ff Will No. 26 Vrijdag 2 Juli 1943 Generalkommissar Schmidt verongelukt Korps Motordienst en 13. en 14 R. I. moeten zich melden In Juni 149.000 b.r.t. koopvaardijschepen vernietigd, 250.000 b.r.t. beschadigd 2e Jaargang BEKENDMAKING NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND i 111 BOLSWARDER EDITIE WEERMACHTSBERICHT I r - I r ERNSTIGE SCHADE AAN DEN DOM TE KEULEN. f i ’.^Èl I WESTERGOO Het Duitsche 5 letters M tot en met Z op 6 Juli 1943; 4 BEKENDMAKING. De Wehrmachtbefehlshaber in Nederland maakt bekend: De talrijke malen dat de laatste dagen vijande- lijke vliegtuigen worden neergeschoten geven aanleiding er opnieuw oringend op te wijzen, dat het de burgerbevolking ten strengste verboden is de plek te betreden waar vliegtuigen zijn neerge- gtort, of eenigerlei voorwerpen, die tot het neer gestorte vliegtuig of de leden der bemanning be hoord hebben, mede te nemen. Overtredingen worden zwaar gestraft. De posten hebben strenge instructie elke overtreding door gebruik van wa penen te verhinderen, 100 cent 7 cent get. RAUTER, SS-Obergruppenführer und General der Polizei. f bijzonderheden verstrekken alle danturen, die ook na voltrokken toetreding gen voor de vergunning der Arbeidsbureaux. Op grond van de op 29 April in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehr machtbefehlshaber in den Niederlanden betre.fende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regi menten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze res imenten voortgekomen oorlogsondei lee- len, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoelt personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: In h e t „W hr m ach t la ger” te Amersfoort, Zonnebloemstraat: \1. Bureau: Firma A. J. OSINGA BOLS WAK D Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. den komenden, gelukkigen en gezegenden vrede, geeft de tentoonstelling ons heden reeds een af straling van hetgeen ons wacht wanneer wij de overwinning, waaraan wij thans vaster dan ooit gelooven, in handen hebben. VOOR DUITSCHERS TER KENNIS NEMING. De Commissaris-Generaal vpor de Openbare Veiligheid en Hoogere SS en Politieleider maakt bekend Ingevolge de verordening van den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de registratie der Duitschers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde re gistratiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduitschers ten gevolge van onbekendheid met deze verorde ning in het bijzonder bij verhuizing binnen Ne derland en naar het buitenland, de bepalingen dezer verordeningen niet naleeft. Ik roep der halve alle tot aanmelding gehouden personen, on der verwijzing naar de bij de verordening be dreigde straffen, op zich bij het bureau van den politie-officier bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor-de provincie hunner woon plaats bij vestiging uit het buitenland, bij verhui zing binnen Nederland en bij vertrek naar het buitenland schriftelijk of mondeling aan te mel den. Deze verplichting geldt oók voor personen, die tot het Duitsche volk behooren, maar in het on zekere zijn betreffende hun nationaliteit of als statenloos worden aangemerkt. De verplichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudeten- duitschers en voor Volksduitschers uit de Dost- gebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter vervulling van hun dienstplicht voor de weermacht worden op- geroepen. Bij minderjarigen is de wettelijke vertegen woordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duit- scher is, voor de nakoming van deze verplich ting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bij de hulp- registratiebureaux bij de „Ortsgruppen der N.S.D.A.P.” In den striju tegen de Britsche en N.-Amerikaan- sche zeeverbindingen zijn in de maand Juni 31 vijandelijke koopvaardijschepen, met een gezamen- lijken inhoud van 149.000 b.r.t. en 3 transportzeil- schepen tot zinken gebracht, waarvan 107.000 ton door duikbooten. Voorts werden 51 schepen met een gezamenlijken inhoud van 250.000 b.r.t voor het grootste deel door bomtreffers zwaar bescha digd. Een deel ook van deze schepen kan verloren geacht worden. Voorts brachten marine en luchtmacht een krui ser, 2 torpedojagers, 1 onderzeeër en 16 landings vaartuigen tot zinken, 3 kruisers, en 18 andere oorlogsvaartuigen alsmede verscheidene landings- booten werden beschadigd. ’s-GRAVENHAGE, 27 Juni. Hauptdienstleiter en Generalkommissa> z.b.V. Fritz Schmidt, die zich op een dienstreis bevond, is in Frankrijk Zaterdag 26 Juni het slachtoffer van een ongeval geworden. HÜ is aan de zware verwondingen overleden. De Hauptdienstleiter bevond zich op een trein reis naar Parijs. Den avond voorafgaande aan den dag van het ongeval gevoelde hij zich ernstig onwel en legde zich spoedig ter ruste. Reeds een jaar geleden had Genei alkommissar Schmidt on der soortgelijke ziekteverschijnselen buitengewoon ernstig geleden. Gebleken is, dat de verongelukte in den loop van den nacht .van het ongeval zulke maagkrampen en heftige brakingen kreeg, dat h(j, toen hij trachtte zich frissche lucht te ver schaffen, uit den in volle vaart zijnden trein viel, alvorens zijn reisgenooten hem te hulp konden komen. s Generalkommissar Schmidt liep daarbij zoo zware verwondingen op, dat hij wildra overleed. De Führer heeft bepaald, dat den verongelukten Hauptdienstleiter een partijbegrafenis ten deel zal vallen. Fritz Schmidt was op 19 November 1903 te Elsbergen in Westfalen geboren, als zoon van een handwerksman. Reeds in zijn jonge jaren sloot hij zich aan bij de beweging van Hitler, aan welke beweging hij gedurende zijn verdere leven zijn Rouwsamenkomst. De diepe indruk, dien het tragisch overlijden van commissaris-generaal Schmidt, leider van het Arbeitsbereich Niederlancte- der N.S.D.A.P. heeft teweeggebracht, vond op treffende wijze zijn weerspiegeling in de grootsche rouwsamen komst, welke Dinsdag in den vooravond in de zalen van den Haagschen Dierentuin werd ge houden. Geheel in den stijl van de nationaal-socialis- tische kameraadschap was het podium met roode draperieën en gouden slingers omhangen en door de vaandels en emblemen van N.S.D.A.P.- en N.S.B.-formaties geflankeerd; terwijl op den ach tergrond en ter linker- en rechterzijde de gouden adelaren prijkten. Een rij van plantengroen, af gewisseld door roode anjers en witte lelies vorm de de scheiding tusschen podium en zaal. Op de voorste rij hadden de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, de Wehrmachtbe fehlshaber, General der Flieger Fr. Christiansen en verschillende Nederlandsche en Duitsche hoog waardigheidsbekleders plaats genomen.- Na treurmuziek van het orkest van het Deut sches Theater in den Niederlanden, betraji de Leider van het Nederlandsche Volk, Mussert, het podiui» om in gevoelvolle woorden de beteekenis van Fritz' Schmidt, „onzen kameraad, vriend en raadgever” te schetsen. Sabhmidt’s hooge eigen schappen waren samen te vatten in drie woor den: eenvoud, moed en trouw. Mussert dankte den gestorvene voor hetgeen hij voor de Duitsch-Nederlandsche verbroedering heeft gedaan en hij verzekerde, dat de strijd voor de verzoening en blijvende lotsverbondenheid van beide volken in denzelfden geest zal worden voortgezet. De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss In quart, bracht de eervolle loopbaan van Haupt dienstleiter Schmidt in herinnering. In de aller eerste plaats was Fritz Schmidt nationaal-socia- list, iemand, die niet bevelend, doch leidend placht op te treden. Met groote erkentelijkheid gewaag de de Rijkscommissaris van de aangename sa- menwerking, welke hij van commissaris-generaal Schmidt had ondervonden. Schmidt’s politieke wil zal als nalatenschap, aldus Rijksminister Seyss Inquart, onZën verderen weg bepalen. Na de rede van den Rijkscor&missaris speelde het orkest: „Ich hatte einen Kameraden”, welk lied door alle aanwezigen staande en met den Germaatnschen groet werd aangehoord. Stabsleiter Bereichsleiter Bühner sprak een kort slotwoord, waarop de plechtige samenkomst werd beëindigd met het ten gehoore brengen door het orkest van het Deutschlandlied en het Horst Wessellied. een belangrijke frauduleuze boterbereiding. In het huis van eén melkslijter werd zooveel gevonden, dat een uitgebreider onderzoek) werd ingesteld. Dit bracht bezwarende zaken voor de betrokkenen aan ,het licht. Het bleek, dat de melkslijter melk verkamde, welke hij clandestien had verkregen van twee melkveehouders. Deze hebben in deA v loop van een viertal maanden piet deze leveran- ties eenige duizenden liters melk aan de geregelde melkvoorziening onttrokken. De volledige minia- tuurboterfabriek van den melkslijter is thans op geruimd. Behalve tegen den boterfabrikant en de melkleveranciers is opgetreden tegen een aantal afnemers van de clandestien bereide producten, zoodat zich bij de berechting van de zaak onge veer 20 verdachten te verantwoorden zullen hebben. BIJ DE TEWERKSTELLING IN DUITSCHLAND. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat 'uiteraard voor hen, die behooren tot de lichtin gen 19241918 nog de mogelijkheid bestaat, als vrijwiligers toe te treden tot de Duitsche Kriegs- marine, de Waffen-SS of het Legioen. Nadere s Ortskomman- zor- ARBEIDSKRACHTEN VOOR OOGST- WERKZAAMHEDEN. Herhaaldélijk verneemt men den laatsten tijd de opmerking, dat er voor de a.s. oogstwerkzaam- heden een tekort aan arbeidskrachten zal ont staan. Is een verbouwer van meening dat in zijn be drijf (b.v. bij het groenrooien van aardappelen) dit tekort zal optreden, dan kan hij zich wenden tot het Arbeidsbureau te Leeuwarden, Willems- kade 10a, of één harer bijkantoren. De aanvragen worden dan getoetst door den betr. Gem. Boerenleider of diens gemachtigde in samenwerking mpt den arbeidsbemiddelaar waarna bij accoordbevindihg de benoodigde ar beidskrachten worden toegewezen uit de cultuur technische werken. Vooral het vroegtijdig aanvragen is voor den verbouwer van groot belang. Het z.g. „aftrogge len” van arbeidskrachten, in dienst bij andere werkgèvers, zal iu.geen geval worden toegestaan. Zij, zoowel werkgever als werknemer, die zich daaraan schuldig maken, stellen zich aan ernstige moeilijkheden bloot. Klachten hierover kunnen worden doorgegeven aan de Gem. Boerenleiders of rechtstreeks aan het bureau van den Nederlandschen Landstand, 1 Willemskade lit Leeuwarden, UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 1 Juli. Het opperbevel der weermacht deelt mede: Van het Oostelijk front worden slechts uit de sectoren Lissitsjansk en Kirof plaatselijke gevech ten gemeld. De luchtmacht deed met goed gevolg aanvallen op artilleriestellingen, vliegvelden en aanvoerbases van den vijand en plaatste bomtref fers in concentraties booten ten N.O. van Tem- rjoek. Op de Zwarte Zee heeft een Duitsche duik boot een Sovjet-escortevaartuig in den grond ge boord. In de periode van 2130 Juni hebben Duitsche vlöotstrijdkrachten, boord- en marine-afweer- geschut 46 vliegtuigen neergeschoten. DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. Officieel wordt bekend gemaakt: Het op 21 Juni 1943 door het Deutsche Ober- gericht tegen de Nederlandsche onderdanen Klaas Muller en Jan Wilhelm Haije uit Heino weger» moord en daardoor gepleegde sabotagehandeling uitgesproken doodvonnis is na onderzoek van de gratiekwestie voltrokken. De beide daders hadden, zooals reeds in de pers is gepubliceerd, uit politieken haat een hun tot dat oogenblik. volkomen onbekend, lichamelijk zwaar gehandicapt lid der N.S.B. op de meest euvele wijze mishandeld en levend begraven. Officieel wordt bekend gemaakt: de Jood Elia- zer Pachter uit Amsterdam, Nederlandsch staats burger, is door vonnis van het Deutsche Ober- gericht in het bezette Nederlandsche gebied van 28 Mei 1943 wegens verboden bezit van wapenen ter dood veroordeeld. De straf is na onderzoek van de kwestie van gratie voltrokken. Pachter heeft zonder rekening te houden met de tot de openbare meening gerichte talrijke waarschuwingen en zonder acht te slaan op de steeds gepubliceerde vonnissen der Duitsche ge rechtshoven een pistool met 25 schot munitie in Maart 1942 in zijn bezit gekregen en vervolgens bijna een jaar lang in geladen toestand steeds bij zich gedragen. EEN MINIATUUR-BOTERFABRIEK IN HUIS. Twintig verdachten zullen terecht staan. De Centrale Contröle Dienst heeft onlangs in Weesp een geval van clandestien karnen ontdekt, welke ontdekking een einde heeft gemaakt aan BELANGRIJKE AANVULLING VAN HET WETBOEK VAN STRAFRECHT. Gezond rechtsgevoel gesteld boven den letter der wet. In het Maandag verschenen Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-gene- raal van het departement van Justitie betreffende t de toepasselijkheid van wettelijke strafbepalingen. Daarin wordt op grond van par. 1 der verorde ning no. 23/1940 en.in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening no. 3/1940 van den Rijkscommi.~~aris voor het bezette Nederlandsche gebied bepaald, dat aan het eerste lid van artikel 1 van het wetboek van strafrecht een tweede vol zin wordt toegevoegd, luidende: „Valt een feit niet onder den tekst doch wel on der de grondgedachte van een wettelijke strafbe paling zoo is de strafbepaling toepasselijk indien het feit naar gezond rechtsgevoel strafwaardig is”. Het besluit is terstond in werking getreden. voor het seizoen 1943/44, is inmiddels nagenoeg geheel geschiéd. Een na-uitreiking vindt eventu eel nog plaats voor die gevallen, waarin de des betreffende distributiedienst een mondelinge toe lichting door het betrokken gezinshoofd van de destijds op het aanvraagformulier gestelde ant woorden noodzakelijk acht. Gezinnen, wier woonkamers uitsluitend door middel van een centrale verwarmingsinstallatie kunnen worden verwarmd. Deze gezinnen ont vangen op de reeds verstrekte bonkaart „T 116” een toeslag, waarvoor de bonnen evenals verleden jaar dienen te worden aangevraagd met gebruik making van een formulier Br. C. 251. De voor waarden welke moetei# worden vervuld indien men voor deze toeslag in aanmerking wenscht te komen, zijn dezelfde als in het afgeloopen win terseizoen. Men onthoude zich dus vén het in dienen van een aanvraag, wanneer op de in 1942/43 voor hetzelfde pand gedane aanvraag af wijzend werd beschikt. Rantsoenen voor groote gezinnen. Tegelijk met de bonkaarten „T 116” zijn ektra bonnen ten be hoeve Van groote gezinnen verstrekt, n.l. 3 bonnen voor een gezin, bestaande uit 7, 8 of 9 personen; 6 bonnen voor gezin, bestaande uit 10 of meer personen. Er’ wordt overwogen t.z.t. nog eenmaal de gelegenheid tot^het indienen van een aanvraag open te stellen voor hen, die. alsnog tot de groote gezinnen van 7, 8 of 9 personen zijn gaan behooren of van deze categorie zijn overge gaan naar de gezinnen van 10 of meer personen. Kookkolen. Gezinnen, die voor de bereiding?1 van hun warme maaltijden uitsluitend op varfte brandstoffen zijn aangewezen, werden onlangs in het bezit gesteld van een bonkaart „U 115”. Verder bevat de regeling aanwijzingen voor niet-particuliere huisbrandverbruikers, die, na plaatselijke bekendmaking, formulieren Br. C 250 en Br. C 251 bij de distributiediensten ter invul ling kunnen afhalen. Voor pensiohbedrijven en kamerverhuurders volgt nog een afzonderlijke regeling. De klantenbinding blijft gehandhaafd. Een ver bruiker, die bonnen of toewijzingen van een dis tributiedienst heeft ontvangen, is dus gehouden zijn vaste brandstoffen te betrekken van den leverancier, bij wien hij als klant is ingeschreven. beste krachten heeft gewijd. Zijn belangstelling voor militaire zaken was groot en toen hij den voor den dienst gestelden leeftijd had bereikt, meldde hij zich bij de Pioniers, waar hij werd in gedeeld bij het zesde bataljon te Minden. Daar heeft hij van 1922 tot 1926 zijn vaderland ge diend. Daarna heeft hij zich geheel aan de nat.- soc. beweging gewijd. Tot 19‘«9 trok hij als pro pagandist van plaats tot plaats; in dat jaar werd hij benoemd tot Ortsgruppenleiter te Barkhausen a.d. Porta. Drie jaar later zag Minden hem terug, thans als Kreisleiter. Toen Hitler aan de macht kwam, kreeg Schmidt al spoedig een belangrijke functie te vervullen. Terstond werd hij tot Kreisdeputierter en Stell- vertreter des Landrats benoemd, terwijl hij tevens werd belast met de verzorging van de binnen- landsche en buitenlandsche pers, gedurende den Rijkspartijdag. Zijn benoeming tot Gaupropagan- daleiter en Leiter des Reichspropaganda-Amts Westphalen te Munster, een jaar later, gaf hem echter pas ten volle de gelegenheid te toonen, waartoe hjj in staat was. Op 1 October 1938 werd hij toegevoegd aan den Gauleiter en Reichsstadt- halter Henlein in Sudetenland. Toen de oorlog uitbrak was hij als verbindingsman met het Rijks- ministerie voor volksvoorlichting en propaganda werkzaam. Na de bezetting van ons land werd hij door den Rijkscommissaris tot Generalkommissar z.b.V. benoemd. In October 1940 werd Schmidt, die te vens belast was met de functie vai Brigadeführer der S.A., de leiding opgedragen van het Arbeits bereich der N.S.D.A.P. in len Niederlanden. Hauptdienstleiter Schmidt is steeds een voor- HAUPTDIENSTLEITER GENERALKOMMISSAR FRITZ SCHMIDT f. (Bildarchiv Arbeitsbereich der NSDAP/Stapf Pax s) vechter geweest voor de toenadering der beide Germaansche broedervolken. Ij iet slechts met woorden bracht hij dit doel tot uiting, maar ook in zijn dagelijksch werk, door daden, vooral door zijn optreden als redenaar in talrijke gemeen schappelijke bijeenkomsten van Nederlanders en Duitschers. BIJDRAGE VAN DE AS TOT KUNST EN CULTUUR. Dr. Goebbels opent kunst tentoonstelling. In een rede, gehouden bij de opening van de zevende groote Duitsche kunsttentoonstelling in* het Huis der Duitsche kunst te München, heeft Rijksminister dr. Goebbels o.a. gewezen op de bij drage van Duitschland en Italië tot de Avond- landsche kunst en cultuur. De vijanden der As, aldus dr. Goebbels, doen zich tegenover de we-eld graag voor als bescher mers en verdedigers eener :unst en cultuur, die zijzelf in het geheel niet gemaakt of waartoe zij hoogstens een bescheiden bijdrage geleverd heb ben. Wat zij aan kunstschatten bezitten, hebben zij meerendeels op hun krijgstochten naar Europa of elders ter wereld geroofd en geplunderd. De reusachtige strijd van de Asmogendheden gaat in dezen oorlog om de meest elementaire waaroen die Europa ir- zijn geschiedenis van twee duizend jaar heeft voortgebracht. Europa is in zijn levenswortels aangetast en bedreigd. Onze volken zijn verwikkeld in een verdedigingsstrijd om hun materieel en zedelijk bestaan. Zouden zij dien strijd verhezen, dan zou het Europeesche con tinent voor altijd verloren zijn. Wannee- thans Engelsche en Amerikaansche terreurvliegtuigen boven Duitsche en Italiaansche kunstcentri verschijnen en in nauwelijks een uur tijds een cultureel bezit in puip leggen, waaraan eeuwen gebouwd en gewrocht hebben, dan moet het gezonde verstand wel geweld worden aan gedaan om zulk een misdaac’ uitgerekend een cultureele motiveering te geven. Hier wordt een historisch minderwaardigheids complex uitgeraasd, dat bij ons tracht te ver woesten, wat de vjjand zelf niet tot stand brengt en ook in het verleden noot tot stand gebracht heeft. x Wij moeten thans meer dan in een vorigen oor log onze kostbaarste goederen verdedigen, zon der welke ’t menschelijk bestaan afgestompt en dor zou zijn. Nooit is de neiging tot een geestelijke en moreele verdieping van het leven in het Duit sche volk zoo sterk geweekt als thans. De weg naar de kunst is de weg van zijn hart. De zevende kunsttentoonstelling, zoo besloot dr. Goebbels, is een fiere getuigenis voor de vol komen ongebroken scheppingskracht van de Duitsche beeldende kunsten in het vierde oor logsjaar. In den vrede opgericht, tijdens den oor log behouden en uitgehreid en weer wjisend naar Comb, vanSNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld j 0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HootdrcdacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 li r mach tl a ger” te Amersfoort, Zonnebloemstraat: Het personeel van het korps Motordienst en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren z|jn in de jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 5 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 6 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen-met de letters A tot en met L op 8 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 9 Juli 1943 In de Waterlookazerne te Amersfoort: 1. Het personeel van het 13e Regime nt Infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen die geboren ijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 5 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 to* en met 1904 op 6 Juli 1943; 2. Het personeel van het 14e Regiment Infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 8 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 9 Juli 1943. z Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de dlstrioutiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers”, voor wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werk gever of b(j de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung” zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht legenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den ver zuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Bleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding; dringend wordt aan geraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra-schoeisel, alsmede etensketeltje en eetgerei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz” in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg.geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wjjze aai. de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen.bjj der- gelijke pogingen steunen. Het Duitsche weermachtberichf van 29 Juni deelde o.a. naast het tot zinken brengen van een Britsche kruiser van het Frobisher type in de Middellandsche Zee ook mede: De Britsche luchtmacht ondernam in den af geloopen nacht opnieuw een zwaren terreur-aan- val op de woonwijken van de stad Keulen. Door het uitwerpen van een groot aantal brisant- en 'brandbommen op dicht bebouwde stadsdeelen ont stonden uitgestrekte branden. De dom van Keulen kreeg zware schade door brisant- en brandbom men. De bevolking van de stad leed verliezen.- Aanvallen van enkele vijandelijke vliegtuigen waren gericht op eenige plaatsen m West- en Noord-West-Duitschland. Tot dusver is melding gemaakt van het neerschieten van 26 vijandelijke bommenwerpers. Elf andere viermotorige vlieg tuigen werden neergeschoten in luchtgevechten, toen een formatie Amerikaansche bommenwer pers een steunpunt aan de kust van den Atlanti- scher Oceaan probeerde aan tfe vallen. Een Duitsch jachtvliegtuig wordt vermist. Het D.N.B. meldt naar aanleiding van den luchtaanval op Keulen uit Berljjn: Het Anglo-Amerikaansche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht een nieuwen terreur-aanval op Keulen gedaan en daarbij bommen geworpen op den dom. Het middenschip van het meest eer biedwaardige monument van kerkelijke archi tectuur van Duitschland is zwaar getroffen. Bij de bevolking kent de verbittering over deze jong ste, cultuurvernielende daad van den Anglo-Ame- rikaanschen tegenstander geen grenzen meer. Men wijst er op, dat het vijandelijke luchtwapen met het uitzoeken van dit doel ten overstaan van de openbare meening der wereld ondubbelzinnig bewijst, dat het den vijand minder aankomt op voor den oorlog belangrijke doelen dan op de ver nieling van de Europeesche cultuur. Iedereen, die Duitschland heeft bezocht, heeft den dom van Keulen eerbiedig een bezoek gebracht als een van de heiligste symbolen van de Duitsche Christen heid. Tienduizenden Engelschen kennen dit gods huis, hebben gebogen voor de waardigheid en grootte van dit bouwwerk en den geest, die dit kunstwerk schiep. Thans hebben de Engelschen ook naar dit heiligdom een greep gedaan. Gods huizen, ziekenhuizen en weeshuizen zijn de doelen hunner bommen. De vernieling van den dom van Keulen door een vollen1 treffer op het middenschip vormt het laatste bewijs voor het feit, dat de Anglo-Amerikanen alle tot dusver geldende wet ten van den oorlog hoonend lachend terzijde stel len, opdat zij vrouwen, kinderen, grijsaards en hun woonsteden kunnen vernietigen. De ruïnes van de godshuizen in Berlijn, Lübeck, R^êtock, Elberfeld.: Bannen en overal, waar het Anglo- Amerikaansche luchtwapen zijn terreuraanvallen heeft uitgevoerd, klagen de Engelsche en Ame rikaansche terroristen voor God en de wereld aan. f KRACHTIGE VERDEDIGING VAN HÉT RUHR-GEBIED. De bekende Amerikaansche publicist Elmer Davies heeft naar de Britsche Berichtendienst uit Washington meldt, in een overzicht van den stand van den luchtoorlog uit naam van de Amerikaan sche regeering o.a. verklaard, dat de verdediging var het Ruhrgebied buitengewoon krachtig is ge worden. Er is daar een „enorme Concentratie van afweermiddelen”, zoowel jachtvliegtuigen als luchtdoelgeschut, waaruit de groote verliezen der Britsche en Amerikaansche luchtmachten aan toestellen en bestgeoefende vliegtuigbemanningen te verklaren vallen. Dhvies verklaarde, dat het mogelijk is, dat de Anglo-Amerikaansche lucht offensieven niet meer op hetzelfde peil zullen blijven. BRANDSTOFFENREGELING VOOR STOOK- SEIZOEN 1943/44. De rantsoeneering van vaste brandstoffen voor het stookseizoen 1943/44, zal, behoudens enkele wijzigingen welke echter de grondslagen dezer regeling niet aantasten - gelijk zijn aan die van het stookseizoen 1942/43. De nieuwe regeling komt op het volgende neer. Gezinnen, wier woonkamers met een haard of kachel kunnen worden verwarmd. De uitreiking vaa de braadstQXfenkaarten „T 116”, bestemd 'W'-i :s3WS K r w’ï, «Si’s if-.ïs

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1