Rijksministers Speer en Göbbels spreken. BEKENDMAKING Sterke bolsjewistische benden vernietigd Vrijdag U Juni 1943 No. 23 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND 4e, 5e, 12e en 19e regiment infanterie opgeroepen, behalve de officieren BEKENDMAKING BOLSWARDER EDITIE WEERMACHTSBERICHT Alle vuistpanden in handen voor een waarlijk beslissende overwinning I WESTERGOO er ook niet over vrede gesproken, maar wordt er 3. 4. Juni 1943. per maand I ƒ65.— ƒ63.— ƒ20.— per maand van I ƒ80.— J42— ƒ35— 100 cent -7 cent VRAGEN Werk je in een fabriek of op een kantoor? Zit je op een HBS of op een ambachtsschool? Is je vader industrieel of arbeider? Verdient hij duizend of honderd gulden per maand Om deel te nemen aan een weersportkamp be hoeven deze vragen niet beantwoord te worden. De weersportkampen staan open voor lederen Nederlandschen jongen van 1618 jaar. Kosten zijn aan de kampen niet verbonden. De kampen duren een maand. Werkgevers en scholen moeten vrijgeven. Werkgevers moeten loon doorbetalen. Werkgevers mogen deze maand niet van de vacantie aftrekken. Iedere Neder- landsche jongen een maand naar een weersport kamp. Meldt je aan bij het bureau voor Ger- maansche weersportkampen, Leeuwarden, Emma- kade 48. De in de „Harmonie” te Groningen geopende tentoonstelling „Herlevend Nederland” werd Zon dag bezocht door Generalkommissar Hauptdienst- It «.er Schmidt en der plaatsvervangend leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Neder landen, Van Geelkerken. De gasten werden rpnd- geleid door den teer Max Blokzijl. Fax s De Wnd. Gew. Politiepresident, w.g. Y. de Boer. Bureau Firma A. J. OSINGA BOLS WARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bols^ard. 1 ƒ157— bovengenoemde verzekeringen levaartuig tot zinken en schoot in het hooge noorden een vijandelijk transportschip in brand. Formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 9 op 10 Juni een gecon centreerde aanval ondernomen op een belangrijke Sovjet-Russische bewapeningsfabriek te Jaroslawl aan de bovenWolga. In de uitgebreide fabrieks- installaties ontstonden branden over groote op pervlakten. Tijdens luchtgevechten boven de Middellandsche Zee hebben Duitsche en Italiaansche jagers 11 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Op den Atlantischen Oceaan heeft een Duitsche duikboot tijdens een gevecht van 2 uur herhaalde aanvallen van in totaal 8 vliegtuigen met succes afgeslagen. Eén der vijandelijke vliegtuigen werd neergeschoten, 4 andere kregen treffers en maak ten rechtsomkeert. De duikboot zette haar opera ties voort. voo zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers”, voor wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werk gever of bij <le instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung” zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangei behartigt, vorder teruggegeven. De werkgevers zjjn verplicht degenen, die zich moetei melden, daarvoor n de gelegenheid te stellen en hun net loon (salaris) gedurende den ver zuimden tijd uit te beta.-'n X De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan all voor de aanmelding opgeroepen personen vrjj vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q, bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding; dringend wordt aan geraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra-schoeisel, alsmede kookgerei er lepei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer uedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz” in Duitschland of in de door de Duitschè Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmaehtbefeh shaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt oo.. voor personen, die de betrokkenen bij der gelijke pogingen steunen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in feeder land moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij .e Landwacht Nederland of bij he SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaansche SS in Neder land willen toetreden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen ziel eveneens op een der keuringsdagen aanmel den en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni 914 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 18 Juni 912 uur Breda, Restaurant „Modern”, Markt; 18 Juni 1518 uur Den Bosch, Hotel „NoordbrabaÜit”, Markt 45; 19 Juni 912 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmontstraat 16; 19 Juni 1518 uur Arnhem, Café „Royal”; 20 Juni 912 uur Hengelo, Café „Modern”, Spoor- straa. 18; 20 Juni 1518 uur Zwolle Hotel „Gei tenbeek”; 21 Juni 912 uur Assen, Concerthui? a. d. Vaart; 21 Juni 1518 uur Groningen, Con- certhuis, Poelestraat; 22 Jum 912 uur Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat; 23 Juni 914 uur Amsterdam, Dam 4; 24 Juni 913 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 25 Juni 9- -1 uur, Amersfoort, Polizeidurchgangslager, Leusderweg; 26 Juni 914 uur Den Haag, Café „Den Hout"; Bezuidenhoutscheweg. wjx net wei vicuc gc&piuKcii) maar wuiul er voor gestreden. Wij richten ons er in onze maat regelen op in, dat wij den oorlog onder alle om standigheden zoo lang kunnen volhouden tot de vijand ter aarde zinkt. Dat is de onwrikbare basis en doel stelling van onze geheele oorlogvoering. Onder geen .omstandigheden zullen wij den een of ande ren toestand zich laten ontwikkelen, die ons niet in staat zou stellen het beslissende laatste kwar tier op adem tè blijven. De minister besprak vervolgens nader de offers, die de bevolking moet brengen tengevolge van de luchtterreur. Wij weten, aldus dr. Göbbels, dat hierop slechts één antwoord is: contraterreur. Het geheele Duitsche volk is thans slechts bezield door één gedachte: vergelding. Het is verre van ons te pochen ol te dreigen, doch >ns antwoord op de schurkenstreken aal komen. Het Britsche volk heeft geen aanleiding tot triomfantelijke gevoe lens. Hét zal de rekening moeten betalen, die zijn verantwoordelijke mannen in opdracht van hun joodsche ophitsers en opruiers openen, door him bloedschuld.- Tot zoo lang moeten wij trachten gereed te komen met de vaak eer harde gevolgen van de Britsch-Amerikaahsche luchtterreur. In stijgende mate worden nu weer aanvallen ge- daaïi op Engelano, De aantallen neergeschoten Britsche toestellen zijn gestegen in een mate, wel ke slechts het bsgin zal zijn. Iedere geleerde en natuuronderzoeker, die in onze laboratoria den strijd voert tegen de vijandeljjke oorlogstechniek, •iedere arbeider en ingenieur, die bouwt aan ons nieuwe bombardementswapen, ;edere jonge piloot, die van ’s ochtends tot ’s avonds laat oefent, om eens ingezet te worden voor den tegenslag tegen de misdadigers, zij allen mogen het oog gericht houden op dat deel van ons volk, dat woont in de luchtoorlogsgebieden, wanneer zij dag en nacht onvermoeid aan het >yerk zijn om het uur der ver gelding te bespoedigen. Want eens komt het uur der vergelding kinderen hebben beneden 16 jaar, worden de vol gende uitkeeringea verstrekt: Echtgenoote per maand 2 kinderen i 21 per maand huur geschat per maand UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 10 Juni. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Aan het Oostelijke front verliep de dag van gister rustig. In het achterwaartsche gebied van den centralen sector van het front werd opnieuw een actie afgesloten tegen sterke bolsjewistische .benden. In onbegaanbaar boschterrein werden de benden met medewerking van Hongaarsche for maties en inheemsche itrüdkrachten ingesloten en vernietigd. 207 kampen, talrijke wapenen en groote hoeveelheden ravitailleeringsgoederen vie len in onze handen. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten hebben aan de kust van den Kaukasils 2 rrvitaiileeringsvaar tuigen van den vijand van tezamen 800 b.r.t. in den grond geboord. De luchtmacht vernietigde aan ”e Oostelijke kust van de zee van Azof der 16 landingsboo- ten, bracht in de Finsche Golf een Sovjetpatrouil- In mijn bekendmaking van 29 April 1943 heb ik bevel gegeven, dat de leden der vroegere Nederlandsche weermacht in krijgsgevangenschap terug gebracht moeten worden. Naar ik verneem is de opvatting verspreid, dat de door mij ter aanmelding opgeroepen personen bij nlet-aanmelding in het ergste geval een kleine disciplinaire straf te verwachten hebben. Dit is een ernstige vergissing. Ik wjjs met nadruk op het volgende t. Wie zich niet aanmeldt overtreedt mijn bevel van 29 April 1943 en heeft zich voor den krijgsraad te verantwoorden wegens militaire ongehoorzaamheid, waarop volgens het Duitsche militaire strafwetboek de zwaarste straffen staan. -s Der Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, Fr. Christiansen, General der Flieger. o e m d e levensmiddelen t o e- andere voordeelen KEURINGEN VOOR DE WAFFEN SS, HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de oplei ding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle ge vraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der op- 1(W en* BELOONING. In den namiddag van 4 Juni 1943 omstreeks 15.45 uur, is een overval gepleegd op het Ge meentehuis te Langweer, waarbij een vijftdl ge wapende mannen het Gemeentehuis is binnenge drongen. De Wnd. Gewestelijk Politiepresident te Gro ningen looft een belooning uit van 5000,-j- (vijf duizend gulden) aan een ieder, die aanwijzingen kan geven, die leiden tot aanhouding van de onbe kende oaders. Ieder, dfe meent zoodanige aanwijzingen te kun nen verstrekken, kan deze ter kennis brengen van elke Duitsche of Nederlandsche Politie- instantie, met verzoek deze door te geven aan den Groepscommandant der Marechaussee te Lemmer. De groote historische kans. Thans meer dan ooit is aan het Duitsche volk in dezen oorlog zijn grootste historische kans ge geven. De natie zal zich het groote oogenblik waardig toonen. Wij hebben den eersten wereld oorlog verloren, omdat ons een groote leidende peisoonljjkheid ontbrak. Dezen oorlog zullen wjj winnen, omdat die persoonlijkheid er thans is. Wij kunnen niet verslagen worden, tenzij wij ons zelf verslaan. Van deze zelfmoordenaarsbedoelin gen is hgt Duitsche'volk echter thans verder ai dan ooit. Moge de vijand den strijd tegen onze zenuwen voortzetten met list, sluwheid en boos aardigheid, niemand zal hem het genoegen doen week te worden. Hij moet met de wapens aan treden en op dat terrein zullen hem onze soldaten het passende antwoord geven. De minister besloot met de woorden: „Aan het einde van dezen strijd staat onze overwinning. Onze vijanden willen het niet gelooven. Wij zullen het hun bewijzen”. woorden, onverwijld te doen storten op giroreke ning no. 22120 ten name van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te ’s-Graven- hage, onder vermelding op het girostrookje van de woorden „telegramkosten Indië” zonder meer. In het bedrag van 45.is de prijs van een ant- woordtelegram uit Indië begrepen. De vermelde strenge selectie heeft tengevolge, dat reeds thans met nadruk moet worden mede gedeeld, dat een verzoek om telegrafisch te infor- meeren, uitsluitend naar het welzijn van perso nen niet zal worden toegestaan. Men wordt dringend verzocht van deze kennis geving goede nota te nemen en geen verzoeken tot het Nederlandsche Roode Kruis te richten,, waarvan reeds van tevoren vaststaat, dat deze onherroepelijk moeten wordenaf gewezen. VERZORGING VAN FAMILIELEDEN VAN VRIJWILLIGERS WAFFEN SS EN NED. LEGIOEN. Naar aanleiding van de vele vragen, welke vooral den laats.en tijd gesteld worden met be trekking tot de verzorging van de familieleden der vrijwilligers voor de Aaffen-SS en het Neder landsche Legioen, deelt het Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, het volgende mede en geeft hier enkele voorbeelden. Den echtgenooten van gehuwden, welke een in-, komen hebben tot een bedrag van 150.per maand, wo.dt voor onderstand 65.per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar ƒ21.per maand. Verder vergoeding van huis huur tot het voile bedrag. De uitkeering wordt by een aantal van bijv, drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: echtgenoote per maand 3 kinderen a 21'per maand huur geschat per maand per maand 153. Bovendien worden de verzekeringen vergoed tot hei volle te betalen pre-'‘ebedrag. Deze verzeke ringen zijn: de reeds Iooper.de levensverzekering, ziekteverzekering, begrafenisfonds, brandverzeke ring. Len echtgenooten van gehuwden, welke een in komen hebbe tot 200,— per maand en b.v. twee TELEGRAMWISSELING MET NED. INDIE. Via het Ned. Roode Kruis. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft uit Ge nève bericht ontvangen, dat maandelijks 100 tele grammen met een maximum van elk 15 woorden, uitsluitend persoonlijke berichten bevattende, ter doorseining naar Nederlandsch-Indië schriftelijk naar Genève kunnen worden doorgegeven. Gezien dit uiterst beperkte aantal komen van zelfsprekend slechts de allerdringendste telegram men in aanmerking. Het telegram moet gesteld zijn in de Engelsche taal en met den bijbehoorenden brief worden toe gezonden aan de afdeeling telegrammen van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27 te 's-Gravenhage. Ten einde de dringende redenen tot het zenden van een telegram te kunnen beoordeelen, is het noodzakelijk, dat elk telegram vergezeld gaat van een brief met eventueele bewijsstukken ge staafd, waaruit de dringendheid van de aanvraag tot telegrafeeren onomstootelijk blijkt. Uitdrukkelijk wordt hierbij vastgesteld, dat al leen de door het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis ingestelde commissie over de urgentie van een telegram oordeelt. Zij, wier telegrammen worden aangenomen, krijgen hiervan schriftelijk bericht met het ver zoek de te betalen kosten ad 45.(als een- per tele^r^ van Hiaxjipupi vjjfttea Het duikbootwapen. Vervolgens besprak minister Göbbels de activi teit van het duikbootwapen in den strijd tegen Engeland en wees er op, dat in den loop van de zen oorlog met inbegrip van de maand Mei 1943 ruim 26.5 millioen b.r.t. vijandelijkc s'cheepsruimte in den grond zijn geboord. Wat dat beteekent, kan hij alleen bevatten, die zich voor oogen houdt, dat de Duitsche duikbootoorlog in den voriger wereld oorlog met nauwelijks 12 millioen b.r.t. Engeland in de jaren 1917 en 1918 aan den rand van den afgrond heeft gebracht. Natuurlijk hebben de Britten dat eerst na den oorlog toegegeven; ge durende den oorlog daarentegen vochten zij en de Amerikanen precies zooals thans met den beweer den omvang van hun nieuwe schepen en betwij felden zij onze cijfers betreffende tot zinken ge brachte schepen. Wat de vijand ook tot stand brengt in den bouw van nieuwe schepen, onze cij fers van tot zinken gebrachte tonnage kan hij nooit inhalen. Wij hebben alle reuen de vijandelijke getallenfantasieën met gelatenheid op te vatten. Sprekende over de afweer tegen de duikbooten, zeide de minister, dat na een periode van succes bij den atweer, steeds weer een tijdperk zal ko men, waarin de aanvaller dezen afweer heeft weerlegd en grooter successen boekt. De vijand heeft zoo vaak reeds het duikbootgevaar over wonnen verklaard en is vervolgens in korten tijd weer overtuigd geworden van het krasse tegen deel, zoodat hij eigenlijk alle aanleiding zou heb ben om zeer voorzichtig met zijn prognoses te zijn. Betreffende he’ Oostelijk front, zeide dr. Göb bels, dat dit hecht staat. Er gaat wederom een onafgebroken stroom nieuwe wapens en nieuwe manschappen uit het vaderland naar het Oosten. De inspanning van het Duitsche volk in Het tee- ken van den totalen oorlog «s niet vergeetsch ge weest. Op een goeden dag zal zij ingezet worden. Wanneer en waar, daarover mogen onze vijan den zich het hoofd breken. Wanneer zij erover kletsen, dat het initiatief definitief op hen is over gegaan en de leiding van Duitschland met angst e~ heven erop wacht, waar het zich ontplooien zal, zal de toekomst beslissen wie reden heeft voor zulk een angst. Wij wachten af, maar in een anderen zin dan de vijand vermoedt. Men spreekt thans van de invasie in Europa, alsof dat de meest natuur lijke zaak ter wereld was. De joden vooral willen de invasie. De Britsche en Amerikaansche solda ten intussphen zullen het bloedige gelag moeten betalen. Onze weermacht is bereid hen te ontvan gen. Duinkerken en Dieppe staan hier als een waarschuwend teeken voor de Anglo-Amerikaan- sché invasiestrijdmacht. Vervolgens besprak dr. Göbbels de rol van het jodendom in de landen van den tegenstander, neerkomende op een joodsch streven naar de we reldmacht. Het baat hun echter niet, wanneer zij parlementen en gerechtshoven mobiliseeren ter bescherming van hun parasitaire bestaan. Het zal niet lang meer duren of de roep om den schul dige aan dit vreeselijke volkerendrama zal door de geheele wereld gaan. Wij zullen ervoor zorgen, dat de e vraag ook een antwoord krijgt. Dr. Göbbels toonde vervolgens het onderscheid in de leiding van Duitschland in de belde wereld oorlogen. Hij constateerde, dat de sterke nationale leiding, welke Duitschland in den eersten oorlog miste, thans aanwezig is Bijna geheel Europa werkt in dienst van onze oorlogvoering; het zal ook eens in het genot komen van de vruchten van' den gemeenschappelijken strijd en ijver. Ons we relddeel zal na de overwinning een machtige con tinentale gemeenschap vormen, bestaande uit vrije volkeren, die zich wijden aan den dienst van een gemeenschappelijke groote zaak. Alleen zoo kan Europa voortleven; in het andere geval zal het in stukken uiteenvallen en een gbmakkelrjke buit zijn voor de anarchie en daarmee voor het bolsje wisme. Dat kan geen werkelijk Europeaan willen. Comb, vaii SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 plus betaling enz. enz. Voor kinderen beneden de 16 jaar, welke recht hebben op ondersteuning enjjiet m gezinsverband met den vrijwilliger met zijn vrouw, of met fa milieleden in rechte i>jn leven (bijv, onechte kin deren van den vrijwilliger, wejjce zich bij pleeg ouders bevinden), wordt een vergoeding verstrekt van 36.per maand per kind. Voor kinderen ooven de 16 jaar, voor zoover hun opvoeding nog niet «s voltooid, wordt een uit keering verstrekt van 30.per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwil ligers extra 'evensmi delen- e* kolen bonnen, indien deze vrijwilligers vóór hun in diensttreding in gezinsverband leefden of geheel of gedeeltelijk kostwinner waren. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere beuragen voor familie-onderhoud uitge keerd. De uit te teeren te tale kostwin nersvergoeding mag echter niet meer bedragei dan U/2 X dc vroe gere nett o-v erd ensten. In enkele bijzondere gevallen kan na een inge steld onderzoek een extra-uitkeering worden toe gestaan (geboorte, sterfgeval, ziekte enz.). Bovendien ontvangen alle ongehuwde vrijwilli gers buiten hun soldij, vrije voeding, Weeding enz. een bedrag van 45.per -naand door tusschen- komst van den Fiïrsorgeoffizier der Waffen-SS. Voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in hei orderhoud van zjjn ouders heeft moeten voorzien, kan een kostwinnersvergoeding worden uiteekeerd ran 60.tot 90.per maand. Bovendien aan in bijzondere gevallen een huurtoeslag worden veileetM. De tarieven voor kostwinnersvergoeding, uit keering aan gezinnen van gehuwden enz. en alle verdere inlichtingen zjjn te verkrijgen bij het Ersatz-Kommando Niederlande, Korte t^ijrerberg 5, Den Haag en Nebenstelle, Dam 4 te Amster dam. De aan ae t wordt er op geves tigd, dat zjj, die om bijzondere re den in Nederland moeten blijven, dienst kunner nemen bij net S S- Wachtba.aillon Ame.stoort, waar voor alle bovenstaande ge oemde uitkeeringen, slag en alle eveneens gelden. Aanmeldingen voor bovengenoemde onderdee- len van 17 tot 45 jaar, schriftelijk uitsluitend SS- Ersatz Kommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag.\ Zjj, die tussche 18 en 35 jaar oud zijn en aan- meldingsplichtig zjjn voor en arbeidsinzet, kun nen zich eveneens schrifteljjl aan bovengenoemd adres aanmelden en worden tijdens hun verbinte nis bjj bovengenoemde onderdeden v r ij ge ste 1 d van den arbeldsinzet. NALATIGE VEEHOUDERS GETROFFEN DOOR EXTRA-VEE-LEVERINGSPLICHT. De extra-leveringsplicht van rundvee is een scherp wapen, dat de Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij hanteert jegens hen, die zich niet houden aan een regelmatigen gang van zaken bij de voedselvoor ziening, waardoor maar al te vaak de zwarts handel bevorderd wordt Ditmaal heeft de Secre taris-Generaal van zijn bijzondere bevoegdheden gebruik gemaakt door op te treden tegen vier veehouders, die in strijd met de voorschriften hebben gehandeld door zich aan ernstige verzui men schuldig te maken. Aan vier veehouders is. hoofdzakelijk wegens het achterhouden van melk, extra inleveringsplicht opgelegd. Daarbij is een geval van een veehouder, die niet minder dan tien koeien van zijn rundveestapel op deze wijze zal verliezen. Het gaat hierbij om een aanmerke- lijk deel van den veestapel, een bewijs temeer, dat men niet terugdeinst voor scherpe maatrege len in den strijd voor de voedselvoorziening van In het Berlijnsche Sportpalast hebben Zaterdag voor vele duizenden toehoorders, onder wie vooral arbeiders uit de Luitsche Lew apeningsindustrie, d rijksministers prof. Speer en dr. Göbbels, ver slag uitgebracht over den tegenwoordigen stand van de Duitsche bewapening en een inzicht ge geven in houding en inspanningen van hét Duit sche volk tot bevechting van de eindoverwinning in den grootsten en tardsten oorlog der geschie- denis. Rijksminister Speer wees er op, dat de Duitsche bewapeningsindustrie „iets buitengewoons en ge weldigs” heeft gepreste* rd. £)e Duitsche bewape ning is van jaar tot jaar gestegen en heeft in Mei 1943 op alle gebieden een recordhoogte be reikt. Het is de historische verdienste van rijks- maarschalk Göring door het Vierjarenplan de grondslagen te hebben verzekerd tot instandhou ding en opvoering der Duitsche bewapenings industrie. Thans kan met trots vastgesteld worden, dat nie. alleen voldaan is aan den eisch van den Füh rer, in Februari van het vorige jaar gesteld, tot opvoering van de bewapening, doch dat die eisch ten deele aanzienlijk is overtroffen. Prof. Speer wees op de prestaties en de houding van den Duitschen arbeider bij het Hersteller! van schade, aangericht door vliegtuigaanvallen en legde er den nadruk op, dat juist in de laatste maanden on danks de luchtaanvallen op alle gebieden der be wapening geen inzinking, noch een gestadig stij gen der productie valt waar te nemen. Nadat de rijksminister verklaard had, dat de grondstofpositie voor de bewapeningsindustrie, vooral wat betreft steenkool, ijzer en staal, ge waarborgd is, spAak hij over de energiebronnen, waarbij hij meedeelde, dat in dit jaar een groot aantal door waterkracht gedreven electriciteits- fabrieken van éTooten omvang in bedrijf genomen is en in nog grooter aantal het komende jaar ter beschikking zal taan. Vastgesteld kan worden, dat dc tijdelijke beschadiging van twee stuwdam men Duitschland, wat betreft de energieverzor- ging, niet heeft getroffen. De gedecentraliseerde organisatie van de energie-opwekking heeft het zonder moeilijkheden mogelijk gemaakt nog denzplfden uig de bewapeningsindustrie de weg gevallen hoeveelheden stroom weer ter beschik king te stellen. Ook de verwachting van den vij- and, dat de watervoorziening van het Roergebied voor langen tijd gestoord zou zijn, is niet in ver vulling gegaan. Geweldige productie der bewapeningsindustrie. De minister deelde vervolgens bijzonderheden mede omtrent de prestaties öp het stuk der be wapening. Alleen in Mei van dit jaar werd 6.3 maa’ zooveel ton munitie aangemaakt als het maandgemlddelde in 1941, een resultaat dat werd bereikt met slechts 50 pet. meer arbeidskrachten, 132 pet. meer ruw staal, 57 pet. minder koper en slechts 2 pet. meer aluminium. De productievergrooting van pantserdoorboren- de munitie werd van 1941 tot heden met 1000 pet. vergroot, die vöor lichte veldhouwitsers met 1300 pet? en voor zware kalibers met 400 pet. De maandelijksche productie van mijnen werd ge bracht op 1900 pet. De productie van alle geschut van een kaliber van 3.7 c.M. en hooger werd tegenover een maandgemiddeide van het jaar 1941 in Mei tot 400 pet. verhoogd, terwijl ook bij de lichtere wapens schitterende prestaties werden bereikt. Zoo kon de vervaardiging van lichte veld- houwitsers sedert 1941 verviervoudigd worden. Het aanta’ maandelijks vervaardigde stukken pantserafweergeschut is van 1941 tot op heden met 600 pet. gestegen. Het totale aantal van alle vervaardigde pantserwagens werd verveelvoudigd. Om begrijpelijke redenen werd het meeste belang gehecht aan ®en bouw van zware pantsers, van 'stormgeschut, van den pantser 4 en van den Tij ger. Daar zijn juist de laatste maanden resulta ten bereikt, die ver liggen boven datgene wat wij van de bewapening konden hopen. Alleen de toe neming van de maandelijksche productie aan zware pantsers van Februari dit jaar tot aan Mei bedraagt meer dan 200 pc De bewap ning van Mc luchtmacht staat niet ten achter bij die van het leger. Hier werden in het afgeloopen jaar talrijke nieuwe types ontwik keld en reeds volledig in productie gebracht. Des ondanks was in Mei het aantal geproduceerde vliegtuigen ee veelvoud van het gemiddelde in 1941. Daar echter het noemen van afzonderlijke getallen den vijand een voQrtijdig inzicht in de groote vorderingen op dit gebied zou kunnen geven, moet -— hoe groot de successen hier ook zijn _I voorloopig afgvzien worden van het bekend smaken daarvan. Vervolgens deelde minister Speer mede, dat de Führer uit erkenning voor de reusachtige presta ties in de Duitsche bewapeningsindustrie aan ne ger arbeiders en vooi aanstaande persoonlijkheden het ridderkruis, behoorend bij het Kriegsverdienst- kreuz heeft verleend. Teri slotte besprak prof. Speer het eigen karak ter van de Duitsche bewapeningsindustrie, dat ge legen is in de verdeeling dezer industrie in talloo- ze groote, middelgroote, kleine en zeer kleine fa brieken en zeide: „Wij zijn door deze verdeeling tamelijk ongevoelig voor luchtaanvallen op onze industrie. Wij nebben elke productie in vele af zonderlijke fabrieken moeten verdeelen, daar de structuur van onze industrie dit vereischte. De grootste moeilijkheid die daardoor in het begin voor een grootscheepsche productie ontstond, werd aldus thans tot een beslissend voordeel. Voor die massafabricaties echter, die op langen termijn onveranderlijk blijven, zijn nieuwe Mammoeth- fabrieken ontstaan. r- Ten slotte frees de minister er op, dat tot aan het volgend voorjaar de maandelijz-sche productie wederom belangrijk opgevoerd wordt. Wij zullen, zoo zei hij, het front nieuwe wapens, nieuwe pant sers en nieuwe vliegtuigen en-duikbooten .doen toekomen in een aantal, dat het onzen soldaat met zijn persoonlijke, onovertrefbare superioriteit als strijder tegen onze vijanden mogelijk maakt dezen stritjd niet slechts te doorstaan, doch hem definitie! te winnen. Rijksminister dr. Göbbels ging ter inleiding in zijn redevoering in on de bewering van de vijanden der soil volgens welke de toestand van Duitsch land thans gelijkt op die van 1917 en 1918. Spre ker ontkende dit ten stelligste en wees er op, dat het Duitschland van thans slechts een leuze kent: wapens voor het front, de beste wapens m han den van de beste soldaten, opdat zij voor ons volk de overwinning kunnen bevechten en veilig stej- 1ÊDe zenuwencampagne van den vyand maakt geen indruk op Duitschland. Eenmaal in 1918 - is het Duitsche volk het slachtoffer geworden van de huichelachtige beloften van zijn vijanden. De harde les, welke Duitschland voor dit moreele falen door de geschiedenis is gegeven, is volko men voldoende geweest. Zulk een tragedie zal zich nooit he.-halen. Wij weten ditmaal waar het om gaat en nebben bovendien alle vuistpanden in han den voor een waarlijk beslissende overwinning Die kan men ons met leugen en beloften niet uit d» hand wrisg|.n( ald^s dr. Pa^ropi yordt Op grond van de op 29 April in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehr- machtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regi menten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdee- len, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkeljjken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen b on 12 uur: In het „Aehrmachtlager” te Amersfoort, Zonnebioemstraat: 1. Het personeel van het 4e Regiment Infanterie en zjjn oorlogsonderdeelen degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 p 14 Juni 1943; degenen, die geboren «ijn in de jaren 1914 to en met 1904 op 15 Juni 1943. 2. Het iersoneel vau het 5e Regiment Infanterie en zjjn oorlogsonderdeelen degenen, die geboren zjjn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 17 Juni 1943. degenen die geboren -ijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 18 Juni 1943. In de F r i es1 andKazerne te Assen: Het personeel van het 12e Regiment Infanterie en zjjn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren .jjn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 14 Juni 1943; degen. /s, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 15 Juni 1943. Het personeel van het 19e Regiment infantérie en zjjn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 jp degenen, die geboren zjjn in de jaren 1914 tot en met 1904, op *8 Juni 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1