I Reichsleiter en Gauleiter bijeen in Hitler’s hoofdkwartier Sovj'et-doorbraakpogingen verijdeld NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND Vrijdag 15 Oct. 1943 BOLSWARDER EDITIE No. 41 2e Jaargang i WEERMACHTBER1CHT ©O WESTERGOO INLEVERING RADIOTOESTELLEN. I l - Atnerikaansche boekhouding. i i Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. I NIEUWE TERREUR-AAN VAL OP DE NEDERLANDSCHE BURGERBEVOLKING. IN DRIE DAGEN 208 BOMMENWERPERS NEERGESCHOTEN. Het Duitsche Weermachtbericht van 11 Octo ber meldde o.m. dat de vijand bij zijn terreur- aanval op het Duitsche Rijksgebied de laatste drie dagen niet minder dan in totaal '208 voor het meerendeel vier-motorige bommenwerpers had verloren. ,,Mtfne Heeren, Engelands creditposten kunnen wij ons al besparen". Fritz Bock Orbis/Holland Pax s. Op 10 October hebben Anglo-Amerikaansehe vliegers een vrjj groot aantal brisant- en brand bommen geworpen op een woonwijk van een stad in het Oosten des lands. Een vrjj groot aantal woonhuizen werd vernield. De verliezen der Ne- derlandsche burgerbevolking bedragen volgens de tot dusver ontvangen berichten 87 dooden en ruim 100 gewonden. Verscheidene der aanvallen de viermotorige bommenwerpers werden neerge schoten. Tot 20 October a.s. kan mer nog zjjn radio toestel inleveren, zonder dat er gevaar is voor strafver’. olgrng. Schriftelijke .anmelding dient te geschieden by het hoofdbestuur P.T.T., Roggestraat 13 te Arnhem, onder opgave van woonplaats en nader adres van den eigenaar, benevens merk en nummer van .iet toestel. Voor de inlevering der toestellen wordt ver wezen naar de plaatselijke officieele bekend makingen. 100 cent 7 cent TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmari- ne kunnen zich aanmelden; zij, die tot de Ger- maansche SS in Nederland toetreden willen, kun nen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende DUITSCHE DUIKBOOTEN VERNIETIGEN 40.200 b.r.t. Maandag meldde het Duitsche Weermachtbe richt o.m.: .fDuitsche duikbooten boorden in harde gevech ten in de Karazee ten Oosten van Nova Zembla, in het Noorden van den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee acht schepen van in totaal 40.200 b.r.t. in den grond en beschadigden twee andere door torpedotreffers zwaar. Van de beschermingsvaartuigen vernielden zij drie tor pedojagers en een bewakingsschip”. NA VIER JAAR OORLOG. Rijksminister dr. Göbbels gaat in zijn artikel in Das Reich van vorige week uit van het feit, dat in de geheele wereld na vier jaren oorlog een zekere moeheid heerscht. Zoo’n moeheid, aldus de minister, is den laatsten tijd vooral aan den kant van den vijand op te merken. Men mag deze ver schijnselen echter in hun vermoedelijk effect niet overschatten Afgezien van eenige oorlogswinst- makers en opruiers, verlangt op de geheele we reld bijna een ieder naar het einde van dezen reusachtigen wereldstrijd. Maar daar komt het niet zoozeer op aan. Van belang is veel meer de vraag, hoe dat einde bereikt kan worden. Hier echter verschillen de opvattingen. Onze vijanden willen het Duitsche volk vernietigen, maar wij moeten bestaans- en ontwikkelingsmo gelijkheden ei chen, wanneer wij niet willen on- Bureau Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 4S1 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.nx meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward front, ook ten Z.W. van Welikije Loeki, heerschte slechts plaatseljjke gevechtsactiviteit. Bij vergeefsche vijandelijke luchtaanvallen op een eigen convooi in de wateren van het hooge Noorden, werden ioor formaties jagers en torpe- dovliegtuigen 28 en door de bewakingsvaartuigen van de marine 4 der aanvallende vliegtuigen neer geschoten. In totaal verloren de Sovjets de taatste 24 uur aan het uostelijk front en in het hooge Noorden 102 vliegtuigen, 5 eigen machines gin gen verloren. In Zuid-Italië vielen sterke Britsch-Amerikaan- sche strijdkrachten gisteren in den sector van de Volturno en ten N.W. van Benevento aan. De aanvallen stortten ineen onder het geconcentreer de afweervuur of in tegenaanvallen. Hier en daar worden nog hevige gevechten geleverd. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten in de Golf van Napels op een groot vijandelijk oorlogsschip een zware treffer. Enkele vijandelijke storiugsvliegtuigen wierpen gisteren boven West-Duitsch gebied lukraak eenige bommen uit. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 October. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Ten Noorden van de Zee van Azov en aan den middenloop van den Dnjepr zette de vijand giste ren op de bestaande zwaartepunten zijn hevige doornraakpogingen voort. Zij werden in verbitter den strijd verijdeld. Eenige plaatselijke bressen werden afgegrendeld. Aan de mond van de Pripet en in het gebied van Gomel leverden eigen tegenaanvallen, na het afweren van vjjandelijke aanvallen, terrein winst op. Sterke vijandelijke aanvallen in het gebied ten Westen van Smolensk mislukten opnieuw onder bijzonder zware verliezen voor de Sovjets, die daarbij meer dan 50 pantserwagens verloren. De luchtmacht had door herhaald doeltreffend optre den van sterke formaties gevechtsvliegers en vlie gende artillerie een bijzonder aandeel in dit af- weersucces. Aan de overige gedeelten van het Oostelijke Aantal slachtoffers gestegen. Het aantal dooden bjj den terreuraanval van Anglo- Anierikaansche vliegers op 10 October 1943 op woonwijken van een stad in het Oosten des lands is intusschen tot 115 gestegen. NIEUWE BURGEMEESTERS VAN HARLINGEN, TIETJERKSTERADEEL EN WONSERADEEL. De commissaris-;eneraal voor bestuur en justitie heeft benoemd: P. J. E. Dekker, burge meester van Oudetonge, onder eervol ontslag uit die functie, tot burgemeester van Harlingen; G. W. Frijling, burgemeester van Baarderadeel, on der eervol ontslag uit die functie, tot burgemees ter van Tietjerksteradeel; den heer C. J. Werk hoven, Witmarsum, tot ourgemeester van Wonse- radeel. Onze mannen in het Oosten. (SS P.K. Schmitz O-H- P s, hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld vraagstukken van de oorlogvoering en van het binnenlandsche bestuur. Hij sprak in het verloop van zijn uiteenzettingen over de bijzondere hou ding van het Duitsche volk na vier oorlogsjaren en over het hooge krijgsmoreel van de Duitsche natie. Er bestaat geen défaitisme onder het Duit sche volk, zoo verklaarde de Rijksminister van binnenlandsche zaken. Individueele verschijnselen op dit gebied worden meedoogenloos uitgeroeid. Wie de zaak van den vijand dient en door het verspreiden in défaitisme het Duitsche volk in zijn zwaarsten levensstrijd in den rug aanvalt en daarmede het leven van allen bedreigt, moet ster ven als straf voor zijn daad en als waarschuwing voor anderen. Alle pogingen van den vijand om ons van binnen uit door verraad ten val te bren gen zijn tot mislukken gedoemd, daar kan de te genstander zeker van zijn en op dat punt kan het Duitsche volk gerust zijn. De Reichsführer gaf vervolgens een overzicht van den opbouw en de militaire prestaties van de Waffen-SS. Daarbij deelde hij o.a. mede, dat de twee jongst- in opleiding zijnde gevechtsforma ties de namen zullen krijgen: „Frundsberg” en „Götz von Berlichingen”. Bijzonder opmerkelijk was ook zijn verklaring over de bepaald voorbeel dige strijdvaardige houding van Duitsche volks groepen in het buitenland, waarvan bijv, één niet minder dan 14 pct. van haar totale numerieke sterkte beschikbaar gesteld heeft als vrijwilligers. De mannen van de Waffen SS. zoo besloot de Reichsführer zijn uiteenzettingen, hebben in dezen strijd de partij waardig vertegenwoordigd en haar nooit tot schande gemaakt. Evenals zij, zoo zullen ook wij allen nooit geloof verliezen, nooit ontrouw worden en nooit laf zijn, maar er naar streven waardig te zijn onder Adolf Hitler ge leefd te hebben en met hem te mogen strijden. Reichsleiter dr. Ley maakte tijdens de bijeen komst de oprichting bekend van een groot- scheepsch Duitsch „Wohnungshilfswerk” dat er toe moet dienen om in den vorm van de gemeen schappelijke huipverleening de oprichting van een voudige noodwoningen op het platteland te oe werkstelligen en daardoor bij te dragen co’ het overwinnen der moeilijkheden van de i'oma>en’er- reur. Ondanks alle moeilijkheden, die wor leo op gelegd door de positie van >e bouw'o ten en van de werkkrachten, moet het aan het Duitsche Wohnungshilfswerk” ’och gelukken zooveel mo- ge’ijk noodwoningen te bouwen voor ae burg’r bevolking, die door ie bommenterreur is geteis cerd. De noodwoningen, waarvan eenige voor- bie’den na afloop onder leiding van dr. Ley ne zichtigd werden, omvatten twee vertrekken, een weenkeuken en een slaapvertrek. Bovendien wordt elk huis omgever door een tuintje. Daar- meoe, zoo verklaarde ar. Ley, zal de onder het Duitsche volk aanwezige gedachte van het kleine weekendhuisje of van het tuinwoonhuisje een ge lukkige verbinding vinaen met de eischen, die de titale oorlog nu eenmaal stelt aan de zoo groot rcogelijke bescherming tegen luchtaanvallen en aan de onvoorwaardelijke besparing van materiaal en werkkrachten. Uiteraard kunnen deze wonin gen. waarvan het in de bedoeling ligt ze in groot aantal te laten bouwe" jn Veie gevallen slechts be schouwd worden als een noodoplossing vergele ken met den vroegeren standaard van woning voor slachtoffers van den luchtoorlog. Na den oorlog zullen deze noodwoningen gebruikt worden als weekendhuisjes en zij bieden bovendien de mogelijkheid om rustig over te gaan tot het groote woningbouwprogramma. Dr. Ley deelde voorts nog mede, dat de uitvoering van de actie tot het bouwen van noodwoningen is opgedragen aan de gouwleiders ais „Gauwohnungskommls- sare”. Op een te Winterswijk gehouden districtsappèl van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden sprak Mussert voor een groot aantal kameraden. De Leider inspecteert den Jeugdstorm. (C.N.F./Otto Pax s) AARDAPPELSCHILLEN IN DE GROOTE STEDEN. Het ophalen van aardappelschillen in de groo- tere steden is zoodanig georganiseerd, dat het slechts van de huisvrouw afhangt, of elk schil letje in de koeienmaag terecht komt. Als de goedgevulde schillenemmer op’tijd klaar staat, zorgt de ophaler voor de rest. In Amster dam alleen al komen 330 van gemeentewege aan gestelde ophalers driemaal per week aanbellen bij de bewoners van de wijk, waarvoor zij een inzamelvergunning hebben. Het totaal van hun opbrengst is 900 ton afval per week. Rotterdam met 185 ophalers brengt het tot 600 ton. In Den Haag wordt door 180 ophalers 400 ton bij elkaar gebracht Utrecht met 40 ophalers bereikt 135 ton per week. Onze vier grootste steden bij elkaar zorgen er op die wijze voor, dat met ruim 2000 ton afval een 10.000 stuks melkvee per week wordt gevoed. Zorgt er voor huismoeders, dat die schillen van uw huisgezin als ge de aardappelen niet in de schil eet er steeds bjj zijn. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Op 6 October j.l. is een vergadering gehouden van de Reichsleiter, Gauleiter en Verbande- führer van de partjj, die in het teeken stond van het voornemen om alle krachten der natie tot het uiterste in te spannen tot het voeren van den oor log. De vergadering stond onder leiding van den leider der partijkanselarjj Reichsleiter Bormann. Het woord voerde de Rijksminister Speer, gene- raal-veldmaarschalk Milch, groot-admiraa) Dönitz, de stafchef der S.A., Schepmann, Reichsleiter dr. Ley en Reichsführer S.S., Reichsminister Himmler. In aansluiting op hun samenzijn vertoefden de Reichsleiter en Gauleiter op uitnoodiging van den Führer óp 7 October in het hoofdkwartier. In ’t verloop van de samenkomst gaf Hitler de verzamelde partijleiders een uitvoerig overzicht van het verloop van den oorlog en van den huldi gen militairen en politieken toestand. In dit con flict van wereldhistorische beteekenis, zoo ver klaarde de Führer aan het slot van zijn uiteen zettingen, dit conflict dat in zijn verloop zooals alle groote historische beslissingen zijn eigen rhythme vertoont aan hoogtepunten en spannin gen, zijn naast de kracht der wapenen de wil en het uithoudingsve mogen van de dragers der wa penen van doorslaggevende oeteekenis voor de overwinning. De wapenen alleen beteekenen niets, wanneer daarachter niet de wi' van de menschep staat. Zonder acht te slaan op de situatie van den strjjd in elke periode, moet de wil, de vol harding in het nastreven van het gestelde doel, altjjd gelijk zijn. Belichaming van dezen wil is de nat.-socialistische partij. Voor den huidigen strijd om bet bestaai, van het Duitsche volk is de strijd »an <_e partij om de macht een voorbeeld geweest. Dooit heeft zij zich door tegenslagen laten ont moedigen. Haar strijdvaa-dige geest, haar eneS- gie, haar felle vastberadenheid en uiterste hulp vaardigheid hebben ook thans weer aan het volk, vooral tijdens de beproevingen van den luchtoor log. ruggegraat en houvast gegeven. Wanneer het Duitsche volk dezen geest, die zoo wel op de slagvelden als in het vaderland tot uiting komt, weet te bewaren, dan kan deze oor log een groote Duitsche overwinning brengen. Tot slot verklaarde Hitler: wij zullen overal toeslaan en nooit moede worden, zoolang ons doel niet be reikt is. Neemt onwrikbaar en vast in uw hart het geloof mede, dat wanneer onze wil niet zal wankelen, deze oorlog eindigt met een groote Duitsche overwinning. Op de vergadering der partijleiders gaven de Rijksminister voor bewapening en oorlogproduc- t: Speer en zijn naaste medewerkers een over zicht van den stand der Duitsche bewapening en vau de maatregelen, die voortdurend op het ge bied der productie genomen worden, teneinde den voorsprong in kwaliteit te behouden, die de Duit sche wapenproductie op velerlei gebied, vergele den met den tegenstander, bezit, en die zij op an- iere gebieden bezig 's tot stand te brengen. Deze oorsprong in kwaliteit moet worden aangevuld loor de stjjging der assaproductie. Het gaat er >m de nog beschikbare ’.serves aan werkkrach ten door verdere industrieele wijzigingen in de richting van de wapenproductie en door de totale tewerkstelling van arbeidskrachten, volledig Uit te putten. Slechts de scherpste maatregelen stel len ons in staat in dezen strijd de overwinning te behalen. Het volk, zoo verklaarde de minister, is bereid voor deze overwinning alles te doen en alles te geven. Het is de taak van d. leiders van het rijk om dezen wil van het volk uit te voeren. Generaal-veldmaarschalk Milch gaf een uiteen zetting van het program tot verhooging der pro ductie voor de luchtmacht en gaf een beeld van den aanbouw der nieuwe formaties bommenwer pers en jachtvliegtuigen, waa.bij in het bijzonder aandacht besteed werd aan de nachtjagers. Groot- admiraal Dönitz sprak ove- den strijd der Duit sche marine tegen de ;eeverbindingen van den vij and en schilderde strategie en tactiek van de duikbooten tegen de konvooien op den Atlanti schen Oceaan De stafchef der S.A., Schepmann, sprak over de taak der S.A. op het gebied van de wereld beschouwing. Hij bracht verslag uit over net werk der S.A., en gaf een overzicht van naar prestaties in den oorlog. Deze oorlog, zoo zeide hij, wordt niet alleen door het front gcvoacd, maar ook door de „Heimat”. Het is de opdracht van de S.A. om de menschen in de breedte en in de diepte te leiden. Het beste wapen aeeft geen doei, wanneer de man niet weet, dat hij dat wapen heeft en het draagt voor de Duitsche vrjiieic en voor de toekomst van de Duitsche natie. De stafchef vermeldde de hooge bloedige offers, die de S.A. er. haar leiding in dezen oorlog bren gen. De zegen van de strijdvaardige houding der S.A. zal groeien uit de nat.-socialistische partij en uit het Duitsche volk. De Reichsführer S.S. en Reichsminister van binnenl. zaken Himmler behandelde een aantal BRITSCHE STEUNPUNTEN OP DE AZOREN. STOCKHOLM, 12 Oct. (D.N.B.). Naar de Brlt- sche berichtendienst meldt, heeft Churchill van daag in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Por- tugeesche regeering zich op het Britsche verzoek bereid heeft verklaara, Engeland bepaalde facili teiten op de Azoren toe te staan, opdat de Brit sche koopv ardij op den Atlantischen Oceaan be ter kan worden beschermd. De overeenkomsten zijn, naar Churchill zeide, van tijdelijken aard, zoodat alle Britsche strijdkrachten bij het einde uer vijandelijkheden van de Azoren zullen worden teruggetrokken. Groot-Brittannië zal den Portu- geezei. op de Azoren den noodigen militairen en anderen aanvoer doen toekomen. De overeen komst, aldus beweerde Churc’’ill, bevat niets, dat op de een of andere wijze invloed zou kunnen oefenen op den nog steeds bestaanden wensch der Portugeesche regeering, een politiek van neutra liteit op het Europeesche vasteland te handhaven en daardoor een vredeszöne op het Iberische schiereiland te vormen. Verklaring der Portugeesche regeering. LISSABON, 12 Oct. (D.N.B.). De Portugeesche regeering heeft vanmiddag d< tekst gepubliceerd van de verklaring, door de Engelsche regeering in het Lagerhuis afgelegd, in overleg met de Portu geesche regeering. Ten aanzien van deze verkla ring, aldus de officieele mededeeling, meent de Portugeesche regeering te moeten naar voren brengen respectievelijk toevoegen in de eerste plaats, dat de regeering er steeds op heeft ge wezen, dat, hoewel zij oprecht wenschte de neu traliteit te handhaven, zij dez’ neutraliteit als aan voorwaarden gebonden beschouwde met het oog op een eventueel in werking treden van de En- gelschPortugeesche alliantie, zooals dat het ge val zou zijn, wanneer de Britsche regeering met een beroep op de alliantir faciliteiten zou verlan gen; r de tweede plaats dat de Portugeesche re geering, die steeds de verplichtingen, voort vloeiende uit h. niet-aanvalsverdrag en de aan vullende protocollen met Spanje, is nagekomen, heeft kunnen constateeren, dat in dit opzicht de Portugeesche politiek door de Britsche regeering niet slechts is gerespecteerd, maar met sympa thie is gadegeslagen. De Portugeesche regeering heeft in Spanje reeds een uitvoerige verklaring over deze aangslegenheid der EngelschPortu geesche betrekkingen afgelegd. Berlijn niet verrast. BERLIJN, 12 Oct. (D.N.B.De diplomatieke correspondent van het D.N.B., dr. Siegfried Horn, schrijft: „De door Churchill medegedeelde Anglo-Portu- geesche overeenkomst betreffende het beschik baarstellen van lucht- en vlootbases op de Azoren heeft in Berlijnsche politieke kringen geenszins verrassing gewekt, aangezien sedert eenigen tijd een toenemende activiteit van Engelsche en Ame- rikaansche agenten te Lissabon en Oporto kon worden waargenomen en de laatste dagen de ge ruchten over aanstaande Anglo-Amerikaansche actie tegen deze Portugeesche eilandengroep tal rijker werden. Ook op de heden in de Wilhelm- strasse gehouden conferentie voor de buitenland- sche pers had men zich van bevoegde Duitsche zijde ten aanzien van deze kwestie uitgelaten op een wijze, waaruit kon worden afgeleid, dat men op de hoogte was van den politieken en militairen achtergrond van dit thans actueel geworden vraagstuk. Als de Wilhelmstrasse op dit oogen- blik van commentaar afziet, dan is dat wel, om dat men aanvullende inlichtingen, vooral uit Lis sabon, afwacht. Niettemin hoort men in Berlijn sche politieke kringen de opvatting, dat Portugal zeer klaarblijkelijk zich onder sterken Anglo- Amerikaanschen druk bereid heeft verklaard tot de concessies, die in Engeland en de Vereenigde Staten onmiddellijk worden naar voren gebracht als buitengewoon waardevolle creditpost in hun strijd tegen Duitschland en dan ook propagandis tisch worden uitgebuit”. dergaan. Het eenige, dat wij ons t< verwijten heb ben, is lat wij er zijn, dat het Duitsche volk voortdurend toeneemt en daarom ruimte om te leven noodig heeft, terwijl het bevolkingsaantal der Westelijke mogendheden snel daalt en zij dus het bestaan alleen van Duitschlar een bedreiging achten. Aangezien alle Duitschers echter niet zelf moord kunnen plegen, opdat di Engelschen geen angst meer behoeven te hebben, blijft hun niets anders over dan hun land en hun leven te verdedi gen. Deze strijd is zoo verbitterd, omdat Enge land precies weet, dal het zich zoo’n strijo in de toekomst niet meer zal kunnen permitteeren. Het Britsche volk kan in dezen oorlog niet meer dezelfde offers aan bloed dragen als nog in den eersten wereldoorlog zonder daarbij zijn volksche substantie te verliezen, om nog maar te zwijgen van een eventueelen derden oorlog. Daarom voert het ook dezen strijd met een zoo gering mogelijk gebruik van menschen en is blij, dat de zware offers door de Sowjetunie worden gebracht. Voortgaande wijst dr. Göbbels er op, dat men in Londen de gevaren over het hoofd ziet, die voor het Britsche volk kunnen ontstaan uit de „geest drift voor het bolsjewisme”, waarna hij voortgaat „ons verantwoordelijkheidsgevoel tegenover het geen wij Avondland noemen is veel te sterk dan dat het zich zou laten benadeelen door overwegin gen van het oogenblik. Wij hebben nooit ver heeld, dat wij het gevaar, dat ons werelddeel be dreigt, een gevaar voor alle iuropeesche volken achten nn wij betreuren slechts, dat het inzicht daarin ondanks zijn nabijheid nog zoo weinig ge rijpt is. Wat zou bijv, het kleine Zweden doen, wanneer de ontwikkeling aan het Oostelijke front inderdaad zou verloopen zooals de Joodsche bla den van Stockholm met zooveel leedvermaak en geestdrift profeteeren en het bolsjewisme op een goeden dag werke-.jk voor zijn grenzen zou staan Gelooven de Zweden werkelijk, dat het Kreml hun neutraliteit zal eerbiedigen of de Lweedsche weer macht tot stand zou brengen, wat dan klaarblij kelijk de Duitsche niet zou zijn gelukt? Of zelfs, dat de Engeischen en Amerik. nen hun te hulp zouden kunnen en willen snellen? Alle drie aeze uitvluchten zijn te naief dan dat zij een ernstige weerlegging verdienen. Wien dus dankt de pers van Stockholm de vrijheid om zich te verheugen over df terugtochtsbewegingen van onze weermacht aan het Oostelijke front? Toch alleen aan het feit, dat deze weermacht zoo ver voor de Duitscne grenzen is blijven staan, dat het Zweeosche volk niet bang behoeft te zijn. De absurditeit van zoo’n aaneenschakeling van omstandigheden, aldus gaat het artikel verder, springt in het oog. Duitschland verdedigt een continent, lat dat heelemaal niet verdient, en permitteert daarmede zijn volken een nationaal voortbestaan, dat zij uit eigen kracht in het ge heel niet zouden kunnen beschermen of verdedi gen. Wij weten zeer goed, dat wjj met deze consta- teenngen pijnlijke waarheden uitspreken. De Jood sche woordvoerders er neutrale en vijandelijke openbare meening zullen niet dralen ons daarvoor te overstelpen met schandelijke verdachtmakin gen. Waarheden moeten steeds een langen weg afleggen, voor zij aan het doel komen. Hoe kritiek ook vaak de algemeene oorlogs toestand zich mag ontwikkelen, hij geeft toch ook steed.- weer het aanzijn aan nieuwe elementen die het recht geven op de grootste verwachtingen. De oorlog, aldus de Rijksminister, bergt vele raadselen in zijn schoot. Hoe doorzichtig en dui delijk zij aan het eind schijnen, zoo geheimzinnig en onverklaaroaar zijn zij tijdens zijn verloop. Hjj staat bijna altijd in ziji beslissende faze voor voortdurend zich vernieuwende crisispunten. Maar dan treden meestal die teschiedenisvormende factoren op. die hem in de hem voorgeschreven baan dringen. DE KOEIEN LOEIEN OM AARDAPPELSCHILLEN. DE PLICHT TOT INLEVERING VAN RADIOTOESTELLEN. Er wordt nogmaals op gewezen, dat slechts die personen vrijgesteld zijn van den plicht tot inleve ring van hun radiotoestel, die in het bezit zijn van een officieele voorioopige Bescheinigung. De offi cieele voorloopige Bescheinigungen zijn op volg orde genummerd, aan de eene zijde bedrukt met Duitschen, aan ^e andere met Nederlandschen tekst. Bovendien moeten de Bescheinigungen voor zien zijn van een dienststempel der Dienststelle, die de Bescheinigung heeft uitgereikt. Alle andere Bescheinigungen van Dienststellen of personen zijn ongeldig en beschermen de bezitters niet te- ger bestraffing, wanneer de toestellen niet vóór den v stges’ek’en termijn wo. ien ingeleverd. Wie een verzoek 'm vrijstelling van de inleve- ringsverplichting heeft ingediend en nog niet de bovengenoemde Bescheinigung heeft ontvangen, moet zijn verzoek ais afgewezen beschouwen en derhalve zijn radiotoestel onverwijld inleveren. De Höhere SS- und Polizeiführer maakt be kend: Aan mjjn bekendmaking van 2 October 1943, volgens wei re aan de personen, die hun radio toestel, voor zoo ver dit valt onder den inleve- ringsplicht, voor 20 October 19*" inleveren, vrij heid van straf wordt toegezegd, hebben reeds dui zenden gevolg gegeven. Er wordt nogmaals nadrukkeljjk op gewezen, dat tegei personen, die na 20 October 1943 nog, zonder daartoe gerechtigd te zjjn, in het bezit zjjn van een radiotoestel, met bijzondere streng heid zal worden opgetreden. Tegen hen kunnen volgens par. 10 van mijn verordening van 13 Mei 1943 betreffende het ver beurd verklaren van radio-ontvangtoestellen ge vangenisstraffen sn boeten tot een onbeperkten omvang worden uitgesproken. Bovendien kunnen tegen hen maatregelen der Sicherheitspolizei be volen worden, in het bijzonder' ook verbeurdver klaring van hun roerend en onroerend vermogen. Ik vestig er in het bijzonder de aandacht op, dat ik in ieder geval van niet inlevering of van heimelijk wegwerker van een toestel als eersten strafmaatregel last zal geven tot onmiddellijke verbeurdverklaring van het ge heele huisraad, met inbegrip van de meubels, ten gunste van slachtoffers van bombarde menten. Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drjjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leengeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kleze brink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K 2248 Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding Is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, presta tie 18.10.43, 914 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 19.10.43, 9—12 uur Breda, Restaurant Modern, Markt; 15—18 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 20.10.43, 912 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16; 15 18 uur Arnhem, Café Royal; 21.10.43, 9—12 uur Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 1518 uur Zwolle Hotel Gijtenbeek; 22.10.43, 9—12 uur Assen, Concerthuis a. d. Vaart; 1518 uur Gro ningen, Concerthuis, Poelestraat; 23.10.43, 9—12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 24.10.43, 914 uur Amsterdam, Dam 4; 25.10.43, 913 uur Utrecht, N.V.Huls, Oude Gracht 245; 26.10.43, 914 uur Amersfoort, Pol. Durchgangs- lager, Leusderweg; 27.10.43, 9—14 uur Den Haag, Reeds korten tijd na het plaatsvinden van de ramp, die Zondag uit de lucht een onzer steden weder zwaar neeft getroffen, kwamen, aldus meldt het A.N.P., de verschillende diensten in actie om de eerste hulp te bieden en de zorg op zich te nemen voor de dooden en gewonden. Ook de N.V.D. was spoedig ter plaatse en nam de noodige voorbereidende maatregelen, om op Maandagmorgen onmiddellijk te kunnen begin nen met de uitreiking van schadekaarten, het verstrekken van warme maaltijden, overbrug- gingssteun, enzoovoort. Groote tegemoetkoming in het overwinnen van de eerste moeilijkheden werd ondervonden door de welwillende houding van de bevolking ten op zichte van de slachtoffers. De burenhulp is n.l. ook in Twente nog steeds gebruikelijk en zoo konden nagenoeg alle getroffenen zonder hulp van officieele instanties gedurende den eersten nacht worden ondergebracht. Verscheidene inwo ners stelden voorts den N.V.D. .spontaan hun ge heele woonruimte ter beschikking om onderdak te verleenen, anderen, die geen levensmiddelen ter beschikking konden stellen, wilden gaarne voor het verstrekte voedsel betalen, kortom, de bereidwilligheid van de burgerij was in het alge meen boven allen lof verheven. Intusschen kreeg het schadekaartenbureau in het centrum van de stad den eersten stroom van slachtoffers te verwerken, om in samenwerking met de gem. evacuatiecommissie, den gem. dis- tributiedienst en de schade-enquêtecommissie voor onderdak, kleeding en de noodige gelden te zorgen, terwijl op andere plaatsen warme maal tijden werden uitgedeeld. Zoodoende kon door doeltreffende hulp reeds spoedig in de voornaamste behoeften worden voorzien en het leven in de geteisterde stad weder een normaler aanzien verkrijgen. 0i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1