t Terugvoering krijgsgevangenschap Werkgevers mogen jonge mannen, geboren in 1924 niet in dienst hebben Weer 336 bolsjewistische tanks vernietigd No. 28 Vrijdag 16 Juli 1943 BOLSWARDER EDITIE 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND Staatsleening van éénMilliar d WEERMACHTSBERICHT i Zeemacht, huzaren, pantserwagen-eskadrons, wiel- en motorrijders, veldartillerie en 21 en 22 R. I. aan de beurt. DE OPERATIES AAN HET OOSTELIJK FRONT. .(SS P.K, Altstadt—Q—H— F. sl 1 t A. Motorrijders op Motorrijders op B. 4 Italiaansche com- NIET IN DE RIJ. 3o. zijn verplicht, van i WOORDEN, ALS VOOR DEZEN TIJD GESPROKEN: het eerste lid, desbetreffende OPROEP VOOR DE LANDWACHT NEDERLAND. „Als het vaderland op het spel staat, zijn er voor niemand rechten, slechts plichten”, aldus de bekende Duitsche schrijver Ernst von Wil- denbruch. Dat geldt ook voor u jonge Nederlanders, want ook uw vaderland staat op het spel. Het is voor uw vaderland van het grootste belang, dat <e strijdbare mannen zich inzetten, te zamen met de rijwilligers uit de .Germaan- sche broedervolkc i-cu, om het bolsjewistische beestmensch buiten Europa’s poorten te hou den. Doet daarom uw plicht en meldt u bij de Landwacht Nederland. Gisteren is de aankondiging verschenen van een staatsleening, groot een milliard gulden, waarvan reeds 300 millioen bij rijksfondsen en instellingen is geplaatst. De rentevoet is weder om 3% procent, en de looptijd 20 jaren; vervroeg de aflossing is echter mogelijk, z De koers van uitgifte is gesteld op 99% De deelneming is op dezelfde leest geschoeid als voor de ïeening 1942 met dien verstande, dat het percentage van deelneming voor de institutioneels beleggers is verhoogd tot 10 procent hunner ac tiva; de hypotheekbanken en ondernemingen, welke als hoofdbedrijf hebben de exploitatie van onroerende goederen zullen echter slechts voor 3 van het bedrijfsvermogen behoeven deel te nemen, evenals lichamen vallende onder het be sluit op de Vennootschapsbelasting 1942, voor- zoover zij volgens het hiervoren genoemde niet tot een hooger bedrag moeten deelnemen en voor- zoover het bedrijfsvermogen niet minder dan ƒ50.000 bedraagt. Alle natuurlijke personen die een zuiver vermogen hébben van 20.000 of meer (zonder eenige aftrek), moeten tot een in het WAARNEMEND COMMISSARIS-GENERAAL VOOR BIJZONDERE GEVALLEN. Heï Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rtjkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied heeft, overeenkomstig paragraaf 4 van de Verordening tot uitoefening van de i;e- geeringsbevoegdheden in Nederland (nr. 3/’4O) en de par. 1, 3 en 7 van het decreet betreffende, den organisatorischen opbouw van de dienstbureaux van den Rijkscómmissaris, den Dienstleiter pg. 'Willi Rittferbusch met ipgang van 9 Juli 1943 be last met het waarnemen van de werkzaamheden van commissaris-generaal voor bijzondere geval len, daarbij inbegrepen die taken, die bij bijzon dere besluiten opgedrageif werden aan den com missaris-generaal voor bijzonder^ gevallen. Bureau: Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer 100 cent 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward de dienstplichtigen van het 22e R. I. op van het le regiment Huzaren en het 21 JÓU 1943; van het 2e Regiment Huzaren en net 22 Juli 1943; van het 3e Regiment Huzaren, het 4e „DE GOEDE VELDHEIjjp MAAKT DEN GOEDEN SOLDAAT”. Een oud spreekwoord, maar vol beteekenis in deze dagen. Voor den jongen Nederlander, die er een eer in stelt een goed soldaat te zjjn, bestaat 3e mogelijkheid daartoe te worden gevormd in het keurkorps Van de beste legers die er maar zijn. Tezamen met de Noorsche, Deensche en Vlaam- sche vrijwilligers wil hij worden gevormd tot een goed soldaat van den Führer, den besten veld heer, van dezen oorlog. En als goed soldaat wil hij het zijne bijdragen om Eurbpa te verlossen, voor goed te bevrijden van de bolsjewistische horden uit het Oosten. Hij meldt zich daarom bij de Waffen-SS of bij het VrijwiHigers Legioen. Blijft gij dan niet achter jonge Nederlanders, maar volgt dit voorbeeld WE STE R G O O warden, Huize Schaaf, Breedstraat; 23-7-43 914 uur Amsterdam, Dam 4; 24-7-43, 913 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 25-7-43, 914 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangs Jager, Leusderweg; 26-7-43, 914 uur, Den Haag," Café .den Hout, Bezuidenhoutscheweg. „De herinnering aan het vaderland treedt waarschuwend en wijzenc te midden van onze persoonlijke aangelegenheden” (Treitschke). Ook u, jonge Nederlander, zult zich dikwijls af vragen: is mijn plaats thans hier? Besef, dat talrijke kameraden, dikwijls 'uit uw eigen omgeving, hebben ingezien dat hun plaats was, in de gelederen van de soldaten van den Führer, in den strijd tegen het bolsje wisme en daarom voor het vaderland. Peil dan uw geweten en besef wat u te doen staat. Aarzel niet langer, maar meldt u bij de Landwacht Nederland. en oorlogsschepen. Zij brachten een koopvaarder van middelbare tonnage tpt zinken en veroorzaak ten brand of brachten schade toe aan twee krui sers, talrijke transportschepen en verscheidene kleinere oorlogsvaartuigen. Woensdag meldde het muniqué o.m. In nachtaanvallen langs de kust van Oost- Sicilië hebben onze torpedovliegtuigformaties twee groote schepen en een torpedojager in den grond geboord en zes kruisers beschadigd, waar bij een zwaren kruiser, voorts twee torpedoboot- jagers, een grooten koopvaarder en andere klei- 'nere zeeschepen. In het centrum der Middellandsche Zee heeft een duikboot een schip van 15.000 b.r.t. tot zin ken gebracht, een andere duikboot vuurde een torpedosalvo af op een formatie torpedojagers, waarvan er twee werden getroffen, een derde heeft een torpedojager der Fearless-klasse en een torpedojager der Jervisklasse getorpedeerd. De vier laatstgenoemde torpedojagers moeten als in den grond geboord worden beschouwd. Duitsche duikbooten en vliegtuigen brachten in- tusschen in denzelfden tijd onder de Braziliaan- sche kust, en in den Atlantischen Oceaan weer 123000 ton scheepsruimte der geallieerden tot zin ken. 20 Juli 1943; le Regiment Huzaren 2e regiment Huzaren Regiment Huzaren en EERSTE VRIJWILLIGERS LANDWACHT ZIJN AFGERICHT. Diensttijd gaat ten einde; zij hebben drie maanden soldaten leven achter den rug. Wilt gij hun plaats niet innemen? Wilt gij nog altijd afzijdig bljjven staan? Toont, dat ook gij bereid zijt voor uw volk aan te treden, opdat dit een goede toekomst u gemoet ga. Laat ook u zich gedurende drie maanden af richten en treedt toe tob de JLandwa^ht Neder land. Inlichtingen over verzorging der familie leden, vrijstelling van arbeidsinzet in Duitschland, extra levensmiddelentoewijzing voor de familie, reserveering van uw betrekking gedurende uw diensttijd, Worden tijdens de keuringen verstrekt. De data der»keuringen worden in alle bladen bekend gemaakt. BEKENDMAKING. Het bureau van den bevelhebber der W'eermacht in Nederland deelt mede: Wederom moesten drie Nederlanders, die zich aan sabotage schuldig maakten en Jeven en goed van eigen landgenooten en van de bezettende mo gendheid in gevaar rachten, door een Krijgsge- recht ter dood veroordeeld worden, n.l. 1. Evert Ruivenkamp, geboren 3 September 1915 te Philadelphia; 2. Dominion Hendrik Mid dendorp, geboren 19 November 1919 te .Kam pen; 3. Gerard van der Laan, geboren 15 Januari 1913 te ’s-Gravenhage. De vonnissen zijn door fusilleering voltrokken. mogelijk industrieën, bodemschatten en akkers vóór de Duitsche oorlogvoering te bemachtigen en ten tweede om het front ver van het Duitsche grondgebied weg te drukken, teneinde vernieling van Duitsche steden en land te voorkomen. De slag, die nu ten Zuiden van Orel woedt, onthult het nieuwe karakter van den strijd het beste. Het gaat er dezen zomer niet om, zoo wordt in het licht gesteld, nieuw terrein te winnen, maar door harde succesrijke gevechten de vernietiging van de' hier geconcentreerde troepen te ber eiken. Eén doel hééft men reeds bereikt en hier is sprake van een Duitsch initiatief fot de huidige gevech ten doordat n.l. de Duitsche contra-slag in den Sowjetrussischen aanval en de aanvalsvoorberei- dinger is 'gestooten, kan de tegenstander zich niet terugtrekken en behoeft men dus niet te 'wachten tot hij ^let zijn materiaal de Duitsche linies be stormt. Hij is ter plaatse -ot den strijd gedwon gen. r Over het verloop van de gevechten in de bocht van dit front om Koersk wordt het volgende ge zegd: Geleidelijk breiden de hardheid en de he vigheid van de geVechten zich uit, omdat nu aan beide zijden het materiaal: tanks, artillerie, vlieg tuigen, begint te spreken. De Sowjetleiding brengt steeds meer materie naar voren, aannemende daarmede den Duitschen aanval, die bepaalde doelen heeft, te kunnen ophouden. Maar ook de Duitschers 'werpen steeds meer materiaal in den strijd. Het is nog te vroeg van de verdere plan- nep en ook van de successen te gewagen. On danks de tankcorpsen en de geconcentreerde ar tillerie is de derde Sowjet-verdedigingslinie dezer dagen tóch doorbroken. Wat dat beteekent is nu no£, niet te overzien. Wel dit: men staat hier aan het begin van gevechten, die hun ontplooiing zul len vinden in z.g. materiaal-slagen en zullen ein digen in de vernietiging van den tegenstander, in de uitschakeling van talrijke divisies, in de ver nieling van vele tanks en vele vliegtuigen. Herhaaldelijk kan worden geconstateerd, dat aanstaande moeders voor loketten van distri butiekantoren,* spoorwegen, diverse winkels e.d. dikwijls geruimen tijd blijven wachten tot zij aan de beurt zijn. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit in ’t geheel niet noodza kelijk is. Alle aanstaande moeders kunnen bij de be voegde functionarissen van den Nederland- schén Volksdienst ter plaatse of zoo noodig regelrecht aan het Prov. Bureau van den Ne- derlandschen Volksdienst, Weerd 11 te Leeu- warden, z.g.n. „voorrangskaarten” aanvragen. Vrouwen, die in het bezit zijn van dergelijke kaarten, behoeven niet in de rij te wachten, doch worden ten spoedigste geholpen. tuigen neergeschoten. De gevechten in Ziya-Sicilië duren met onver minderde hevigheid voort. Op verscheidene plaat sen werden vijandelijke door tanks gesteunde aan vallen afgeslagen ^n achter het Duitsch-Italiaan- sche front gelande eenheden vtjandelijke val schermjagers vernietigd. Duitsch-Italiaansche luchtstrijdkrachten brach ten den vijand nieuwe gevoelige verliezen aan scheepsruimte toe. Een vrij groot aantal oorlogg en transportschepen werd tot zinken gebracht of beschadigd. Sterke formaties vijandelijke bommenwerpers hebbengisterochtendhetgebied omParijs en eenige plaatsen in N.W. Frankrijk aangevallen. De be volking leed verliezen. In den loop van felle lucht gevechten en door luchtafweergeschut werden 22 vijandelijke vliegtuigen, waarbij 14 zware N.Ame- rikaansche bommenwerpers neergeschoten. 5 Duitsche jagers gingen verloren. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vijande- lijke storingsvliegtuigen naar Noord-Duitsch ge bied en wierpen lukraak eenige bommen. 2o. Uitlokkers, mededaders en medeplichtigen worden op gelijke wijze gestraft als de ddder. Artikel IV Deze beschikking treedt in werking met ingang van 15 Juli 1943. Amsterdam, den lOen Juli 1943. De waarnemende secretaris-generaal van 'het Departement van Sociale Zaken, w.g. VERWEY. EEN PROTEST. De-A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De Nederlandsche emigrantenregeering te Londen heeft tot het~~Amerikaansche staats- departement een protest gericht, waarin wordt betoogd, dat de kleine naties binnen de Ang’o- Amerikaansche Sowjet-Russische coalitie niet op voet van gelijkheid behandeld worden. Met een zinspeling op de achteruitzetting bij de levensmi 1- delenconferentie te Hót Springs wordt verklaard, -dat bij alle politieke conferenties en overeenkom sten eenvoudig buiten de kleine naties om genaa- deld wordt en dat deze zich, zonder gehoord te zijn, moeten schikken in de besluiten van de groote mogendheden om het even of deze met de belangen .van de kleine naties strooken of niet. Van Duitsche zijde verklaart men naar aanlei ding hiervan, dat deze Nederlandsche emigranten zich vergissen, wanneer zij meenen dat zij nog aanspraken kunnen maken op de Nederlandsche koloniale gebieden in He Zuidzee. Zij verwachten van Roosevelt en Churchill ondersteuning van hun belangen bij het Nederlandsche koloniale bezit, maar zien daarbij volkomen over het hoofd, dat het. beschikkingsrecht reeds lang aan Japan is overgegaan en, aldus dit Duitsche commentaar, geen Churchill, geen Roosevelt en geen Stalin over de macht beschikt, het door eigen schuld verloren gegane gebied terug te winnen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Maandag bekend In den slag tusschen Bjelgorod en Orel is het onzen troepen gelukt een vrij groote groep vijanr delijke strijdkrachten in te sluiten en te vernieti- gen. Daarbij werden verscheidene duiz enden ge vangenen binnengebracht. 129 tanks stukgescho ten, talrijke kanonnen en andere wapens buitge maakt. In totaal werden gisteren 220 tanks en 70 vliegtuigen vernietigd. Ontlastingsaanvallen,, die de bolsjewisten ten Oosten en Noorden van Orel ondernamen, werden afgeslagen.\ Sedert 5 Juli verloor de vijand 28.000 gevangenen, 1640 tanks en 1400 kanonnen. De correspondent ,der N. R. Ct. te Berlijn meldt aan zijn blad: Het Duitsche operatieplan' voor het Oostelijk front voor dit jaar verschilt geheel van de in 1941 en 1942 gevolgde strategie. Deze eigenlijk voor de hand liggénde conclusie wordt thans nog eens bevestigd in een publicatie van militaire zijde. In de voorafgaande jaren heeft men er naar gestreefd der tegenstander zoover als maar kon terug te werpen. In de eerste plaats om zooveel Comb, vanSNEEKER NIEUWSBLAD (Drjjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Rlaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 Op grond van de op 29 April in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehr- machtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden b(j deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onder staande regimenten sn van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties voorzoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur; In het „W ehrmachtlag’er” Amersfoort, Zonnebloemstraat: de dienstplichtigen der zeemacht en al haar oorlogsformaties op 19 Juli 1943; j j. iï ix- -r OA Tw.lS 1A1O. Bjj onze vrijwilligers. Geregelde sportbeoefening behoort tot de vaste, werkzaamheden van onze vrijwilligers. het le Eskadron Pantserwagens en het 2e Eskadron Pantserwagens op 23 Juli 1943; In de Waterlookazerne te Amersfoort: van het 21e R.I. en zijn oorlogsformaties de in de jaren 1925—1915 geborenen op 19 Juli 1943; en de in de jaren 19141904 geborenen op 20 Juli ’943; van het 2e Reg. Veldartillerie op 21 Juli 1943; van het le Regiment Wielrijders op 22 Juli 1943; van het 3e Regiment Veldartillerie op 23 Juli 1943. Bjj de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de dlstriöutiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grenslagers”, voor wie een „Bescheinigung” (Verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werk gever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de rrielding moet de „Bescheinigung” zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den ver zuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrjj vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan dc loketten, c.q. bjj den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding; dringend wordt aan geraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra-schoeisel, alsmede etensketeltje en eetgerei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeltseinsatz” in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wjjze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrekkenen bij der gelijke pogingen steunen. Tenzij met toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Het Verordeningenblad bevat een beschikking van. den Rijkscommissafis voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris-generaal voor Bijzondere Aangelegenheden) betreffende een verbod...tot het in dienst hebben van bepaalde personen. Hierin wordt bepaald Artikel I. lo. Werkgevers in het bezette Nederlandsche gebied mogen zonder toestemming van -den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken of van het bevoegde Geweste lijk Arbeidsbureau geen personen als werknemer, leerling of volontair met of zonder toelage, dan wel als thuiswerker in dienst hebben, voor zoover dezen behooren tot de door dezen secretaris- generaatote bepalen lichtingen. 2o. Personen, die op grond van een beschik king, als bedoeld in het eerste lid, niet in dienst mogen worden gehouden, mogen bij werkgevers in net bezette Nederlandsche gebied geen werk aannemen of verder verrichten. Op het tijdstip, waarop een verbod tot het in dienst hebben, als bedoeld in wordt uitgevaardigd, eindigt de dienstbetrekking. Artikel II. De werkgevers zoodra een beschikking, als bedoeld in het eerste lid, is uitgevaardigd, onverwijld te onderzoeken, of zich onder hun personeel personen bevinden, die behopren tot de in de beschikking vermelde lichtingen. De werkgevers zijn verplicht deze per sonen terstond aan het bevoegde Gewestelijk Ar beidsbureau op te geven. Artikel JII. lo. Hij die in strijd handelt met de bepalingen van deze beschikking of met de ter uitvoering daarvan uitgevaardigde be schikkingen, dan wel tracht deze te ontduiken of opzettelijk of door schuld onjuiste opgaven doet, wordt gestraft op grond van artikel 4 der ver ordening no. 16/1943, voorzoover niet volgens an dere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. 2o. Uitlokkers, medeplegers en medeplichtigen worden als daders gestraft. Artikel IV. De bepalingen van deze be schikking zijn tevens van toepassing op ambte naren van eenig publiekrechtelijk lichaam. Artikel.V. De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is belast met de uitvoering van deze beschikking. Artikel VI. .Deze beschikking treedt heden in werking. BESCHIKKING den secretaris-generaal van Sociale Za ken ter uitvoering van de beschikking van Rijkscómmissaris voor het bezette Né- BEKENDT TAKING. In Nederland is van 10 Juli 1943, des mor gens te 7 uur af, een nieuw sirene-signaal in gevoerd. Het heet: Waarschuwing Luchtge vaar en bestaat uit een driemaal achtereen her haalden gelijkmatigen toon (zooals van het signaal Luchtalarm Geëindigd) van ongeveer 13 seconden met tusschenpoozen van 10 se conden. Het sirenegeluid, dat 13 seconden duurt, be gint met een van laag naar hoog oploopenden toon, welke dan enkele seconden gelijkmatig blijft, om tenslotte weer terug te loopen. Dan 10 seconden pauze. Dan gedurende 13 seconden herhaling, weer gevolgd door een pauze van 10 secdnder en tenslotte de tweede herhaling i van 13 seconden. Het geheele signaal: Waar- S schuwing Luchtgevaar duurt 1 minuut. j Het nieuwe signaal beteekent, dat vijande- lijke vliegtuigen het luchtruim boven Neder- and binnenvliegen, doch dat voorloopig geen groote luchtaanvallen verwacht worden. Dit ignaal Waarschuwing Luchtgevaar bedoelt lus het publiek tot grootere oplettendheid aan te sporen. Men behoeft zich na dit signaal niet te gedragen zooals bü luchtalarm. Het verkeer m het econ mische leven gaan gewoon door. Bij het signaal Luchtalarm (zcoals voorheen 1 minuut janktoon) is ’t gedrag naar de eischen, welke luchtbescherming stelt, evenals voor heen algemeene plicht. Het signaal Lucht alarm Geëindigd (onafgebroken gelijkmatige toon, van één minuut) volgt na het signaal Waarschuwing Luchtgevaar, ook wanneer het signaal Luchtalarm niet gegeven zou zijn. Der Generalkommissar für das Sicherheitswesen i gez. RAUTER. SS Obergruppenführer und General der Polizei KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S.,' HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het S.S. Ersatzkofnmando Niederlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de oplei ding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tqt de ver zorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Neder land moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toe treden. f Personen tusschen 1835 jaar, die aanmel-s dingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmel den en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17-7-43 9—14 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 18-7-43 912 üur Breda, rest. Mo dern, Markt; 1518 uur Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 45; 19-7-43 912 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 1518 uur Arnhem, Café Royal; 20-7-43 912 uür, Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 1518 uur, Zwolle, hotel Gijtenbeek; 21-7-43 912 uur, Assen, Con- certhuis a..d. Vaart; 15 18 uur, Groningen, Con- certhuis Poelestraat; 22-7-43 912 uur Leeu- GEALLIEERDE LANDING OP SICILIË. Naar in de weermachtberichten van Zaterdag werd gemeld, heb..en de geallieerden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een landing verricht in het zuidoosten van Sicilië, in de omgeving van Syracuse. Aan deze operaties nemen Britsche, Canadeesche en Amerikaansche eenheden deel, waaronder ook valschermjagers. De gelande troe len werden direct in zware gevechten gewikkeld, die voor hen buitengewoon hevige verliezen op leverden. De gedaalde afdeelingen valschermja gers konden omsingeld en onschadelik gemaakt worden. Kustbatterijen en gevechtsvliegtuigen van de luchtmacht der spilmogendhede’n brachten een reeks met troepen en materiaal geladen lan- dingsbooten en transportschepen tot zinken. In hevige luctytgevechten werden tot Zaterdag ochtend 33 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De diplomatieke medewerker van Stefani schrijft: Omtrent het verloop van de operaties op Sicilië kunnen om militaire redenen voorloopig slechts de volgende feiten worden medegedeeld: 1. Alle parachuti-‘en werden vernietigd. 2, Alle pog.ngen der Britsch-Amerikaansche troepen óm van de kust uit in het binnenland door te dringen, werden tot nu toe tot mislukking ge bracht. De gevechten zijn buitengewoon, hevig, on onderbroken en dramatisch, doch de algemeene ontwikkeling van de operaties laat de gevolgtrek king toe, dat de op bluf berustende hoop van den vijand door de harde werkelijkheid te niet is ge daan. Met de grootste koelbloedigheid vervullen üe Italiaansche en Duitsche troepen, gesteund door de vaderlandsliefde der bevolking, stelsel matig hun taak. Er zijn geen overhaaste bevelen, geen onzekerheid van de troep, geen paniek onder de bevolking; bij leiding en soldaten heer- schen kalmte, orde en vastbeslotenheid om te overwinnen. Het Italiaansche hoofdkwartier deelde Dinsdag o.m. mede dat de slag in het Zuiden van Sicilië met dezelfde hevigheid voortduurde, waar de vij and de landingshoofden trachtte te vergrooten, welke hij had kunnen vestigen te Licata, Gela. Pachino, Syracuse en Augusta. Naar Radio Londen meldt, voert generaal Mont gomery het bevel over de Britsche troepen voor Sicilië terwijl generaal George Patton bevelheb ber is der ^Amerikaansche strijdkrachten. Naar de weermachtberichten melden lijden de geallieerden zware scheepsverliezen bij hun lan dingspogingen. Het Italiaansche weermachtbe- richt van Zaterdag meldde dat in de Tunesische wateren Italiaansche torpedovliegtuigen drie sche pen met een gezamenlijken inhouefc van 29.000 tón getroffen en zwaar beschadigd hadden. Dat van Zondag deelde o.a. mede: „Onze formaties torpedovliegtuigen, die her haaldelijk tot den aanval op vijangelijke kon vooien opstegen, brachten twee schepen tot zin ken met een gezamenlijken inhoud van 13.000 ton alsmede een schip van niet nader»aangeduid type. Zij beschadigden bovendien ernstig twee kruisers en talrijke koopvaardijschepen, waarvan er ver scheidene in brand geraakten.- Eer lichte kr !ser, zeven transportschepen van groote en middelbare tonnage en vele landings- booten werden herhaaldelijk door de Duitsche luchtmacht getroffen, zoodat stellig verwacht kan worden, dat zij later gezonken zijn”. Maandag meldde het Italiaansche weermacht- beright o.m.: Italiaansche vliegtuigen hebben drie kruisers getorpedeerd, benevens een kleinere een heid en drie schepen, waarvan twee van 8000 ton ondergingen. Italiaansche en Duitsche gevechts formaties hebben vijandelijke scheepsconcentraties aangevallen. Vijf schepen en eenige landingsvaar tuigen werden tot zinken gebracht. Ruim 40 vrachtschepen en transportvaartuigen van ver schillende grootte werden getroffen of in brand geworpen. Dinsdag kon daaraan nog toegevoegd worden: In de wateren van het eiland hebben Italiaansche torpedovliegtuigen en bommenwerpers van de spil herhaaldelijk aanvallen gedaan op koopvaardij- den Rijkscómmissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) betreffen de het verbod, bepaalde personen in dienst te hebben. Overeenkomstig I, eerste lid, en V van de be schikking no. 66/1943 betreffende het verbod be paalde personen in fiienst te hebben, bepaal ik: Artikel Ilo. Werkgevers mogen manne lijke werknemers met inbegrip van leerlingen, volontairs met of zonder toelage en thuiswerkers, die in 1924 geboren zijn, niet in dienst hebben, tenzjj deze in het bezit van' een bewjjs van een Gewesteijjk Arbeidsbureau zijn, waaruit blykt, dat de houder voor den arbeidsinzet behoorlijk geregistreerd en met toestemming van het Ge- westelijk Arbeidsbureau in dienst is. 2o. Personen, die als bedoeld in het eerste lid, piet in dienst mogen worden gehouden, mogen bij Werkgevers geen werk aannemen of verder ver richten. 3o. De bepalingen van deze beschikking zijn teVens van toepassing op pefsonen, die werkzaam ^ijh als ambtenaar Axl een publiekrechtelijke dienstverhouding. Artikel II De werkgevers zijn verplicht onverwijld na te gaan, of zij in bovengenoemd jaar geboren personen in dienst hebben. De werk gevers zijn verplicht deze personen onmiddellijk bij het bevoegde gewestelijk arbeidsbureau aan te melden. Artikel Hl. lo. Wie in strijd met deze be schikking handelt of haar tracht te ontduiken, of opzettelijk of door schuld onjuiste gegevens verstrekt, wordt overeenkomstig artikel 4 van de verordening no. 16/1943 gestraft, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, GEVECHTEN IN ZUID-SICILIE DUREN MET ONVERMINDERDE HEVIGHEID VOORT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 JulL Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Ondanks het slechter worden van de weersom standigheden duren de zware gevechten aan het Oostellijke front voort, In het gebied van Bjelgo rod is nog een vijandelijke groep strijdkrachten in concentrischen aanval uiteengeslagen en fzijn nieuwe, maar met zwakkere strijdkrachten dan vorige dagen uitgevoerde tegenaanvallen met zware verliezen afgeslagen. Ten Oosten en ten Noorden van Orel zette de vijand zijn door tanks en slagvliegtuigen onder steunde aanvallen ook gisteren voort De pogin gen van de bolsjewisten om door de Duitsche stel lingen heen te stooten, mislukten bloedig. Ter stond ingezette tegenaanvallenvorderen met succes. In dep totalen sector van den grooten slag zijn gisteren wederom 3^6 bolsjewistische tanks ver nield en door het luchtwapen 70 vijandelijke vlieg- 1 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1