Duitsch afweersucces aan den autoweg van Smolensk Hitler spreekt voor jonge officieren No. 48 Vrijdag 3 Dec. 1943 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND I BOLSWARDER EDITIE WEERMACHTBERICHT - De bolsjewisten liepen met 22 infanteriedivisies tot in den nacht storm op de Duitsche stellingen. Onze troepen sloegen hen bloedig terug en be haalden zoodoende gisteren een nieuw afweer succes. Winterhulpcollecte 4 t.m. 6 Dec. WESTERGOO 100 cent 7 cent heeft gelegen. Zal dit ook het lot van Londen worden In het vervolg van zijn rede schetste spr. de historie van Europa van de middeleeuwen af tot heden. Deze tijd eischt van ons het tegenhouden van de ontbinding en de verwoesting, omdat ons hart uitgaat naar den opbouw. Indien het Adolf Hitler gelukt zijn historische roeping te vervullen, zal het ware socialisme komen. Gaat daarbij onze souvereiniteit verloren Geenszins, als er maar vrijheid in gebondenheid is. Aan het einde van zijn rede kwam de Leider te spreken over onze hoogescholen, waar op het öogenblik de hoogleeraren saboteeren, met uit zondering van Delft en Wageningen. Wij moeten het van de saboteerende hoogleeraren aan de an dere universiteiten niet hebben. Integendeel, het gaat om de bouwers van Europa. Met een opwekking om pal te blijven staan in deze moeilijke jaren, besloot Mussert zijn rede. Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd deze landdag besloten. BEKENDMAKING. Het Wehrbezirkskommando Ausland, Aussen- stelle Holland, deelt mede Er bestaat aanleiding er nogmaals op te wij zen, dat alle in het Nederlandsche gebied wonen de of langer dan 6 dagen verblijvende manne lijke Rijksduitschers van de lichtingen 1884 en jonger zich schriftelijk of mondeling moeten aan melden op de Aussenstelle Holland van het Wehr bezirkskommando Ausland, Amsterdam, Prins Hendrikkade 159, waarbij zij den Wehrpass of andere documenten, die betrekking hebben op den militairen dienst, moeten overleggen. Tot aanmelding zijn zonder uitzondering ver plicht alle personen met inbegrip van het perso neel in dienst van de weermacht Rijksduitschers, die deze aanmelding tot dus ver achterwege gelaten hebben, worden hierbij aangespoord dit alsnog onverwijld te doen. Wan neer hieraan geen gevolg wordt gegeven, kan be straffing volgens de krijgswetten (overtreding van den aanmeldingsplicht) geschieden. Bureau: Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 481 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. Spoedige hulp voor oorlogs- gewonden in Frankrijk. Dezer dagen werd in Frankrijk een nieuwe met alle moderne hulp middelen uitgeruste motorwa gen in dienst gesteld, welke overal waar de snelste hulp aan hen, die tengevolge van den oorlog gewond raakten, noodzakelijk is, gebruikt kan worden. Deze nieuwe motor wagen biedt plaats aan 40 ge wonden en heeft een maxi mum rijsnelheid van ca. 150 K.M. per uur. (Transocean/Europapress Pax s) „Het volk, dat verliest, houdt op te bestaan”. Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwartier van den Führer De Führer heeft dezer dagen het woord ge voerd voor ongeveer 20.000 pas benoemde jeug dige officieren van het leger, de marine, de lucht macht en de Waffen-SS. Hij gaf een uiteenzet ting van de oorzaken van den Duitschland op gedrongen strijd om te zijn, of niet te zijn en wees erop, dat het doel van de achter de Britsche politiek staande Joodsche krachten geweest is door het ontketenen van dezen oorlog in bond genootschap met de Sovjetunie in de eerste plaats Duitschland uit te roeien, teneinde daardoor ge heel Europa aan het bolsjewisme te kunnen over leveren. Wanneer Duitschland dezen strijd voor zich zelf en voor Europa niet zou winnen, zoo ver klaarde de Führer, dan zou de barbaarschheid van de steppe over ons continent komen en het als drager en bron van menschelijke cultuur ver woesten. Dat dit uiteindelijk de wil is van de genen, die den oorlog begonnen zijn en er schuld aan hebben, daarover laten zij thans zelf geen twijfel meer bestaan. Door dezen oorlog meende Engeland zijn oude theorie van het evenwicht der krachten in Europa weer als zoo vaak met bloed te kunnen doordrijven. Groot-Brittannië is echter ditmaal in werkelijkheid zelf slechts een instru ment in handen van de vreemde verschijning, die sedert meer dan 150 jaren in Europa vecht om de macht over dit gebied: het internationale Jo dendom. Dit bedient zich in geslepen camouflage van vermeende Britsche staatsbelangen, teneinde daardoor des te gemakkelijker de pest van de Joodsch-bolsjewistische revolutie tenslotte in En geland evenals in het overige Europa te kunnen verspreiden. Tegenover de door den Joodschen haat gedic teerde vernietigingsplannen van onze vijanden, stelde de Führer de onwankelbare vastbesloten heid van het Duitsche volk om deze wereldhis torische worsteling door uiterste volharding en het tot het laatste toe inspannen van alle krach ten te doorstaan. Hij wees den pas benoemden jongen officieren erop, dat bij den moed en de hardheid van den soldaat thans de geloofsbelijde nis hoort van den politiek geschoolden man, die lichtzinnigheid, gebrek aan moed of aan verdedi- gingsvoorbereiding. Dr. Göbbels maakte een vergelijking tusschen de beide wereldoorlogen. In tegenstelling tot den eersten wereldoorlog, zoo zeide hij, zijn er thans geen teekenen van vermoeienis öf verslap ping der idealistische krachten tegenover de ver zwaarde eischen, welke de lange oorlogsduur stelt, er is nergens scepsis of betweterij. Het na- tionaal-socialisme heeft met de bedwingende kracht van zijn idee het beste deel van het volk volkomen veranderd en aan zijn verantwoorde lijkheid het grootste deel van de taken des tijds toevertrouwd. Voor alle troepenonderdeelen wordt de reserve uit de jeugd bij het langer duren van den oorlog eer beter dan slechter. Idealisme en toewijding van die reserve zijn als bij het begin van den oorlog. De minister sprak vervolgens in verband met de Anglo-Amerikaansche terreur-aanvallen over de bescherming der opgroeidende Duitsche jeugd. In het belang van de jeugd zijn de kinderen uit een aantal groote steden, welke in grootere mate zijn blootgesteld aan de brutale dag- en nacht- aanvallen, geëvacueerd. Dat bij de laatste zware luchtaanvallen op de hoofdstad het aantal ge- doode kinderen boven verwachting gering is, is een gevolg van het feit dat de meeste Berlijnsche kinderen geëvacueerd zijn. De oudere jeugd ech ter blijft in de bedreigde gebieden en helpt de mannen en vrouwen bij hulp- en reddingswerk met een toewijding en een moed, die slechts be wondering verdienen. Aan dit geslacht moet eens het erfdeel van het rijk gerust kunnen worden toevertrouwd. Het is de groote taak, de nationaal-socialistische oor logsjeugd voor dezen hoogen arbeid op te voeden, haar dapper en sterk te maken, opdat het na tionaal-socialistische werk niet ondergaat, mlar voortleeft in kinderen en kleinkinderen, voor wie het zware werk van thans wordt verricht. DE MENSCH KAN WAT HIJ MOET EN WANNEER HIJ ZEGT IK KAN NIET, DAN’ WIL HIJ NIET. Met deze woorden van den beroemden Duit- schen wijsgeer Johann Gottlieb Fichte voor oogen. overdenke de jonge Nederlander, die nog niet aan het front staat met de mannen van de Waffen-SS of die zich nog niet gemeld heeft voor den Landstorm Nederland, wat hem te doen staat. En het antwoord zal bijna zonder uitzondering moeten lulden: Ik meld mij zoo spoedig mogelijk bij de Waffen-SS of bij den Landstorm Neder land INLICHTINGEN OVER DIENSTNAME VER STREKT HET SS-ERSATZKOMMANDO NIE- DERLANDE NEBENSTELLE GRONINGEN, HEERESTRAAT 46. OPENSTELLING POSTINRICHTINGEN. Op Zaterdag 4 December zullen de postinrich- tingen gedurende de gewone uren geopend zijn. Er wordt geen extra gelegenheid gebeden om daarna nog postpakketten aan te biedeo. zooals andere jaren gebruikelijk was. REDE VAN VAN GEELKERKEN. In een te Amsterdam gehouden rede heeft de heer Van Geelkerken, plaatsvervangend leider van de N.S.B., blijkens verslag in het Hdbl. o.m. ge zegd dat, wanneer er thans reeds tienduizenden vrijwilligers aan alle fronten staan, de dag zal komen, waarop andere tienduizenden vrijwillig of niet, déAr zullen staan, waar over het lot van Europa wordt beslist. Spr. vroeg zich af, waar om zouden wij alleen zooveel offers brengen, waarom zij niet? Nu reeds zeggen velen in Ne derland: „Die Russen moeten toch ook niet te ver komen”. Er begint iets van door te dringen, dat het bolsjewisme een gevaar vormt Welnu, wat let degenen, die het gevaar inzien, de wa pens in de vuist te nemen en het gevaar mede te helpen afwijzen Komende op de bombardementen van de Duit sche steden en de verliezen onder de burgerbe volking, zeide spr.: Wanneer straks de oproep komt om de getroffenen bij te staan en er zijn menschen die niet willen geven, dan zullen wij ze afhelpen van de helft van hun huisraad.' Wan neer zij niet zijn te overtuigen dan moet het er in gehamerd worden. Ons lot is tè eng met *dat van Duitschland verbonden, dan dat wij hulp zouden kunnen weigeren. Over de opgerichte landwacht zeide spr., dat iedere weerbare man van 1755 jaar van de P.O., W.A. en Germaansche SS hierin opgenomen zal worden. Ik zelf heb het toezicht, zoo zeide spr., en de kameraden Feldmeyer en Zondervan zijn de inspecteurs. Wij zijn echter niet gewapena tégen dit volk, maar het gaat ons om een kleine kliek in dit volk. Wij zullen tegen hen het be kende oog om oog, tand om tand toepassen. Wjj kunnen niet meer toelaten, dat onze kameraden worden vermoord door een stel moordenaars. Deze oorlog, zoo vervolgde spr., moest worden ontketend, omdat wanneer Adolf Hitler nog tien jaar gelegenheid had gekregen zijn socialisme te verwezenlijken, men dan in de wereld had Inge zien dat hij het beste voor den arbeider brengt. Maar men wil dit sociale Duitschland van de landkaart wegvegen. Vergeet echter niet dat wij staan en vallen met Duitschland. Wij willen vechten en staan met ons volk, dan eerst hebben wij het recht om leiding te geven. Dat is de geest, die or- allen moet bezielen Na twaalf jaar staat de beweging als wijdver takt net in ons volk. De strijd is echter nog niet afgeloopen. Denkt aan de frontsoldaten; zü ver plichten ons tot den strijd. Vecht, zoo eindigde spr., omdat gij met Mussert kunt zeggen, wan neer deze binnenkort weer bij onzen Führsr komt, dat wij staan, bereid tot alles, wat er ook komt.’ Door den Nederlandschen Volksdienst wordt in het geheele land de viering van het St. Nico- laasfeest verzorgd. Alleen in Amsterdam reeds worden op 4 Dec. op één middag 15 kinderfeesten door den N.V.D. georganiseerd. Er moeten heel wat cadeautjes worden ingepakt. (C.N.F./Noske Pax s) DE LUCHTAANVALLEN EN HET DUITSCHE THUISFRONT. Rede van Dr. Göbbels. Rijksminister dr. Göbbels heeft in een toe spraak bij de opening der H. J. Filmstunden te Berlijn in het winterhalfjaar gesproken over het probleem, dat, zooals hij zeide, op het oogenblik het meest brandend is, de vijandelijke luchtter- reur en haar gevolgen voor het Duitsche thuis front. Zooals in den eersten wereldoorlog met de hongerblokkade, zoo strijdt Engeland in den tweeden wereldoorlog met fosfor en brand tegen vrouwen en kinderen, aldus de minister, die in hun weerloosheid voor de Britsche gentlemen na tuurlijk loonender doelen zijn dan gewapende Duitsche soldaten, tegenover wie zij zich, zooals het front in Zuid-Italië weer eens bewijst, slechts ongaarne en aarzelend wagen te plaatsen. Thans is naast andere groote steden ook de hoofdstad des Rijks aan de beurt. De vijand overgiet haar met brisant- en brandbommen, werpt massa's fosforprojectielen op haar cultuurmonumenten, ziekenhuizen, kerken en arbeiderswijken en geeft triomfantelijk uiting aan de hoop, dat haar be volking dat op den duur niet zal verdragen. De vijand wenscht door een onvoorwaardelijke capi tulatie tengevolge waarvan ons leven verpand zou worden, ons volk verkocht, onze mannen als werkslaven aan net bolsjewisme uitgeleverd en elke Duitsche toekomstverwachting ten grave gedragen. Ik kan daarop, zoo vervolgde de minister, in naam van de hoofdstad en haar bevolking en in naam van het geheele Duitsche volk slechts ten antwoord geven: Nooit. Er is geen situatie denk baar, waarin wij tot een dergelijken wanhoops- stap zouden kunnen besluiten. De Londensche pers verklaart, dat de bevol king van Berlijn de beslissing over den oorlog thans in handen heeft. Als volgens de meening van den vijand op dit oogenblik de oorlog wordt beslist door de houding van het Duitsche volk, dan is deze beslissing reeds gevallen. In de geheele wereld is het oordeel over deze strijdwijze uitgesproken. Het puitsche volk ant woordt met brandenden haat. Als de schijnheilige huichelaars in Londen, die God tot getuige aan riepen, terwijl zij vrouwen en kinderen vermoord den, nog op geheime bondgenooten in Duitschland hopen, kennen zij het Duitsche volk slecht. Het Duitsche volk kan gerust zijn dag en nacht wordt met koortsachtigen ijver gewerkt aan de voorbereidingen voor de vergelding, en als zij op zekeren dag over Engeland zal los barsten kan het Britsche volk hun dank zeggen die in nacht en mist onze vreedzame steden overvallen en brand en verwoesting, leed en dood over onze vrouwen en kinderen laten uitstorten. Intusschen is een geheel volk aan het werk om de zwaarbeproefde steden over de verschrik kingen van de vjjandelijke luchtterreur heen te helpen. Hier ziet men een volkskameraadschap en een socialisme van de daad, die de grootste bewondering verdienen. Ik was de laatste dagen zonder onderbreking midden onder het volk van Berlijn. Het vertrouwen, dat ik daar ontmoette, de discipline, de zenuwkracht, de hardheid in het ontvangen van slagen, het geloof in den Führer en de overwinning, de hooge mannelijke deugden, die ik daar overal b(j arm en rijk, bij jong en oud, bij mannen, vrouwen en kinderen heb waar genomen, hebben mjj steeds weer diep bewogen. Dit volk heeft fe overwinning verdiend en zal haar dan ook bevechten. Nooit heeft een gene ratie zoo aan het Rijk geloofd als de generatie die thans leeft, werkt en strijdt. Het Rijk mag nooit meer in gevaar gebracht worden door DE LUCHTAANVALLEN OP DE RIJKS- HOOFDSTAD. Energiek aanpakken tot herstel van schade. De correspondent te Berlijn der N.R.Ct. meldde aan zjjn blad De verhoogde intensiteit van de luchtaanvallen heeft voor de Rijkshoofdstad ernstige gevolgen meegebracht. In het algemeen kan worden gezegd, dat Berlijn in de afgeloopen week heel zwaar heeft geleden. De aangerichte verwoestingen zijn hevig en de verloren gegane waarden buitenge woon groot. Voor de menschen, die de aanvallen hebben moeten doormaken, is het een ware hel geweest. Het behoeft geen betoog, dat de bevol king van Berlijn zeer onder den indruk van het gebeurde verkeert. Van een paniekstemming is echter geen sprake. Integendeel, men heeft op be- wonderenswaardige wijze de handen uit de mou wen gestoken en is het veroorzaakte ongerief met energie tegemoet getreden. Hoewel men zich natuurlijk op velerlei gebied nog erg moet behel pen, valt niet te ontkennen dat in een korte spanne tijds door de gemobiliseerde dag- en nachtploegen uitstekende resultaten zijn bereikt. Een goed overzicht van de bestrijding van het onheil kan, nu alles nog midden in de ontwikke ling is, nog niet worden gegeven. In een wereld stad als Berlijn kost het uiteraard veel moeite om de gemakken als water, licht, gas enz., die in sommige centra buiten werking zijn gesteld, weer te doen functionneeren. In welk een omvang dit vraagstt moet worden ^verwonnen kan men zich voorstellen, als men denkt aan de woorden van dr. Göbbels, volgens wien Berlijn is geteisterd met „massa’s brand-, explosieve- en fosfor- bommen”. De luchtoorlog Is voor Duitschland een luchtmacht en het geconcentreerde artillerievuur uiteengeslagen. Ten westen van Kritsjew duren de harde ge vechten voort. Aan den autoweg van Smolensk duurt de af- weerslag met toenemende hevigheid voort. Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drjjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leengeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Flaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K 2242 Op 4 t.e.m. 6 December wordt weer een groote collecte gehouden om voor die gezinnen, die een minimum-inkomen hebben, de extra zorgen, die de wintermaanden nu eenmaal met zich mee brengen, te verlichten. Men weet hetWinter hulp heeft zich dat ten doel gesteld en men kan aan zijn eigen budget wel nagaan dat er ’s win ters extra uitgaven zijn voor kleeding, voeding, dekking en kolen. Om de bedoelde gezinnen die aanschaffing mo gelijk te maken, geeft Winterhulp waardebonnen uit. Men kent Winterhulp nu zoo langzamerhand wel het is de organisatie, welke niet boven of naast ons volk staat, doch gedragen en gevormd wordt door alle Nederlanders; iedere Nederlander heeft dus tot plicht medewerking te verleenen en op grond hiervan is het ook wel duidelijk, dat W.H.N. niet vraagt naar politieke of gods dienstige overtuiging, maar er is voor al onze volksgenooten. Ditmaal zal bij de groote straatcollecte welke gehouden zal worden op 4 t.e.m. 6 December over het geheele land, gecollecteerd worden met vergeet-mij-nietjes. De vorige collectes zijn een groot succes ge weest; er zijn vele gemeenten waar de opbrengst met 100 gestegen is. Aan deze, in de Sinterklaasdagen gehouden, zal ongetwijfeld door een ieder met milde hand worden bijgedragen. Collectanten (trices) kunnen zich opgeven bij de buurtschapshoofden en bij de kantoren van Nederlandsche Volksdienst Winterhulp Neder land. van de meest brandende vraagstukken geworden, stelde de minister in het licht. Het is natuurlijk, dat bij de hulpmaatregelen een allerhoogste graad van organisatie is bereikt. Hoe men te werk gaat laat zich eenigszins aflei den uit een onlangs elders gevolgde methode, toen b.v. duizenden arbeiders van de organisatie Todt, deel uitmakend van de reparatie-afdeeling van de „Roer-staf-Speer” voor een deel in extra- treinen, voor een ander deel met hun speciale ge- reedschaps- en woonwagens naar een getroffen stad in Noord-Duitschland werden gedirigeerd. Nog voordat de dag boven de brandroode wolken ontwaakte gaf de commandant van deze formatie de aanwijzingen, waarnaar het werk in een aan tal fabrieken moest worden hervat. Sedert Speer niet alleen minister voor de pro ductie, doch eigenlijk minister van productie zoo wel voor de militaire als voor civiele behoeften is, behoort het weder op gang brengen van de fabrieken in de gebombardeerdee steden tot de belangrijkste taken van zijn ondergeschikten. De gemeentebesturen, de partij en de N.S.V. zorgen voor de getroffen burgers, de z.g. Speer-staven daarentegen begeven zich naar de productiecen tra, stellen de schade vast, beginnen met het her stel of de verplaatsing van de bedrijven, trachten de arbeiders weer te verzamelen en pogen met alle middelen de productie voort te zetten. De eerste maatregelen waren er altoos op ge richt er voor te zorgen, dat de arbeiders, die hun woningen hadden verloren en die, overtuigd, dat hun fabrieken vernield waren, in de omstreken van de stad een heenkomen hadden gezocht, naar hun werkplaatsen terugkeerden. Zij werden direct met opruimingswerk belast, terwijl de z.g. Speer- staven hun onderdak bezorgden en van eten voor zagen. Inmiddels waren de speciale commando’s van de organisatie-Todt aan het werk getogen. De plaatsen, waar de electrische verbindingen, gas- en waterleidingen door brand of door bom men waren onderbroken, werden vastgesteld en anderen commando’s van pioniers en soldaten, van de Technische Noodhulp en den Rijksarbeids- dienst werd opgedragen de schade te herstellen. Weer anderen brachten de verbindingen tusschen de energieverzorgingsnetten van de stad en die van de naburige districten, welke een deel van hun gas, water en electrischen stroom moesten af staan, tot stand. Dit alles geschiedde, uitgaan de van het beginsel, dat eerst het verkeer, dan de productie en vervolgens de civiele verzorging en het bestuur weer op orde moesten worden ge bracht. Aangezien na lederen grooten vliegeraanval burgers dakloos worden raken de eerste maat regelen van de z.g. Speer-staven ook de huis vesting van de slachtoffers. Het Duitsche Oor- logswoninghulpwerk van dr. Ley bedoelt den bouw van weekendhuisjes naar het voorbeeld van de verschillende typen tuinhuisjes en bungalows, zooals die in het Rijn-Roer-gebied reeds sedert geruimen tjjd bestaan. De Speer-O.T.-staven zoe ken de plaatsen op waar de huisjes zullen worden neergezet, omsluiten het terrein, leggen wegen en kabels aan. Men heeft daarvoor een zone-systeem ontworpen. In de eerste zone worden b.v. diege nen ondergebracht, die in voor den oorlog be langrijke bedrijven hun werkkring hebben, in de tweede zij die van hun familie gescheiden leven, in de derde zone kunnen ook vrouwen en kinde ren wonen, die met het gezinshoofd in gemeen schap blijven leven en in de vierde zone wonen families, waarvan de mannelijke leden uit de eerste of tweede zone aan het eind van de week in huiselflken kring terugkeeren. In verder ge legen zones worden zjj ondergebracht, die direct noch indirect met de productie te maken hebben. Het A.N.P. meldt o.m. uit Berlijn Ongelooflijke prestaties zijn tot dusver reeds verricht op het gebied van het opruimingswerk. Wanneer men de aangerichte schade de vorige week zag, de tallooze ruïnes, de uitgebrande tramwagens en de nu eenmaal onvermijdelijke verwarring van het eerste oogenblik, dan staat men versteld van de snelheid, waarmede alles weder in eenigszins ordelijke banen wordt geleid, al is natuurlijk ook veel onherstelbare schade aangericht, om alleen maar te spreken van het vele menschelijke leed. Ten zuidwesten en westen van Newel verliepen eigen aanvalsoperaties in weerwil van het taaie vijandelijke verzet succesvol. Boven het Oostelijke front werden in Novem ber 865 Sovjet-vliegtuigen waarvan 54 door for maties van het leger, neergeschoten. Kapitein Barkhorn, groepscommandant bij een jachtes- kader, behaalde zijn 200ste overwinning in de lucht. Aan het Zuid-Italiaansche front nam de vijan delijke aanvalsactiviteit in den oostelijken sector tijdelijk af. Slechts op één punt vielen Britsche strijdkrachten, gesteund door pantserwagens, viermaal achtereenvolgens onze stellingen aan. Zij werden bloedig afgeslagen. Eenige pantser wagens werden stuk geschoten. Duitsche slag- vliegtuigen plaatsten treffers op vijandelijke bat terijen aan de mond van de Sangro en vernietig den een aanzienlijk aantal auto’s. In luchtge vechten werden 8 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Formaties Amerikaansche vliegtuigen deden gisteren overdag een aanval op West-Duitsch- land en lieten op eenige plaatsen bommen vallen. Bij dezen aanval verloor de vijand 42 vliegtuigen, in hoofdzaak zware viermotorige bommenwer pers. In den afgeloopen nacht vielen Duitsche vlieg tuigen doelen in Zuid-Engeland aan. Duitsche torpedo-motorbooten brachten in den afgeloopen nacht vlak onder de Engelsche zuid kust een schip van 1000 ton, dat deel uitmaakte van een krachtig beschermd Britsch kustkonvooi, tot zinken. IN NOVEMBER 865 SOVJET-VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 December. Het opperbevel der weer macht maakt bekend In de groote bocht van den Dnjepr viel de vijand slechts op enkele plaatsen met vrij zwak ke strijdkrachten tevergeefs aan. Daarentegen namen de gevechten om de penetratie ten zuid westen van Krementsjoeg in hevigheid toe. Een doorgebroken vjjandelijk bataillon werd in een tegenaanval vernietigd. Bij Tsjerkassy hebben onze troepen in een succesvol verloopenden tegenaanval het tijdelijk ingesloten onder bevel van majoor Kaestner dap per strijdende grenadierregiment 105 ontzet. Tusschen Pripet en Beresina werden verschei dene in de vorige dagen ontstane penetraties door tegenaanvallen opgeheven en aanvallende vijandelijke gevechtsgroepen teruggeworpen. Ten noordwesten van de monding der Beresina werden vrij sterke gereedstaande strijdkrachten der bolsjewisten door doeltreffende aanvallen der weet waarom de strijd gaat. Want juist in deze verschrikkelijke worsteling moet elk afzonderlijk doordrongen zijn van het inzicht, dat het niet maar een müitair conflict tusschen de afzonderlijke staten is, doch een gi gantische worsteling tusschen volken en rassen, waarin de eene wereldbeschouwing overwint en de andere onbarmhartig wordt vernietigd. Dat wil zeggen: het volk dat verliest houdt op te be staan. Want iets anders te verwachten van dezen strijd dan overwinning of ondergang is waanzin. Ook de laatste Duitsche soldaat moet door drongen zijn van de overtuiging, dat deze wreede strgd, dien onze vijanden gewild en ons opge drongen hebben en waaraan zij schuld hebben, niet anders kan eindigen, dan met de Duitsche overwinning. Wij zijn wat menschen en materiaal aangaat onder alle omstandigheden in staat ons te handhaven tegenover onze tegenstanders en het is derhalve ook begrijpelijk, dat wij uitein delijk dezen oorlog zullen winnen. Aan de hand van de groote en sterke tijden van de Duitsche historie zette de Führer voor de jeugdige officieren uiteen, dat de overwinning nog steeds de Duitsche vanen heeft bekroond, wanneer de Duitschers bezield waren door een eensgezind en onwankelbaar geloof in hun eeuwi ge Duitschland. Het Duitsche volk wordt, evenals zoo vaak in het verleden, ook thans in zijn strijd om zijn vrijheid en dus de toekomst niets door de Voorzienigheid geschonken. Alles moet be vochten warden door de hardheid van zijn zonen aan het front en ook door het doorstaan van de zwaarste belastingsproeven in het vaderland. Juist in de bitterste uren van de beproeving komt het er echter op aan, dat de tot de leiding geroepen mannen hun geloof aan de overwinning uit hun wereldbeschouwing putten en het door hun voor beeld en hun houding weten over te brengen op de onder hen staande mannen. De officier moet derhalve tevens drager zijn van den politieken wil in de weermacht. Iedere officier moet er zich steeds van bewust zijn, dat waar hij staat en strijdt, het lot van het Duitsche volk en zijn Rijk in zijn handen is gelegd. Generaal-veldmaarschalk Keitel besloot het appèl met een belijdenis van trouw aan den Führer, die geestdriftig weerklank vond uit dui zenden jonge monden. DERDE LANDDAG „TECHNISCH GILDE”. Mussert spreekt op „Dag der techniek”. Nadat in de ochtenduren de sectievergaderin gen van den derden landdag van het „Technisch Gilde” Zaterdag te Utrecht hadden plaats gehad, kwamen des middags de leden van de verschillen de secties bijeen op den „Dag van de techniek’’ in de blauwe zaal van den stadsschouwburg. De zaal was geheel bezet. Het openingswoord werd uitgesproken door den heer J. Figee, seer, van het T. G., die in het bijzonder den Leider en de Duitsche en Neder landsche gasten welkom heette. Ir. E. van Dieren hield een rede in de plaats van den aangekondigden eersten spreker, prof, ing. E. A. van Genderen Stort, die door ziekte verhinderd was de vergadering te bezoeken. Ir. van Dieren sprak over „Verleden en toe komst van het Nederlandsche volk in verband met het water en de scheepvaart”. De tweede spreker was de secretaris-generaal van het departement van Waterstaat, ir. W. L. Z. v. d. Vegte, die in zijn rede het een en ander vertelde over den gang van zaken op zijn depar tement, nu dit onder nat. soc. leiding staat. Na in het kort de historische ontwikkeling van het werk op het departement geschetst te hebben, zeide spr., dat zoo goed als alle bruggen, welke in de oorlogsdagen zijn vernield hersteld zijn. Door den oorlogstoestand kan het departement niet zóó werken als men dat zou willen. Vele werken liggen stil. Een uitzondering is de volein diging van den N.O.-polder. Daar zijn 8000 H.A. voor de voedselvoorziening ten nutte gemaakt. In 1944 hoopt men hieraan nog 10.000 H.A. toe te voegen. Spreker vroeg aandacht voor het na den oor log aan te leggen net van auto-snelwegen, dat dan ons land zal overspannen. Wat de water staat betreft zal men in de toekomst het winnen van nieuw land doorzetten. In de eerste plaats de Zuidelijke polders en het Ijsselmeer (Flevo land) en verder plannen ontwikkelen voor even- tueele inpoldering van zee-armen in Zeeland en de inpoldering van het Waddengebied, de Lau- werszee en de Dollard, verder verbetering van de rivieren, eventueele kanalisatie van de Rijn, betere ontwatering van verschillende landstre ken, uitbreiding en verbetering van het kanalen net. Verder somde spreker op: Verdere modernisee- ring van de Nederlandsche spoorwegen die in den tusschentijd zeker tot een staatsbedrijf omge vormd zullen zijn. De gildeleider, dr. Ing. W. A. Herweyer, was de laatste spreker voor de pauze. In den aanvang van zijn rede gaf spr. een overzicht van den stand van zaken van het T.G. in het bijzonder en van het Ned. technische leven in het algemeen. Mussert die hierna aan het woord kwam begon zijn rede met een citaat uit een artikel in een Utrechtsche krant van twintig jaar geleden, waarin een humanist aankondigde dat de klas sieke opleiding vervangen zou worden door een technische opleiding met alle ellende van die. Spr. is tegen dit artikel ingegaan, omdat naar zijn meening de techniek niet naar vernietiging, maar naar opbouw zal leiden. Toch is de techniek ons boven het hoofd gegroeid, omdat zij in den oorlog dood en verderf brengt. In dit verband bracht spr. de ronkende Engelsche en Ameri kaansche vliegtuigen, die thans boven ons land naar Duitschland vliegen, in herinnering. En er zijn, aldus spr. in ons volk drie categorieën. De menschen van de eerste categorie zjjn verheugd over „deze muziek in hun ooren”, die van de tweede verafschuwen dezen bommenterreur uit menscheljjke overwegingen en wij vormen de der- le categorie, die ervan overtuigd is dat de Anglo- merikaansche vliegtuigen gesteund worden door et jodendom om Duitsche steden te vernielen, /ie zal zeggen, zoo vroeg Mussert zich af, of er jver een half jaar of eerder, nog wel één huis In Londen zal staan. Wjj weten het niet. Misschien is over een jaar Londen één ruïne. De leider herinnerde er voorts aan, dat in 1950 voor Christus Babylon een wereldstad was, die 689 v. Chr. totaal werd verwoest. Eeuwenlang beeft men niet eens geweten waar Babylgn ooit

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1