In Mei 76 schepen (430.000 b.r.t.) tot zinken gebracht. Eerste Manschappen Ned. Landwacht op Führer beëedigd 2, 3, 9 en 11 R. I. moeten zich melden, uitgezonderd de officieren Vrijdag 4 Juni 1943 No. 22 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND BEKENDMAKING GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU - LEEUWARDEN OPROEP ff BOLSWARDER EDITIE WEERMACHTSBERICHT LT, a li 15 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST. WESTERGOO HET HOOFDKWARTIER i '‘daten tot de levensvormen, die hij ons als leid-ster E- manschappen van den Nederlandschen Land wacht zijn Zondag beeedigd. Een overzicht tijdens -U KT L' T 1- (C.N.F. J. Zeijlemaker Pax s) I en M M n K ?n ÏJQ en int De 1 de plechtigheid. ALLEEN HILVERSUM I IN D®N AETHER. De luisteraars, die over een eigen toestel be-> schikken, zullen alleen nog maar kunnen luiste- HERVATTING WERK HOOGER ONDERWIJS INSTELLINGEN. APELDOORN, 29 Mei. Van de zgde van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kul- 100 cent 7 cent en le eg en He n- :er :u- ug ks- er- tot ak. 45 Kleedingtoelage. Een kleedingtoelage kan worden verleend aan de arbeiders, die voor het werk kleeding, schoei sel e.d. noodig hebben, doch hierin zelf niet kun nen voorzien, en wel één keer in een. periode van 52 weken. Wanneer een arbeider gedurende een periode van drie maanden voordat hij werd te werkgesteld, werkloos was, kan deze toelage wor den toegekend, zonder dat deze behoeft te wor den terugbetaald. In andere gevallen zal deze voor twee-derde gedeelte moeten worden terug betaald. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zonda o.m. bekend: Onze duikbooten hebben de laatste dagen in het Noorden en Zuiden van den Atlantischen Oceaan zeer 'zware gevechten tegen convooien geleverd, waarbij onze dappere duikbootbemanningen met een zeer moedigen aanvalsgeest en met groote verbittering streden. Hierbij brachten zij 15 schepen met een totalen inhoud van 90.000 b.r.t. tot zinken. Verteringsgeld. Ten slotte kan aanspraak gemaakt worden op verterb’gsgeld en vergoeding van reiskosten tot aan de grens. Bij een reis, die langer duurt dan zes, doch korter dan twaalf uur, bedraagt het verteringsgeld 2, bij een reisduur van meer dan twaalf uur kan dit verhoogd worden tot 4. Reiskostenvergoeding. Reiskosten voor in het buitenland tewerkge- stelden worden als regel voor gehuwden twee maal per jaar, voor ongehuwden éénmaal per jaar vergoed. Door het Gewestelijk Arbeidsbu reau worden dus voortaan ook de gemaakte kos ten voor reisgedeelten in Nederland vergoed. Met betrekking tot de grensgangers gelden de voor deze groep bestaande bepalingen. Deze regeling maakt een einde aan een onduld- baren toestand. Het sociale inzicht van het Ne- derlandsche Arbeidsfront heeft hier weerklank gevonden bij de betreffende overheidsinstanties tot heil van den Nederlandschen werker. Op grond van de beschikking van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge- s van Bureau Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. der het nieuwe loon verstaan het werkelijk ver diende arbeidsloon na aftrek van sociale lasten en loon- en inkomstenbelasting. Onder vroeger verdiend loon zal worden ver staan het gemiddelde netto-loon, gerekend over de laatste vier weken, voorafgaande aan de plaatsing. Voor maandloonen wordt de laatste maand in aanmerking genomen. In bijzondere ge vallen kan hiervan worde» af geweken en het loongemiddelde over de laatste 13 of 26 weken als grondslag gelden. Voor zelfstandigen geldt het gemiddelde netto- ink men, dat bij voortzetting der werkzaamhe den zou zijn verdiend,' als basis. De uitbetaling van de sociale toelage vindt we kelijks plaats door of vanwege het Gewestelijk Arbeidsbureau op voorwaarde, dat door den be trokkene minstens 60 van het nieuwe loon ter betaling aan degenen, tot wier onderhoud de ar beider verplicht is, is overgemaakt Overbruggingsgeld. Voor in het buitenland tewerkgestelde arbei ders kan een „overbruggingsgeld”, ter hoogte van het laatst verdiende loon, worden verstrekt en wel gedurende de eerste drie weken van het verblijf buitenslands. Voor in Nederland werken den is de termijn op één week gesteld. Het over bruggingsgeld wordt door of vanwege het Ge westelijk Arbeidsbureau uitbetaald aan de recht hebbenden. Als algemeene voorwaarde geldt, dat 60 van departement van Opvoeding, Wetenschap en Kul- het nieuwe loon plus het scheidingsgeld en de so- i tuurbescherming wordt medegedeeld, dat de rijks- ...x universiteiten e Utrecht en Groningen, de Tech- nische Hoogeschool te Delft, de landbouw hooge- school te Wageninger zoomede de gemeentelijke diversiteit te Amsterdam op 1 Juni a.s. in vollen mvang het werk zullen hervatten. DE PLIGHT TOT INLEVERING VAN RAD1O-ONTVANGTOESTELLEN. Officieel wordt medegedeeld: Nadat de laatste dagen een groot aantal ge vallen bekt id was geworden waarin getracht werd den rlicht tot, inlevering van radió-ontvan- toestellen te ontduiken, b.v. door den aankoop van oude toestellen, die in plaats van het tot nu toe gebruikte bruikbare nestel zouden worden inge leverd, is thans ingegrepen. Dt Sicherheitspolizei heeft in verscheidene gevallen personen kunnen arresteeren, die de beschikking van 13 Mei 1943 hebben overtreden en zij heeft overeenkomstige maatregelen tegen hen genomen. De bevolking wordt nogmaals zeer dringend ge waarschuwd, daar het na afloop van den inleve- ringstermijn toe te passen controle-systeem iedere overtreding zonder meer aan ’t licht zal brengen. In dit v rband wordt er ook aan herinnerd, dat na afkondiging van de beschikking iederen be zitter van een radiotoestel ingevolge art. 1 der beschikking het' beschikkingsrecht ontnomen is. aangevallen en in scheervlucht installaties in de havenplaats Margate en op het eiland Wight be stookt; 1 vliegtuig wordt verinist. Boven den Atlantischen Oceaan hebben Duit sche verkenningsvliegtuigen 3 vijandelijke bom menwerpers en een transportvliegtuig neerge schoten. In den strijd tegen de Britsche en Amerikaan- sche verbindingen ter zee hebben de marine en luchtmacht in Mei 76 vijandelijke koopvaardij schepen van tezamen 430.000 b.r.t tot zinken ge bracht; 24 andere schepen werden beschadigd. Daarvan hebben duikbooten 65 schepen van teza men 380.000 b.r.t in den grond geboord en nog 10 andere schepen beschadigd. Verder werden door de marine en de lucht macht een korvet, een duikboot, een patrouille vaartuig en 7 motortorpedobooten tot zinken ge bracht. 3 torpedobootjagers, 1 onderzeeboot, 7 motortorpedobooten en 2 patrouillevaartuigen werden bovendien beschadigd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 Juni. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijk front van het Koebanbrug- genhoofd en bij Welisj hebben de Sovjets gisteren met sterke, door pantserwagens en slagvliegtui- gen ondersteunde, strijdkrachten aanvallen onder nomen. Tijaens moeilijke gevechten werden alle doorbraakpogingen met groote verliezen voor den vijand tot mislukking gebracht. Marine-artillerie heeft in de baai van Kroon stad een Sovjet-Russisch wachtschip in den grond geboord. In het achterwaartsche gebied van den centra- len frontsector werd in moeilijk moeras- en boschterrein wederom een onderneming tegen bolsjewistische benden met succes ten einde ge bracht 38 kampen werden vernield, talrijke wape nen en ravitailleeringsgoederen buit gemaakt. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben de Zuidoostelgke en Zuidelijke kust van Engeland HULPBILJETTEN VAN ƒ10 EN ƒ25. De directie an de Ned. Bank maakt bekend, dat zij zich in verban! met het feit, dat de aan maak van de nieuwe bankbiljetten van 10, waar van de uitgifte werd aangekondigd in de dagbla den van 14 Mei, eenige vertraging heeft onder vonden, genoodzaakt heeft gezien over te gaan tot he in omloop brengen van tijdelijke hulpbiljetten van 10 en 25. Vooi bijzonderhedep omtrent model en uitvoe ring dezer bankbiljetten raadplege men de des betreffende officieele publicatie. BELANGRIJK VOOR DE IN 1920 GEBORENEN. Volgende week moeten zich alle mannen, ge boren in het jaar 1920, woonachtig in het res sort van het Arbeidsbureau Leeuwarden, over eenkomstig den in ditzelfde blad gepubliceer- den oproep van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leeuwarden op de daarin genoemde dagen, van 912 en 1416 uur persoonlijk aanmel den (Nieuwestad 126 v.h. Gerzon te Leeuwar den) waarbij zij het ingevulde aanmeldings formulier en de andere identiteitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De distributie- stamkaart moet medegebracht worden. De werkgevers rijn verplicht de tot aanmel ding verplichte personen gedurende den tijd dien zrj hiervoor noodig v bben van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te be talen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers' ma ker zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de bepalingen der verordening of trachten déze te ontduiken. TERUGVOERING KRIJGSGEVANGENSCHAP. Voor aanmelding zijn opgeroepen: Het dienst plichtig en reserve-personeel beneden den rang van officier van het Regiment Jagers en alle in de jaren 1939 en 1940 uit dit regiment voortgeko- men oorlogsonderdeelen, voor ftoover bedp^d per- voor de toekomst heeft gegeven. Hij dankte den mannen voor hun kloek besluit; genomen op een oogenblik, dat richting geeft aan eeuwen. Op zulk een oogenblik leidt geen compromis tot het doel. Mer zou daarmee het oude toch niet behouden en het nieuwe tevens niet vinden. Vooral legde hg er den nadruk op, dat de mannen door deze ge lofte zijn opgenomen in de ondeelbare kameraad schap van strijdende nationaal-socialisten, wier zege er eene gemeenschappelijke is, die één band hebben, de trouw aan den Führer. SS-Gruppenführer- Rauter wees er op, dat de Nederlandscnc Landwacht is: een territoriale ver- dedigingsorganisatie ter afweer naar buiten zoo wel als naar binnen. Hij hoopte echter, dat zij nimmer zou behoeven op te treden met betrek king tot binnenlandsche politieke aangelegenhe den. paarom ook juist had hij den Reichsführer- SS verzocht haar op te stellen binnen het raam der Waffen-SS. Hij herinnerde aan de honderden in Waffen-SS en Legioen, die aar.groeiden tot duizenden, en sprak dienovereenkomstig den wensch uit dat de honderden hier aanwezige manschappen hun korps evenzeer mochten zien aangroeien. Voorts schetste hij hun hetgeen Duitschland na den wereldoorlog heeft doorstaan en hg zeide al dus te kunnen aanvoelen wat het beteekent een oorlog te verliezen. Duitschland echter richtte zich op in dapperheid, trouw en gehoorzaamheid aan Adolf Hitler. Ook van de mannen van de Landwacht verwachtte hij een revolutionnaire geestes-instelling De kapel besloot de plechtigheid met het spelen der volksliederen. Hfen onderhielden de autori teiten zich nog geruiftien tijd met de commandan ten van de opleidingsschool.^ UTRECHT, 1 Juni. De commandant van den Nederlandschen arbeidsdienst deelt mede, dat de genen, die, geboren zijn tusschen 30 September 1924 en 1 Januari 1925, voor zoover zij in Januari 1943 niet voor het vervullen van arbeid§dienst- plicht zijn opgeroepen, niet meer voor het ver vullen van dien 'plicht in aanmerking komen. Bin nenkort worden de betrokkenen in het bezit ge steld van een beschikking van vrijstelling van den arbeidsdjenstplicht, welke krachtens art. 4 van het arbeidsdienstplichtbesluit op hen rust. Reeds ingediende verzoeken om verlenging van uitstel van opkomst worden in verband met het vorenstaande niet in behandeling genomen. Degenen, aan wie uitstel van opkomst is ver leend, en die zich dit jaar als student willen laten inschrijven, doch zich niet voor dienstneming, bij den N.A.D. hebben aangemeld, omdat zg er op hebben gerekend per Juli 1943 te worden opgeroe pen, moeten zich onverwijld wenden tot het hoofd van stafafdeeling VII, Luybenstraat 4042 te ’s-Hertogenbosch, met het verzoek alsnog voor oproeping in aanmerking te komen. TEGEMOETKOMINGSBESLUIT. 3 Mei in werking getreden. AMSTERDAM, 29 Mei. De Centrale Persdienst van het Nederlandsche Arbeidsfront meldt Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft, ten einde de verzorging der gezinsleden van hen, die in Nederland of in het buitenland in Europa werk aanvaard hebben, in betere banen te leiden, in overleg met de departementen van Sociale Zaken en Financiën, een regeling ontworpen, welke met terugwerkendé kracht van 3 Mei j.l. af in wer king treedt, bij besluit van de secretarissen-gene- raal van bovengenoemde departementen. Aan een allengs onhoudbare toestand in vele Nederlandsche gezinnen die in de practijk meestal op steun waren aangewezen zal hier mede een einde zijn gekomen. Financieele tege moetkoming kan krachtens bovenbedoeld besluit verleend worden aan bewoners van het bezette Nederlandsche gebied, n.l. aan Nederlanders, Ne derlandsche onderdanen, vreemdelingen gn sta- tenloozen, voor éfoover langer dan drie jaar in Nederland woonachtig. Voor zoover bedoelde ca tegorieën na 21 Juni 1940 arbeid in Nederland of in het buitenland hebben aanvaard, kunnen zij voor de navolgende tegemoetkomingen, die blij kens de bepalingen van het besluit noch loon, noch ondersteuning ingevolge de Armenwet zijn, in aanmerking komen1. sociale toelagen; 2. overbruggingsgeld; 3. kleedingtoelagen; 4. verte ringsgeld; 5. reiskostentoelagen. Sociale toelagen. Aan een gehuwden arbeider, die onder dienst verplichting of daarmee gelijk te stellen omstan-- digheden in Nederland of in het buitenland is ge plaatst, waardoor het hem niet mogelrjk is, dage lijks -of tan minste eenmaal per week huiswaarts te keorer. en hij genoodzaakt is, afzonderlijk te wonen van de personen of den persoon, tot wier Een plechtigheid te ’s-Hertogenbosch. De manschappen van de Nederlandsche Land wacht, hoewel deel uitmakeifd van een territoriale verdedigingsorganisatie, zullen als politieke sol daten mede de wegbereiders zijn voor de Groot- Germaansche weermacht, die eens de Germaan- sche levensruimte zal beveiligen en beschermen. Zg legden een eed af op den Führer en verbonden' zich daardoor met hem, dje het aanzien van Europa voor eeuwen zal veranderen. Zij werden daardoor opgenomen in de ondeelbare strijdge meenschap van alle nationaal-socialisten, die slechts één gemeenschappelijk lot en één gemeen schappelijke overwinning kent. Deze gedachten vormden het hoofdthema van de redevoeringen, die Mussert, de Rijkscommis- saris en SS-Gruppenführer Rauter Zondagochtend hebben gehouden ter gelegenheid van de beëedi- ging der eerste Landwacht-recruten op den Führer. De plechtigheid voltrok zich in tegenwoordig heid van vele eeregasten, in de Koning Willem I- kazerne te ’s-Hertogenbosch, op welker binnen plein zich omstreeks half elf de eerste bataljons der Nederlandsche Landwacht en de Musikzug van het SS-Wachtbataljon in carré hadden opge steld tegenover het spreekgestoelte. Ter decoratie daarvan was een achtergrond van vlaggedoek aangebracht, ervoor waren twee stukken pant- serafweergeschut, trommels en geweren-aan-rot- ten neergezet. De mannen, wier oefentijd van drie maanden op 3 Mei was >egonnen, maakten reeds een zeer goe den indruk. Zij waren gekleed in de veldgrauwe uniform der Waffen-SS. Daaraan ontbrak alleen nog het specifiek Nederlandsche kenteeken, dat binnenkort op de linkermouw zal worden aange bracht en vermoedelijk zal bestaan uit een klei nen leeuw. Mussert begon zgn rede met te herinneren aan de gebeurtenissen der Meidagen 1940, hoe de Duit- schers hier binnen moesten vallen, om de Ger- maansche levensruimte te beveiligen tegen aan vallen van buiten, en de regeering naar Londen vluchtte met alle gevolgen van dien. Hoewel zij haar werkzaamheid schijnt te willen voortzetten door van daaruit op te hitsen reden waarom thans de radiotoestellen in beslag moes ten worden genomen gevoelde hij zich mede verantwoordelijk voefr de toekomst van Europaren hij sprak nogmaals hoewèl deze soms veraf schijnt zijn vertrouwen ait in de totstandko ming eener broederschap van volkeren. Europa moet” onaantastbaar worden. Eerst dan zal er vrede komen. Daarom verheugde hij zich erover, dat Neder landers er 'rij geweest zijn in Stalingrad en in Tunesië. Nadat hij als taak der manschappen den afweer van een eventueelen aanval van hetAmerika nisme had genoemd, dankte lig de Duitsche ka meraden, die hen thans opleiden tot soldaten. Hun eer politieke instelling bij te brengen noemde hij een deel van zgn taak als Leider van de Bewe ging en van het Nederlandsche volk. Met betrekking tot den eed op den Führer her innerde hij aan den eea van trouw, dien hijzelf in December 1941 in diens handen aflegde. De eed dien vele der manschappen op hem, Mussert, heb ben af gelegd legt dtu ook in geen enkel opzicht iets in den weg aan dien, welken zij thans afleg gen als s o 1 d a a t. Nadat Mussert deze gelofte van trouw en ge hoorzaamheid tot in den dood aan Führer en de door hem aangewezen leiders had toegelicht, ver zocht hij aan den regimentsadjudant den mannen den tekst voor te zeggen. Terwijl twee groepen van vier mannen namens het geheel dien eed op de sabel aflegden, zegden zij allen de gelofte na. De Rijkscommissar_s, hierna het woord nemend, noemde deze gelofte een bekentenis tot den Führer en diens werk, dat van historische hetee- kenis is. Een bekentenis tevens van politieke sol- EINDEXAMEN GYMNASIUM, SN EEK. Geslaagd voor het eindexamen Gymnasium, af- deeling B, te Bneek, de volgende candiidaten’; A. Japenga, Sneek; H. Osinga, Bolsward; D. Scou rer, Sneek. Afgewezen 1 candidaat; aan één is levensonderhoud hg verplicht is, kan ten behoeve van deze(n) na zijn vertrek, nadat de periode waarover het overbruggingsgeld wordt verstrekt is verstreken, voor den duur van zgn werkzaam- heden elders een sóciale toelage worden toege kehd, wanneer hg onmiddellijk voor zijn tewerk stelling a. werkzaam was, hetzij in loondienst, hetzij als zelfstandige; b. uitkeering genoot krachtens een van overheidswege gesubsidieerde wachtgeldregeling; c. uitkeering genoot als wachtgelder in overheidsdienst; d. gedurende nie: langer dan 26 weken uitkeering genoot krach tens de Ziektewet, de Ongevallenwet, of Land- en Tuinbouwongevallenwet1922; e. uitkeering ge noot krachtens de verordening no. 138/42 van der Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het beëindigen van arbeids overeenkomsten van tewerkgestelden bij stilge legde ondernemingen; f. ontslagen is uit den Ne derlandschen Arbeidsdienst of de Nederlandsche Waffen-SS en onmiddellgk voor zgn indiensttre ding werkzaam was op de sub. a. aangewezen wijze. De sociale toelage zal bedragen bij een ver diend loon van minder dan 25 per week 10, van 25 tot 26 11 per week, van 26 tot 27 12 per week en zoo vervolgens. De maximum- uitkeering zal bg een weekloon van 60 en hoo- ger 45 per week bedragen. Als algemeene voorwaarde geldt, dat 60 ciale toelage niet meer mag bedragen dan 90 van het vroegere netto-loon. Onder het nieuwe loon wordt voor hen, die in het buitenland werken, dan verstaan het grond loon, dat bij 4’8-urige arbeidsweek kan worden verdiend. Prestatietoeslagen, accoordtoeslagen ei. eventueele kindertoeslagen worden niet meege rekend. Voor in Nederland tewerkgestelden wordt on- soneel in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Bedoeld personeel moest zich melden in het „Wehrmachtslager” te Amersfoort, Zonnebloem- straat, en wel: degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 3 Juni 1943; de genen, die geboren zijn in de j^ren 1914 tot en met 1904 op 4 Juni 1943, op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. Het dienstplichtig en reserve-personeel beneden dep rang van officier van het eerste Regiment Infanterie en alle in de jaren 1939 en 1940 uit dit regiment voortgekoaien oorlogsondefdeelen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1940 in werkelij ker militairen dienst was. Bedoeld personeel moest zich melden in de Friesland-kazerne te Assen en wel: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 3 Jun <1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 4 Juni 1943, op beitst da gen tusschen 8 en 12 uur. NIEUWE BOTERBON. Van Vrijdag 4 Juni tot en me£ Dinsdag 15 Juni dus gedurende een periode van 12 dagen, geeft de bon „boter 28a” recht op het koopen van 250 gram boter óf margarine voor personen van vier jaar. en ouder. Kinderen beneden vi^r jaar ontvan gen gedurende deze periode 125 gr. boter of mar garine op bon „23b boter”. TAAK VAN DE LANDWACHT. A. Waarop de Nederlandsche fo-maties wachten. Zooals hierboven gemeld heeft bij de beëediging van de eerste bataljons van de Nederlandsche Landwacht ook de SS-Gruppenführer Rauter het woord gevoerd. Uit zijn red stippen wij nog aan: Eenige dagen geleden heeft radio-Oranje de be wering gelanceerd, dat bij de jongste stakingsbe weging in Nederland ook de Nederlandsche Land wacht zou zijn opgetreden. Dit is een onwaarheid en een verdraaiing, zooais dat aan de overzijde al tijd gewoonte is. Wij waren niet zoo tactloos om di. te doen en gij weet zelf, dat dit niet het ge val geweest is. Er rijn slechts kleine gedeelten van Duitsche formaties der Waffen SS of van de politie gebruikt en er bestond absoluut geen nood zaak om ook Nederlandsche formaties te gebrui ken. De Nederlandsche formaties wachten op h’et oogenblik, waarop de uitgeweken regeering in Londen zal probeeren Nederlandsch grondgebied te betreden, want op dat oogénblik, waarop wij ons allen verheugen, zullen de formaties ook in den strijd worden geworpen om deze ophitsers en het legioen Beatrix, dat in Engelsche uniformen wordt opgesteld, de hen toekomende ontvangst te bereiden. In deze Landwacht treden aan alle nationaal- socialisten in Nederland en bovendien alle Ger- maansch denkende Nederlanders, die voor het nieuwe Europa hebben gekozen. Er was eens een <.gd, dat slechts eenige hon derden vrijwilligers dienst namen als soldaat in de Standarte Westland. Thans staan er reeds ver scheidene divisies van Germaanse! >en oorsprong en ons aller hartewensch is het, dat binnenkort een divisie pantsergrenadiers-Nederland kan wor den opgesteld. Ofschoon ook de Lend wacht Ne derland een landverdedigingsorganisatie is, die alleen in Nederland wordt ingezet, uit te spr. toch de verwachting en hij geloofde hiermede in overeenstemming te zijn met den Leider dat zich behalve voo. de Landwacht bovendien nog groote contingenten vrgwilligers voor het Ger- m ansche korps in het Oosten zullen melden. re naar Hilversum i op golflengte 414.4 meter. Hilversum II we kt nog slechts voor de radio- centrales met lijnaansluiting en zendt in het al gemeen uit van 17.30 tot 22.15. Op grond van de op 29 April j.l. gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehls- haber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van offjeier van de volgende regi menten en alle in de jaren 1939 en 1940 lilt deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdee- len, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelgken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur A. in' het „W ehrmachtlager” te Amersfoort, Zonnebloemstraat: 1. het personeel van het 2e regiment infanterie en zijn oorlógsonderdeelen de genen die geboren zgn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 7 Juni 1943 degenen, die ge boren zgn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 8 Juni 1943 2. het personeel van het 3e regiment infanterie en zgn oorlogsonderdeelen degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 10 Juni 1943 degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 11 Juni 1943. B. in de Frieslandkazerne te Assen: x 3. het personeel van het 9e regiment infanterie en zgn oorlogsonderdeelen degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 7 JUnl 1943 degenen die ge- - boren zgn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 8 Juni 1943. 4. het personeel van het 11e regiment infanterie en zgn oorlogsonderdeelen degenen die geboren zgn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 10 Juni 1943 degenen die ge boren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 11 Juni 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voorzoover mogelgk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers”, voor wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) is afgegeven, moeten dit bewijs bij hun werk gever. of bg de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bg de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung” zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de in stantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zgn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tgd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zgn, moeten zich hiervoor vervoe gen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Klëeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding.'Dringend wordt aan geraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeits- einsatj” in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederian- den, of zich op andere wgze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken; moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelgke pogingen steunen. Comb, vanSNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschgnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 bied (Commisraris-generaal 0.B.V no. 43/1943 omtrent den aanmeldingsplicht ten behoeve den arbeidsinzet worden hiermede alle mannen geboren in 1920, woonachtig in het ressort van het Arbeidsbureau Leeuwarden, opgeroepen om van 3 Juni af een aanmeldingsformulier n ontvangst te nemen en dit persoonlijk weer in te leveren, op de hier onder genoemde dagen, aan het adres Nieuwestad 126 v.h. Gerzon, Leeuwarden. In Januari t.e.m. April 1920 geboren personen melden zich aan op Maandag 7 Juni ’43. In Mei t.e.m. Augustus ,320 geboren personen melden zich aan op Dinsdag 8 Juni 1943. In September t.e.m. December 1920 geboren personen melden z,ch aan op Woensdag 9 Juni ’48 in den tgd van 912 en /an 1416 uur. Uitsluitend aan bovengenoemd adres. De ir de ressorten Ier bijkantoren woonachtige tot aanmelding verplichte personen moeten zich op dezelfde dagen ’aanmelden, eveneens aan het adres Nieuwestad 126 v.h. Gerzon, Leeuwarden. Bij het inleveren vaA het aanmeldingsformulier moet de distributiestamkaart mee gebracht woroen. De personen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten in prircipe persoonlijk verschijnen op vorengenoemd adres. Zij moeten op verlangen alle noodige papieren voorleggen en alle ver- eischte inlichtingen versftekken. Voorzoover tot aanmelding verplichte personen in dienstbetrek king zijn, moet de werkgever de verklaring van den tot aanmeldftg verplichte omtrent den duur van de dienstbetrekking op het formulier door zijn handteekening en eventueel door een afdruk van het firmastempe bevestigen. Duitsche onderdanen, die onder de verplichting tot aanmelding vallen, worden nog speciaal opgeroepen. Personen, die zich moeten aanmelden en werkgevers, die handelen in strijd met de be palingen van bovengenoemde beschikking of trachten haar te ontduiken, dus bijv, hun aan meldingsplicht niet of niet op behoorlijke wijze nakomen, opzettelijk qf door nalatigheid on juiste opgaven verstrekken enz., worden gestraft evenals degenen, die daartoe opruien, mede plichtigen en handlangers.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1