Ten Westen van Charkof vijand in een tegen aanval teruggeworpen. Een nieuwe tactiek: wervelslagen Vrijdag 27 Aug. 1943 BOLSWARDER EDITIE 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND I ffo. 34 V O F WEERMACHTSBERICHT I De Iwffiöig W tfti filter y» 1 WESTERGOO (C.N.F./Folkers Bax s) i I L Nederlandsche vrijwilligers by de Duitsche ma rine. „De muts past uitstekend”. De Gruppen- führer overtuigt zich bij ieder afzonderlijk of de uniform onberispelijk zit. Als ze voor het eerst in „blauw” zijn, kunnen de jongens nauwelijks het oogenblik. afwachten, waarop zij met hun nieuwe uniform in de stad kunnen gaan wande len. .(P-K. Andres/R P s) ACHTYRKA ONTRUIMD. Naar de militaire correspondent van het D.N.B. verneemt, heeft de Duitsche legerleiding in het gebied van Charkow Woensdag de plaats Achtyr- ka volgens de plannen ontruimd. De bolsjewisten hielden de stad nog onder vuur, toen de Duitsche troepen de plaats reeds verlaten hadden. WERVELSLAGEN. Ook na de ontruiming van Charkow blijft men aan Duitsche zijde den toestand aan het Ooste lijke front positief beoordeelen, aldus de corres pondent van de N.R.Ct. te Berlijn aan zijn blad. Men gaat van het standpunt uit dat de Sowjet- Russen met hun verwoede offensief weliswaar eenige belangrijke plaatsen hebben kunnen her overen, maar dat het eigenlijke doel, het terug winnen van gebied dat voor de oorlogvoering van AFWEERGESCHUT EN ACTIE. In Noord-Friesland. Het bureau van den Wehrmachtbefehlshaber in Nederland maakt bekend: Op 30 Aug. wordt tusschen 9 en 11 uur door het afweergeschut geschoten op doelen te land in het gebied ten Noorden van Leeuwarden. Het gevaar lijke gebied wordt begrensd in het Noorden door den weg VrouwenparochieSt. Anna Parochie, in het Westen door ds lijn MiddelwegHamerenweg tusschen Vrouwenparochie en Beetgumermolen, in het Zuiden door Tjessingaweg tusschen Beetgu mermolen en SI. Haske, in het Oosten door de lijn Stienserdyk, Schilweg, Molenweg tusschen Vrou wenparochie en Jelsum. laatste aan de KISKA DOOR DE JAPANNERS ONTRUIMD. Het Japansche noofdkwartier meldt: De Japansche leger- en vlootstrydkrachten, die gestationneeijd warer op het eiland Kiska, hebben in de tweede helft van Juli de wegvoering van al haar troepen voltooid, zonder door den vijand ge hinderd te worden. Dene troepen hebben reeds nieuwe stellingen betrokken. 100 cent 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Oslnga Bolsward. B u r e a u Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 Tet 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 mun. elke man. meer ;rave gedragen. Op eigen Soldaat in de onmiddellijke nabijheid van zijn arbeidsterrein op een gevechts- post van den opperbevelhebber der luchtmaoht de laatste rust. De naaste familieleden van den over ledene, Ryksmaarschalk Göring en de intiemste medewerkers van Jeschonnek nadden zich rond de groeve geschaard. Ook generaal-veldmaarschalk Keitel,' de Reichsführer-SS Himmler, de generaal der artillerie Jodl, de generaal der infanterie Zeitzler, vice-admiraal Meisel en een delegatie der party waren aanwezig. De Rijksmaarschalk en opperbevelhebber van de luchtmacht nam in zijn rede afscheid van kolo- nel-generaal Jeschonnek. Onze jeugdige chef, zoo zeide hij o.a., had geen oogenblik tijd tot rust. De luchtmacht zegt hem dank voor alles wat er voor haar van hem is uitgegaan. Een hard lot heeft hem weggeroepen. Een korte loopbaan, doch vol successen en vol onderscheidingen en zoo vol enormen arbeid, dat ook hij zich voor eeuwig bij de mannen heeft gevoegd, die onvergeten blijven, wanneer eens de overwinningsklokken over het Duitsche vaderland zullen klinken. Na de rede van den Rijksmaarschalk werd de kist onder de tonen van „De goede kameraad” in de groeve neergelaten. De opperbevelhebber van de luchtmacht legde als laatste groet van den Führer een krans by de open groeve. Een eere- compagnie loste een salvo over het graf. het Noordelijke Duitsche Rijksgebied zonder noe- menswaardige schade aan te richten. In de zware afweergevechten ten Z.W. van Wjasjma hebben zich de Wurtembergsch-Baden- sche 260e infanterie-divisie en de Bayrisch Ost- markische 268e infanterie-divisie bijzonder onder scheiden. 253 BOLSJEWISTISCHE TANKS VERNIETIGD. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 Augustus. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Aan het Mioesfront duurden de sterke vijande lijke aanvallen voort. De bolsjewisten leden daar opnieuw zware verliezen. Een doorbraakpo ging der bolsjewisten by Isjoem werd in een ge vecht. van man tegen man afgeslagen. De vijand werd op zijn punt van uitgang teruggeworpen. In een onmiddellyk hierop volgenden tegenaanval werd terrein veroverd. Ten W. van Charkof vielen sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten der bolsjewisten over een breed front aan. De vijand werd in een ge vecht van man tegen man afgeslagen en in een tegenaanval naar het Noorden teruggeworpen. Gisteren overdag werden 253 bolsjewistische tanks vernietigd. Bij den af weer van vy andelijke luchtaanvallen op Zuid-Italiaansche stede: schoten Duitsche ja gers en de luchtdoelartillerie der luchtmacht gis teren 9 vijandelijke vliegtuigen, waaronder ver scheidene meer-motorige bommenwerpers, neer. In het zeegebied ten Westen van kaap Ortegal werd een vijandelijke torpedojager door bommen tot zinken gebracht. In luchtgevechten boven den Atlantischen Oce aan en bij aanvallen op enkele plaatsen in de be zette gebieden in het Westen verloor de vijand 8 vliegtuigen, 5 andere, waaronder 3 meer-motorige bommenwerpers, werden door bewakingsvaartui- gen der marine in het zeegebied der West-Frie- sche eilanden neergeschoten. In den afgeloopen nacht wierpen enkele vijande- lyke storingsvliegtuigen hier en daar bommen op, ging van den rang van luitenant-generaal, gene raal der vliegers en 1 Maart 1942 kolonel-gene- raal. Generaal Jeschonnek ontving na den veldtocht in Polen het ridderkruis van het ijzeren kruis. De chef van den genera!n staf van de lucht macht, kolonel-generaal Jeschonnek, is Zaterdag middag te .elde tec - J- -*- wensch vond de groo: MR. H. REYDON OVERLEDEN. De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en gemachtigde van den Leider voor de volksvoorlichting, mr. H. Reydon, die op 9 Februari 1943 door een sluip moordenaar door verscheidene schoten werd ge wond, is Dinsdag 24 Augustus te 9.30 uur na lang durig smartelijk lijden overleden. Mr. H. Reydon werd geboren in 1896. Hij gaf zich op als lid der N.S.B. in Juli 1932. Tevens was hy drager van het Strijd- en Offerinsigne. Hij diende de Beweging als groepsleider en kringleider, lid van den</Algemeenen Raad, den Politieken Raad en den Propaganda-Raad. Van 19331938 was hy redacteur van Volk en Vader land en van 1937 tot 1940 politiek redacteur van Het Nationale Dagblad. Hij werd in de „Meida gen” geïnterneerd. In de Beweging was hij Hoofd van de theore tische vorming van de Hoofdafdeeling Vorming. Hij was Stafleider der Hoofdafdeeling I van het Algemeen Bestuur in den Nederlandschen Land stand en lid van den Raad voor Volkshuishouding. Op den 28 Januari benoemde de Rykscommissaris hem tot secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten als opvolger van prof. Goedewaagen. Wanneer de laatste vracht graan van het land op de boerderij aan komt, wordt dit feit, volgens een typisch Drentsche gewoonte? eenigszins feestelijk herdacht. De boer tracteert zijn medewerkers en nadien wordt thuis een brood maaltijd gegeven. De vracht koren arriveert boerdery. DE ONTRUIMING VAN CHARKOF. Maandag maakte het opperbevel van de Duit sche weermacht o.m. bekend „Charkof, dat tijdens den veldtocht in het oos ten reeds meerdere malen van bezitter is gewis seld en thans nog slechts een puinhoop is, is in het kader van een stelselmatige distancieerings- beweging opnieuw ontruimd”. Een door D.N.B. ontvangen verslag van een Duitschen oorlogscorrespondent geeft een be schrijving van de wijze waarop te Charkow stel selmatig door de aftrekkende Duitsche troepen belangrijke objecten en inrichtingen door explo sies voor de Sowjets onbruikbaar werden ge maakt Een doode stad, dat was onze indruk van Char kow, toen wij door het puinveld van deze plaats reden. Voor de poorten lagen onze troepen, die in de hevigste gevechten den vyandelijken mas sa’s verbitterden tegenstand boden. Tijdig en in volkomen rust waren de groote transporttreinen weggegaan, die have eh goed van de burgerbe volking naar het achterwaartsche gebied brach ten. Vele duizenden bedroeg het getal der bur gers, die op de Duitsche bureaux verschenen en erom smeekten, met de Duitschers te mogen wegtrekken, om met aan de Sowjets te worden uitgeleverd. Grootmoedig werden al deze wen- schen vervuld. Volgens de plannen werden alle inrichtingen in veiligheid gebracht, die den Duitschen troepen van nut geweest waren. Door pioniers en speciale troepen werden tegelijkertijd alle tactisch belangrijke objecten, voorts de ver- zorgingsinrichtingen en bedrijven gereed ge maakt om te worden opgeblazen. Bruggen, spoor- wegcomplexen, alle eenigszins nog bruikbare in richtingen der vliegvelden werden zoo voorbe reid om opgeblazen te worden, dat een druk op een knop voldoende was, om op het bevolen tijd stip a|Je voor den vijand nog bruikbare objecten in de lucht te laten springen. Op het eind van de week werd tot het opblazen overgegaan, nadat tevoren alles wat nog eenigs zins bruikbaar was in veiligheid was gebracht. Op de vliegvelden werden de startbanen door explosies diep omgewoeld en gingen de gebou wen en hangars in vlammen op. Zij zijn daar mede niet alleen volkomen onbruikbaar gewor den, maar het is zelfs uitgesloten dat afzonder lijke deelen nog weer gebruikt kunnen worden. Maandagochtend in de vroegte gingen na het stelselmatig vertrek van de laatste eenheden alle bruggen en overgangen- de lucht in. Boven de stad hangen enorme rookkolommen. Overal laaien de vlammen op. Om 5.35 uur hebben de laatste verkenningstroepen en „Sprengkommandos” zich uit het gebied van de doode stad teruggetrokken. Aarzelend volgt de vyand naar een waardeloozen puinhoop, naar een wirwar van brandende hui zen, waarvan de muren krakend ineenstorten. i groote beteekenis moet worden geacht, tot dus ver niet werd bereikt. Verder draagt tot de positieve beoordeeling by het feit dat de verliezen van den aanvaller aan zienlijk zijn, hetgeen, zooals de ervaring leert, in de lijn der dingen ligt omdat de aanvaller, met name wanneer hy er niet in slaagt omsingelingen te forceeren, steeds grootere offers moet bren gen dan de verdediger. Charkow is nu voor de vierde maal van bezit ter gewisseld. De Duitschers hebben de stad voor den eersten keer bezet in den herfst van 1941, vier maanden na het begin van den oorlog in het Oosten. In den daaropvqlgenden zomer heeft Ti- mosjenko gepoogd Charkow te heroveren, wat toen door een uitstekende manoeuvre van gene raal-veldmaarschalk von Bock is mislukt. Tydens den afgeloopen winteroorlog geraakte de stad in het kader van het groote offensief weer in de handen van de Sowjet-pussen, maar door gen tegenoffensief van generaél-veldmaarschalk von Manstein, met medewerking van sterke SS-for- maties, kon dit succes genivelleerd worden. Op 15 Maart bezetten de Duitschers weer de stad, die zij heden, nog geen vijf maanden later dus, om strategische redenen opnieuw moesten prijs geven. Aandacht verdient een in den laatsten tyd in de Duitsche militaire commentaren voorko mende omschrijving van een nieuwe tactiek, wel ke resulteert in zoogenaamde wervelslagen. Zulk een wervelslag zou ook op het oogenblik in den omtrek van Charkow gaande zijn, in welk ver band men de in het weermachtsbericht gemelde vernietiging van een vijandelijke gevechtsgroep in dezen sector in het licht stelt. Over het ontstaan van dergelijke wervelslagen, die hun ontwikkeling danken aan de steeds ver dergaande inechanisatie van de strijdkrachten aan beide kanten, wordt o.m. het volgende ge zegd: De Duitsche legerleiding heeft, om te be ginnen, de Sowjet-Russen gedwongen aan te val len over het geheele front, wat, gelijk gezegd, voor den aanvaller aanzienlijke verliezen mee bracht. Aan het grootste gedeelte van het front is het offensief tot dezen aanval beperkt geble ven. Echter daar, waar de druk der aanvallers en hun numerieke superioriteit te groot was, ging de Duitsche leiding over tot de elastische verde diging en in het kader daarvan werden de Sow jet-Russen verwikkeld in zoogenaamde wervel slagen (Kreiselschlachten). Kenmerkend voor deze slagen is de snel opeenvolgende wisseling van aanvalsrichtingen, uitwijkende bewegin gen en tegenaanvallen. De operaties loopen niet, zooals aangenomen zou kunnen worden, van het Oosten naar het Westen, maar van Noord naar Zuid, en van Zuid naar Noord, van Oost naar West en van West naar Oost. Een voorwaarde voor een wervelslag noemt men het prijsgeven van een voldoende groot strijdgebied, voor de heen en weer-bewegingen, en daar als het strate gische doel van de Duitschers wordt beschouwd de afmatting van den tegenstander, zoowel wat manschappen als materieel betreft, meent men dat het zich terugtrekken uit bepaalde sectoren en steden in sommige gevallen een voor de Duit schers positief element kan zijn. x Wervelslagen hebben in dezen zomer bereids plaats gevonden bij Bjelgorod, Orel en Wjazjma. DE LUCHTAANVAL OP BERLIJN. Zooals de Britsche nieuwsdienst Dinsdag meld- I de, heeft de Britsche luchtmacht bij haar aanval in den nacht van Maandag op Dinsdag op Noord- Duitschland en Berlijn 58 bommenwerpers en 1 jager verloren. Omtrent den Duitschen afweer by den aanval op Berlijn meldt de Britsche berichtendienst, dat teruggekeerde bestuurders verklaard hebben, dat heele zwermen jagers, die met de zoeklichten sa menwerkten, zich op de bommenwerpers stortten, zoodra deze naderden. Een bestuurder zeide: „Wij begrepen eerst niet, waarom er zoo weinig gra naten werden afgevuurd. Toen wij echter de ja gers ontdekten, begrepen wij het onmiddellijk. Ik heb nog nooit zooveel jachtvliegtuigen gezien. De gevechten tusschen bommenwerpers en jagers hadden overal plaats”. een overeenkomst bereikt zou kunnen worden, een tweede conferentie voor het eind van het jaar tus schen de Britsche en Amerikaansche bevoegde in stanties te houden. Een volledig rapport omtrent de besluiten, voorzoover die den oorlog tegen Duitschland en Italië raken, zal aan de sovjet- regeering worden toegezonden. Tenslotte wordt in het communiqué gezegd, dat men tydens de conferentie ook aan het probleem der betrekkingen met het Fransche dissidenten comité bijzondere aandacht heeft geschonken. Er verluidt, dat in dit verband in de tweede helft van deze week een verklaring zal worden afgelegd door een aantal geallieerde regeeringen. Commentaar van Berlijn. In politieke kringen te Berlijn noemt men de slotverklaring van Quebec rijkelijk kronkelig en inhoudloos. De aankondiging van verdere confe renties toont, dat tocl^ niet alles duidelijk is. De concentratie van de oorlogvoering tegen Japan beschouwt men in Berlijn als een loutere buiging voor het Amerikaansche volk en Tsjiang Kai Sjek. Ook de wensch naar een, conferentie met Stalin is volgens Duitsche meening een verlegen- heidsfrase, evenals de erkenning van het Fransche dissidentencomité te Algiers, welke in het voor uitzicht gesteld wordt. Ontstemming tusschen Sovjet-Unie en Westelijke Geallieerden. De Britsche nieuwsdienst verspreidt een uitla- ting van de Daily Mail over den afloop van de conferentie te Quebec. De schaduw van een ont stemming tusschen de Sovjet-Unie en de weste lijke geallieerden zoo schreef het Londensche blad, schijnt nog boven de besluiten van Quebec te han gen. Op dat punt bestaat er een vraagteeken, dat machte is een ondubbelzinnige verklaring over de betrekkingen tusschen a geallieerden af te leg gen. SITUATIE IN MIDDELLANDSCHE- EN ZWARTE ZEE. Schout-bij-nacht Gadow houdt zich in de „Deut sche Allgemeine Zeitung” bezig met den militai ren toestand ter zee in de Middellandsche en Zwarte Zee. Het is vermoedelijk een onderdeel van de vyandelyke plannen, zoo schiijf' hy, om ook in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee tot den aanval over te gaan. De druk op Turkije, de millioenenlegers in het Nabije Oosten, de groote bezetting van Cyprus en ook de luchtaanval op de petroleumvelden van Ploesti zijn aanduidingen ge noeg. De bolsjewistische levensmiddelenzorgen, de eigenlijke oorzaak van het zelfvernietigende zo- meroffensief, vereischten een offensief om zoo doende, behalve een doorbraak naar den Balkan en het Zuidoosten, ook de verbinding via de zee straten naar de Zwarte Zee te verkrijgen en den voor de Sovjet-ravitailleering uiterst tijdrooven- den omweg via de Perzische Golf, den spoorweg in Iran en den Kaukasus of Kaspische Zee te ver korten. Deze doorbraak wordt behalve door de Turksche neutraliteit belemmerd door de Duitsch- Italiaansche bezetting van de Adriatische kust, van Griekenland, Kreta en de ACgeïsche eilanden. Dit laatste gebied wordt door de verbonden lucht macht, door duikbooten en lichte vlootstrijdkrach ten bewaakt en dient het transportvérkeer en den aanvoer tusschen de afzonderlijke stellingen, is door mijnen versperd en wordt op alle belangrijke punten zwaar verdedigd. In de Zwarte Zee komt duidelijk tot uiting, hoe de uiteraard slechts lichte vlootstrydkrachten der verbonden naties de zeer veel sterkere vlootstrijd- krachten der bolsjewisten in toom houden en voor zichzelf een vrijheid van verkeer hebben kunnen veroveren. Voor de algeheele strategische positie, zoo be sluit de schout-bij-nacht, is de door de verbonden vlootstrydkrachten in de Zwarte Zee gevormde flank- en rugdekking van den Zuidocstelyken vleugel van het front even belangrijk als de moor- blijvenzal totdat een der leidende staatslieden by dende aanvallen op de scheepsruimte tydens den -1 inyal op Sicilië of de duikbootsuccessen in 'het Noordelijke en Zuidelijke deel van den Atlanti schen Oceaan of Indischen Oceaan, Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Dryfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal by vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdrédacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 22« MUTATIES IN DUITSCHE REGEERING. De Führer heeft den Rijksprotector in Bohe men en Moravië, Baron von Neurath, op zijn ver zoek van deze functie ontheven. Tot Rijksprotec tor in Bohemen en Moravië heeft de Führer den Rijksminister van’ Binnenlandsche Zaken, dr. Frick, benoemd en hem ontheven van de functies van Rijks- en Pruisisch minister van Binnenland sche Zaken, alsmede van die van algemeen ge volmachtigde voor het Rijksbestuur. Baron von Neurath en dr. Frick blijven Rijksminister. De Führer heeft den leidenden staatssecretaris van het Rijksministerie van Binnenlandsche Zaken, Hans Pfundtner, op zijn verzoek op wachtgeld gesteld. Tot Rijks- en Pruisisch minister van Binnen landsche Zaken, alsmede tot algemeen gevol machtigde voor het Rijksbestuur heeft de Führer den Reichsführer SS en chef der Duitsche politie, Heinrich Himmler, benoemd. De Ryksarbeids- dienst ressorteert niet langer onder den Rijks minister van Binnenlandsche Zaken. De Reichs- arbeitsführer staat als chef van een opperste Ryksorgaan onmiddellijk onder den Führer. Den Reichsarbeitsführer Hierl heeft, de Führer titel, rang en bevoegdheden van een Rijksminister ver leend. De benoeming van den nieuwen Ryksprotector heeft tot gevolg, dat de aan den SS-Oberstgrup- penführer en Generaloberst der Polizei, Dalüge verstrekte opdracht, de zaken van den Rykspro- tector als plaatsvervanger te leiden, is geëindigd. Den staatssecretaris by den Rijksprotector in Bohemen en Moravië Karl Hermann Frank, heeft de Führer benoemd tot staatsminister en hem in rang met de Ryksministers gelijkgesteld. De Führer heeffe cjpn Rijksminister baron von Neurath en dr. Frick, den SS-Oberstgruppen- führer en Generaloberst der Polizei Dalüge, als mede den staatssecretaris Pfundtner in een per soonlijk schrijven zijn dank betuigd voor de groote diensten aan het Duitsche volk bewezen. Het Internationale Informatiebureau schryft o.a. over de beteekenis dezer wijzigingen in het Duitsche burgerlijke bestuur aan het Algemeen Handelsblad BESCHOUWINGEN OVER DE INVASIE. Een Duitsche militaire schrijver trekt in het weekblad Das Reich een vergelijking tusschen de landing op Sicilië en mogelyke geallieerde landin gen elders. Het hoofdkenmerk van de eerstge noemde operatie was volgens hem een „honderd- percentige” en vooral gedurende de eerste dagen nauwelijks te overtreffen bescherming door jacht- vliegtuigen, welke o.a. de ontplooiing van de volle artilleristische kracht van de zware oorlogssche pen mogelyk maakte. Een dergeljjk luchtscherm was slechts te onderhouden, doordat de aanvaller beschikte over een zeer naby gelegen steunpunt, namelijk Malta. Bestaat een dergeljjke onmisbare voorwaarde voor de herhaling van soortgelijke operaties ook ten aanzien van West-Europa vraagt de schrijver zich af. Natuurlijk valt het oog direct op de nauwe wateren aan weerszijden van het Kanaal. Daarbuiten, aldus het betoog, is wel een ononderbroken gebruik van op het land steunende vliegtuigen met grooten actieradius mqgelyk (behalve wat betreft Noord-Noorwegen, dat by deze beschouwingen wordt uitgesloten), maar een werkelijk effectieve bescherming door jachtvliegtuigen is buiten de Kanaal-zona slechts van vliegdekschepen af te verwezenlijken. Het ge tal van dergelijke eenheden is echter beperkt, haar strijdmiddelen staan hy landvliegtuigen ach ter en kunnen daartegenover in het algemeen geen luchtheerschappy verkrijgen. De schrijver meent, dat dit te meer zal gelden, omdat voor een inval in West-Europa een veel grootere landings- macht noodig zal zijn, dan tegen Sicilië is ge bruikt, hetgeen ook de eisohen van de luchtdek king in evenredigheid verhoogt Wanneer men uit gaat van geallieerde uitlatingen, als zouden voor zulk een onderneming tenminste 50—66 divisies WPdig zjjp e» l milUo.en tqo dao den eenmaal ingeslagen weg door geprikkeldheid of iets dergelijks te laten afbrengen. De voorstel ling van zaken, dat deze stap verband houdt met het ontbreken van een Sowjet-vertegenwoordiger te Quebec, wijst men om dezelfde redenen af. De actie is er wellicht op berekend, nadruk te leg gen op het Sowjet-standpunt, dat de tyd ryp is om „dringende na-oorlogsche vraagstukken” te gaan bespreken. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schryft: De in Moskou officieel bekend gemaakte aflos sing van Litwinow door een tot nu toe noch op binnen- noch op buitenlandsch politiek gebied naar voren gekomen persoonlijkheid, is, evenals de terugroeping van Maiski uit Londen, de conse quente ontwikkeling van een politiek, waartoe Stalin door de Anglo-Amerikaansche concessie aan de Sowjet-wenschenvoor Europa werd aange- moedigd. Stalin maakt slechts gevolgtrekkingen uit de principieele o-, ereenstemming met Enge land en de Vereenigde Staten omtrent alle tus schen de geallieerden hangende kwesties, die hij voorzoover zij de Sowjetunie in het bijzonder aangaan tracht te realiseeren, zonder er reke ning mede te houden of zyn streven parallel loopt met de financierings- en camouflage-politiek van zyn bondgenooten of den indruk zou kunnen wek ken, dat er tusschen partners in een reeds lang afgekaart spel eenigerlei verschil van meening of zelfs oneenighedei. zouden bestaan. De Sowjet-Russische politici, die bijzonder ver trouwd zijn met de Angelsaksische mentaliteit en die een belangrijk aandeel h,ebben gehad in de overeenkomsten met Engeland en de Vereenigde Staten, zijn voor Stalin waardevoller medewerkers te Moskou, waar thans met nadruk gewerkt wordt aan de inlossing van de aan de Sowjetunie gedane beloften. Bij de beöordeeling van den toe stand isUe kwestie van weinig belang of een van de redenen waarom Stalin gesteld is op onmid dellijke honoreering van de Anglo-Amerikaansche wissels, misschien ook gezocht moet worden in een zeker wantrouwen. Een feit is, dat de Engel- schen en Afherikanen zich voor de wenschen van Stalin moeten buigen, hetgeen ook blijkt uit hun thans merkbare bereidwilligheid om t>ver het door Stalin steeds dringender verlangde oprichten van een tweede front te onderhandelen op een confe rentie van drie, zelfs wanneer daarheen slechts de ministers van buitenlandsche zaken van de drie landen zouden worden gezonden. SLOTCOMMUNIQUÉ VAN QUEBEC. Churchill en Roosevelt hebben Dinsdag tot af sluiting van de conferentie van Quebec een for- meele verklaring uitgegeven, waarin o.a. wordt gezegd: De Britsch-Amerikaansche oorlogsconferentie, die op 11 Augustus is begonnen onder auspiciën van de Canadeesche regeering, heeft thans haar werkzaamheden beëindigd. Het geheele gebied der „wereldoperaties” en de gebeurtenissen, die sedert de laatste ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill in Washington eind Mei j.l. ontstaan zijn, werden bestudeerd. Verder zijn de noodige be slissingen genomen om de acties der strijdkrach ten van beide naties te waarborgen. Het communiqué stelt in het licht, dat een vol komen doelstelling en eenheid in de oorlogvoering behouden moet blijven. Voorts wordt in de ver klaring gezegd, dat in de toekomst waarschynlijl met vrij korte tusschenpoozen conferenties tus schen Roosevelt en Cnurchill gehouden zullen wor den. Er wordt op gewezen, dat de militaire be sprekingen der drie stafchefs van de geallieerd» strijdkrachten in den grootsten omvang betrek king hadden op den oorlog tegen Japan en ee: doeltreffende hulp voor Tsjoenking-China. De ver tegenwoordiger van Tsjiang Kai Sjek, ministei Soeng, is by deze besprekingen tegenwoordig ge weest. Op alle gebieden hebben Churchill en Roo sevelt de aanbevelingen der geallieerde stafchef: goedgekeurd. Verder wordt in het communiqué verklaard, dat ook een overeenkomst tot stand is gekomen, ten aanzien van de politieke problemen. Er werd be sloten, afgezien van eenigerlei driemogendheden- conferentje, waartoe welUcbt xnet de sovjet-unie binnenlandsche zaken biedt den besten waarborg dat de leiding van de binnenlandsche politiek en van het binnenlandsche bestuur van het Rijk na de meer dan tienjarige ambtsvervulling van dr. Frick ook na deze wisseling gekenmerkt zal wor den door dezelfde stabiliteit en vastheid. Hein rich Himmler staat bekend als een buitengewoon krachtige leiderspersoonlykheid, die tot nu toe reeds op de meest verschillende gebieden op den voorgrond is getreden. De organisatorische op bouw van de Duitsche politie is evenzeer zijn werk als de stichting van de Waffen-SS, wier divisies zich in het verband van het Duitsche leger in den loop van den oorlog aan alle fron ten hebben onderscheiden. Als Reichskommissar für die Sicherung und Festigung des Deutschen Volkstums heeft hij bovendien ook op het gebied van de nederzetting en den landbouw zyn veel zijdigheid bewezen, zoodat met hem een energiek, met alle facetten van het openbare leven zeer goed bekend deskundige aan het hoofd van het binnenlandsche bestuur van het Rijk komt te staan, die waarschijnlijk de voorwaarde schept voor een verdere concentratie van krachten en sterkere samenbundeling van het inwendige front. De Berlijnsche redacteur van het Alg. Handels blad merkt t.a.v. de regeeringsmutati4 in Duitsch land nog het volgende op Met de benoeming van dr. Frick tot Rijks protector in Bohemen en Moravië in plaats van dr. Neurath, die sedert eenige jaren zijn ambt niet meer uitoefende, wordt de tydelijke situatie beëindigd, die ontstond, doordat generaal Hey drich, en na diens vermoording generaal Daluege, als plaatsvervangend Ryksprotector het gezag in het Protectoraat uitoefenden. Uit den terugkeer van generaal Daluege tot zyn taak als generaal der politie kan waarschijn lijk tevens de conclusie worden getrokken, dat de toestand onder de bevolking in het Protectoraat zijn vertrek uit Praag mogelyk maakt. In het Protectoraat heerscht sedert geruimen tijd vol komen rust en orde. Met de benoeming van dr. Frick, den oudste der nationaal-socialistische ministers hij pas seerde reeds de zestig zet de Duitsche staatsleiding klaarblijkelijk haar politiek voort om aan het hoofd der Duitsche regeering in Bo hemen en Moravië staatslieden te stellen, die alleen reeds door hun leeftijd en hun ervaring het overwicht bezitten, dat voor de uitvoering van hun gecompliceerde taak noodig is. LITWINOW NIET NAAR WASHINGTON TERUG. Het telegraafagentschap Tass meldt, dat het presidium van den oppersten raaa der Sowjetunie Litwinow, den plaatsvervangende': volkscommis saris van buitenlandscne zaken, heeft ontheven van de ambtsplichten van buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur in de Vereenigde Sta ten. Het presidium heeft in zijn plaats Gromyko benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur in de Vereenigde Staten. (Gromyko was tot dusver raad van de ambassade te Washington). Aan een bericht van Reuter uit Washington ontleent de correspondent van het D.N.B. te Lis sabon: Berichten uit Moskou, waarin gezegd wordt, dat met de aflossing van Litwinow als Sowjet- ambassadeur te Washington geen scherpe wijzi ging van koers in de buitenlandsche politiek van de Sowjetunie in het voornemen ligt, hebben.de eerste indrukken bevestigd, die men hier (Was hington) in welingelichte kringen heeft gehad. Het vermoeden is opgedoken, dat deze stap een uitdrukking was van ontstemming over de hou ding van bepaalde Amerikaansche kringen van de pers tegenover de Sowjetunie, maar de meeste waarnemers nemen aan, dat de leiding van de gojyietunie „te reaJLsUgclj. de.ufct” om zich y^i KOLONEL-GENERAAL JESCHONNEK OVERLEDEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In den ochtend van 19 Augustus is kolonel- g^neraal Hans Jeschonnek, chef van den gene^alen staf van de luchtmacht, in het hoofdkwartier van den opperbevelhebber van de luchtmacht, aan een ernstige kwaal overleden. j Kolonel-generaal Jeschonnek werd in 1899 in Hohensalza geboren. In het cadettencorps opge leid, werd hij enkele weken na het uitbreken van den oorlog, begin September 1914, pas 15% jaar oud, luitenant by het derde Neder-Sleeswijksche infanterieregiment nr. 50. In den zomer van 1917 meldde hij zich aan bij de vliegertroepen. Na den i oorlog ging hij over naar de Reichswehr, Als eerste-luitenant en kapitein deed hij dienst bij het Reichswehrministerie. Toen de luchtmacht weer werd opgericht ging kapitein Jeschonnek daarheen. 1 October 1937 werd hij benoemd tot chef van de eerste afdeeling van den generalen staf der luchtmacht en in den opbouw en uitbrei ding van de jonge luchtmacht heeft hij een suc cesrijk aandeel gehad. 1 Februari 1939 werd ko lonel Jeschonnek benoemd tot chef van den gene ralen staf der luchtmacht. 1 Augustus 1939 volg de zyn bevordering tot generaal-majoor. Na den VAlsJt.ocht in het WSld bjj. ovêi^öb- p

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1