Bij Krementsjoeg plaatselijke Sovjet-aanvallen afgeslagen. Nederland zal iierrij'zen Land- en Stadswachten worden opgericht No. 42 2e Jaargang BOLSWARDER EDITIE Vrijdag 22 Oct. 1943 NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND WEERMACHTBERICHT I Maar zoover zal het niet Jwigep, het natlQjjaal- WESTERGOO uitgegeven land- en stadswachten I 8) Voorheen en thans. I i nie, Als men in Londen hoopt deze positie door EDEN EN HULL TE MOSKOU. STOCKHOLM, 18 Oct. (D.N.B.) Uit een be richt v*n Radio-Moskou blijkt, dat Eden en Huil, alsmede de nieuws Amerikaansche ambassadeur in de Sowiat-Unie Harriman Maandag te Moskou voor da drismogendhedenconferentie zijn aange komen. Onze mannen in het Oosten. (SS P.K. Buschschulte O-H- P INLEVERING RADIOTOESTELLEN. Termijn met twee dagen verlengd. Op in-tructie van den Höheren SS- und Polizei führer wordt dt termyn voor de inlevering van de radioapparaten, waarvoor een mleveringsplicht bestaat, in verband met den grooten toeloop bij de inleveringsbureaux met twee dagen, dus tot en met 22 October, verlengd. Nederlandsche vrijwilligers bij de Duitsche oor- logsmarine. Tijdens den vrijen tijd in het kamp. De mannen op de kamer der vierde groep van de tweede afdeeling behoeven voor een bezoek aan den kapper niet ver te gaan, want één van hen hanteert de schaar op vakkundige wijze. Andres/Stapf Pax s) HET NIEUWE STADIUM VAN DEN OORLOG. Niemand zal thans meer willen ontkennen, zoo ving dr. Göbbels vorige week zijn artikel in Das Reich aan, dat de wereld in een anderen vorm uit den oorlog zal komen aan z. hem is ingegaan. Het ontzettende lijden, da* hij over bijna alle vol ken gebracht heeft, is niet spoorloos aan hen voorbijgegaan. Daarin ligt de consequente voort zetting van een sociale revolutie, die in Duitsch- land reeds sinds het jaar 1933 heeft plaats ge had en die intusschen ook door den oorlog niet is onderbroken. Want het socialisme komt niet al leen tot uitdrukking in een verbooging van de ge meenschappelijke rechten, maar ook in een ver- hooging an de gemeenschappelijke plichten. Vol ken als de tegenwoordige oorlogvoerende kunnen niet meer aaar de valsche idylle van een droome- rige vooroorlogschen tijd terug keeren, een tijd, die slechts aan een dunne bovenlaag veróorloofde aan z'jn genietingen deel te nemen en op kosten va; de arbeidende massa’s een makkelijk leven te leiden. Het leed heeft de volken ziende gemaakt. Ze willen dan ook onder geen omstandigheden een herhaling van het treurige drama van vandaag beleven. En daarom scharen zij zich des te hech ter rondom de leidende instanties, die uit hen zelf zijn voortgekomen en verbreken in gelijke mate den samenhang met e regeeritigen, waarvan zij voelen dat zjj vreemd staan tegenover hun levens belangen. Deze oorlog is meer dan een wapen- gang; hij is een sociale revolutie Als de plutocraten meenen, dat zij het volksre- giem in de landen, welken zij den oorlog hebben opgedrongen, uit den weg kunnen ruimen, en deze landen weer tot de afhankc.ijkheid van het inter nationale kapitalisme kunnen brengen, dan is dit een noodlottige ergissing. Het Engelsche moeder land wordt heden ten dage door zware sociale crises bezocht, tevergeefs dost de Britsche re- geering moeite deze crises op Duitschen oor sprong terug te voeren. De Britsche arbeiders ondergaan dezen oorlog niet als den hunnen. Welk belang zou een Britsche vbeider er bij het uitbreken van den oorlog bfc gehad hebben, dat Dantzig niet in het Rijk terugkeerde? En wat het probleem van de iquidatie van het z.g. Nazidom betreft, zoo heeft de Britsche regeering nog geen plausibel motief zoor dezen eisch naar voren kun nen brengen, een notief, dat ook maar het ge ringste met de levensbehoeften van de Engelsche arbeider? te maken heeft. Overigens is Engeland niet zoo rjjk aan bevolking, dat het zich zonder gevaar de bloedigste wandelingen door de heele wereld kan veroorloven. De Britsche eilanden zjjn nog slechts in samenwerking met bondgenooten, die een grootere bevolking hebben, in staat oor log te voeren. En automatisch zal Engeland aan het eind van deze worsteling overtroefd worden, want het strjjdt in bondgenootschap met partners, die zonder uitzondering -jjn erfgenaam willen zijn. Maar het strijdt tegen een 'ijand wiens belangen op gebieden liggen, die voor Engeland zonder eeni- gc virale beteekenis zijn. De minister wijst erop, dat het streven der Brit sche politiek voor en in den oorlog steeds is ge weest te voorkomen, dat in Europa zich een over- heerschende macht zou vormen. Ondanks alles heeft het Duitsche Rijk deze positie van hegemo- nie. Als men in Toonden hnrmf Hoto nnaiti» WEER 54000 BRT. SCHEEPSRUIMTE VERNIETIGD. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 October. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het penetratiegebied ten Z.O. van Krement sjoeg hebben de Sovjets gisteren tijdelijk slechts plaatselijke aanvallen ondernomen, waarmede zjj de bres naai de zijkanten probeerden te verbree- den. Ir gevechten die hier en daar een verbitterd karakter aannamen, werden deze aanvallen afge slagen. Aan het front tusschen Kiew en Tsjernigow zette de vijand zijn sterke doorbraakpogingen voort, die telkens met verscheidene divisies wer den ondernomen. Terwijl ten Noorden van Kiew alle aanvallen bloedig mislukten, dure i de gevech ten ten N.W. van Tsjernigow nog voort. Van de overige deelen van het Oostelijke front worden slechts uit de sectoren van Melitopol. Go mel en ten J.W. van Wélikije Loeki vrij levendige plaatselijke gevechten gemeld. Ten Noorden van Kiew heeft zich de gevechts groep van de 323ste divisie infanterie onder ko lonel Glatz door voortreffelijke houding en ge- vechtsprestaties in den aanval en den afweer bij zonder onderscheiden. ,.Nu Mylord, wat schreef U vroeger altijd zoo ooi t» ,‘,Nu, komt er nog wat van „Sovjetrusland, het land van de massamoor den, van het barbarisme, de verdierlijking, het gruwelijke... „Goed, prachtig en hoe schrijft men thans ondanks Katyn over zijn bondgenooten?” „Sovjetrusland, oprechte democratie, vrienu der menschheid, gelukbrenger van Europa”. „Uitstekend, U heeft mijn volste achting”. E.O. Plauen Orbis/Holland Fax s CONFERENTIE IN HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwartier van den Führer: Ten besluite van een door den chef van het opperbevel van de weermacht georganiseerde bij eenkomst, waarop door vooraanstaande personen van staat en partij referaten over wereldbeschou wing en binnenlandsche politiek werden gehouden, heeft de Führer de deelnemers ontvangen en tot hen gesproken over den politieken en militairen toestand. Aan de bijeenkomst werd deelgenomen door de bevelhebbers der weerdistricten, de opper bevelhebbers van de oppercommando’s der marine en de commandee ende admiraals, alsmede door de commandeerende generaals der Luftgaukom- mando’s met hun chefartsen en chef-intendanten, voorts door een aantal hooge officieren en ambte naren van de oppercommando's. Aan het Z.-Italiaansche front ontstonden giste ren geen gevechtshandelingen van beteekenis. Vij andelijke opdringingspogingen bij Campobasso en aan den kustweg ten N.W. van Termoli werden afgeslagen. Vijandelijke vliegtuigen drongen gisteren over dag alsmede in den afgeloopen nacht onder be scherming van het wolkendek het Rijksgebied bin nen en wierpen bommen op eenige plaatsen, waar onder kleine landelijke gemeenten. Er werd een gering aantal slachtoffers gemaakt en er werd schade aan gebouwen aangericht. Luchtverdedi- gingsstrijdkrachten haalden 16 viermotorige Britsch-Amerikaansche bommenwerpers en 2 ja gers omlaag. De Duitsche luchtmacht ondernam in den nacht van 20 op 21 October een krachtige aanval op het havengebied van Huil en oestookte bovendien enkele doelen in het stadsgebied van Londen en aan de Zuidkust van Engeland met bommen. Eén Duitsch vliegtuig ging verloren. Duitsche duikbooten hebben in de Middelland- sche Zee van den Britsch-Amerikaanschen aan voer zeven schepen met een gezamenlrjken inhoud van 54000 brt. tot zinken gebracht en een ander schip door torpedotreffers zwaar beschadigd. munistische landsorganisaties had voor het geval zij werden verboden. Onder den druk van de omstandigheden veran derde de C.P.N. weliswaar haar vormen van or ganisatie, maar haar praktijken bleven dezelfde. In den winter van 1940 zette zij aan tot een sta king bij de werkverschaffing te Amsterdam en in Noord-Holland, en in het voorjaar van 1941 riep zij op tot een algemeene staking, een op hitsing, die in de dagen van 25 en 26 Februari ook eenig succes had. Een andere poging, om op 6 Maart 1941 een staking te verwekken, misluk te. Aan de organisatie van deze staking heeft vooral Jansen een groot aandeel gehad. Na het uitbreken van den oorlog tegen de Sovjetunie in Juni 1941 kreeg de illegale C.P.N. uit Moskou nieuwe richtsnoeren ter verscher ping van haar actie. Speciaal eischte Moskou toen de vorming van groepen partisanen, die met gebruikmaking van patriottische denkbeelden, daden van terreur en sabotage moesten plegen. De beide beklaagden besloten tot het uitvoeren der eischen van hun Moskousche lastgevers, en inderdaad werd toen een z.g. „moordcentrale” op gericht, die daarna meer dan zestig daden van sabotage op Nederlandsch gebied heeft gepleegd. Om de uitvoering der misdadige aanslagen te waarborgen, schrokken de beklaagden voor geen middel terug. Zij hebben zelfs toegegeven, dat een lid van him eigen organisatie, dat hun niet volkomen betrouwbaar leek, op hun bevel werd vermoord. Een ander lid van hun organisatie is aan dit lot slechts ontkomen door het tijdige ingrijpen der politie. Volgens de eigen mededeelingen van de be klaagden dienden alle ondernemingen overeen komstig den wil van de bolsjewistische macht hebbers te Moskou ertoe de openbare orde in Ne derland omver te werpen, de bezettende macht schade te berokkenen en het land rijp te maken voor een bolsjewistisch bewind. Het is daarbij niet zonder belang, dat volgens hetgeen in het proces werd geconstateerd, door Moskou in de eerste maanden van het jaar 1943 aanwijzingen zijn verstrekt voor de illegale com munistische organisaties in West-Europa, volgens welke toebereidselen moesten worden getroffen voor een latere uitgebreide uitwisseling van be volking met het doel, de voor een communistisch bewind ongeschikte elementen te verwijderen, en op hun plaats betrouwbare bolsjewisten te ves tigen. Als leidende kopstukken van deze organisatie waren Jansen en Dieters gewetenloos genoeg, om gebruik te maken van elke kans, die zich aan hen voordeed om dit hun gestelde doel te berei ken. De houding van bepaalde Nederlanders, die elke daad van sabotage als een vaderlandslieven de handeling prijzen, kwam hun daarbij zeer van pas. Onomwonden verklaarden de beklaagden, dat juist de argeloosheid van deze kringen voor de aan ledental zeer kleine terreur- en sabotage groepen der illegale communistische organisaties pas de voorwaarden gebracht heeft voor de uit voering van de afzonderlijke misdaden, die waren gericht op het verre doel van de omwenteling. Beide beklaagden verklaarden dat de sociale wantoestanden na den eersten wereldoorlog hen in de armen van het communisme hadden ge dreven. Jarenlange werkloosheid en het gebrek aan uitzicht om onder het wanbegrip der vroe gere regeeringen en der vroeger heerschende par tijen ooit een door beroep en door sociale om standigheden gewaarborgd leven te kunnen lei den, hadden in hen onder den invloed der com munistische gedachtenwereld een haat doen ont wikkelen tegen eiken bezittende zonder meer. De misdadige methoden, die Moskou hun had voorgeschreven en de verschrikkelijke gevolgen van hun vernietigende arbeid hadden den laatsten tijd bij hen in toenemende mate een afschuw van hun eigen leven doen verwekken. Zij hadden ten slotte duidelijk ingezien, dat langs dien weg In geen geval een betere toekomst zou ontstaan voor het Nederlandsche volk en vooral niet voor de arbeiders. Het was hun echter duidelijk ge weest dat de eenmaal door hen ingeslagen mis dadige weg ook henzelf in het verderf zou stor ten. Door de voortdurende misdadige handelingen der beklaagden was volgens par. 1 der „Ord- nungsschutzverordnung” van Mei 1943 de toe dracht der sabotage gebleken die met den dood gestraft moet worden. Volksvergadering te Sneek. De heer T. van der Roer uit Apeldoorn sprak vorige week Zaterdagmiddag over boven genoemd onderwerp voor een volksvergadering op het Schapenplein te Sneek. Na een openingswoord van den groepsleider der N.S.B., J. Gorter, zeide de spreker, dat hij met groot genoegen hier optreedt om te laten hooren dat er in Nederland nog waarachtige Nederlander' zijn. Zeker, we zit ten allen te wachten op den vrede. Velen tellen slechts hun bonnen en rekenen na of er nog ge noeg is om de kinderen te kunnen geven. Ja, zoo ver is het in dit land van overvloed gekomen, dat we moeten afwachten of we genoeg te eten zullen krijgen. Dat is het gevolg van het feit dat er oor log is. In Mei 1940 waren we 5 dagen in oorlog, en daarna werden we bezet gebied. Nu hebben we onze koloniën verloren, onze voedselovervloed is weg, kortom we zjjn een arm volk geworden, maar we zjjn nog Nederlanders. Ja, Nederlanders die vrjj willen zijn, eigen meester en niemands knecht. De vrede zal eenmaal komen, maar niet op 9 November, zooals de Engelschen zeggen. Neen, dan zal hjj niet komen, want, roept spr. zijn TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmari- ne kunnen zich aanmelden; zij, die tot de Ger- maansche SS in Nederland toetreden willen, kun nen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsnllchtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na mf’ist^ns een jaar diensttijd zijn geschiktheid vcor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, presta tie 23.10.43, 912' uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstrae.t; 24.10.43, 9—14 uur Amsterdam, Dam 4, 25.10.43, 913 uur Utrecht., N.V.Huis, Oude Gracht 245; 26.10.43, 9—14 uur Amersfoort, Pol. Durchgingslager, Leusderweg; 27.10.43, 9 14 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. toehoorders toe, „gij hebt er immers nog niets voor gedaan”. Gij kankert alleen nog maar tegen de N.S.B., die toch het geweten van het Neder landsche volk is, en die voor de toekomst van Nederland strijdt. Zijn wij allen, mannen van Neerland’s stam, wel werkelijk „der vaad’ren zo nen” en „eigen meester niemand’s knecht” Hoe- velen zijn er niet die hopen op een overwinning van Engeland en Sovjet-Rusland en beweren dat dan niet de Sovjet-Russen hier zullen komen, maar dat Engelschen en Amerikanen ons land zullen bezetten. Maar dan raken we even goed van de regen in de drup. Wat is *t toch gelukkig dat Mussert in 1931 hier de N.S.B. deed geboren wor den, als dat niet het geval geweest was, was er al geen vaderland meer, dat Nederland heet en geen Nederlandsche volk. Men zegt „jullie nullen straks hangen Welnu als het eens wjover zou komen dat de Sovjet-Russen in Nederland kwaroen, ais ons vaderland zoo te gronde zou gaan, dan' zou spreker geen prijs meer op zijn leven ©ck stellen, maar hij zou in goed gezelschap hangen, tusschen pastoor en dominee ter duidelijk, dat andere maatregelen moesten worden genomen. Dan waren er nog de aanvallen op distributie kantoren en op transporten, waarbij duizenden, tienduizenden levensmiddelenkaarten in handen der plunderaars vielen, zoodat verschillende ge meenten zonder distributiebescheiden kwamen te zitten. En dit, terwijl de Rtjkscommissaris zich alle moeite heeft gegeven om de voedselpositie van het Nederlandsche volk te dekken. Thans zullen ieuwe nationaal-socialistische or ganisaties in het leven worden geroepen, die tot taak zullen hebben de bescherming van hun par- tijgenooten op zich te nemen en de voedselpositie en de verdeeling der voedingsmiddelen te verze keren. Dat deze maa regel moest worden genomen valt terug op een deel der burgemeesters en po litiebeambten, die in dezen onvoldoende begrip hebben betoond en in gebreke zijn gebleven op de jviste wijze tegen deze aanslagen op te treden. De Nederlandsche nationaal-socialisten zullen thans den weg der zelfbescherming bewandelen. De nieuwe stad en landwacht zal geweren dra gen. De leden zullen de bevoegdheid hebben om ieder aan te houden voor legitimatie of voor on derzoek op wapens. Zij zullen den strijd tegen de terroristen aan binden onder commando van den leider der W.A., Zondervan en den voorman der Germaansche SS, Feldmeijer. Obergruppenführei Rauter besloot zijn rede met de woorden: „Kameraden van den Landstorm, het is vandaag een eeredag, nu gij den eed op Adolf Hitler hebt afgelegd. Gij zult dezen eed ge stand doen. Weest goede kameraden en gedraagt u als waardige nationaal-socialisten. Wij staan in een moeilijken tijd. Dat wij ien Führer hebben om ons te leiden daarvoor kunnen wij niet dankbaar genoeg zijn. Wij «taan tezamen bij de bestrijding van den gemeenschappelijken vijand en wij zul len strijden tot de eindzege is behaald. Met eën driewerf „Sieg Heil” op den Führer en het spelen van het Deutschlandiied, het Horst Wessellied en het Wilhelmus werd deze indrukwekkende plech tigheid besloten. DOODVONNISSEN TEGEN DE COMMUNIS TEN LOUIS JANSEN EN JAN DIETERS VOLTROKKEN. Officieel wordt bekend gemaakt Het door het Duitsche Obergericht op 24 Au gustus 1943 tegen de communisten Louis Jansen en Jan Dieters uit Amsterdam gevelde doodvon nis is na onderzoek van de kwestie der gratie- verleening voltrokken. Jansen en Dieters, die reeds vóór den oorlog hooge functies bekleedden in de Communistische Partij, hebben ook in de laatste jaren deze ver nietigende agitatie voortgezet en in belangrijke mate sabotage bedreven. Omtrent dit vonnis verneemt het A.N.P. nog de volgende bijzonderheden De beide veroordeelden behoorden reeds sinds de jaren 1930 en 1931 tot de toen nog toegelaten Communistische Partij. Rêeds in het jaar 1938 bekleedden zij hooge officieele functies. Toen de C.P.N. in Juli 1940 door de bezettende overheid werd ontbonden en elke verdere actie aan haar werd verboden, richtten Jansen en Dieters een illegale communistische organisatie op. Als toon aangevende en verantwoordelijke leden van de leiding hier te lande waren Jansen en Dieters in zeker opzicht de ziel van deze illegale agitatie. Zij waren voor die taak bijzonder geschikt, daar zij de door de Komintern te Moskou uitgegeven parolen en richtsnoeren voor de ontketening van machinaties der wereldrevolutie heel nauwkeurig kenden. Volgens hun eigen mededeelingen zijn Jansen en Dieters vóór den oorlog ten minste éénmaal in Moskou geweest om instructies in ontvangst te hemen. Zooals alle andere communistische landsorga nisaties moest ook deze organisatie door het aan zetten tot stakingen en door terreur de roode we reldrevolutie helpen voorbereiden. Zoo was b.v. het bloedige oproer te Amsterdam in het jaar 1934. dat door de toenmalige Nederlandsche re geering slechts door het gebruik van mili taire machtsmiddelen kon worden onderdrukt, te wijten aan den woelarbeid van de C.P.N., hetgeen duidelijk is gebleken uit de bekentenis van de beide veroordeelden. Ook op buitenlandsch poli tiek gebied handelde de C.P.N. volgens de aan wijzingen van Moskou. In de aanwerving van vrijwilligers en het bijeenbrengen van geldmidde len voor het rood-Spaansche leger had de be klaagde Dieters als leider van de inzamelings-» actie in Nederland een toonaangevend aandeel. In deze kwaliteit is Dieters toen ook naar Spanje gereisd, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de roode leiders. Ook na het verbod van de C.P.N. door de be zettende overheid in Juli 1940 werd het contact met Moskou gehandhaafd. Reeds de oprichting van de illegale organisatie geschiedde volgens richtsnoeren, welke de Komintern aan de com- den oorlog aan het Duitsche Rijk te kunnen ont rukken, dan zal zij bij een overwinning van den vijand noch aan Frankrijk overgaan, dat voor- loopig uit het spel der wereldkrachten verdwenen is, noch aan Engeland, dat niet de militaire voor waarden bezit, om zich haar toe te eigenen, doch ten hoogste aan de Sowjetunie, die, altijd volgens Engelsche berekening, alleen in staat zou zijn in een dergelijk geval met succes aanspraak daarop te doen gelden. Zou een Duitsche orde in de Euro- peesche leefruimte, die Engeland niet meent te kunnen dulden, mislukken, dan zou Engeland automatisch komen te staan tegenover een bolsje- wistisch-Eurasisch blok van de kust van het Ka naal tot aan Wladiwostok. Wat zou het daar tegenover kunnen stellen 1 Er zou op het vaste land dan geen degen meer zijn waarvan het zich zou k’innen bedienen om verandering in den toe stand te brengen. De Britsche openbare meening ziet door den dag van heden dien van mor gen niet. Het Engelsche volk gaat in de houding van een overwinnaar zijn zwaarste crisis tege moet. Engeland behoeft zich op het oogenblik slechts de vele grootmoedige aanbiedingen, die de Führer voor het uitbreken van dezen wereldoorlog steeds weer opnieuw tot Londen heeft gericht, te herin neren, om duidelijk te kunnen inzien hoe verkeerd, om niet te zeggen misdadig de Engelsche politiek was, toen zjj deze afsloeg. Wa- t inderdaad hebben de Duitsche belangen geheel en al buiten de En gelsche gelegen, wanneer men afziet van Europa, dat als gevolg van dezen oorlog automatisch aan de Britsche x vloedssfeer onttrokken zal worden. Engeland heeft dus zoo kortzichtig als maar mo gelijk is gehandeld toen het bij zijn geringe bevol king zijn wereldrijk op het spel zette, om zoo doende een traditioneele continentale politiek voort te zetten, een politiek, die in deze eeuw van de lucht- en duikbootoorlog zonder noemenswaar- dige kracht is. Daar zjjn het prijsgeven van het geluk en van den socialen welstand van een ge heels generatie, daar zjjn de beschadigingen die het geestelijke, psychische en physische leven van het Britsche volk ondergaat. Engeland, zoo vervolgt dr. Göbbels heeft zich met dezen oorlog in een avontuur begeven, waar uit het, zelfs verondersteld, dat het zou overwin nen, slechts volkomen verslagen zal terugkeeren, om maar te zwijgen van een zekere nederlaag. Het is een deelgenootschap begonnen met bondgenoo ten, wier belangen in strijd zijn met de Engelsche en die op grond van hun bevolkingsaantal en hun militaire machtsmiddelen ook te allen tijde in staat zullen zijn deze te realiseeren. Uit deze om standigheid is het ook te verklaren, dat Engeland elk plausibel oorlogsdoel mist. Zijn staatslieden beweren steeds weer opnieuw, dat het geen ter ritoriale aanspraken heeft. Wat blijft er voor En- gelanu behalve de haat- en wraakorgieën, die da gelijks in de Londensche pers worden voorgespie geld, dan nog over, dat 't zich een dergelijke ver- orokkeling van zijn wereldrijk zou willen ge troosten Wij naderen den negenden November, den dag, waartegen de Britsche pers de Duitsche ineenstor ting voorspeld neeft. Kan men een teeken noemen, dat op dergelijke ontwikkeling wijst? Zoowel wat de voedselvoorziening als wat de bewapening aan gaat, staat Duitschland er zoo sterk voor en heeft het zooveel reserves, dat de duur van dezen oorlog het land in dit opzicht niets kan doen. Ook de moreele nouding van het Duitsche volk geeft zijn vijanden niet Ie geringste hoep op toegevend heid en men wordt er zich in het vijandelijke kamp eerst nu pas van bewust, dat de moeilijkheden, nu men in uet voorterrein van de vesting Europa staat, voor de vijandelijke zijde eerst beginnen. De afgeloopen zomer heeft den vijand niet ge bracht wat bij er zich van had voorgesteld. Wij hebben onze linies verkort, zijn daardoor echter sterker geworden. De oorlog treedt nu in een nieuw stadium. Elk oorlogvoerend land weegt met het oog op deze omst «ndigheden zijn kansen opnieuw af. Wij tomen er bij dit balansopmaken alles behalve slecht af. De gunstigste vooruitzich ten voor de overwinning liggen voor ons open. Wij moeten slecnts moed, .intelligentie, volharding en standvastigheid opbrengen. Nu daaraan zullen wij het niet 'aten ontbreken. Landstorm Nederland beëedigd. Zeshonderd mannen van den Nederland- schen Landstorm stonden in stramme houding aangetreden op het binnenplein van een kazerne in ons land, waar Zondagmorgen de beëedigings- plechtigheid van dit nieuwe contingent is voltrok ken in tegenwoordigheid van den Leider van het Nederlandsche V„lk, Mussert, en den hoogeren SS und Polizeiführer, Obergruppenführer Rauter. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich voorts de secretaris-generaal der N.S.B., ir. Huy- gen, heerbanleider J. Meulenoerg en onderstorm- leider Bettink als vertegenwoordiger van den voorman der Nederlandsche SS, alsmede talrijke andere functionarissen van de Nederlandsche en Duitsche partij-instanties. De commandeur van den Landstorm Nederland, SS-Oberführer Knapp, sprak als eerste zijn man nen toe en wees er op, dat zij den eed van trouw op den Führer aller Germanen, Adolf Hitler, af- legaen op een oogenblik dat voor de toekomst van Europa en hun eigen vaderland beslissend moest worden geacht. Wanneer het hier eens ernst zal worden, bewijst gij dan uw volksgenooten en den Führer en uw Leider, dat gij bereid zijt te strijden, te lijden en zoo noodig te sterven. Rede Mussert. De Leider, die hierna het woord nam, wees op d<- belangrijkheid van oezen dag. Er wordt thans, aldus Mussert, geschiedenis gemaakt en wij moe ten daaraan deelhebben. Het nieuwe Europa wordt geboren. Indien dit zou mislukken, zou Europa ten onder gaan. Indien er geen nationaal- socialisme was geweest, zoo riep de Leider uit, dan zou het bolsjewisme nu niet aan den Dnjepr staan, maar hier. Dat er nog een Europa is, is reeds de onvergankelijke verdienste van het na- tionaal-socialisme. De democratie had dit nooit klaargespeeld. Adolf Hitler is one geschonken, opdat Europa zou leven. Dat dit Europa weerbaar moet zijn, is dui delijk. In de Germaansche weermacht van de toe komst moet Nederland zijn plaats hebben. Thans staan hier nog 600 man. Eens zullen het er 600.000 moeten zijn, die aan de bescherming van de Europeesche levensruimte deel zullen nemen. Gij zijt de pioniers, aldus spreker. Pionier zijn is zwaar, zeer zwaar, maar ook zeer schoon. Wan neer het noodig zal zijn, wanneer onze kust zal worden aangegrepen, wanneer de Engelsche en Amerikaansche aanvallers ons land tot strijdtoo- nee. zouden uitkiezen, dan zult gij niet aarzelen uw plicht te doen >m (Jen vijand van Europa te rug te dringen in zee. In overeenstemming met den Rijkscommissaris en den Höheren- SS- und Polizeiführer heb ik be paald, dat gij in de toekomst niet meer Land- wachi zult heeten, maar Landstorm. Air zoodanig zij gÜ trouw verschuldigd aan Adolf Hitler en de door hem aangewezen leiders. Mussert las daarop de eedsformule voor. Obergruppenführer Rauter spreekt. Na de beëediging, welke hierna volgde, heeft SS-Ubergruppenführer Rauter het woord gevoerd. Na in het kort de omzetting van de Landwacht tot Landstorm te hebben gememoreerd, kondigde spreker de oprichting van land- en stadswachten aan. Hij wees in dit verband op de lange reeks van aanslagen, welke werd geopend met den sluip moord op generaal Seyffardt, en welke werd voortgezet met moorden op secretaris-generaal Reydon en diens echtgenoote, oud-minister Pos- thuma, nationaal-socialistische burgemeesters en Nederlandsche politie-ambtenaren. De Leider van het Nederlandsche volk verzette er zich aanvankelijk tegen dat met de wapens in de hand stelling zou worden genomen tegen de moordenaars. Deze bleven echter doof voor alle waarschuwingen. Toen dezer dagen in Drente weer een Nederlandsche boer, wiens zonen aan het Oostfront strijden, met zijn vrouw het slacht offer werd van de sluipmoordenaars, was het ech- Comb. van SNEEKEB NIEUWSBLAD (DrtJfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K 2242 NIEUWE VERORDENINGEN. „Landwacht Nederland” wordt „Landstorm Nederland”. In het Zaterdag verschenen Verordeningenblad zijn opgenoinen 1. Een verordening van den Rijkscommissaris betreffende den „Landstorm Neoerland”. Deze verordening bepaalt dat de opgerichte „Landwacht Nederland” met onmiddellijken in gang den naam .raagt van „Landstorm Neder land”. De bestaande rechts- en bestuursvoor- schriften worden dienovereenkomstig gewijzigd. De rechten en verplichtingen der leden van de Landwacht worden door deze naamsverandering niet aangetast. 2. Een vex’ordening van den Rijkscommissaris tot aanvulling der verordening no. 39/1941 hou dende bepalingen omtrent den Burgerlijken Stand van Duitschers in het bezette Nederlandsche ge bied. 3. Een besluit van den secretaris-generaal van Justitie, betreffende de opheffing van de militaire strafkamer van de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage. De taak dezer militaire strafkamer zal voort aan worden waargenomen door de gewone straf kamers van de arrondissementsrechtbank te ’s-Gravenhage. 4. Een besluit van den secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Cul'uurbescberming tot aanvulling van tiet besluit no. 116/1940 betref fende de gelden, verschuldigd wegens het bijwo nen der lessen aan de Rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeschool te Delft. Krachtens dit besluit kan iemand, die in den loop van een studie jaar tot assistent wordt benoemd, een deel van het gestorte collegegeld gerestitueerd krijgen. Dit besluit treedt in werking met terugwerkende kracht van 1 Januari 1943 at. Bureau Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Boisward.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1