NH Distancieeringsbewegingen hebben het vastgestelde verloop. Mussolini spreekt tot het Italiaansche volk. BOL.SWARDER EDITIE Vrijdag 24 Sept. 1943 No. 38 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND I ^"1 WEERMACHTBERICHT 1 - - B:: 11 WESTERGOO l het i I i OP IEDERE JAS EEN’ VLINDER MAAKT VELER ZORGEN MINDER. Collecte W.H.N. 2 t.e.m. 4 October. MUSSOLINI EENIGE DAGEN BIJ HITLER. Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwartier van den Führer De Duce heeft onmiddellijk na zijn bevrgding een bezoek van verscheidene dagen gebracht aan den Führer. 100 cent 7 cent DEN der Bureau Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 nun. elke rmxn. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. HET OOSTELIJK FRONT. De situatie aan het Oostelijke front wordt ge karakteriseerd, aldus meldde dezer dagen de cor respondent van de N. R. Ct. te Berlijn aan zijn blad, door een uitwijkingsbeweging van de Duit- schers oyer een breed front, waardoor de ver dedigingslinie aanmerkelijk wordt verkort, en, zooals in het weermachtsbericht wordt gemeld, nieuwe reserves worden gewonnen. De motieven, welke de Duitsche legerleiding tot deze elastische verdediging en tot het verder prijsgeven van ver overd gebied bewegen, moeten naar het schijnt worden gezocht in den wensch, overbodige offers te vermijden en in de noodzakelijkheid een ge sloten front te handhaven. Van meet af aan is de bedoeling van het zo- meroffensief van de Sowjets geweest, een door braak te forceeren en het Duitsche front op te rollen, en inderdaad is de Duitsche leiding er in geslaagd, ondanks de numerieke meerderheid van de aanvallers, dit plan door stelselmatige uitwij king te verijdelen. Waarschijnlijk beoogen de Duitschers ook in de toekomst deze tactiek nog te blijven toepassen, te meer, omdat zij blijkbaar rekening willen houden met de mogelijkheid, plotseling voor een nieuwe taak te worden ge plaatst en op nieuwe fronten te moeten ingrijpen. Hoe consequent men bereid is aan deze strate gie der elastische verdediging vast te houden, blijkt uit een verklaring van den militairen woordvoerder in de Wühelmstrasse, volgens wel ke, indien zulks ter wille van hoogere strategische eischen noodig mocht zijn, zelfs gebieden van eco nomisch belang ontruimd zullen worden, zonder dat daarbij overwegingen van prestige een rol zullen spelen. Aan een beschouwing van den müitairen cor respondent van het D.N.B. is het volgende ont leend Aan Europa’s Oostelijke front zijn gebeurtenis sen aan den gang, die aanvankelijk wellicht ver rassing wekken, omdat men het in het vjjande- Hjke kamp niet voor mogelijk gehouden had, dat de Duitsche strijdkrachten, wier voornaamste kracht naar algemeen oordeel in den aanval ligt, zich zoo onafgebroken zouden pvergeven aan die pe en breede distancieerings-bewegingen. De bolsjewisten hebben in den loop van dezen oorlog zonder twijfel veel van de Duitschers ge leerd. Waarom zouden de Duitschers nu van hun kant ook van hen niet iets geleerd hebben, n.l. van hetgeen waarin bun tegenstanders de groot ste oorlogsroutine bezitten: in den strijd van de verdediging en in de strategie van het uitwijken. De gebeurtenissen bewijzen, dat ook deze oor logskunst in de Duitschers haar meester gevon den heeft. Wat de Duitsche legerleiding op het oogenblik in het Oosten onderneemt, moet als een der han digste bewegingen voor verkorting van het front beschouwd worden, die de krijgsgeschiedenis kent. Het duidt op een ongekende moreele tactische kracht van leiding en troep, dat een zoodanige uitgestrekte onderneming wordt uitgevoerd zon der noemenswaardige verliezen aan gevechts kracht. De vraag naar »t waarom van deze heela onderneming vindt wellicht een antwoord den vijand in onze stellingen in een tegenaanval ongedaan gemaakt De vijand voert nieuwe strijd krachten aan in den oostelijken sector van het front zonder echter tot nu toe tot den aanval over te gaan. Beveiligingsstrijdkrachten der marine bescha digden in een gevecht met Britsche motortorpedo- booten in den nacht van 21 op 22 September bij Le HAvre een vgandelijke motortorpedoboot zoo ernstig dat verwacht mag worden dat zij ver nietigd is, en plaatsten talrijke treffers op drie andere motortorpedobooten. Britsche luchtstrijdkrachtenvielen in den afge- loopen nacht eenige plaatsen in bet N.W. deel van het rijksgebied aan. Uit Hannover en Olden burg worden verliezen onder de bevolking en vrij groote schade in woonwijken en aan openbare ge bouwen gemeld. Luchtverdedigingsstrijdkrachten schoten volgens tot nu toe beschikbare onvolle dige rapporten, 21 vijandelijke bommenwerpers neer. Formaties der Duitsche luchtmacht vielen in den nacht van 22 op 23 September doelen in Z.- en Z.O.-Engeland aan. In Nederland, in September 1943 Een nieuw contingent Neder landsche vrijwilligers voor de Duitsche oorlogsmarine bij op komst voor de opleiding. (SS Bildberichter Fritz/§tapt P« s) INLICHTINGEN OVER WAFFEN SS ENZ. Van Zaterdag 18 September af is in Gronin gen, Heerestraat 46, de Werbestelle der Waffen SS (SS Ersatzkommando Niederlande) geopend. Inlichtingen, betreffende dienstneming bij Wat ten SS, Wachtbataljon (Wasserschutzpolizei), Landwacht, Marine enz., zijn eiken dag te ver krijgen tusschen 9 en 12 uur en 14 en 18 uur; bovendien des Woensdags van 1921 uur en 's Zondags van 10 tot 12 uur. Verder worden hier alle inlichtingen verstrekt, betreffende vergoeding extra-levensmiddelen, extra-brandstof, huurtoeslag enz. enz. Ook voor meisjes tusschen 18 en 30 jaar be staat gelegenheid tot dienstneming bij het Duit sche Roode Kruis in Duitschland. Aanmelding^», kunnen ook aan bovenstaand adres geschieden, waar tevens alle inlichtingen worden verstrekt. Wegens overtreding van de beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer over de ver beurdverklaring van .radio-ontvangtoestellen van 13 Mei 1943 heeft het Duitsche Landesgericht in een spoedproces opnieuw 54 beklaagden berecht. Den meesten beklaagden werden naarmate van hun schuld gevangenisstraffen van twee weken tot 2% jaar en bovendien nog boeten tot 1000 gulden opgelegd. In eenige gevallen, waarin het gerecht vaststelde, dat de tijdige inlevering niet zóózeer uit kwaadwilligheid als wel uit nalatig heid achterwege was gelaten, kwamen de be klaagden er af met boeten van 60 tot 600 gulden, In alle gevallen werden de radiotoestellen ver beurd verklaard. Het Deutsche. Landesgericht heeft behandeld en zal in de komende weken nog voortdurend behandelen een groot aantal gevallen van be klaagden, die in strijd met de beschikking van 13 Mei 1943 hun radiotoestellen niet hebben inge leverd. Zoo zijn b.v. op een zitting van het Deut sche Landesgericht te 's-Gravenhage dertien van dergelijke gevallen behandeld. Alle beklaagden moesten het overtreden der beschikking boeten met verbeurdverklaring van hun toestellen en kregen behalve gevangenisstraffen ook geldstraf fen, die meestal een veelvoud bedroegen van de aanschaffingswaarde van de toestellen. Van de te Den Haag behandelde zaken is vooral belangwekkend die van den koopman B. te D. Hij had een oud radiotoestel ingeleverd en zijn nieuwe radiotoestel verstopt onder het dak van het huis van zijn buurman, zonder dat deze daar iets van wist. Hij was er dus niet voor te ruggeschrokken ook zijn buurman aan een ver volging bloot te stelllen. i mijn arrestatie waren begonnen tusschen het huis Savoye en Engeland. De koning heeft aldus op de meest erbarmelijke wijze Duitschland verraden en zelfs nog na onderteekening van den wapen stilstand heeft hij geloochend, dat deze onder- handelingen aan den gang waren. Daarbij was het juist de dynastie, die ik twintig jaar geleden voor de ineenstorting heb gered, die nu een nieu we regeering op het oude statuut van 1848 heeft gevormd en een vrijheid in het teeken van den staat van beleg en op de punten der bajonetten heeft gevormd. Wat de voorwaarden van den wapenstilstand betreft, deze hadden eigenlijk zeer grootmoedig moeten zijn, doch zij waren de hardste die men zich maar denken kan. De koning heeft noch tegen deze voorwaarden iets ingebracht, noch tegen de beraamde uitlevering van mijn persoon aan den vijand. Slechts uit angst voor zijn kroon heeft hij Italië in chaos, schande en ellende ge stort. Op alle continenten van Oost-Azië tot aan Amerika, kent men de misdaden van het huis Sa voye. Ook de vijanden, die ons tot deze smade lijke capitulatie gebracht hebben, verbergen hun «verachting niet voor ons. Engeland zelf, dat nie mand, ook de Führer niet, van plan was aan te vallen, bevindt zich in oorlog om overeenkomstig de door Churchill gegeven belofte, Polen te red den. Sedert deze schande nu kan het gebeuren, dat elke Italiaan, ook in zijn particuliere leven door anderen in verdenking gebracht wordt. Wanneer deze dingen alleen maar terugsloegen op de groep van de werkelijk verantwoordelijken, dan zou men hiermede vrede kunnen hebben, doch iedereen dient duidelijk te beseffen, dat de gevolgen van de schande eiken Italiaan, van den eersten tot den laatsten, treffen. Nu wij de eer verloren hebben, hebben wij ook alle landen verloren, die wij tijdens dezen oorlog verworven haddtn, de bezittingen in de Adria- tische Zee, in de Ionische Zee, in de Egeïsche Zee, in Zuid-Frankrijk en op den Balkan. Het leger, dat vernederd en in den steek gelaten werd, is van vandaag op morgen uiteengevalllen en door zijn eigen bondgenoot onder het gelach van de burgerbevolking ontwapend. Deze vernede ring moest geduld worden door soldaten, die op zoovele slagvelden aan de zijde van hun Duitsche bondgenooten dapper hebben gestreden. Ook op de heidenkerkhoven in Rusland en op de andere slagvelden, waar Duitschers en Italianen naast elkander rusten, wordt deze schande gevoeld. De koninklijk Italiaansche marine, die tijdens deze twintigjarige worsteling opgebouwd werd, werd aan Malta uitgeleverd, het eiland, dat een hoeksteen was van het Engelsche imperialisme in de Middellandsche Zee en een voortdurende be dreiging vormde voor de Italiaansche levensbe langen. Alleen de luchtmacht heeft een belang rijk deel van haar materiaal kunnen redden, doch practisch bezit zij geen actieve kracht meer. Dit zijn de verantwoordelijkheden, die ook in de jongste rede van den Führer opgesomd en ge staafd zijn en die ook den nadruk leggen op het verraad van Badoglio, die nog na de capitulatie de groote eh kleine steden in Midden- en Zuid- Italië liet bombardeeren, om de Duitschers te misleiden. Het is niet het fascisme geweest, dat de mo narchie verraden heeft, doch de monarchie heeft het fascisme verraden. Dit verraad bracht met zich mede, dat niemand van het Italiaansche volk meer geloof schenkt aan de monarchie. Toch is hiebbij de eenheid van het Italiaansche volk niet te gronde gegaan. Wanneer de monarchie niet berekend is voor haar historische taak, verliest zij ieder bestaansrecht. De principieele tenden- zen van Italië waren toch al meer republikeinsch dan monarchistisch en tot het tijdstip van de Italiaansche eenwording was het een republi- keinsche eenwording, die tegen de Italiaansche monarchieën heeft gestreden, voor het meerendeel buitenlandsche monarchieën. De staat, dien wij opnieuw willen bouwen, moet nationaal en sociaal zijn, in den meest uit- gebreiden zin van het woord een fascistische staat in den geest van den begintijd. In de ver wachting, dat onze beweging onweerstaanbaar zal zijn, willen wij den onderstaanden eisch laten hooren 1. Weer de wapens opnemen aan de zijd$ van Duitschland, Japan en de andere bondgenooten. Alleen bloed kan een dergelijke, schandelijke blad zijde uit de geschiedenis van ons vaderland ver wijderen. 2. Onmiddellijke wederopbouw van het leger, dat zich schaart om de kern van de militie. Al leen hij, die wapens draagt en voor zijn geloof strijdt, kan overwinnen. 3. Opruiming der verraders, in het bijzonder van diegenen, die op 25 Juli om 21 uur 30 de nieuwe regeering hebben aanvaard en zoodoende naar de gelederen van den vijand zijn overge- loopen. 4. Terzijdestelling van de plutocratie en de op richting van een sociale basis, waarop de staat kan worden opgebouwd, geschraagd door den ar beid van zijn burgers. Zwarthemden en gij, trouwe aanhangers in ge heel Italië, ik roep u opnieuw tot den arbeid en roep u opnieuw onder de wapens. De vreugde van de vijanden over de capitulatie van Italië be- teekent niet, dat zij de overwinning reeds in han den hebben, te minder daar onze bondgenooten, Duitschland en Japan, tot de eindoverwinning zul len strijden en nooit aan een capitulatie denken. Gij zwarthemden, stelt uwe bataljons opnieuw op, die zulke heldhaftige daden hebben volbracht. Gjj, jonge fascisten, neemt uw plaats in in de di visies, die bij Bir el Gobi heldhaftig gestreden hebben. Gij vliegers, die de aanvallen van den vijand op onze steden zoo bemoeilijkt hebt, gij fascistische vrouwen, neemt weer de moreele en I materieele ondersteuning voor ons volk ter hand, die het zoo noodig heeft. Boeren, arbeiders en handwerkslieden, de staat, die uit dezen strijd zal ontstaan, zal uw staat zijn. Verdedigt hem, opdat niemand hem weer in gevaar kan brengen. Onze moed en ons geloof en onze wil zullen aan Italië een nieuwe toekomst geven, zijn levensmogelijkheden en zijn plaats onder de zon. Maakt deze verwach ting tot een rotsvaste zekerheid. Leve Italië. Leve de nieuwe fascistische repu- blikeinsche partij”. BEKENDMAKING. De Höhere SS- and Polizeiführer Nord- west deelt mede Door het Polizelstandgericht Assen zgn den 20sten September 1943 wegens drie overvallen op het gemeentehuis van Stads kanaal, wegens een overval op het gemeen- tehuis van Exloo en wegens den moord op Reilingh, die reeds jarenlang lid van de N.S.B. was, de hieronder genoemde Neder landers ter dood veroordeeld De handelaar Johannes Vis uit Stads kanaal, de ziekenverpleger Gert Por uit Zuidlaren, de reiziger Anne Rutgers uit Stadskanaal, de boekhouder Jan Toet uit Staphorst, de machinist Pieter van Laar hoven uit Hasselt, de gemeente-ambtenaar Wessel Knot uit Zuidlaren, de leider van het Arbeidsbureau Rendert P o e 1 uit Grtfps- kerk, de H.B.S.-leerling Jans Die me r uit Borger, de landbouwer Roelof Tuin uit Valthermond, de gemeentesecretaris Andries Diepenbrug uit Odoorn. Het vonnis werd twee uur spraak voltrokken. Een verslag van de rechtzitting zal nader worden gepubliceerd. De höhere SS- und Polizei führer Nordwest, (w.g.) RAUTER. SS-Obergruppenführer und General der Pollzei. INLEVERING LUISTER VERGUNNINGEN. Wie verzuimd hebben de luistervergunning van hun verbeurd verklaarde radiotoestel in de maand Augustus (de letters A t/m D) in te leve ren, worden alsnog in de gelegenheid gesteld dit in de maand September te doen. De inlevering is verplicht; het niet voldoen aan deze verplichting zal tot ernstige moeilijkheden voor de houders kunnen leiden. CHURCHILL OVER DE OORLOGSSITUATIE LISSABON, 21 Sept (D.N.B.) Churchill la heden bij het betreden van de vergaderzaal van het Lagerhuis door de afgevaardigden met lang aangehouden bijval verwelkomd, zoo meldt de Engelsche nieuwsdienst. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN FÜHRER, 23 September. Het opperbevel weermacht maakt bekend De distancieeringsbewegingen van onze troe pen hebben ondanks de hevige Sovjet-Russische aanvallen, die vooral in het centrum van het Oostelijke front nog in kracht toenemen, vastgestelde.verloop. De stad Poltawa werd na vernieling van de voor den oorlog beiMgrijkste installaties volgens de bevelen opgegeJK. Ten O. van den midden-Dnjepr, tusschen Tsjer- kassy en Tsjernikof, volgt de vijand met sterke strijdkrachten onze distancieeringsbewegingen. Zware gevechten zijn daar gaande. Ten Z.O. van Gomel en in het gebied van Smo lensk werden in verbitterde gevechten alle vjjan- deljjke doorbraakpogingen verijdeld. Daarbij on derscheidden zich de Sleeswijksche 18e pantser- grenadierdivisie, de Würtembergsche 25e pantser- grenadierdivisie en de Badensch-Wurtembergsche 35e infanteriedivisie bijzonder. Tijdens plaatselijke gevechten in Zuid-Italië werd bij Contursi een tijdelijk binnendringen van Bij onze vrijwilligers. Goed gecamoufleerd wor den de bewegingen van den vijand waargenomen. (SS P.K. Ahrens O-H- Ps) FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmari- ne kunnen zich aanmelden; zij, die tot de Ger- maansche SS in Nederland toetreden willen, kun nen zich eveneens aanmelden. Personen d i e voor de zich worden tenis van vrijgesteld 25.9.43 914 uur Den Haag, café den Hout, Bezuidenhout 1113. JAPANSCHE AANVALLEN OP AUSTRALIË EN GUADALCANAR. Uit het Japansche hoofdkwartier wordt ge meld, dat Japansche marinevliegtuigen in den nacht van 18 op 19 September drie luchtaanval len hebben ondernomen op het vliegveld van Brooks Creek, het sleutelpunt van Noord-Austra lië. Militaire installaties werden zwaar gebom bardeerd en er ontstonden acht branden, waarvan een ’n zeer grooten omvang aannam. Alle Ja pansche vliegtuigen keerden van deze actie terug. In denzelfden nacht werden aanvallen onder nomen op de beide vliegvelden op Guadalcanal Ook hier werd brand veroorzaakt in de militaire installaties. Bij een aanval op voor Biroa op Vella la Vella varende vijandelijke vaartuigen hebben Japan sche vliegtuigen een torpedomotorboot tot zin ken gebracht en een tweede in brand gebombar deerd. Van de 20 begeleidende Amerikaansche ja gers werden er vijf neergeschoten. na de uit- in de omstandigheid, dat men van Duitsche zijde voorloopig meer aandacht wil schenken aan an dere Europeesche fronten en het sterkst wenscht te zijn voor de eindafrekening. Dat de Duitschers in het Oosten gebied prijsgeven, kan gelden als een bewijs, dat zij den vijandelijken druk met be sparing van krachten willen laten uitloopen en blijkbaar den tijd hebben. Dat heeft de tegen partij evenwel allerminst. DE STRIJD EN ITALIË. Het Duitsche weermachtbericht van 19 Sept, deelde o.m. mede De zware gevechten, sedert twee weken voort durend geleverd in het gebied van Salerno, heb ben den- Britsch-Amerikaanschen landingstroepen niet het verwachte operatieve succes gebracht. Het is hun niet gelukt de Duitsche divisies in Zuid-Italië af te snijden. Tegen numeriek veel sterkere strijdkrachten hei en onze troepen iede re uitbreiding van net vijandelijk bruggenhoofd verhinderd. In den tegenaanval werd de vijand in weerwil van het krachtige vuur van het scheeps geschut op een smalle kuststrook opeengedron gen. Hij leed daarbij zware verliezen. Daardoor is het gelukt, de eigen troepen, die na volkomen vernieling van alle belangrijke installaties uit Calabrië en Apulie terugtrokken, te vereenigen met de divisies in het gebied van Salerno. Het Britsch-Amerikaansche operatieplan, op gebouwd op het verraad van Badoglio, is daar mede volledig mislukt. De energieke Duitsche lei ding en de voorbeeldige houding der troepen, die in weerwü van een groote vijandelijke superiori teit in lucht- en vlootstrijdkrachten stand hielden tegen den stormloop van 8 infanterie- en 2 pantserdivisies, hebben dit groote afweersucces mogelijk gemaakt. Volgens de tot dusverre beschikbare, nog on volledige, berichten verloor de vijand meer dan 10.000 man aan dooden en gewonden en 4429 aan gevangenen. 153 pantserwagens, 54 stukken ge schut, 62 granaat- en raketwerpers, alsmede tal rijke lichte en zware infanterie-wapenen en een ontelbare hoeveelheid oorlogsmaterieel werden vernietigd of buitgemaakt. In den strijd tegen de vijandelijke landingsvloot hebben luchtmacht en marine in den tijd van 8 tot 17 September tot zinken gebracht: 3 kruisers, 2 torpedojagers, 1 torpedoboot, 15 landingsbooten en 9 transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 58.000 ton. Voorts werden 2 kruisers, 3 torpedojagers, 1 landingsboot, 1 groot tankschip en 7 transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 35.000 ton zoo zwaar getroffen, dat zij verloren geacht kunnen worden. Behalve eenige andere oorlogs schepen werden 125 transport- en tankschepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 600.000 ton, door treffers beschadigd. Ook gisteren werd in het gebied van Salerno en zuidelijk daarbij, verbitterd gevochten. Na de vereeniging van alle in Zuid-Italië staande Duit sche formaties hebben onze troepen zich volgens de plannen, van den vijand losgemaakt en een kortere weerstandslinle betrokken. Het weermachtbericht van 20 September meld de o.m. Duitsche troepen hebben het eiland Sardinië overeenkomstig de bevelen en ongehin derd door den vijand ontruimd. Slechts troepen van den verrader Badoglio volgden op eerbiedi gen afstand de bewegingen der eigen formaties naar de inschepingshavens. Eerst tegen de aller laatste troepen der achterhoede waagden zij het hier en daar het vuur te openen. JAPANNERS ONTRUIMEN STEUNPUNTEN OP NIEUW-GUINEA. TOKIO, 20 Sept. (D.N.B.) Naar Domei van een Japansch steunpunt in het Zuiden van den Stil len Oceaan meldt, hebben de keizerlijke eenheden de steunpunten Salamaua en Lae op Nieuw-Gui- nea, niet gehinderd door de Amerikaansche troe pen, ontruimd» De .ontruimingsoperaties werden snel en volgens de plannen uitgevoerd, zoodat de geëvacueerde eenheden thans op nieuwe strijd plaatsen in stelling kunnen worden gebracht. De eerste evacuatie geschiedde op 14 September te middernacht, de tweede werd door het gros der Japanners spoedig na het vertrek der eerste af- deeling ten uitvoer gelegd. De Japansche een heden baanden zich een weg door de rimboe en kwamen tegen zonsondergang van den volgenden dag op hun plaats van bestemming aan. De der de groep scheepte zich kort vóór het aanbreken van den dag op 14 September in en stak in Oos telijke richting in zee. De Duce heeft Zaterdagavond via de Italiaan sche radio tot het Italiaansche volk gesproken. In zijn rede verklaarde de Duce Zwarthemden, Italianen. Na een lang stilzwijgen hoort gij wederom mijn stem. Ik ben er van overtuigd, dat gij haar her kennen zult, de stem, die u zoo dikwijls in moei lijke tijden bijeengeroepen heeft en met u de schoonste dagen van het vaderland gevierd heeft. Ik heb eenigen tijd geaarzeld alvorens weer tot u te spreken, want ik had behoefte aan een tijd van psychische teruggetrokkenheid, voordat ik op nieuw voor het forum der wereld verscheen, want na mijn moreele isoleering was het noodig, dat ik het contact met de wereld herstelde. De radio veroorlooft geen lange redevoeringen. Ik wil ook niet lang stilstaan bij de voorge schiedenis, doch ik begin met de gebeurtenissen van den 25sten Juli. Toen beleefde ik in mijn reeds zeer avontuurlijk leven het ongelooflijkste aller avonturen. Het onderhoud met den koning duurde twintig minuten of misschien zelfs nog korter. Iedere overeenkomst was onmogelijk, want hij had zijn besluit reeds genomen. Het uit- ‘breken van de crisis stond vlak voor de deur. Het is al in oorlogs- zoowel als in vredestijd voor gekomen, dat een minister moet gaan, dat een generaal wordt neergeschoten. Doch het is nog nooit voorgekomen, dat men een man als ik, die zijn koning meer dan twintig jaar met absolute trouw heeft gediend, op de stoep van het parti culiere verblijf van den koning liet arresteeren, hem dwong in een Roode Kruisauto te gaan zit ten onder voorwendsel hem voor een complot te wülen redden en in een razend tempo van de eene naar de andere kazerne voerde. Ik had onmiddel lijk deh indruk, dat deze bescherming in werke lijkheid gevaar beteekende. Deze in druk werd versterkt, toen ik van Rome naar Ponze werd gevoerd en mijn verdenking werd zekerheid, toen ik vah Ponze naar het eiland Maddalene werd overgebracht en van Maddalene naar den Gran Sasso, zooals in het opgestelde plan om mij aan den vijand uit te leveren, was bepaald. Ik had echter het zekere gevoel, dat de Führer, hoewel ik van de overige wereld was afgesneden, voor mij zorgde, meer broederlijk dan kameraad schappelijk. Later zond de Führer mij een prach tige editie van de werken van Nietzsche. Het woord trouw heeft een diepe beteekenis, ik zou haast willen zeggen een eeuwige beteekenis voor het Duitsche hart, dat in het algemeen zoowel als in het bijzonder de geestelijke wereld der Duit schers weerspiegelt. Ik was overtuigd, dat ik hiervan een staaltje te zien zou krijgen. Op de hoogte van de wapen- stilstandsvoorwaarden koesterde ik niet den ge- ringsten twijfel over hetgeen wat in artikel 12 van de voorwaarden schuilging. Een hooge amb tenaar heeft mg gezegd, dat ik een gijzelaar was. Doch in den nacht vah 11 op 12 September liet ik weten, dat de vijand mij niet levend in handen zou krijgen. In de zuivere lucht van het gebergte heerschte een atmosfeer van verwachting. Het liep tegen 14 uur, toen ik de eerste' valschermjagers zag dalen, gevolgd door de anderen, vastbesloten om elk verzet te breken. De manschappen, die mij bewaakten, zagen dat in en schoten niet. Dit al les speelde zich binnen vijf minuten af. De bevrij ding deze geheele onderneming was een voor beeld van organisatie en besluitvaardigheid, dat in de geschiedenis gedenkwaardig zal blgven. Mettertgd zal het een legende worden. Dit is het einde van het hoofdstuk, dat genoemd kon worden het drama van mijn persoon. Doch dit is een kleinigheid, vergeleken met de ontzettende tragedie, waarin de democratische regeering op 25 Juli het Italiaansche volk ge stort heeft. Het ongelooflijke optimisme zelfs van fascisten achtte het niet mogelijk, dat de re geering dergelijke catastrophale plannen jegens de partij, het regime' en de natie zelf zou koeste ren. Doch de maatregelen, die na den 25sten Juli worden genomen, laten een program zien, dat ten doel had het werk van 20 jaar te vernielen en twintig jaar van roem weg te vagen, om de her innering aan de vorming van 'n imperium en aan den rang, zooals het vaderland nog nooit gehad had, uit te wisschen. Thans, bij den aanblik der ruïnes van den oor log, die voortwoedt, zou men gaarne krampach tig naar mogelijkheden wüllen zoeken om een vorm van compromis te vinden en een recht vaardiging voor hem, die de verantwoordelijkheid te dragen heeft, om zoodoende de keten van ver gissingen voort te zetten. Degenen die thans de partg aanvallen, zgn dezelfde leegloopers, die reede bij het begin van onzen opmarsch getracht hebben, den socialen vooruitgang te saboteeren en de nationale en imperiale successen te baga- telliseeren. Terwijl wij daarentegen onze ‘verant woordelijkheid geheel en al op ons nemen, zullen wij de verantwoordelijkheid van de anderen aan een onderzoek onderwerpen, door bij de verant woordelijkheid van de hoogste instanties te be ginnen. De koning, die zich ontdekt weet, doch geen afstand heeft gedaan, zooals het grootste deel der Italianen had verwacht, moet onmiddellijk ter verantwoording geroepen worden. Het was zuiver en alleen de dynastie, die tij dens alle phasen va® den oorlog, die toch door haar was verklaard, het centrum vormde van het defaitisme en de anti-Duitsche propaganda. De voorzichtige, doch dikwijls onvoorzichtige maak te zich alle speculaties van den vijand eigen, ter wijl de erfgenaam het bevel over het Zuidelijke léger op zich nam, doch niet op het slagveld ver scheen. Ik ben er van overtuigd, dat het huis Savoye den Putsch tot in de kleinste bijzonder heden nauwkeurig heeft voorbereid, uitgewerkt eho uitgevoerd te zamen met de handlangers van Ba doglio en al zijn laffe generaals te zamen met sommige verraderlijke leden van de fascistische partij. Er kan geen twijfel over bestaan, dat men hem onmiddellijk na mijn arrestatie gemachtigd heeft over den wapenstilstand te onderhandelen, wa- penstüstandsonderhandelingen, die reeds voor Comb, vanSNEEKER NIEUWSBLAD (Drgfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG'S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bg vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur^L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteurï C. Smit, Sneek K. 2242 tusschen 1830 jaar, aanmeldingsplichtig zgn tewerkstelling, kunnen eveneens aanmelden en gedurende hun verbin- de tewerkstelling LIJSTEN VAN NIET INGELEVERDE RADIOTOESTELLEN. Tijdens de zittingen in kort geding door het Landesgericht in verscheidene deelen van het land gehouden, is gebleken, dat veel bezitters van radio-toestellen meenden, aan hun inleVerings- plicht te kunnen ontkomen, door van verschillen de in hun bezit zijnde toestellen het oudste en slechtste in te leveren. Daar de politie in het be zit is van de garantielgsten der Nederlandsche radiohandelaren, kan echter ip die gevallen en bg een systematisch onderzoek in de toekomst worden vastgesteld of inderdaad alle toestellen z(jn ingeleverd. Op de zittingen worden beweringen, dat toe stellen voor de uitvaardiging der beschikking van de hand werden gedaan, uitvoerig onderzocht. Wanneer het onwraakbare bewijs, dat tot opspo ring van het toestel leidt, niet kan worden ge leverd, volgt bestraffing overeenkomstig de be palingen. Wegens overtreding van de beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer over de ver beurdverklaring van radio-ontvangtoestellen van 13 Mei 1943 heeft het Duitsche Landesgericht in kort geding 25 beklaagden berecht; 24 beklaag den werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee weken tot vier maanden en boeten tot 600 gulden. Slechts in één geval werd van een vrijheidsstraf afgezien en een boete van 350. opgelegd. In alle gevallen werden de in beslag genomen radiotoestellen verbeurd verklaard.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1