n Beschikking betreffende verbeurdverklaren radio-ontvangtoestellen Verplichting tot aanmelding voor den arbeidsinzet. In het kustgebergte van Tunesië zetten afzonderlijke gevechtsgroepen den strijd voort V t NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND U Vrijdag 14 Mei 1943 No. 19 BOLSWARDER EDITIE 2e Jaargang WEERMACHTSBERICHT GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU - LEEUWARDEN OPROEP .L- I B •(SS Bildberichter FritzStapfPax s). Wysjinski verklaarde verder, dat generaal Wo- ij w E R G O O persoonlijk in de Gymnastiekschool, Groote t, (C. L. F. Pax s) ’s-Gravenhage, 13 Mei 1943. is op het om 74.000 B.R.T. IN DEN GROND GEBOORD. ■M Alle mannen van 1835 jaar moeten zich melden. (2) (3) Dinsdag 18 Mei 1943. 19 Mei 1943. 100 cent 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. zien. Volgens den vertegenwoordiger van het op percommando der weermacht op de conferenties van buitenlandsche journalisten, is een invasie in Europa thans niet meer mogelijk, zonder dat de aanvaller daarbij ontzettende bloedige verliezen lijdt. Afgezien daarvan houdt men te Berlijn, een invasie vrijwel voor uitgesloten en spreekt men met vertrouwen over de uitgebreide verdedigings maatregelen, welke in den loop der afgeloopen maanden zijn genomen. Overal staan in het zui den, zuidoosten en westen achter de verdedigings systemen groote operatieve reserves klaar zoo noodig snel en afdoende in te grijpen. Bureau: Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer voorwerpen, alsmede den naam, het beroep en het adres van dengene, op wien de inieverings- plicht rust. De inlevering geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Handelaren (groot- en kleinhandelaren), die handel drijven in radio-ontvangtoestellen, Op grond van de beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied (eommissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) no. 43-1943 betreffende de ver plichting tot aanmelding voor den arbeidsinzet, worden bij dezen alle mannen, geboren in het jaar 1921, wonende in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leeuwarden opgeroepen om in de periode vanaf 12 Mei 1943 een aanmeldingsformulier bij het Arbeidsbureau in ontvangst te nemen en dit op de hierna genoemde dagen in de Gymnastiekschool No. 1, Groote Kerkstraat (t.o. Meis- Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte 8 Mei bekend: De in een extra bericht van 5 Mei 1943 gemel de convooislag is afgeloopen. In hardnekkige ach tervolging van het verstrooide convooi hebben onze duikbooten bij slecht weer en mist in zware gevechten nog 13 schepen met een gezamenlijken inhoud van 74.000 brt. en 1 corvet in den grond geboord. Twee andere schepen werden door tor pedo’s getroffen, In het verordeningenblad van vorige week Vrijdag is opgenomen een beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied (eommissaris-generaal voor bij zondere aangelegenheden) betreffende de ver plichting tot aanmelding voor den arbeidsinzet. Hierin wordt bepaald 1. (1) . Alle mannen in den leeftijd van 18 tot 35 jaren die wonen in het bezette Nederlandsche ge bied en die niet behooren tot de onder 2 genoem de personen, moeten zich aanmelden bij het voor hun woonplaats bevoegde Gewestelijk Arbeids bureau (in het vervolg „Arbeidsbureau” ge noemd), respectievelijk bij het bevoegde bijkan toor, in overeenstemming met bijzondere oproe pingen der Arbeidsbureaux. (2) . De tot aanmelding verplichte personen van Duitsche nationaliteit moeten zich aanmel den bij den Duitschen „Fachberater” van het voor hun woonplaats bevoegde Arbeidsbureau. (3) . De aanmelding geschiedt op een bijzonder formulier, dat beschikbaar wordt gesteld door de Arbeidsbureaux (bijkantoren). 2. (1). Van de aanmelding ingevolge 1 zijn vrijge steld: 1) . Personen van Duitsche nationaliteit, die in dienst zijn van bureaux van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied, van het Arbeidsgebied van de Nationaal Socialistische Duitsche Arbeiderspartij in Nederland, haar on- derdeelen of aangesloten organisaties. 2) . Personen van Duitsche nationaliteit, die in dienst zijn van bureaux der Duitsche weermacht, der „Waffen-SS”, der Duitsche politie of van den Rijksarbeidsdienst. 3) . De ambtenaren en arbeidscontractanten van het rijk, de provincies, de gemeenten en de overige publiekrechtelijke lichamen alsmedé de DE AANMELDINGSPLICHT VAN 18—35-JARIGEN. In verband me. de bovengenoemde aanmel dingsplicht zij vermeld dat niet allen zich ter stond moeten melden. Men moet de oproepingen van het bevoegde Arbeidsbureau in de bladen na gaan en zien of men reeds aan de beurt is. Het Arbeidsbureau zal namelijk achtereenvolgens be kend maken welke lichting (want de oproep gaat per lichting) zich moet melden, voor elke lichting komt een speciale oproep. De eerste oproep geldt hen, die in 1921 gebo ren zijn. Deze oproep van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leeuwarden vindt men hier op deze pagina. Nog mag er op gewezen worden dat er een on derscheid is tusschen aanmeldingsplicht en ar beidsinzet. Het doel van de maatregel is niet de tot aanmelding verplichten in te schakelen, maar eenvoudig om de lichtingen na te gaan om uit te maken of de arbeiders zoo te werk gesteld zijn, als in overeenstemming is met den totalen oorlog en om hun eventueel als dat niet het geval is, een andere werkplaats aan te wijzen. Niet allen moe ten dus persé naar Duitschland, doch ook hier te ■lande zqj men de arbeiders rationeeler over de verschillende bedrijven verdeelen. Allen, die tot een bepaalde lichting behooren moeten zich als de oproeping in de bladen komt, echter melden, voorzoover zij niet uitgezonderd zijn in de beschikking. Ook degenen die een z.g. Bescheinigung hebber van bevoegde verzorgende Duitsche instanties. De Bescheinigung moet bij de aanmelding worden overgelegd. Ook de Rijksduit- schers zijn niet uitgezonderd van de aanmelding, voor zoover dit niet speciaal blijkt uit de be schikking. Zij moeten zich aanmelden bij den Duitschen deskundigen adviseur van het bevoegde Arbeidsbureau. 3. (1) . De tot aanmelding verplichte personen dienen in beginsel persoonlijk op het Arbeidsbu reau (bijkantoor) te verschijnen en op verzoek alle noodzakelijke bescheiden over te leggen, als mede alle vereischte inlichtingen te verstrekken. (2) . Voor zoover tot aanmelding verplichte per sonen op arbeidscontract werkzaam zijn, moet de werkgever de verklaring van den tot aanmelding verplichten persoon betreffende den duur van de arbeidsovereenkomst op het formulier bevestigen door zijn onderteekening en eventueel’ door een firmastempel. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Mei. Het Opperbevel der Weer macht maakt bekend Op het Bruggenhoofd van Tunis hebben de DuitschItaliaansche troepen ook gisteren met uiterste verbitterdheid gestreden tegen den in superieure sterkte frontaal en in den rug aan vallenden tegenstander. Na uitputting der laatste munitie en vernietiging van alle oorlogstuig is ook in vrij groote sectoren van het Zuidelijke front de tegenstand gestaakt. Daarentegen zetten in het kustgebergte van Tunis afzonderlijke gevechtsgroepen, voorzoover zij nog over munitie beschikken, in voorbeeldige soldateske plichtsvervulling hun weerstand voort. Aan het Oostelijk front zijn vijandelijke aan vallen op het Koeban-bruggenhoofd en ten Noor den van Lissitsjansk afgeslagen. Het luchtwapen viel voor het front en in het achterwaartsche gebied van den vijand talrijke troependeelen en belangrijke spoorwegverbindin gen aan. POLEN VERWERPT MOSKOU’S BESCHULDIGINGEN. Volgens den Bri'.schen berichtendienst verklaar de Raczynski, dat de Sowjet-verklaring niet zeer zal bijdragen tot de zoozeer gewenschte harmonie in de betrekkingen tusschen Polen en de Sowjet- Unie of tusschen de Geallieerde landen in het al gemeen. De evacuatie van het Poolsche leger uit de Sowjet-Unie is niet geschied op verlangen van de Polen maar krachtens een eenzijdig besluit van de Sowjet-regeering. De door Wisjinski tegen be paalde in de Sowjet-Unie werkzaam geweest personen, die in dienst zijn bij de Nederlandsche Spoorwegen, bij het Staatsbedrijf der P.T.T. en bg de Nederlandsche Bank. 4) . Leden der voormalige Nederlandsche zee- en landmacht, voor zoover zij krachtens de be kendmaking van den weermachtsbevelhebber in Nederland van 29 April 1943 onderworpen zijn aan de terugroeping in de krijgsgevangenschap. 5) . De personen die reeds ingevolge art. 9 der beschikking no. 30/1943 betreffende de sluiting van bedrijven, tot aanmelding verplicht zijn. 6) . Geestelijken, alsmede personen, die tot een orde behooren. (2). De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (eommissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) kan andere vrijstel lingen van de verplichting tot aanmelding inge volge 1 toestaan. libowski, de voormalige chef van de Poolsche mi litaire missie, voorts de ambassade-secretarissen Arled, Gsolenski, Grawja, Gladowsky en verschei dene attaché’s tot gevangenisstraffen veroordeeld of uitgewezen zijn. Wysjinski verklaarde dat deze maatregelen noodzakelijk waren omdat de Polen een belangrijke rol speelden in de spionnage in de Sowjetunie. Tenslotte ontkende hij dat de Sowjet-regeering voornemens is op Sowjet-gebied een Poplsche re- geering te vormen. Op de vraag, onder welke voorwaarden de Sowjetunie bereid is de betrek kingen met de Polen te herstellen, gaf Wysjinski te verstaan, dat de Polen voor het verbreken van de betrekkingen verantwoordelijk zijn. Het ligt derhalve op den weg van de Polen om concrete voorstellen te doen en om maatregelen te nemen. Verantwoordelijke Polen alsmede pers en radio zouden nog steeds onjuiste verklaringen over de PoolschSowjet-Russische betrekkingen ver spreiden. Nederlanders bij de Duitsche Zeemacht. Inlichtin gen over het dienst nemen van Nederlandsche vrijwilligers bij de Duitsche zeemacht geven alle Ortskommandanturen, die tevens een uitvoerige lijst verstrekken, waarop alle hieraan verbonden faciliteiten staan verme’d. Het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leeuwarden omvat de volgende gemeenten Ter schelling, Vlieland, Ameland, Schiermonnikoog, Leeuwarden, Leeuwarderadeel, Het Bildt, Menal- dumadeel, Ferwerderadeel, Idaarderadeel, Baar- deradeel, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Gaasterland, Staveren, Hindeloopen, Workum, Achtkarspelen, Kollumerland en Nieuw Kruis land, Bolsward, Wonseradeel, Dokkum, Oost- en West-Dongeradeel, Dantumadeel, Franeker, Fra- nekeradeel, Hennaarderadeel, Harlingen, Barra- deel, Wymbritseradeel, Rauwerderhem, Ylst, Sneek, Tietjerksteradeel en Smallingerland. 4. (1) . Tot aanmelding verplichte personen en werkgevers, die in strijd handelen met de bepa lingen dezer beschikking of trachten deze te ont duiken, dan wel opzettelijk of door schuld on juiste opgaven verstrekken, worden gestraft vol gens art. 4 der verordening no. 16/1943, voor zoo ver niet op grond van andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. (2) . Uitlokkers, mededaders en medeplichtigen worden op gelijke wijze gestraft als de dader. Deze beschikking is 8 Mei in werking getreden. Artikel 4. (1) De uitgereikte luistervergunnlngen blijven rusten van het tijdstip der inleve ring af. DE STRIJD IN TUNESIE. Maarschalk Rommel In Duitschland. Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte Dinsdag bekend Toen de Engelschen in October 1942 hun groo te offensief tegen de stelling van El Alamein be gonnen bevond generaal-veldmaarschalk Rommel zich in Duitschland. Het lange verblijf in Afrika had tot zoo ernstige nadeelen voor zijn gezond heid geleid, dat de toen steeds weer uitgestelde medische behandeling niet langer uitgesteld kon worden. Nadat de eerste berichten over den Engelschen aanval waren ontvangen, brak de, veldmaarschalk, tegen den zeer dringenden raad zijner doktoren in, de nauwelijks begonnen kuur af en keerde naar Afrika terug. Na de landing van de Engelsch-Amerikaansche strijdkrachten in Fransch-Noord-Afrika werd het slechts tijdelijk gedachte oponthoud bij zijn leger verlengd. Onder voortdurende aanvallen op een numeriek supe rieuren vijand leidde de maarschalk zijn leger in een historisch weergalooze ontwijkende manoeu vre tot naar Tunesië terug. Toen de gezondheidstoestand van den veld maarschalk steeds slechter werd besloot de Führer, in overeenstemming met den wensch van den Duce, maarschalk Rommel bevel te geven na het bereiken van de stelling bij Gabès onmiddel lijk naar Duitschland terug te keeren voor het zoo noodzakelijke herstel van zijn gezondheid. Op 11 Maart 1943 meldde veldmaarschalk Rommel zich in het hoofdkwartier van den Führer en ont- zijnde Polen uitgesproken beschuldiging van spionnage is niet alleen ongemotiveerd, maar „volkomen ondenkbaar”. „In iedei geval”, zoo be sloot Raczynski, „is zulk een veronderstelling krachtig in tegenstelling met onze opvatting om trent juiste wederzijdsche betrekkingen onder Ge allieerden, die tegen een gemeenschappelijken vij and strijden”. De Korpsführer van het N.S.K.K., Erwin Kraus, werd tijdens zijn bezoek aan Nederland ontvan gen door den Rijkscommissaris, rijksminister dr. Seyss Inquart. jes H.B.S.) te Leeuwarden .persoonlijk weer ingevuld af te geven. In Januari en Februari 1921 geb., melden zich op Vrijdag 14 Mei 1943. In Maart en April 1921 geb., melden zich op Maandag 17 Mei 1943. In Mei en Juni 1921 geb., melden zich op In Juli en Augustus 1921 geb., melden zich op Woensdag In September en October 1921 geb., melden zich op Donderdag 20 Mei 1943. In November en December 1921 geb., melden zich op Vrijdag 21 Mei 1943, in den tijd van 912 en 25 uur. Bij de afgifte van het aanmeldingsformulier moet de distributiestamkaart worden meege bracht. Zij, die tot aanmelding verplicht zijn, dienen Kerkstraat te Leeuwarden te verschijnen. Het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leeuwarden omvat de volgende gemeenten Terschelling, Vlieland, Ameland, Schiermonnikoog, Leeuwarden, Leeuwarderadeel, Het Bildt, Me- naldumadeel, Ferwerderadeel, Idaarderadeel, Baarderadeel, Hemelumer Oldephaert en Noordwol de, Gaasterland, Staveren, Hindeloopen, Workum, Achtkarspelen, Kollumerland en Nieuw Kruis land, Bolsward, Wonseradeel, Dokkum, Oost- en West-Dongeradeel, Dantumadeel, Franeker, Fra- nekeradeel, Hennaarderadeel, Harlingen, Barradeel, Wymbritseradeel, Rauwerderhem, Ylst, Sneek, Tietjerksteradeel en Smallingerland. Zij moeten desverlangd alle noodzakelijke bescheiden overleggen, alsook alle noodzakelijke in lichtingen verstrekken. Indien tot aanmelding verplichte personen in dienstbetrekking zijn, moet de werkgever de verklaring van den tot aanmelding verplichten persoon aangaande den duurder dienstbetrekking op het formulier door onderteekening en eventueel door plaatsing van een firma stempel bevestigen. Tot aanmelding verplichte personen en werkgevers, die in strijd met de bepalingen van boven genoemde beschikking handelen, of deze trachten te ontduiken, dus b.v. hun verplichting tot aan melding niet, of niet behoorlijk nakomen, met opzet of uit nalatigheid onjuiste opgaven doen enz., worden gestraft, insgelijks uitlokking, mededaders en medeplichtigen. Aanmelding kan uitsluitend plaats vinden op bovenvermelde data in de Gymnastiekschool Nr. 1 Groote Kerkstraat Leeuwarden (tegenover de Meisjes-H.B.S.) dus niet bij de bijkantoren. Aanmeldingsformulieren kan men zoowel op het hoofdbureau als op de bijkantoren bekomen. (2) De luisterbijdragen moeten worden betaald tot het einde van de maand, waarin de in levering plaats vindt. Vooruitbetaalde bijdragen worden gerestitueerd. (3) Tegen dengene, die in overeenstemming met deze beschikking een radio-ontvangtoestel inlevert, wordt geen vervolging ingesteld inzake van ontdokén luisterbijdragen. Bereids aange vangen vervolgingen worden gestaakt. Artikel 5. De ingeleverde radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeden worden, voor zoover niet anders wordt bepaald, door de politie gezagdragers bewaard, die zich hierby van de medewerking van het staatsbedrijf der P.T.T. bedienen. Artikel 6. Antennes worden niet verbeurd verklaard en behoeven niet te worden in geleverd deze moeten binnen drie maanden na het in werking treden van deze beschikking door den hou der worden verwijderd. Artikel 7. (1) Het vervaardigen, het afstaan en het in houderschap nemen van radio-ontvang toestellen, -toebehooren en -onderdeelen Is verboden. De hoogere SS- en politieleider kan uit zonderingen toestaan. Hij kan deze van voorwaarden afhankelijk stellen. (2) De bepalingen van de verordening, houdende het verbod om te beschikken over radio- ontvangtoestellen (no. 222/1941) blijven onaangetast. Artikel 8. De bepalingen van deze beschikking zijn niet van toepassing op de aansluitingen op de radiodistributiecentrales met inbegrip van den bij deze aansluiting behoorende, uitsluitend hierbij te gebruiken luidspreker. Artikel 9. (1) Deze beschikking is niet van toepassing op de bureau’s van het Duitsche ryk, van de Duitsche weermacht, van de „Waffen-SS”, van de Duitsche politie en van het arbeidsge bied van de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij in Nederland, alsmede op het op deze bureau’s werkzame personeel van Duitsche nationaliteit. (2) De hoogere SS- en Politieleider kan voor de in lid 3 genoemde personen op hun desbe treffend verzoek ten aanzien van de toepassing van de bepalingen van deze beschikking een uit zondering toestaan. Hij kan deze van voorwaarden afhankelijk stellen. (3) De verzoeken tot het toestaan van een uitzondering moeten binnen den in artikel 2, lid 1, der bekendmaking bedoelden termijn worden ingediend en wel door personen van Duitsche nationaliteit bq den ter plaatse bevoegden „Ortsgruppenleider der N.S.D.A.P.”; door leden der Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden en harer onderdeelen langs den hierarchieken weg bij den ter plaatse bevoegden districtsleider der N.S.B.; door de verwanten van de vrijwillig by de Duitsche weermacht dienende Nederlanders by den eommissaris-generaal .voor bestuur en justitie, afdeeling voor aangelegenheden van personen van Duitsche nationaliteit, en door de ver wanten van de vrijwillig bij de „Waffen-SS” of het vrijwilligerslegioen Nederland dienende Ne derlanders bij den „SS-Fürsorgeoffizier”. De instanties, bij welke de verzoeken moeten worden ingediend, reiken den verzoeker een be wijs ter zake van het ingediende verzoek uit. De hoogere SS- en politieleider beslist over de ver zoeken. (4) Voor personen, die een verzoek als bedoeld in de leden 2 en 3 tijdig en in overeenstem ming met de voorschriften hebben ingediend, en die in het bezit zijn van het in lid 3 genoemde be wijs, worden de verbeurdverklaring en de plicht tot inlevering volgens de bepalingen van deze beschikking eerst van kracht van den dag van toezending van een afwijzende beslissing af. Artikel 10. (1) Hij. die in strijd handelt met de bepalingen van deze beschikking, met de op grond daarvan uitgevaardigde beschikking of met de in overeenstemming met de artikelen 7 en 9 gestelde voorwaarden, dan wel tracht deze te ontduiken, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vyf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straf fen, voorzoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. Uitlokkers, mededaders en medeplichtigen worden als daders gestraft. Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspolizei blijft onaangetast. Der höhere SS- und Polizeiführer RAUTER. SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Dryfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 ving hij daar, als waardeering voor zijn unieke verdiensten in den tweejarigen veldtocht in Noord-Afrika, van den Führer het eikenloof met de zwaarden en brillianten behoorende bij het ridderkruis van het ijzeren kruis. Generaal-veldmaarschalk Rommel oogenblik aan de beterende hand. De Führer zal hem na volledig herstel van zijn gezondheid met een nieuwe taak belasten. Voorts wordt gemeld dat generaal von Arnim de slotphase van den strijd in Tunesië leidt. Het Duitsche leger in Afrika heeft volkomen aan de verwachtingen beantwoord.Het doel en den zin van den terugtocht van El Alamein naar Tunis zijn bereikt en met een bevredigend resul taat bekroond. Hadden de vijf in Afrika staande Duitsche divisies niet zoo lang tegen de over- machtige Amerikaansche en Britsche troepen stand gehouden, dan zou het wellicht reeds dezen zomer of nog eerder tot ben invalspoging van de geallieerden zijn gekomen. Dit is verhinderd. De krijgsplannen van de geallieerden hebben een ge weldig verlies aan menschen, materiaal en vooral aan tijd moeten boeken. Thans is men in Europa zoo ver, dat men een invasie, waar dan ook en met welke concentratie aan troepen en materiaal ook, met een gerust hart tegemoet kan Op grond van artikel 64 der verordening openbare orde 1943 beschik ik met het oog op de handhaving der openbare orde en veiligheid, onder verwijzing naar het door den Rykscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied afgekondlgde politiestandrecht Artikel 1. (1) Alle zich in het bezette Nederlandsche gebied bevindende radio-ontvangtoestel len, -toebehooren en -onderdeelen zijn met onmiddellijke werking verbeurdverklaard. (2) Dit is niet van toepassing op radio-ontvangtoestelllen, -toebehooren en -onderdeelen, waarvan de voor den bouw van radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen toegelaten fabrikanten eigenaar of houder zyn. (3) Ieder beschikken over verbeurdverklaarde radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -on derdeelen, alsmede de beschadiging daarvan is verboden. Artikel 2. (1) De verbeurdverklaarde radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen moeten, voor zoover de hoogere S.S.- en politieleider niet anders bepaalt, door den houder bij den ter plaatse bevoegden politiegezagdrager worden ingeleverd, die zich hierbij van de medewer king van het Staatsbedrijf der P.T.T. bedient. Plaats en tijdstip van de inlevering worden binnen tien dagen na afkondiging van deze beschikking door den politie-gezagdrager door middel van een bekendmaking in de dagbladpers of op de ter plaatse gebruikelijke wijze bekend gemaakt. (2) Hij, op wien de inleveringsplicht rust, dient de in te leveren voorwerpen van een daar aan stevig bevestigd cartonnen kaartje, groot 10 x 15 cm. te voorzien, onder bijvoeging van de ingevulde voorgeschreven formulieren, bevattende het fabrikaat, het type en het nummer der HET POOLSCH—SOWJETRUSSISCHE CONFLICT. Een verklaring van Wysjinski. Het D.N.B. meldt uit Berlijn De plaatsvervangende commissaris van bui tenlandsche zaken Wysjinski heeft op 6 Mei voor vertegenwoordigers van de Britsche en Ameri kaansche pers te Moskou een lange verklaring afgelegd over de Poolsch-Russische betrekkingen, die eenig licht werpt op de dramatische tragiek van het Polendom in de Sovjetunie. Wysjinski probeert te bewijzen, dat de Polen, die na de ineenstorting van Polen in de Sowjet unie zijn gekomen, de weldaden van de Sowjet- regeering met ondank hebben beloond. Zoo heeft het op Sowjetgebied krachtens het verdrag met Sikorski gevormde Poolsche leger geweigerd naar het Sowjet-Russisch-Duitsche front te gaan en aan den anderen kant hebben de in de Sowjetunie toegelaten Poolsche diplomatieke vertegenwoor digingen de verdenking gewekt sabotage en spi onnage te plegen. Onder deze omstandigheden was de Sowjetregeering gedwongen sancties te nemen, die ten deele hebben bestaan in gerechte lijke vonnissen, ten deele in deportaties, ten deele in het niet verstrekken van levensmiddelen voor de militaire formaties. Zoo deelde Wysjinski o.a. mede, dat sedert 1 April 1942 nog slechts 44.000 man van het oorspronkelijk 96.000 man sterke Poolsche leger levensmiddelen hebben gekregen. Het aantal Poolsche officieren, dat voor de nieu we Poolsche formaties kon worden gerecruteerd, bedroeg slechts 2630 man, omdat, aldus Wysjins ki, er niet meer te vinden waren. Hierdoor wordt naar Duitsche opvatting van toonaangevende Sowjetzrjde toegegeven, dat de overige 10.000 Poolsche officieren verdwenen zijn, m.a.w. de moord van Katyn, waar deze 10.000 militaire personen zijn gevonden, wordt indirect bevestigd. In de verklaring van Wysjinski is ook de pas sage opmerkelijk waar hij zegt, dat alle bewerin gen, dat de Sowjet-autoriteiten den Poolschen staatsburgers „wier aantal niet groot was” belet zouden hebben de Sowjetunie te verlaten, onjuist zijn. Hiertegenover staat, naar van toonaan gevende Duitsche zijde wordt verklaard, dat vol gens Poolsche zijde het aantal Poolsche burgers, dat vermoedelijk in de Sowjetunie is, ten minste 1.5 millioen bedraagt, onder wie zich niet minder dan 400.000 kinderen hebben bevonden. Wanneer Wysjinski verklaart, dat nauwelijks meer dan 12.00,0 Poolsche burgers de Sowjetunie hebben verlaten en wel in verband met de wegleiding van Poolsche soldaten naar Iran, kan men terecht de vraag stellen: wat is er dan van de overigen geworden? De verklaring van Wysjinski, zoo ver klaart men te Berlijn, laat er geen twijfel over bestaan, dat Katyn een uiting is van een prin cipe, dat nog veel vreeselijker bijzonderheden doet vermoeden dan men totdusver kon veronderstel len. Op de Noordelijke IJszee brachten Duitsche jagers een vrachtschip v,an 3000 brt. tot zinken en schoten een vijandelijke motortorpedoboot in brand. Britsche bommenwerpers deden in den nacht van 12 op 13 Mei zware aanvallen op West- Duitsch gebied. In eenige plaatsen, vooral in het stadsgebied van Duisburg, ontstond aanzienlijke schade door brisant- en brandbommen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn 33 der aanvallende vliegtuigen, overwegend 4- motorige bommenwerpers, door nachtjagers en af weergeschut van het luchtwapen neergeschoten. Sterke formaties snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben gisteren tweemaal aanvallen ge daan op de Oostkust van Engeland, en installa ties der stad Lowestoft en patrouillebooten voor de kust gebombardeerd. Alle vliegtuigen zijn op hun steunpunten te ruggekeerd. (3) (4) -toebehooren en -onderdeelen, dienen deze voorwerpen, waarvan zy op het tijdstip van afkondi ging van deze beschikking eigenaar óf houder zijn en die zij in voorraad hebben, op lijsten te registreeren en deze lysten in drievoud binnen drie weken na afkondiging dezer beschikking by den ter plaatse bevoegden politiegezagdrager in te leveren. Deze vaardigt verdere beschikkingen betreffende de inlevering van deze voorwerpen uit. Artikel 3. (1) Voor tot gebruik geschikte, tijdig en in overeenstemming met de voorschriften (artikel 2, leden 2 en 4) ingeleverde radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en onderdeelen wordt een passende schadeloosstelling toegekend. Nadere voorschriften, in het bijzonder betreffende de schadeloosstelling aan de handelaren, worden door een uitvoeringsbeschikking uitgevaardigd. (2) Het in artikel 2, lid 3, genoemde bewijs van ontvangst betreffende tot gebruik geschik te, tydig en in overeenstemming met de voorschriften ingeleverde radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen geeft in de toekomst recht op levering by voorrang van zoodanige voorwerpen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1