Alle'vijandelijke doorbraakpogingen afgeslagen Vrijdag 30 Juli 1943 BOLSWARDER EDITIE No. 30 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET JVESTEN VAN FRIESLAND BEKENDMAKING MUSSOLINI AFGETREDEN I' I A I i WEERMACHTSBERICHT f z - ONVERANDERD. echt iets Voor flinke JONGENS WESTERGOO telkens z.g. „Freistellungsbeschéinigungen” niet (Stapf/Martens Fax s) Stapf Fax s KREISLEITUNG N.S.D.A.P. AMTLICHE DEUTSCHE BERATUNGSSTELLE i A t/m L op 2 Augustus 1943 M t/m Z op 3 Augustus 1943 A t/m L op 5 Augustus 1943 M t/m Z op 6 Augustus 1943. macht behoort, waarmee zij, zqpals steeds, in vol komen gemeenzaamheid van optreden en doelstel lingen voor de verdediging van het vaderland sa menwerkt. (inb) (inb) (inb) (inb) MAARSCHALK BADOGLIO VOLGT HEM OP. Uit ‘Rome werd Maandagochtend vroeg ge meld, dat Mussolini is afgetreden. De koning- keizer heeft maarschalk Pietro Badoglio tot zjjn opvolger benoemd. Koning Victor Emanuel heeft Zondagavond door de radio een proclamatie uitgegeven, waar in het volgende tot het Italiaansche volk wordt gezegd „Italianen In dit plechtige uur voor het moe derland moet een ieder de plaats van zijn plicht, van zijn verantwoordelijkheid en van zijn strijd- post innemen. Geen enkele afwijking van dezen plicht kan worden geduld. Geen enkele beschul diging kan worden toegelaten. Alle Italianen zijn zich bewust van de ernstige wonden, die den hei ligen bodem van het moederland hebben open gereten. De dapperheid van zijn gewapende macht en de vastberadenheid van al zijn burgers zullen den weg naar herstel weer vinden. Heden meer dan ooit ben ik onverbrekelijk verbonden met u in onwrikbaar vertrouwen in de onsterfelijkheid van ons land”. Deze proclamatie was onderteekend door Vic-‘ tor Emanuel en gecontrasigneerd door Badoglio. De nieuwe chef der Italiaansche regeering, maarschalk Badoglio heeft onmiddellijk na de aanvaarding van zijn functie, een oproep uitge vaardigd, waarin hij zegt: „Op bevel van den koning en keizer neem ik de militaire regeering van het land met alle volmachten op mij. Öe oorlog wordt voortgezet. Italië is zwaar getrof fen in zijn overvallen provinciën, in zijn verwoes te steden, blijft echter als naijverig bewaker van Zijn duizendjarige tradities trouw aan het gegeven woord. Sluit de gelederen om den koning en kei zer, het levende voorbeeld van het vaderland, het voorbeeld voor ons allen. De opdracht, die ik heb ontvangen, is duidelijk en welomlijnd. Zijza^nauw- gezet ten uitvoer worden gelegd en wie zich mocht inbeelden, dat hij een normale ontwikke ling kan onderbreken, of wie mocht trachten de openbare orde te verstoren, zal meedoogenloos getroffen worden. Leve Italië, leve de koning”. 100 cent 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot"10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. Generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt, die dezer dagen militaire 1 inrichtingen in Nederland bezichtigde tijdens een uiteenzetting be treffende een sector van de kustverdediging. Rechts naast den Ge neraal-veldmaarschalk, de Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder- landen, (general der Flieger Christiansen. DE STRIJD OP SICILIË. Nadat, naar de weermachtberichten meldden, de Spiltroepen Palermo hadden ontruimd, heeft het zwaartepunt van den strijd zich verplaatst naar het noorden. De situatie voor Catania is vrjj- wel geconsolideerd. DE UITWERKING VAN DEN DUDKBOOT- OORLOG. Het D.N.B. meldt uit Stockholm, dat de parle mentaire secretaris Sir Arthur Salter in het La gerhuis de sensationeele bekentenis heeft gedaan, dat het verlies van den oorlog voor Engeland door de kritieke positie op het stuk van de ton- Bureau Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer De bureaux van de Kreisleitung dear N.S.D.A.P., Kreis Groningen, Friesland, Drenthe en der „Amtliche Deutsche Beratungs- stelle” zijn sinds 20 Juli 1943 gevestigd te Groningen, Heereplein 15, telef. 26670. Spreekuren dagelijks van 9 tot 13 uur. LANDWACHT NEDERLAND. Op 20 Januari 1940 zei Winston Churchill in een rede voor de Engelsche radio: „Vele illusies over Sovjet-Rusland zijn in deze weinige weken van hevigen strijd in het Noorden verstoord gewerden. Iedereen kan zien hoe het communisme de ziel van het volk besmet en ver teert, hoe het de menschen verdorven en hongerig maakt in vredestijd en erbarmelijk in den oorlog. De slavernij yan het bolsjewisme is erger dan de dood”. Nederlanders. Deze zeifde Winston Churchill strjjdt heden zij aan zij met de bolsjewistische Aziatische macht onder Joodsche leiding, die zich tot doel heeft gesteld de vernietiging van de ge zamenlijke Europeesche statengemeenschap en van alle Eiifopeescha» en voorpl Germaansche waarden. Daarom luidt het gebod van dit oogenblik: Zet al uw bezwaren op zij en treedt toe tot de LANDWACHT NEDERI and. DE STAATSLEENING OVERTEEKEND. x Met 34 pet. van fiet ter publieke inschrijving aangeboden bedrag. Naar het A.N.P. meldt, is de nieuwe 3% Staatsleening, waarvan Dinsdag 700-millioen ter publieke inschrijving .waren aangeboden, met niet gevangenschap vrijgesteld zijn, t.w. de houders van vrijgesteld zijn van aanmeldingsplicht en dat de aan den Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder- landen of aan een ander Duitsch bureau toegezonden doktersverklaringen geen erkende reden van verontschuldiging vormen. Vrijgesteld van deze meldingsplicht zijn slechts 1) personen, die zich op 25 Mei 1943 „im Arbeitseinsatz” in* Duitschland of in door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevonden 2) de van terugvoering in krijgsgevangenschap vrijgestelde personen, die de Wehrmachtbe fehlshaber in den Niederlanden met een uitdrukkelijke goedkeuring aan hun werkgevers vrij>- gesfeld heeft van aanmeldingsplicht 3) personen, die door een bijzonder schrijven van den Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder- landen van aanmelding en terugvoering in krijgsgevangenschap voorloopig vrijgesteld zijn. V o o r 7 Augustus 1943 moet dus ieder lid van de vpormalige Nederlandsche weermacht, die in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was, zich op grond van de bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden omtrent terugvoering in krijgsgevangenschap van den 29sten April 1943 aangemeld hebben. Degene, die ook aan deze laatste aanmaning tot aanmelding geen gehoor geeft, wordt ter verantwoording geroepen en moet met de reeds bekend gemaakte strafmaatregelen rekening houden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat een aantal leden van de voormalige Nederlandsche weermacht, die opzettelijk* of zonder gegronde verontschuldiging hun aanmeldingsplicht niet nagekomen zijn, reeds gearresteerd en naar „Wehrmachtgefangnisse” overgebracht zijn, waar zij hun vonnis afwachten. 35 Amerikaansche bommenwerpers neergeschoten. UIT HET HOOFDKWARTIER VA*N DEN FüHRER, 29 Juli. Het opperbevel der Weer macht deelt mede Op verscheidene plaatsen .van den Orelbocht stonden onze troepen door sterke formaties van het luchtwapen doeltreffend onder steund» den geheelen dag door in zware afweer- gevechten. Alle vijandelijke doorbi^kpegijj^en warden na wisselvallige worste'ling kfgeslagen en den bolsjewisten daarbij ‘opnieuw aanzienlijke verliezen toegebracht. Zij verloren alleen in den sector ten Noorden van Orel ruim 100 tanks en 33 vliegtuigen. In de andere'sectoren van het Öostelijk front deed de tegenstander slechts plaatselijke aanvallen die in hier en daar zfeer harde gevechten of tegen aanvallen af werden geslageh. In totaal werden gisteren 186 tanks vernield. In de laatste zware afweergevechten ten zuiden van het Ladogameer heeft zich de Oost-Pruisische eerste divisie in fanterie bijzonder onderscheiden. \ijandelijke aanvallen der Amerikanen langs nage reeds tweemaal bijna trad vastgestaan. De perste periode was het voorjaar ven 1941, toen Groot-Brittannië door hongersnood, stopzetting van bedrijven tengevolge van gebrek aan grond stoffen „erf onvermogen om het legér int heT'Mid- den-Oostm te versterken, bedreigd werd. De tweede periode begon in het voorjaar van 1942, toen de geallieerden meer schepen verloren dan zij vervangen konden. In den zomer vin het zelfde jaar was toen het kritieke hoogtepunt ^be reikt. „Wij moetefn thans op nieuwe, zware ver- liezep rekenen”, verklaarde Salter, „wa»t wij hebben ’t duikbootengëvaar nog niet opgeheven”. NIEUW MINISTERIE GEVORMD. OPROEP VAN BADOGLIO. Op voorstel van minister-president Badoglio heeft de Italiaansche koning-keizer een nieuw ministerie benoemd. Maarschalk Badoglio heeft voorts een oproep uitgevaardigd tot de bevolking om overal den arbeid te hervatten. Betoogingen, die de openbare orde verstoren, zullen niet ge duld worden. Voor de handhaving van de orde zijn van dit oogenblik af de militaire autoriteiten bevoegd; er is een uitgaansverbod van zonsonder- tot zonsopgang afgekondigd. Het dragen van wapens is verboden en er is op gewezen, dat de handhaving der openbare orde en van de door de militaire autoriteiten afgekondigde maatregelen zoo noodig met geweld van wapens doorgezet zal worden. Voorts heeft Badoglio een dagorder uitgevaar digd, volgens welke de fascistische militie als „vrijwillige militie voor de veiligheid van den staat” als integreerend bestanddeel tot de weer» DE STRIJD IN HET OOSTEN. De correspondent van het A.N.P. te Berlijn meldt, dat pet zwaartepunt der bolsjewistische aanvallen tusschen Leningrad en Krymskaja nog steeds Orel is. De hevigheid van de bolsjewis tische aanvallen tusschen Bjelgorod en' deZee van Azof is Verzwakt, zoodat men nog slechts spreken kan over plaatselijke gevechtshandelin gen. In Duitsche militaire kringen neemt men aan, dat het verminderen van de aanvalskracht 'der bolsjewisten verband houdt met de ontzetten de verliezen welke zij in deze sectoren hebben geleden. Dr. TEll POORTEN OVER WINMZA. In een 'persconferentie te ’s-Gravenhage heeft’ dr. F. H. ter Poorten, prosector aan het patholo gisch anatomisch instituut van de Gem. Universi- teit te Amsterdam, een korte uiteenzetting ge geven van hetgeen hg bij zijn onderzoek te Winni za naar de doodsoorzaak der gevonden lijken heeft geconstateerd. Dr. Ter Poorten begon met te zeggen, dat aan de internationale commissie alleen was- opgedra gen de doodsoorzaak na te-gaan. In die commissie bestaande uit elf leden, zaten deskundigen uit Nederland, Vlaanderen, Frankrijk, Italië, Finland, Zweden. Slowakije, Kroatië, Bulgarije, Hongarije en Roemenië. Twee dagen is men te Winniza ge- w'eest en de lijken, die men ter schouwing kreeg, waren meest al sedert Mei ppgegraven. *De resul- ,t ten kwamen volledig overeen met hetgeen vroe ger door dr. Schrader uit Halle a. d. Saaie in zijn uitvoerig rapport was geconstateerd. De staaV van ontbinding maakte, dat men in hoöfdzaak uit den toestand van, het gebit, <jpn ouderdom der slachtoffers ongeveer kon vaststellen en daarbij bleek, dat het meerendeels mannen 'waren van hóogeren leeftijd. Zr' waren gekleed in boeren kleding. zoodat men mag concludeeren, dat het in hoofdzaak mannen uit de lagere standen zijn geweest. x Bij de mannen waren de handen op den rtig ge bonden. Ongeveer de helft had een schot in den nek, bij de anderen constateerde men twee a vier schoten. Er werden nog looden kogels in den éfchedel aangetroffen, waaruit bleek dat de man- ne met zwakke wapens waren neergeknald. Ook vond men bij velen den schedel verbrijzeld, waar uit viel te concludeeren, dat zij na het schot nog waren geslagen. Stom geweld was op de schedels toegepast, daar ook onderkaken waren vernield. Die slagen op den schedel waren bij het leven toe gebracht. De grond waarin de lijken waren begraven was een kleiachtige bodem en men heeft bij enkele lijken klei in den slokdarm aangetroffen, zoodat de slachtoffers dus nog moeten hebben geleefd, toen zij in de klei lagen. Er zijn ook enkele vrou wenlijken gevonden; daze waren geheel ontkleed. Men constateerde bij haar dezelfde verwondingen als' bij de mannen. RUSTIGE, AFWACHTENDE HOUDING TE BERLIJN. Buitenlandsche waarnemers hebben den indruk gekregen, dat de bevoegde Duitsche instanties tevoren door Rome van de komende belangrijke/ verandering op de hoogte waren gebracht en deze niet' via de radio hebben ontvangen. Overigens wordt geconstateerd hoe volkomen rustig de in stanties in de Duitsche hootdstad hun contact met de buitenlandsche kringen hebben gehand haafd. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft, dat wie Maandag in de gelegenheid was waar te nemen hoe de berichten uit Rome door de Duitsche openbare meening werden opgeno men, wel tot de conclusie is gekomen, dat de se- dert maanden door den vijand met alle middelen van terreur en propaganda gevoerde zenuwoorlog geen succes heeft gehad. Natuurlijk hebben de gebeurtenissen in Italië het Duitsche volk in meerderheid verrast, doch dit kon niets veranderen aan de door kalme vast beslotenheid gedragen zelfverzekerdheid, die ken merkend is voor de houding van het Duitsche volk tegenover de vraagstukken van dezen oor log. Het is de Duitsche openbare meening vol komen düidelijk, dat met het aftreden van Mus solini een nieuwe ontwikkeling is begonnen. Doch het Duttsche volk is dank zij de politieke scholing zoo gerijpt, dat het bonder overijld oor deel pleegt te staan tegenover', ontwikkelingen, die nog gaande zijn. Het verlangt ook niet, dat van bevoegde zijde een definitief oordeel over ontwikkelingen wordt gegeven, aleer deze ten volle gerijpt zijn. De Duitsche openbare meening neemt allereerst kennis van de feiten, die de eerste aanknoopingspunten geven voor deze nieu we ontwikkeling. Naast een oproep van den koning-keizer heeft maarschalk Badoglio, van wien men ook in Duitschland weet, dat hij als een der bekwaamste soldaten van zijn land geldt, in zijn proclamatie verklaard, dat de oorlog wordt voortgezet en tot uitdrukking gebracht, dat Italië trouw blijft aan het gegeven woord. Hiervan wordt door het Duit sche volk met voldoening kennis genomen; het voelt zich daarbij gedragen en dit is een es- sentieele en beslissende factor voor de houding van het Duitsche volk tegenover de gebeurtenis sen van het oogenblik: door het bewustzijn van zijn kracht en^de duidelijke vastbeslotenheid om den hem opgedrongen oorlog onder alle omstan digheden tot een zegevierend einde te voeren ITALIE’S BUITENLANDSCHE PÖLITIEK ROME, 27 Juli (D-.N.B.) Van bevoegde Itali aansche zijde werd heden verklaard: De regee- ringswisseling was geen revolutie en eveniAin een staatsgreep, zij was ’n grondwettelijke crisis, die grondwettelijk is opgelost. Op grond van de steinming, uitgebracht door den grooten fascis- tischen raad, had het hoofd der regeering bij den koning zijn ontslag ingediend. De koning nam op grond van het voorstel der groote meerderheid van den fascistischen raad grondwettelijke maat regelen ten aanzien van de overneming van het opperbevel over de weermacht en het opperste regeeringsgezag. De buitenlandsche politiek van Italië blijft on veranderd. Overeenkomstig den oproep van Ba doglio wordt de oorlog voortgezet. Italië houdt zijn gegeven woord. De buitenlandsche politieke koers Is door de gebeurtenissen niet beïnvloed. minder dan 238 millioen overteekend. STADSJEUGD ALS OOGSTHULP. Talrijke boeren, tuinders en landarbeiders kon den door bemiddeling van de Afdeeling „Land jeugd” van den Ijiederlandschen Landstand reeds aan een of meer vrijwillige hulpen bij den oogst of ter assistentie in de huishouding geholpen worden voor de drukste weken van het seizoen, welke en dat is een gelukkige omstandigheid ten deele met de groote vacanties samenval len. De belangstelling wan de zijde der jeugd tus schen 15 en 18 jaar is voor dezen vrijwilligen ar beidsinzet groot, zoodat nog aan heel wat platte landers hulp verschaft kan worden. Vorige jaren is er met deze hulp nog al „geliefhebberd”, waar door verschillende jongelui het werk op het land als één pretje beschouwden eh zich bepaalden tot het uithalen van kattekwaad en goed eten. Met de uitzending via de „Landjeugd” zal dit niet het geval zijn. Alleen jongens en meisjes, die de han den uit de mtiuwen willen steken, worden toege laten. Zij eten daarvoor mede wat de pot schaft en krijgen een zakgeld van 1.a 2.per week. Zij hebben zich te gedragen naar de regels ’van he^ huis en kunnen bij Ikheid of brutaliteit per eerste gelegenheid naar hujs gestuurd wor den. Uitsluitend gezonde jongens en meisjes wor den uitgezonden. Gedurende het verblijf op de boerderijen zijn ze tegen ongevallen verzekerd. Boeren, tuinders of landarbeiders, dier een of meer hulpen weilschen, kunnen zich rechtstreeks wenden tot de Afdeeling „Landjeugd” van den Nederlandschen Landstand, Kortenaerkade 10, tel. 11.64.08, Den Haag onder vermelding van het aantal jorfgens of meisjes, eventueel kerkelijke gezindheid, voor, wanneer en hoelang. Ook kunnen aanvragen ingediend worden bij de Provinciale Kantoren van den Landstand. Nader vernemen wij dat reeds vele boeren ge bruik gemaakt hebben van de hulp van deze jon gens en meisjes, toch zijn er nog talrijke in dén lande die blijkbaar nog niet weten van deze ge legenheid om helpers en helpsters te krijgen voor de zoowel voor den boer zelf als voor ons geheele - volk zoo belangrijke oogstwerkzaamheden. Daar om zij nog eens nadrykkelijk de aandacht op het bovenstaande gevestigd, waaraan nog kan wor den toegëimegd dat de boeren zich niet alleen aan het adres van den Landstand en alle pro- vincale kantoren doch ook bij alle buurtboeren- leiders kunnen vervoegen met aanvragen voor deze hulp zoowèl’persoonlijk, schriftelijk, tele grafisch als telefonisch. TABAKS- EN VERSNAPERINGENKAARTEN VOOR PATIËNTEN IN INRICHTINGEN. Patiënten ia ziekenhuizen en andere bijzondere instellingen ontvangen, evenals bij de vorige uit reiking van tabaks"- en versnaperingenkaarten, ook ditmaal deze kaarten reeds tijdens hun ver blijf in het ziekenhuis. De distributiediensten rei ken de^kaarten onder waarmerking van een bon yan het inlegvel en van een vakje der stamkaart aan de administratie van het ziekenhuis uit, die vervolgens de kaart aan den patiënt afgeeft. Deze regeling geldt ook, indien de patiënt in een andere gemeente woont dan die, waarin het ziekenhuis is gevestigd. Na ontslag uit het ziekenhuis kan men bij den distributiedienst de overige nieuw uitgereikte be scheiden in ontvangst nemen» waarbij men dus geen tabaks- of versnaperingenkaart ontvangt, wanneer een der bonnen K of L j.19, 219, 319 of 419 r&eds egp. jaerfe^oKe» ig VOfijgje», Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drflfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bjj vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek - K 2242 de Noordkust van Sicilië werden afgeslagen. Sterke vifandelijke door luchtstrijdkrachten ge steunde doorbraakaanvallen tegen den midden- sector van het Siciliaansche front strandden op de vastberaden afweer onzer troepen. Voor de Zuidkust van Sicilië beschadigden Duitsche gevechtsvliegtuigen bij nachtelijke aan vallen 6 transportschepen zwaar. 1 Amerikaansche vliegtuigformaties zijn giste renochtend het Duitsche gebied binnengevlogen. Door eskaders Duitsche jagers tot den strijd ge dwongen, wierpen zij» lukraak bommen op menige plaatsen, o.m. Kassei en verscheidene open land gemeenten. Er ontstonden eenige .verliezen onder de burgerbevolking en schade aan gebouwen. „On ze luchtverdedigingskrachten schoten 35 zware viermotorige Amerikaansche bommenwerpers neer. 7 eigen jagers gingen verloren. In den afgeloopen nacht zijn enkele vijandelijke storingsvliegtuigen over het N.W. en W. Duitsche gebied gevlogen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doelen in het gebied van Londen aan. Een maand in een weersport- kamp, dat is ie‘s, waar elke flinke jongen na£ar verlangt. Ochtendgymnastiek te midden del bergen, tochten in de omge ving, veldspelen tezamen met jon gens uit Denemarken, Vlaanderen, Wallonië, Noorwegen en Duitsch land, kaartlezen en met het kom pas werken, dat zijn allemaal din gen, waar je een jongen van Jan de Wit voor kunt vinden. Deelname aan een weersport- kamp kost geen cent, je werk gever moet je vrij geven en je loon doorbetalen, ook de scholen moe ten hiervoor vrijgeven. De maand in het weersportkamp mag niet van je gewone vacantie worden afgetrokken. Vraag bet de jongens, die er. al geweest zijn, hoe het ze bevallen is. Laat Jan Salie maar thuis blijven, meld je nog vandaag bij een der volgende aanmeldings- bureaux Noord-Holland: Spaarne 94, Haarlem; Zuid-Holland: Eendrachtsweg 35, Rotterdam; Amsterdam: Willemsparkweg 186, Amsterdam; Den Haag: Soendastraat 25; ’t Sticht: Lucas Bolwerk 8, Utrecht Gelre: Eusebiusbuitensingel 3, Arnhem; Brabant: Keizersgracht 9, Eindhoven; Zeeland: Turf kade 17, Goes; Limburg: Vrijthof «5, Maastricht; Twente-SallandDrienerstraat 6, Hengelo-O.; Drente: Rolderstraat 45, Assen; Friesland: Emmakade 48, Leeuwarden; Groningen: Groote Markt 24, Gro ningen. Italië gaat voort op den ingeslagen weg en de gebeurtenisen in den grooten fascistischen raad hebben uitsluitend betrekking op de binnenland- sche politiek. De afgetreden minister-president blijft als rid der der Orde van Annunziata de hem toekomen de rechten genieten. Wegens verkeerde gegevens over arrestaties is het Romeinsche avondblad „Tribuna” gisteren in beslag genomen» Omtrent het voortbestaan van de fascistische partij is geen officieel besluit beschikbaar. De monstraties in den nacht van Zondag tegen in signes en zetels van de fascistische partij werden gekenmerkt als onbeteekenende uitspattingen, die reeds volkomen onderdrukt zijn. In alle Ita liaansche steden heerschen volmaakte rust en orde. Het leven neemt weer zijn normalen gang. In het huidige beslissende .oogenblik van den Ita- liaanschen afweerstrijd tégen den opdringenden vijand worden conflicten of revanchemaatregelen tegen *het verleden als onwaardig van de hand gewezen. Het gansche Italiaansche volk staat als een man achter den koning in diepste verknochtheid met den Italiaanschen bodem en kent slechts één paroolkoning en vaderland. Het gansche volk wil zich, als één man volledig geven om het va derland te redden. De hervatting van het gecen sureerde telefoonverkeer is op komst. De ver- eischte samenwerking van alle officieele instan ties met de pers is toegezegd. Er worden geen nieuwe couranten toegelaten. Nadat met de thans geldende bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder landen de leden van alle troepenonderdeelen der voormalige Nederlandsche weermacht en van alle van deze in de jaren 1939 en 1940 gevormde formaties opgeroepen zijn tot melding en te rugvoering in krijgsgevangenschap, wordt hiermede een laatste oproeping tot aanmelding uit gevaardigd aan al die personen, die zich wegens onbekendheid met hun juiste vredesonderdeel of op grond van redenen van gezondheid of beroep of ingevolge andere feiteljjke verhindering niet gemeld hebben. Deze personen moeten zich in het Wehrmachtslager, Amersfoort, Zonnebloemstraat, tusschen 8 en 12 uur melden als volgt degenen die geboren zijn in 19241915 degenen die geboren zijn in 19241915 degenen die geboren zijn in 19141904 degenen die geboren zijn in 19141904 Er wordt nogmaals de nadruk op gelegd, dat ook diegenen, die van terugvoering in krijgs- r O Tl rTAV» ook o T-4 Trv’ilA’Aninl .1 F rri V* zx»» wz> v» z» zv DUITSCH COMMENTAAR. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. bespreekt zoowel de Italiaansche verklaring als die van Churchill en wijst er in het bijzonder op, dé"* de buitenlandsche politiek van Italië niet door de regeeringswijziging getroffen wordt ,en dat Italië trouw aan zijn gegeven woord, op den eens Ingeslagen weg voort zal gaan en den oorlóg zal voortzetten. Dit beschouwt men in Duitsche poli tieke kringen als een nieuwe bevestiging van de proclamatie van 25 Juli, De verklaring is boven dien een antwoord op Churchill’s jongste rede. De Britsche minister-president denkt dat het Itali aansche volk verslagen is 'en derhalve met cyni sche verachting behandeld' kan worden. Zijn uit latingen „men'dient Italië een beetje in zijn eigen vet gaar te laten smoren” getuigt van een hou ding, dip geen twijfel laat bestaan over de behan deling, die Churchill het Italiaansche volk heeft toegedacht. De op chantage gelijkende eisch van Churchill, dat Italië zich als opbouwende factor zelf uitschakelt en tot een willoos werktuig van de Anglo-Amerikanen wordt, met het daaraan verbonden dreigement, dat het in het tegenover gestelde geval met de meest barbaarsche midde len der oorlogvoering mishandeld zal worden, kan niet treffender beantwoora worden dan met de verklaring van toonaangevende Italiaansche zijde, dat het geheele volk als één man bereid is alles in ■den strijd te werpen woor de redding van het va derland. x Overigens verdient de waarschuwing van Chur chill voor een onderschatting van het weerstands vermogen en de militaire kiacht van Duitschland, dat hij vijand no. 1 der geallieerden noemde, daar om eenige aandacht, omdat üi Engeland en de Vereen. Staten uit de gebeurtenissen in Italië voorbarige conclusies zijn getrokken! Het door toejuichingen vasn het Lagerhuis ver gezeld gaande pleidooi van Churchill voor, voort zetting van de luchtterreur, wordt te Berlijn voor kennisgeving aangenomen met de verklaring, dat de hierin tot uiting komende vernietigingswil den geest van verzet van de voor d^ vrijheid van Eu- ropa strijdende volken alleen maar kan aanwak keren. Als belangwekkende bekentenis wordt voorts te Berlijn ook beschouwd de verklaring van Churchill, dat de militaire vernietiging van Italië een geweldigen prijs aan bloed zou eischen. De er varing, die de Anglo-Amerikanen bij de invasie op Sicilië hebben kunnen opdoen, maakt inderdaad den wensch van den Britschen minister-president om zich van het Italiaansche vasteland op éen andere wijze dan langs militaire^ weg meester te maken, zeer begrijpelijk. Dezé illusie is hem door de jongste Italiaansche verklaring wel ont- i nomen. DE FASCISTISCHE PARTIJ ONTBONDEN. Stefani meldt o.a. Gisteren heeft de nieuwe ministerraad, na den eed van trouw te hebben afgelegd, zijn eerste zitting gehouden, onder voorzitterschap van maarschalk Badoglio, Met het oog op den nieuwen toestand, die in het poli tieke leven van het land is ontstaan, is in de eerste plaats last gegeven tot ontbinding van de fascistische partij. Er zijn maatregelen genomen dat de aan deze partij verbonden instellingen me: betrekking tot de opvoeding en de sport zullen kunnen blijven functionneeren. CHURCHILL OVER ITALIË. Churchill heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de regeeringswijziging in Italië. Hij gaf uiting aan zijn voldoening over den „val” van Mussolini en verklaarde voorts, dat de nieuwe re geering zich nog niet met de geallieerden in ver binding heeft gesteld. Derhalve zal de lawine van, vuur en staal op alle doelen van militaire beteeke- nis in geheel Italië tot het maximum worden voortgezet. Men wil echte- niet de mogelijkheid uitsluiten om met de Italiaansche natie tot een algemeen accoord te komen, doch men dient de Italianen „éen beetje in hun eigen vet te laten gaar smoren en het vuur tot bet uiterste aan te wakkeren, om het proces te verhaasten, totdat men van hun regeering of van diegene, die het noodigé gezag heeft, de absoluut noodzakelijke voorwaarden voor de voortzetting van den oorlog tegen‘Duitschland krijgt. Churchill eischte vervol gens nogmaals de volledige capitulatie van Italië, noemde Duitschland den eersten vijand der gealli eerden en verklaarde, dat Engeland, wat betreft Italië, ih zeer nauwe overeenstemming met de Vereen. Staten zal handelen, terwijl men de Sovjet-unie op de hoogte houdt. Nadat de Britsche minister-president opnieuw een pleidooi had gehouden voor het voortzetten van den luchtterreur tegen de Duitsche steden en een bezwerende formule had gelanceerd voor de weer stijgende duikbootsuccessen, verklaarde hij, dat de taak, die den geallieerden wacht, nog ge weldig groot is, te meer, daar de Duitsche volks kracht zich steeds meer concentreert.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1