I De derde verjaardag van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P in Nederland Sovjet-aanvallen ten Z.-W. van Dnjepropetrowsk afgeslagen Na het overleg te Moskou No. 44 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND Vrijdag 5 Nov. 1943 WEERMACHTBERICHT 7 cent WESTERGOO HET HOOFDKWARTIER De werkende vrouw in Nederland. Controleuse in het Centraal Station. C.N.F./Noske Fax s. WERP GEEN „SCHERP” TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN. brt. werden zoo zwaar beschadigd, dat de meeste van deze schepen als verloren beschouwd kunnen worden. Voorts werden 27 koopvaardijschepen met een gezamenlgken inhoud van 170.000 brt beschadigd. In den strijd tegen de vijandelijke vlootstrijd- krachten vernietigden marine en luchtmacht een kruiser, 11 torpedojagers, twee bewakingsvaar- tuigen en vier motortorpedobooten. Vijf kruisers, zeven torpedojagers en talrijke andere oorlogs bodems werden zoo zwaar beschadigd dat ook een deel van deze schepen als vernietigd be schouwd kan worden. 100 cent DE SCHEEPSVERLIEZEN DER GEALLIEER DEN IN OCTOBER. Het opperbevel der Duitsche weermacht maak te Maandag o.m, bekend In den strijd tegen de Britsch-Amerikaansche verbindingen ter zee brachten marine en lucht macht in de maand October tot zinken 52 koop vaardijschepen met een gezamenljjken inhoud van 301.700 brt.; 18 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van ruim 100.000 bö De bij Nederlandsche vrijwilligers de Duitsche oorlogsmarine. inspectie. De commandant het geweerappèl. Hij is tevre den en betuigt den Vrijwilligers zijn waardeering. Andres/Stapf Fax s Bureau: Firma A J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A J. Osinga Bolsward. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 4 November. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Op de «Krim werd het vijandelijke landingshoofd ten Zuiden van Kertsj verder ingekrompen. Ten Noorden van Kertsj zijn gevechten met pas ge lande vijandelijke strijdkrachten aan den gang. In de Straat van Kertsj vielen luchtmacht en marine herhaaldelijk het overzetverkeer van den vijand aan. Eén Sovjetmotortorpedoboot en 5 landings- booten werden vernietigd, drie kanonneerbooten werden zwaar beschadigd. Bij den afweer van sterke aanvallen op de land engte van Perekop werden 20 Sovjetpantserwa- gens stuk geschoten. Aan den benedenloop van den Dnjepr werden vijandelijke verkenningsaanvallen afgeslagen. Een vijandelijke afdeeling, welke er in geslaagd was den stroom over te steken, werd tot den strijd ge noopt en in de pan gehakt. In de groote bocht van den Dnjepr ontstonden gisteren vooral ten Zuidwesten van Dnjeprope trowsk weer hevige gevechten. De aanvallen der Sovjets werden in taaien afweerstrijd, hier en daar door felle tegenaanvallen, afgeslagen. Een eigen pantserafdeeling drong daarbij vijandelijke concentraties binnen en schoot talrijke pantser wagens stuk. Ten Noorden van Kiew gingen de Sovjets na sterke voorbereiding door de artillerie en ge steund door talrijke slagvliegers, tot den aanval over. Hier zijn zware afweergevechten aan den gang. In het strijdgebied van Welikije Loeki zette de vijand ook gisteren zijn, ten deele door tanks ge- STRAATCOLLECTE WINTERHULP 6 T.E.M. 8 NOVEMBER. Onder het motto „Wij worden rijker, naarmate wij meer aan anderen geven” houdt Winterhulp van Zaterdag 6 t.e.m. Maandag 8 November in het geheele land een groote straatcollecte, met de reeds bestaande speldjes, welke ook bij vorige collectes gebruikt zijn. Nogmaals zij er de aandacht op gevestigd, dat Winterhulp slechts een organisatorische, bemid delende rol speelt, het gaat om het offer van hen, die in staat zijn dat te brengen, ten bate der min der bedeelde volksgenooten. Wie door materieele omstandigheden beslist niet in staat is een geldelijk offer te brengen, kan met vele anderen toch ook heel wat doen. Hij (zij) kan zich n.l. opgeven als collectant aan een van de buurtschapshoo :fden of kantoren. De eerste straatcollecte is een groot succes ge worden, moge de tweede niet minder slagen. Nog zij vermeld, dat buiten lijst- en straatcol- lectes om, in de week van 1823 October een be drag ontvangen is van niet minder dan 109,571.98. De missie van het nationaal-socialisme. Toen drie jaar geleden het politieke leiders- corps te Utrecht bijeenkwam ter oprichting van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, werd het door den Rijkscommissaris, Rijksminis- ter Seyss-Inquart, het parool gegeven een levend voorbeeld van de nationaal socialistische ge meenscha te zijn in het Nederlandsche gebied. Dit parool werd opnieuw gegeven tijdens de groote betooging te Arnhem, welke op den der den verjaardag van de oprichting van het Ar beitsbereich de leiders van de afdeelingen en or ganisaties, benevens talrijke functionarissen van de partij Zondag te Arnhem bijeen heeft ge bracht. steunde, hevige aanvallen voort. Om eenige pene- tratieplekken wordt gevochten. Van de rest van het Oostelijke front wordt slechts geringe plaatselijke gevechtsactiviteit ge meld. In de hevige gevechten in de bocht van den Dnjepr heeft zich de Zuid-West Duitsche 23e pantserdivisie onder luitenant-generaal von Vor- mann door bijzondere dapperheid onderscheiden. Aan het Zuid-Italiaansche front mislukten vij andelijke aanvallen bij Venafro onder zware bloe dige verliezen voor den vijand. In den oostelijken sector drong de vijand met sterke strijdkrachten over de rivier de Trigno; hij werd na feilen strijd ten Zuid-Oosten van de stad Istunio tot staan gebracht. Vijandelijke formaties vliegtuigen vielen giste ren het gebied van de Duitsche Bocht, vooral de stad Wilhelmshaven en in den afgeloopen nacht steden in West-Duitschland aan. Verliezen en schade ontstonden vooral in Dusseldorf. De dom van Keulen werd opnieuw zwaar getroffen. Strijdkrachten der luchtverdediging vernietigden bij deze aanvallen, alsmede boven de bezette Wes telijke gebieden, volgens de voorloopige berichten, 33 vijandelijke vliegtuigen. Onze luchtmacht ondernam gisteravond zonder zelf verliezen te lijden een hevigen aanval op de havenstad Ipswich in Z.O. Engeland, die groote branden veroorzaakte. Voor IJmuiden en in de wateren ten Noorden van Le HAvre brachten vaartuigen der kustverde diging en andere zeestrijdkrachten der marine 4 Britsche motortorpedobooten tot zinken en be schadigden 4 andere booten ernstig. BESCHIKKING van den commissaris-generaal voor de veiligheid over de opheffing van het verblijfsverbod voor de provincies Over\jsel, Gelderland, Drente, Groningen en Friesland. ’s-Gravenhage, 29 Oct. On grond van par. 47 en 52 der „Ordnungs-schutzverordnung” 1943 (no. 1) hef ik het door par. 1 alinea 1 mijner beschik king van 4 Aug. 1943 uitgevaardigde verbod van verblijf In de provincies Overjjsel, Gelderland, Drente, Groningen en Friesland, met Ingang van den dag der afkondiging van deze beschikking op. De Commlssarls-generaal voor de veiligheid w. g. RAUTER. SS Obergruppenführer en generaal der politie. meenschap hun beste waarden vrijelijk kunnen ontplooien. Nadrukkelijk keerde hij zich daarbij tegen het in zekere lagen van het Nederlandsche volk verspreide geloof, dat een overwinning van het Westen geen gevaar zou beteekenen voor de volksche krachten van dit land. Een fundrmen- teele hervorming van de levensvormen in de rich ting van een nivelleering zou het onvermijdelijke gevolg van een overwinning van de westelijke mogendheden zijn. Tegenover de ontbindingsverschijnselen in Eu- ropeesche landen stelde de Rijkscommissaris als taak van het nationaal socialisme duidelijk in het licht, dat geestelijke penetraties uit Oost en West moesten worden afgeweerd en dat het Duitsche volk geleid moest worden naar het volksche so cialisme. Zijn waardeering uitsprekende voor den tot dusver gepresteerden arbeid, welks belang de Rijkscommissaris in het bijzonder onderstreept, wees spr. op het vergroote complex van taken. Met den wensch, dat de partijgenooten van het Arbeitsbereich in de nauwste gemeenschap met de kameraden van de N.S.B. tezamen den weg zullen begaan, werd opnieuw het bondgenoot schap bevestigd, dat sedert drie jaren de Duitsche en Nederlandsche nationaal socialisten in dit ge bied vereenigt. De duidelijke lijn, die van den aan vang af het politieke leiderscorps in Nederland is aangegeven, stelde de Rijkscommissaris in het licht door er op te wijzen, dat de nieuwe leider van het Arbeitsbereich de nalatenschap van den overleden partijgenoot Schmidt ten uitvoer zal leggen. Het samengaan van alle nationaal socia listen is, naar spr. verklaarde, een van de essen- tieele politieke taken in dit gebied. De Rijkscommissaris besloot zijn fundamen teels uiteenzettingen met een blik op den militai ren toestand, die hij aan alle fronten ongeschokt noemde. Duitschlands vertrouwen is gebaseerd op den Führer en de Duitsche soldaten. Daaruit put het Duitsche volk de onwrikbare zekerheid, dat geen macht ter wereld in staat is Duitschland op de knieën te krijgen. Zijn gelofte alle krachten in den strijd te brengen voor de overwinning, vond in de geestdriftige instemming van de politieke leiders van het Arbeitsbereich sterken weer klank. Een communiqué. Samenwerking nu en na den oorlog. Het D.N.B. meldt uit Stockholm d.d. 2 Nov.: Voor radio-Moskou is gisteravond de tekst voorgelezen van een communiqué betreffende de besprekingen op de te Moskou gehouden confe rentie. Gisteravond heeft ook Reuter den tekst van dit communiqué meegedeeld, met de inleidende for mule „zooals het te Londen is gepubliceerd’^. Volgens deze publicatie zijn in den tijd van 19 tot 30 October in Moskou 12 zittingen gehouden. Behalve de ministers van buitenlandsche zaken waren nog de volgende staatslieden bij de confe rentie betrokken: Voor de Vereenigde Staten Ave rill Harriman, ambassadeur, generaal-majoor Deane van het Amerikaansche leger, Hackworth, Dunn en andere deskundigen. Vx>or het Vereenigde Koninkrijk Sir Archibald Clark Kerr, ambassa deur, William Strang, luitenant-generaal Sir Has tings Ismay en deskundigen. Voor de Sowjetunie: maarschalk Worosjilow, Wysjinsky, Litwinow, volkscommissaris voor buitenlandsche aangele genheden, Sergejew, volkscommissaris voor den buitenlandschen handel, generaal-majoor Gryzlow van den generalen staf, Saks, chef van het volks commissariaat voor buitenlandsche aangelegenhe den en andere deskundigen. In het communiqué wordt er op gewezen, dat alle ter bespreking gestelde problemen op de agenda zijn geplaatst. Voor eenige dezer proble men is een definitief standpunt bepaald. Voor an dere problemen is weliswaar een principieele be slissing overeengekomen, zij zijn echter aan speci ale commissies voor nauwkeuriger bestudeering overgedragen, of men heeft zich de afhandeling er van langs diplomatieken weg voorbehouden. Weer andere problemen zijn bijgelegd door ge dachtenwisseling. „De regeeringen van de Vereenigde Staten, van Engeland en de Sowjetunie, zeggen te streven naar de meest intieme samenwerking in alle pro blemen, die de gemeenschappelijke oorlogsinspan ning raken”. Dit is echter de eerste maal, dat de ministers van buitenlandsche zaken van de drie regeeringen in staat waren bijeen te komen voor een conferentie. In de eerste plaats zijn oorlogs maatregelen tegen Duitschland en zijn bondgenoo- ten besproken. Er zijn „definitieve militaire ope raties overeengekomen, ten opzichte waarvan een beslissing genomen is en die reeds voorbereid wor den om den grondslag voor de nauwste militaire samenwerking tusschen de drie landen in de toe komst te vormen”. De drie aan de conferentie deelnemende regeeringen erkennen in de tweede plaats de noodzakelijkheid „hun nauwe samen werking van dit oogenblik en hun samenwerking bij de oorlogvoering ook voort te zetten in den tijd, die zal volgen op het einde van de vijande lijkheden”. Het communiqué maakt dan melding van een gemeenschappelijke verklaring van de Ameri kaansche, Britsche, Sowjet-Russische regeeringen en van die te Tsjoenking. Deze verklaring is in overeenstemming met de verklaring van de gealli eerden van 1 Januari 1942 en latere verklaringen, zooals die, dat de vijandelijkheden tegen de mo gendheden van Je spil moeten worden voortgezet tot de „onvoorwaardelijke capitulatie”. De gemeenschappelijke verklaring eischt: in de eerste paats, dat het gemeenschappelijke optre den van de vier regeeringen, dat gericht is op de voortzetting van den oorlog tegen hun vijanden, voor de organisatie en de instandhouding van den vrede en de veiligheid wordt voortgezet. In de tweede plaats zullen de regeeringen, die in strijd zijn met den gemeenschappelijken vijand, gemeenschappelijk handelen in alle kwesties van de capitulatie en van de ontwapening van dezen vijand. Het derde punt dezer verklaring eischt gemeen schappelijke maatregelen ter voorkoming van schending van de voorwaarden, welke den vijand worden opgelegd. In het vierde punt wordt nadruk gelegd op de noodzakelijkheid eener internationale organisatie, die „gebaseerd is op het beginsel van de souve- reine kwaliteit van alle vredelievende staten en waarvan al dergelrjke staten, groot óf klein, lid kunnen zijn, ten einde den internationalen vrede en de internationale veiligheid in stand te hou den”. Het vijfde punt eischt wederzijdsche raadple ging van de vier regeeringen, tot een systeem van algemeene veiligheid is ingevoerd. Zoo noodig kun nen bg deze raadpleging ook andere leden van de geallieerde naties betrokken worden. Het zesde punt van de verklaring houdt in, dat de vier regeeringen „na het einde van de vijande lijkheden hun militaire strijdkrachten niet zullen doen optreden binnen het gebied van andere sta ten, met uitzondering van de in deze verklaring bepaalde gevallen en eerst na gemeenschappelijke bespreking”. Het zevende punt eischt samenwerking voor het tot stand brengen van een „algemeen accoord be treffende de regeling van de wapeningen in den tijd na den oorlog”. Het communiqué geeft vervolgens een verkla ring van den Anierikaanschen, den Britschen en den Sowjet-Russischen minister van buitenland sche zaken betreffende de politiek van de gealli eerden jegens Italië. Deze politiek moet berusten op een „algeheele vernietiging van het fascisme”. In een reeks van punten wordt geëischt, dat de regeering van Italië door het opnemen Van „leden van de appositie tegen het fascisme een meer de mocratisch karakter krijgt”. Vrijheid van druk pers, meeningsuiting en vergadering, benevens onderdrukking van alle fascistische instellingen worden geëischt. De leiders van ’t fascisme en de generaals van het fascistische leger moeten wor den uitgeleverd. Verder wordt in het communiqué gezegd, dat de Sowjet-Russische, Amerikaansche en Britsche regeeringen overeengekomen zijn, de „annexatie van Oostenrijk” van 1938 van nul en geener waarde te verklaren en in plaats daarvan een vrij en onafhankelijk Oostenrijk op te richten. Woor delijk wordt gezegd: Oostenrijk wordt er echter aan herinnerd, dat het een verantwoordelijkheid draagt, die het niet verloochenen kan, namelijk de verantwoordelijkheid aan den oorlog te hebben deelgenomen aan de zijde van Duitschland. Oos tenrijk wordt vervolgens uitgenoodigd „een bij drage te leveren tot zijn bevrjjding”. Tenslotte behelst het communiqué een verkla ring van de bij de conferentie betrokken naties, volgens welke alle Duitsche officieren, manschap pen en partijleden, die voor beweerde „gruwel daden” verantwoordelijk zyn, na den wapenstil stand naar de betrokken landen weggevoerd worden, om daar te worden gevonnist. Een eerste Duitsche commentaar. De diplomatieke correspondent van het D.N.B., dr. Siegfried Horn, schrijft: Omtrent de Moskousche conferentie is een offi cieel communiqué uitgegeven, dat, naar Reuter met een zekere behoefte tot herverzekering vast- steit, is weergegeven in den vorm „zooals het te Londen is gepubliceerd”. De authentieke officieele redactie van dit „sensationeel en historisch ingrij pend” genoemde document is er derhalve nog niet, ofschoon belangrijke variaties ten opzichte van de Londensche redactie nauwelijks te ver wachten zijn. Deze redactie veroorlooft reeds eenige zaken te constateeren, die aldus kunnen worden samen gevat, dat alle van Duitsche zijde uitgesproken meeningen over de beweegredenen, het verloop der onderhandelingen en het resultaat der confe rentie in laatste instantie volledig worden beves tigd. Op den voorgrond der besprekingen stonden, naar thans officieel wordt gedocumenteerd, mili taire kwesties, zonder dat aan de wereldmeening nauwkeuriger gegevens worden verstrekt over de voornemens der z.g. geallieerden. In de tweede plaats is onderhandeld over de z.g. politieke pro blemen, die in het officieele communiqué geca moufleerd worden door een stroom van phrases over na-oorlogsche politiek, waarbij de volken- bondsgedachten onzaliger nagedachtenis een rol spelen. Uit de volkomen negatieve behandeling van die problemen, welke de Europeesche volken NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS NAAR HET OOSTFRONT. Maandag is wederom een contingent van een kleine 400 Nederlandsche vrijwilligers voor deel neming aan den strijd tegen het bolsjewisme uit Den Haag vertrokken. Voor het eerst was er dit maal een troep soldaten van den Nederlandschen Landstorm, ten getale van 105 man, onder hen, die vrijwillig een verbintenis voor het Oostfront op zich hadden genomen. In de op de gebruikelijke wijze versierde zaal van den Dierentuin heeft de pl.v. leider van de Nationaal Socialistische Bewe ging, de heer Van Geelkerken, als vertegenwoor diger van Mussert, een toespraak gehouden. SS- Sturmbannführer Rouenhoff sprak hierna uit naam van SS-Obergruppenführer Rauter. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Het Duitsche weermachtbericht van j.l. Dins dag meldde o.m.„Onze tegenaanval in het gebied van Kriwoi Rog heeft reeds tot groote successen geleid. De ver vooruitgedrongen vijandelijke aan- valstoppen werden afgesneden en vernietigd. Se dert 27 October werden daar volgens tot dusver ontvangen berichten 5000 gevangenen binnenge bracht, 357 tanks, 378 kanonnen en ruim 500 voertuigen buitgemaakt of vernietigd. Vooral zwaar zijn de bloedige verliezen van de bolsjewis ten tengevolge van den wanhopigen tegenstand der afgesneden vijandelijke groepen. De eigen ver liezen zijn gering”. De militaire correspondent van hét D.N.B. meldt Het centrum van den grooten herfstslag ligt in het gebied ten Zuiden van Krementsjoeg, waar op het oogenblik de omvangrijkste hoeveelheden tanks en artillerie van tot dusver in een mate- riaalstrijd gewikkeld zijn, waarvan het einde ten gevolge van den ononderbroken wederzijdschen aanvoer van versche strijdkrachten nog niet te zien is. Zoowel de gevechten in dit centrale ge bied van den slag, als ook de gebeurtenissen ten Noorden van Kriwoi Rog, in de Nogaische steppe en in de straat van Kertsj vormen één geheel. De Krim moet door de bolsjewisten hierbij gelijktijdig geïsoleerd, van het Noorden uit geblokkeerd en van het Oosten uit worden aangevallen. Met deze ontwikkeling schijnt men echter van Duitsche zijde rekening te hebben gehouden. Want de vijan delijke strijdkrachten, die de landingsoperatie aan weerszijden van Kertsj trachtten uit te voeren en die bestonden uit vrij sterke contingenten, werden voor het grootste 31 reeds voor dat zij voet aan wal konden zetten, vernietigd. Slechts op één plaats lukte een gedeeltelijke landing, die echter, volgens de ontvangen berichten, tengevolge van het ontbreken van een flankeerenden bolsjewisti- schen vleugel, die in het geheel niet aan land kwam, zeer weinig kansen heeft. De Oostelijke zijde schijnt dus door de Duitschers sterk be schermd te zijn, daar toch rekening gehouden moest worden met bolsjewistische landingspogin gen, waarop men ook in de toekomst voortdurend voorbereid zal moeten zijn. Ook in het Noorden, zoo vervolgt de correspon dent, ziet de toestand er niet erg veelbelovend Nieuwe vlaggen ingewijd. Met de inwijding van de nieuwe hakenkruis vlaggen, welke voltrokken werd door Dienstleiter Ritterbusch in den aanvang van de betooging, bleek naar buiten de uitbreiding van de party - organisatie, die van jaar tot jaar voortdurende vorderingen maakt. Dat dit werk wordt voortge zet in den geest van de dooden, die gestaan heb ben in de gelederen van het Arbeitsbereich bracht de Dienstleiter naar voren tijdens de her denking van de dooden, waarbjj hij in het bijzon der lovende woorden sprak over den gestorven leider van het Arbeitsbereich, die in het Neder landsche gebied den hoogsten zin en de schoonste voltooiing van zijn leven heeft gevonden. Rede van den Rijkscommissaris. Dat de Duitsche missie geen machtspolitieke plannen tot wereldverovering nastreeft, zooals het amerikanisme en het bolsjewisme, die uit gaan naar onderdrukking van de volken, maar in de verwezenlijking van een nieuwe op het be ginsel van de sociale gerechtigheid opgebouwde orde haar taak ziet, dit was de zin van de fun- damenteele uiteenzettingen, waarmede zich de Rijkscommissaris te Arnhem richtte tot het poli tieke leiderscorps. Wereldkapitalisme en bolsje wisme moeten noodzakelijkerwijs leiden tot een smeltpot van de rassen, hetgeen den dood van de Europeesche volken zou beteekenen. Daartegen over stelde spr. de menigvuldigheid van de Euro peesche volken, die gevoegd in een organische ge in de eerste plaats zouden kunnen interesseeren, trekt men in Duitsche politieke kringen de con clusie, dat Stalin iedere bespreking der proble men, die hij beoordeelt als binnen zijn Belangen sfeer komende, afwijzend behandeld heeft en dat hem door zijn partners bij de onderhandelingen de concessie is gedaan de discussie van die proble men uit te stellen tot een geschikter tijdstip. Dit beteekent volgens de opvatting alhier niet meer en niet minder dan een principieele concessie aan dei. dictator van het Kreml om naar believen op te treden overal, waar de belangen van Sowjet Rusland naar zijn meening een dirigeerende hand noodig hebben. De opvallende caoutchouc-achtige formulee- ring van het communiqué over de Moskousche besprekingen wordt in Duitsche politieke kringen aldus uitgelegd, dat wel een principieele overeen komst is bereikt ten opzichte van den gemeen schappelijken haat der „geallieerden” tegen de Europeesche nationale staten en ten aanzien van hun wil om deze te liquideeren op de hun geschikt voorkomende wijze, maar dat verschillende on- eenigheden ’t noodig hebben gemaakt te vluchten in een phraseologie, die herinnert aan de recepten, zooals de wereld ze uit den tijd van den volken bond voldoende kent. Wanneer in het communiqué over de ontmoeting te Moskou, Italië een speciale plaats inneemt, dan is dat klaarblijkelijk omdat daarmede uitdruk king moest worden gegeven aan de ontstemming van Moskou over de eigenmachtige behandeling van een probleem door Engeland en de V. S., waarby ook Moskou meende een woordje te kun nen meespreken. Na de instelling van de z.g. Mid- dellandsche Zeecommissie schy'nt de in het com muniqué gevonden formuleering betreffende een specialen „raad van vier” achteraf datgene te willen goedmaken, wat Stalin niet slechts als een in gebreke blijven ten aanzien van de wenschen van Moskou, maar ook ten aanzien van de rech ten van Moskou meende te moeten accentueeren. Opgevallen is te Berlijn, dat Oostenrijk in het bijzonder naar voren gebracht wordt als het eeni ge land, dat bij de z.g. regeling der na-oorlogsche problemen in het communiqué van Moskou spe ciaal wordt vermeid. Ongetwijfeld heeft men hier gezocht naar een uitweg om de zelfs van Engel- sche en Amerikaansche zijde als netelig aange geven regeling van het probleem der kleine sta ten te behande en va een standpuct, dat de z.g. groote mogendheden bevrijdt van de pijnlijkheden, die er in gelegen zijn het probleem o;r kleine sta ten aan te snijden in een door Sowjet-Rusland al lang veroordeelden vorm en toch den schijn te be waren van het Atlantic Charter, alsof te Moskou ook de belangen van al die naties onder oogen waren gezien, welke feitelijk opgeofferd worden op het altaar van die belangen, welke slechts moeilijk in overeenstemming kunnen worden ge bracht met bekende propagandistische stellingen. In Berltfnsche politieke kringen, waar ook van de communiqué’s omtrent <’e rekenschap, die men eischen wil van de z.g. oorlogsmisdadigers, gela ten kennis is genomen, behoudt men zich een dieper gaande beoordeeling van het z.g. commu niqué over Moskou voor. De fundamenteele ten dentie blijft intusschen de al sinds dagen aan geduide: ook dit stuk bevestigt alle tot dusver ge- uite vermoedens en inlichtingen, volgens welke Stalin vasthoudt aan de bolsjewiseering van het Europeesche continent en «jjn partners bij de on derhandelingen hem om opportunistische redenen nist hebben durven tegenspreken. Comb, vanSNEEKER NIEUWSBLAD (Dryfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leengeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Flaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 22« LANDDAG NAT.-SOC. STUDENTENFRONT. Rede van den Leider. Op den derden landdag van het Nat.-Soc. Stu dentenfront is een bijeenkomst gehouden in het groot-auditorium van de Rijksuniversiteit aan het Djmplein te Utrecht. Nadat de vergaderingsleider dezen landdag- samenkomst met een kort woord had geopend, herdacht de vergadering staande de gevallen stu denten van het Oostfront. Vervolgens sprak er de leider van de afd. bui tenlandsche betrekkingen van het Front, ir. J. F. Noordijk, over de beteekenis van den Oost-inzet. Na het zingen can een strijdlied sprak de Front- leider dr. B. F. Saris. Nadat nogmaals een strijdlied was gezongen, was het woord aan den Leider Mussert. De Leider ving zijn rede aan met de opmer king, dat hij niet wilde ingaan op het hier be sprokene. Over wat thans geschiedt, kunnen wij, aldus als nationaal-socialisten, slechts de schou ders ophelen en lachen. Het is meer een klucht dan een drama. Waar het evenwel in dezen tijd om gaat is de vraag hoe de oorlog zal afloopen. Want het gaat om het behoud van de Europeesche beschaving. In vroeger eeuwen zijn meer bescha vingen ten onder gegaan en thans staan wij voor de vraag of het Avondland inderdaad dreigt te verdwijnen. Wij leven in stormgetij en wat wij voor alles noodig hebben is begrip van de grootte van dezen tijd. De Franschevolutie begon in wezen op 14 Juli 1789, toen te Parijs de Bastille werd be stormd. Het einde van deze revolutie was de laat ste zitting van het Weener Congres onder Metter nich in 1815. De huidige revolutie begon op 22 Juni ’14 te Serajewo en de eerste fase werd afgesloten op 9 Nov., toen, nu bijna 25 jaar geleden, de wapen stilstand werd afgekondigd. Toen begon de twee de fase, die eindigde op 1 Sept. 1939 en heden be vinden wjj ons in het slotbedrijf. Wanneer men bedenkt, aldus de Leider, dat nog in 1932 in Duitschland zes millioen stemmen op de communisten werden uitgebracht, dan is het een wonder van de eerste orde, dat Hitler de wals van het bolsjewisme heeft kunnen tegenhouden. Ver volgens zette de Leider uiteen hoe men dezen tijd historisch moet zien en hij deed dit aan de hand van een overzicht van de laatste duizend jaar. Waar het in deze jaren op aankomt is het ge loof in het behoud van Europa. Thans wordt in een geweldige smidse het nieuwe Europa gesmeed. Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus, werd de bijeenkomst gesloten. Aan het einde van den landdag had in het N.V.- huis een gemeenschappelijke maaltijd plaats, waarna een kameraadschappelijke, avond werd gegeven. AANMELDING LANDSTORM NEDERLAND. Voor de Prov. Friesland kunnen Nederlanders van 17 tot 45 jaar zich vervoegen voor inlichtin gen en aanmeldingen aan onderstaande adressen op de aangegeven uren. Voor Dokkum en omgeving eiken Dinsdag van 1012 en 14.3016 uur Groepshuis N.S.B. Voor Leeuwarden en omgeving eiken Woens dag van 10 tot 12 en 14.3016 uur Kringhuis N.S.B. Voor Heerenveen en omgeving eiken Donder dag van 912 en 14.3016 uur Kringhuis N.S.B. Voor Sneek en omgeving 12 Nov. van 1012 en van 14.3016 uur Groepshuis N.S.B. Voor Franeker en omgeving Zaterdag, van 1012 en van 14.3016 uur Groepshuis N.S.B. De duur der opleiding is 4 maanden; zij, die voor Arbeitseinsatz zijn aangewezen worden vrij gesteld van uitzendingen. Vertegenwoordiger voor den Landstorm in de Prov. Friesland SS-Sturmmann M. Nieuwhof. Adres Droge Haven 15, Leeuwarden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1