r Aan het langste eind van den hefboom De verliezen der geallieerden op Sicilië Vrijdag 20 Aug. 1943 BOLSWARDER EDITIE No. 33 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND I WEERMACHTSBERICHT V- I 7 cent DE GEVECHTEN IN HET OOSTEN NA.AR HET HOOGTEPUNT. Sb i» ftrsfitiie 11 boerenhoeven in bianc U bü w® Djs belftBg beeft w yï^^at’ WESTERGOO geen 43.642. t niet In details bekend zooals uit de commentaren moet worden opge men konden hier geteld worden. Groote olievlekken lagen op het water. 100 cent ll Bjj onze vrijwilligers. In zijn vrijen tijd heeft een der mannen een fraaien Karelischen stok uitge sneden ter herinnering aan den strijd aldaar. T« Q&' «l nen terrein als de strategische winsten als zeer gering gekenschetst, dit gelet op de krachten, welke zij voor het behalen van dat succes heb ben gebruikt. Tweehonderd Sowjet-Russische tankbrigades en meer dan duizend batterijen zou den zijn uitgeschakeld en zesduizend vliegtuiger naar beneden geschoten. Wanneer deze curve var verbruik zou doorgaan, acht men het zelfs mo ^***1}*1* *4r* 4- *4** J*_* j Sowjet-Russen bedenkeljjken keer meebrengt. In den strijd om Charkow beginnen volgen Berlijnsche informaties, de door de Duitsche lei ding getroffen tegenmaatregelen geleidelijk merk de huidige phase van den oorlog staan, kunnen wij ten antwoord geven: Overal, waarheen wij kijken, oneindig ver van onze grenzen met een weermacht, die zich opgewassen toont tegen iede re belastingproef, maar in het vaderland gedekt door een volk, dat ook het ergste leed en de diep ste smart dapper en verbeten op zich neemt om daarmede de overwinning te dienen. Wij weten precies, dat het uur van onzen triomf langzaam maar zeker rijpt. Bureau: Firma A* J. OS IN GA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke man. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. hier heeft de mogelijkheid van een uitbreiding van den slag naar het Noorden in zich, daar de Sowjet-Russen ten Zuidwesten van Bjelyi sterke krachten naar voren hebben gebracht Het Duit sche luchtwapen, dat in het algemeen belangrijk heeft bijgedragen tot het voorkomen van een doorbraak van de Sowjet-Russen, schijnt in dit gebied sterk geconcentreerd te zijn. Daarnaast wordt opnieuw alle lof geuit over de batterijen nevelwerpers. Als bijzonderheid wordt gemeld, dat dit wapen een verbetering heeft ondergaan, waardoor de loopbaan van de munitie niet meer door dikke rookwolken wordt aangegeven, met als gevolg, dat de tegenstander de stellingen van de batterijen thans niet meer zoo gemakkelijk kan waarnemen. vorige regeering, die door haar foute agrarische politiek ons volk heeft doen verarmen. In den nationaal-socialistischen staat zal de agrarische wetgeving worden doorgevoerd in den geest van de Duitsche erfhoevenwet, aangepast aan Neder- landsche verhoudingen. Sprekende over de kolonisatie in het Oosten zeide spreker, dat daar voor een kwart millioen boeren uit ons land prachtige grond ter beschik king is. Voor onzen boerenstand is, dank zij deze kolonisatie, een wijder perspectief geopend. Men heeft daar den Germaanschen mensch en met name den Germaanschen boer, hard noodig en het is voor Nederland een eereplicht aan deze kolonisatie mede te werken. Onze boerenstand staat in de geheele wereld bekend als de beste. Zijn rede besluitend zeide spr., dat, indien de nationaal-socialisten zich inzetten voor een ge meenschappelijke overwinning, Europa zal blij ven bestaan. De boer moet kiezen voor Europa en tegen zijn belagers. Aan Duitsche zijde bestaat de opvatting, aldus de correspondent van de N.R.Ct. te Berlijn aan zijn blad, dat de strijd in het Oosten welke nu reeds zes weken gaande is en onverpoosd was geken merkt door hevige gevechten, het hoogtepunt te gemoet gaat. Op grond van welke concrete aan wijzingen deze opvatting is gevestigd, wordt niet nader omschreven, doch het is aan te nemen dat de duur van het offensief en het algemeene beeld tot het uitspreken van dit standpunt aanleiding hebben gegeven. Als voorheen is de beoordeeling van de bevoegde instanties in de Rgkshoofdstad ten opzichte van deze belangrijke en ten deele wellicht beslissende gebeurtenissen positief, op vallend positief zelfs, eveneens wat de komende gevechten aangaat. De successen, welke de Sow jet-Russen in de afgeloopen weken hebben weten Rede van Mussert. Na de pauze van een half uur betrad de Leider het terrein, langdurig toegejuicht met Houzee- geroep. Spontaan zongen de duizenden Limburg- sche nationaal-socialisten hun leider het lied „De zwarte soldaten” toe. Zijn rede aanvangende, zeide Mussert, dat er wel niemand meer zal zijn, die zal ontkennen dat wij leven in een overgangstijd, in een tijd welke voor de historie als een groote omwenteling zal worden geboekstaafd. Wij nationaal-socialisten, aldus spreker, begrijpen waarom het gaat. Het is jammer dat vele honderdduizenden van ons volk nog niet tot het besef zijn gekomen, dat deze omwenteling zelfs nog belangrijken is dan de Fransche revolutie. Wij leven thans in een nog grooter tijdperk dan toen en dit tijdvak zal aan bijna alle dingen een nieuw aanzicht geven. Weet ons volk echter wel wat goed en wat kwaad is? Sprak men vroeger niet van de kansels dat het bolsjewisme het grootste kwaad was? En wat hoort men nu van de preekstoelen Niets meer over Rusland en zijn communisme. Het eenige wat de menschen die niet aan onze zijd» staan weten op te merken, is, dat het nationaal socia lisme nog erger is dan het bolsjewisme. Vroeger bestond er over de vraag wat van een sluipmoord dacht geen geschilpunt. Men vond dat zoo iets laags, dat men daar niet verde> over wenschte te spreken. Thans echter zegt mei rustig: een sluipmoord? Het hangt et van al o| maakt, tot een ontspanning geleid, te meer daar Duitsche tegenaanvallen successen hebben opge leverd. Naast dit voornaamste zwaartepunt van schen legers zware verliezen toegebracht. Be halve een groot aantal gevangenen verloor de vij and ongeveer één derde van zijn in den strijd ge worpen troepen aan dooden en gewonden. Vernietigd of buitgemaakt werden 383 pantser wagens en gepantserde verkenningswagens, 63 stukken geschut van allerlei soort, 652 vliegtui gen en 11 vrachtzweefvliegtuigen, 61 voor ’t mee- rendeel met manschappen of oorlogsmateriaal ge laden transportschepen met een gezamenlijken in houd van 290.100 ton alsmede 1 kruiser, 7 tor pedojagers, 3 korvetten en talrijke motorkanon- neerbooten en kleinere oorlogsvaartuigen werden tot zinken gebracht. Voorts werden in dezelfde periode 59 vracht- en transportschepen met een gezamenlijken Inhoud van 278750 ton zoo zwaar beschadigd, dat zij verloren geacht kunnen wor den. In de eerste twee weken van Augustus zijn van Sicilië naar het vasteland met kleine schepen overgebracht ongc eer 17000 ton munitie, benzine en stukgoederen, bijna 10000 auto’s, alsmede alle Duitsche en Italiaansche troepen met alle wape nen en oorlogsmateriaal. Ten slotte werden meer dan 4000 gewonden teruggebracht. Bij deze transporten zijn door de bemanningen der veerbooten en kleine vaartuigen in totaal 48 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft gisternacht bij een aanval in de wateren van Bizerta bomtreffers geplaatst op een oorlogs schip, 25 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 100.000 ton en landings vaartuigen. In de Straat van Messina werden door lucht doelgeschut der luchtmacht 7 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. In de ochtendschemering van heden kwam het voor de Nederlandsche kust tot een gevecht tus- schen de bewakingsvaartuigen van een eigen konvooi en Britsche torpedomotorbooten. De vij and verloor bij zijn vruchtelooze aanvallen 1 tor- pedomotorboot, 3 andere werden door artillerie- treffers beschadigd. Bij gewapende verkenning en vrije jacht boven den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen een vijandelijk koopvaardijschip van 5000 ton in brand gebombardeerd en 4 Britsch-Amerikaansche bommenwerpers, waaron der 2 groote vliegbooten neergeschoten. In den nacht van gisteren is bij storingsvluch- ten van enkele vijandelijke vliegtuigen in het West-Duitsche grensgebied één vliegtuig neer geschoten. LIMBURGSCHE VOLKSDAG TE MAASTRICHT. Redevoeringen van Mussert, Wouden berg en Ruiter. Eenige duizenden getrouwen van de N.S.B. uit Limburg hebben zich Zondagmiddag naar den traditioneelen Limburgschen Volksdag begeven, waar voor hen spraken de Leider Mussert, H. J. Woudenberg, leider van het N.A.F. en G. J. Rui ter, dir.-generaal van den Landbouw. De Lim- burgsche hoofdstad was ter gelegenheid van dezen Volksdag feestelijk versierd. Nadat op plechtige wijze de herdenking van de gevallenen aan het oostfront had plaats gehad, welke was voorafgegaan door de vaandelop- marsch, die op de aanwezigen een diepen indruk maakte, was het woord aan den leider van het N.A.F., H. J. Woudenberg. Juist in dezen tijd, aldus spreker, moeten wjj optimist zijn en wij kunnen dat in vol vertrouwen doen, omdat ons geloof in de overwinning van Hitler voor ons vaststaat. Hierna wees spreker er op, dat het N.A.F. alle werkers in één ge meenschap heeft bijeengebracht. Nooit zal het meer voorkomen, dat er een aparte werkgevers- vereeniging en een werknemersvereeniging zal zijn, zoodat een klassenstrijd is uitgesloten. Rede Ruiter. BOLSJEWISTISCHE DOORBRAAKPOGINGEN VERIJDELD. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FliHRER, 19 Augustus. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Tn den op 16, Juli begonnen vijfden afweerslag aan het Koebanbruggenhoofd hebben de onder bevel van generaal-veldmaarschalk von Kleist en van den generaal dy pioniers Jaenicke staande Duitsche en Roemeensche troepen de tot en'met 12 Augustus voortdurende doorbraakpogingen van 17 infanteriedivisies, 2 pantserbrigades en 3 pant- serregimenten der Sovjets in zware gevechten af geslagen en den vijand zeer zware bloedige ver liezen toegebracht. Aan dit afweersucces namen formaties van de Duitsche luchtmacht onder bevel van luitenant-generaal Ungerstein en formaties van de Roemeensche luchtmacht onder bevel van generaal Gheorghiu deel. Aan het Mioesfront ging de vijand in het gebied van Koeibisjewo na hevige voorbereiding doongde artillerie opnieuw tot den aanval over. Bij Isjoem zette hij de doorbraakpogingen met sterke strijd krachten voort. In beide sectoren sloegen onze troepen in samenwerking met de luchtmacht en Roemeensche slagvliegtuigen de aanvalsgolven van den vijand in taaie gevechten bloedig af. In het gevechtsgeb.ed van Bjelgorod duurt de harde afweerstrijd, die den Sovjets buitengewoon zware verliezen kost, voort. Meer dan honderd tanks en stukken stormgeschut werden hier stuk geschoten. In den centralen sector van het front bleven de bolsjewisten met afwisselende sterkte aanvallen. Alle pogingen van den vijand om onze stellingen te doorbreken mislukten. Ook bij Staraja Russa en aan het Ladogameer stortten alle bolsjewistische aanvallen met zeer zware verliezen ineen. Duitsche bergjagers wierpen in den Louhi- sector den ook gisteren opnieuw aanstormenden vijand met zware verliezen terug. In luchtgevechten werden zonder eigen verlie zen 21 vijandlijke vliegtuigen neergeschoten. Op 18 Augustus erloren de bolsjewisten 284 tanks. In de afgeloopen 2 dagen verloren zij 168 vliegtuigen. Bewakingsstrijdkrachten van de marine brach ten in den nacht van 17 op 18 Augustus in de zee van Azov 2 bolsjewistische motorkanonneer- booten tot zinken In de wateren van het Vis- scnersschiereiland vernietigden snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen 4 met voorraden geladen bols jewistische kustvaartuigen. Van 10 Juli tot het einde van den strijd op 17 Augustus hebben de in het gebied van Sicilië strij dende formaties van alle onderdeelen der weer macht van alle wapens den Amerikaansch-Brit- SICILIE VOLGENS PLAN ONTRUIMD. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Dinsdag bekend: Sedert vijf weken leveren op Sicilië Duitsche troepen en deelen van eenige Italiaansche divisies tegen een vier tot vijfvoudige vijandelijke over macht een zwaren verbitterden strijd. Door den heldhaftigen tegenstand van onze troepen, die in zeer moeilijk terrein en bij een tropische hitte het bovenmenschelijke gepresteerd hebben, werd de vijand gedwongen steeds nieuwe formaties in den strijd te werpen om zijn groote verliezen aan men schen en materiaal aan te vullen. Sedert veertien dagen is de stelselmatige ontruiming van het eiland aan den gang. Den opdringenden vijand werden bij den afweer en door geduchte tegen aanvallen zeer zware verliezen toegebracht. Alle pogingen van den tegenstander om door de on afgebroken luchtaanvallen op het overzetverkeer of door aanvallen met marinestrijdkrachten in de Straat van Messina onze troepen op Sicilië af te snijden mislukten. Vijandelflke landingsstrijdkrachten in den rug van ons front werden vernietigd. Trots zeer sterke vijandelijke superioriteit in de lucht gelukte het de geweldige transportbewe- ging naar Calabrië volgens het plan uit te voeren, zoodat op 17 Augustus 6 uur ’s morgens alle Duit sche en Italiaansche troepen, met inbegrip van hur zware wapens, tanks, stukken geschut, auto’s en oorlogstuig via de Straat van Messina op het vasteland waren overgebracht. Als een der laatsten verliet de generaal der pantsertroepen Hube, die de gevechten op Sicilië geleid had, het eiland. Deze geweldige militaire en organisatorische prestatie werd mogelijk ge maakt door de dapperheid van de troepen, die te land iedere doorbraak verhinderden en door ’t on vermoeide, heldhaftige optreden der marine, die slechts met kleine vaartuigen het verkeer meester werd en met lichte marinestrijdkrachten in de flanken bescheimde, alsook door het krachtige scherm, dat het luchtwapen met jagers en lucht doelgeschut boven de Straat van Messina spande. Leiding en troepen hebben een prestatie geleverd, die in de oorlogsgeschiedenis evenzoo zal worden geboekstaafd als een zegerijke aanvalsslag. Artikel van Dr. Goebbels in „Volk. Beobachter”. In een artikel in de „Völkischer Beobachter”, „Aan het langste einde van den hefboom”, toont Rijksminister dr. Goebbels aan, dat Duitschland, in weerwil van alle vijandelijke agitatie, nog altijd de panden voor de eindoverwinning in handen heeft. Niet Duitschland moet, aldus de minister, door het verloop van de zomeroperaties in het Oosten teleurgesteld zijn, zooals de vijand wil doen geloo- ven, maar enkel en alleen de tegenpartij. Haar hoop op een definitieven ommekeer in de oorlogs kansen ligt begraven onder de onoverzienbare massa barer vernielde pantserwagens en vliegtui gen. Ook in het Zuiden van het continent kan niet gesproken worden van een beslissende verande ring van het algemeene oorlogsbeeld. Wij zitten dus aan het langste einde van den hefboom, aldus de minister. Als men te Londen, Washington en Moskou ons spottend voorhoudt, dat wij in dezen zomer er geen vijandelijk gebied bijgewonnen hebben, dan kunnen wij daarop rustig antwoorden, dat wij ook geen nieuw terrein be hoeven te winnen om de overwinning te behalen. Het is volkomen toereikend, dat wij ons terrein van oorlogsbeteekenis laten afnemen want wij zijn in het bezit van het vijandelijke gebied, dat voor den oorlog beslissend is, niet de vijand. Dr. Goebbels spreekt vervolgens over den lucht oorlog, waarbij hij vooral oetoogt, dat het alge meene beeld door den luchtoorlog geen beslissende verandering ondergaat en dat Duitschlands kan sen op een volledige overwinning daardoor niet verkleind worden. Wij betwisten niet, dat de vij andelijke bommenterreur ons vele extra-zorgen en moeilijkheden veroorzaakt. Maar wij leggen er nogmaals den nadruk op, dat deze zorgen en moei lijkheden onder geen enkele omstandigheid voor den oorlog beslissend zijn of zullen zijn. Wij beseffen volkomen, dat de vijand hier, geen enkele consideratie gebruikt, zooals hij immers ook in den eersten wereldoorlog de blokkade te gen Duitsche vrouwen en kinderen met alle cy nische meedoogenloosheid ten uitvoer heeft ge legd, om ons volk door honger op de knieën te krijgen. Tegen den vijandelijken luchtoorlog bezitten wij voorloopig het middel van militaire en civiele ver dediging, van een later tijdstip af echter ook dat van den massalen tegenaanval. Tot dat tijdstip zullen wij ons er doorheen moe ten slaan, en er is niemand in Duitschland, die dat onmogelijk acht. Volkomen ijdel echter is de hoop der Engelschen en Amerikanen, dat Duitschland zich door de Anglo-Amerikaansche luchtterreur op een of an der oogenblik uit den oorlog zal laten boksen. Wanneer Duitschland er thans in slaagt met zijn oorlogsproductie de vijandelijke luchtterreur steeds weer te ontwijken en de verliezen aan men schen door gepaste maatregelen binnen een dra- gelijken omvang te houden, zal Duitschland het tijdsbestek, dat het scheidt van „belangrijk dras tischer tegenmaatregelen" tegen den overmoedi- gen vijand kunnen overbruggen. Voortgaande wijst dr. Goebbels op de vastbera denheid. waarmede het Duitsche volk het hoofd biedt aan de door de vijandelijke luchtterreur ont stane moeilijkheden. Wat bij het meester worden van de telkens opduikende kritieke momenten van den oorlog door alle lagen van het Duitsche volk wordt gepresteerd, grenst waarlijk aan het on denkbare. Deze houding is te verklaren door de verbeten vastberadenheid van het Duitsche volk aan het front en in het vaderland om onder geen beding zich de overwinning nog uit de hand te laten rukken. De vijand vergist zich zeer, wanneer hij gelooft, dat die vastberadenheid slechts een zaak van de Duitsche leiding is. Zij is de zaak van iederen Duit- scher afzonderlijk. De door den vijandelijken lucht oorlog nagestreefde terreurdoeleinden van den te genstander zijn onmiskenbaar. Maar zij missen bij het Duitsche volk haar effect. Wanneer wij na den oorlog de verwoeste steden weer opbouwen, zal iedere steen getuigen van de taaie en bij alle leed stomme verbetenheid van een bevolking, die zich in het verdragen van ongeluk en nood zelf heeft overtroffen. Maar gebogen worden wij daar door niet. Wanneer men ons vraagt, waar wij in SOVJr T-VLIEGTUIGVERLIEZEN. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, hebben Duit sche jagers, afweergeschut en troepen aan het Oostelijke front in de maand Juli 3016 bolsjewis tische vliegtuigen neergeschoten. Dit is het groot ste aantal vliegtuigen tot dusverre in een maand neergehaald. In de eerste zeven maanden van 1943 hebben de Sovjet-Russen 9464 vliegtuigen verloren, sedert het u.tbreken van den oorlog Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD (DriJfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 Onder het motto „Wat de aar de bewaarde” wordt te Assen een tentoonstelling gehouden van oudheidkundige vondsten en werktuigen. Vooral de jeugd toont een verheugende en levende belangstelling voor deze merkwaardige expositie. Een deskundige verklaart de werking van een „machine”, waarmede in de oudheid gaten In de steenen hamers werden geboord. (C.N.F./Van Buiten Fax s) j, FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU fe VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezond? Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bjj de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levens middelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of brj het S.S.-Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche S.S. in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmel den en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 21 Aug., 912 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug., 914 uur: Amsterdam, Dam 4. 23 Aug., 913 uur: Utrecht, N.V.-Huis, Oude- gracht 245. 24 Aug., 914 uur: Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25 Aug., 914 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 1113. ROME TOT OPEN STAD VERKLAARD. Stefani deelt mede De Italaansche regeering had reeds op 31 Juli door bemiddeling van den Heiligen Stoel haar be sluit medegedeeld om Rome tot open stad te ver klaren en was in afwachting van de voorwaar den waarop deze verklaring kon worden aan vaard. Gezien de herhaling van de luchtaanvallen op Rome, het centrum van de katholieke wereld, heeft de Italiaansche regeering het besluit ge nomen om zonder langer te dralen formeel en openlijk de verklaring af te leggen, dat Rome een open stad is en dat zij bezig is de noodzake lijke maatregelen te nemen in overeenstemming met het internationale recht. Nadat de regeering Badoglio Rome tot open stad heeft verklaard, heeft zij drie motieven tot dit besluit medegedeeld, meldt S.P.T. 1. Rome is het centrum van de katholieke wereld en behoort daarom niet alleen Italië, maar allen katholieken over de geheele wereld. 2. In Rome bevindt zich een kleine staat, Va ticaanstad, die er aanspraak op maken kan te worden gerespecteerd en die zichzelf niet kan verdedigen. Ten behoeve van dezen staat brengt Italië in zekeren zin een offer. Immers door dit besluit neemt het eenige voor de oorlogvoering niet gemakkelijke consequenties op zich. 3. Rome is eigendom van de geheele cultuur wereld, door de specifieke historische en artis tieke gebouwen en andere monumenten die het bevat Daar reeds herhaaldelijk is gebleken, dat de Bntsche en Amerikaansche bombardementen vooral vernietigend en schadelijk voor de cultuur geschiedenis zjjn, zegt het verstand, dat Italië verklarm611 mOet doen> ^^iis de Italiaansche staan en men hoort dat dat hofsteden zijn van nationaal-socialisten, dan vindt men dat plotse ling niet meer erg. Waar zijn de stemmen van den kansel die opkomen tegen de terreur uit de lucht, tegen de brandende phosphor en wat er zoo al meer op kostbare Duitsche steden wordt neergeworpen? Wij hooren ze niet. Kameraden, het is duidelijk ons volk In zijn geheel kan niet zien waarom het gaat Het kent alleen de b e- zwaren van dezen tijd. En velen van onze volksgenooten leven zoo klein omdat zij zooveel zorgen hebben, zorgen die wij niet willen ont kennen, maar die wij noodig weten, wil men komen tot het goede van deze wereld. De vraag is: is er een toekomst voor onze kinderen en voor de kinderen van onze kinderen? Daarom gaat het in laatste instantie en dat zien helaas maar heel weinigen. Wij zijn bezet gebied. Er zijn moeilijkheden met kleeding en dekking en ook de voedselvoorziening baart de grootste zorgen. Wij willen dat niet ontkennen, want waarom zouden wij dat doen. Maar men moet ons dit niet als schuld aanrekenen. Want al zeggen honderddui zenden wel, dat de nationaal-socialisten de schuld dragen, de toestand waarin wij thans geraakt zijn is uitsluitend te wijten aan vroegere regeer ders. En ik durf beweren, aldus Mussert, dat indien er geen nationaal-socialisme was geweest er nu al geen Europa meer zou zijn. Wanneer het oostfront het niet houdt, dan zal het bolsjewisme over Europa losbreken en vroe ger of later zal de grens van Sovjet-Rusland aan de Noordzee zijn. Als het de Duitsche weermacht niet gelukt de Sovjets aan den Oostwal te hou den, dan is Europa onverbiddelijk verloren. Mus sert sprak als zijn overtuiging uit, dat het den Führer en zijn soldaten wél zal gejukken het bolsjewistische monster tegen te houden en sprak namens allen zijn erkentelijkheid uit over de Duitsche weermacht voor haar topprestaties. Het is onze trots, dat aan het oostfront ook duizen den van ons meehelpen de kwade machten uit Europa te weren. Het gaat er om slaaf of soldaat te zjjn en velen van ons begrepen dat zij inderdaad soldaat moesten worden. Na dezen oorlog zullen zich con tinenten vormen en wij zullen tot het Europeesche continent behooren. Nimmer zal men dan gecom mandeerd kunnen worden vanuit Moskou of Washington. Europa verliest thans niet alleen veel bloed, maar ook ontelbare cultuurgoederen, die evenmin te vervangen zijn. Doch wij nationaal-socialisten moeten ondanks de ellende van dezen tijd blij moedig onze offers kunnen geven, omdat het gaat voor onze toekomst. Wij begrijpen daarbij, dat wij lotsverbonden moeten staan met alle germaansche volken en vooral met het Duitsche volk. Twaalf jaar lang heeft de beweging sterk en trouw achter mij ge staan en het is geen geheim dat de laatste drie jaren daarvan de moeilijkste waren. Behouden wjj echter, zoo besloot Mussert zijn rede, het geloof in onze bronnen, het Godsvertrouwen, de liefde voor volk en vaderland en den eerbied voor den arbeid. Uiteindelijk toch zal het goed het winnen. Aan ons de taak om dit volk te voeren naar een betere toekomst. Eens zullen wij dan zeggen ons geloof heeft gezegevierd. Nadat graaf de Marchant et d’Ansembourg met een kort woord dezen landdag had besloten en een driewerf houzee op den leider had uitge bracht, zongen de duizenden Limburgsche natio naal-socialisten staande het zesde couplet van het Wilhelmus. KONVOOI TEN OOSTEN VAN GIBRALTAR GETEISTERD. Door Duitsche torpedovliegtuigen. Zondagmiddag deelde het opperbevel van de Duitsche weermacht in een extra bericht mede In de avonduren van 13 Augustus heeft een eskader Duitsche torpedovliegtuigen onder bevel van majoor Klümper ten Oosten van Gibraltar een groot konvooi, dat de Middellandsche Zee binnenvoer, bjj verrassing aangevallen. In kloekmoedig ondernomen aanvallen plaats ten onze bemanningen luchttorpedotreffers op 32 schepen. Twee torpedojagers en vier groote, vol geladen koopvaardijschepen, waaronder een tank schip, zonken onmiddellijk. Acht andere schepen bleven brandend met zware slagzij stilliggen. Door de invallende duisternis en den hevigen afweer van het luchtdoelgeschut kon het lot van de overige getorpedeerde schepen aanvankelijk niet worden waargenomen. De voortdurend ver richte verkenningen hebben echter bevestigd, dat van dit konvooi Anminste 170.000 ton tot zinken gebracht of vernietigend getroffen is. Zeven eigen vliegtuigen zjjn niet teruggekeerd. Het D.N.B. meldt nader, dat het konvooi op 13 Augustus in den loop van den dag uit den At lantischen Oceaan de Middellandsche Zee was binnengeloopen. Het bestond uit ongeveer 70 vol geladen vrachtschepen, transportvaartuigen en tankbooten en werd zwaar bewaakt door torpe- dobootjagers en korvetten. Ongeveer 110 mijl ten Oosten van Gibraltar, in den nabijheid van het Spaansche eiland Alboran, begon nog voor het invallen van de schemering de aanval. Ondanks te behalen, worden zoowel aangaande het gewon den buitengewoon feilen afweer vielen de Duitsche 1 --*- vliegtuigen allereerst in scheervlucht de grootste vrachtschepen en tankbooten aan, waarop tor pedo’s werden gericht. In steeds nieuwe aanval len zochten de Duitsche vliegers telkens nieuwe doelen voor hun torpedo's. Reeds kort na het be gin van den aanval waren gevoelige bressei geslagen in het konvooi. Talrijke schepen stor den in lichterlaaie. Intusschen was de schemerins aangebroken, echter zonder dat de Duitsch- vliegtuigen van hun aanval aflieten. In het lich: van de brandende schepen zetten zij den stri. voort, die weer bemoeilijkt werd doo> de zwau rookwalmen. Verkenningsvliegers, die Zaterdag over de rest van het konvooi hebben gevlogen zagen dicht bij de Noord-Afrikaansche kust nabij Kaap Tenes tusschen Oran en Algiers nog slechts 40 varende epen Nabij Alboran lagen nog schepen te 'in 21 groote eenheden n Y.^eenzetting van toonaangevende Itall- aansche zijde lezen wij nog: niet als open stad worden beschouwd. De maat regelen, die de Italiaansche regeering heeft ge nomen voor het uitvoeren van haar voorstel zijn gelijk, dat de crisis van den slag een voor d< heeft de tegenpartij'slechts^m^miHrtli dusve.rre omroep bekendP gemaakt, dat de A^elSisS mogendheden de door de Italiaansche regeering genomen maatregelen willen bestudeeren In zich baar te worden. De strijd in dezen sector heeft tweezijdige overeenkomst bestaat611’ zoolan8' geea --- I Het italiaansche voorstel is overgebracht door h!idVdie'T ^et d°°r Zwltser]“d, de mogend- Italjaansche belangen in de Angel- de gevechten is een tweede tot ontwikkeling ge- zijn zetel te^ome heefrêr^s^de^Ust^nl^ Vervolgens sprak de directeur-generaal van den landbouw, G. J. Ruiter. In den aanvang van zjjn rede zeide spreker, dat de Nederlandsche boeren zich moeten bezinnen op hetgeen er in dezen tijd voor hen op het spel staat. Er is al leen een eervolle boerenstand mogelijk, indien Europa zjjn aanvallers van zich kan afhouden. De vroegere landbouwpolitiek heeft gefaald, al dus verder spreker. Er was gen toekomst meer voor den boer, den tuinder, voor den handel en de industrie, kortom voor ons volk was er geen uitzicht meer. De nationaal-socialistische land bouwpolitiek is er op gericht, dat er alleen een gezond volk kan komen bij een gezonden boeren stand. Daarom moet de boer loon naar werken hebben en niet te gronde gaan aan buitenlandsche afbraakprjjzen, en evenmin gedupeerd worden door conjunctuurschommelingen, zooals men die gekend heeft in het Joodsch-kapitalistische tijd vak. Spreker wees er met nadruk op, dat onze boeren te weinig grond tot hun beschikking heb ben. Hier is inderdaad een gebrek aan levens- ruimte. Zouden in de vooroorlogsche jaren de half millioen werklooze arbeiders den nog beschikba ren grond productief hebben gemaakt, zooals Mussert dat zal doen, zoodra hem daartoe de ge legenheid wordt geboden, dan zou het er voor onze boeren geheel anders uitzien. Wjj zouden dan over honderdduizenden hecta ren grond meer beschikken, waardoor een veel hoogere productie zou worden verkregen en onze voedselvoorziening ongetwijfeld verzekerd zou zjjn. Dat dit niet is gebeurd danken wij aan onze

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1