duren Nederlandsche Voïksdienst Hevige gevechten aan Oostelijke front voort. De dag van de oude W.A. Vrijdag 26 Nov. 1943 BOLSWARDER EDITIE 2e Jaargang No. 47 NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND WEERMACHTBERICHT (GNJ'^Otto Pax b) GEEN OFFER ZAL HEM BEROUWEN DE KLEINE EUROPEESCHE LANDEN. WESTERGOO (P. K. Seeger Atl/H P s) be- 100 cent 7 cent De „Dag der oude W.A.". De commandant der W.A., mr. A. J. Zoudervan, reikt het strjj- dersteeken uit tjjdens de plech tigheid ter herdenking van de oprichting der W.A., welke Zondag te Oud-Leusden plaats vond. In haar lagere kaderschool te Oud Leusden beeft Zondagmiddag de W.A. het feit herdacht, dat zy op 7 November ®932 door Mussert werd ingesteld. Op dezen dag der oude W.A., hebben de commandant en Mussert het woord gevoerd. In aanwezigheid van Landdienstleiter Brandes en vertegenwoordigers -'an weermacht, Germaansche SS in Nederland en vooraanstaande functionaris sen van de party had allereerst op het excercitie- terrein door mr. Zondervan de plechtige uitreiking van de W.A. strijdersteekens plaats gehad. Mus sert werd by zijn aankomst verwelkomd door op- perbanleider Enklaar, waarna de afdeeling der oude W.A. die op het voorplein onder leiding van onderbanleider Kafkar Dengier stond opgesteld, werd geïnspecteerd. In de rykelyk met vlaggen versierde zaal zongen de aanwezigen den leider by zyn binnentreden het lied de Zwarte Soldaten toe. AANMELDING LANDSTORM NEDERLAND. Voor de Prov. Friesland kunnen Nederlanders van 17 tot 50 jaar zich vervoegen voor inlichtin gen en aanmeldingen voor deze omgeving aan on derstaand adres op de aangegeven uren. Voor Sneek en de Z.W.hoek iedere Vrydag 1416 uur Groepshuis N.S.B. De duur der opleiding is 4 maanden; zy, die voor Arbeitseinsatz zyn aangewezen worden vry- gesteld van uitzendingen. De Beauftragte van den Landstorm in de provincie Friesland. Van Swietenstraat 1, Leeuwarden. pers en 166 auto’s buitgemaakt of vernietigd. De bolsjewisten leden zware verliezen aan dooden en gewonden, talrijke gevangenen werden gemaakt. In het gevechtsgebied van Gomel duren de ver bitterde gevechten met de vijandelijke strijdkrach ten, die ten westen en ten noorden van de stad zyn binnengedrongen voort. Verscheidene omsin- gelingspogingen werden door eigen tegenaanvallen verijdeld, waarby aanvals-toppen der bolsjewisten werden uiteengeslagen o. teruggeworpen. Ten noordwesten van Newel maakte onze tegen aanval, na de afweer van heftige vyandelijke tegenoperaties. nieuwe vorderingen. 17 pantser wagens werden stuk geschoten. Aan.de rest van het Oosteiyke front geen ge vechtshandelingen van beteekenis. Aan het Zuid-Italiaansche front verliep de dag over ’t algemeen rustig. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookte in den af- geloopen nacht installaties en scheepsconcentra- ties in de havens van La Maddalena en Bastia met bommen van elk kaliber. Enkele storingsvliegtuigen verschenen des nachts boven het noordelijk Duitsche gebied. Door vijan- deiyke bommen op eenige plaatsen in Zuid-Frank- ryk leed de bevolking aanzienlijke verliezen. Bureau: Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL 4S1 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelyk voor de advertenties A J. Osinga Bolsward. VERGADERING TE SNEEK. In een vergadering van medewerksters en medewerkers van den Nederlandschen Voïksdienst te Sneek, in zaal Piso onder voorzitterschap van burgemeester J. R. J. S chut gehouden, heeft de provinciaal voorlichtingsleider, de heer Brou wers de ideëele doelstellingen van den N.V.D. uiteengezet aan de hand van de bekende slagzin: „de N.V.D. probeert wat gezond is in ons volk nog gezonder, wat sterk is nog sterker te maken”. De N.V.D. houdt zich dus alleen bezig met het volwaardige deel van ons volk, hy beoefent dus geen liefdadigheid, dat doen de liefdadigheidsver- eenigingen, die haar zorg uitstrekken over zieken, zwakken enz., dus hulpbehoevenden in het alge meen. Waarom bemoeit de N.V.D. zich nu alleen met het sterke, gezonde deel van ons volk? Om dat deze er diep van overtuigd is dat alleen een volk dat zoo gezond en sterk mogeiyk is, zich op den duur kan handhaven. In zeker opzicht geldt voor elk volk ook de strijd, welke we in de natuur aanschouwen, een stryd om zijn of niet-zyn, zoo hard, dat van geen compromis sprake kan zijn, wy moeten weer leeren wat eigeniyk een volk is: n.l. een groep van menschen welke door sterke bloedsbanden aan elkaar gebonden zijn. Wy als en kelingen kunnen alleen leven, als het volk in zyn geheel een toekomst heeft. Ons Nederlandsche volk, dat thans 9 millioen menschen telt, heeft oepaalde karaktereigenschappen, welke het onder scheiden van andere volken. Óver 100 jaar leeft er niemand van die 9 millioen menschen meer, maar net Nederlandsche volk wel, en het groote wonder is, dat het dan weer dezelfde karaktereigenschap pen zal hebben als vandaag den dag. wy leven im mers voort in onze kinderen, de erfeiyke aanleg wordt van geslacht tot geslacht doorgegeven, dat is de erfstroom, welke elk volk heeft en ken merkt en door de eeuwen gelijk biyft. Door die erfstroom kregen wy uiteriyke en innerlijke ken- teekenen, en wy zyn er voor verantwoordelyk, dat deze erfstroom ongeschonden wordt doorgegeven aan ’t nageslacht, dus wy moeten zorgen voor vol doende gezonde kinderen. Ons volk is al ongeveer ZWARE LUCHTAANVAL OP BERLIJN. Het Duitsche weermachtbericht van Dinsdag ueelde o.m. mede: Formaties Britsche bommen werpers hebben in de avonduren van gisteren een zwaren terreuraanval ondernomen op de rijks- hoofdstad. Door het neerwerpen van talryke bri sant- en brandbommen ontstonden verwofestingen in verscheidene deelen der stad. Een aantal onver vangbare kunstmonumenten werd vernietigd. De bevolking leed verliezen. Andere vijandelijke lucht strijdkrachten vielen een plaats in het Rijnland aan. In weerwil van bijzonder moeilijke omstan digheden voor den afweer schoot de luchtverdedi ging, voor zoover is vastgesteld, 29 vyandelijke bommenwerpers neer. BERLIJN, 23 Nov. (A.N.P.). Op de conferentie der buitenlandsche persvertegenwoordigers heeft vandaag de leider van de persafdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken, gezant dr. Schmidt, omtrent den terreuraanval op Berlijn in den afgeloopen nacht verklaard, at het belang- rykste van dezen aanval de reactie van de Berlijn- sche bevolking is geweest. Hij kon met trots con- stateeren, dat Berlijn zyn naam van Rijkshoofd- stad eer heeft aangedaan. Op voorbeeldige wijze, vaak met op het spel zetten van eigen leven, UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 November. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Aan het oosteiyke front duren in weerwil van het slechte weer de hevige gevechten onvermin derd voort. Verscheidene vyandelijke aahvallen op het bruggenhoofd-Cherson mislukten. Aan het bruggenhoofd-Nikopol en in de groote bocht van den Dnjep. werden ook gisteren Sovjet-aanvallen in harde gevechten afgeslagen onder afgrendeling van eenige penetraties. Ten zuiden van Krementsjoeg slaagde de vy'and er in met sterke infanterie- en pantserstrydkrach- ten in onze linies binnen te dringen. In een tegen aanval werd een vijandeiyke gevechtsgroep met talryke pantserwagens en stukken geschut vernie tigd. In het gebied ten westen van Kiew werd door de eigen aanval onder het voortdurend afweren van talryke vijandelijke tegenaanvallen en onder moeilijke terrein-omstandigheden langzaam meer terrein gewonnen. De sterke vyandelijke stryd- krachten waarvan gisteren werd gemeld, dat zij waren ingesloten, werden vernietigd. In totaal werden daar in de laatste 4 dagen door onze troe pen 199 pantserwagens, 554 stukken geschut van alle soorten, 300 machinegeweren en granaatwer- hebben de Berlijners hun woningen verdedigd. Dr. Schmidt gaf enkele voorbeelden van de bereidheid der bevolking tot het brengen van offers. Er was .dezen nacht veel leed, doch de bewijzen van kame raadschap en van den onvoorwaardelijken wil zich geheel te geven zijn ontelbaar. Wanneer de Engel- schen hebben gemeend door vernietiging van wo ningen en cultuurmonumenten het moreel van de bevolking te kunnen ondermijnen, dan hebben de gebeurtenissen van dezen nacht het inzicht ver sterkt, dat ook de Berlijner ongebogen uit deze be proevingen te voorschijn komt en dat het geloof aan de eindoverwinning onwankelbaar is. Berlijn is er trotsch op, zoo besloot dr. Schmidt, evenals vele andere Duitsche steden in het gemeenschap pelijke front te staan. In dezen harden noodlots- strijd hebben allen één gevoel gemeen, „den on- bedwingbaren haat tegen den vijand, die in bruten vernietigingswil streeft naar uitroeiing van het Duitsche volk”. In de avonduren van Dinsdag hebben Britsche bommenwerpers opnieuw een terreuraanval op Berlijn ondernomen. In talrijke wijken werden nieuwe vernielingen aangericht. Daar deze tweede aanval echter verwacht werd, waren bij wyze van voorzorg bijzondere luchtbeschermingsmaatrege len genomen, zoodat met de hulp van de geneele bevolking onmiddellijk een begin kon worden ge maakt met de bestryding der uitbrekende branden en ook met het bergingswerk. Het weer was voor den afweer wat gunstiger dan den vorigen dag. Reeds vó£r zij de kust bereikt hadden, werden de formaties vijandelijke bommenwerpers door de Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrachten aange vallen. Naar het Duitsche weermachtbericht later meldde werden dien nacht 19 vyandelijke vlieg tuigen neergeschoten. DUITSCHLAND GENOODZAAKT TOT VERGELDING. BERLIJN, 24 Nov. De A.N.P.-correspondent meldt: Op de dageiyksche persconferentie is van be voegde zijde medegedeeld, dat de omvang van de Britsche terreuraanvallen op de Berlijnsche be volking Duitschland tot zijn leedwezen noodzaakt naar zijn vergeldingswapen te grepen. BRANDBOMMEN OP HET OPENLUCHT MUSEUM TE ARNHEM. Het bekende openluchtmuseum te Arnhem, dat op aanschouweiyke wijze een beeld van de Neder landsche cultuurgeschiedenis geeft heeft ernstige schade geleden door brandbommen uit Amerikaan- sche vliegtuigen; drie der historische objecten brandden af. 15000 jaar oud, wij zijn de laatste schakel van een keten, die wij zoo sterk mogelijk aan ons nage slacht moeten doorgeven. Dat is de biologische taak, die iedere Nederlander heeft omdat hij Ne- de lander is, ons volk kan alleen blijven bestaan als elke schakel zoo krachtig en sterk mogelijk is. De N.V.D. nu wil zyn de stuwer van onze volks kracht en de organisatie, die de zorg op zich neemt voor het sterke gezonde deel van ons volk, het volwaardige deel, dat voor het voortbestaan van ons volk van de grootste beteekenis is. Van bepaalde zijde hoort men gruwelverhalen dat de N.V.D. het niet-volwaardige deel van ons volk van het leven zou willen berooven. Daar is natuur lijk geen sprake van. D« zorg voor die groepen, als ouden van .dagen, krankzinnigen, enz. laten wy over aan den staat, zooals dat tot dusver is geweest. Met de zorg voor het volwaardige deel betreedt de N.V.D. echter een stuk „Niemands land”, want tot den oorlog was het toch zoo, dat alleen steun kregen degenen, die reeds hulpbe hoevend waren. Als er ergens een flink, gezond gezin is, dat door oorzaken buiten eigen schuld in moeilijkheden geraakt, bijv, door ziekte, brand, ongeval, dan is de N.V.D. er om zoo’n gezin een duw in den rug te geven, tot het weer op peil is en dan moet het zich weer zelf redden. De hulp van de N.V.D. draagt dus altijd het karakter van „éénmaligheid”. Wij willen een uitstekende ver zorging van bijv, de krankzinnigen, maar achten het niet juist, dat de staat'voor een krankzinnige per week 17 betaalt, terwijl hij een werkloos ge zin vóór den oorlog 12 steun per week gaf, en zoo’n gezin toch de grootst mogeiyke beteekenis voor het voortbestaan van ons volk heeft, de krankzinnige maar een zeer betrekkeiyke. Wy wil len de krankzinnige niet minder verzorgd zien dan voorheen, doch een dergelijk gezin beter. Spr. wijst nog op een ander voorbeeld; terwyi tijdens de peri ode der bezuiniging de gewone scholen zeer groote klassen hadden en buitengewoon geringe bedragen toegewezen kregen voor leermiddelen, bidden de scholen voor achterlijke kinderen klei ner klassen, veel ruimer leermiddelen en werd er GELUKKIG HIJ, LIE TROUW ONVERLET IN ZIJN HART DRAAGT, Denk aan de lijfspreuk van de mannen van de Waffen-SS, zooals deze ook in hun koppelriem is geslagen: „MIJN EER IS TROUW”. Denk ook aan het prachtige.voorbeeld door de mannen van de Waffen-SS gegeven door de be- vryding van den Duce. Deze van ouds groote en grootsche Germaan sche deugd: Trouw, .s diep, heel diep, ook in Uw hart aanwezig. Leef haar uit. Wees trouw, trouw met hen die zi"h reeds meldden en geef (J op voor de Waffen- SS of den Landstorm Nederland INLICHTINGEN OVER DIENSTNAME VER STREKT HET SS-ERSATZKOMMANDO NIE- DERLANDE NEBENSTELLE GRONINGEN HEERESTRAAT 46. dien de Leider aangeeft. Op dit oogenblik nu alles om ons heen schynt te wankelen gaat onze gedachte meer dan ooit uit naar den Führer, die als veldheer waakt over geheel Europa, en fei telijk over de geheele wereld. Wy kunnen zonder hoogmoedig te zyn toch de vraag stellen, wat de wereld zou zyn zonder Germaansche volkeren. Wij waren en zyn trouw aan den Führer, wy waren dat in het verleden, wy zyn dat in het heden en wy zullen dat biyven tot onzen dood. (Langdurig applaus). En als wy dan openiyk onze trouw aan den Führer belijden, dan zou ik u dit willen vra gen: zouden wy dit ooit als Nederlanders hebben kunnen doen, indien in dit volk geen Anton Mus sert was opgestaan? Kameraden, die vraag stel len is haar beantwoorden: neen, Mussert heeft in dit volk een vastberaden kern van tienduizenden mannen en vrouwen gebouwd, die het mogelijk maakt, dat wy hier et bezette Nederlandsche ge- b.ed hebben en niet een eerloos protectoraat of een generaal-gouvernement. Groote deelen van ons volk begrypen dat niet Zy meenen, dat de be zettingsoverheid zal zwichten voor een star en dom verzet Kameraden, wy, die zelf doordeesemd zy'n van de nationaal-socialistische wereldbeschouwing, die dus het beste kunnen beoordeelen, wat er in onze Duitsche kameraden omgaat, wy weten het hoe de Duitsche overheid hierover denkt: in geen dui zend jaar, Wy hebben het conflict, dat er bestaat tusschen ons volk en de bezettingsoverheid, te overbruggen. De Leider zei dit reeds eerder toen hij zyn kader uit het geheele land te Amsterdam by zich had. Mussert is de aangewezen man om hierbij voor te gaan, want in de eerste plaats is hij de Leider van het Nederlandsche volk en in de tweede plaats zijn politieke stryd van 1923 af, toen hg protesteerde tegen de bezetting van het Roergebied door Senegal-negers, gericht op nauwe samenwerking met het groote Duitsche broeder volk. Wy W.A.-mannen van het eerste uur zyn ons dit zeer goed bewust. Mussert is Ons altijd blijven voorgaan en dit zal niet veranderen. Wij blyven trouw aan den Leider. De W.A. streed, strydt en blijft altijd strijden met Mussert voor volk en vaderland. Hou zee. Rede van Mussert. Ook Mussert riep in zyn rede de eerste jaren van de W.A. in de herinnering. Reeds van het begin af, aldus spr., is deze formatie7 blootgesteld geweest aan den hoon van het eigen volk. Maar ondanks hoon en terreur hebben wij de gevaren getrotseerd. Wy hadden nv eenmaal den knuppel in het hoenderhok geworpen en trokken daaruit de consequentie. Generaal Snijders, die opkwam voor een sterke weermacht, werd weggestopt en langzaam maar zeker verviel ons volk in defaitis me. Het Nederlandscne volk geloofde niet meer in het soldaat zyn en evenals indertijd generaal Sny ders waren ook wij roependen in de woestijn. Zien we terug op de vier dagen oorlog in Mei 1940, dan kunnen wij constateeren, dat ons leger hopeloos was verouderd. Thans, in 1943, staan duizenden en duizenden van ons aan de Europeesche fronten, tenminste dertigduizend onzer mannen zyn in den oorlog Ingeschakeld. En dat is goed, want bij de huidige historische ontwikkeling gaat men er van uit of een volk waardig gekeurd zal worden of he. al dan niet wapens zal mogen dragen. Nadat ons volk In de 17de eeuv behoorlijk weerbaar was geweest, gleed het na de 17de eeuw weg in defai tisme, zoodat omstreeks 1790 onze weerbaarheid totaal verdwenen was. In het Napoleontische tijd vak kwam ons volk weer omhoog, totdat Enge land ons weer weerloos maakte. Engeland zei in 1815, dat wy onze koloniën weei terug konden krijgen, maar Ceylon en de Kaap waren wij voor goed aan de Engelschen kwijt. Door Engeland waren wy afhankelijk geworden. Wij waren de sloep geworden achter het Engelsche oorlogsschip. En zoo ver was net met ons gekomen, dat voor enkele jaren een diplomaat kon zeggen: „onze neutraliteit beteekent. dat wy oorlog hebben met niemand, maar zeker niet met Engeland”. Na 1918 kwam wederom een defaitistische houding over ons volk. Onze officieren liepen het liefst in politiek, omdat zij in uniform werden bespot. Co- lijn heeft, zoo vervolgde Mussert zijn rede, ons leger ten minste zoo erg afgebroken als de soci- aal-democratische leiders dat deden. Overgaande tot een bespreking van den huldigen politieken en militairen toestand, zei Mussert, dat, indien er geen nationaal-socialisme zou zyn geweest, er nie mand het dreigende monster uit Rusland zou heb ben kunnen tegenhouden. Thans vecht Europa voor zij- leven. Het weerbaar zijn van een klein volk wil niet zeggen, dat het zich alleen tegen zijn belagers zal kunnen verzetten, dat is, aldus spr., de groote les uit dezen gigantischen stryd, waarin het om heele continenten gaat. Er moet een Euro peesche weermacht zijn en wy moeten daarvan deel uitmaken. Een Nederlandsche weermacht kan niet meer bestaan omdat een weermacht in deze jaren moet kunnen putten uit 100—200 millioen menschen. Van deze nieuwe groepeering begrijpt een groot deel van ons volk nog niets, ja, zelfs millioenen Duitschers geven zich van deze nieuwe situatie nog niet eens voldoende rekenschap. Wij, d minderheid, begrijpen, dat er in deze dagen iets gaande is van een geweldige historische beteeke nis. Sprekende over de W.A., zeide de Leider, dat men allereerst iets moet beseffen van een Euro peesche, een Germaansche verbondenheid onder ’t respecteeren van ieders eigen aard. Hitler heeft tot my gezegd, aldus spr., dat hy ons volk niets wenscht te ontnemen. Samen met het Duitsche volk moeten wy Europa op een hooger plan bren gen, opdat wy met.eikaar zoo sterk mogelyk zul len zijn. Aan het einde van zijn rede dankte Mus sert zijn oude W.A.-mannen uit naam van ons volk voor hun trouw. Trouw waren wy, zyn wij en zul len wy blijven. Trouv, zijt gij aan de Beweging en aan my. Het is myn onverwoestbaar geloof, zoo eindigde de Leider, dat het nationaal-socialisme zoo sterk zal zyn, dat het Europa zal weten te be houden. Aan deze historische roeping blyven wy meewerken. Hou zee. Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd de „dag van de oude W.A.” be sloten. ZEER HARDE STRIJD IN HET OOSTEN. De Berlynsche redacteur van het Algemeen Handelsblad meldde 22 November aan zyn blad: In een gestadige cadans golven de zwaartepun ten van het groote Sowjetoffensief langs vrywel de geheele lengte het oostelyke front op en neer. Ongetwijfeld poogt men aan Sowjet-zyde de Duitsche verdediging uit te putten door telkens, wanneer in een bepaalden sector de Duitsche ver dediging de Sowjét-aanvalsgolf tot staan weet te brengen, een ander punt voor den aanval te kie zen en de reserves voortdurend achter het front heen en weer te bewegen. Zoo is het zwaartepunt, dat tot voor kort in de sectoren by Smolensk en Kiejev lag, op het einde der afgeloopen week weer naar het Zuiden verlegd, waar de Sowjets tus schen Nikopol, Dnjepropetrowsk en Kriwoi Rog opnieuw met zeer sterke strydkrachten tot den aanval zyn overgegaan, met als operatief doel de afsnijding van de geheele Dnjepr-bocht. Van Duit sche zijde was een hervatting van het groote of fensief in dezen sector verwacht. De stryd, die dit weekeinde is ontbrand, draagt dan ook een onge meen hard karakter. Blykens de berichten van hedenmorgen heeft de Duitsche verdediging de eerste twee dagen over vrywel de geheele linie stand kunnen houden. Als eenige plaats, waar de Sowjets een wig in het Duitsche front konden drijven, noemt men het ge bied ten Oosten van Osiliejewska, dat eenige tien tallen kilometers van Saporosje ligt. Men ver- wac t hier, dat de groote slag aan len beneden loop van den Dnjepr voorloopig nog niet ten einde zal zijn. In het gebied ten Westen van Kiejev schijnt de Duitsche tegenaanval nog steeds veld te winnen, zi' het ook langhamer dan voor eenige dagen. Aan Duitsche zijde schryft men dit toe aan de modde rige gesteldheid van het terrein, dat bovendien door de Sowjets overal met mijnen is bezaaid, en aan den hevigen tegenstand van ie Sowjets. De gevechten spelen zich hoofdzakelyk af op en langs den straatweg Sjitomir—Kiejev, die door de Duitschers in uitstekenden staat is gebracht. De Duitsche troepen zijn t 60 km. ten Oosten van Sjitomir doorgedrongen. BERLIJN, 23 Nov. (D.N.B.). De militaire cor respondent van het D.N.B., Martin Hallensleben, schryft in zyn beschouwingen over den toestand o.a.: Op het hoofdslagveld van Kiejev winnen de Duitschers, ondanks hardnekkigen tegenstand der bolsjewisten en ondanks voortdurend ongunstige weersomstandigheden verder terrein. De Duitsche tegenaanval in het gevechtsgebied ten westen van Kiejev bewyst. wanneer men de afzonderlijke ope raties van de formaties van generaal-veldmaar- schalk von Manstein tegen elkaar afweegt, hoe zeer het de wil van de Duitsche leiding is hier niet slechts terrein te winnen, doch voor alles de vyandelijke strijdkrachten hier zoo sterk mogelijk te binden. Dit is tot nu toe ook volledig gelukt. Gedeeltelijk zyn de bolsjewisten reeds gedwongen met het oog op een dreigende Duitsche door braak door het Sowjet-Russische offensieve front, van de verder naar het noorden aansluitende frontsectoren strydkrachten weg te halen en deze in het in gevaar verkeerende penetratiegebied in den strijd te brengen. Het moet opmerkelijk worden genoemd, dat de divisies van von Manstein, na het afweren van talrijke vyandelijke tegenaanvallen nog onaan getast in hun gevechtskracht, gisteren opnieuw voor den stormloop aantraden en opnieuw een diep geëchelonneerd vyandelyk verdedigingsstelsel doorbraken. Zy rukken nog verder op, en herover den wederom een vry groot aantal belangrijke plaatsjes. In de Iswestija wordt critiek geleverd op een Londensch blad, hetwelk beweerde dat uit het communiqué van Moskou viel te lezen, dat de Sovjet-Unie geen bezwaren heeft tegen een aan eensluiting van staten in Midden- en Oost-Europa. Het Russische blad verklaart, dat op de Mos- kousche conferentie geen enkel besluit genomen is, dat eenigerlei aanleiding geeft tot dergelijke conclusies. Het Sovjet-standpunt moet rekening houden me den ^Igeheelen werkelijken toestand, .vaarin de kleine staten zich onmiddeliyk na den oorlog zullen bevinden. De kleine staten hebben dan eenigen tijd noodig om zich opnieuw te oriën- teeren. Op de conferentie heeft de Sovjet-delega- tie duidelijk haar standpunt meegedeeld, wat be treft een voorbarige en misschien kunstmatige aaneensluiting der kleine staten. Het officieele Sc /jet orgaan betwijfelt in dit verband of de z.g. uitgeweken regeeringen in staat zijn op betrouw bare wijze uiting te geven aan den wil van het volk. Zelfs nieuwe regeeringen, die na den oorlog gevormd zouden kunnen worden, zouden mis schien niet voldoende volmachten bezitten om de kwestie van een statenbond te bestudeeren, zon der hierbij te handelen in strijd met de wenschen van het' volk. Bovendien verwerpt men, zoo schryft de Iswestija woordelijk, gezien van het standpunt der Sovjets en dit dient bijzonder onder de aandacht te worden gebracht zonder meer alle pogingen om de politiek van den een of anderen „quarantainegordel” jegens de USSR nieuw leven in te blazen, in welken vorm deze zich ook mag voordoen. Het Zwölf Uhr-Blatt schrijft, dat derhalve de Londensche pers, onder meer de Economist, zich vergist, wanneer zy haar lezers ten onrechte r ededeelt, dat de Sovjetunie zich te Moskou vol komen accoord heeft verklaard met de vorming van Europeesche federaties door kleine staten. Het Duitsche blad wyst op de verdere mededeeling in he Sovjet-orgaan, waarin gezegd wordt, dat het „van het standpunt van de Sovjetunie misplaatst is, thans te spreken over aaneensluiting van klei ne staten”. Duidelijker, aldus het Zwölf Uhr-Blatt, kon men het den kleinen Europeeschen landen niet zeggen, dat zy door de bolsjewisten moeten worden opge slokt. Als er nog ergens twyfel heeft geheerscht ten aanzien van de ware beteekenis van het „dic taat van Moskou”, zal die nu wel verdwenen zijn De Westelijke mogendheden wilden Europa aan het bolsjewisme verkoopen en van een eigen staatsleven van de kleine volken moest niets over blijven. Comb, van SN EEK ER NIEUWSBLAD (Dryfhout's Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward, Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld /0'.75 per kwartaal by vooruit betaling. Losse nummers 10 Ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2248 Rede commandant Zondervan. Commandant Zondervan herinnerde in den aan vang van zyn rede er aan, dat duizenden en dui zenden W.A.-mannen aan de fronten staan. Zy zijn uitgetrokken, aldus spr., terwijl zij wisten, aan welke gevaren zy zouden blootstaan. Alles wat hun lief en dierbaar was, hebben zy thuis ge laten. Zy gingen, omdat een stem in hun binnen ste hun zei, dat zy daar noodig waren om him ide alen in daden en in werkelijkheid om te zetten. Nadat de vergadering staande de gevallen kame raden had herdacht, vervolgde spr. zyn rede: hun offers maken het mogelyk, aldus spr,, dat wy in dit land niet behoeven te staan als knechten, maar dat wij eens mogen medebeslissen over het lot van ons volk, dat ons boven alles dierbaar is. De inzet van onzen stryd is geweest ons volk en het is dit op het oogenblik nog Wy blyven doorstrijden in ons onwrikbaar geloof in de goede eigenschappen van ons volk. Dit volk heeft iets gepresteerd in de wereld. De naam van ons vaderland is in alle landen bekend. Wy weten, dat dit volk weer iets kan presteeren, indien wy er slechts in slagen, het te bevrijden van de vreemde invloeden, die het ten verderve willen voeren. Het ging, gaat en zal altijd blyven gaan om het Nederlandsche volk. Wij zijn, zoo vervolgde spr., aan de W.A. zeer veel dank verschuldigd. Want al is het nu dan niet ge- makkelyk om als nationaal-socialist door het le ven te gaan, in die dagen was dit het zeer zeker ook niet. Nadat spr. uitvoerig de eerste jaren van de W.A. in herinnering had gebracht zeide de commandant: zy, die zoojuist dit eereteeken heb ben ontvangen, dienen het niet te dragen als een belooning voor bewezen diensten. De ;enige beloo- ning, die een W.A.-man voor zijn stryd kent, is de opgang van zyn volk en de overwinning van de idee, waarvan hij de drager is. Maar allen, die met dit teeken zyn onderscheiden, zullen het moe ten dragen als een opdracht om nog meer dan voorheen te werken en te strijden voor het ideaal, waarvan wy ons geheele volk willen doordringen. De strijders van vóór 10 Mei 1940 zyn het, die in ons vaderland het begrip „politieke soldaat” tot werkelijkheid hebben gemaakt, en daarom hebben zij ook allen recht op het W.A.-strijdersteeken, al zijn wy ons zeer goed bewust van de vroegere ver schillen en zelfs van de totaal verschillende opga ven, die een enkele van de formaties had. Juist omdat men van de vele duizenden mannen, die de W.A. telt, er sporadisch een in het vaderland te genkomt, is het bewys geleveid, dat de W.A. zin heeft Want de grootste dienst, welken de W.A. ons volk en de idee heeft bewezen, is wel, dat zij het mogelijk heeft gemaakt, dat zoovele Ne derlanders hebben dienst genomen by de Waffen SS, het Nederlandsche legioen, het N.S.K.K. en de Panzergrenadierdivisie „Nederland”. Hierna schetst spr. -sen beeld van de W.A.- frontzorgactie. Zijn rede vervolgend, zeide spr., dat in Februari van dit jaar een groote terreur actie werd ingezet tegen nationaal-socialisten in dit land, met den moord op luitenant-generaal Seyffardt. Duizenden mannen van de W.A. verlie ten hun dagelijkschen werkkring om hun plicht te doen bij de hulppolitie. Dag en nacht waren zij in touw om het den misdadigers .-an allerlei slag on mogelijk te maken hun vuig bedrijf in dit land uit te oefenen. Zy zyn hierin niet ten volle geslaagd, want ondanks hun inzet werden toch nog tal van 'kameraden vermoord. Hoe langer nadere berichten over de Landwacht uitblijven, aldus spr., hoe slechter het er voor onze tegenstanders uitziet. Want in den tijd, dat wy zwijgen, kan daarom des te harder worden ge werkt en zullen daardoor de grondslagen des te hechter zijn. Als deze landwacht eenmaal aan het werk gaat, zal een korte maar hevige stryd wor den gevoerd, die eindigt met onze totale overwin ning. Wij willen de onrust niet in dit land. Wij willen dit volk onze meening niet opdringen, om dat wy ervan overtuigd zijn, dat eens het oogen blik aanbreekt, waarop ons volk uit eigener be weging zal Inzien hoezeer het zich heeft mis- rekend in zijn vertrouwen op de democratie en in zyn haat tegen het nationaal-socialisme. Maar in dien de kliek verraders, die aan den overkant van de Noordzee zetelt en een kleine bende betaalde huurlingen in dit land van onze goedheid misbruik meenen te kunnen maken door steeds maar weer moordaanslagen op ons te plegen, dan gaat dit ons wel wat te ver en dan stellen wij daartegen over onze middelen. Daarbij zullen slachtoffers van den anderen kant vallen, maar wy weten, dat niet wij daarvoor verantwoordelyk zijn. Wij heb ben in dit opzicht een gerust geweten, want wy hebben anes gedaan, wat maar eenigszlns moge lyk was om de nationaal-socialistische revolutie in dit land zich langs wegen van geleidelijkheid te doen voltrekken. Men schynt dit als zwakheid te hebben uitgelegd. Dok hier veldt met volle kracht het woord van den Fübrer: terreur kan alleen met tegenterreur worden gebroken. Laten wy ons ech ter voor togen houden, iat het geen aangename taak is om ons volk op deze wijze tegen zichzelf in bescherming te nemen. Nadat mr. Zondervan de verdiensten van Gerard Mooyman in het licht had gesteld, sprak de commandant met waardee- ring over het werk van het thuisfront. Met name de verrichtingen by de verschillende bombarde menten roemde hy. Ten aanzien van het wel eens gehoorde verwijt van seperatisme aan het adres van de W.A., verklaarde spr. met kracht, dat voor hem slechts één parool gold, n.l.de koers volgen, De Me 323, het grootste land- vliegtuig ter wereld. De „Gi gant” is een door de Messer- schmidt fabrieken vervaardigd 6-motorig vliegtuig van .een nieuw type, dat door het Duit sche luchtwapen onlangs in ge bruik is genomen en dat reeds bij verscheidene operaties der Duitsche weermacht zijn dien sten als transportvliegtuig, spe ciaal voor groote afstanden, heeft bewezen. Hier ziet men den „Gigant" als transport vliegtuig voor gewonden, waar voor het ook zeer geschikt is gebleken. Zyn geweldige afme tingen en groote laadruimte maken ook grootere transpor ten van gewonden zonder moei lijkheden mogelijk. Behoedzaam worden de gewonden door het ziekenhuispersoneel uit het vliegtuig gebracht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1