Verjaardag van het pact van drie Bolsjewistische doorbraakaanvallen in gebied van Zaporozje bloedig afgeslagen Vrijdag 1 Oct. 1943 BOLSWARDER EDITIE No. 39 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND WEERMACHTBERICHT TERRORISTEN ONTVANGEN GERECHTE STRAF. WESTERGOO van i i 1000 TON AARrAPPELSCHILLEN BETEEKENT EEN WEEK VOEDSEL VOOR 5000 KOEIEN. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. De tegenwoordige zomertijd eindigt in Neder land, evenals in het Groot-Duitsche rijk, op 4 October 1943, des ochtends om drie uur. Op dat tijdstip worden de openbare uurwerken van 3 op 2 uur achteruitgezet. Van het op 4 October 1943 daardoor dubbel voorkomende uur van twee tot drie uur des och tends wordt het eerste uur aangegeven als 2a, 2a één minuut, enz. tot 2a 59 minuten, het tweede als 2b, 2b één minuut enz. tot 2b 59 minuten. OP IEDERE JAS EEN VLINDER MAAKT VELER ZORGEN MINDER. Collecte W.H.N. 2 t.e.m. 4 October. Boodschap van Mussolini aan het Italiaansche volk. ROME, 27 Sept. (D.N.B.). De Duce heeft ter gelegenheid van den verjaardag van het Drie- mogcndhedenpact de volgende boodschap tot het Italiaansche volk gericht: Ik ad?t het een goed teeken, dat mgn terugkeer naar Italië samenvalt met den verjaardag van de onderteekening van het pact, dat het fascistische 100 cent 7 cent ERKENNING VAN DE NIEUWE REGEERING VAN' ITALIË. Duitschland, Japan, Roemenië, Bulgarije, Kroa tië, Slowakije en Hongarije hebben de nieuwe Ita liaansche fascistische republikeinsche regeering erkend. behandeling der zaak dezer misdadigers hoe koel en met hoeveel overleg de leden dezer bende te werk gingen. Zij confereerden over de terroristische aanslagen alsof het ging om de gewoonste dingen ter wereld. Zij informeerden naar namen van N.S.B.ers, die in aanmerking kwamen om ver moord te worden en jonge menschen, vaak uit christelijke kringen, waren aanwezig bij de be sprekingen en brachten candidaten in contact met dé groep. Ambtenaren werkten mede aan de voorberei dingen der brandstichtingen en een hunner, die vreesde, dat een politieman hem zou verhooren, stelde den leider der terreurgroep voor dezen po litieman uit den weg te ruimen. Zijn voorstel kwïm te laat, want een andere terreurgroep had reeds éen aanslag op hem gepleegd, welke geluk kig geen doodelijke gevolgen had. De leden der benden schrokken voor niets te rug. Onder den dekmantel der vaderlandsliefde vergrepen zij zich steeds weer aan goed en bloed van Nederlanders, zij wekten daarbij den schijn, alsof zij zich keerden tegen de Duitsche weer macht, in werkelijkheid echter schaadden zij al leen de Nederlandsche zaak. Dat deze misdaden met de strengste straffen gestraft moeten worden, is duidelijk voor ieder die de tallooze waarschuwingen gehoord heeft. Het Polizeistandgericht heeft dan ook de allerstreng ste straffen uitgesproken. Tien van de elf misda digers, die zich te verantwoorden hadden, moes ten hun misdaden met den dood boeten. De open bare aanklager noemde hen allen lage misdadi gers, die de gerechte straffen voor hun daden ver dienen. Hg wilde hen als afschrikwekkend voor beeld gesteld zien voor hen, die gelooven te kun nen vertrouwen op de lankmoedigheid der bezet- tingsautoriteiten. De voorzitter van het Polizei standgericht zeide in zijn vonnis, dat voldoende waarschuwingen gegeven zijn. Degenen, die des ondanks niet willen hoofen, moeten de consequen ties hunner daden trekken. Deze menschen heb ben zich door de versto’ ng van de openbare orde tegeh het Nederlandsche volk gekeerd, dat rustig wil werken en de groote moeilijkheden van dezen tgd kent. TTederland noch Duitschland kunnen dit optreden van terroristen aanvaarden, daarom moeten de strengste straffen uitgesproken wor den, opdat men eindelijk zal weten,, wat derge lijke misdadigers te verwachten hebben. Bureau Firma A. J. OSINGA BOLS WARD Marktstraat 13 Tel. 4öl Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke mjn. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. Ook de Hongaarsche en Bulgaarsche ministers van Buitenlanusche Zaken, Ghyczy en Sawa Ki- roff, en de min.-pres. van Slowakije, dr. Tuka, hebben in redevoeringen hun trouw aan het drie- mogendhedenpact bezworen. Sjigemitsoe tot Duitschland. TOKIO, 27 Sept. (D.N.B.). De Japansche minis ter van buitenlandsche zaken, Sjigemitsoe, heeft vandaag, in uitwisseling met de rede van zijn Duitschen ambtgenoot, von Ribbentrop, een radio rede tot Duitschland gericht. Hg zeide, dat, wat er ook'moge gebeuren, het bondgenootschap der Spil onwrikbaar blijft. Deze gedenkwaardige dag, aldus Sjigemitsoe, biedt de gelegenheid opnieuw te verklaren, dat Japan vastbesloten is den ge- meenschappelijken strijd tot het zegevierende ein de voort te zetten. CONSTITUEERENDE VERGADERING FASCISTISCHE REPUBLIKEINSCHE REGEERING. In de constitueerende vergadering van de fas cistische republikeinsche regeering onder voorzit terschap van den Duce zijn belangrijke beslissin gen op politiek, administratief en militair gebied genomen, evenals besluiten van socialen aard. De Duce verklaarde o.a. dat het nieuwe Italië een modern staatswezen zal zijn, een hechte eenheids staat en tegelijk een voorbeeldige sociale gemeen schap, die het vertrouwen van de wereld weer zal weten te winnen. Ten slotte verklaarde de Duce, dat op deze wijze de thans gelukkig overwonnen crisis van het Italiaansche volk weliswaar onzeg baar zwaar, doch ook zeer heilzaam is geweest. Zij heeft het Italiaansche volk gelouterd en het goede in het volk te voorschijn gebracht. Musso lini eindigde met den uitroep: „ons volk kan niet ondergaan, zoolang het zich bewust blijft van zgn volksche kracht DUITSCHE TEGENAANVALLEN IN HET OOSTEN NEMEN TOE. BERLIJN, 28 Sept. (A.N.P.). Ten aanzien van de ontwikkeling der situatie aan het oostelijke front toont men in officieele Duitsche kringen een toenemend optimisme, waarbij men er op wijst, dat de Duitsche tegenaanvallen in omvang toenemen. Aan den anderen kant doen zich ook ongetwijfeld geleidelgk de voordeelen van de frontverkorting en wel in het bijzonder de verkorting der verbin- dingslinies als een voor de vgr4e.<iigjpg gunstige Rede van Von Ribbentrop. Boodschap van den Duce en Sjigemitsoe. BERLIJN, 27 Sept. (D.N.B.) Naar aanleiding van den verjaardag van het sluiten van het Drie- mogenhhedenpact heeft de Rijksminister van bui tenlandsche zaken, von Ribbentrop, via de radio het woord gevoerd tot de volken van het Driemo- gendhedenpact. Hij zeide o.a.: De volken, die zich drie jaar geleden aaneen sloten in het Driemogendhedenpact, waren zich er van bewust, dat zij daarmede een heilig bondge nootschap aangingen, dat 4e hoogste verplichting beteekent, en dat eens ook van hen zal kunnen eischen, dat de hoogste beproeving in den strgd zou worden aanvaard. Het doel van het pact, dat de volken van Duitschland, Italië, Japan, Honga rije, Roemenië, Slowakije, Bulgarije en Kroatië bewoog tot het sluiten over te gaan, was dien overeenkomstig ook hoog gesteld. Het bestond in het eischen van het levensrecht van deze door de historische ontwikkeling onrechtvaardig behan delde volken en de beveiliging hunner levensbe hoeften in de hun toekomende ruimte tegenover de volken, die het grootste deel van onze aarde beheerschen en dienstbaar maakten aan hun weel derig welzijn. Steeds waren het Engeland, Ame rika en vervolgens ook Rusland, die zich dit stre ven in den weg stelden, dat wil dus zeggen, vol ken die meer dan rijkelijk zijn gezegend met ma- terieele goederen dezer aarde, of tenminste be schikten over leefgebieden, die zij door hun ont zaglijke uitgestrektheid zelfs niet bij benadering konden koloniseeren, bewerken en exploiteeren en die zij daarom thans ten deele nog braak laten liggen, zonder er eenigerlei voordeel uit te trek ken. Egoisme, afgunst en de drang naar behper- sching van vreemde landen en volken, dus het puurste imperialisme en wel in den slechtsten zin zijn hierbij de drijfveeren geweest. Zoo kwam het tot de groote worsteling van thans, die voor de toekomst der in het Pact van Drie verbonden sta ten voor generaties beslissend zal zijn. Terwijl men in het Oosten Japan in gebieden, waar Engeland en Amerika in geografisch noch in ethnisch opzicht iets te zoeken hadden, de noodzakelijke reorganisatie met geweld wil ver hinderen, willen in onze oude wereld Engeland en Amerika eenerzijds en Rusland anderzijds ge meenschappelijk en om zelfzuchtige motieven ieder weer voor zich alleen Europa veroveren. Hun bedoeling is ons werelddeel te beheerschen en zijn bewoners tot slavernij te brengen. Hoe meedoogenlóos en diep gemeen hun bedoelingen en methoden zijn heeft, naar ons uit een document bekend is geworden, een Amerikaansche diplo maat in Zwitserland kort geleden op waarlijk cy nische wijze onthuld. De tegenwoordige oorlog biedt een nooit terugkeerende gelegenheid om de Amerikaansche exportindustrie van de Europee- sche concurrentie op de wereldmarkten Ce bevrij den. Men moet dus onder het voorwendsel van militaire oorlogvoering de Europeesche indus- trieele en havensteden door bombardements- aanvallen zoo grondig mogelgk kapot slaan en daarmede de concurrentie op langen ter mijn uitschakelen. Op die wijze zouden ook het best de werkloosheid en de sociale moeilijkheden, waarin Ameri’ a zich aan het einde van den oor log zou bevinden worden opgeheven. Met andere woorden de Europeesche arbeiders moeten door vernietiging hunner werkplaatsen werkloos ge maakt en daarmede loonslaven worden van Anglo- Amerikaansche kapitalistische of bolsjewistische belangen. Met de bolsjewistische wereldopvatting aan de eene zijde en pantserdivisies aan de andere, moest ons oude werelddeel met het brutaalste geweld worden ingelgfd bij de Unie der Sowjet-Republie- ken. De Duitsche weermacht heeft daartegenover een muur van staal en ijzer gezet en zal de wa pens niet uit de hahd leggen vóór het bolsjewisti sche gevaar voor Europa definitief uit den weg is geruimd. Dat thans echter Amerika en vooral En geland deze bolsjewistische aanvallen op Europa ondersteunen, en zoodoende bij een eventueel suc ces in Europa een toestand zouden scheppen, die voor henzelf zou gelijk staan aan de catastrofe, zal op zekeren dag als een grotesk geval in de wereldgeschiedenis worden opgenomen. Wat overigens Europa van de Engelschen en de Amerikanen zou hebben te verwachten, daarvoor kan Italië als voorbeeld worden aangehaald. In weerwil van het historisch weergalooze gemeene aanbod van de Italiaansche verraders, van den ex-koning, van den ex-kroonprins, van Badoglio en consorten, óm de Italiaansche geweren plotse ling aan de zijde van Engeland en Amerika tegen de eigen bondgenooten te keeren, in weerwil van het aanbod te helpen bij het afsnijden van de Duitsche troepen in Zuid-Italië, in weerwil van het aanbod om den Duce uit te leveren en andere eerlooze voorstellen, werd den verraders door de vijanden de eisch „onvoorwaardelgke capitulatie” voorgehouden. Nu echter deze laffe verraderskliek zelfs dat heeft geaccepteerd, wordt door de vjjan- den geheel openlijk de confiscatie van het Itali aansche bezit in Afrika, en in ten deele openlijken, ten deele ook achterbakschen vorm, de vermin king van Italië ze”lf geproclameerd. De verraders echter worden gevangen gehouden op een wijze, waarvan de vernederende omstandigheden schier niet kunnen worden overtroffen. Dit is het klas sieke lot van verraders en toont tegelijk welke ge volgen een volk heeft te verwachten, dat gelooft in dezen oorlog om het zijn of niet zijn op iets anders te kunnen vertrouwen dan op eigen kracht en die van zijn bondgenooten. Intusschen heeft nu de Duce van Italië na zgn bevrijding het lot van zijn land weer in zgn sterke handen genomen. Ik ben van meenlng, dat het feit, dat juist van daag op den verjaardag van ons Pact de Duce naar Italië is teruggekeerd en de eerste verga dering van de fascistische republikeinsche regee ring van Italië houdt, een gunstig omen voor de toekomst zal zijn. Vandaag op den derden verjaardag van het sluiten van het Driemogendhedenpact kunnen wij constateeren, dat dit pact in ieder opzicht de vuurproef heeft doorstaan. Bijna een kwart milliard menschen van de tot het Driemogendhedenpact behoorende naties staan thans, evenals voorheen, in Europa en Oost- Azië tot het uiterste bereid om hun vaderland- schen grond te verdedigen en voor de vrijheid en toekomst van hun land en volken ook het laatste offer te brengen. Vandaag, op den derden verjaardag van het Driemogendhedenpact echter, kijken wij vol trots naar de onvergelijkelijke heldendaden van onze troepen te land, ter zee en in de lucht, en scha ren wij ons opnieuw dapper en trouw rondom onzen Führer en werpen wij alles in den strijd voor de overwinning en de toekomst van onze volken. Italië, het nationaal-socialistische Duitschland en het rijk van den Tenno onverbrekelijk met elkan der heeft verbonden. De republikeinsch-fascistische regeering is vast besloten in het teeken van den lictorenbundel met alle krachten en in het geloof, dat Italië steeds heeft vervuld, tot de eindoverwinning verder te strijden. De door een internationale kliek, die had samengezworen met eenige verraders, op touw ge zette episode heeft gevolgen gehad, die voor den afloop van den oorlog beslissend zullen zgn; want Italië kon ztch nu van de ruïne, die het bedreigde, een beeld vormen. Het republikeinsch-fascistische Italië zal deze dagen der deemoediging uit zijn ge schiedenis wisschen en met zijn bloed de schande opheffen, die een ontaard monarch over de tradi ties en het roemrijke verleden van zijn land wilde brengen. De Italiaansche troepen zullen tezamen met de Duitsche en de Japansche troepen de we reld bevrijden van een internationale kliek, die geen middel, vooral echter het verraad niet schuwt om onder alle volken en hun tradities ver warring te stichten. De Duitsche en de Japansche kameraden kunnen er zeker van zijn, dat het Drie mogendhedenpact door het republikeinsch-fascis tische Italië met denzelfden ijver en hetzelfde ge loof zal worden nageleefd, welke Italië in de ver streken drie jaar hebben bezield. Dat is de wil der frontstrijders, die op zoo vele slagvelden hun bloed voor het gemeenschappelijk ideaal der drie naties hebben vergoten. 10.000 GULDEN BELOONING. Op 22 September, des morgens tegen 8.45 uur, werd de opper-luitenant der marechaussee Derk Klavers te Zuidhom op den openbaren weg achter in den rug door verscheidene schoten zwaar ge wond. De getroffene is in een ziekenhuis aan zgn verwondingen bezweken. De twee daders konden op fietsen ontkomen. Zii zgn ongeveer 30 jaar oud en 1.75 en 1.80 meter groot. De een droeg een lichte regenjas, de ander een donker costuum. Er wordt een beroep op de bevolking gedaan de opsporing te helpen bevorde ren. Wie heeft de verdachte personen gezien? Voor aanwijzingen, die tot aanhouding» der daders leiden, wordt een belooning van 10.000 gulden In uitzicht gesteld. w.g. der Leiter der Sicherheitspolizei. und der SS-Groningen, Haase. SS.Sturmbannführer. COMMUNISTEN WEGENS SABOTAGE TERECHTGESTELD. Officieel wordt medegedeeld: Het door het Deutsche Obergericht den 20sten Juli 1943 wegens sabotage tegen den jood Jacob Boekman uit Den Haag en Adrianus Nas uit Voorburg uitgesproken doodvonnis is na onder zoek van de gratiekwestie voltrokken. Boekman en Nas, die reeds vóór den oorlog tot de communistische partij behoorden, hebben ook voor de illegale C.P.N. weder actie gevoerd. WERP GEEN SCHERPE VOORWERPEN TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN. Wat doet u met uw oude scheermesjes? Die vraag is nog nooit afdoende beantwoord, maar één ding is zeker: die oude mesjes mogen in geen geval geworpen worden in den emmer waarin moeder-de-vrouw het huisafval bewaart t.w.: aardappelschillen, etensresten, enz., want dit af val is bestemd er ons vee mee te voederen. Eén mesje kan-den dood van een kostbsfre melkkoe ten gevolge hebben, als het mèt de aardappelschillen in den maag van de koe terecht komt. Ook een naald of elk ander scherp voorwerp kan ernstige schade toebrengen aan het vee. In plaats van de melk-productie te verhoogen, door middel van de aardappelschillen, die ^zoo prachtig melkdrijvend werken, zou men, door onachtzaamheid, niet al leen een stuk vee smartelijk doen lijden, maar tevens de melkproductie benadeelen. Wat u dus ook met uw oude scheermesjes doet, gooi ze nooit tusschen de aardappelschillen. „Scherp” is geen veevoeder. „Scherp” vermoordt ons vee. venwerken grondig vernield. Tegen oplevende communistische onrust zijn de scherpste maat regelen genomen. De zuivering van N.O.-Italië van Sloweensche en communistische benden in het gebied ten Oosten van Goerz maakte goede vorderingen De bandie ten verloien de laatste dagen meer dan 1000 man aan dooden en verscheidene duizenden gevan genen. Eritsche bommenwerpers vlogen in den afge- loopen nacht het RijnlandschWestfaalsche ge bied binnen en wierpen zeer verspreid bommen op woonwijken van verscheidene plaatsen, vooral op Bochum. Eenige kerken en ziekenhuizen werden ernstig getroffen. De bevolking leed verliezen. Het aantal neergeschoten vliegtuigen wordt op het oogenblik nog vastgesteld. Duikbooten hebben in den strgd tegen de vgan- delijke landingsvloot in de Middellandsche Zee en den vgandelijken aanvoer op den Atlantischen Oceaan 6 schepen met een gezamenlijken inbond van 42200 b.r.t. en een torpedojager tot zinken gebracht. Duitsche vlootstrgdkrachten, het afweergeschut van koopvaardijschepen en marinelüchtdoelge- schut vernietigden van 1 tot 30 September 121 vliegtuigen. Aan den geslaagden afweer van den gisteren gemelden luchtaanval op de haven van Constanza heeft Roemeensch luchtdoelgeschut een groot aandeel gehad. DE ONTRUIMING VAN HET GEBIED TEN OOSTEN VAN DEN DNJEPR. De correspondent der N. R. Ct. te Berlijn meld de dezer dagen aan zijn blad: De ontruiming van het gebied ten Oosten van den Dnjepr door de Duitsche troepen duurt nog voort. Nadat Smolensk, de Wit-Roetheensche hoofdstad, eveneens is prijsgegeven, hebben de Sowjet-troepen hun druk op dezen sector van het fronts versterkt en er valt niet meer aan te twij felen, dat de Duitsche legerleiding van plan is ook hier tot op den Westelijken oever van den Dnjepr terug te trekken. Bij Gomel, Kiew en Krementsjoeg houden de Duitschers nog stellin gen aan gene zijde van de rivier bezet, welke langzamerhand den vorm van bruggenhoofden aannemen en klaarblijkelijk nog zoolang worden gehouden, totdat de terugtocht van de Duitsche divisies over den stroom is voltooid. De rechteroever van den Dnjepr biedt den ver dedigers eenige natuurlijke voordeelen en daarom zou het denkbaar zgn, dat de Duitsche uitwijk- bewegingen hier eindelijk tot stilstand komen. De breede rivier is reeds althans zoolang zij niet is toegevroren een natuurlijke hindernis, maar van nog grooter belang is het, dat de Wes telijke oever heuvelachtig is en aanzienlijk hooger ligt dan de Oostelijke, die vlak is en weinig dekkingsmogelijkheden biedt. Indien op den hoo- gen oever voldoende artillerie zou worden opge steld, zou hg een moeilijk te doorbreken verde digingslinie vormen. Van officieele Duitsche zijde is evenwel tot nu toe geen enkele mededeeling gedaan, waaruit is af te leiden, dat aan den Dnjepr de uitwgkihgs- bewegingen zullen worden gestaakt. In Berlijn- sche militaire kringen waarschuwt men zelfs yoor ondeskundige en voorbarige conclusies en wijst men er op. dat de linie, waarop de Duitsche troe pen thans worden teruggetrokken, niet onder alle omstandigheden de definitieve winterlime be- omstandighedei hoeft te zijn. Een moeilijk te beoordeelen situatie is vooral op den Zuidelijken vleugel van het front ont staan. Alle teekenen duiden er op, dat het Koe- ban-bruggenhoofd, dat langen tgd de Zuidelijke flank van de Duitsche legers in de Oekraïne be schermde, doch na het opdringen van de Sowjet- troepen langs de Noordelijke kust van de Zee van Azow veel van zijn beteekenis heeft verloren, eveneens zal worden ontruimd. Of de Duitsche legerleiding echter in het kader van haar stra- tegische plannen de Krim zal prijs geven, lijkt vooralsnog twijfelachtig. Dit schiereiland heeft niet alleen groote strategische beteekenis, omdat het de Zwarte Zee beheerscht en het de maritie me positie van de Sowjetunie in dit zeegebied in hooge mate zou verbeteren, indien deze de be schikking kreeg over Sebastopol, maar meer nog omdat het de Oostelgke flank van den Bal kan dekt. Onder deze omstandigheden zal moeten worden afgewacht, of de Duitsche troepen op dezen sec tor van het front reeds voor het bereiken van den hier sterk naar het Westen buigenden be- neden-Dnjepr, tot de vorming van een vaststaand front willen o vergaan. Intusschen heeft de ontruiming van een gebied, dat noch in strategisch noch in economisch op zicht zonder waarde was, op- het Duitsche 'pu bliek wel degeljjk indruk gemaakt. Het Ooste- lijke front wordt nu eenmaal als het belangrgk- BEKENDMAKING. Kolenverzorging voor Rijks duitschers en Nederlanders voor de winter 1943/’44. Bij de Ortsgruppen en Stützpunkten der N.S.D. A.P. worden kolenbonnen verdeeld, en wel voor de volgende personen: 1) Rijksduitschers, 2) Nederlanders, die familieleden hebben bg: Waffen-SS, Legioen Nederland, de Duitsche weer macht, de Reichsarheitsdienst, het NSKK, de Luftnachrichten Belgien en Frankreich, en de Germanischen Schwestern. Verder degenen, wier familieleden zich voor den duur van den oorlog verplicht hebben, bij de landwacht te dienen. De Rijksduitschers moeten og het afhalen van de kolenbonnen toonen: a) de pas, b) het strookje van de kolentoewijzing van het vorige jaar. Nederlanders moeten toonen: a) Stamkaart van het hoofd van het gezin, b) een bewijs van den Fürsorgeoffizier of van de Dienststelle, waaruit blgkt, dat een familielid in dienst van een van bovengenoemde formaties is, j c) het strookje van de kolentoewijzing van het vorige jaar. Alle gegadigden moeten zich in hun eigen pro vincie wenden tot de Ortsgruppen of Stützpunk ten van de N.S.D.A.P. Provincie Friesland: Ortsgruppe Leeuwarden, Ruiterskwartier 111, spreekuur Dinsdags, Woensdags, Donderdags, Vrijdags van 20 tot 22 uur. Stützpunkt Gorredgk, spreekuur wordt nog na der bekend gemaakt. Provincie Drenthe: Stützpunkt Assen, Groningerstraat 36, spreek uur van 9—12 en 2— 6 uur. Stützpunkt Meppel, Park 5, spreekuur van 1920 uur. Stützpunkt Emmen, Deutsche Schule, Emmen. Stützpunkt Coevorden, Parallelweg, spreekuur van 812 en 26 uur. Provincie Groningen: Kreisleitung Groningen, Heereplein 15, spreek uur ’s morgens van 91 uur, niet voor menschen ui. de stad en Haren. Ortsgruppe Groningen, Hoendiepkade 6, spreek uur Maandags en Donderdags van 19—21 uur (extra spreekuur voor Nederlanders op Zaterdag 25.9 vanaf 15 uur) alleen voor menschen uit de stad en Haren. Stütfpunkt Neuschanz, verl. Hoofdstraat 10, spreekuur van 1921 uur. Stützpunkt Ter-Apel, Stadskanaal, Boerendiep 62, spreekuur Woensdags en Donderdags en Vrg- dags van 912 en 24 uur. Stützpunkt Delfzijl, Noordersingel 20, spreek uur van 25 uur. ste front van dezen oorlog beschouwd en de op offering van steden, waarvan de verovering eer tijds telkens als een mijlpaal óp den weg naar de vernietiging van de Sowjet-Unie is gevierd, moet zoowel voor de Duitsche legerleiding als voor het volk smartelijk zijn. Van officieele zijde wordt er evenwel nadruk op gelegd, dat de voordeelen van de gekozen tac tiek van uitwijken en ontruimen ruimschoots op wegen tegen de nadeelen van dit offer. In uit- - voerigebeschouwingen licht de Duitsche pers haar lezers in over de beteekenis, welke de 1 Duitsche legerleiding aan haar buigzame verde- diging toekent en in een reeks hoofdartikelen pogen alle bladen het bewijs te leveren, dat de terugtocht van de Duitsche troepen een welover- legde operatie is geweest en dat het doel er van in vollen omvang is bereikt. Een achterwaartsche beweging, ook wanneer zij vrijwülig ten uitvoer wordt gebracht, biedt uit den aard der zaak den tegenstander groote kansen om door snelle en doelbewuste acties doorbraken te forceeren en belangtgke successen te behalen. Ofschoon onom wonden wordt toegegeven, dat in het beloop van den terugtocht herhaaldelijk critieke situaties waren ontstaan, wijst men er met nadruk op, dat per slot van rekening een volledig afweersucces is behaald, omdat eenerzijds de Sowjet-doorbraak- plannen konden worden verijdeld en aan den an deren kant het Duitsche front kon worden inge kort en versterkt. Met voldoening stelt men in militaire kringen te Berlijn vast, dat déze frontverkorting onge veer 400 kilometer bedraagt, zoodat iedere des kundige kan uitrekenen hoe daardoor een groot aantal divisies is vrijgekomen. De vorming van deze nieuwe reserves acht men vooral van be lang, omdat de operaties in het Zuiden van Eu ropa, alsmede de mogelijkheid van nieuwe aan- valspogingen van de geallieerden op andere front- ten den toevoer van Duitsche strijdkrachten naar de bedreigde punten noodzakelijk, althans wen- schelijk maken. Ook het feit, dat de nieuwe Duitsche hoofd frontlinie dichter bij de verzorgingscentra komt te liggen, en dat troepen ter beschikking komen om met kracht den strijd tegen de partisanen voort te zetten, wordt als een voordeel van de frontverkorting beschouwd. Nadat het publiek aldus op de hoogte is ge bracht van de beteekenis, het nut en de noodza kelijkheid van de uitwijkbewegingen, wordt in de Duitsche pers de verwachting uitgesproken dat Duitschland te gelegener tijd zijn defensieve houding zal laten varen en weer tot den aanval zal overgaan. 42200 TON KOOPVAARDIJRUIMTE VERNIETIGD. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 30 September. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In den centralen sector van het Koebanbrug- genhoofd mislukte een aanval van sterke vijan- delgke strijdkrachten Tegen ons 'afweerfront in het gevechtsgebied van Zaporozje hebben de bolsjewisten, terwijl zg talrgke versche divisies meedoogenloos in het vuur wierpen, en krachtig door slagvliegtuigen werden gesteund, nieuwe doorbraakaanvallen ge daan. Zij werden overal bloedig afgeslagen. Aan den Midden-Dnjepr zette de vijand zijn po gingen de rivier over te steken op talrijke plaat sen voort. Een eigen tegenaanval wierp de bolsje wisten uit een bruggenhoofd, dat zg in het on overzichtelijke terrein hadden kunnen vormen. In den centralen frontsector voeren onze troe pen in weerwil van de moeilgkste weers- en ter reuromstandigheden en onder voortdurenden af weer van deels heftige vg’andelgke aanvallen de bevolen bewegingen uit. Aan het Z.-Italiaansche front volgde de Vijand onze bewegingen over het algemeen slechts met vrij zwakke strijdkrachten. Britsche gepantserde strijdkrachten, die ten Zuiden van de Vesuvius krachtig volgden, werden tot staan gebracht. In de achter ons front gelegen stad Napels zijn ter verhindering van vgandelijke landingen de ha- Comb. vanSNEEKER NIEUWSBLAD (Drjjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kieze brink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 stand met het doel de tewerkstelling in Duitsch land te saboteeren, verder waren het overvallen op distributiekantoren met roof van levensmid delen-, tabaks- en benzinebonnen voor eigen ge bruik of ter ondersteuning van illegale personen, voorts moordaanslagen op Nederlandsche natio- naal-socialisten en pro-Duitsche personen, die ge vaarlijk konden worden voor de terroristen en illegale personen. Het speciale commando, dat door den bevel hebber der Sicherheitspolizei en van den SD naar de noordelijke provincies werd gezonden, kon snel een aantal aanslagen ophelderen en de da ders arresteeren. Leden der terreurbende hebben gemeenschappelijk drie aanslagen gepleegd op het raadhuis van Stadskanaal, voorts heeft de zelfde groep een aanslag gepleegd op het raadhuis van Exloo, waardoor het geheele gebouw in de asch werd gelegd. Dat deze mannen gevaarlijke misdadigers waren, blgkt vooral uit den laffen en gemeenen moord, waarvoor zij niet zgn terugge- schrokken. Op 30 Juli 1943 vielen twee hunner den fabrikant W. Reilingh op het fietspad van Zuid- I laren naar Midlaren aan en vermoordden hem met twee pistoolschoten, nadat zg tevoren zgn levensgewoonten hadden nagegaan en vastgesteld, dat Reilingh dagelijks op een bepaalden tijd van zijn woning naar zijn kantoor reed. Reilingh was oud-lid van de N.S.B. en stond bekend als pro- Duitsch. In de zitting van het Polizeistandgericht in het gerechtsgebouw te Assen bleek wit de uitvoerige Een groep vrijwilligers van den Nederlandschen Arbeidsdienst werd voor den opbouw in de nieuwe Duitsche Oostgebieden ingezet. In ’t gelid. (C.N.F.N.A.D./De Kock Pax s) Het speciale Polizeistandgericht heeft in Assen zijn eerste zitting gehouden tegen een groep ter roristen, die maandenlang de noordelijke provin cies onveilig hebben gemaakt en door terreur aanslagen de Nederlandsche bevolking groote schade hebben toegebracht. Het Polizeistandgericht heeft, zooals reeds kort is medegedeeld, in deze zitting tegen 11 Neder landsche onderdanen de volgende vonnissen uit gesproken: 1. Doodstraf tegen den 30-jarigen handelaar Johannes Vis uit Stadskanaal. 2. Doodstraf tegen den 32-jarigen reiziger Anne Rutgers uit Stadskanaal. 3. Doodstraf tegen den 25-jarigen boekhouder J. Toet uit phorst. 4. Doodstraf :egen den 25-jarigen zieken oppasser Gert Por uit Zuidlaren. 5. Doodstraf tegen den 24-jarigen machinist P. van Laarhoven uit Hasselt. 6. Doodstraf tegen tien 28-jarigen gemeente ambtenaar Wessel Knot uit Exloo. 7. Doodstraf tegen den 35-jarigen leider een arbeidsbureau Rendert Poel uit Borger. 8. Doodstraf tegen den 21-jarigen H.B.S.-er Jans Diemer uit Borger. 9. Doodstraf tegen den 37-jarigen landbouwer Roelof Tuin uit Valthermond. 10. Doodstraf tegen den 4L-jarigen gemeente secretaris Andries Diepenbiug uit Odoorn. 11. Tuchthuisstraf van 10 jaar tegen den 26- jarigen gemeente-ambtenaar Harm Hooiveld uit Odoorn. De doodvonnissen zgn enkele uren na de uit spraak van het vonnis voltrokken. In Friesland, Groningen en Drente zijn de laatste maanoen in stijgenden omvang en met groote brutaliteit daden van sabotage en terreur gepleegd. In totaal werden niet minder dan 70 gevallen vastgesteld. Vooral hadden zg betrekking op aanslagen op kantoren van den burgerlijken

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1