche formatie torpedojagers, die door motortorpedo- booten vergezeld was. In het verloop van dit ge vecht werden 2 vijandelijke artilleriebooten tot zinken gebracht, terwijl 2 andere en een torpedo jager zwaar beschadigd werden. Tijdens den kor ten maar hevigen strijd, waaraan later nog een vijandelijke formatie bommenwerpers deelnam, gingen 2 eigen vaartuigen verloren; 3 bommen werpers werden omlaag geschoten. In den afgeloopen nacht drongen vijandelijke vliegtuigen tot het N.W. Duitsche kustgebied, als mede tot het Oostzee-gebied en tot Oost-Pruisen door. Door lukraak uitgooien van bommen ont stond er lichte schade. Bij deze aanvallen werden 18 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten, 4 andere machines werden boven de bezette Wes telijke gebieden neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen lieten in den nacht van 28 op 29 April bommen van zwaar kaliber vallen op eenige plaatsen van Zuid-Engeland. Amerikaansch vliegkampschip Ranger tot zinken gebracht. Het Duitsche weermachtberichf van 26 April meldde „Zooals in een extra-bericht is bekend gemaakt, heeft een onderzeeboot onder bevel van kapitan- leutnant von Billow in het midden van het noor delijke deel van den Atlantischen Oceaan het ter bewaking van de Atlantische konvooiwegen ge bruikte Amerikaansche vliegkampschip „Ranger” tot zinken gebracht. De Führer heeft von Bülow het eikenloof bij het ridderkrans van het ijzeren kruis verleend”. Het Amerikaansche vliegkampschip Ranger had in vredestijd een berpanning van meer dan duizend koppen en ruim 50 vliegtuigen aan boord. Met dit 14.500 ton groote schip is het laatste der vliegkampschepen gezonken, waarmede de Ver. Staten den oorlog zijn ingegaan. De Amerikaan sche marine heeft juist in dit scheepstype Verlie zen geleden, die tijdens den duur van den oorlog nauwelijks aan te vullen zijn, daar nieuwe vlieg kampschepen, die inmiddels in dienst gesteld zijn of hulpvliegkampschepen, die van groote passa giersschepen zijn omgebouwd, eveneens tot zinken gebracht werden. Van de Amerikaansche vliegkampschepen, die bij het uitbreken van den oorlog in dienst waren, boorden de Japanners de volgende in den grond: de Saratoga van 33.000 on iij Hawaii, de Lexing ton van 33.000 ton in de Koraalzee, waar even eens de Yorktown van 19.900 ton en de Wasp van 14.700 ton naar den bodem der zee gezonden werden. Voorts de Enterprise van 19.900 ton en Hornet b’j de Micway-eilanden. Op deze Ame rikaansche vliegkampschepen .s thans als laatste der vredeslijst de Ranger gevolgd. Ui* de redevoeringen door den Rijkscommissa- ris en Mussert uitgesproken op de gemeenschap pelijke samenkomst van N.S.D.A.P. en N.S.B. te Heerlen ter gelegenheid van den 54sten verjaar dag van den Führer mogen hier nog enkele be langrijke citaten worden vermeld. Mussert zeide o.a.„Niet het nationaal-socialis- me heeft het marxisme, het communisme uitge- yonden. Niet het nationaal-socialisme heeft in Ï917 in Rusland het communisme tot de macht gebracht, maar de democraten hebben dit gedaan uit kortzichtigheid en domheid. Het communisme heeft altijd gestreefd naar de wereldrevolutie en in 1917 is het vaste uitgangspunt daarvoor ge schapen, doordat Let de absolute macht kreeg in een wereldrijk m"t een paar honderd millioen in woners en vrijwel onbeperkte hoeveelheden grond stoffen en mineralen. Van 1917 af is de fabriek in werking gesteld, die de Russische massa’s tot de grootste en sterk ste legermacht ter wereld zou maken, in staat om de communistische revolutie uit te dragen tot in de verste hoeken van de wereld”. De Rijkscommissaris wees in zijn redevoering er op, wat dit voor Nederland zou kunnen betee- kenen door het volgende te zeggen: „Ik geloof wel, dat beschouwd als binnen- landsch politiek vraagstuk het communisme in Nederland geen bijzondere rol kan spelen. Maar daarop komt het heelemaal niet aan. Want het bolsjewisme, dat is geen Europeesch verschijnsel meer, maar het bolsjewisme is de levensvorm, waarin de steppenvolken en -horden van Oost- Europa en binnen-Azië weer eens, zooals telkens in den loop der eeuwen, oprukken naar dit Euro peesche avondland om het te vernietigen. Het is de tegenwoordige vorm, zooals eenmaal Dzjengis Khan zijn Mongolen ook een bijzonderen ge- vechtsvorm heeft gegeven: de massamensch die in het geheel geen persoonlijkheid en geen per soonlijke verantwoordelijkheid kent, maar die zondebok en voetvee" is in een situatie, die ieder bevel stompzinnig en bot uitvoert, die geheel tot machine is geworden. Zoo stormen zij thans in het bolsjewisme aan. Dat moet men voor oogen houden hier in Nederland. Tegen dit bolsjewisme is Nederland niet gewapend, integendeel, hoe minder een volk de eigenschappen heeft om aan zooiets mede te doen, des te grooter is het ge vaar zijner vernietiging. Want wanneer Stalin en zijn groep en voorgangers aan gene zijde te zamen sedert 1917 reeds 40.000.000 menschen hebben omgebracht of hebben laten verhongeren, welnu dan spelen 9 millioen Nederlanders in zoo een berekening geen rol aeer. Laat allen dat voor oogen houden. Wanneer deze stroom nu niet wordt tegengehouden door den muur der Duitsche en verbonden soldaten, is er geen redding meer, dan moge de innerlijke hou ding zijn zooals zij wil, ■dan gaan de golven uit het Oosten over alles heen en vernietigen het avondland. En daarom is de Führer met zijn ijze ren vastbeslotenheid steeds opgetreden tegen een communisme, omdat hij wist dat het communis me aan den eenen kant de vernietiging van de persoonlijkheid in den mensch is en aan den an deren kant de wegbereider voor den om de paar eeuwen aanstormenden Binnen-Aziatischen stroom”. Zoowel de Rijkscommissaris als Mussert hebben gewezen op de noodzakelijkheid dat, wil Europa zich handhaven, alle Europeesche volken hun krachten moeten samenvoegen, zonder dat het eigene echter verloren behoeft te gaan; het eigene van ieder volk waardoor juist die eenheid in ver scheidenheid ontstond welke het Europeanisme Ter gelegenheid van den 54sten verjaardag van den Führer vond te Heerlen in tegenwoordigheid van den Rijkscommissaris, rijksminister dr. Seyss Inquart, en van den leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. A. A. Mussert, een groote bijeenkomst van de N.S. D.A.P. en de N.S.B. plaats. De Rijkscommissaris en de leider der N.S.B. betreden de zaal. (SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax s). nen maken aan het moeizame studeeren in de avonduren na een dag van hard werken. Ook komt telkens één vraag terug: hoe staat het dan toch met die schifting. Zooals bekend, worden de candidaten voor het Langemarck-Studium op zorgvuldige wijze uitge kozen of geschift. Dit gebeurt in een kamp en het duurt ongeveer vier dagen. Zij, die zich op deze schifting trachten voor te oereiden, verliezen hun tijd. Het Langemarck-Studium stelt slechts weinig belang in de schoolkennis van zijn candidaten. Het gaat er meer om, of de candidaat over een helder denkvermogen, een goed dóórzicht dus, be schikt. Dit doorzicht blijkt het best, indien men tegenover problemen gesteld wordt, die men in de school nog nooit heeft hooren behandelen. Dan komen de knappe koppen raar voren en daarom is het te doen. Daarom kan aan tjiemand van te voren gezegd worden, hoe groot zijn kans bij de schifting zal zijn De ervaring leert echter, dat de jonge arbeider, die zoo uit het beroep komt, vaak een beter figuur slaat dan de muloscholier. Waarschijnlijk omdat de laatste nog niet over zoo veel levenservaring beschikt en hij daardoor nog een kinderlijken geda htengan^ heeft. De schifting voor den vierden Nederlandschen leergang zal over enkele weken beginnen. Zij, die zich thans aanmelden, ontvangen daarvoor nog een oproep. Jonge, ongehuwde mannen tusschen 16 en 22 jaar, kunnen een aanmeldingsformulier aanvra gen bij het Langemarck-Studium, Waalsdorper- weg 12, Den Haag. die van strategische of tactisc e beteekenis zijn. In het Zuiden, waar hét achtste leger een week geleden den aa..val is begonnei is de voornaam ste linie van de Duitschers en Italianen nog in tact. Montgomery maakt omstandig gebruik van zijn krachtige artillerie-formaties op één dag werden in een kleinen sector 50.000 schoten gelost - maar ook hiermede kon geen doorslaand succes worden bereikt. Met name aan dit frontgedeelte treden de moeilijkheden, waarvoor de Engelschen in de laatste phase staan, duidelijk aan den dag. Onder zeer opofferei oe en verliesrijke gevechten moeten de aanvallers den eenen heuvelrug na den anderen ov< rmeesteren, maar na de eventueele oplossing van een probleem staan zij onmiddellijk voor een volgend, hetgeen gepaard gaat met nieu we voorbereidingen als opstelling van de artillerie op andere punten enz. Het dezer dagen door generaal Alexander ge opende offensief van het Vi esten uit moet nu den druk op het DuitschItaliaansche front verhoo- gen en daarmede trachten Montgomery bij zijn tijdroovend operaties te ontlasten. Maanden lang heeft het eerste leger zich op deze gebeurtenis kunnen voorbereiden. Het heeft een superieure strijdmacht samengetrokken, tegenover de Duit schers en Italianen •■umeriek ver in de meerder heid. Ook ir dezen sector bestaan terreinhinder- nissen, doei deze leveren niet zulke omvangrijke problemen op zooals dit in aet Zuiden het geval is. Zelfs lokt na de overwinning van eenige moeilijk heden het open veld, slechts onderbroken door enkele heuvels en kleine bergen, zoodat dan de mogelijkheid bestaat voor Let opereeren met ge- waarbij bepaald wordt dat werkgevers in het be zette Nederlandsche gebied personen, die in het studiejaar 19421943 of later een Nederlandsche universiteit of hoo'geschool hebben bezocht en hun studie nog niet volgens het leerplan hebben voltooid (in het vervolg studeerenden genaamd) niet mogen tewerkstellen. De bepalingen gelden niet ten aanzien van stu deerenden, die een verklaring volgens par. 2 van de verordening nr. 2/1943 betreffende de beveili ging van de orde aan universiteiten of hooge- scholen afgelegd hebben of afleggen. HOE GROOT IS MIJN KANS. Het Langemarck-Studium verheugt zich in de belangstelling van de Nederlandsche jeugd. Tel kens en telkens treft het ons in de honderden brieven, die men ons zendt, hoe groot het verlan gen is, eindelgk eens een vaste lijn in het leven te krijgen. Eindelijk het gesukkel met tijdelijke be trekkingen te kunnen staken of een eind te kun- DUITSCHE SUCCESSEN TER ZEE. 16 Koopvaarders tot zinken gebracht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde 23 April in een extra bericht mede De vijandelijke koopvaardijscheepsruimte heeft in de Middellandsche Zee en op den Atlantischen Oceaan opnieuw zware verliezen geleden. In ge vechten tegen krachtig beschermde konvooien hebben Duitsche duikbooten wederom 16 koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 121.500 ton, waaronder verscheidene volgeladen troepentransportschepen, alsmede twee torpedo- bootjagers en een duikboot in den grond geboord. Twee andere schepen werden door torpedo’s ge troffen. De Wehrmach'.befehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger Fr. Christiansen, maakt het volgende bekend Na de capitulatie van het Nederlandsche leger in Mei 1940 heeft de Führer en opperbevel hebber van de Duitsche weermacht bevel gegeven tot onmiddellijke invrijheidstelling van de Neder landsche soldaten uit de krijgsgevangenschap. Deze maatregel werd vanzelfsprekend genomen op voorwaarde, dat de Nederlandsche officieren en manschappen deze grootmoedige handelwijze met een dienovereenkomstige houding ten aanzien van de Duitsche bezettende macht zouden beant woorden. Een groot gedeelte van hen heeft aan deze verwachting voldaan in vele gevallen is echter onder invloed van onverantwoordelijke ophitsers een tegenovergestelde ontwikkeling ge volgd. Reeds in Mei 1942 moesten derhalve de voormalige beroepsofficieren opnieuw in krijgs gevangenschap worden weggevoerd. De Duitsche weermacht heeft sindsdien bijna een vol jaar laten verstreken in de verwachting dat deze duidelijke waarschuwing zou worden verstaan. In feite hebben echter afzonderlijke leden van het voormalige Nederlandsche leger door hun vijan dig gedrag telkens opnieuw het vertrouwen, dat bij hun vrijlating in hen werd gesteld, geschon den. Dit misbruik van een volkomen vrijwillig teruggeschonken vrijheid wordt thans niet langer meer geduld. De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden beveelt derhalve, dat de leden van het voor malige Nederlandsche leger terstond opnieuw in krijgsgevangenschap worden weggevoerd. Hij zal de betrokken personen in de dagbladpers tot persoonlijke aanmelding oproepen. Wie aan den op roep van den Wehrmachtbefehlshaber geen gevolg geeft of tracht, zich op andere wijze aan de krijgsgevangenschap te onttrekken, moet op de strengste maatregelen rekenen. Dit geldt even eens voor personen, die de betrokkenen bij dergeljjke pogingen ondersteunen. Allen, die thans in krijgsgevangenschap moeten terugkeeren, hebben dit uitsluitend aan de ophitsers te danken, die door hun misdadig gedrag dezen maatregel noodzakelijk maakten. motoriseerde en tankdivisies. Deze omstandigheid j heeft als gevolg gehad, dat het zwaartepunt zich van het Zuiden naar het Westen heeft verplaatst. Ten Westen van Medjez el Bab en Pont du Fahs onderneemt nu generaal Alexander pogingen om door de stellingen van von Arnim heen te breken, teneinde de voorwaarden te scheppen' voor een tankslag. Tot dusver i; den Engelschen echter zulks niet gelukt. Van Duitscce zijde meldt men groote Engelsche verliezen aan tanks en vooral een verhoogde activiteit van het luchtwapen, dat aanzien’ijk heeft bijgedragen tot de behaalde suc cessen in den afweerslag. DE ZWARTE HANDEL. Alleen reec het bestaan van den zwarten han del schept een sfeer van verleidi ig waarin zwak ke karakters licht ondergaan. We denken hier b.v. met name aan de jonge ambtenaren van de dis- tributiediensten. Zij komen dagelijks met groote hoeveelhed< distributiebescheiden in aanraking. Dat zijn waardepapieren waarmede met de noo- dige nauwkeurigheid en nauwgezetheid moet wor den omgegaan. Dergelijke jonge ambtenaren, die r vestal van een bescheiden salaris moeten rond komen, weten dat deze papieren voor den zwarten handel een bijzonder groote waarde hebben. Hoe licht worden enkele dezer jonge menschen, wier verantwoordelijkheidsgevoel zich nog in geleide lijke ontwikkeling bevindt in situaties geplaatst, waarin het voor hen moeilijk is sterk te blijven; bezwijken zij dan is het uur niet ver meer dat zjj met den strafrechter moeten kennis maken, want de kruik gaat zoolang te water Dan is een mensch tot misdadiger gestempeld. Ook dit heeft de zwarte handel op zijn ge weten. Men doe aan dezen handel niet mee en ont- noude zich er van er toe i de te werken dat jonge menschen in situaties kunnen worden ge bracht, welke hun carrière kunnen vernietigen. VERBOD TEWERKSTELLING VAN STUDEERENDEN. Er is een beschikking verschenen van den com- missaris-generaal voor het veiligheidswezen gische grenzen der Sovjet-Unie en denkt er niet aan een of ander verdrag of overeenkomst na te komen. Door deze breuk wil h|j ook de Britten en Amerikanen zeer duidelijk elk debat over territo riale kwesties in Oost-Europa beletten. 3. De in een nota van Molotof voorkomende be wering, dat Duitschland en Sikorski een gemeen schappelijk plan hebben gesmeed om de misdaden der Sovjets propagandistisch uit te buiten, is te dwaas, dan dat men hierop nader zou behoeven in te gaan. Het betreft hier een te doorzichtige zwendelarij, waaruit men de formeele redenen voor de breuk zou willen construeeren. De z.g. re geering der Poolsch emigranten moest ook uit den weg geruimd worden, omdat klaarblijkelijk reeds een bolsjewistisch systeem, resp. een bols jewistische regeering voor geheel Polen naar het voorbeeld van de Fin Kussinen is voorbereid. In dit verband mag bij het beschouwen en be- oordeelen van den toestand niet over het hoofd Worden gezien, dat Engeland ter wille van Dant- zig en den fbrridor den oorlog ontketend heeft en dat de Britsche minister van Buitenl. Zaken de Polen de „lievelingsbondgenooten van Engeland” heeft genoemd, ,wier belangen hem bizonder ter harte gingen. Nu moeten Engeland en de Ver. Staten, naar uit de eerste perscommentaren van gene zijde blijkt, hun lieveling van nu, zonder met de oogen te knipperen, in den steek laten omdat de bolsjewistische bondgenoot zulks wil. Vele Eu ropeesche landen en volken en sommige neutralen dienen zich dit voorbeeld voor oogen te houden en hieruit de Ier te trekken, dat uitsluitend en alleen de wapens van Duitschland en zijn bondgenooten door hun strijd en overwinning de landen en vol ken van Europa voor een lot bewaren, zooals de bolsjewisten nu het Poolsche volk en de „Poolsche regeering” te Londen hebben toegedacht. Een nieuw bewijs voor de machteloosheid en onkunde van Engeland om zijn wil aan de Sovjet-Unie op te leggen of aeze op de een of andere wijze te be ïnvloeden, is hiermede opnieuw geleverd. De Führer heeft op 27 April den staatsleider van den onafhankelijken staat Kroatië, dr. Ante Pavelitsj, voor een bezoek ir zijn hoofdkwartier ontvangen. De Führer heeft met den poglavnik besprekingen gevoerd over den politieken en mili tairen toestand van den gemeenschappelijken strijd der Asmogendheden tegen het bolsjewisme en de Engelsch-Amerikaansche plutocratieën. De besprekingen, waaraan de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en de Kro atische minister van buitenlandsche zaken, dr. Budak, alsmede generaal-veldmaarschalk Keitel en generaal Begic deelnamen, zijn verloopen in den geest van de hartelijke overeenstemming en de vriendschap van Duitschland jegens den jon gen Kroatischen staat en zijn dapper volk. Dr. Pavelitsj gaf uiting aan de vastberadenheid van het Kroatische volk, aan de zijde van de Asmo- gendheden de vrijheid van 't onafhankelijke Kroa tië te verdedigen en alle krachten in te spannen onderscheidt van Amerikanisme en bolsjewisme. Mussert zeide n.l.: „Dit is het groote onderscheid tusschen Amerikanisme en bolsjewisme eenerzijds en europeanisme anderzijds: Amerikanisme en bolsjewisme hebben den smeltkroes tot symbool; europeanisme is de belichaming van de eenheid in verscheidenheid, die, mits juist opgevat, de kracht en den rijkdom zal uitmaken van het nieu- w Europa, waaraan de naam Adolf Hitler ver bonden zal zijn, zoolang Europa zal bestaan. Het geloof aan de komst van dit nieuwe Europa moet ons allen bezielen. Kennende de kleinheid en de wankelmoedig .eid van velen, ziende de ar rogantie en de baatzucht van zooveel anderen, zijn wij er allen dankbaar voor te weten, dat de nieuwe ordening van Europa in handen van groo te mannen ligt en dat het laatste woord door dep Führer gesproken zal worden”. En de Rijkscommissaris: „Europa, dat is het te huis en de beschermde plaats van de volksche in dividueels persoonlijkheden, die menigvuldigheid, die bloeseming van folklore, die wij bij ons heb ben, het is het schoone en ons eigene. Deze oor spronkelijke cultuur, die gegroeid is uit het eigen volk, uit het eigen bloed, dat is Europa. En opdat dit ons niet zal worden ont nomen, daarom gaat de strijd. Volgens onze politieke opvatting vooronderstellen wij een plicht, dat is de verplichting van ieder Europe aan en ieder Europeesch volk tot bescherming van deze Europeesche cultuur aan te treden tegen iederen vijand van buiten. Dat eischen wij het eerst. Daaruit vloeit het recht voort voor elk van deze volken en voor ieder Europeaan tot ont plooiing van zijn eigen persoonlijkheid uit zijn bloedsgemeenschap en het doel voor allen is een werkelijk waarachtige sociale gemeenschap te vormen, waarbij wij de materieele waarden uit schakelen en waarbij wij de prestatie van den enkeling op den voorgroud stellen volgens de leus: wie meer presteert is meer waard. Dat zal ook in Europa het beginsel zijn voor de toekomstige orde”. Terwijl beide sprekers hun onwankelbaar geloof uitspraken dat het le Führer zou zijn die deze ordening in Europa zou verwezenlijken, zeide de Rijkscommissaris nog, dat de Amerikanen daar ginds hun eigen ordening kunnen maken en de Engelschen met de Amerikanen uitmaken hoeveel zij nog van hun wereldrijk zullen overhouden. „Wanneer eenmaal het oogenblik gekomen was. aldus de Rijkscommissaris, dat alle 350 mil joen Europeanen begrepen, waarom het ging, dan was de oorlog uit. Al zag men thans, dat de na- tionaal-socialistische beginselen van het Duitsche volk in zek ren zin ook de grondslagen voor de nieuwe vormgeving van Europa konden zijn, dan beteekende dat niet dat de politieke vorm van het nationaal-socialisme voor alle behoefde te gelden. Maar omgekeerd, in antwoord aan degenen, die meenden, dat Duitschland de Europeesche so lidariteit moest bewijzen d or on; land te verla ten, zeide hjj: „Het is zaak van de Nederlanders deze situatie te scheppen, dat wij deze rust en deze overtuiging krijgen, dat hier de Nederland sche kust als een Europeesche kust wordt ge handhaafd en beschermd terwijl wij onze histori sche taak in het Oosten vervullen en daar ons bloed voor geven. Een mogelijkheid zou b.v. voor ons zijn, wanneer hét Nederlandse!^ volk de tionaal-socialistische leiding zou volgen”. Elders in zijn rede had de Rijkscommissaris echter reeds gezegd dat de politieke instelling is „een zaak van overtuiging, niet van dwang, daar aan houdt wij vast”. Dr. TISO BIJ HITLER. De Führer heeft 23 April den Slovaakschen president, dr. Tiso ontvangen die met den Slo vaakschen minister-president, dr. Toeka, den mi nister van Binnenlandsche Zaken, Sano Mach, en den minister van Defensie, Catlos. een bezoek aan het hoofdkwartier bracht. De Führer heeft met dr. Tiso een hartelijk on derhoud gehad over de vraagstukken van den Europeeschen vrijheidsstrijd der beide volken tegen het bolsjewisme en de Engelsch-Ameri- kaansche plutocratieën. Bij de besprekingen, waaraan ook werd deelgenomen door den Duit- schen minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop en generaal-veldmaarschalk Keitel, kwamen de kameraadschap en de vriendschap tot uiting, welke de betrekkingen tusschen het Duitsche rijk en het Slovaaksche volk bepalen. Slovakije strijdt met de dappere formaties van zijn leger aan de zijde van de Duitsche legers en zal in bondgenootschap met de mogendheden van het pact van drie al zijn krachten voor de eindoverwinning inspannen. De Duitsche gezant te Presburg, Ludin, jde Slo vaaksche gezant te Berlijn, Cernak en de Duit sche generaal bij het Slovaaksche ministerie van Defensie, generaal Schlieper, namen aan het be zoek deel. Bureau Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drjjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 Onder deze leus hield de N.S.B. vorige Zater dagmiddag een openluchtvergadering op de Schaapmarkt te Sneek, waar, na een ope ningswoord van- voorzitter J. Gorter, dr. M. H. Werther het woord voerde en betoogde dat Ne derland vóór 10 Mei 1940 een rijk land was, vol gepropt met goederen voor vele jaren en met een rijk koloniaal bezit, maar ook met 500.000 werk- loozen, die met lun gezinnen aan den rand der bestaansmogelijkheid leefden, een parlement, waarin de helft plus één besliste en arbeiders, die voorzoover ze nog werk hadden, slechts dienden om de winsten der kapitalisten te vermeerderen; er waren veel rijken, zeer rijken in Nederland, en veel armen, zeer armen. Onze koloniën lagen op een presenteerblaadje, leger noch vloot was pa raat; de rijken hadden hun bezit belegd in aan- deelen in Amerika en Engeland. In Duitschland was echter een man opgestaan, die het werkelijk socialisme nastreefde, eerbied voor den arbeid, levensvreugde voor ieder cn dat wilden de heeren hier niet, want dan kwam men aan hun kapita len. Daarom geen contact meer met Duitschland, dat was onze vijand, Amerika en Engeland zou den onze bondgenooten zijn, als we last kregen. Van 1931 stond daar in Utrecht een eenzaam man met slechts enkele navolgers, die steeds waarschuwde: „Volk van Nederland, jullie macht hebbers voeren jullie naar de put”. Het interna tionale jodendom greep eenerzijds door het kapi talisme, dat de geldmacht in zijn handen moest brengen, anderzijds door het communisme dat de volken geschikt moest maken zoor zijn overheer- sching naar de macht, Duitschland en Italië vormden een blok tegen die satanische macht, maar wij hier gingen op aanraden van Coljjn maar rustig slapen. Toen kwam 10 Mei 1940; on- •ze soldaten streden dapper aan de Grebbeberg, Afsluitdijk en in Rotterdam, maar toen de strijd op het heetst was, gingen uw machthebbers er van door en Winkelman mocht er mee ophouden toen zij in Londen waren. Wat een helden; en naar hen luisteren nog velen en in hen geloèven nog velen. De bezetting kwam, Ned.-Indië kwam aan Japan, West-Indië aan Amerika. Nu hebben wij niets meer En dan zegt men: „dat heeft de N.S.B. gedaan Maar Mussert had al jarenlang gewaarschuwd' Zoo is nu Nederland een volk zonder bezit-en als het niet oppast zonder toekomst. Ja, er zijn er, die denken dat de Engelschen wel zullen lan den. Jawel, toen we ze noodig hadden kwamen ze met, nu gooien de lafaards bommen van 3000 M. hoogte op vrouwen en kinderen Stel in zulke bondgenooten maar vertrouwen of in die andere: -de bolsjewisten Denk er eens aan hoe uw eigen bladen vroeger over de bolsjewisten hebben ge schreven: in Rusland en Spanje hebben ze alle ze in handen kregen, 52 SOVJETVLIEGTUIGEN, 22 BRITSCHE VERNIETIGD. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 29 April. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Aan het Koeban-bruggenhoofd en ten Z.O. van Leningrad bleven vijandelijke aanvallen zonder succes. De luchtmacht vernietigde 52 Sovjet- vliegtuigen zonder zelf verliezen te lijden. In Tunesië werd ten N.O. van Medjez el Bab een superieure vijandelijke pantserformatie, die er in geslaagd was onze stellingen binnen te dringen, door Duitsche reserves tot den strijd genoopt, ver slagen en in een tegenaanval onder zware vijan delijke verliezen tot voorbij haar stellingen van uitgang teruggedreven. Aan de rest van het front werden plaatselijke aanvallen ten deele in tegen aanvallen afgeslagen. Formaties van de lucht macht ondersteunden in alle sectoren van het Tu nesische front de troepen van het leger. Jagers schoten voor kaap Bóne een vyandelijke motortorpedoboot in brand. In den nacht van 28 op 29 April ontstond er in r'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1