i I 11 In het Donetsbekken duurt strijd voort Italië onvoorwaardelijk gecapituleerd Vrijdag 10 Sept 1943 BOLSWARDER EDITIE No. 36 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND Winterhulpwerk Nederlandsche Volks dienst I --- r „Vjjafjdeljjke bommenwerpersfonuatles drongen WEERMACHTSBERICHT der (Bildberichter Sanden PBZ/Recla Pax s) IN HET OOSTEN. FLINKE KERELS ■HELDEN. ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het Duitsche weermachtbericht van Woensdag j.l. meldde o.m.: („De slag in het Donetsbekken duurt met onverminderde hev.gheid voort. In het verloop der beweeglijk gevoerde gevechten werd ter verkorting van het front de stad Stalino na de vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties volgens de plannen ontruimd”. AANZIENLIJKE GEALLIEERDE VLIEGTUIG- VERLIEZEN BOVEN DUITSCHLAND. Het Duitsche weermachtbericht van 7 Septem ber meldde o.m.: 100 cent 7 cent De Rijkscommissarls, rjjksmi- nister dr. Seyss Inquart, reikt persoonlijk als een der eerste dragers de eerste gewonden- sportonderscheidingsteekens in Nederland in het kader van groote sportdemonstraties der SS- und Pol. Sportgemeinschaft uit. (SS Bildberichter Fritz/Stapf Pax s) WESTERGOO DOODSTRAF OP DEFAITISME. De N. R. Ct. meldt uit Berlijn: Kennelijk als waarschuwing in het algemeen publiceert de Duitsche pers het bericht van de executie van een 52-jarigen Regierungsrat, die door défaitistische uitlatingen e het verspreiden van geruchten getracht heeft „het oorlogsmoreel van het Duitsche volk te influenceeren en daar door verraad aan het strijdende front pleegde”. Het volk gerechtshof beschuldigde hem van be gunstiging van den vijand en ondermijning van de weerkracht. Aan het slot van het bericht heet het dat op volksverraders, die zich aan zulk een misdaad schuldig maken, alleen nog de doodstraf zal worden toegepast. In de Finsche Golf beschoten batterijen van de marine op bet eiland Tuetters een formatie bol sjewistische mijnenvegers, brachten een mijnenve ger tot zinken en beschadigden 2 andere zwaar. Bij de verbeten gevechten ten W. van Charkof hebben zich de pantsergrenadierdivisie Gross Deutschland, de lie Hessensche, de 19e Neder- Saksische pantserdivisie en de 34e Rijnlandsche infanteriedivisie bijzonder onderscheiden. In Zuid-Frankrijk, in Italië en op den Balkan, waar Duitsche en Italiaansche troepen tot dusver gemeenschappelijk gestreden hebben, zijn alle maatregelen aan den gang, die door het verraad van de regeering-Badoglio noodzakelijk werden. Zij verloopen volgens onze verwachtingen. Aan de Westkust van Calabrië viel een formatie Duitsche slagvliegtuigen vijandelijke landings- strijdkrachten in de golf van Euphemia aan, bracht een troepentransportschip tot zinken en plaatste treffers van zwaar kaliber op '4 groote schepen, waaronder een kruiser. Bij aanvallen van sterke formaties Britsch— AmerikaanSche bommenwerpers op de bezette ge bieden in het Westen en boven den Atlantischen Oceaan werden 11 vijandelrjke vliegtuigen neerge schoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op militaire doe len in Zuid- er Midden-Engeland? van het vijfde oorlogsjaar is het mooiste'bewijs voor de groote, volhardende kracht van het Duit sche volk en het jonge vereenlgde Europa, om den oorlog door alle hardheden van den tijd tot een zegevierend einde te brengen.' Bureau Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 mjn. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga BolswardL /TIER VAN DEN opperbevel van de Spil uit te leveren. Het feit van het verraad op zich zelf blijkt openlijk ook vooral uit het ver schil, hierin bestaande, dat koning Victor Emanuel en Badoglio nog op 8 September in verklaringen, die zij aflegden aan de Duitsche Rrjksregeering, iedere gedachte aan een capitulatie tegenover de Anglo-Amerikaansche indringers als gemeenen laster ver van zich wierpen, terwijl zij in werke lijkheid reeds voor vijf dagen, n.l. op 3 September, op Sicilië den wapenstilstand lieten onderteeke- nen. Er is echter voor dit verraad van wereldhisto- riscben omvang, naar men te Berlijn verneemt, ook nog andere, tastbaar militair bewijsmateriaal voorhanden, dat sedert het voor het eerst zicht baar werd, door de bevoegde Duitsche instanties voortdurend met aandacht waargenomen en dien overeenkomstig in conclusies verwerkt is. Daartoe behoort o.m. het feit van het samentrekken van veel Italiaansche troepen in Noord-Italië aan de Duitsch-Italiaansche grens op een tijdstip toen Duitsche formaties op Sicilië en later in Calabrië Italiaanschen grond verdedigden en haar bloed voor den bondgenoot en zijn vrijheid offerden. Wanneer men kennis draagt van deze tot dusver voor het Europeesche publiek verborgen gebleven feiten, wordt beter dan tot dusver begrijpelijk, waarom de Duitsche leiding ten slotte Sicilië op gaf en haar heldhaftig strijdende troepen in het zuidelijkste deel van Italië bevel tot ontruiming gaf, ofschoon de militaire situatie een dergelijke actie geenszins noodzakelijk maakte. Het bevel der Duitsche leiding was gegeven in vooronder stelling van een mogelijk verraad der tegenwoor dige machthebbers in Rome, ten einde eventueel de Duitsche formaties niet afgesneden van het vasteland en daarmede van haar ravitailleering te weten. Van militaire zijde verneemt men de betrouw bare mededeelipg, dat de Duitsche troepen in Italië voldoende tegen verrassingen beveiligd zijn. Men beoordeelt derhalve te Berlijn de militaire situatie rustig en zegt, zonder tot dusverre in bij zonderheden af te dalen, slechts dit, dat alle voorwaarden voor een mislukking van de aan het verraad ten grondslag liggende bedoelingen aan wezig zijn. Maar ook het verraad als zoodanig zal mislukken, evenals alle soortgelijke ondernemin gen van de tegenstanders van Duitschland. In dit verband wijst men in welingelichte kringen der rijkshoofstad naar gelijke gebeurtenissen in de jc-i gste krijgsgeschiedenis, in het bijzonder op het verraad van Zuidslavië in Maart 1941. Alles bijeen genomeii is men in toonaangevende kringen te Berlijn var opvatting, dat de onthulling van het verraad geleid heeft tot de wenschelijke ophelde ring en daarmede ook tot een vergemakkelijking van den algemeenen toestand. GENOMEN MAATREGELEN EN Z-FRANKRIJK, ITALIË EN OP DEN BALKAN VERLOOPEN VOLGENS DE VERWACHT!' JGEN. UIT HET HOOFDKWAR' FÜHRER, i September. H^t weermacht maakt bekend: In het Donetsbekken brengen de bolsjewisten nieuwe troepenformaties in den strijd, die met bijzonder zware verliezen voor den vijand voort duurt. Ten Z. en ten W. van Charkof mislukten ver scheidene vtjandeljjke aanvallen. In den centralen sector van het front vielen de bolsjewisten alleen in het gebied ten W. van Kirof met vrij sterke strijdkrachten aan. In de overige sectoren was de vijandelijke aanvalsactiviteit ge ringer dan op de vorige dagen. Een tijdens de af- weergevechten ingesloten vijandelijke groep werd vernietigd. Formaties Duitsche en Roemeensche vliegtui gen steunden ook gisteren op talrijke vluchten de troepen van het leger. Hierbij behaalde de eerste luitenant Nowotny. commandant van een groep jachtvliegers zijn 196e tot 200e overwinning in de lucht. Aan het Oostelijk front werden gisteren 208 tanks stuk geschoten. Opening 1 October. 1 October a.s. vangt de Nederlandsche Volks- dienst zijn winterhulpwerk aan. Dit winterhulp werk van den N.V.D. wil de gevolgen bestrijden van de extra kosten, die de wintermaanden met zich medebrengen en welke er de oorzaak van zouden kunnen zijn, dat een deel onzer volksge- nooten daardoor in moeilijkheden geraakt. Het is een niet te weerspreken feit, dat in de wintermaanden van October t.e.m. Maart hoogere eischen aan het gezinsinkomen worden gesteld dan in andere maanden; de uitgaven, wel ke men des zomers heeft gaan ook des winters wel door, maar in de wintermaanden komen er nog tal van uitgaven bij: het is vroeger donker, dus men gebruikt meer licht, de kosten voor het dagelijksche eten zijn over het algemeen ’s win ters hooger. de kachel moet gestookt worden en men moet dikkere dekens op bed hebben, ’s Win ters heeft een gezin dus altijd hoogere uitgaven dan ’s zomers, en deze uitgaven liggen zoowel op het terrein der voeding, als op dat der kleeding, dekking en verwarming. Wie dus des zomers net genoeg verdient om rond te komen, zal als hij in den winter even veel verdient als in den zomer in het koude seizoen onherroepelijk te kort komen. Een derge lijk gezin zal dan achterop geraken, het eene gat met het andere willen stoppen en langzaam maar zeker in een afgrond van armoede wegzakken. Qm dit nu te voorkomen, is er het Winterhulp werk van den N.V.D. Dit wil dergelrjke gezinnen een aanvulling geven, waaruit de extra kosten, die de wintermaanden veroorzaken, bestreden kunnen worden. Winterhulpwerk wil dus niet de oorzaak weg nemen, doch wel het gevolg van die oorzaak voor komen. De oorzaak zelf is, dat volksgenooten te weinig verdienen en er zijn andere organisaties, welker taak het is, die oorzaak te bestrijden en weg te nemen. -Het winterhulpwerk van den N.V.D. bestrijdt echter de wintergevolgen van een te laag inkomen. Daar het Winterhulpwerk van den N.V.D. partijpolitiek noch confessioneel gebonden is, is het ten bate van alle volksgenooten. Het seizoen begint, zooals hierboven reeds werd vermeld, op rijdag 1 October; op Zaterdag 2 October zal in het geheele land een groote collecte gehouden worden, welke duurt tot en met Maan dag 4 October. Er zal gecollecteerd worden met vlinders onder het x» otto: „Op iedere jas een vlinder, Maakt veler zorgen minder”. Daar het Winterhulpwerk van den N.V.D. niet boven of naast ons volk’ staat, maar gedragen wordt door alle volksgenooten, kan een ieder aan deze groote collecte medewerken. Allen, die zich ten bate van hun volk als col lectant (collectrice) aan dit werk willen geven, wordt verzocht zich op te geven bjj de kantoren of buurtschapshoofden van den Nederlandschen V&lksdienst. Het wapen moet onderhouden worden. Deelnemers aan een weersportkamp van dc HJ bij het schoon maken der geweren. (Fritz Emde/Stapf Pax s) Nederlandsche vrijwilligers bij de Duitsche oor- logsmarine. ’s Middags gaat men weer naar bui ten voor de sportbeoefening. Dat verkwikt en geeft aan het dienstplan de noodige afwisseling. Naast voetbal worden alle takken van sport be oefend. (Bildberichter Andres/Recla Pax s) HET HARDEN DER JEUGD. Op den drempel van het vijfde oorlogsjaar hield de Duitsche jeugd den „Tag der Wehrer- tüchtigung der Hitler-jugend”. Zjj bewjjst aldus den wil van het Duitsche volk tot den strjjd tot aan de definitieve overwinning over de vijanden van Europa. Duitschland zendt zijn jongemannen niet als kanonnenvleesch naar het front. Het voedt zijn jeugd veeleer zoodanig op, dat deze bij het berei ken van den leeftijd, w.arop zij voor den militai ren dienst geschikt is, lichamelijk en geestelijk voorbereid is voor den dienst bij de weermacht. Deze opvoeding onderscheidt rich essentieel van de Sowjetmethode om kinderen met de wapens te doen opleiden en in den strijd te sturen. Een es sentieel kenteeken van de Duitsche Wehrertüchti- gung is een weldoordachte lichamelijke scholing op den breedsten grondslag. Zij wekt naast de op voeding tot lichamelijke behendigheid en kracht in de eerste plaats soldateske deugden als moed, discipline, kameraadschap, eergevoel en strijd- geest op. De eigenlijke Wehrertüchtigung beperkt zich tot de opl riding van de oudste leeftijdsklas sen in schiet- en terreindienst in een voor de jeugd geschikten vorm. Deze opleiding is verschillfend al naar gelang de jongemannen behooren tot de Motor-, Marine- of Nachrichten-Hitler-Jugend. Een drieweeksche cursus van telkens de oudste leeftijdsklasse in een Wehrertüchtigungslager der Hitler-Jugend vormt het eind van de Wehrertüchtigung. Hier wordt den jongeling in een gelijkgezinde, gelijkgeoriën- teerde gemeenschap van kameraden het tot nu toe geleerde nog eens bijgebracht. He” mooiste succes van deze Wehrertüchti gungslager is de houding van den jongen Duit- schen soldaat aan het front. Het jonge Duitsche geslacht vormt geen vervanging in den gebruike- lijken zin, doch bestaat veeleer, zooals telkens wiser wordt bevestigd, uit op de beste wijze opge leide soldaten, die ten volle hun man staan en een gevechtsgroep vormen, zooals geen betere kan zijn. De Germaansche jeugd van Europa, die in de zen strijd niet aan den kant wil staan, ontvangt in Wehrsportlager in de mooiste streken van Duitschland een soortgelijke opleiding, als de Duitsche kameraden. In zeer nauwe samenwer king met de Waffen-S.S. leidt de Hitler-jugend in deze kampen behalve Vlamingen, Denen, Walen en Noren ook jonge Nederlanders op, die zrch vrij willig aanmelden ”oor ae Germaansche Wehrer tüchtigungslager. Reichsjugendführer Artur Axmann heeft ter gelegenheid van den „Tag der Wehrertüchtigung der Hitler-jugend” een oproep gericht tot de jeugd, waarin hij zegt: „Het is onze vaste wil en besluit onze prestaties in den volgenden tijd van den oorlog op te voeren en de strijdende troep met elke nieuwe jaarklasse een in geest en kunnen steeds beter wordend jeugdig geslacht te geven. Laat ons sterk zijn in geloof en vertrouwen, verheven boven kleinmoe digheid en twflfel. Laat ons met dapper hart met volharding, taaiheid en standvastigheid groote en kleine zorgen en smarten dragen. Wij willen als jeugd in dezen oorlog de nooit stokkende adem van ons volk zijn”. Deze belijdenis van de Duitsche en bovendien van de overige Germ^anscije jeugd bjj bet begin DE HEER DAMAVE ONTHEVEN UIT FUNCTIE VAN COMMISSARIS VAN R.K. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft op grond van par. 1 al. 2 van de verordening nr. 3/1940 de benoeming van den heer Otto Frans Josephus Damave tot com missaris van den Roomsch-katholieken boeren- en tuindersbond en ae nevenorganisaties, vereenigin- gen van personen en stichtingen, waarop door de zen invloed wordt geoefend, herroepen. De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft den heer Bernard Hendrik van Til belast met de afwikkeling van de destijds aan den heer Damave gegeven opdracht als com missaris. Tegelijkertijd werd de heer Otto Frans Jo sephus Damave ontslagen uit zijn ambt van staf- leider van dep Nederiaadscbeg, Landstand. UITSTEL VAN VERLOF VOOR ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Nieuwe regeling op komst Aangezien in Duitschland een nieuwe verlof regeling in voorbereiding is, zoo meldt Het Volk, zijn alle verloven der Nederlanusche arbeiders uitgesteld tot na 15 October a.s. Familieleden in ons land, die in de komende da gen vader óf zoon thuis verwachten, behoeven zich dus niet ongerust te maken, yannper hun mannen wegbjjjven. POLITIEPRESIDENT TE UTRECHT VERMOORD. Vrijdag 3 September, tegen halfzes des avonds, is de waarnemende politiepresident Q. J. Kerlen te Utrecht het slachtoffer van een laaghartigen moordaanslag geworden. Op weg naar huis werd hij in de nabijheid van zijn woning door een on geveer 20-jarig persoon met een vuurwapen zwaar gewond. Aan deze verwondingen is hij overleden. ITALIAANSCHE TEGENREGEERING GEVORMD. Van de Italiaansche grens wordt gemeld, dat de Italiaansche fascistische nationale regeering een oproep gericht heeft tot het Italiaansche volk, die door de radio is verspreid. In den op roep wordt o.m. gezegd: „Pietro Badoglio heeft zijn verraad voltooid; hij die als chef van den Italiaanschen generalen staf bij de intrede van Italië in den oorlog ver antwoordelijk was voor zijn gebrekkige militaire voorbereiding, staat thans op het punt om het vaderland aan de vijanden over te leveren, De man, die jarenlang den Duce heeft bedrogen en die langs den weg van de nederlaag hardnekkig naar de macht heeft gestreefd, is thans voorne mens om zijn monsterachtig plan uit-te voeren, waardoor het vaderland voor altijd verminkt moet worden. Een vadex'land zonder Sicilië, zonder Sar dinië, zonder de ove-reesche bezittingen, waar schijnlijk ook zonder Z.-Italië, dat is het sombere vooruitzicht van het vaderlandsche lot. Het verraad zal niet voltooid worden. Er is een Italiaansche fascistische nationale regeering ge vormd; zij arbeidt in den naam van Mussolini. De fascistische nationale regeering zal onverbiddelijk iederen-verrader straffen, de eenige werkelijk ver antwoordelijke voor onze nederlaag. Zij zal alle middelen aanwenden om Italië met ongeschonden eer en met de mogelijkheid van een blijven leven uit den oorlog te brengen. Het is afgeloopen met de treurige frqpe van een z.g. vrijheid, die werd opgedrongen door den staat vèn beleg, politie maatregelen erf censuur. Het zuivere bloed der squadristen en soldaten, die in de dagen der schande vermoord zijn, valt terug op de ho<den der moordenaars, van den geringe zoowel als van den hooggeplaatste. Het is afgeloopen met het af glijden naar het bolsjewisme, het is afgeloopen met het weer naar voren komqn der oude mannen in een Italië, dat de poorten der soldateske jeugd zal openen en de aanspraken verworven door offers en oorlogsprestaties zal erkennen. Om onze banieren scharen zich te zamen met.de soldaten der jeugd de krachten van den arbeid, welker marsch op sociaal gebied met het fascisme aan gevangen, onder het fascisme het doel zal berei ken. De oproep besluit met een appèl aan de Itali aansche soldaten: „Soldaten, gehoorzaamt niet aan valsche bevelen, van het verraad, weigert aan den vijand te worden overgeleverd, weigert ook tegen uw Duitsche kameraden te vechten. Al de genen, wien dat mogelijk is moeten den strijd aan de zijde der Duitschers voortzetten, de anderen moeten naar huis gaan, naar hun dorpen en ste den in afwachting van verdere bevelen. Uit leed en smart moet krachtens onzen wil een rein en machtig Italië verrijzen”. De Italiaansche fascistische nationale regeering. De correspondent van Het Nieuws van den Dag te Berlijn schrijft aan zijn blad: In het Oosten duurt de hevige strijd in het Do- netz-bekken onverminderd voort. Ook in het ge- bieo van Charkof en in den centralen sector var het front wordt met verbeten woede gevocht ~fl. De aanvallen der Sovjets, die op sommige punten ononderbroken op de Duitsche stellingen aanrollen en aie ondersteund worden door sterke pantsev- formaties en eskaders gevechtsvliegtuigen, heb ben vooral in het gebied van Ssefsk, tusschen Brjansk en Konotop (aan de spoorlijn Koersk Klef) den vorm aangenomen van hevige door braakpogingen. In weerwil van den voortdurenden vijandelijken druk en van de steeds nieuwe Sanvallen der Sov jets beoordeelt men in militaire Duitsche kringen den toestand aari het Oostelijk front onveranderd optimistisch. Men wyst er op, dat de tjjd welke den bolsjewisten voor hun zomeroffensief ter be schikking staat, inmiddels voor het grootste deel is verstreken en dat over enkele weken de mod- derperiode begint. De regentijd, waarin het Rus sische landschap wordt herschapen in één grooten modderpoel en waarin de wegen onbegaanbaar zullen worden, zal, zoo wordt opgemerkt, den strijd weliswaar niet geheel tot stilstand brengen, maar, evenals in de voorgaande jaren, zal hij on getwijfeld* belemmerend werken op de uitvoering van grootscheepsche operaties en de situatie van den aanvaller voelbaar belasten. In de weersportkampen Germaansche jeugd. In Seebo- de aan het Mildstadter Meer, waar het weersportkamp der Germaansche jeugd wordt ge houden, komen Noorsche, Deen- sche, Vlaamsche, Nederland sche en Duitsche jongens vrij willig bijeen voor een militaire vooropleiding. £n een leergang van vier weken in een der mooiste streken van het Groot Duitsche Rijk heeft naast’den velddienst en sportbeoefening een scholing in werelbeschou- wing plaats en het gemeen schappelijk beleven van dezen tijd ndt de jongens tot een hechte kameraadschap, die over de dagen in het kamp ver der zal werken voor de toe komst van Europa. Een Neder lander, die als SS-man aan de gevechten in het Oosten heeft deelgenomen, werkt als instruc teur bij den dienst te velde. gisteren, begunstigd door heiig weer, het zuid westelijk gebied van Duitschland binnen. Zij wer den door jachtvliegers en luchtdoelartillerie uit eengedreven en kwamen daardoor niet tot een systematische aanval. Verscheidene zwaar bescha digde vliegtuigen landden op Zwitsersch gebied. Bommen op de steden Stuttgart en Straatsburg Veroorzaakten verliezen aan personen en materi aal. In den afgeloopen nacht vielen Britsche bom menwerpers het gebied van München aan. Ook deze werden reeds voor het bereiken van het doel uiteengejaagd. Er ontstond schade aan woonwij ken en openbare gebouwen der stad, alsmede in eenige plaatsen in Z. Beieren. De bevolking leed verliezen. Bij de aanvallen van gisteren overdag en des nachts hebben luchtverdedigingsstrjjdkrachten volgens tot nu toe ontvangen onvolledige rappor ten 53 viermotorige Britsche en Amerikaansche bommenwerpers vernield”. Ujt Zwitserland wordt gemeld: Op 6 Sept, om 10 uur vloog een Amerikaansche „vliegende vesting” bij Waldshut Zwitserland bin nen om het weer bij Rheinfelden te verlaten. Een valschermjager, die uit een vliegende vesting was gesprongen, werd gearresteerd. Voorts landden in den loop van den dag nog vier Amerikaansche bommenwerpers op Zwit sersch gebied. De bemanningen werden geïnter neerd. Een viermotorige Amerikaansche bommen werper stortte bij Romanshorn in het Bodeumeer Negen leden der bemanning werden gered en mer- na geïnterneerd. Later werd gemeld, dat de Amerikanen alleen al 45 viermotorige bommenwerpers verloren. TREINRAMP IN VER. STATEN. 150 a 200 dooden. STOCKHOLM, 7 Sept. (D.N.B.). Naar Uni ted Press meldt, is de expresstrein New York Washington van de tns; Ivanische spoorweg maatschappij de Z-S- Congressional Ltd. ontspoord. Daarbij zijn 150 tot 200 menschen om het leven gekomen en vele gewond. Tien der elf wagons van den trein liepen uit de rails en schoven over alkander. Arbeiders zijn met snijbranders in de weer om de slachtoffers te be reiken. Tot de reizigers, di" ongedeerd zijn geble ven, behooren de bekende Amerikaansche publi cist Roy Howard en zijn vrou z er de Chineesche schrijver Lin Joe-tang. Volgens de verklaringen van personen, die de ramp overleefd hebben, scheidde de trein zich kort voor het ongeluk in twee deelen. Spoorwegbeambten h bben verklaard, dat vol gens het voorloopige onderzoek een defect wiel een asbreuk heeft veroorzaakt. GEEN VERRASSING VOOR BERLIJN; NOODIGE MAATREGELEN REEDS GLNOMEN. Het D.N.B. meldde Woensdagavond: De officieele Britsche t richtendienst heeft hedenavond uit het hoofdkwartier van generaal Eisenhower bekend gemaakt, dat de Italiaansche regeering de on voorwaardelijke capitulatie van de Italiaansche strijdkrachten heeft aangeboden. Eisenhower heeft, volgens dit bericht, de capi tulatie aanvaard en Italië een militaire wapen stilstand toegestaan, welke door zijn vertegen woordiger en een lasthebber van maarschalk Ba doglio is onderteekend. De wapenstilstand is met de onderteekening terstond van kracht geworden. Intusschen heeft ook Badoglio terwijl de ko ning en hij zelf nog op 3 September iedere ge dachte van dien aard als laster van de hand ge wezen hadden in een communiqué voor den Ro- meinschen omroep de capitulatie bevestigd. Hij gaf toe Eisenhower om wapenstilstand ge vraagd te hebben. In feite heeft de onderteeke ning reeds op 3 September plaats gehad. De Itali aansche strijdkrachten moeten dienovereenkom stig aldus verklaarde hij iedere vijandelijke handeling tegen de Engelsch-Amerikaansche strijdkrachten staken. Secert den misdadigen aanval op den Duce op 25 Juli en de met de Engeisehen en Amerikanen voorbereide putsch ter verwijdering van de aan het bondgenootschap trouwe fascistische regee- rix.g, was de Duitsche leiding voorbereid op dit openlijke verraad van de tegenwoordige Italiaan sche regeering en zij heeft derhalve alle vereischte militaire maatregelen genomen. De verraderlijke aanslag op de verdedigers van Europa zal ten slotte precies zoo mislukken als alle soortgelijke ondernemingen. Het Internationaal Informatiebureau meldt uit Berlijn: De capitulatie der regeering-Badoglio heeft noch in militaire, noch in politieke kringen te Berlijn verrassing gewekt. Zij vormt een gebeur tenis, die men daar verwacht heeft sedert de Duce op 25 Juli door de huidige machthebbers in Italië arglistig ontvoerd werd en de gemeenschappe lijke zaak van de Spil, evenals die van het nieuwe Europa door de anglophiele* kliek verraden werd. Reeds de misdadige opheffing van de aan het bondgenootschap trouwe fascistische regeering leidde, naar nlen te Berlijn verklaart, Duitsche tegenmaatregelen in, die in ieder geval Duitsch land tegen een mogelijk verraad moesten beveili gen. De handelwijze van de huidige Italiaansche machthebbers wordt te Berlijn en bovendien in Berlijnsche kringen van de verbonden naties, ge waardeerd als laf verraad, welk: eenig doel het a a n de tewerkstelling, i eveneens g e d u r i d e d. Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers-10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere ge zonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adres- 1 sen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de landwacht. Tjjdens de keuringen worden alle inlichtingen vei strek met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, kunnen dienst nemen bjj de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmari- ne kunnen zich aanmelden, zij, die tot de Ger maansche SS in Nederland toetreden willen, kun nen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig z ij n voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedur nde hun verbin tenis van de tewerkstelling v r ij g e s t e d. 16.9.43 914 uur Rotterdam Deutsches Haus, Westzeedijk; 17.9.43 9—12 uur Breda rest. Mo dern, Markt; 17^.43 1518 uur den Bosch, hotel Noordorabant, Markt 45; 18.9.13 912 uur Ven lo Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 18.9.43 1518 uur Arnhem café Royal; 19.9.43 912 uur Hengelo café Modern, Spoorstraat 18; 19.9.43 1518 uur Zwolle hotel Gijtenbeek; 20.9.43 912 uur Assen concerthuis a. d. Vaart; ;20.9.43 1518 uur Groninger! concerthuis Poelestraat; 21.9.43 912 uur Leeuwarden Huize Schaaf, Breed- straat; 22.9.43 9—14 uur Amsterdam Dam 4; 23.9.43 9—13 uur Utree’ t N.V. Huis, Oude Gracht 245; 24.9.43 914 uur Amersfoort Pol. Dufch- gangslager, Leusderweg; 25.9.4? 914 uur Den Haag, café den Hqut, Bezuidenhout 1113.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1