Hevige vijandelijke aanvallen aan Mioesfront mislukt Op het hoogtepunt van den beslissingsstrijd. Verblijfflverbod voor Overijssel, Gelderland, Drenthe, Groningen en Friesland Vrijdag 6 Aug. 1943 BOLSWARDER EDITIE No. 31 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND Koloniale Reserve moet zich melden WEERMACHTSBERICHT 5 I 1 II GESLAAGDE DUITSCHE MANOEUVRE. Aanmelden: Koningslaan 9, Utrecht. --xljir XFr^i^t^ufter/StaBf— Pa* sè Voor Nederlandsche jongens en mannen van 16 jaar en ouder, aldaar niet hun vaste woonplaats hebbend WESTERGOO i De laatste week in het weersportkamp worden de proeven af- TJ T w x TT T x i r ROODE-KRUISTELEGRAMMENNAAR NED.-INDIE GAAN NIET MEER DOOR. Woensdagmorgen ontving het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis van het Comité International de la Croix-Rouge te Genève het teleurstellende bericht, dat sinds eenigen tijd het telegrafisch verkeer van het Nederlandsche Roo de Kruis met Nederlandsch-Indië is stopgezet. Zij, wier telegrammen nog niet zijn doorgezon den van Genève uit, zullen zoo spoedig mogelijk hun gestorte gelden terugontvangen per giro. Op grond van de op 2 April bekend gemaakte mededeeling van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Neder landsche weermacht, worden by deze, op Dinsdag 10 Augustus, tusschen 8 en 12 uur, voor melding in het Wehrmachtlager te Amersfoort, Zonne- bloemstraet, opgeroepen het geheele militaire per soneel (officieren inbegrepen) van de koloniale reserve, voor zoover het in Mei 1940 in werkeljjken militairen dienst was, alsmede alle militairen van het Nederlandsch-Indische leger, die zich om een of andere reden in Mei 1940 in Nederland ophielden. By de melding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart met in legvel en, voor zoover mogeljjk, militaire identi teitspapieren. Overigens wordt verwezen naar de reeds eerder in de dagbladen bekend gemaakte mededeelingen van den Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder landen betreffende terugvoering in krijgsgevan genschap. gesti igung van het arbeidsbureau 100 cent 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. Bureau: Firma A J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87920 Advertentieprijs: 1 toj 10 mm. elke m.m. meer De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, w.g. RAUTER. SS-Obergruppenführer und General der Polizei. een zware vuurproef. Het gaat om het hoogste: of Europa door een voor onze begrippen en gedachtenwereld geesteloos Amerikanisme ontzield zal 'worden of door het bolsjewisme, dat volken en persoonlijkheden ver moordt, zal worden vernietigd, kortom, slechts de keuze tusschen de door Joden bestuurde centra in Moskou of Washington heeft, of dat dit Europa als de voornaamste cultuurdrager der geheele menschheid zijn weg van vele duizenden jaren zal vervolgen. Wjj weten, dat ons geen enkel verwijt kan wor den gedaan, dat wij iets anders willen dan ons recht en onze volksche vrijheid, zooals ons bloed ons die als lot heeft toebedeeid. Wij willen geen volk ter wereld dwang opleggen en denken er al lerminst aan, de rest van de wereld onze eigen levensvormen op te dringen. En wjj weten ook dit: de vuurproef, die ons ge zonnen is, kan niet zwaar genoeg zijn. Want na deze vuurproef wacht ons de belangrijkste taak, dl- den menschen gegeven kan zijn, n.l. voorbeeld en niet dwang te zijn voor een volgens de natuur lijke beginselen welgeordend gemeenschapsleven, waarin in plaats van de leuze der menschelijke vrijheid, die voor elk misbruik geschikt is, catego rische imperatief van de verantwoordelijkheid zal staan, en in plaats van de leuze der gelijkheid, die de deur opent voor de wildste kapitalistische uit buiting, categorische imperatief van de getoonde prestatie. Tegenover deze groote taak kan een beproeving niet hard genoeg zijn, want het Lot heeft ter ver vulling dezer groote taken evenzeer den hardsten als ook offervaardigsten menseb noodig. Wanneer deze oorlog voorbij zal zijn, zullen de volken van Europa, die den strijd doorstaan hebben, het on- Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De Engelschen melden vandaag dat Catania is ingenomen. Maar dit bericht, aldus Berlijnsche militaire kringen, hinkt achter de gebeurtenissen aan. In werkelijkheid is den Doitschen formaties op Sicilië een groote schijnmanoeuvre gelukt, want sinds geruimen tijd was er voor Catania slechts een beschermende sluier gelegd, die tot taak had den vijand op een dwaalspoor te brengen ten aanzien van de sterkte en vuurkracht van de camouflage-linie aldaar. Deze taak is volkomen geslaagd, zoodat de hoofdgevechtslinie van de Duitschers nu zoo verloopt, dat de vijand opnieuw met nog sterkere strijdkrachten moet aantreden om den strijd hier te kunneïi aanvaarden. door de Westelijke mogendheden. Stalin begrijpt volkomen de juistheid van de stelling, omdat 't Duitsche volk nog slechts in den levensvorm van het nationaal-socialisme bereid is, zijn bijdrage voor het avondland te leveren. Ik twijfel er niet aan, of Stalin houdt, naast het Poolsche en het zoogenaamde Duitsche bolsjewistische comité, ook voor alle andere Europeesche staten zijn pétentregeering in zijn zak gereed. Zoo zal het lot van Italië voor den eerstkomen- den tijd een toetssteen voor Engeland en Ameri ka worden, voor hun ware bedoelingen, capacitei ten en mogelijkheden en voor het z.g. gemeen schappelijke doel van onze vijanden. Ik ben er zeker van, dat het Lot deze vuurproef van histo rische beteekenis in de huidige wereldworsteling gebracht heeft, om op onverbiddelijke vnjze te de- monstreeren, dat onfte vijandèn bij het maken van hun plannen en bij hun handelen vergezeld gaan van dien vloek der slechte daad, die, voorttelend, slechts kwaad kan baren. Van dit gezichtspunt geldt deze roep van het noodlot ook voor de Ne derlanders. Ik kon in het begin van de afgeloopen week constateeren, dat zoo menig Nederlander en Ne derlandsche, die tevoren met een grimmig ontoe gankelijk gezicat rondliepen, meenden vroolijk de wereld in te kunnen kijken. Na den triestigen voorzomer heeft blijkbaar het Italiaansche kli maat in dit land zijn intocht gedaan. Ons hindert dat niet. Wij weten uit onze eigen geschiedenis, dat de geesteljjk-politieke ontwikkelingsweg van een volk, langdurig, moeilijk en vol wisselingen is. Ik heb er,niets tegen, als eenige Nederlanders, zij het ook op volkomen onjuiste gronden, mee nen een tijdlang vroolijk te kunnen zijn. Hoog stens gevoel ik thans reeds een zeker ineaelijden dat dezen menschen vroeger of later een des te grooter ontsteltenis, ja misschien zelfs een hell- looze ontzetting beschoren zal zijn. Daden van anarchie. Iets anders is het, als eenigen van meening zijn, dat nu de tijd gekomen is om met een opmerke lijke wreedheid gewelddaden te plegen. Gevallen van allerbruutste moorden doen zich voor. Dit heeft niets meer uitstaande met een, zij het ook volkomen misleide, vaderlandslievende houding. Het is ook slechts de uiting van een schandelijke gezindheid, als de levensmiddelenbonnen, die door roofovervallen in handen van deze misdadigers komen, voor duur geld verkocht worden en daar door bovendien de tot het uiterste belaste levens- middelenrantsoeneering voor het Nederlandsche volk in het grootste gevaar wordt gebracht. En onder welke categorie van menschelijke gevoelens fhoet het niet op zichzelf staande geval worden gebracht, dat joden, die gemeend hebben zich aan het transport te kunnen onttrekken, en ergens in het land zijn ondergedoken, na eenigen tijd, als zij blijkbaar uitgeplunderd waren in ruil voor het noodzakelijkste levensonderhoud, vermoord en in papier gewikkeld in een sloot worden gevonden? Dat is zuivere anarchie, die hier in dit land plaats grijpt onder invloed van de in de kringen van verzet steeds meer terrein winnende commu nistische belhamels. Ik heb alle orders gegeven om deze verschijnselen te onderdrukken met de hard heid, die‘in overeenstemming is met de ruwheid van deze misdaden. Als bij deze maatregelen Nederlandsche burgers worden betrokken en zich moeilijkheden en be perkingen van bijzonderen aard moeten laten wel gevallen, hebben zij de schuld daarvoor alleen en uitsluitend te zoeken bij deze uitbarstingen van een anarchistische geesteshouding van enkele misdadigers en bij de evenzeer misdadige ver draagzaamheid, althans onverschilligheid in hun eigen kringen. Hierover moet echter niemand in twijfel verkeeren: tegenover dit anarchistische streven zulle" wij niet slechts den onverbiddelij ker inzet van ons uitvoerend gezag stellen, maar, indien het noodig is, ook de revolutionnaire kracht var onze nationaal-socialistische gemeenschap. Wjj staan in gelegd voor het H.J.-prestatie-insigne en Het H.J.-schiet-insigne. Meer dan de helft der deelnemers heeft een van beide insignes behaald. Wel een bewijs, dat de jongens met volle aandacht den dienst hebben gevolgd. Elke maand zullen nieuwe jongens de kampen bevolken. ZWARE DUITSCHE LUCHTAANVAL OP PALERMO. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 5 Augustus. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De bolsjewisten zetten gisteren aan het Mioes- front met sterke infanteriestrijdkrachten en tal rijke tanks tegen de nieuw veroverde Duitsche stellingen ten Noorden van Koeibisjewo heftige tegenaanvallen in, die echter met zware verliezen voor den vijand mislukten. Ook aan den middenloop van den Donetz ble ven de aanvallen der bolsjewisten zonder succes. In het gebied van Bjelgorod duren de zware en afwisselende afweergevechten voort. Ii den bocht bij Orel werd in het kader der frontverkorting de sedert langen tijd voorgeno men ontruiming van de stad Orel in de nacht van 4 op 5 Augustus, door den vijand niet gehinderd, uitgevoerd. Alle voorraden werden volgens de plannen weggevoerd, de voor den oorlog belang rijke installatie, werden totaal vernield. Ten Zuiden van het Ladogameer stortten zwa re aanvallen der bolsjewisten voor onze linies in een. Gisteren werden aan het Oostelijk front 123 vijandelijke anks stukgeschoten. i Eskaders gevechtsvliegtuigen, duikbommenwer pers en slagvjiegtuigen brachten aan de brand punten van den afweerstrijd, vooral in het gebied van Bjelgorod en Orel den vijand zware slagen toe. In luchtgevechten werden gisteren 161 bolsje wistische vliegtuigen neergeschoten, 7 eigen (vliegtuigen keerden niet terug. Bij de in de afgeloopen weken in het achter- waartsche gebied van het Oostelijk front gelever de gevechten tegen bolsjewistische benden hebben zich vooral Hongaarsche troepen dapper geweerd, die in zelfstandige ondernemingen of te samen met formaties van het leger en de Waffen-SS in den strijcfr'verden geworpen. Op. Sicilië probeerden Amerikaansche troepen ook gisteren door den centralen frontsector heen te breken. Na hevige, met groote verbittering ge voerde gevechten, stortten alle aanvallen met ge voelige verliezen voor den vijand ineen. Een krach tige formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen viel de druk bezette hayen van Palermo aan. Be halve talrijke zware bomtreffers op de haven installaties, werden 2 koopvaardijschepen met een gezamenljjken inhoud van 13000 b.r.t. en een tor pedojager Jn den grond, geboord. Een lichte krui ser, 3 torpedojagers e 8 vrachtschepen werden beschadigd. 23 vijandelijke vliegtuigen werden boven Sicilië en het Italiaansche kustgebied neer geschoten. In den afgeloopen nacht drongen enkele vijan delijke stbringsvliegtuigen het Westelijke Rijks gebied binnen. Door enkele neergeworpen bom men ontstond onbeteek. nende schade. Bewakings- strijdkrachten der marine en de luchtdoelartillerie der marine schoten boven het West-Europeesche kustgebied 10 vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsche motortorpedobooten boorden voor de Engelsche Oostkust in den afgeloopen nacht een Britsche mijnenveger in den grond. Hoogtepunt van den beslissingsstrijd. Wij staan op 't hoogtepunt van den beslissings strijd. Op dit oogenblik vindt bij een onzer mede strijders de wisseling plaats van het systeem, dat als eerste den strijd tegen de on-Europeesche wan orde, in het leven geroepen door het dictaat van Versailles, heeft aanvaard. Het is duidelijk:'in een oogenblik, waarin alle krachten van een volk tot het uiterste en het laatste noodig zijn, kan slechts de meest volkomen concentratie van alle levende krachten van een volk succes beloven. Het kan zijn, dat de gebeurtenissen in Italië in den zin van een dergelijke concentratie der conservatieve en autoritaire krachten bedoeld zijn. Voor ons be- teekent het werk van Mussolini de eerste oproep van een evenzeer scheppenden als strijdbaren wil tot een nieuw Europa. Tegen een geestelijk en moreel afstervende wereld en tegen den worgen den greep van het communisme. Ik ben er zeker van, dat het volk der Italianen in de eindfaze der worsteling om het behoud en de vernieuwing van het avondland in onze gelederen zal mar- cheeren. De ontwikkeling der dingen in en om Italië is een der zwaarste en daarom belangrijkste vuur proeven van deze worsteling, voor het Italiaan sche volk in de eerste plaats, maar evenzeer voor onze vijanden en voor onszelf. Eén man heeft in zijn menschelijke kwaliteiten bij deze vuurproef in smadelijke jammerlijkheid reeds gefaald: Winston Kjhurchill. Het is in overeenstemming met zijn cynisme, dat nog slechts verachting en walging wekt, als hij thans verklaart: ,Wg zullen de Ita lianen in hun eigen vet gaar laten smoren en het vuur daarvoor door onze luchtmacht nog wat laten opstoken”. Ik kan u zelfs nog verraden, hoe het bevel van dezen man aan de Britsche cultuur- vernietigende luchtmacht luidt; „Voorwaarts, Christelijke soldaten, laat uw brisant- en brand bommen vallen op de hoofden der moeders en kjn- deren van het Christelijke Italiaansche volk”. De „vrije Duitsche” regeerlng te Moskou. Wellicht is ook het doel, dat volgens den nor malen loop der dingen verwacht kan worden, in het cynisme van dezen man begrepen. Want het w#r lien van dit autoritaire regime zal nooit te rugleiden tot de huichelachtige democratie van een reeds lang overwonnen en reactionnaire gees teshouding, hetzij liberalisme, hetzij politiek con- fessionalisme, maar het zou in steeds nieuwe gol ven- -an vernietiging slechts kunnen uitloopen op het anarchisme als wegbereider van het bolsje- w'sme. Eén man ziet zijn raad in onvermijdelijke consequentheid rijpen bij iedere vermeende over winning der Westelijke mogendheden: Stalin. En ,hij bereidt den oogst, waarop hij hoopt, conse quent voor. De Poolsche emigranten schrjnregee- ring heeft hij ten val gebracht, om in Moskou een bevrijdingscomité te vestigen. Hij heeft hetzelfde plan met de Joegoslavische schijnregeering en Litwinof heeft de mededeeling gedaan van de aanspraak der bolsjewisten op den Balkan tot aan de Adriatische Zee. En thans heeft Stalin niet tegenover ons, Want ons laat het volkomen koud, maar tegenover zijn Engel sche en Amerikaansche bondgenooten niet geaar zeld, een zoogenaamde vrije Duitsche regeering in Moskou uit te roepen. In werkelijkheid is dat na tuurlijk slechts een kliek van een paar joden en emigranten, die thans op geen enkele wjjze er aanspraak op mogen maken zich Duitschers te noemen. Maar daarop komt het-den bolsjewisten immers in de laatste plaats aan. Des te grooter is de ontsteltenis in het Engelsche en het Ameri kaansche kamp. Minister Huil kon, toen men hem vroeg naar deze demonstratie van den bolsjewisti- schen bondgenoot, geen woorden vinden en de Amerikaansche pers geeft te kennen, dat Stalin klaarblijkelijk niet bereid is een afspraak betref fende Europa te maken of zich te houden aan een belofte der Westelijke mogendheden. De Engelschen en Amerikanen krjjgen al last van hun zenuwen, als zij in den oproep van dit emigranten-comité bij de gratie van Stalin lezen, dat bet Duitsche volk een machtig en sterk, maar natuurlijk bolsjewistisch Duitschland wordt be loofd. Waar blijven dan de ontwapening en de machtberooving? Het begint nu in deze breinen door te dringen, dat de ontbinding der Komintern een grap was en dat het doel der Sovjet-politiek een by de Sovjet-Unie aangesloten Laden-Duitschland is, d.w.z. de schepping van een reusachtig Euro- peesch-Aziatisch Sovjetblok als uitgangsbasis voor de bolsjewisee ring van de geheele wereld, tot welken wanhoopsstap Stalin het Duitsche volk dan in staat acht, wanneer het zich verraden zou achten door den arglistjgen aanval in den rug uitwischbare bewustzijn in zich dragen, dat geen macht op deze aarde het fundament van hun be staan, de helderheid hunner doelstellingen en de kracht van hun willen kan schokken. Daarom zijn wij ook in deze situatie zoo kalm. Wij voelen ons als het werktuig van het Lot, dat aan de wereld den avondlandschen geest heeft ge schonken en schenkt in zijn grootsche verschijn selen van de oudheid, de geloovige middeleeuwen, het levensnabije humanisme, de geestbevrjjdende ontdekkingen en uitvinding van den modernen tijd en als bekroning het op de volksche verant woordelijkheid berustende nationaal-socialisme. Ons kan niets gebeuren, want er zou ons slechts één ding kunnen wedervaren, dat wij niet zouden vermogen te verdragen, n.l. ’t prijsgeven en verloo chenen onzer nationaal-socialistische beginselen. Daarvoor echter zijn wjj bereid te allen tijde ons leven in de waagschaal te stellen en niemand is van zins nog één ademtocht te doen, tenzij *18 nationaal-socialist. Zoo brengt ons de ernst van dit oogenblik bij een. Nog nooit hebben wij, Duitsche en Nederland sche nationaal-socialisten, ons zoo één gevoeld als op dit moment. In deze gemeenschap zijn jelui, mannen van de Landwacht Nederland, door jelui eed onze lot gezellen geworden. Wij noemen jelui daarom onze kameraden. Kameraden, ons verbindt van nu af aan een onverbrekelijke band van trouw aan den Führer en geloof aan onze gemeenschappelijke overwinning. De Führer echter roept ons toe: „Het onwrikbare geloof aan het succes en aan onze gemeenschappelijke toekomst zal geen te leurstelling beleven, de overwinning zal ons zijn Heil onzen Führer BEKENDMAKING. De Dienststelle van den Wehrmachtbefehls haber in Nederland maakt bekend: Een aantal Nederlandsche onderdanen is we gens begunstiging van den vijand en spionna- ge door een krijgsraad ter dood veroordeeld moeten worden. Het vonnis is na onderzoek van de gratiekwestie met den kogel aan de volgende personen voltrokken: Johan van Hattem, ingenieur, geboren 7. 5. 1914 te Soerabaja; Johannes Willem van Pien- broek, stud.-ingenieur, geboren 4. 8. 1917 te Middelburg; Cornells „Cees” Wegerif, gloren 20. 12. 1919 te Dordrecht; Willem van Hattem, ingenieur, geboren 6. 8. 1916 te Soerabaja; Ro bert Blaauw, itudent in de rechten, geboren 6. 2. 1917 te Rotterdam; Kars Lucas Kamp, in genieur, geboren 15, 12. 1912 te Valparaiso; Werner Heinrich van Doórninck, ingenieur, ge boren 27, 11. 1914 te Kruiningen; Gerard Abraham Tuyl, controleur, geboren 27. 5. 1908 te Alkmaar; Willem Hendrik Emil van den Borch tot Verwolde, geboren 17. 5. 1910 te Gorssel; Friedrich Alexander van Oven, doctor in de economie, geboren 3. 1. 1914- te Den Haag; Jan Stenger, inspecteur spoorwegver keer, geboren 10. 1. 1911 L Amsterdam; Adolf Snijders, geboren 14. 1. 1920 te Amsterdam; Willem Koimans, volontair, geboren 2. 3. 1923 te De Steeg; Jacob Strobos, geboren 26. 1.1920 te Amsterdam; Franciscus Jacobus Brejart, luitenant, beroepsmilitair, geboren 1. 2. 1917 te Breda; Cornells Willem Sturm, blikslager, geboren 16. 10, 1909 te Westkapelle; Jacob Brasser, timmerman, geboren 11. 3. 1915 te Middelburg; Gerard de Pajghter, timmerman, geboren 11, 3. 1915 te Middelburg; Bartholo meus Marinus Christoph Braat, luit, ter zee 2e klasse, geboren 25. 6. 1912 te Samarinda; Johan Jacob Diederik ten Bosch, luitenant, be roepsmilitair, geboren 8.10. 1914 te Den Haag. ARTIKEL 3. - 1) Hjj die in strijd handelt met de bepalingen der artikelen 1 en 2, dan wel deze tracht te ontduiken, wordt, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden of met een dezer straffen. Ultlokkers, medeplegers en medeplichtigen worden als daders ge straft; 2) Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspolizei blijft onaangetast. ARTIKEL 4. Deze beschikking treedt ir werking op den dag harer afkondiging in de pers. ’s-Gravenhage 4 Augustus 1943. i leend, daar de voedingspositie in Nederland zulks niet toelaat. Gemeente- en politie-autoriteiten als ook de bevolking zelf moeten in hun eigen belang medewerken aan het onschadelijk maken van deze terroristen. Vrjj groote afdeelingen van de Duitsche ©rd- nungspolizei en de instanties van dez Nederland sche politie hebben opdracht gekregen de uitvoe ring van deze beschikking terstond te controlee- ren. De bureaux van den Beauftragte van den Rrjks- commissaris in de afzonderlijke provincies wor den gemachtigd om in bijzonder dringende geval len waarbij slechtr sprake kan zijn van belang rijke beroeps- of zakenreizen van enkelen uit» zonderingsvergunningen te verstrekken. De genomen maatregel zal zoo lang gehand haafd blijven als de terreuraanslagen duren. Zou den in de andere provinciën van Nederland derge lijke verschijnselen zich voordoen, dan zou ook in die provinciën op dezelfde wjjze worden ópge- treden. DRAAGT PERSOONSBEWIJS EN BESCHEINIGUNG STEEDS BIJ U Beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer. Met het oog op de heerschende toestanden, wordt de bevolking in de bezette Nederlandsche gebieden nogmaals gewezen op den bestaanden plicht, dat alle personen boven 15 jaar voortdurend hun persoonsbewijs bu zich moeten hebben. Ook wordt den jongemannen geboren in de ja ren 1924, 1923 en 1922, voor zoover zij van den arbeidsinzet zijn vrijgesteld, aangeraden de des betreffende Bescheinig 1 voortdurend by zich te dragen. Hetzelfde geldt voor studenten, die de loyaliteitsverklaring getee- kend en van hun universitelt toestemming ge kregen hebben om verder te studeeren. Bovendien moeten de vrijgestelde krijgsgevan genen de door den Wehrmachtbefehlshaber Nie.- derlande uitgereikte „Rückstellungsbescheinigung” steeds bij zich dragen. Der Höhere SS- und Polizeiführer R a u t e r, SS-Obergruppenführer und General der 'Polizei. In de maand Juli van dit jaar hebben er in de vjjf vorengenoemde provinciën eenige overvallen plaats gehad op distributiebureaux resp. op trans porten van levensmiddelenbonnen van de distribu tiekantoren naar de plaatsen van uitreiking. De incidenten werden verwekt door elementen uit de groote steden, die niet thuis hoorden in de stre ken, waar de misdrijven werden gepleegd. Met pistolen gewapende bandieten overvielen derge- Ijjke transporten en beroofden ze. Bovendien heb ben voornamelijk communistische elementen uit de groote steden in deze provinciën een aantal po gingen tot moord gedaan en moorden bedreven, waarvan burgemeesters, leiders van distributie kantoren en ambtenaren van de Nederlandsche politie het slachtoffer zijn geworden. Deze com munistisch besmette elementen probeeren hun roofdaden ook nog te omgeven met een nationa- listischen mantel, aan den anderen kant echter verknopen zij de geroofde levensmiddelenbonnen tegen ongehoorde sluikhandelsprijzen, drijven daarmede een levendigen handel en verrijken zich Terwille van persoonlijke voordeelen schrikken zij daarbij voor moorden niet terug. De Höhere SS- und Polizeiführer heeft reeds sinds dagen politie-regimenten opgeroepen, die stelselmatig de vorengenoemde provinciën door zoeken. Een vrij groot aantal gewapende bandie ten kon daarbij worefen gegrepen. Een aantal per sonen, dat zich door de vlucht aan de arrestatie wilde onttrekken, werd daarbij doodgeschoten. Ten einde de in deze landelijke provinciën thuis- behoorende bevolking tegen deze terroristen in bescherming te remen en ten einde represaille maatregelen van de bezettende overheid tegen de in deze provinciën thuisbehoorende bevolking te vermijden, heeft de commissaris-generaal voor de veiligheid zich genoodzaakt gezien bovenstaande beschikking af te kondigen. Door deze beschik king wordt het groote aantal der mannelijke Ne derlanders boven de 16 jaar, die in die provinciën niet thuis hoi -en en zich daar tijdens de zomer maanden ophouden gedwongen om binnen vjjf da ger tijds deze gebieden te verlaten. De Commissaris-generaal voor de veiligheid heeft tevens een beschikking afgekondigd voor het Directoraat-generaal van de Nederlandsche politie, volgens welke voortaan transporten le vensmiddelenbonnen van de distributiekantoren naar de plaatsen van uitreiking van deze kanto ren slechts mogen plaats hebben onder een dien overeenkomstige bescherming van de politie. Voorts is aan den leider van den centralen distri- butiedienst opgedragen het aantal plaatsen van uitreiking dezer distributiekantoren zoo te ver minderen, dat de Nederlandsche politie een doel treffende politioneele bescherming kan verleenen. De Commissaris-generaal voor financiën en economie heeft voorts bepaald, dat aan een ge meente, waar de distributiebescheiden zijn ont vreemd, in de daaropvolgende maand geen ver vanging voor gereide kaarten kan worden yer» DE TEXTIELKAART VOOR KINDEREN VAN 1 TOT 3 JAAR. Ten behoeve van kinderen, die na 18 Juni 1948 den leeftijd van één jaar bereikt hebben, reiken de distributiediensten op of na den datum van voltooiing van het eerste levensjaar dier kinderen textielkaarten V 515 (100 punten), bestemd voor kinderen van 1 tot 3 jaar. Hiertoe dient de textielkaart V 615 welke bestemd is voor kinderen tot den leeftijd van een jaar, ingeleverd te woe» den, terwijl de stamkaart van het kind getoond moet worden. By uitreiking van de textielkaart 515 zullen de diensten iyjt VAkje E Ui vep «te stamW REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS BIJ DE BE-EEDIGING VAN EEN NIEUWE EENHEID VAN DE NEDERLANDSCHE LANDWACHT. In een kazerne te Weert is Zondagmorgen een nieuwe eenheid van de Nederlandsche Landwacht cp den Führer beëedigd. De plechtigheid werd bij gewoond door den Rijkscommissaris, rjjksminister Seyss Inquart, den höheren SS-und Polizeiführer SS-Obergruppenführer Rauter en door Mussert, die tevens het woord tot de mannen richtten, Mussert schetste den strijd op leven en dood dien Europa voor zijn bestaan heeft te voeren en constateerde, dat de verdediging van één vader land niet meei mogelijk is zooals de Meidagen van 1940 hebben aangetoond. Het komt thans der halve aan op de gemeenschappelijke verdediging van ons continent, waarin Duitschland ons voor gaat. De manschappen der Nederlandsche Land wacht, die hiertoe, evenals die van andere forma ties, den wapenrok hebben aangetrokken, zijn pio niers van ons voïk. Dat zij daarbij in een grooter verband worden opgenomen, behoeft hen niet heer te drukken. Integendeel, dit grooter geheel brengt hen, i daarmede ons volk, eerder omhoog. S.S.-Obergruppenführer Rauter noemde den trouw aan Adolf Hitler, waartoe de mannen beslo ten hadden, voor de Duitsche nationaal-socialisten van den beginne af een vanzelfsprekend iets. Ge hoorzaamheid en dapperheid zijn bovendien eigen schappen, den Duitschers als het ware ingeboren. De strijd om Sicilië geeft daarvan voorbeelden te over. Het komt er slechts op aan, dat de wil om te winnen als een vlam in onze ziel brandt. In het volste vertrouwen, dat de Führer zijn legers tot de zege zal voeren, riep hg de mannen op tot het uitbrengen van een driewerf Sieg Heil. REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. De Rgkscommissaris zeide o.m.: Gij hebt in een uur, dat voor de toekomst van het continent van een beteekenis is als nooit te voren, den eed op Adolf Hitler afgelegd, waartoe u de leider, Mussert, heeft opgeroepen. Gg hebt met dezen eed u uitgesproken voor den Führer, voor de lotsgemeenschap der Germaansche volken en voor een nieuwe ord- in Europa. Gij hebt deze belijdenis afgelegd op een oogenblik, waarin u de grootte der beteekenis van dit uw besluit in alle klaarheid voor oogen staat. Daarom is uw eed dubbel waardevol. Gij hebt in een oogenblik, waarin het volle gewicht en de volle hardheid van dezen wereldoorlog in krasse duidelijkheid voor on~ staan, u niettemin uitgesproken voor onzen weg. Comb, vanSNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 Beschikking van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid betreffende een verbod tot verblgf in de provincies Overijssel, Gelderland, Drenthe, Groningen en Friesland. Op grond van de artikelen 47 en 52 van de verordening openbare orde 1943 (no. 1/1943) be- t’ paal ik met het oog op de handhaving der openbare orde en veiligheid: ARTIKEL 1. 1) Het verblijf in de provincies Overijssel, Gelderland, Drenthe, Groningen en Friesland is tot nader order verboden aan alle mannelijke personen van Nederlandsche nationaliteit, die den .leeftijd van 16 jaren hebben bereikt en aldaar niet hun vaste woonplaats hebben. 2) Dit verbod is niet van toepassing op: (1) personen, die kunnen aantoonen, dat zy bij Duitsche instanties met inbegrip van instan ties van de Duitsche weermacht en de Waffen-SS werkzaam zijn; (2) personen, die tengevolge van maatregelen betreffende de evacuatie of van verplaatsing van overheidsinstanties in deze provincies verblijf houden, alsmede hunne gezinsleden; (3) andere personen, die kunnen aantoonen, dat zjj m dienst zgn van het rijk, de provincies, de gemeenten en de overige publiekrechtelijke lichamen en om redenen den dienst betreffende in deze provincies verblijf houden. 3) De gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor de betrokken provinek kan om bijzon dere redenen andere uitzonderingen toestaan. ARTIKEL 2. Personen, die in strijd met de bepalingen van artikel 1, verblijf houden in de in artikel 1, eerste lid, genoemde provincies, moeten deze binnen vijf dagen na afkondiging van deze beschikking ver laten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1