Mussolini bevrijd Aan Oostelijk front vijandelijke aanvallen afgeslagen Hitler’s toespraak tot het Duitsche volk Vrijdag 17 Sept. 1943 BOLSWARDER EDITIE No. 3z 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND ■RF WEERMACHTBERICHT I WESTERGOO bruggenhoofden te land verder ingekrompen. B|j D segretario dei fasci d’Olanda. KOENE DAAD VAN DUITSCHE VALSCHERMTROEPEN EN MANNE' VAN DEN SICHERHEITSDIENST EN WAFFEN SS. «Jit het hoofdkwartier van den Führer werd Zondagavond het volgende extra-bericht bekend gemaakt: Duitsche valschermtroepen en mannen van den Sicherheitsdienst en den Waffen-SS hebben heden een onderneming ter bevrjjding van den door de verraderskliek in gevangenschap gehouden Duce ten uitvoer gelegd. De overval is geslaagd. De Bij onze vrijwilligers. Als de we gen geen wegen meer zijn, dan bouwen zij zelf begaanbare wegen. (SS P.K. Mitschke O- H- P s) Nederlandsche vrijwilligers bij de Duitsche oorlogs- marine. Niet alleen de mutsen en dassen moeten door de recruten zelf samengesteld en in elkaar gezet worden, ook de onderscheidingsteekens naait ieder zelf op de jas, wat van den nieuweling altijd wat handigheid vergt. (Bildberichter Andres/Recla Pax s) 100 cent 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. S.S. Hauptsturmführer der Waffen S.S. Otto Skorzeny, die de actie ter bevrijding van den Duce heeft uitgevoerd, en door den Führer daarvoor het ridderkruis van het ijzeren kruis is verleend, bereikte op 12 Sept, met een groep van aanvanke lijk slechts 9 man als eerste het bergmassief, na dat zijn vliegtuig van een hoogte van 4500 M. een duikvlucht had gemaakt tot op enkele honderden meters in de richting van het doel. Met welke ge varen deze landing gepaard ging, blijkt uit het feit, dat het plateau, waarop de gevangenis staat, een oppervlakte^eeft van slechts eenige honder- den vierkante meters en dan steil in een bergkloof afdaalt. Het bericht schetst dan verder de koene en dra- matische wijze waarop de Duce bevrijd werd. Ten slotte kon de Hauptsturmführer zich bij den Duce melden en zeide: Duce de Führer zendt m|j om u te bevrijden. Gij staat thans onder mjjn bescherming. Ik hoop, dat alles gelukt is. Bureau: Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke man. meer IN HET GEBIED VAN SALERNO VLJANDELIJKE BRUGGENHOOFDEN VERDER INGEKR OMPEN. BEKENDMAKING. Italianen in Nederland De Duce heeft de leiding weer op zich genomen. Met ingang van heden z|jn de „Fasci Italiani dj Combattimento” weer opgericht. Het secretariaat van de „Fasci di Combattimento” in Nederland is voorloopig gevestigd aan de Mauritskade 21 te Den Haag. Landgenooten, ge zult weldra nadere mededeelingen ontvangen. De secretaris van de fascio in Nederland. COMUNICATO. Italiani d’Olanca 1 II Duce e tornato a guidarci. Da oggi sono costituiti i Fasci italiani di combattimento. La segretaria dei fasci di combattimento per l’Olanda ha la sua sede prowisoria in Mauritskade 21 l’Aja. I connazionali riceveranno ulteriori comuni- cazioni. Oorlogsinzet van den RAD in Ne derland. Bouw van overdekte loop graven. Arbeidsmannen bij den bouw van een loopgraaf. Ook de muurwerken maken de mannen zelt. (RAD/Kriegsberichter Wöhr PBZ/R P sl BEVOEGDHEID VAN HET POLIZEISTANDGERICHT. Het bureau van den Rijkscommissaris deelt mede: De rechtspraak over terroristische groepen heeft de Rijkscommissafts op grond van art. 58 van de ^verordening betreffende de handhaving van de openbare orde (verordening nr. 1/1943) tot nader order overgedragen aan een Polizei- standgericht. t MEDEDEELING. De voorschriften over kenteekenen, te voeren door vaartuigen en drijvende inrichtingen in het door de verordening nr. 100/41 als Küstensperr- gebiet gekenmerkte gebied, wordt als vólgt uit gebreid: Hiervan uitgezonderd zijn visschersvaartuigen, die de officieel voorgeschreven teekens aan de scheepswanden of in de zeilen voeren. Sprakeloos trad Mussolini op hem toe en om armde hem, ten diepste bewogen. Toen zei hij: Ik had er een voorgevoel van en heb er nooit aan ge twijfeld dat de Führer alles zou doen om mij hier weer uit te halen. Bij deze bevrijdingsactie is een derde deel van de in actie gebrachte mannen der valscherm- en S.S.-troepen neergestort en verdwenen. Hoevelen hunner nog in leven zijn kan nog niet vastgesteld worden. de verovering van Altavilla verloren de Amerika nen talrjjke dooden en gevangenen. De luchtmacht vernietigde gisteren een trans portschip van 8000 brt. en beschadigde 11 andere schepen van de landingsvloot. Sterke Britsch-Amerikaansche formaties vlieg tuigen vielen gisteren in de late avonduren Noord en West-Fransch gebied aan. Vooral in woonwij ken der stad Parijs ontstonden aanzienlijke ver woestingen en verliezen onder de bevolking. In de afgeloopen nacht vlogen enkele vijande lijke vliegtuigen Noord- en West-Duitschland bin nen. Er werden hier en daar bommen uitgewor pen, die slechts onbéteekenende schade aanricht ten. Volgens de voorloopige berichten werden 9 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden vannacht afzonderlijke doelen in het gebied van Londen. Het jachteskader-Mölders heeft op 15 Septem ber zijn 7000ste vliegtuig omlaag geschoten. De le luitenant Nowotny, commandant van een groep jachtvliegers heeft de laatste 2 dagen aan het Oostelijk front 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en daarmede zijn 215e overwinning in de lucht behaald, FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt medeIedere ge zonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Wfcffen-SS of de landwacht. Tjjdens de keuringen worden alle inlichtingen ve* strek met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmari- ne kunnen ziel aanmelden, zij, die tot de Ger- maansche SS in Nederland toetreden willen, kun nen zich eveneens aanmelden. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 Sept. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Aan weerskanten van den Koeban en in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front werden talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Bij de vernietiging van een strijdmacht, die van haar achterwaartsche verbindingen was afgesneden, verloor de vijand verscheidene duizenden dooden, 600 gevangenen, 110 pantserwagens en 84 stuk ken geschut., In den centralen frontsector gingen de Sovjets ten Westen van Jelnja met krachtige ondersteu ning van pantserwagens en luchtstrijdkrachten tot den verwachten aanval over. Zij werden na verbitterde gevechten onder zwa re bloedige verliezen afgeslagen of opgevangen. De gevechten zijn in vollen gang. Ook ton Zuiden van Belyj en ten Zuiden van het Ladogameer viel de vijand na sterke voorberei ding met artillerie, tevergeefs aan. De laatste 2 dagen verloren de Sovjets 201 vliegtuigen. In het gebied van Salerno en Eboli werd ook gisteren verbitterd gestreden. Eenige vijandelijke gevechtsgroepen werden in de pan gehakt, de De Führer heeft vorige week Vrijdagavond via den groct-Duitschen omroep de volgende toe spraak gericht tot het Duitsche volk: Duitsche volksgenooten, Bevrijd van den zwaren last van de sinds ge- ruimen tijd op ons drukkende verwachting, zie ik thans het oogenblik gekomen, weer tot het Duit sche volk te kunnen spreken, zonder tegenover mijzelf of tot het volk toevlucht .e moeten nemen tot leugens. De ontstane ineenstorting van Italië was sinds lang vooruit te Zien, niet als gevolg van het ontbreken van geschikte, Italiaansche mo gelijkheden tot een meer doeltreffende verdedi ging of als gevolg van het uitblijven van de ver- eischte Duitsche hulp, neen, veeleer als gevolg van ’t falen of liever an 't niet-willen van die elemen ten, die thans ter voltooiing van hun stelselmatige sabotage het initiatief tot de capitulatie hadden genomen. Want slechts wat deze mannen reeds sinds jaren nastreefden, werd thans voltrokken: de overgang der Italiaansche staatsleiding van het met Italië verbonden Duitsche rijk naar de ge meenschappelijke vijanden. Binnenlandsche moeilijkheden van Mussolini. Toen Engeland en Frankrijk in September 1939 het Duitsche rijk den oorlog verklaarden, dwon gen de verdragen Italië er toe, zich met Duitsch- land terstond solidair te verklaren. Daarbij was deze solidariteit niet alleen gemotiveerd in de af spraken van het pact, doch ook in het lot dat de vijanden zoowel Duitschland als Italië voor de toe komst hadden toegedacht. Het is bekend, dat Mussolini het stellige voornemen had, om in Ita lië overeenkomstig de verdragen terstond de mobilisatie af te kondigen. Aan dezelfde krach ten, die thans de capitulatie hebben veroorzaakt, is het in Augustus 1939 gelukt, de deelneming van Italië aan den oorlog te verhinderen. Als Führer van het Duitsche vefik moest ik be grip hebben voor die buitengewone binnenlandsche moeilijkheden van den Duce. Ik heb derhalve toen noch later bij Italië aangedrongen op het nako men der verplichtingen van het bondgenootschap. Integendeel, ik heb het aan de ItaliaAsche regee- ring volledig overgelaten aan den oorlog of wel in het geheel niet deel te nemen, of indien toch, dan op een tijdstip, dat haarzelf aangenaam was en dat zij volkomen vrij kon bepalen. In Juni 1940 was het Mussolini gelukt de binnenlandsche voor waarden te verkrijgen voor de deelneming van Italië aan de zijde van Duitschland. De strijd in Polen was op dat tijdstip evenzoo beslist als die in Noorwegen en die tegen Frankrijk en zijn ver bonden Engelsche leger1 op het vasteland. Toch moest ik den Duce danken voor een houding, die, zooals mjj bekend was, in het binnenland niet tegen het Italiaansche volk, doch alleen tegen be paalde kringen onder uiterste moeilijkheden kon worden doorgezet. Hulp tot aan de grenzen van het mogelijke. Sinds dien tijd hebben Duitschland en Italië te zamen in den strijd gestaan. Op vele oorlogstoo- neelen werd gemeenschappelijk bloed vergoten, geen seconde verkeerden de Duce en ik er over in twijfel, dat de afloop van dien strijd beslissend zou zijn voor het zijn of niet-zijn van onze volkeren. Dienovereenkomstig heeft Duitschland, hoewel zelf in een uiterst zwaren strijd gewikkeld tot aan de grenzen van het mogelijke zijn bondgenoot geholpen. Vele aanbiedingen voor deze hulp zijn door de militaire machthebbers van Italië van het begin af aan of wel volkomen van de hand ge wezen, of wel slechts aanvaard onder voorwaar den, die niet te vervullen waren. Aan de openbare meening zullen te zijner tijd de bewijsstukken worden voorgelegd, waaruit blijkt wat Duitsch- lano in den gemeenschappelijken strijd zijn bond genoot aan bijdragen verleend heeft en ook ver der bereid was te verleenen. De Duitsche soldaat zelf echter heeft op deze gemeenschappelijke oor- logstooneelen die houding aangenomen, waardoor hij zich overal onderscheidt, want zonder zijn in- ^grijnen was reeds in den winter van 1940 op 1941 *Noord-Afrika voor Italië verloren geweest. De naam van maarschalk Rommel is voor eeuwig met deze Duitsche prestatie verbonden. Toen het Duitsche rijk in het voorjaar, van 1941 besloot Italië op den Balkan te helpen, geschiedde dit niet voor het vervullen van eigen voornemens, doch alleen om den bondgenoot bij te staan en een door diens optreden veroorzaakt gevaar, dat na tuurlijk ook Duitschlanc. bedreigde, uit den weg te ruimen. Duitschland bracht dit offer bijna op hetzelfde oogenblik, waarop het wegens de vrees van den bijna ieder uur te verwachten grooten bolsjewistischen aanval op geheel Europa aan zijn eigen zorgen meer dan genoeg te dragen had. Het bloed van talrijke volksgenooten bezegelde den hondstrouw van het Duitsche volk. De figuur van Mussolini. Het Duitsche rijk en ik als zijn Führer konden echter deze houding slechts aannemen in het be- I v wustzijn van het feit, dat aan het hoofd van het Italiaansche volk een van de belangrijkste man ren stond, die de moderne tijd voortgabricht heeft, de grootste zoon van den Italiaanschen grono sedert de ineenstorting van de antieke we reld. Zijn onvoorwaardelijke trouw verleende aan den gemeenschappelijken bond de voorwaarde voor een succesvol bestaan. Zijn val, de hem toe- gew egde eerlooze krenkingen zullen ééns door generaties van het Italiaansche volk als de groot ste smaad worden gevoeld. De laatste beslissende factor voor de reeds lang beraamde putsch was echter de eisch van den Duce naar grootere vol machten voor een succesvolle Roering van den oor log. Deze moesten dienen voor het nemen van de krachtigste maatregelen tegen de openlijke en verborgen saboteurs van de oorlogvoering, tegen de reactionnaire vijanden van de sociale rechtvaar digheid en zoodoende van de verzetsmogelijkheid van het Italiaansche volkslichaam. Mussolini wilde nog te elfder ure de arglistige vijanden van het Italiaansche volk in den strijd om het zijn of niet te nijn uitschakelen om zoodoende de toe komst van Italië te waarborg-en. De smart, die mjj persoonlijk vervulde als ge volg van het historisch unieke onrecht, dat men dezen man heeft aangedaan, zijn vernederende behandeling, die hem, die meer dan twintig jaar lang een en al zorg voor zijn volk was, nu ver laagde tot een gemeenen misdadiger, is begrijpe lijk. Ik was en ben gelukkig dezen grooten en trouwen man mijn vriend te mogen noemen. Ik heb bovendien niet geleerd mijn gezindheid al naar behoefte van geval tot geval te veranderen, of ook maar te verloochenen. Ik geloof, dat ondanks sommige tegenovergestelde opvattingen ook in het leven der volken precies zooals tusschen indi viduen onderling de trouw eer onvervangbare waarde is, zonder welke de inenschelijke maat schappij aan het wankelen raakt en haar organi saties vroeg of laat moeten ineenstorten. Na 25 Juli. Desondanks hebben ook na deze smadelijke ge beurtenis de Duitsche troepen op Sicilië, Duitsche vliegers, mannen van de duikbooten, motortorpe- dobooten, transportschepen van allerlei soort en- zoovoorts, te land, in de lucht en op zee, in de hoogste mate verder hun plicht gedaan. Om re denen eener tactische doelmatigheid, mag de tegenstander dat thans nu wel verzwijgen, eens echter zal het nageslacht constateeren, dat, van enkele dappere Italiaansche formaties als uitzon deringen afgezien, het sinds dien tijd in de eerste plaats slechts Duitsche troepen geweest zijn, die met hun bloed niet alleen het Duitsche rijk, maar ook den Italiaanschen bodem verdedigden. Dat nu de Italiaansche staatsleiding besloten heeft het bondgenootschap te verbreken, zich uit den oorlog terug te trekken en daarmee Italië zelf pas goed tot het tooneel van den oorlog te maken, mag zij nu wel met alle redenen die zij wil motiveeren. Zjj kan dit voorstellen als een noodzakelijkheid, maar nooit zal zjj een verontschuldiging vinden voor het feit, dat dit is geschied, zonder den bondgenoot van te voren althans op de hoogte te stellen. Niet alleen, dat op denzelfden dag, waarop maarschalk Badoglio het wapenstilstandsverdrag onderteekend had, hij den Duitschm zaakgelastig de te Rome bij zich ontbood en hem verzekerde, dat hij, maarschalk Badoglio, Duitschland nooit zou verraden, dat wij vertrouwen in hem moesten stellen en dat hij door zijn daden zou bewijzen dit vertrouwen waardig te zijn, en vooral dat Italië nooit zou capituleeren, maar ook op den dag der capitulatie ontbood de koning den Duitschen zaakgelastigde en verzekerde hem eveneens heel nadrukkelrjk, dat Italië nooit zou capituleeren, doch, met Duitschland op leven en dood verbon den, trouw aan onzen kant wilde blijven staan. Ja, nog een uur na het bekend worden van het ver raad, verklaarde de chef van den Italiaanschen staf Roata tegenóver onzen militairen gevolmach tigde, dat dit bericht een gemeene leugen en een product van de Engelsche propaganda was. Op hetzelfde oogenblik verzekerde de vertegen woordiger van het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken, dat dit bericht slechts een typisch Britsche bedrogpleging was, die hij dacht te dementeeren. Een kwartier later gaf hij toe, dat de aangelegenheid natuurlijk toch juist was en dat Italië zich inderdaad uit den oorlog had teruggetrokken. In de oogen van de democrati sche oorlogsophitsers en in die van de tegenwoor dige Italiaansche bewindsmannen mag deze hou ding doorgaan voor een schitterend voorbeeld van een tactisch handig stukje staatkunde, de geschie denis zal eens anders oordeelen, en geheele gene raties van Italië zullen zich schamen, dat men deze tactiek gebruikt heeft tegenover een vriend en bondgenoot, die met bloed en offers van aller lei aard zijn plicht meer dan slechts naar de let ter van het verdrag is nagekomen. Volksgenooten. Nadat ik reeds twee jaren lang gelegenheid had om den toenemenden invloed van deze reactionnaire en anti-Duitsche kringen, die ook afwijzend stonden tegenover de sociale taak van Italië, meer dan voldoende waar te nemen, was er sinds den val van den Duce nauwelijks twijfel meer mogelijk over de werkelijke bedoeling van deze wisseling van bestuur. Het was derhalve mijn plicht, bevel te geven tot het nemen 'an alle maatregelen die voor dit geval genomen konden worden, teneinde het Duit sche rijk te behoeden voor een lot, dat maarschalk Badoglio en zijn mannen niet alleen aan den Duce en het Italiaansche volk hebben bereid, doch waarin zij ook Duitschland wilden storten. De be langen van de nationale oorlogvoering van het Duitsche volk zijn voor ons heilig en verplichtend. Wij allen weten, dat in dezen strijd, die geen er barmen kent, de overwonnene volgens den wensch van onze vijanden vernietigd zal worden, terwijl alleen voor der. overwinnaar de mogelijkheden om te leven zullen overblijven. Wij zijr derhalve voor nemens om in koelbloedige vastberadenheid, in het groot en in het klein, altijd die maatregelen te ne men, welke geschikt zijn om de hoop van onze tegenstanders te schande te maken. Maar ook talrijke Italianen, die hun eer lief hebben, hebben zich thans pas goed verbonden m zich onafscheidelijk verklaard met den tot dusver gevoerden strjjd der beide volken. Geen 25 Juli in Duitschland. In militair opzicht beteekent het verdwijnen van Italië slechts weinig, want de strijd in dit land we\j, sinds maanden in de eerste plaats ge schraagd ën gedragen door Duitsche strijdkrach ten. Vrij van alle drukkende hindernissen zullen w|j. dien strijd thans voortzetten. De poging van het internationale plutocratencomplot om dui Duitschen tegenstand evenals in Italië met woor den stuk te maken, is kinderlijk. Zij verwisselen het Duitsche volk in dat geval met een ander. De hoop, in het Duitsche volk thans verraders te vin den, zooals in Italië, is gebaseerd op de volkomen onbekendheid met het karakter van den natio- naal-socialistischen staat. Hun geloof ook in Duitschland een 25en Juli te kunnen verwekken berust op de fundamenteele vergissing, waarin zij verkeeren zoowel ten-aan zien van mjjn persoonlijke positie als ook ten aanzien van de hpuding mijner politieke mede strijders, mijner veldmaarschalken, admiraals en generaals. Meer dan ooit te voren biedt juist de Duitsche leiding als een fanatiek gesloten ge meenschap het hoofd aan dit voornemen. Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drjjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 224’4 Elke toestand van nood zal ons slechts verster ken in onze vastberaden houding. Het persoonlijke leven heeft daarbij voor mij toch al reeds lang op gehouden aan mijzelf te behooren. Ik werk met het inzicht en het plichtsbesef door mijn bijdrage het leven van mijn volk voor generaties in de toe komst te kunnen v aarborgen. Dat ik het recht heb, onvoorwaardelijk aan dit succes te gelooven, ligt niet alleen gefundeerd in mijn eigen levensweg, maar in den opgang van ons volk. In 1939 moesten wij alleen en verlaten de oor logsverklaringen van onze tegenstanders in ont vangst nemen. Wij hebben gehandeld volgens de uitspraken van een Clausewitz, inhoudende, dat een heldhaftige tegenstand onder alle omstandig heden oeter is dan een laffe onderwerping. Ik heb derhalve ook reeds op den eersten September 1939 in den Rijksdag verklaard, dat tijd noch wa pengeweld het Duitsche volk ooit op de knieën zouden dwingen. Maatregelen tegen de lucht- terreur. Sindsdien is in de eerste plaats door onze eigen kracht de vijand voor een deel meer dan 1000 kilo meter van de Duitsche grenzen teruggedrongen. Alleen uit de lucht is hij in staat het Duitsche vaderland te terroriseeren. Maar ook hier zijn de technische en organisatorische voorwaarden bezig te ontstaan om niet alleen zijn terreuraanvallen definitief te breken maar door andere en doel treffender maatregelen te vergelden. Thans mo gen ons tactische noodzakelijkheden dwingen in dezen geweldigen strijd van het lo nu en dan aan een front iets op te geven of uit te wijken voor bijzondere bedreigingen, op die wijze wordt ech ter nooit de stalen band verbroken, die door het Duitsche vaderland gesmeed, door het heldendom en het bloed van onze soldaten gehandhaafd, het rijk beschermt. Ik verwacht nu juist in dezen tijd, dat de natie met verbeten trots op alle gebieden van dezen geweldigen strijd eerst recht haar plicht vervult. Zij heeft alle reden op zichzelf te vertrouwen. De partij echter moet in alles het voorbeeld zjjn. Het vaderland kan met trots naar zijn solda ten zien, die met heroisch op het spel zetten van hun bloed en onder de moeilijkste omstandigheden steeds weer hun plicht vervullen. Het front echter moge in oogenblikken vol leed, bij de vaak boven- menschelijke eischen van vele weken en maanden, denken aan het vaderland, dat thans eveneens tot strijdend front is geworden, met dit verschil, dat hier het heldendom zijn vervulling vindt door grijsaards, knapen, moeders, vrouwen en meisjes. Iedere soldaat heeft derhalve de heilige plicht meer nog dan tot dusverre de hoogste standvas tigheid te behouden en te doen wat de strijd eischt. Het Duitsche volk wai in zijn heele ge schiedenis nog nooit met meer recht trotsch op zich zelf dan n deze meest geweldige worsteling aller tjjden. Op dezen wil en deze prestatie zullen alle pogingen om Duitschland eveneens het lot van een tot slavernij gebrachte natie op te leggen, stranden. Moge ieder individueel Duitscher, volkomen on verschillig waar hijstaat, zich er van bewust zijn, dat van lemzelf, van zijn optreden en zijn offervaardigheid het behoud van ons volk, het lot en de toekomst van vele generaties afhankelijk zijn. Ik kan derhalve ook het Duitsche volk, den mannen en vrouwen van het vaderland, den sol daten aan het front met woorden geen dank zeg gen voor hetgeen zij aoen, hetgeen zij vrijwillig dragen en geduldig lijden. Dezen dank zullen een maal komende geslachten uitspreken in het be wustzijn van het feit, dat bun vrij en sociaal be veiligd leven de vrucht is van de offers van on zen tijd. Ik zelf ben oneindig trotsch de Führer van dit volk te mogen zijn en ik ben den Heere God dank baar voor ieder uur, dat Hij mij schenkt om door mijn arbeid den grootsten strijd van onze geschie denis tot een succesvollen strijd te kunnen doen worden. Personen tusschen 1830 jaar, die aan-meldingsplichtig zjjn voor de tewerkstelling, kunnen z i c*h eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbin tenis van de tewerkstelling vrijgesteld. 18.9.43 912 uur Venlo Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 18.9.43 1518 uur Arnhem café Royal; 19.9.43 9—12 uur Hengelo café Modern, Spoorstraat 18; 19.9.43 1518 uur Zwolle hotel Gijtenbeek; 20.9.43 912 uur Assen concerthuis a. d. Vaart; 20.9.43 1518 uur Groningen concerthuis Poelestraat; 21.9.43 912 uur Leeuwarden Huize Schaaf, Breed- straat; 22.9.43 914 uur Amsterdam Dam 4; 23.9.43 913 uur Utree’ t N.V. Huis, Oude Gracht 245; 24.9.43 914 uur Amersfoort Pol. Durch- gangslager, Leusderweg; 25.9.4? 914 uur Den Haag, café den Hout, Bezuidenhout 1113. Duce bevindt zich in Vrijheid. De door de regee- ring Badoglio overeengekomen uitlevering aan de Anglo-Amerikanen is daarmede verijdeld. Naar te Berlijn van bevoegde zijde verluidt, is het gelukt, bij de bevrijding van Mussolini ook andere vooraanstaande fascisten te bevrijden. „De bevrijding van Mussolinf is ongetwijfeld een van de gewaagdste en sensationeelste heldenda den uit dezen oorlog”, zoo verklaarde de Britsche berichtendienst in een eersten commentaar op de bevrijding van Mussolini door Duitsche valscherm jagers en mannen van den Sicherheitsdienst en van de Waffen-SS. (D.N.B.). Het D.N.B. meldt o.a. nog, dat de bevrijding onder de grootste moeilijkheden voorbereid en doorgevoerd werd. Pas in den laatsten' tijd gelukte het ’t spoor van den weggevoerde zoo nauwkeurig vast te stellen, dat niet alleen de vroegere verblijfplaatsen, maar ook Mie tegenwoordige konden worden achter haald. Ten slotte werd met zekerheid vastge steld, dat de Duce naar een volkomen ontoeganke lijk bergmassief was overgebracht en dat hij daar onder de smadelijkste omstandigheden en onder versterkte bewaking gevangen gehouden werd. Deze zekerheid werd het signaal voor het begin van de stoutmoedige bevrijdingsonderneming die werd uitgevoerd door een van de beste, uit de Oostmark afkomstige SS Hauptsturmführer van de Sicherheitsdienst. Nader meldt het D.N.B. nog, dat Mussolini, on danks het feit, dat zijn bewakers van Badoglio bevel gekregen hadden om hem bij een poging tot ontvluchting te vermoorden, bij de bevrijdings actie niet gewond is. Onmiddellijk na zijn bevrij ding heeft de Duce telefonisch met den Führer gesproken. Het is moeilijk om in woorden de ge voelens weer te geven, die den Führer en Mus solini bij dit historisch onderhoud bezielden. Later heeft de Duce zich naar zijn gezin be geven, dat eveneens door een speciaal commando van den Sicherheitsdienst der SS uit de internee- ring werd bevrijd. De Führer heeft den mannen van den Sicherheitsdienst, de Waffen SS en de val schermtroepen, die aan Mussolini’s bevrijding medewerkten, hooge onderscheidingen verleend. Demonstraties te Rome, Milaan en Turjjn. Geen bericht van dezen oorlog heeft de Ro- meinsche bevolking zoo verrast als de sensatio- neele bevrijding van den Duce, waarvan zij kennis kreeg door middel van luidsprekersauto’s, die door de straten reden en net nieuws brachten. Weldra waren de straten van Rome, die kort tevoren nog uitgestorven waren, gevul£ met een geestdriftige menschenmenigte, die naar de Piazza Venezia stroomde waar z|j zich verzamelde onder het his torische balcon, vanwaar Mussolini op vele be slissende oogenblikken in het ven der Italiaan sche naLe gesproken heeft. Herhaaldelijk weer klonk de oude strijdkreet: Duce, Duce Te Milam en Turijn hebben dergelijke demon straties plaats gehad. De Londensche bevolking heeft naar Exchange Telegraph meldt de bevrjjding van Mussolini met groote ergernis en diepe teleurstelling vernomen. Uit nader gegeven bijzonderheden blijkt dat de Duce het laatst in een voormalig berghotel op den 2900 M. hoogen Gran Sasso in de Abruzzen (Midden-Italië> weri gevangen gehouden door eenige honderden carabinieri. Het gebouw was uit het dal slechts ie bereiken langs een kabelbaan. Harde maatregelen. De ter bescherming van de Duitsche belangen met het oog het gebeuren'in Italië bevolen maatregelen z|jn zeer hard. Voor zoover zij Italië betreffen, verloopen zij reeds thans volgens de plannen en met succes. Het voorbeeld van het ver raad van Joegoslavië heeft ons reeds van tevoren eer. heilzame opheldering en waardevolle inzich ten gegeven. Het lot van Italië zelf echter móge voor ons allen ook een leer zijn orrrfn oogenblik ken van de hardste benardheid en van de bitterste nood zich nooit los te maken van het gebod der nationale eer, trouw te zijn jegens onze bondge- nooten en met geloovig hart datgene te vervullen wat de plicht ons te doen oplegt. Aan het volk, dat deze beproevingen voor de Voorzienigheid doorstaat, zal in het eind de Almachtige als loon de lauwerkrans der overwinning en daarmede den prijs des levens toereiken. Dit moet en zal echter onder alle omstandigheden- Duitschland z|jn. Hoofdkwartier, 10 September 1943.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1