I Overleg in Hitler’s hoofdkwartier In gebied van Bjelgorod duurt afweerslag voort BOLSWARDER EDITIE No. 32 Vrijdag 13 Aug. 1943 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND ■MM iil WEERMACHTSBERICHT F RANTSOEN SHAG ENZ. VOORTAAN 20 GRAM 1 f WESTERGOO 5 i Bij onze vrijwilligers. Een frissche dronk tij dens een korte rust gedurende den grooten pant- serslag in het Oosten, (SS P.K. Zschackel O-H- P s IR. W. L. Z. VAN DER VEGTE SECR.-GENERAAL VAN WATERSTAAT. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft den secretaris-generaal van het ministerie van Waterstaat, mr. D. G. W. Spit zen, uit zijn functie ontslagen. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche gebied den directeur-generaal van P.T.T., ir. W. L. Z. van der Vegte, met handhaving in zjjn tegenwoordige functie benoemd tot secretaris generaal van het ministerie van Waterstaat. De Rijkscommissaris, rjjksmi- nister dr. Seyss Inquart, be zocht met SS-Obergruppen- führer Rauter een NSKK-Mo- torschule. (Bildarchiv Arbeitsbereich der NSDAP/Stapf— Pax s) 100 cent 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties Bureau: Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer HET GEHEIME BEVEL VAN STALIN. Naar het D.N.B. meldt, noemen de Berlijnsche bladen het in Duitsche handen gevallen bevel van Stalin aan de opperbevelhebbers van het tweede en het zesde Sovjetleger en van de groep-Popow een ondubbelzinnig bewijs voor het feit, dat de ontbinding van de communistische internationale, welke eind Mei geschiedde, een schijnmanoeuvre was. De Berliner Börsenzeitung schrijft, dat Stalin’s bevel een volledige bevestiging is van het oordeel, dat in Duitschland, de verbonden staten en door vele neutralen geveld is over deze ontbinding in schijn. Het blad wijst er op, dat de Prawda toen een „resolutie van het uitvoerend comité van de Internationale” gepubliceerd heeft, volgens welk>' land te verdrijven, weten het en met ons weten he| de arbeiden- jgenlijke taak eerst zal beginnen, zooara de tweeae etappe van dezen oorlog geëindigd zal zijn. Dan zal voor ons de derde ,de laatste en beslis sende etappe van den geheelen oorlog beginnen, de etappe van de vernietiging van het wereldkapi- taal. Op het oogenblik van he‘ begin der tweede etappe moeten wij deze derde etappe reeds ver zekeren. Wij moeten reeds'thans maatregelen ne men om te verhinderen, dat het wereldkapitaal dit, ons einddoel, voortijdig inziet. Deze tactische maatregelen zullen wij ook dan moeten nemen, wanneer tegen de verwachting in de ontwikkeling der tweede etappe vertraagd wordt. Dan zullen wil n.l. den steun van onze tegenwoordige bond- genooten noodig hebben, in het bizonder door op richting van het tweede front, ten einde het fas cisme neer te werpen. Ieder wantrouwen bij hen tegen onze uiteindelijke doelstellingen zou deze hulpverleening in gevaar brengen. Laat jelui door deze maatregelen niet op een dwaalspoor leiden, doordat zu den indruk zouden kunnen wekken, als of wij onze beginselen ontrouw waren geworden. Wij zijn ze niet ontrouw en zullen ze nooit on trouw worden. Ons eenige doel is en blijft de we reldrevolutie, de dictatuur van het proletariaat in de geheele werelu. Het bevel eindigt als volgt: „Zooals ik altijd mijn eed, dien ik heb afgelegd bij de baar van onzen leeraar Lenin, steeds in dachtig zal blijven, mogen ook jelui dezen eed niet vergeten. Wanneer jelui zegevierend de tweede etappe van dezen oorlog voltooit, denk dan steeds aan de derde etappe, die voor ons ligt en die alleen voor ons beslissend zal zijn. Wij hebben bondgenoot schappen gesloten, omdat dit noodig was om tot de derde etappe te geraken. Maar onze wegen scheiden daar, waar onze huidige bondgenooten in den weg zullen*staan aan de bereiking van ons einddoel. Hoe nader het uur van de eindoverwinning komt, hoe ijveriger de communisten over de ge heele wereld, trouw aan de onomstooteljjke richt lijnen van het executieve comité der komintern als den eenigen waren bondgenoot van het pro letariaat, tot welke natie zij ook mogen behoo- ren, schouder aan schouder met ons zullen strij den. Weest er steeds aan indachtig, dat onze leuze is :/j „Proletariërs aller landen, vereenigt u”, en dat ons eenige doel is: de werelddictatuur van het proletariaat. MEnEDEELING. Van officieele zijde wordt medegedeeld: Nederlandsche burgers, die in het gebied van het Groot-Duitsche Rijk wonen of daar tijdelijk verblijf houden, moeten zich ter verlenging van hun pas of het verkrijgen van nieuwe reispassen rechtstreeks richten tot de bevoegde Duitsche pas autoriteiten (Politiepresidenten in de steden of Landratsamter op het platteland), die ook de evt. vereischte opheldering en adviezen verstrekken. Nederlandsche burgers, die buiten Nederland en buiten het gebied van het Groot-Duitsche rijk wo nen of hun tijdelijk verblijf hebben, kunnen zich voor pasaangelegenheden richten tot de Duitsche diplomatieke of consulaire vertegenwoordigingen (ambassades, gezantschappen, consulaten en con- sulaten-generaal) Zooals bekend, is eenigen tijd geleden het for maat van de sigaretten kleiner geworden. Hier door wordt in plaats van het tot dusverre gebrui kelijke gewicht van 25 gram slechts 20 gram ta bak per rantsoen in de sigaretten verwerkt. Ten einde de hoeveelheid kerftabak, die thans verkrijg baar wordt gesteld, in overeenstemming te bren gen met de thans in de sigaretten verwerkte hoe veelheid tabak, wordt van 1 Augustus j.l. af ook shag- of rooktabak, in plaats van in de gebruike lijke pakjes van 50 gram in pakjes van 40 gram in den handel ge.racht. De hoeveelheid pruim tabak is eveneens van 25 gram tot 20 gram ver minderd. In verband hiermede kan men thans op één bon van de tabakskaart slechts 20 gram rook-, shag- of pruimtabak in plaats van 25 gram verkrijgen. Eventueel nog in voorraad zijnde pakjes tabak van het oude gewicht mogen echter worden uit verkocht. de organen van de Internationale „van him vroe gere verplichtingen werden ontheven”. Gelijktijdig werd toen bekend, da- Roosevelt door middel van zijn specialen ambassadeur, Davies, Stalin in een brief verzacht, om een „doeltreffende bijdrage” ter vermindering van de- spanning in de binnen- landsche politiek van Engeland en Amerika en een onmiddellijke „althans formeele” ontbinding van de communistische internationale voorstelde. Wat de formeele ontbinding van de Internationale in werkelijkheid beteekent, kan men zien uit de uitlating van den Zweedschen communistischen leider Linderot, die verklaarde, dat hier slechts sprake was van een „uit tactische overwegingen” getroffen maatregel, en dat het niet de bedoeling was, dat het werk voor een communistische inter nationale gestaakt werd. Ook het thans gevonden bevel van Stalin spreekt, aldus de Börsenzeitung, van deze „tacti-, sche maatregelen” en verontschuldigt zich met den militairen toestand en met de noodzakelijk heid van het in de tweede etappe nog gebruik maken van de hulp van de „tegenwoordige” bond genooten. Het blad besluit met de woorden: „Wie nog altijd geen zekerheid had aangaande de mer kelijke bedoelingen van Stalin’s oorlog, moet thans eindelijk inzien wat er zou gebeuren, als de voor honderden millioenen menschen strijdende muur van den Duitschèn tegenstand in het Oosten ineen zou storten”. De jeugd is weerbaar, wanneer zij bewust weet te leven en reeds jong weet, wat er in de wereld te koop is. Uit zes Ger- maansche landen komen jon gens in weersportkampen brj elkaar. Op de zgn. „Heima- bende” vertellen zij elkaar de geschiedenis van hun land en van den strijd, welke daar moet worden gestreden voor een betere toekomst. Blijft niet ach ter, maar meld je aan voor het volgende weersportkamp Utrecht, Koningslaan 9. (StapfFax s DIPLOMATIEKE BEDRIJVIGHEID. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De Japansche mi nister van buitenlandsche zaken, Sjigemoetsoe, I heeft in 1 zijn ambtswoning een onderhoud gehad gin van dit offensief den enormen omvang van de door de bolsjewisten opgestelde strijdkrachten had kunnen vaststellen. Nog steeds werpen de aan vallers nieuwe reserves in den strijd, waartegen de Duitschers de tactiek van den „uitputtings slag” volgen. De vraag, of de bolsjewisten nog langen tijd in staat zullen zijn, hun troepen door versche te vervangen, verklaart men in Duitsche militaire kringen vooralsnog niet te kunnen beantwoorden. In hoeverre de Duitschers nog over reserves be schikken, deelt men hier uiteraard niet mede, .doch men beperkt zich ertoe uiting te geven aan het vertrouwen, dat de Duitsche strijdkrachten, die tot dusver een doorbraak hebben weten te voorkomen, ook aan verdere aanvallen weerstand zullen weten te bieden. In dit opzicht legt men hier een toenemend optimisme aan den dag. CHURCHILL IN CANADA. Naar Reuter uit Quebec meldt is Churchill met een aantal militaire autoriteiten in Canada aan- gegekomen voor het voeren van „besprekingen over den oorlog” met den Canadeeschen premier en Roosevelt. Roosevelt heeft verklaard dat de Sovjets waarschijnlijk niet op die conferentie ver tegenwoordigd zouden zijn, wat niet beteekende j dat hij en Churchill niet erg bljj zouden zijn, wan neer de Sovjets aan de bespreking zouden deel nemen. STALENS DRIE ETAPPES. Veel opzien is gewekt door de publicatie van Sta- Uns geheime bevel, uit Februari 1943, door hem zelf onderteekend, dat naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, in Duitsche handen is gevallen. Stalin on derscheidt, naar uit dat bevel blijkt, in den tegen- woordigen ooi leg drie étappes. De eerste etappe var den tegenwoordigen oorlog was gekenmerkt do«r dan tactischen terugtocht, waartoe, zoo luidt h«t bevel, wij gedwongen wa ren, omdat wij neg niet voldoende waren voorbe reid en ook niet de voor de oorlogvoering noodige ervaring bezaten. Thans is de tweede etappe be gonnen, de verdrijving van het fascisme van het grondgebied dar sovjetunie. De oorlog zal voor ons een vaderlandschen oorlog blijven tot op het Met miUtalre en poUtleke leiders. De correspondent van de N, R. Ct, te Berlijn meldt aan zijn blad: De nieuwste filmjournaals en foto’s die in de afgeloopen dagen in de Duitsche pers zijn gepu bliceerd, zijn voor politieke kringen te Berlijn aan wijzingen, dat onlangs de beraadslagingen in het hoofdkwartier van den Führer een aanzienlijk verhoogde activiteit hebben ondergaan. De foto’s laten, zooals reeds gemeld, zien, dat o.m. rijks- maarschalk Göring, groot-admiraal Dönitz en mi nister von Ribbentrop hun opwachting bij den Duitschèn leider hebben gemaakt. Voorts, dat, zooals gebruikelijk, ook rijksleider dr. Martin Bor mann Wij de besprekingen betrokken is geweest. Een communiqué heeft verder bekend gemaakt, dat Göring te Berlijn met Speer, den minister voor wapening en munitie, heeft geconfereerd over aangelegenheden van Speer’s ressort. Vooral aan deze ontmoeting gelooft men in Duitsche kringen bijzondere beteekenis te moeten hechten. Zulks ge le* op de door dr. Göbbels in zijn artikel in de Völkischer Beobachter van Zaterdag j.l. in het Ucht gestelde omstandigheid, dat de bouw van een nieuw Duitsch aanvalswapen ter beantwoording van de geallieerde vliegeraanvallen in volle ont wikkeling verkeert er dat met dit wapen te zijner tijr' de geconcentreerde tegenaanval tegen Enge land zal worden ondernomen. Ook heeft Göring het zwaar geteisterde Hamburg bezocht en met de leidende instanties aldaar maatregelen tot le niging van den nood besproken. Over het geheel genomen heeft men den indruk gekregen, dat de levendige activiteit yan de op politiek en militair gebied leidende Duitsche figu ren ten doel heeft in nauwe samenwerking maat regelen van de oorlogvoering voor het oogenblik en voor de toekomst te beramen en voor te be reiden. Daarbij acht men het onmiskenbaar, dat „in weerwil van de zware beproevingen, waaraan het Duitsche volk door het in et Oosten, Zuiden en in de lucht ontplooide algemeene offensief van de geallieerden is blootgesteld, de militaire en politieke omwikkeling van dezen zomer met rus tig vertrouwen wordt beoordeeld”. Men zegt aan Duitsche zijde zich niet gaarne aan voorspellin gen te wagen en er de voorkeur aan te geven een definitief oordeel over nog aan den gang zijnde militaire operaties eerst in een stadium van af zienbare beslissingen te vellen. Achter deze terug houdendheid zou zich echter een groote activiteit verbergen, die, rekening houdend met alle denk bare mogelijkheden, de oplossing van de proble men en de voorbereiding van noodzakelijke maat regelen beoogt en reeds nu toont, dat men zich op elk gebied van de oorlogvoering energiek in- FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU - VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of de Landwacht. Tjjdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levens middelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het S.S.-Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche S.S. in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmel den en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 16 Aug., 914 uur: Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 17 Aug., 912 uur: Breda, Restaurant Mo dern, Markt. 17 Aug., 1518 uur: Den Bosch,. Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 18 Aug., 912 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18 Aug., 1518 uur: Arnhem, Café Royal. 19 Aug., 912 uur: Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 19 Aug., 1518 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20 Aug., 912 uur: Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 20 Aug., 1518 uur: Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 21 Aug., 912 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug., 914 uur: Amsterdam, Dam 4. 23 Aug., 913 uur: Utrecht, N.V.-Huis, Oude- gracht 245. 24 Aug., 914 uur: Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25 Aug., 914 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 1113. DUITSCHLAND DOOR BOLSJEWISTISCH OFFENSIEF NIET VERRAST. Van Duitsche militaire zijde verklaart men, al Jus meldt het A.N.P. uit Berlijn, geenszins ver rast te zijn door de geweldige kracht, die de bolsjewisten btj hun offensief in het bijzonder I in het gebied van Orel ontplooien, aangezien het Duitsche opperbevel reeds lang voor het be- NEDERLANDERS TER DOOD VEROORDEELD. Officieel wordt bekend gemaakt: De Nederlandsche burgers J. H. Janzen, J. Posthuma, C. Aarnouts, C. Schuurman, N. J. Bergsma, H. Godfroid en B. G. Mulder zijn door het Duitsche Obergericht wegens sabotage resp. het overtreden van het verbod op het in het bezit hebben van vuurwapens, ter dood veroordeeld. He’ vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. De veroordeelden waren meerendeels reeds voor den oorlog leden van de C.P.N. en bekleedden daar ten deele functies. Van Juni 1940 tot Febru ari 1943 hebben zij geijverd voor den wederop bouw van de verboden C.P.N. en illegale commu nistische tijdschriften vervaardigd en verspreid. Zij leefden ten deele met valsche papieren, ten deele zonder zich te hebben aangemeld. Mulder heeft ondanks alle waarschuwingen tot het voorjaar van 1943 een vuurwapen in voor het gebruik gereeden toestand bij zich gehad. De Nederlandsche staatsburger M. Slort is door het Deutsche Obergericht in de bezette Neder landsche gebieden "wegens misdaden gepleegd tij dens den duur van he,t politièstandrecht, ter dood veroordeeld. Het vonnis is, nadat de mogelijkheid van gratieverleening was onderzocht, voltrokken. Slort, die zich reeds vroeger op actieve wijze aan anti-Duitsche kuiperijen heeft schuldig ge maakt, heeft tijdens den duur van het politie- standrecht pamfletten geschreven, vermenigvul digd en verspreid, waarin tot staking en onge hoorzaamheid aan de verordeningen van de be zettende macht werd aangespoord. Bovendien heeft hij een slagwapen bij zich gedragen. DE SLAG TEGEN DE LANDINGSVLOOT BIJ SICILIË. Het D.N.B. verneemt uit Berlijn: In vier weken van uiterst zware gevechten te gen de Britsch-Amerikaansche landingsvloot in de wateren van Sicilië heeft het Duitsche luchtwa pen een groot deel van de ter beschikking van den vijand in de Middellandsche Zee zijnde scheepsruimte geheel of tenminste voor geruimen tijd buiten gevecht gesteld. 325 transportschepen met een totale tonnage van ruim 1.2 millioen brt. zijn door Duitsche bommen en luchttorpedo’s ge troffen. Ondubbelzinnig kon worden vastgêsteld, dat in den grond geboord werden 33 vrachtsche pen met een tonnage van 154.000 brt., twee tor- pedobootjagers, drie motortorpedobooten, twee korvetten, een geleideboot en een groot aantal landingsbooten. Aangenomen kan worden, dat to taal vernield zijn nog 58 koopvaarders met een totale tonnage van 278.750 brt. Onder de door de Duitsche gevechtstoestellen aangevallen en be schadigde oorlogsbodems bevinden zich een linie schip, een vliegtuigmoederschip, 19 kruisers, 14 torpedobootjagers en een aanzienlijk aantal klei nere eenheden. Ook het Italiaansche luchtwapen heeft in den strijd tegen de vijandelijke transport- vloot goede resultaten behaald. Het bracht 24 koopvaarders tot zinken met een totalen inhoud van ruim 170.000 ton, voorts een kruiser, zes tor pedobootjagers, drie duikbooten en verscheidene kleinere oorlogsbodems. De aanvallen van het Duitsche en het Italiaansche luchtwapen begon nen, toen de vijandelijke scheepsformatios in'den nacht van 9 op 10 Juli de Zuid-Oostpunt van Si cilië naderden. Het zwaartepunt der aanvallen werd toen verplaatst naar de havens Augusta, Syracuse, en de in de wafers» van Catawa lig- afweergevechten aanzienlijke verliezen toege bracht. Een vrij omvangrijke vijandelijke landingspo ging ten Westen van kaap Orlando werd in sa menwerking met de uchtmacht voor het grootste deel reeds voor de kust afgeslagen. De gelande deelen van den vijand werden vernietigd. In het kustgebied van het bezette gebied in het Westen en bij vrije jacht boven den Atlantischen Oceaan werden 5 vijandelijke vliegtuigen en een groote vliegboot neergeschoten. Een formatie zware Duitsche gevechtsvliegtui gen viel in den afgeloopen nacht het gebied van de oorlogshaven Plymouth alsmede militaire' doe len in Bournemouth met een groot aantal brisant- en brandbommen aan. Alle vliegtuigen keerden terug. Storingsaanvallen van afzonderlijke Britsche vliegtuigen veroorzaakten ir den afgeloopen nacht in West-Duitschland slechts geringe schade aan gebouwen. BESCHEINIGUNGEN BLIJVEN BERUSTEN BIJ WERKGEVERS. Ter vermijding van misverstand maakt de Hö- here SS- und Polizei-führer ten aanzien van zijn beschikking van 4 Aug. 1943 over den legitimatie plicht der bevolking bekend, dat de politie-orga- nen opdracht hebben om bij de thans plaats grij pende actie af te zien van het eischen van een wetjig bewijsstuk over de vrijstelling van krijgs gevangenschap, daar de door de weermacht ver strekte „Bescheinigungen” voor vrijstelling bij de werkgevers berusten en daar moeten blijven lig gen. SLOWAAKSCHE ONDERSCHEIDING VOOR DR. SEYSS-INQUART. Naar het Slowaaksche persbureau meldt, heeft de Slowaaksche staatspresident aan den Rijks- commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, Rtjksminister Seyss-Inquart, het grootkruis verleend in ide orde van vorst Prtbina. De hooge onderscheiding is op 7 Augustus te Berlijn aan den Rijkscommissaris overhandigd door den Slo- waakschen gezant te Berlijn, Cernak. (D.N.B.) met den Duitschèn en den Italiaanschen ambas sadeur. Naar verluidt, vormden de vraagstukken der gemeenschappelijke oorlogvoering van de landen van het pact van Drie het onderwerp der bespre kingen. Uit Londen wordt gemeld: De Engelsche am bassadeur te Washington, Lord Halifax, is Woens dag per vliegtuig in Groot-Brittannië aangeko men. Zjjn reis wordt een verlofreis genoemd. Stalin heeft Woensdag, naar de Britsché be richtendienst meldt, den Engelschen ambassa deur Kerr, en den Amerikaanschen ambassadeur, Standley, ontvapgqn, oogenblik der definitieve verdrijving van de fas cisten. Wij hebben actief aan dezen oorlog der kapitalistische (wereld niet willen deelnemen. Wij wilden, zoolang de z.g. democratische en fascisti sche regeeringen de door haar onderdrukte volken ertoe dwongen elkaar te vernietigen, onzen vreed- zamen opbouwarbeid voortzetten om als eenig land, dat het ware socialisme veawezenlijkt heeft, ieder oogenblik bereid te zijn voor de belangen van het proletariaat der geheele wereld op te treden. Onze macht ie echter, zooals de successen der laatste maanden toonen, niet verzwakt, aldus Stalin in Februari j.l. Zij neemt dagelijks toe en nog steeds ziet het proletariaat der geheele we reld in het sovjetleger zijn redder en bevrijde^. Wfl staan reeds midden in de tweede etappé van den oorlog, die ons tot ons einddoel, de proleta rische wereldrevolutie, zal brengen. Jelui, kame raden, commandanten, zult deze taak vervullen en bewijzen, dat de door jelui geleide formaties van het roode leger de verwachtingen vervullen, die het proletariaat van de geheele wereld stelt op jelui, de avantgarde van de wereldrevolutie. Mo gen de burgerlijke regeeringen van de westelijke democratieën gelooven, dat wij onze eenige taak ef in zien de fascisten uit ons 1 <ien der geheele wereld, dat onze Comb, vanSNEEKER NIEUWSBLAD (Drtjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 22M HET SOWJET-RUSSISCHE ZOMEROFFENSIEF. De eerste strategische bedoelingen van het on stuimige offensiel van de Sowjetrussen worden thans, nu dezc i in staat zijn hun bewegingen meer te ontplooien, duidelijker zichtbaar, aldus meldt de correspondent der N. R. Ct. te Berlijn aan zjjn blad. De aanval, die na een slag van bijna een maand eenige teekening begint te verkrijgen, heeft zich in drie voorname richtingen ontwikkeld. Om te beginnen dient de stoot naar de Oekrainsche stad Charkow te worden genoemd. Naar het bezit van dit zeer belangrijke punt wordt klaarblijkelijk ge streefd, ten einde het als voorwaarde en uitgangs basis voor verdere aanvallen te gebruiken. Ver volgens is een poging waarneembaar, om uit het gebied ten Noorden van Orel iaar het spoorweg- knooppunt Brjansk op te rukken. De derde stoot verkeert nog ir het beginstadium, maar is gericht van den omtrek van Wjazjma uit naar het Wes ten. Aan Duitsche zijde is vastgesteld, dat de aan vallende troepen op den grooten autoweg Moskou Smolensk met sterke krachten er op uit zijn terrein te winnen. Hoewel bereids hevige aanval len van tankformaties hier zijn ondernomen, zijn de gevechten hier toch nog niet van eenzelfde hc-’igheid als op de andere zwaartepunten van den strjjd. Uit het een en ander blijkt toch wel, dat het geheele gebied tusschen Wjazjma en den bovenloop van de Donets als het eigenlijke offen- sieffront van de Sowjet-Russen moet worden be schouwd en dat de aanvallen in deze sectoren met elkaar correspondeeren. De gevolgen van der Sowjet-Russischen druk bij Orel en Bjelgorod zjjn nu onmiskenbaar en dat de verdedigers den ernst hiervan geheel Inzien, val: op te maken uit de aankondiging, dat men doende is met de uitvoering van zeer omvangrijke tegen maatregelen. spant om de geconcentreerde bestorming door den tegenstander het hoofd te bieden, Om tenslotte op het artikel van dr. Göbbels te rug te komen: de schrijver herinnert er in ver band met de Duitsche maatregelen van de ci viele verdediging tegen vliegeraanvallen aan, dat ook in Engeland in den herfst van 1940 de kinde ren uit Londen zijn weggevoerd en dat de toen aan Duitsche zijde op grond van dezen maatregel bestaande hoop niet is verwezenlijkt. Dezelfde fout maken nu de Engelschen, meent dr. Göbbels, wanneer zij met het oog op de evacuatiemaatre- gelen, vooral van de rijkshoofdstad, een het Duit sche oorlogsleven schade berokkenende paniek verwachten. Interinf meldt nog dat van de Duitsche mili taire leiding de besprekingen in het hoofdkwar tier o.a werden bijgewoond door generaal-veld- maarschaik Keitel, groot-admiraal Dönitz, door generaal-veldmaarschalk Milch en kolonel-gene- raal Jeschonek van de luchtmacht, voorts door den chef van den generalen staf van het leger, den generaal der infanterie Zeitzler, en door den chef van den Wehrmachtführungsstab, generaal der artillerie Jodl. Bovendien wordt te Berlijn thans bevestigd, dat Osjima, de Japansche ambassadeur op 29 Juli door den Führer in het hoofdkwartier is ontvan gen in tegenwoordigheid van minister von Ribben trop en generaal-veldmaarschalk Keitel. De nieuwste Deutsche Wochenschau toont o.a. den Japanschen ambassadeur in generaalsuniform in het hoofdkwartier van den Führer. Over Görings bezoek aan Hamburg meldt het D.N.B. nog, dat de rijksmaarschalk gouwleider Kaufmanr en zijn medewerkers, de vertegenwoor digers van de partij, het bestuur en de weer macht zijn dank heeft betuigd voor wat zij ge presteerd hebben. Hij legde er nadruk op, dat het steeds zijn overtuiging is geweest, dat de hanze- stad Hamburg ook in den zwaarsten strijd haar mac zou staan. Niettemin zijn zijn verwachtingen door de houding van de stad nog overtroffen. Daarna bracht de rijksmaarschalk een bezoek aan niaatsen, waar schade was aangericht. De bevolking begroette hem hartelijk. De rijksmaar schalk was zichtbaar onder den indruk van den wil van de Hamburgers tot opbouw, die op alle vernielde plaatsen merkbaar was. Na een uitvoe rige bespreking van alle hulpmaatregelen voor de bevolking van Hamburg nam de Rijksmaarschalk afscheid van den gouwleider met de verzekering dat alles wordt'gedaan om den vijand te vergel den, wat hij aan menschelijk leed en stoffelijke vernieling over de hanzestad Hamburg heeft ge bracht. LUCHTAANVAL OP OORLOGSHAVEN PLYMOUTH. UIT HET HOOEDKW ARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 Augustus. Het opperbevel der weermacht deelt mede: Op het Koebanbruggenhoofd, aan de Mioes en aan de midden-Donetz verliep de dag zonder be-, langrijke gevechtshandelingen. In het gebied van Bjelgorod duurt de groote af weerslag voort. Ten Z.W. van Orel mislukten aan vallen van verscheidene Sovjet-divisies. Ook in het gevechtsgebied ten Zuiden en Zuid westen van Wjasma viel de vijand wederom aan. Terwijl in het Zuidelrk deel van dezen sector de gevechtshandelingen nog niet geëindigd zijn, wer den de bolsjewisten aan de overige fronten met zware verliezen afgeslagen. De bolsjewisten verloren gisteren 120 pantser wagens. De luchtmacht greep wederom in weer wil van het ongunstige weder op de brandpunten in de gevechten te land in; zij vernietigde de laatste 2 dagen 83 sovjetvliegtuigen. In den derden slag ten Zuiden van het Ladoga- meer hebben de onder bevel van generaal-veld maarschalk Kuechler, generaal-oberst Lindemann en generaal der infanterie Woehler staande Duit- sche troepen, gesteund door de onder bevel van .generaal der vliegers Korten staande luchtmacht- formaties in de periode van 22 Juli tot 6 Augustus de stormloop van het 8e en 67e Sovjetleger in heldhaftige gevechten afgeslagen en daarmede de doorbraakplannen van den vijand verijdeld. Buiten de in het weermachtbericht reeds genoemde le infanteriedivisie onderscheidden zich in deze slag de 5e divisie bergjagers en de Oost-Pruisische 11e infanterie divisie bijzonder. In het hooge noorden herhaalden de bolsjewis ten hun tegenaanvallen op de veroverde stellingen in den sector Louhi, welke aanvallen reeds voor de hoofdgevechtslinie werden uiteengeslagen. Lichte Duitsche vlootstrjjdkrachten brachten in den nacht van 10 op 11 Augustus voor de Kau- kasische kust een Sovjet-kanonneerboot en een torpedomotorboot tot zinken en beschadigden een tweede torpedomotorboot ernstig. Andere Duit sche vlootstrjjdkrachten namen in denzelfden nacht in de nabijheid van ae kust gelegen Sovjet- stellingen aan het Mioesfront met succes onder vuur. Op Sicilië verliepen de distantieeringsbewegin- gen naar een verkorte bruggenhoofdstelling vol gens de plannen. De in den noordelijken sector langs den kust weg opdringende vjjand werden in hardnekkige - S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1