BEKENDMAKING Redevoeringen ter gelegenheid van het Oogstdankfeest Vrijdag 8 Oct. 1943 No. 40 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND BOLSWARDER EDITIE I I. 1 DE RIJKSCOMMISSARIS EN Den Haag, 2 October 1943. een er I 100 cent 7 cent WEST ERG O O 0 ■r^pne leveranties aan Duitschland (■^verantwoordelijke instanties in e Vrijheid van spreken gegeven om Te Groningen werd Zondag ei oogstdankfeest gehouden, waa de Rijkscommissaris, rjjksminb ter dr. Seyss Inquart en de Lei der, Mussert, een rede hielden Een overzicht tijdens de bjjeen komst. (Bildarchiv Arbeitsbereich der NSDAP/Stapf Fax s) zijn vergelding gevonden. De medeplichtigen van de moordenares en de personen op den achtergrond zijn inmiddels even eens gearresteerd en gevonnist. OOGSTDANKFEEST TE LEEUWARDEN. Zondagmiddag had de N.S.D.A.P., in samen werking met de N.S.B., in zalen Schaaf te Leeu warden een Oogstdankfeest georganiseerd, waar voor groote belangstelling bestond; tal van auto riteiten woonden deze plechtige bijeenkomst bj; DR. GOEBBELS EN STAATSSECRETARIS BACKE SPRAKENTE BERLIJN, DE RIJKSCOMMISSARIS EN MUSSERT TE GRONINGEN. Bureau: Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. Rede van den Rijkscommissaris. Nadat de Rijkscommissaris een vergelijking had gemaakt tusschen wat een liberaal oogst- dankfeest geweest zou zijn en dit constateerde hij dat een oogstdankdag een dag van bezinning, dus van verinnerlijking, van overweging moet zijn. Uit den eeuwigen kringloop der natuur, die den boerenarbeid beheerscht, wordt het ons dui delijk dat ons leven een zinvolle eenheid vormt, waarin wij als werkende en verantwoordelijke menschen zijn geplaatst. Stilstaand bij het begrip vrijheid, bij geen ander ras zoo levendig, doch ook onder omstandigheden zoo verward als bij ons Germanen en Arische volken, zeide spr. dat de overmoed ons te verbeelden een individu te zjjn dat eigen meester is, eindigt in den mas- sawaan van het bolsjewisme of in het bescha- vingsschabloon van het Amerikanisme. „En daarom, nationaal-socialisten, moeten wij steeds weer worstelen om onzen levensvorm, die ons noch tot overmoed noch aan den anderen kant tot zelfvernietiging drijft, doch ons vrij en duidelijk en slechts door eigen besluit, plaatst onder de wetten van de natuur en die ons ook tot levenstaak stelt, uit vrijen wil te leven naar de wetten, die aan onzen aard eigen zijn. Zoo te leven, dat uit het moeten ons eigen willen groeit”. Der HÖhere SS- und Polizeiführer deelt mede: Bij beschikking in 13 Mei 1943 is door den Höheren SS- und Polizeiführer de inleve ringsplicht voor alle radio-ontvangtoestellen afgekondigd. De kring van personen, die van den inleveringsplicht waren vrijgesteld, was nader aangegeven. De inleveringstermijn is intusschen verstreken en verreweg het grootste deel van de bevol king heeft aan zijn plicht voldaan. Het onrechtmatig achterhouden van toestellen werd zooals reeds herhaaldelyk in de pers is gepubliceerd na een snel ingrijpen der Duitsche justitie gestraft. Behalve dat het toestel verbeurd werd verklaard, werden telkens ook hoo- ge geldboeten en gevangenisstraffen opgelegd. Teneinde dien personen, die uit wanbegrip, onbedachtzaamheid of om andere redenen niet tijdig hun inleveringsplieht zjjn nagekomen, gelegenheid te geven dit alsnog te doen, zonder zich bloot te stellen aan het gevaar van bestraffing, deelt der Höhere SS- und Polizeiführer in overeenstemming me* den Rjjkscommissaris het volgende mede: Onder den inleveringsplicht vallende, echter nog niet ingeleverde radio-ontvangtoestel- lei. moeten onverwjjla schrifteljjk aan het volgende adres worden aangegeven: Hoofdbestuur der P.T.T., Arnhem, Roggestraat 13. Bij deze aanmelding moeten de naam, woonplaats en straat van den eigenaar en het merk en het nummer van hei toestel worden opgegeven. Wanneer een aanmelding zordt gedaan vindt geen enkele strafvervolging plaats, mits het toestel dan tot en met W October 1943 op het betreffende bureau van de Nederlandsche politie, in plattelandsgemeenten bij den betreffenden burgemeester, wordt ingeleverd. Tegen personen, die ook na het verstreken van dezen termijn nog in het bezit zjjn van een radio-ontvangtoestel zonder de officieele speciale toestemming te hebben, zal met bjj- zondere strengheid worden opgetreden. Der höhere SS- und Polizeiführer (w. g.) RAUTER, S.S.-Obergruppenführer und General der Polizel. boer Kurt Zschirnt, de Landesbauernführer Hel mut Koerner en de Reichsnahrstandsrat dr. Fritz Reinhardt. De uitreiking der onderscheidingen geschiedde door ridderkruisdrager SS- Sturm- bann/ührer Skorzeny, den bevrjjder van den Duce. Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialis ten hebben Zondag in tientallen plaatsen van ons land het oogstdankfeest gevierd. In Groningen hebben de Rijkscommissaris Rjjks- minister Seyss-Inquart en Mussert een groote schare toehoorders toegesproken. Op de eere- plaatsen bevond zich o.m. de Beauftragte voor de provincie Friesland, Ministerialrat Ross. Rede Mussert. Het eerst sprak de leider Mussert, die in zijn rede dank bracht aan God voor den voor dit jaar te ver wachten goeden oogst en den nadruk legde op de plichtsbetrachting van den boer en den boe renarbeider. Dat zoovele tienduizenden eenvoudi ge menschen dag-in dag-uit hun plicht doen is een van de fundamenten van de geheele samen leving. Na gewezen te hebben op den schande lijken toestand van vóór den oorlog, toen het voedsel werd vernietigd, zeide Mussert dat, hoe wel de tijden zwaar en moeilijk zijn, nog niemand in Nederland van honger is omgekomen. In dezen oorlogstijd kunnen de nat.-soc. beginselen niet worden doorgezet. Maar het oog blijft gericht op een sterken, doelbewusten Landstand. Aan het einde van zijn rede zeide de Leider, dat door de kameraadschap tusschen de Duitsche en Neder landsche nat.-sociallsten een begin is gekomen van de samenwerking tusschen de Germaansche volken. dezen aanslag zelf te plegen. De moordaaanslag op kapitein van politie Woerts te Bussum heeft, i standgericht te Amsterdam op 30 September 1943 een zangkoor, samengesteld uit leden van de H J en B.D.M., terwijl een orkestje enkele muz^k nummers ten gehoore bracht. Als sprekers traden op de heer G. de Jong, Kringleider van kring Westergo der N.S.B. en de heer Sebelin, Kreisschulungsleiter der N.S.D.AJ’. DE MOORDENARES VAN POLITIE- PRESIDENT KERLEN GEGREPEN. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de moor- denares van politie-president Kerlen uit Utrecht reeds kort nadat de daad was gepleegd, door de Sicherheitspolizei te Amsterdam kon worden ge arresteerd. De arrestatie kan pas nu bekend worden gemaakt, omdat anders het onderzoek inzake de personen op den achtergrond en de medeplichtigen van de moordenares gevaar zou hebben geloopen. De moordenares is de 22-jarige studente in de rechten Gertruida van Lier. Zjj is half- jodin. Bij haar arrestatie droeg zij drie geladen pistolen bjj zich. Bij het verhoor door de politie heeft zij behalve het vermoorden van politie-pre- si^iftit Kerlen ook reeds de voorbereiding van andere moordaanslagen bekend. Opmerkelijk is het feit, dat de moordenares met cynische open hartigheid verklaarde ook een belangrijk aandeel te hebben gehad in de voorbereidingen voor den moordaanslag op kapitein Woerts te Bussum. I Aanvankelijk heeft zij het voornemen gehad ook - - - dezen aanslag zelf te plegen. De moordaaanslag Aan dit Oogstdankfeest werd medegewerkt dooi Op kapitein van politie Woerts te Bussum heeft, zooals bekend, reeds in de zitting van het Pollzei- Ten slotte betoogde spr. dat de taak van het westen altijd weer slechts uit een ding bestaat: „ons te helpen in den strijd die de nationaal- socialisten voor Europa voeren, hetzij in het Oos ten hetzij hier in het Westen. Dat is echter de eenige voorwaarde en tevens ook de stellige ga rantie, dat deze volken, de Nederlanders en alle anderen, door de vervulling van deze taak, n.l. door hun optreden voor Europa, hun volksche vrijheid en onafhankelijkheid zullen bewaren en garandeeren. Dat verbindt ons, Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten. Dat verbindt mij met Mus sert, die met zijn N.S.B. een vastberaden heraut is in dezen strijd. Spr. eindigde met een geestdriftige hulde aan den Führer met wien wjj zullen overwinnen. Heil den Führer op de beschikking van 13 Mei 1943 met bij zondere strengheid vervolgen, daar dan nie mand meer de mogelijkheid heeft te beweren, dat hij zich van de draagwijdte van zijn han deling niet bewust geweest is. De bevoegde autoriteiten zijn in het bezit van de voormalige radioluistervergunningen, de afleveringsbewijzen en garantielijsten van de radiohandelaren en van andere overeen komstige bewijsstukken en zijn derhalve ook in staat om te controleeren of bepaalde, wat betreft het type en fabrieksnummer nauw keurig bekende toestellen ook daadwerkelrjk zijn ingeleverd. Daarenboven mag het als be kend verondersteld worden, dat er voldoende mogelijkheden van technischen en politioneelen aard zijn om elk radiotoestel op te sporen. Bij een beweerde ter beschikkingstelling van een radiotoestel 'an een ander persoon vóór 13 Mei 1943 zal de oorspronkelijke kooper van het toestel moeten kunnen aantoonen aan wien hij het betreffende toestel heeft ge geven. Ook die personen, die een radio-ontvang toestel om iemand een pleizier te doen in be waring genomen hebben of bij wie verpakte o| gesloten voorwerpen zijn gedeponeerd, waarin zich een radio-ontvangtoestel zou kun nen bevinden, dienen wel te beseffen, dat zjj zich ook dan door een niet-inlevering als medeplichtige of mede-dader strafbaar maken, wanneer zij het nalaten zich te overtuigen van den werkelijken inhoud van het bij hen, achter gebleven voorwerp. Het spreekt vanzelf dat een verbergen van voorwerpen die vallen onder den plicht tot in levering, hetgeen herhaaldelijk op alle moge lijke en onmogelijke plaatsen in huizen én tuinen is vastgesteld, alleen maar een dien overeenkomstige verzwaring van straf met zich moet medebrengen. Voorts spreekt het vanzelf, dat de plicht van inleveren niet alleen betrekking heeft op één toestel van Verscheidene toestellen in het bezit of eigendom van den betreffenden per soon, doch ook op alle niet uitdrukkelijk offi cieel vrijgestelde toestellen. Hij, die zijn toestel na 13 Mei 1943 gratis of tegen vergoeding heeft afgegeven doet goed aan eveneens onverwijld aan het in de nieuwe beschikking genoemde bureau van de P.T.T. het feit van de afgifte van het toestel met nauwkeurige gegevens omtrent dengene aan wien men het heeft afgestaan met nauw keurige omschrijving van het» toefetel op te geven. Hij kan, wanneer het toestel dan tijdig wordt ingeleverd, eveneens op vrijdom van straf rekenen. Om onduidelijkheden over verkregen vrij stellingen van toestellen te vermijde.n, wordt nadrukkelijk verklaard, dat alleen die toestel- Comb. van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drjjfhout's Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. Hootdredacteur L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K 2242 Inzake de vandaag gepubliceerde beschik king van den Höheren S S- und Polizeiführer, verneemt het A.N.P. nog het volgende De beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer van 13 Mei 1943 inzake de in levering van radio-ontvangtoestellen bepaal de, dat alle radio-ontvangtoestellen, -toebe- hooren en -onderdeden onmiddellijk ingaande verbeurd verklaard werden. Van den dag der publicatie dezer beschikking af mocht der halve noch de eigenaar noch de bezitter vrij over de verbeurdverklaarde voorwerpen be schikken. Deze voorwerpen moesten veeleer binnen de officieel medegedeelde termijnen in geleverd worden, voorzoover de bezitter geen verzoek om vrijstelling had ingediend en in het bezit was van de behoorlijk geteekende eh gestempelde, van een loopend nummer voor ziene strook van net verzoek tot vrijstelling. Van 13 Mei 1943 af was derhalve zonder bij zondere toestemming het afstaan of in bezit nemen en daarenboven ook ’t vervaardigen, doch ook het beschadigen van radio-ontvang toestellen, -toebehooren en -onderdeelen ver boden. Derhalve heeft iedereen, die een radio ont vangtoestel verkocht, weggegeven of uitge leend heeft zich evenzeer aan een strafbaar feit schuldig gemaakt als diegene die dergelijk toestel gekocht, geleend of als ge schenk aangenomen heeft. De toestellen moesten voorts op grond van de plaatselijke publicaties op de inleverings- bureaux worden ingeleverd. Hij, die zijn toe stel om de een of andere reden niet op den vastgestelden tijd op het betreffende inleve- ringsbureau heeft ingeleverd, heeft zich even eens strafbaar gemaakt. Deze bepaling gold natuurlijk niet alleen voor de eigenaars, doch ook voor de bezitters of bewaarders van een dergelijk toestel, die in elk geval den plicht hadden voor de tijdige inlevering zorg te dra gen. In ’t bijzonder was ook b.v. ieder gezins hoofd verplicht voor een eventueel afwezig familielid of medegebruiker van de woning de beschikking tot inlevering na te komen. Na het verstrijken van de vastgestelde in- leveringstermijnen hebben de bureaux der politie en posterijen steekproeven genomen en daarbjj vastgesteld, dat weliswaar verreweg het grootste deel van de bevolking aan de ge noemde beschikking had voldaan, doch dat echter in vele gevallen uit wanbegrip, onbe dachtzaamheid, ten deele ook uit angst voor een financieel verlies of om het toestel voor later te behouden aan den inleveringsplicht niet was voldaan. Overeenkomstig de geldende bepalingen moesten deze gevallen aan het Duitsche Lan- desgericht voor berechting worden aange geven, zooals het publiek ook dooi* herhaalde berichten in de dagbladen heeft vernomen. Der höhere SS- und Polizeiführer heeft thans besloten een naderen termijn voor de inleve ring vast te stellen tot eh met 20 October 1943 binnen welken tijd de eigenaars en bezit ters resp. bewaarders in staat zijn tot in levering over te gaan, zonder zich aan een strafvervolging bloot te stellen. Principieele voorwaarde voor vrijdom van straf is daarbij, dat de eigenaar, bezitter en bewaarder van nog niet ingeleverde en niet uitdrukkelijk vrijge stelde radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen onverwijld, dat beteekent dus binnen den kortst mogelijken termijn na het bekend worden der nieuwe beschikking, het feit van het bezit schriftelijk met de in de nieuwe beschikking genoemde bijzonderheden aan het aangegeven bureau der P.T.T. op geeft. Over de bevoegde inleveringsbureaux, waar deze voorwerpen dan tot en met 20 Oc tober 1943 moeten worden ingeleverd, zullen nog plaatselijke bekendmakingen volgen. De plaatselijke bureaux van de Nederlandsche politie in plattelandsgemeenten de burge meester geven op verzoek ook inlichtingen waar zich de inleveringsbureaux bevinden. Zooals reeds gezegd, zijn tot dusverre slechts steekproeven genomen. Na het verstrijken van den naderen inleveringstermijn zullen de be voegde autoriteiten alle gevallen van inbreuk len als vrijgesteld kunnen worden beschouwd, waarvoor de bezitter het onderste strookje van het genummerde officieele vrijstellingsformu- lier voor het indienen van een verzoek tot vrijstelling bezit, dat door de daartoe gerech tigde instantie van handteekening en dienst- stempel moet zijn voorzien. Deze strookjes vormen de voorloopige vrijstelling; als defini tieve gelden de nieuwe radioluistervergunnin gen ,die thans door de P.T.T. worden ver strekt en die nauwkeurige gegevens bevatten over den bezitter der vergunning en over het vrijgestelde toestel. Andere, b.v. schriftelijke vrijstellingspapiejen van een of andere instan tie zijn niet geldig. Alleen de genoemde voorloopig of definitief vrijgestelde radio- ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdee len behoeven derhalve niet te worden ingele verd. De beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer van 13 Mei 1943 vóórziet in ge vangenisstraf of geldboeten tot een onbe perkt bedrag, niet alleen voor den directen dader doch ook tegen iederen mede-dader, aanstichter of medeplichtige. Daar na 20 Oct. 1943 tegen de schuldigen met bijzondere strengheid zal worden opge treden, is te 'verwachten, dat de straf maat vergeleken met de tot dusver behandel de gevallen nog belangrijk zal worden ver hoogd. De clandestiene handel. Inzake de clandestiene handel betoogde de Rijkscommissaris dat daar om heel vaak een va derlandslievend manteltje wordt gehangen. Inzake de beweerde ei spr. heeft dezen volledige Vrjjheid van spreken gegeven om aan dit sprookje een eind te maken zeide spr. nog: zjj zijn niet grooter, dan hetgeen volgens de Haagsche conventie over den oorlog te land aan de bezettingstroepen toekomt en hetgeen nog voor het onderhoud van de in Duitschland werkende Nederlanders noodig is. Het is juist, dat de uitvoer van groente naar Dujtschland om vangrijk is. Daarvoor wordt echter aan graan in het geheel niets verlangd. Integendeel, al het broodgraan dat de bezettende macht in Nederland noodig heeft, wordt uit Duitschland in Nederland ingevoerd. Men dient echter ook nog het volgen de te bedenken: Wanneer Nederland als de voor naamste groente-producent van geheel Europa thans in deze tijden van nood voor Duitschland niet ter beschikking zou staan, zou men zich later in normale tijden ook niet meer herinneren, dat de Nederlanders als groentekweekers eigen lijk er toe uitverkoren zijn, de groenteverzorgers van een groot deel van Europa te zijn. Over de overvallen op distributiekantoren ook deze wandaden werden omhangen met een vaderlandslievend manteltje zeide spr.: men zeide dat de geroofde bonnen ter beschikking wer den gesteld van de z.g. onderduikers. Dat is niet waar. Bij de arrestaties hebben wij, aldus spr., geconstateerd, dat deze misdadigers er in het ge heel niet aan denken, deze bonnen aan iemand af te staan, maar dat zij op die manier op een eenvoudige wijze, zonder eenig risico, clandestie- nen handel drijven. De arrestanten hadden dikke portefeuilles met honderdduizenden guldens bij zich, die zij zoo juist door den verkoop van ge roofde levensmiddelenbonnen hadden verdiend. Dat is een feit, dat sterk aanleiding geeft tot nadenken, want het betreft hier een zeer grooten wantoestand, die bovendien de gelijkmatige voed selvoorziening der bevolking mettertijd op het spel kan zetten. De bewapening van de N.S.B. Wat betreft de moordaanslagen die juist onder onze N.S.B. kameraden van den landbouwers stand de zwaarste offers hebben geëischt zeide spr. o.m. „Ik heb tot dusver altijd begrip ontmoet en een middel gevonden om een tusschenweg tot stand te brengen tusschen deze gestelde eischen en de Nederlandsche behoeften. Wanneer even wel thans dergelijke dingen bekend worden, als die afschuwelijke moorden, die niet alleen jegens mannen doch ook jegens Vrouwen en voor de oogen van de kinderen zijn gepleegd wanneer bijv, kinderen gedwongen worden een geheelen nacht in een vertrek bij hun vermoorde ouders door te brengen dan weet ik niet hoe lang men in Duitschland met oe menschelijke nooden nog rekening wil houden. „Ik heb aldus spr. „eens gezegd, dat tegenover deze gebeurtenissen de revolutionnaire krachten van de nationaalïsocialistische gemeen schap zullen optreden. Het oogenblik is geko men. Ik heb gevolg gegeven aan den tot mij ge- richten wensch om de mannen der Nationaal- Socialistische Beweging niet meer zonder risico te laten vermoorden en zal de Nationaal-Socia- listische Beweging bewapenen. Ik verheel mij niet, dat daarmede een buitengewone verantwoor delijkheid in handen van de nationaal-socialisten wordt gelegd. Ik verheel mij echter ook niet, dat de nationaal-socialisten deze verantwoordelijk heid zullen dragen, want zij hebben in een meer dan tienjarigen strijd geleerd, een moeilijken weg vol verantwoordelijkheid op te gaan. Des te eerder heb ik hiertoe besloten, omdat het mij dui delijk is, dat de nationaal-socialisten zich deze moorden op den duur niet kunnen laten welge vallen”. ft Het gaat goed. Spr. constateerde vervolgens dat het inderdaad goed gaat met de toestand in het Westen, maar ook in het Zuiden gaat het goed. Ten bewijze daarvan ging de Rijkscommissaris breedvoerig in op de situatie in Italië: „Wij zullen wachten”, aldus spr., „tot de Engelschen en Amerikanen strijd leveren op een plek, waar zij geen scheeps geschut meer achter zich hebben. Inzake Badog lio’s poging het fascisme om zeep te brengen zeide spr. o.a. dat de eenigen die actief zijn op getreden de communisten geweest zijn, dat is het beste bewijs waar de weg naar toe leidt, wanneer de westelijke mogendheden iets op touw zetten. Een ding is volkomen duidelijk: de beslissing valt in het Oosten. Onverschillig van welken aard de jongste geheime plannen van Churchill en Roosevelt zijn, ik kan hier vaststellen, dat En gelschen en Amerikanen met het bolsjewisme op leven en dood zijn verstrikt, zoodat zij niets an ders kunnen dan Europa prijs te geven. Geven de bolsjewisten den oorlog op, dan is hij oox verloren voor de Engelschen en Amerikanen. En omdat de Engelschen en Amerikanen dit precies weten, zjjn zij ook zonder bezwaren bereid, heel Europa op te offeren. ders weten zelf het allerbeste dat alleen de flinkste als kolonisator geschikt is. De flinkste is echter altijd diegene, die vrijwillig een taak op zich neemt. De veeleveringen^en de vetpositie. Naar aanleiding van de in dit verstreken boe- renjaar vooral in de provincie Friesland voorge komen moeilijkheden met de vee-aflevering zeide spr. dat er nu een systeem is opgesteld dat de aflevering van vee in een bepaalde, namelijk om gekeerde verhouding plaatst tot de aflevering van melk. De boer, die de Nederlandsche volks gemeenschap juist op het zoo belangrijke gebied van de verzorging met vet helpt door van zijn boerderij zooveel mogelijk melk voor de vetpro- ductie af te staan, zal een zeker voorrecht krij gen bij het afleveren van vee voor be vleesch- productie. Spr .hoopt dat deze maatregel ertoe mag bij dragen om voor zoover dit slechts op eenigerlei wijze mogelijk is, de voor de Nederlanders bij zonder belangrijke verzorging met vet te garan deeren. Beteekenis en taak Landstand. Betoogend dat het in den strijd van nu gaat of onze Europeesche levensorde überhaupt zal voort bestaan met den vrijen boer op den vrijen bodeïn of dat de instellingen van het bolsjewisme, van de kolchoze of die van het Amerikanisme, van de farmers voor ons bindend zullen zijn zeide spr. dat de natuurlijke ordening in het leven van den boer en in zijn positie in de volksgemeenschap, waarop thans onze gedachten worden gericht, ook de beginselen bevat, volgens welke het boe rendom hier in Nederland en, naar wij meenen, in elk Germaansch land moet .worden geordend. Daarin liggen de beteekenis en de taak van den Landstand. In den Landstand is het de voornaamste taak, dat elkeen een goed en redelijk landbouwer is. De leiding van den Landstand richt zich naar de vereischten van het werkelijke en '"van de ver antwoordelijkheid bewuste leven van het boeren dom. De taak van den Landstand is er zoowel een van vakkundigen aard alsook een taak van menschelijke leiding. Sprekers taak kan het slechts zijn, den weg voor den Landstand te effe nen. Voor de boeren in den Landstand spreekt het vanzelf, dat zij dezen weg in eigen verant woordelijkheid opgaan, den weg die tenslotte leidt naar het welzijn van den boer, alsook naar het welzijn van de geheele volksgemeenschap. Na de moeilijkheden van dezen tijd voor den boerenstand besproken te hebben, waarbij spr. er o.a. op wees dat bij de tewerkstelling er naar gestreefd was den landbouw zooveel mogelijk in het bezit te laten van zijn werkkrachten, zeide de Rijkscommissaris bij deze gelegenheid willen wij niet buiten beschouwing laten, dat zich thans reeds tegenover deze door den oorlog opgelegde moeilijkheden van’het oogenblik de richting eener nieuwe ordening in Europa haar weg begint te banen, die aan den Nederlandschen landbouw §en nieuwen en veiligen grondslag geeft. Als gevolg van het wereldvrijhandelsstelsel had de Neder landsche landbouwer in weerwil van zijn buiten gewone bekwaamheden en prestaties, vroeger toch altijd een onzeker bestaan. Thans is de toe stand zoo, dat er niet genoeg op de Nederland sche akkers kan groeien. Dit is een situatie die ook zoo zal blijven. Het zal niet meer voorko men, dat wereldmarktprijzen in de Vereenigde Staten of op eenige andere beurs buiten Europa den doorslag geven of de Nederlandsche boer zjjn bestaan vindt of niet. Op langen termijn, dus voor later gezien, is het de overtuiging, niet alleen van de verant woordelijke mannen hier in Nederland, doch ook van de bevoegde mannen in Duitschland, dat Ne derland in het nieuwe Europa moet worden op genomen als het bijzondere land van de verede- lingsproductie. Wij hebben ev.enwel ook tot taak, in het Oosten kolonisatiewerk te verrichten. Het zou echter volkomen verkeerd zijn om in die rich ting eenigen dwang uit te oefenen. De Nederlan- Ter gelegenheid van de oogstdankdag is in het Sportpalast te Berlijn een massabetooging ge houden waar Rijksminister dr. Goebbels en staatssecretaris Backe het woord hebben gevoerd. Rede dr. Goebbels. Dr. Goebbels bracht in opdracht van den Führer diens dank en waardeering voor alle Duitsche boeren en boerinnen tot uitdrukking. Het doet bijna als een wonder aan, zoo zeide de Rijksmi nister, dat Duitschland in het begin van het vijf de oorlogsjaar bet broodrantsoen 100 gram hoo- ger heeft kunnen stellen dan bij het begin van den oorlog. De voedingspolitieke situatie staat op hechten grondslag en ook in het vijfde oor logsjaar zal het Duitsche volk geen honger Ijj- den. Brood en wapens zjjn de onmisbare voor waarden voor een succesvolle oorlogvoering. Het Duitsche volk is blootgesteld aan buitengewonen druk, vooral in de luchtnoodgebieden, maar het eenige heil van Duitschland ligt in het bevechten van een zegevierenden vrede, die Duitschland de levens- en ontwikkelingsmogelijkheden geeft, welke in overeenstemming zijn met de grootte en de uitbreidingsbehoefte van het Duitsche volk. Voortgaande zei dr. Goebbels, dat de vjjand zich zeer zou vergissen, wanneer hij geloofde laffe in dividuen te kunnen houden voor een ernstig op te vatten oorjogsoppositie in Duitschland. Een oor- logsoppositie bestaat er in het nat.-soc. Duitsch land niet. Een herhaling van het experiment- Badoglio in Duitschland is een kinderachtige hoop, die berust op een verkeerde opvatting van de machtsvefhoudingen in Duitschland en van den wil en vastbeslotenheid van het Duitsche volk tot den oorlog. Ten eerste staat aan het hoofd de Führer en niet een verraderlijke koning, ten tweede is er bij de Duitsche weermacht geen soldaat, die laffe onderwerping boven de eer stelt en ten derde is het Duitsche volk politiek te rijp en te mondig om na de bittere leer van Novem ber 1918 nogmaals de schijnheilige leugens van zijn vijanden te gelooven. Wat de luchtoorlog betreft zeide dr. Goebbels dat deze in vele opzichten een strjjd der weder- zijdsche techniek is en op het oogenblik komt de onze sterk op. Den vjjand zullen in de toekomst steeds toenemende enorme verliezen aan perso neel en materiaal toegebracht worden. Dan zal eenmaal het oogenblik komen, waarop het succes niet meer in overeenstemming is met de in den strijd gebrachte middelen aan menschen en ma teriaal. Er kan en zal heelemaal niet tegenge sproken worden, dat de luchtoorlog Duitschland groote moeilijkheden bereidt; die liggen echter op geheel ander terrein dan de vjjand beweert In ieder geval heeft de Duitsche bewapeningsin- dustrie geen sqhade opgeloopen, die de verdere zegevierende voortzetting van den oorlog ernstig in gevaar zou kunnen brengen. De civiele luchtverdediging is aanmerkelijk ver sterkt en verfijnd. Verwacht moet worden, dat de getroffen bevolking meer dan tot dusver .de vjjandelijke luchtterreur meester wordt. Wat de vergelding voor deze terreur betreft, zeide spr., dat hij om begrijpelijke redenen daarover slechts kon zeggen, dat de Britten zich fataal zouden vergissen, wanneer zij meenden, dat dit geen werkelijkheid zal worden. Engeland zal die wer kelijkheid eens leeren kennen. Het zal zjjn regee- ring dan dank kunnen zeggen. Over den duikbootoorlog zeide de minister, dat die in niet al te verre toekomst weer in zijn ouden omvang voor de Anglo-Amerikanen zal be staan. Ook hier heeft de Duitsche techniek den strijd niet opgegeven. Integendeel Sprekende over den strijd in het Oosten zeide dr. Goebbels o.a. dat het Duitsche volk de ont wikkeling daar kalm en gelaten tegemoet kan zien. Nergens is het Duitsche front in het oosten gescheurd of hebben de Duitsche troepen zich niet opgewassen getoond tegen de buitengewone belastingen van een zoo groot opgezette elas- tische oorlogvoering. Het Oosten zal steeds een bedreiging voor Duitschland vormen, zoolang daar geen duideljjke beslissing is gevallen. Het gevaar in het Oosten is echter verschillende ma len tjjdens dezen oorlog veel grooter geweest dan thans en ook toen is de Duitsche oorlogvoering steeds er mee gereed gekomen. Het is overbodig nog woorden te verliezen aan het probleem van het bolsjewisme als zoodanig. Een latere his torische waardeering van dezen strjjd zal stellig eenmaal volledig te onzen gunste beslissen. Wat de strjjd in het Zuiden aangaat zeide dr. Goeb bels o.m. dat Badoglio’s infame voornemens door de Duitsche politieke en militaire maatregelen doorkruist zijn. Er is niets geworden van den marsch van Britten en Amerikanen naar Berlijn. Nog staan zjj-in het Zuiden van Italië en bekla gen zich over de kracht der Duitsche troepen, die zij hier voor de eerste maal weer sedert Duin kerken en Dieppe op Europeeschen bodem te mer ken gekregen hebben. Al naar hun bedoelingen zullen de Anglo-Amerikanen nog vaker gelegen heid krijgen de Duitsche verdediging te voelen. Over de invasievoornemens in het westen ver klaarde de rjjksminister, dat Duitschland en ook de bolsjewisten tot dusver nog steeds vergeefs op de verwezenlijking daarvan hebben gewacht. Men heeft zich deze operatie klaarbljjkeljjk in het vjjandelijke kamp al te eenvoudig voorgesteld en men zal ook in de toekomst nog wel eens twee maal overwegen moeten of men hier het geheele Britsch-Amerikaansche prestige lichtvaardig op het spel zal zetten. Steeds is er nog aan de Peripherie van Europa gestreden. De kern der Duitsche verdedigingslinies zjjn zij nog niet *e- naderd. Daar pas zal moeten worden getoond wat de Britten en Amerikanen in werkeljjkheid waard zijn. Aan het einde van den oorlog zal het Britsche volk met diepe berusting moeten con- stateeren, dat het zjjn wereldrijk op het spel heeft gezet en verloren alleen om te verhinderen dat Dantzig weer een Duitsche stad werd. Wij leven thans in het geweldigste drama der geschiedenis van ons volk, zo'o eindigde minister dr. Goebbels zijn rede. Misschien wel van de ge heele geschiedenis der menschheid. In dit drama ligt de mogelijkheid der definitieve oplossing van het Europeesche probleem besloten. Het nat.- soc. rijk zal gebruik weten te maken van deze mogelijkheid. De Führer is ons daarvoor het meest overtuigende voorbeeld. Toen ik kortgele den weer verscheidene dagen in zijn omgeving vertoefde, werd in mjj opnieuw het diepe en ge lukbrengende gevoel bevestigd, dat in hem een man aan den top van het rjjk staat, wiens in- nerljjke kracht en geloof iedere moeilijkheid en iedere belastingproef meester zal worden. Boeren en boerinnen onderscheiden. Staatssecretaris Backe heeft over de oogstre- sultaten gesproken. Als zichtbare uitdrukking van den dank van den Führer voor de unieke prestaties van het Duitsche landvolk zjjn 100 boeren en boerinnen onderscheiden met de hooge orde van het Kriegs- verdienstkreuz eerste klasse. Drie mannen zjjn onderscheiden met het rid derkruis van het Kriegsverdienstkreuz, n.l. de i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1