l Strijd ten Westen van Melitopol gaat met/ onverminderde hardheid voort De geschiedenis van Italië’s afval Vrijdag 29 Oct. 1943 BOLSWARDER EDITIE No. 43 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND WEERMACHTBERICHT I ZutyOrbis/Holland Fax s - I WESTERGOO i het nationaal-socialisme geen I VERRADERS. zonnig weer ,Ik ben de grootste verrader, HELPT DE KOE MET SCHILLEN EN DE KOE HELPT U. S.S. Sturm M. Nieuwhof. Adres: Droge Haven 15, Leeuwarden. Nederlandsche vrijwilligers bij de Duitscne >orlogsmarine. Het muziekcorps der oorlo’gsmarine met volle muziek op den terug- marsch na de beëediging der Ne derlandsche vrijwilligers. (Andres/Stapf Pax s)- den Italiaanschen militairen attaché te Berlijn, den Führer namens den koning te verzoeken, on verwijld naar Italië te komen, om met den koning en de regeering-Badoglio maatregelen tot verster king van den tegenstand tegen den gemeenschap- pelgken vijand te bespreken. De uitnoodiging werd van de hand gewezen. Zij werd gedaan, op een oogenblik, dat reeds tot de uitlevering van den Duce was besloten. Thans staat vast, dat de verraders met den vij and hadden afgesproken hen behalve den Duce ook den Führer over te leveren. Het blad schetst vervolgens de Duitsche maatregelen na Italië’s capitulatie, welke zoo snel en afdoende waren dat aan het einde der actie inplaats van de 10 Duit sche divisies, die in handen van de vijanden moes ten worden gebracht, meer dan 30 Italiaansche divisies waren ontwapend. standigheden nu eenmaal veel gunstiger positie gebruik IN ITALIË. Generaal Alexander heeft op een persconferen- Judas Iscarioth „1 die er bestaat”./ Victor Emanuel„En wat denkt U van mij, collega NIEUWE LICHTING ARBEIDSDIENST. Het departement van Algemeene Zaken heeft het volgende bepaald: Van de mannelijke arbeidsdienstplichtigen, ge baren in 1925, zullen tot het vervullen van hun arbeidsdienstplicht gedurende het tijdvalc van 5 Januari tot en met 15 Juni 1944 worden opgeroe- 'pen lo. zij, die zijn aangesteld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, voor zoover zij hun arbeidsdienstplicht niet reeds hebben ver vuld; 2o. van de overigen zij, wier opkomst door den commandant van den Nederlandschen Ar beidsdienst noodig wordt geoordeeld. De wnd. gew. politie-president (w.g.) Y. DE BOER. Het D.N.B. meldt uit Bèlijn: Aan de hand van documenten, welke het opper bevel van de weermacht ter beschikking heeft gesteld, publiceert de Volk. Beobachter de ge schiedenis van het verraad van de clique-Badoglio en den achtergrond daarvan. Geschilderd wordt het verraad van hooge Itali aansche militairen in Kroatië. Ambrosio in Febru ari van dit jaar chef van den generalen staf der Italiaansche weermacht geworden, saboteerde tel kens weer vereischten en maatregelen van de ge meenschappelijke oorlogvoering Generaal Roatta pleegde openlijk verraad tegenover den bondge noot dqor in overleg met Ambrosio de Servische benden, die dagelijks Duitsche formaties uit een hinderlaag aanvielen, te bewapenen en van Itali aansche levensmiddelen tevvoorzien. Zelfs gingen Italiaansche generaals, ondergeschikten van Ro atta, aan een tafel met de bandieten zitten, om te onderhandelen over den vrijen aftocht van deze bandieten. Blijkt uit dergelijke dingen reeds ondubbelzin nig het zoo goed als onverbloemd gepleegde ver raad van den Italiaanschen generalen staf, dit vindt een groteske bevestiging op 28 Juni, den voornaamsten Servischen feestdag, den St. Veits- dag. Dien dag zag men Italiaansche eenheden te zamen met Servische benden defileeren voor hun raddraaiers. Juist deze gebeurtenis toont reeds lang voor den staatsgreep het verraad tegenover den bondgenoot aan. In een tweede hoofdstuk wordt het verraad ge schetst dat Ambrosio en Roatta op Sicilië begin gen. De onverschilligheid van de Italiaansche lei ding bleek reeds bijzonder duidelijk toen de beide Middellandsche Zee-eilanden Pantellaria en Lam pedusa zich zondef eenige noodzaak overgaven. Maar toen in de ochtenduren van 10 Juli de lan ding op Sicilië begon, bleek voor de eerste maal in vollen omvang, dat openlijk vefraad in het gpel was. Met uitzondering van enkele troepen boden de Italiaansche divisies op de Engelsch-Ameri- kaansche landingsplaatsen in het geheel geen te genstand. Zij gaven zich oven liepen naar dep vij and over of ontruimden zonder strijd .en zonder vernielingen aan te richten de militaire installa ties op de landingsplaats. Op 14 Juli poogden Italiaansche deserteurs zelfs den vijand de eenige terugtochtsweg van de Duitsche divisies, Catania, n.anden te spelen. Met het ontslag van den onderstaatssecretaris van Marine, admiraal Riccardi, die er van „ver dacht” werd met Duitschland te sympathiseeren en- die opgevolgd werd door admiraal de Courten nam ook de Italiaansche marine haar plaats in het kader van het grootscheepsche verraad in. Nadat nog geschetst is hoe de Italiaansche auto riteiten Duitschland voortdurend trouw betuigden doch in werkelijkheid reeds in contact waren met de geallieerden, terwijl zij poogden de Duitsche di visies zoo op te doen stellen dat zij in handen van den vijand konden worden gespeeld, vertelt de Völkischer Beobachter’ nog dat het grootste ver raad van de geschiedenis zijn voltooiing zou vin den in een door het huis van Savoye op touw ge- zetten aanslag op den Führer. Badogliö gelastte Comb, vanSNEEKER nieuwsblad (Drgfhout’s Nieuwsblad en a Nieuwe Sneeker Courant) en DE JUNG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers io ct. HoqfdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2243 AANMELDING LANDSTORM NEDERLAND. Voor de Prov. Friesland kunnen Nederlanders van 17 tot 45 jaar zich vervoegen voor inlichtin gen en aanmeldingen aan onderstaande adressen op de aangegeven ujen. Voor Dokkum en omgeving eiken Dinsdag van 1920.30 uur. Groepshuis N.S.B. 4Voor Leeuwarden en omgeving eiken Woensdag van 2021 uur Kringhuis N.S.B. Voor Heerënveen en omgeving eiken Donderdag van 1920.30 uur en niet van 19.30 uur tot 20.30 uur. Kringhuis N.S.B. Voor Sneek en omgeving eiken Vrijdag van 1920.30 uur> Groepshuis N.S.B. De duur der opleiding is 4 maanden; zij, die voor Arbeitseinsatz zijn aangewezen worden vrij gesteld van uitzendingen. Vertegenwoordiger voor den Landstorm in de Prov. Friesiand sche grootheid van dezen oorlog, moed, uithou dingsvermogen, standvastigheid m taaiheid. Wij kennen zeer nauwkeurig de voorbijgaande zwak ten van onze positie, maar wij zien daardoor niet onze kracht en de hiermede gepaard gaande kan sen op de eindoverwinning over het hoofd. Wij hadden in den afgeloopen zomer, zoo gaat de minister verdpr, enkele militaire tegenslagen te verduren, die in hoofdzaak veroorzaakt zijn door het verraad van het Italiaansche konings huis. Ook onze distancieeringsbewegingen aan het Oostelijke front vinden daarin haar oorsprong, daar wjj voor de beveiliging van het Zuiden divi sies uit het Oosten moesten terugtrekken, waar door een verkorting van ons Oostelijke front nood- zakelijk werd. Deze gebeurtenis staat echter in geen verhouding tot iet gevaar, dat het af vallen van het aan Badoglio onderhoorige Italië naar den wil van onze, vijanden voor ons had moeten medebrengen. Het is onrechtvaardig alleen dat gene te zien, wat gebeurd is, men moet lier tegen overstellen, datgene wat zou hebben künnen ge beuren. De genoemde operaties hebben onze oor logvoering voor een buitengewone belastingproef geplaatst, doch onze vijanden hebben maar een .kleine fractie bereikt van datgene, wat zij wilden bereiken. Wij weten precies welke groote eischen in de afgeloopen vier maanden aan ons Oostelijk leger zijn gesteld, er thans nog worden gesteld.' Wanneer een zoo grootscheepsch opgezette terug trekkende beweging, desondanks met de grootste discipline en in de grootste orde uitgevoerd wordt, en hierbij troepen en materieel in een omvang worden teruggebracht, dat de vijand bet in- het geheel niet wagen kan cijfers over het aantal ge vangenen en den buit te publiceeren, dan betee- .c'ent dit ten overvloede nog eens te meer, dat de Duitsche weermacht in het vijfde oorlogsjaar zich in een staat' bevindt, die alleen maar bewonde- renswaardig kan worden genoemd. Dit geeft ook de vijand onvoorwaardelijk toe. De wóórden „ge slaagde terugtocht” wijst de minister hierbij uit drukkelijk van de hand, omdat zij, naar hij zegt, slechts een betrekkelijke geldigheid bezitten, want natuurlijk is elk opgeven van veroverd gebied ab soluut gezien een verlies, doch wanneer dit on vermijdelijk is geworden, beteekent het een rela tieve winst voor zoover dit over het geheel geno men zonder ernstige verliezen kan worden uitge voerd. En dat is gebeurd. De vijand is er niet in geslaagd belangrijke deelen van de DUitsche strijd krachten af te snijden of te omsingelen of een buit te veroveren, die in een belangrijke verhou ding staat tot zijn krachtsinspanning en verlie zen. Hierin nfoet de winst van deze operaties voor Duitschland worden gezien Ten slotte herinnert de minister er nog eens aan, dat deze oorlog het Rijk werd opgedrongen door zijn vijanden, dus dat hij voor Duitschland in den waarsten zin van het woord een verdedi gingsoorlog is. Wij zijn, zoo ieide hij, in het strijd perk getreden om on. leven te beschermen en elk middel moet ons goedrecht zijn om deze be scherming doeltreffend te waarborgen. Zooals wij goo dikwijls offensieve successen hebben behaald, zoo moeten wij tijdelijk genoegen nemen met de fensieve successen. Het zal onze taak moeten zijn deze als uitgangsbasis van een nieuwe, belang rijke versterking van onze algemeene oorlogspo- sitie uit te breiden. Dat is mogelijk en zal ook gebeuren. In den eeuwigen op- en neergang van den oorlog moet steeds eén ding bestendig en on veranderlijk blijven: dat is de taaiheid der oorlog voering en de vastbeslotenheid om te overwinnen. Boven de wisselvalligheid van de krijgskansen staat de standvastigheid van een oorlogvoerend volk. BRITSCHE KRUISER EN TORPEDOJAGER TOT ZINKEN GEBRACHT. De Britsche admiraliteit heeft Maandagavond medegedeeld, dat bg een offensieven aanval aan de FranSche kust j.l. Zaterdag de kruiser Charyb dis tot sinken is gebracht. De torpedojager Lim- bourne werd beschadigd en is door de eigen be manning *tot zinken gebracht. De Charybdis mat 5450 ton en maakte deel uit van de klasse Dido. wel in harde gevechten bloedig afgeslagen. In het afweersucces ten Westen van Kritsjew heeft het luchtwapen, dat in de gevechten op den grond ingreep met sterke gevechtsstrijdkrachten en vliegtuigen voor den strijd op korten afstand een bijzonder aandeel. Van de rest van het Oostelijk front komen be richten over plaatselijke gevechten bij Kiew en levendige verkenningsbedryvigheid in den noor delijken frontsector. In Zuid-Italië zijn felle gevechten aan weers zijden van de Volturno aan den gang. Herhaalde aanvallen van Britsch-Amerikaansche strijdkrach ten mislukten. Plaatselijk«>penetraties werden in tegenaanvallen opgeheven of afgegrendeld. Van het overige front is, behalve eenige voor postengevechten, slechts een vergeefsche vijande lijke aanval aan de kustspoorlijn ten Noordwesten van Termoli te melden. In het Oosten van de Middel1 andsche Zee bom bardeerden zware Duitsche gevechtsvliegtuigen met succes militaire doelen op het eiland Leros. TEXTIELPUNTEN BLIJVEN GELDIG. Het schijnt, dat velen zich ongerust maken over het intrekken van de geldigheid der textielpunten; geruchten hierover doen de ronde, welke als zoo vaak, geheel uit de lucht zijn gegrepen. Van de mee t bevoegde zijde deelt men ons mede, dat het intrekken der geldigheid van textielpunten niet in overweging is genomen. „Ik heb er schoon genoeg van”, schold Henk op zekeren dag tegen zijn vrienden. Zij wisten nergens anders over te preken, dan dat Duitsch land den oorlog verloor, dat er hongersnood en revolutie was en wat niet alHg wilde niet meehuilen met c'e wolven in het boschhij wilde zich zelf overtuigenDaarom meldde hij zich dan ook voor 't eerstvolgende weersport- kamp in Duitschland. Nederlandsche jongens van 1618 jaar, doe als hij Breek een maand uit de alledaagsche sleur. Meld je aan en geniet van een extra week vacantie, gevuld met sport, spel en veldwerk. Loon wordt doprbetaald; werkgevers moeten vrij geven. Aanmeldingsbureau weersport- kampen: Konlngslaan 9, Utrecht. jFritz Emde/Stapf Pax s) DE STANDVASTIGHEID VAN EEN OORLOGVOEREND VOLK. In zijn artikel van vorige week in „Das Reich” met als opschrift „De standvastigheid van een oorlogvoerend volk” schrijft Rijksminister dr. Goebbels o.a.: Iedere groote oorlog is aan het einde toch hoofdzakelijk altijd beslist door de taaiheid, die dr Goebbels het voornaamste element van de overwinning noemt. Ons falen in November 1918 heeft ons over de geheele wereld, vooral bg onzé vijanden, den naa.n gegeven, dat wij in onze mo- reele standvastigheid bijzonder vatbaar zijn. Daar om is het thans zoo moeilijk voor ons om deze zelfde wereld, voornamelijk echter onze vijanden, aan het verstand te brengen, dat de ineenstorting van 1918 een éénmaal voorkomende tragische ge beurtenis in onze geschiedenis is geweest, die zich niet herhalen kèn en ook niet herhaald zè.1 wor den. Onze vijanden hopen hier tevergeefs op. Met.beslistheid legt de minister den nadruk er op, dat Duitschland niet het minste aan oorlogs- potentieel of aan strategische waarde heeft ver loren, van wat het bij het begin van den oorlog reeds bezat. De vijand, zoo schrijft hij, heeft slechts een fractie veroverd van datgene, wat wij hem in den loon van de eerste drie oorlogsjaren hebben afgenomen, waaruit de conclusie kan wor den getrokken, dat ^wanneer wij in September 1939 den moed hebbed bezeten den ons opgedron gen oorlog om ons leven te beginnen, wij thans des te meer moed kunnen en moeten hebben om den oorlog met alle kracht en al het geloof in de overwinning voort te zetten. Dr. Goebbels wijst er op, dat het op zichzelf nog niet veel zegt, dat het Duitsche volk aan me nigvuldige gevaren, ten deele zelfs van ernstigen aard, blootstaat. Dit zal, zoo verklaart hij, alleen dan van tragische beteekenis zjjn, wanneer wij als leiding en als volk niet de kracht zouden bezitten om hierop op de juiste wijze te reageeren, doch dit is geheel uitgesloten. Wat ons Duitachere in November 1918 ontbrak en aan welk gebrek wfl toentertijd ten onder gin- ‘i, dat staat ons thans in voldoenden omvang "ah'bMchilfkipg: politiek begrip voor de histori- UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 October, Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Tusschen de zee van .zow en den Dnjepr lag het zwaartepunt van de verbittèrde afweerge- vechten ook gisteren nog in den sector ten wes ten van Melitopol. De pogingen van den vijand om zijn penetratieplaats grooter te maken werden in harde gevechten op ’'•orten afstand of in tegenaan vallen van beweeglijke reserves opgevangen. De strjjd gaat met onverminderde hardheid voort. In de bocht van den Dnjepr mislukten bij Za- porozje, ten Noorden van Krivoi Rog en ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk talrijke vgande- Igke infanterie- en tankaanvallen. In den centralen sector van het front deden de bolsjewisten -nieuwe aanvallen op onze stelling ten Noorden van Gomel en zetten him door braakpogingen in het gebied ten Westen van Kritsjew en ten» Westen van Smolensk voort. De aanvallen werden reeds tijdens den opmarsch door geconcentreerd artillerievuur liteengeslagen, dan SLUIKHANDEL LEIDT TOT CHAOS. In het vorig nummer hebben wij reeds een sa menvatting gegeven van hetgeen de directeur- generaal van de Voedselvoorziening ir. Louwes in een persconferentie over den sluikhandel enz. heeft gezegd. Wij laten hieronder nog een belang rijk gedeelte van zijn rede meer uitgebreid volgen: „Nu, aldus ir. Louwes, behoeven niet veel woor den te worden gewijd aan den wel eens zoo ge noemden „echten” sluikhandel, n.l. den sluikhan del, die met het vragen van woekerprijzen ge paard gaat. Degenen, die zich hieraan schuldig maken, die dus niet schromen, den nood hunner medeburgers op schaamtelooze wijze te exploitee- ren, behooren tot de allergevaarlijkste misdadi gers, die ons volk in zijn midden telt. Heel gevaarlijk en toch in wezen ook heel erg Immoreel is de steeds toenemende ruilhandel. Het moge dan niet zoo’n grove stuitende wijze van handel zijn als dia van den woekerhandel, in we zen verschilt hij er toch niet zoo heel veel van. Het is hier geen bevoordeeling van de eigen portemonnaie, maar men maakt van zfjn door om- - - - om zich nog meer te bevoordeelen. Men gaat geen rijkdommen opstapélen, verkregen uit den nood van anderen, en in zooverre doet het niet zoo weerzinwekkend aan, maar het is een beeld van egoïsme, dat in dezen tijd toch ook alles behalve fraai aandoet. Een voor velen wel aantrekkelijke, ja zelfs van verschillende zijden aangeprezen, clandestiene handeling, is het beschikbaarstellen aan anderen, kennissen, familie en ook vreemdelingen, die óf op aanbeveling dan wel op eigen initiatief komen viagen om tarwe, koolzaad, rogge, melk of aard appelen, omdat ze ti uis te kort komen, en dat tegen de'normale prijzen. Iedereen moet gevoelen, dat dit in wezen tot hetzelfde resultaat leidt als de andere Vormen van clandestienen handel. Ir. Louwes gelooft, dat een veel grooter per centage van de goederen, die tegen de echte sluik- handelprijzen worden verhandeld, dan men denkt, in eersten aanleg afkomstig is van deze schijn baar toen zoo onschuldige transacties. IR. MUSSERT IN FRIESLAND. Districtsappél der N.S.B. Zaterdag heeft de Leider van het Nederland sche Volk een bezoek gebracht aan Friesland. Op het Friesche gedeelte van den Afsluitdijk werd hij verwelkomd door den dWrictsleider der N.S. B., den heer J. J. van Weperen. Vervolgens werd x tie bekend gemaakt ,dat de verliezen op het Ita liaansche vasteland tot nu toe 14.000 man be dragen. De Britsche troepen hebben hiervan on geveer 8000 man verloren, fret voorloopige doel van den opmarsch noemde de generaal Rome. Over het algemeen was Alexander van oordeel dat men Italië „niet cadeau zal krijgen” en dat om eiken meter gronds hard zal moeteh worden gevochten. „De veldtocht in Italië vordert slechts langzaam. Wij zgn niet zoo snel vooruitgekomen als wij haddeh gewenscht. Het spreekwoord zegt wel, dat alle wegen naar Rome lelden, maar he laas zgn thans alle wegen ondermijnd”. De regeering van de Italiaansche fascistische republiek heeft naar de Italiaansche omroep Maandagavond heeft bevestigd de stad Venetië als .haar zetel gekozen. De verplaatsing is reeds voor een groot gedeelte geschied. (P.N.B.). BELOONING. Tn den nacht van 22 op 23 Octobér 1943 zijn in de gemeente Gaas'terland een aantal sabotage- handelingen tegen de voedselvoorziening ge pleegd: o.a. werden 70 korenmijten en een dorsch- machine in brand gestoken, terwijl nog minstens één mislukte poging tot brandstichting op eenj d-rschgarnituur plaats vond. De wnd. gewestelijk politie-president te Gro ningen looft een belooning uit van 5000.(vijf duizend gulden) aan een ieder, die aanwijzingen kan geven, die leiden tot aanhouding van de on bekende daders. Ieder, die meent zoodanige aanwijzingen te kunnen verstrekken, kan deze ter kennis brengen, van elke Nederlandsche of Duitsche politie- instantie, met verzoek deze door te geyen aan den groepscommandant der maréchaussée te Balk (Fr.). DIENSTI EITER RITTERBUSCH EN VAN GEELKERKEN SPREKEN OP VORMINGSBIJEENKOMST.^ Op een drukbezochte vormingsbijeenkomst van N.S.D.A.P. en N.S.B., welke Zondagmiddag in den Stadsschouwburg te Tilburg is gehouden, hebben Dienstleiter W. Ritterbusch, wnd. commissaris- generaal voor bijz. aangelegenheden en de plaats vervanger van den Leider, Van Geelkerken, ge sproken. Van Dienstleiter Ritterbusch was het de eerste publieke rede, welke hg hield in zgn functie van Leiter van het Arbeitsbereich der partij. Beiden herdachten den overleden Hauptdienst- leiter Fr. Schmidt. Van Geelkerken noemde dezen een voorbeeld van nat.-socialistische trouw en plichtsvervulling. Hij memoreerde de vele toespra ken, welke de l.auptdienstleiter en hij samen op bijeenkomsten als deze hadden gehouden, en sprak de hoop uit, in zijn opvolger een even trouw ka meraad te mogen vinden. Dienstleiter Ritterbusch verklaarde uit denzelf- den geest 4fcn dezelfde idee te leven als die welke zijn vriend Schmidt oezielden. Daaraan voegde hij de verzekering toe, dat ook hem|een onverbreek- bare kameraadschap met de N.S.B. bindfc Hij wilde daarom slechts naar het positieve zien, na melijk: de bereidheid van vele duizenden Neder landsche kameraden aan de zijde van Duitschland te strijden en zoo noodig te vallen voor een idee, voor de toekomst. Ook ging Qjenstleiter Ritterbusch na wat natio naal-socialisme eigenlijk inhoudt. Nationaal-socia- list is men eerst dan, wanneer men zich bewust wordt wat zijn volk werkelijk is en beteekent, en men bereid is dit volk tot het uiterste te dienen. Hieruit volgt dat hét nimmer de bedoeling der Duitsche nationaal-soeialisten kan zijn, aard en wezen van het Nederlandsche volk aan te tasten. Zij hopen immers, dat de Nederlanders langs den- zelfden weg nationaal-socialist worden als zij het geworden zijn. Wat de Duitsche nationaal- socialist zich in .langen strijd heeft verworven, kan hij niet op een presenteerblaadje overreiken. In dezen zin s exportartikel. naar Workum gereden, waar onder leiding, van burgemeester Looijenga de restauratiewerkzaam heden aan de Ned. Herv. Kerk werden bezichtigd. In Leeuwarden, waar de Leider vervolgens aan kwam en waar het districtsappél zou worden ge houden, had zich de Harmaniezaal intusschen ge heel gevuld met Friesche nationaal-soeialisten. Het podium was smaakvol versierd. Goede mu ziek, o.m. van een uit den Jeugdstorm geformeer de groep, zorgde mede voor een goede stemming. Na een inleidend woord van den districtsleider, Van Weperen, nam de Leider, daverend toege juicht, het woord. Mussert zeide o.m., dat het Nederlandsche Volk, binnen het kader van het geheel der Ger- maansche volken, (vrij zijn eigen zakeh zal kun nen regelen. Dat groote geheel der Germaansche volkeren maakt een klein volk als het onze sterk. Daarom marcheert oe N.S.B. ook reeds militair. De Landstorm vormt het begin ’van onze eigen kustverdediging. Na afloop van het appèl onderhield de Leider zich met zijn frontkameraden, alsmede met de familieleden van hen, die sneuvelden. x Vervolgens bracht de Leider nog een bezoek aan „De Groene Weide”, waar de Jeugdstorm bg- een was. Daarna vertrok ir. Mussert naar Oosterwolde, waar hij o.m. een bespreking met den districts leider te diens huize had. De Jeugdstorm hield Zaterdagmiddag nog een optocht, die veel belangstelling trok. (Fr. Crt.) Bureau Firma A. J. O SIN GA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 7*cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijks voor de advertenties A. J. Oslnga Bolsward. DE BETEEKENIS VAN ITALIë’S AFVAL. Onder den titel „Dt tragiek” publiceert de Brüsseler Zeitung van Zaterdag een artikel, waarin betoogd wordt, dat alle tegenslagen, wel ke Duitschland gedurende den afgeloopen zomer heeft moeten incasseeren, uitsluitend te wijten zijn aan het verraad van maarschalk Badoglio. Reeds lang voordat Badoglio toestemde tot de onvoorwaardelijke overgave ’an Italië moesten Duitsche soldaten van 'het Oostelijke front wor den teruggenomen, niet alleen om de Italiaansche troepen te vervanger), doch tevens om te voorko men, dat deze fcbondgenooten Duitschland een dolkstoot in den rug gaven. Deze omstandigheid alleen is oorzaak van al onze tegenslagen, zegt het blad. Wat Italië heen gedaan, werkte niet verlammend, doch wel remmend en was er de oorzaak van, dat de Duitsche ’roepen in het Oos ten moesten terugtrekken, dat belangrijke in dustriecentra moesten worden prijsgegeven, dat over den Dnjepr moest worden teruggetrokken, dat de thans nog voortdurende 1 eldenslagen bij Krementsjoeg en Kiew ontstonden. Juist hierin, zoo vervolgt het blad, ligt de tragiek, die niet iets is waaraan men schuldig is, want het is de slag van het noodlot, welken men, zonder te hebben gezondigd, moet incasseeren. Dit heeft de Duit sche legerleiding gedwongen te handelen zooals zg dezer dagen heeft gehandeld. Het verraad van Badogliö en Roatta had voor ons een absolute catastrofe kunnen worden. Dit kon nog teniet worden gedaan. Onze divisies wa ren even uitstekend als vroeger, doch zonder dit verraad hadden zij niet tot aan den Dnjepr be hoeven terug te trekken en hadden het Donets bekken, Charkow en de Koeban niet verloren be hoeven te gaan. Geen enkele instantie van de Duitsche legerleiding treft ook maar de geringste schuld. Zooals alles in dezen oorlog geweldig is, zoo was ook dit verraad gigantisch en zijn slot- accoord zelfs ontzettend gevaarlijk. De gevolgen van het verraad zijn echter grootendeels onge daan gemaakt en de liquidatie ervan duurt nog steeds voort. Bij Pantellaria, Augusta en Syra cuse, besluit het blad, zijn de Amerikanen op mod der en kalk gestuit. Voor en achter Rome stuiten zij echter op graniet. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het A.N.P. meldt uit Berlijn, dat het ge bied van Krementsjoeg tot aan de zee van Azow een slagveld is van welker afmetingen men zich moeiigk een voorstelling kan maken. Het is voor iederen waarnemer duidelijk, dat de Sowjet-Rus- sische legerleiding hier een beslissing wil forcee- ren, waartoe zij kwistig troepen en materiaal in den strijd werpt. Hce lan^ deze worsteling, die een nauwelijks te overtreffen hoogtepunt schijnt te bereiken, nog zal duren, is niet te overzien. Er zullen volgens welingelichte Duitsche kringen nog verscheidene dagen moeten verstrgken, voor de afloop zich zal beginnen af te teekenen. De toestand wordt te Berlijn als ernstig, doch niet als kritiek gekenmerkt. Men put vertrouwen uit het feit,, dat de Duitsche legerleiding den Sowjet- Russischen opmarsch heeft kunnen stuiten. Als gevolg hiervan oefenen de bolsjewisten thans hun grootsten druk in Zuidelijke richting uit, met Kriwoi Rog als naastliggend doel. Het is aan te nemen, dat deze stad van Duitsche zgde tot heè uiterste zal worden verdedigd, daar hiermede in’ zekeren zin het lot samenhangt van de Duitsche strijdkrachten in de bocht van den Dnjepr. Sedert eenige dagen regent het in het Noordelijke deel van het front. Hoewel hier de regenperiode haar intrede schijnt te hebben gedaan, is het daaren tegen in den centraler en in den Zuidelijken sector van het front op het oogenblik droog en DOODVONNISSEN. Naar de Höhere SS- und Polizeiführer Nord- west mededeelt heeft het Polizeistandgericht Am sterdam den 22sten October 1943 de volgende Ne derlandsche staatsburgers ter dood veroordeeld: 1. Den student Johan Kemper, geboren 27 October 1922 te Bussum. 2. Den student Martinus. Raben, gebo ren 27 December 1922 te Palembang (Neder- landsch-Indië). 3. Den distributieambtenaar Karei Raben, geboren 21 Januari 1918 te Soerabaja (Neder- lafadsch-Indië). 4. Den student Johan Schimmel, gebo-e ren 7 April 1919 te Amsterdam. 5. Willy van Breukelen, zonder be roep, geboren 27 Februari 1921 te Amsterdam. 6. Den student Herman Ruys, geboren T9 Januari 1923 te Bussum. 7. Den arts A n t o n i u S /T e 11 e g e n, gebo ren 25 Mei 1907 te z.wolle. 8. Den student Abraham Cornelis Kuiper, geboren 28 Augustus 1922 te Arnhem. De veroordeelden hebben zich in het geheim verbonden met' het doel moordaanslagen te plegen op personen uit het openbare levenjn Nederland, sabotagedaden te verrichten, ondergedoken perso nen met geld en levensmiddelenbonnen te steunen en spionnage te verrichten. De groep heeft in nau we betrekking gestaan tot de door het Polizei standgericht Amsterdam den 30sten September 1943 veroordeelde terreurgroep, waartoe de com munist Louis Boissevain en dc moordenaars van luitenant-generaal Seyffardt hebben behoord, en is een voortzetting daarvan geweest. Ml veroor deelden hebben zich schietwapenen en munitie verschaft. De veroordeelde Johan Kempei heeft bovendien zich schuldig gemaakt aan medeplich tigheid aan den moordaanslag op-den politie ambtenaar Woerts te Bussum en den op 3 Sep tember 1943 gepleegden moord op den politie- president van Utrecht, Kerlen. De onder 1 tot 7 genoemde daders tadden afspraken gimaakt voor moorden en sabotagedaden, die ingeval zij tot uit voering waren gekomen; de openbare orde in de bezette Nederlam iche gebieden* hadden kunnen verstoren. Reeds in deze afspraak voor misdaden heeft het Standg richt een vergrijp gezien tegen de voorschriften van de verordening betreffende de handhaving van de openbare orde van 9 Janu ari 1943. Het meerendeel der daders, n het bijzon- de de arts Antonius Tellegen, heeft actief spion nage bedreven. Door het snelle arresteeren van deze veroordeelden is het de Sicherheitspolizei ge lukt de sabotageorganisatie, waarvan de voor naamste deelnemers reeds op 30 Sept. 1943 zgn veroordeeld, in vollen omvang te vernietigen. Het vonnis is na onderzoek van de gratiekwes- tie aan zeven veroordeelden Vrgdag j.l. door den. kogel voltrokken. De distributieambtenaar Karei Raben, een broer van den ter dood veroordeelden en doodge schoten Martinus Raben, werd begenadigd, daar hij niet m die mate als de overige veroordeelden zien aan terrorisme iad schuldig gemaakt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1