I I ii I I j I Ernstige bomaanval op Amsterdam Führer en Duce bijeen in Noord-Italië Alle Sowjetaanvallen afgeslagen U No. 29 BOLSWARDER EDITIE 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND IMI WEERMACHTSBERICHT KEU RINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S., HET LEGIOEN EN DE LANDW ACHT. 5 1 i WESTERGOO 100 cent I I 4 die de het legér, ENORME MATERIAALVERUEZEN DER SOWJETS. (C. N.F. Zeijlemaker Pax s) Amerikaansche vliegers hebben een terreuraanval op Amsterdam ge richt De burgerbevolking leed aanzienlijke verliezen; o.m. werden vele woonhuizen, een kerk en een klooster vernield. Talrijke vrouwen, kinde ren en religieuzen bevonden zich onder de slachtoffers. (C.N.F./M.—Pax s). De Rijkscommissaris Dr.SEYSS INQUART die gisteren zijïf 51 sten verjaardag vierde Pauselijk protest. In welingelichte Vaticaansche kringen verluidt, dat de Paus een scherp persoonlijk protest zal zenden aan Churchill en Roosevelt, wegens den bomaanval op de basiliek van San Lorenzo. Koningspaar bezoekt het tooneel, der verwoesting. Onmiddellijk nadat het luchtalarm was geëin digd, heeft het Italiaansche koningspaar een be zoek gebracht aan de getroffen wijken van de stad. Daarna begaf de koningin zich naar de zie kenhuizen, waar de gewonden worden verpleegd. Aantal dooden 717, gewonden 1599. Het Italiaansche weermachtbericht van giste ren meldde Bij den luchtaanval op Rome van 19 Juli zijn 717 personen om het leven gekomen en 1599 ge wond. 129 dooden, 820 gewonden. GEWEST ELIJK ARBEIDSBUREAU LEEUWARDEN. Aanmeldingsplicht. Per 1 Augustus a.s, moeten alle mannelijke personen, geboren in de jaren 1922, 1923 en 1924, die zich^jn Nederland bevinden, in het bezit zijn van een door het Arbeidsbureau verstrekten „AUSWEIS”, ten teeken, dat zij zich gemeld hebben voor den Arbeidsinzet. Zij, die zich nog niet gemeld hebbenen, c.q. nog niet in het bezit zijn van een AUSWEIS, kunnen zich, voorzoover zij woonachtig zijn in de onder staande gemeenten, alsnog melden aan het Ge westelijk Arbeidsbureau -Leeuwarden, Nieuwestad 126, voorheen C.erzon’s modemagazijn, op werk dagen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gemeenten: Leeuwarden, Leeuwarderadeel, Fer- werderadeel, Het Bildt, Menaldumadeel, Baarde- radeel, Idaarderadeel, Gaasterland, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Stavoren, Hindeloó- pen, Workum, Bolsward, Wonseradeel, Achtkar- spelen, Kollumerland, Smallingerland, Tietjerk- steradeel, Franeker, Franekeradeel, Hennaardera- deel, Barradeel, Harlingen, Sneek, IJlst, Wijm- britseradeel, Rauwerderhem, Dokkum, Dantuma- deel, Oost-Dongêradeel, West-Dongeradeel. De Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leeuwarden, Dr. Ir. J.W. A. van de Graaff. Landwacht Nederland. Ten aanzien van een dienstverplichting bij HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Juli (D.N.B.). De Führer en de Duce hebben op Maandag 19 Juli in een stad in Noord Italië een bespreking gehad. Er werden militaire kwesties besproken. Het internationale informatiebureau verneemt: het hedenavond uitgegeven communiqué over de ontmoeting van gisteren op Noord Italiaanschen boderrv tusschen Führer en Duce heeft in Berlijn- sche politieke kringen de grootste verrassing te weeggebracht, daar tevoren geen enkele aanwij zing voor een degelijke ontmoeting bekend was geworden, al zou deze ontmoeting met het oog op de jongste militaire gebeurtenissen dan ook voor de hand hebben gelegen. Men wijst in Berlijn op de’kortheid van het uitgegeven communiqué, dat slechts mededeelt, dat er militaire kwesties zjjn besproken. Te Berlijn kan men dan ook wegens dit zuiver militaire karakter van de ontmoeting geen nadere bijzonderheden over het verloop en de resultaten daarvan te weten komen. Men vergist zich echtér wel niet wanneer men aün- neemt, dat deze besprekingen ten doel hadden de maatregelen vast te stellen, die met het oog op den tegenwoordigen militairen toestand in ’t Mid- dellandsche-Zeegebied vereischt schijnen en die te vens geschikt zijn het gemeenschappelijke mili- werden slachtoffer van de luchtpiraten. Men moet hier wel gelooven, dat de Engelschen en Amerikanen ook de Nederlanders in hun af grijselijke terreuraanvallen wilden betrekken. Wat zou men anders moeten denken van de tien tallen vliegeniers, die op klaarlichten dag, bij helder zicht, en op een tijdstip, dat de arbeiders op hun werk zijn of zich naar hun werk begeven, geen andere doelen kunnen vinden dan de huizen van burgers en hun kerken en scholen. Wanneer oorlogsvliegers op een dergeiijke groote hoogte hun bommen uitgooien, dat richten practisch on mogelijk is, kan men veilig aannemen, dat de levens van vrouwen en kinderen en van alle Ne derlanders, die buiten hun strijd zijn, voor hen geen enkele waarde hebben. Van dezen aanval werden 129 Nederlandsche burgers het slachtoffer, onder wie vrouwen, reli gieusen en kinderen; 69 personen werden zwaar, ongeveer 250 licht gewond. De Ned. Volksdienst heeft direct de hulpver- leening ter hand genomen. Een groot aantal or ganisaties, zooals de N.S.V.O., de N.J.S. en het N.A.F. heeft zijn diensten aan den Nederland- schen Volksdienst aangeboden, die daarvan, waar zulks noodig was, een dankbaar gebruik heeft gemaakt. De gemeentediensten gas, electriciteit, water leiding, telefoon, publieke werken, hebben den volgenden nacht doorgewerkt om wat in de stra ten vernield was, zooveel mogelijk te herstellen, de W.A. en de technische noodhulp deden wat zij konden, om puin op te ruimen, gevaarlijke bouw vallen af te breken, muren die dreigden in te stAen, te stutten. Een nader bericht meldt dat het aantal dooden tot 144 is gestegen. land moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 1835 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor 'den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmel den en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 24-7-43, 9—13 uur, Utrecht, N.,V. Huis, Oude Gracht 245; 25-7-43, 9—14 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Léusderweg; 26-7-43, 914 uur, Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutsche- weg. Het Duitsche weermachtbericht van .Woensdag deelde o.m. mede: „In den tijd van 5 tot 19 Juli werden in de harde aanvals- en afweergevechten aan het Oostfront 45.172 gevangenen gemaakt, 4827 vëchtwagens door formaties van het leger, de W.affen SS en de lucjjtdpelartiUerie van de Duitsche duikboot in haven van Syracuse doorgedrongen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend De Sowjets zetten gisteren aan het geheele front van de Zee van Azov tot aan het frontge- deelte van Orel hun vergeefsche pogingen door de Duitsche stellingen heen te breken voort. Hun ten deele met versche troepen uitgevoerde aan vallen, waarvan de zwaartepunten bij Koeibisjo- wo, Isjoem ten Noorden van Bjelgorod en in de bocht bij Orèl lagen, stortten hetzij in het afweer vuur en den bommenregen voor dfe eigen linies ineen of werden in de voornaamste strijdlinie na een gevecht van man tegen man tot staan ge bracht. j Plaatselijk geslaagde doorbraken konden over al na een onmiddellijken tegenaanval te niet wor den gèdaan. De Duitsche infanterie heeft zich in de jongste zware gevechten in alle omstandig heden op bijzondere wijze gedragen. In het bij zonder verdient de Frankisch-Sudeten-Duitsche 46ste infanteriedivisie te worden genoemd, 163 Sowjet-pantserwagens zijn gisteren stuk ge schoten. Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezeprink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur:'C. Smit, Sneek K. 2242 taire succes van de Spilmogendheden te waar borgen. Naar wordt vernomen hebben aan de bespre kingen de chefs van de wederzrjdsche oppercom mando’s en uit den aard der zaak ook andere competente militaire persoonlijkheden en deskun digen op het gebied der gemeenschappelijke oor logvoering van beide landen deelgenomen. Er behoeft, zoo verklaart men te Berlijn, niet bijzonder op te worden gewezen, dat ook deze ontmoeting van Führer en Duce met hun staven in het teeken stond van de lotsgemeenschap van beidé volken, en dat opnieuw de vastbeslotenheid van beide volken tot uiting kwam, om den strijd tegen de gemeenschappelijke vijanden van het Europeesche vasteland tot het‘zegevierende einde voort te zetten. Omtrent het bezoek verneemt men nog, dat de Führer zich Maandagochtend met zijn intiem- sten militairen staf per vliegtuig naar een Noord- Italiaansche stad begaf, waar de Duce hem op wachtte en allerhartelijkst verwelkomde. De be sprekingen, die in een voor dit doel zeer geschikt gebouw in de nabijheid van deze stad werden ge voerd, duurden tot in den namiddag voort, waar na de Führer na een hartelijk afscheid .van den Due- per vliegtuig naar zijn hoofdkwartier terug keerde. Het S.S. Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de oplei ding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Neder- bestaan, dat de uitwerking, die zulks vooral in het begin zou hebben gehad, thans achterwege is gebleven. De waardeering van de landing van strijd krachten van de geallieerden op Sicilië is van Duitsche zijde thans die, dat men zonder de ope raties in kwestie tot een bagatel te maken of de mogelijke gevolgen te onderschatten, in het kader van den militairen toestand in Europa Sicilië slechts de rol kan toekennen van een „insulair voorterrein” van het vasteland, een deel van het glacis van de vesting Europa, dat bovendien wegens het aldaar in gering aantal aangebrachte versterkingen en de groote'. maritieme meerder heid van de aanvallers, zeer gevoelig was. In» derdaad, zoo zijn de argumenten, is het den ge allieerden gelukt voet aan wal te zetten maar het eigenlijke doel, de schepping van het tweede front op het vasteland, acht men daardoor noch zeker, noch acht men er een ernstig begin mee te zijn gemaakt Voorloopig zijn sterke formaties van de Engelschen en Amerikanen in het Zuiden van het eiland gebonden door een steeds toene menden tegenstand van de troepen van de spil onder generaal Guzzoni en blootgesteld aan groote verliezen voordat men den beslissenden stap zou kunnen ondeAiémen tot het openen van een tweede front op het Europeesche vasteland. De tijd daaftusschen, zefo heet ’t verder, zal noch op Sicilië noch aan de bedreigde kust onverbruikt voorbij gaan en in verband hiermede noemde jnedZ het geen toeval dat*veel aandacht wordt besteed aan de inspectiereis, die de generaal der pioniers Jakob heeft gemaakt naar de Zuid-Grieksche kust, Kreta en de Dodekanesos. Het Italiaansche weermachtbericht van Woens dag deelde o.a. mede» dat de spiltroepen na he vige gevechten op Sicilië Caltanisetta en Enna hébben ontruimd en nieuwe stellingen betrokken. Duitsche zéestrijdkrachten beschoten in den nacht van 21 Juli belangrijke ravitailleerings- havens der Sowjets aan de Oostkust der Zee van Azov en stellingen aan het Mioesfront. Hierbij werd een vijandelrjk bewakingsvaartuig tot zinken gebracht en een ander in brand ge schoten. In de wateren bij het Visschersschier- eüand vernielden snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen een Sowjet-motortorpedoboot. Op Sicilië kwam het slechts in het Oostelijk deel tot gevechtshandelingen. De aanval van een Engelsche gevechtsgroep werd uiteengeslagen. De vijand verloor een groot aantal manschappen aan gevangenen en had hooge bloedige verliezen. Dertien zware vechtwagens werden stukgescho ten en eenige kanonnen buitgemaakt. Bij den aanval op scheepsdoelen in de haven van Augusta in den nacht van 21 Juli bracht het Duitsche luchtwapen een tankboot van 10.000 b.r.t. tot zinken en beschadigde door voltreffers vijf andere schepen alsmede een pantser-landings- boot. Een Duitsche duikboot drong in een .vermete- len aanval de haven van Syracuse binnen en ver nielde een troepentransportschip van 12000 b.r.t Bureau: Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 19 ij.m. elke m.m. meer 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. DE MILITAIRE TOESTAND. Uit de Duitsche pers blijkt, zoo meldt de N. R. Crt., dat meq de militaire toestand te Ber lijn op grond van versèheidene overwegingen po sitief beoordeelt. Daarbij gaat men van het stand punt uit, datjde Duitsche legerleiding geslaagd is in de doorkruising van de plannen van den tegen stander. Gelet op de buitengewoon sterke concen tratie van Sowjet-strijdkrachten, sedert maanden door de Duitsche verkenning waargenomen, kon het streven van de Duitschers niet gericht zijn op een beweeglijke operatie, berekeiftl op het win nen van nog meer terrein. Neen, er moest een tegenslag worden geleverd, welke den tegenstan der het initiatief uit handen nam. In dit verband" acht men reeds als resultaat te kunnen boeken het uiteenslaan van het vijandelijke offensieve leger en daarnaast het vroegtijdig verbruiken van groote reserves door de Sowjet-leiding; voorts dat reeds als gevolg van den nog (voedenden slag de tegenstander zeer aanzienlijke hoeveelheden materiaal, dit vooral tanks meer dan 4000 volgens Duitsche gegevens heeft moeten ver liezen en niet in het minst dat de Sowjet-leiding de vrijheid van’“handelen heeft vefloren en haar verdere besluiten door het Duitsche initiatief zijn bepaald. Aldus ziet men hier ook het ontstaan van de nieuwe vijandelijke beweging in de Zuide lijke sectoren, beschouwt het dus zoo, dat de krachtige Sowjet-aanvallen aan de Mioes en bij de Donetz strategisch verband “Zouden houden met den stand van den slag tuséchen Bjelgorod en Soesjinitsji. Als bet ai es overschadvwende succes van de Duitsche tactiek echter wordt een- verhindering van een coördinatie op hetzelfde oogenblik van de geallieerde operaties in het Oosten en het Zuiden beschouwd, een succes, dat daaruit zou AMSTERDAM, 17 Juli. Vanmorgen ongeveer kwart voor negen hebben talrijke Amerikaansche bommenwerpers een ernstigen aanval gedaan op Amsterdam. De tientallen vliegtuigen, die op groote hoogte bleven, gooiden lukraak hun bom- menlast uit boven de arbeiderswijken in het Noordelijke gedeelte van de stad. De gevolgen waren verschrikkelijk. Een klopster, door den be kenden bouwmeester Kropholler gebouwd, kreeg een voltreffer. De daarnaast gelegen kerk van denzelfden bouwmeester werd eveneens getrof fen. In het achtergedeelte van de kerk viel een bom, die een groot gat in het dak der kerk sloeg en vervolgens op den grond ontplofte, daarbij een geweldige ravage aanrichtende. De kerkbanken ter plaatse werden geheel versplinterd of door den luchtdruk een eind weggeslingerd; ook het orgel werd totaal vernield. In het klooster, dat voor een gedeelte werd vernield en overigens zware schade opliep, vonden vier zusters den dood, twee anderen werden zwaar gewond. Een schoolgebouw werd eveneens getroffen. Een politiebureau in de buurt kreeg een treffer. Drie agenten werden daarbij gedood. Ook een postkantoor, een zittingslokaal van den genees kundigen dienst, een apotheek, een dokterswo ning, een sigarenwinkel en tientallen huizen van arbeider’ werden vernield. Den geheelen dag door bleven luchtbescher mingsdienst en alle andere hulpdiensten voor treffelijk werk doen. De verontwaardiging over den laffen aanval op deze arbeiderswijk was algemeen. Noclj mili taire doelen, noch fabrieken of industrieën werden getroffen. Louter particuliere gebouwen en wo ningen, louter burgers, waaronder vele kinderen, de Landwacht Nederland deelt het S£>-Ersatzkom- mando Niederlande nog mede: Nederlanders, die zich vrijwillig verplichten 4 maanden bij. de Landwacht Nederland te dienen, zijn vrijgesteld van een verplichte tewerkstelling in Duitschland. Ook nadien worden zij niet in Duitschland tewerkgesteld, maar blijven hier in Nederland. Alle gewenschte inlichtingen over verzorging van familieleden, extra-bonnert voor levensmid delen en kolen worden op de keuring verstrekt. Plaats en tijd yan de keuringen kunt u in de dag- bladén lezen. DISTRIBUTIE-AMBTEN AREN NAAR CONCENTRATIEKAMP. Zij hadden bonnenroof niet verhin derd. Kantoor en dus ook de burgerij krijgt geen vervanging voor de ge stolen bonnen. Officieel wordt medegedeeld: In eer. der distributiekantoren van het land zijn, zooals reeds gemeld, misdadige elementen binnen gedrongen, die bereikten, dat de ambtenaren ter plaatse de plundering van het kantoor toelieten zonder tegenstand te bieden. Daarbij is een zeker aantal levensmiudelenbonnen gestolen. Uit het onderzoek is gebleken, dat eenige amb tenaren in strijd met hun plicht zonder tegen stand te bieden de indringers in hun misdadige bezigheid niet hebben gehinderd. Zij zijn daarop in hechtenis genomen en wachten thans op over brenging naar het concentratiekamp ’s-Hertogen- bosch. Tevens is bepaald, dat in dit geval en voortaan in elk eventueel volgend geval van dezen hard, ’t betreffende distributiekantoor voor de geroofde bonnen geen andere krjjgt. De bevolking zal het dan, naar gelang van ’t aantal gestolen bonnen, zonder levensmiddelenoonnen moeten doen. In verband met dit voorval vernemen wij nog van bevoegde zijde: De levensmiddelenpositie in» Nederland is aan de geheele bevolking bekend. De levensmiddelenbon nen, die worden uitgegeven, weerspiegelen in hun rantsoeneering den omvang van hetgeen met in spanning van alle krachten en in het belang van alle Nederlanders uit den Nederlandschen bodem kan worden gewonnen. Als dus onverantwoordelijke elementen zich vergrijpen aan levensmiddelenbonnen of in ande ren vorm aan de maatregelen tot rantsoeneering der levensmiddelen, welke zoo noodzakelijk zijn in het belang der geheele bevolking, dan verhinderen zjj daardoor de ordelijke voedselvoorziening der bevolking, die dan uitsluitend de schade daarvan heeft. Bovendien is de bezettende mogendheid vastbe sloten, ter beveiliging van de levensnoodzakelijk heden, in het vervolg een bijzonder nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de houding der amb tenaren op de plaats van het strafbare feit, daar het de natuurlijke plicht van iederen ambtenaar wederom in het belang van het algemeene wel zijn is, zich energiek o, met succes te verzet ten tegen iedere poging tot sabotage. Waar ook maar de verdenking bestaat, dat ambtenaren in strijd met hun plicht handelen,' zullen zij zooals in het onderhavige geval naar een concentratiekamp worden overgebracht. onmiddellijk herkende, hetgeen tot aandoénlijk eerbetoon leidde. De Paus bleef eenigen tijd blootshoofds, merkbaar aangedaan, voor de ruïnes van de basiliek staan. Van wat eens dit histo rische bedehuis was, is niets meer over. De zuilen hal is vernield en de zuilen zijn, op twee na, in gestort. De schilderijen van Francescini, de be grafenis van den heiligen Stefanus en van Lau- rentius voorstellende, zijn vernietigd. Het altaar van den Paus en het marmeren baldakijn, dat in 1148 was gebouwd, liepen groote schade op. Het orgel is geheel vernield. De triomfboog met het oude mozaiek, voorstellende Christus, St. Pieter, St. Paulus, St. Laurentius en andere heiligen, is eveneens ernstig getroffen. Van de drie kerk- beuken is geen spoor meer over. De kansels uit de 12e eeuw zijn vernield. Het graf van Paus Pius IX is onbeschadigd gebleven. Het Allerhei ligste daarentegen is vernietigd, de monstrans is niet beschadigd. Ook de kapellen en de sacristie zijn vernield. Naar de Paters Capucijnen, aan wier hoede de basiliek is toevertrouwd, mede deelden, is de vernieling van de basiliek niet te wijten aan een blindelings geworpen bom, daar de vliegtuigen eenige malen over de kerk heb ben gecirkeld eer zij verscheidene bommen uit wierpen. De Paus nam alle schade in oogenschouw. Bij zjjn vertrek gaf hij de menigte den Apostolischen zegen. Voor hij naar het Vaticaan terugkeerde, reed de Paus door de dichtbevolkte volkswijken, die door den aanval waren getroffen en zegende ook daar de menigte. ROME GEBOMBARDEERD. Rome heeft Maandag zijn eersten luchtaanval beleefd. Even na 11 uur begonnen de sirenes te loeien, het luchtalarm duurde drie uren. In hoofd zaak hebben de Anglo-Amerikanen doelen aan den rand van de stad met brand- en brisantbom men aangevallen, waarbij het in het geheel niet ging om militaire doelen te treffen, hetgeen ten duidelijkste blijkt uit de lijst van verwoeste ge bouwen, welke de Italiaansche bladen nog Maan dagavond brachten. Hoofdzakelijk werden gebouwen der polikliniek en van de universiteitswijk getroffen, voorts hui zenblokken van een volksbuurt en ten slotte het groote Romeinsche kerkhof en de vlak daarnaast gelegen wereldberoemde basiliek van San Loren zo. De overige aangerichte schade is nog niet te overzien. |De Giornale d’Italia meldde, dat een aanval in grooten stijl is uitgevoerd en wel in tien golven, waarvan de laatste het hevigst was. De brand en brisantbommen werden gëworpen op het cen trum van het katholicisme en de aanvallen richt ten zich in de eerste plaats op de woonwijken tusschen de Porta Maggiore en de Porta Tibur- tina, waar in enorme huurwoningen duizenden Romeinsche werklieden wónen. Behalve vele ker ken en monumenten is de oude, eerbiedwaardige basiliek van San Lorenzo, die in de vierde eeuw door keizer Constantijn gebouwd werd graven bevat van vier Pausen, verwoestr Toen de bomaanval begon, was het in de stra ten bizonder druk. Op de groote groentenmark ten in alle stadswijken verdrong zich een dichte menschenmenigte. Nog voordat allen in de schuil kelders waren gegaan, begon reeds een hevig af weervuur van de Romeinsche luchtverdediging. Kort daarop vielen de eerste bommen. De bevol king bleef rustig en begaf zich zeer ordelijk naar de schuilgelegenheden. De Paus in de getroffen wjjken. Tijdens den bomaanval was de Paus, zoo wordt gemeld, kalm in zijn appartementen gebleven; na afloop van het alarm liet hij zich over de ont stane verwoestingen inlichten. Bizonder smarte lijk trof hem de tijding, dat de basiliek van San Lorenzo door verscheidene bommen was vernie tigd en hü besloot direct zich naar deze heilige plek te begeven. Op het groote plein voor het kerkhof Campo Veraco stond een groote menigte, die den Paus GENERAAL JAKOB TERUG VAN INSPECTIE. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Na afloop van zijn inspectiereis door de ver sterkte zone van het gebied in het Zuid-Oosten, is de generaal der pioniers en vestingwerken in het opperbevel van de weermacht, generaal der pioniers Jakcb, op een vliegveld in het Zuid-Oos- ten aangekomen, om naar Duitschland terug te« keeren en rapport uit te brengen. Op zijn uitge strekte reis heeft hij de volgens de jongste erva ringen gebouwde verdedigingswerken aan de kust en in het binnenland van Zuid-Griekenland, als mede de versperringssteunpunten op de eilanden in de Aegeïsche Zee, vooral, de eilandvesting f Kreta er het onder Italiaansche souvereiniteit staande eiland van de Dodekanesos, Rhodos, be zocht. In nauwe samenwerking met de daar ge legerde troepen, zijn hier, volgens de aanwijzingen der plaatselijke commandoposten, door de ves- tingpioniers vestingwerken' gemaakt, die thans in vollen omvang voor den afweer gereed ^ijn. De nauwe wapenbroederschap met onzen Italiaan schen bondgenoot waarborgt daarbij de uniformi teit van den bouw ook in de gebieden, die door dè Italianen verdedigd worden. Onder uiterst moei lijke omstandigheden en onder het ongewone kli maat werden groote prestaties verricht. Vooral van belang zijn de talrijke in het rotsgebergte gebouwde holen, die den troepen de beste camou flage, voortreffelijke gelegenheid tot plaatsing van hun wapenen en de grootste bescherming bie den. Aan de verbetering van de vestingwerken en de versterking van de afweerkracht wordt voort durend doorgewerkt. 1 '"'h 'fa/, Bij onze vrijwilligers. Onze mannen weten zich te behelpen. Primitieve verhuizing van de eene afdeeling naar de andere.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1