ca Identiteitskaarten voor kinderen beneden 15 jaar Rede van den Rijksperschef dr. Dietrich Dr. Göbbeis spreekt op den „dag van den Duitschen spoorwegman” Duitsche troepen ten N.O. van Sjitomir en ten Z. van Korosten verder opgerukt Vrijdag 10 Dec. 1943 No. 49 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND BOLSWARDER EDITIE WEERMACHTBERICHT Roode Kruis K inderlegitimatiekaart DE CONFERENTIE VAN TEHERAN. WESTERGOO wij slechts met verachting. i. strat zijn (G.F.L./O-H- F a) SLACHTVEEMARKT LEEUWARDEN, in verband met de Kerstdagen en Nieuwjaa. De Führer verleende het Eikenloof bij het Ridder kruis van het Ijzeren Kruis aan SS-Hauptsturm- führer Hans Dorr, Kommandeur in de SS-pantser- grenadierdivisie „Wiking”. AANMELDING LANDSTORM NEDERLAND. De spreekuren van den Beauftragte van den Landstorm in de diverse plaatsen van de Provin cie Friesland zijn tot nadere aankondiging ver vallen. Voor inlichtingen kan men zich wenden Neben- stelle, Heerestraat 46 te Groningen. De Beauftragte van den Landstorm in de provincie Friesland. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN DU LANDSTORM NEDERLAND. 100 cent 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. MUSSERT WEER IN ONS LAND. De Leider is van zijn reis aaar den Führer in Utrecht teruggekeerd, waar hij zijn gewone werk zaamheden heeft hervat. LU vciuauu 1UVL UC lauioiuagcu L'IICUW Jdci. ■uilen op de slachtveemarkt te Leeuwarden op 24 en 31 December a.s. alleen nuchtere kalve ren worden overgenomen. Daarentegen wordt op Maandag 27 December a.s. een slachtveemarkt gehouden voor alle soorten rundvee. De markten te Sneek, Wolvega en Drachten blijven ongewij zigd. Bureau; Firma A. J. OS IN GA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 4S1 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke num. meer gebouwd en de behuizingen der menschen mooier en» moderner worden opgericht. Het Duitsche volk weet, zoo zeide dr. Dietrich, dat het In dezen strijd om zijn of niet zijn, om opgang of ondergang, om leven of dood gaat. Daarom strijdt het met inspanning van alle krachten, van alle energieën en met nooit ver zwakkende volharding. Laat de vijandelijke pro paganda zich maar verder van de strategie van den bluf bedienen, zoo zeide de Reichsleiter, de tijd zal komen waarin zij zelf den zenuwoorlog zal hebben dien zij ons heeft toebedacht. Dr. Dietrich besloot met de woorden: „Hoe harder en taaier wij vechten, des te eerder zal deze oorlog ten einde zijn, maar overwinnen zul len wij onder alle omstandigheden, want eerder zullen wij niet ophouden te strijden”. In weerwil van het ongunstige weer deed de luchtmacht met sterke formaties overdag en des nachts met goed gevolg aanvallen op vijandelijke troepenconcentraties en marschbewegingen in het gebied van Newel. Zij schoot gisteren alleen al in dit gebied 33 sovjetvliegtuigen neer. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het in de westelijke en in de oostelijke sector tot ge vechten van geringeren omvang. iZijandeljjke aan vallen werden afgeslagen en menige kleine pene traties, welke de voorgaande dagen waren ont staan, door tegenaanvallen van onze troepen op geheven. Om een bergtop ten z.w. van Venafro wordt nog gevochten. Boven net front heerschte een levendige wederzijdsche luchtactie. Daarbij werden hier, vooral door luchtdoelgeschut, 16 en in de rest van het Middellandsche Zeegebied 6 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij de zware gevechten van de afgeloopen da gen heeft de 26ste pantserdivisie onder bevel van ■uitenant-generaal Freiherr von Lüttwitz door haar voorbeeldige houding en standvastigheid alle door braakpogingen der Britten in den oostelijken sector van het Zuid-Italiaansche front verijdeld. met het Duitsche economische stelsel. Tegenover de formule van den vijand „kapitaal moet kapi taal voortbrengen”, plaatste hij het Duitsche be ginsel „arbeid schept meer aroeid”. Duitschland heeft door zijn nieuw economisch stelsel, zoo merk te dr. Dietrich op, een millioenenleger an werk- loozen binnen den kortst mogelijken termijn voor honderd procent naar arbeid en brood geleid. Niet de bolsjewistische dwaalleer der gelijkheid van alle menschen, maar de waarachtig schep pende gedachte der gelijkheid van de kansen voor allen zal, naar dr. Dietrich uitriep, voor de menschheid de poort openen naar een nieuwe betere toekomst. Wanneer het bolsjewisme er in slaagt, zijn plannen te verwezenlijken, dan zou het bolsjewis tische Europa een uitbuitingskolonie van den laagsten rang der joodsch-bolsjewistische wereld heerschappij worden, zoo „verklaarde dr. Dietrich verder. Het lot, tegen het bolsjewisme te vechten of onder te gaan, kan Europa op den drempel eener de geheele wereld omvattende sociaal-revo- lutionnaire ontwikkeling niet ontgaan. Wanneer de bewoners van net Britsche eiland zich thans eens aan de hand van de naakte wer kelijkheid zouden afvragen waarvoor zij eigenlijk vechten, dan zou het hun, naar dr. Dietrich op merkte, volkomen duidelijk worden dat zij allen, met uitzondering van de misdadige clique van de oorlogswinstmakers, tegen hun eigen belangen zich in den oorlog bevinden en dat zij vechten voor datgene wat zij zelf niet willen. Immers, alle Engelschen strijden op het oogenblik tegen een vijand, die bereid geweest is hun als vriend datgene te waarborgen wat zij aan hun bondge noot zullen verliezen. Weer wordt aan gezonde jongens de mogelijk heid geboden zich te melden voor de weersport- kampen voor de Germaansche jeugd. Juist in den winter bieden deze kampen door hun prachtige ligging in de Duitsche bergstreken een groote en onvergefelijke belevenis in sneeuw en zon. Waar kan ik mij melden voor het Germaansche weersportkamp Aan de volgende adressen Utrecht, Koningslaan 9; Rotterdam, Eendrachts- weg 35; Maastricht, Vrijthof 25; Eindhoven, Kei zersgracht 9; Goes, Violenstraat 44; Hengelo, Drienerstraat 6; Groningen, Groote Markt 24; Amsterdam, Willemsparkweg 186; Assen, Rol- derstraat 45; Leeuwarden, Emmakade 48; Den Haag, Nassauplein 6. Een bom op het huis En moeder niet thuis Leeg is 't bed waar de kleintjes iri lagen! Maar klaag niet te vlug Uw kroost vindt men terug Als ze ’t Roode Kruis plaatje maar dragen. Ouders of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot 15 jaar een kinderlegitimatiekaart aan. Aanvraagformaliereo verkrijgbaar bQi Hoofden van scholen,Gemeentesecretarieën (afcL Bevolking), Afdeelingsbesturen van het Ned. Roode Kruis. PrU« f 0.10 Minvermogenden kosteloos. BERLIJN, 4 Dec. (D.N.B.) Reichspressechef dr. Dietrich heeft op een „Kriegsarbeitstagung” van de Duitsche pers, waarop de leidende per soonlijkheden van de Duitsche journalistiek ver- eenigd waren, een redevoering uitgesproken over den zenuwoorlog van den vijand, den weg naar de toekomst van Europa en de sociale voorwaar den eener toekomstige ordening. De Reichspressechef begon met te constatee- ren, dat de beteekenis van de pers in dezen tijd der hevigste van alle gevechten, is gegroeid tot de hoogste verantwoordelijkheid. Naar dr. Die trich verklaarde, vormt de groote algemeene lijn van de politieke oorlogvoering der tegenstanders van Duitschland op het oogenblik in den grootst mogelijken omvang de strategie van de bluf. Roosevelt’s veldtocht voor de z.g. bevrijding der wereld is gevolgd door de koorts van de na- oorlogsche plannen, door de suggestie, alsof de oorlog reeds door het onophoudelijk opstellen van programma’s voor na den oorlog zou zijn ge wonnen. De conferentie van Moskou heeft hier een eerste hoogtepunt gebracht van deze door phrasen gekenmerkte agitatie, waarachter in werkelijkheid een schrikbarend gemis aan denk beelden en aan uitwegen verborgen gaat. Zoowel de plutocratisch-kapitalistische weg als de bolsje wistische wegen van den klassenstrijd, zoo be toogde dr. Dietrich, zouden de menschheid in el lende en wanhoop dompelen. Achter beide ver heft zich in apocalyptische schrikwekkendheid de chaos. Het denkbeeld, waarvoor de vijanden van Duitschland in werkelijkheid vechten, is, naar hij zeide, niet een wereld van den eeuwigen vrede, maar het rhythme van den eeuwigen oorlog. Arbeid schept arbeid. De Reichspressechef hield zich vervolgens bezig werd hierbij gedaan bij de kinderen er op aan te dringen, het formulier aan de ouders te over handigen en hen, aan de hand van hetgeen de onderwijzer hun heeft medegedeeld, in te lichten. Het formulier kan na invulling door de ouders of voogden door het kind aan den onderwijzer wor den teruggegeven, met overlegging van 0.10. De formulieren dienen door het hoofd van de school verzameld en aan de gemeentebesturen (afd. be volking) toegestuurd te worden. De burgemees ter zal de naar aanleiding van de formulieren in gevulde legitimatiebewijzen aan de schoolhoofden doen toekomen, met het verzoek deze aan de be treffende kinderen ter hand te stellen. Met het oog op de binnenkort beginnende Kerstvacantie worden de formulieren in de week van 6 tot 11 December aan de kinderen uitge reikt In het belang van een spoedige uitreiking der kinderlegitimatiebewijzen wordt dringend verzocht de formulieren, ingevuld, nog vóór het aanbreken van de Kerstvacantie op de school we der in te leveren. FÜHRER ONTVANGT MUSSERT. De Führer heeft in zijn hoofdkwartier den lei der der N.S.B., Mussert ontvangen voor een vrij langdurig onderhoud, tijdens hetwelk de thans hangende vraagstukken in den geest van de ver trouwelijke en hartelijke samenwerking werden besproken. Bij het onderhoud waren aanwezig: de Rijks- commissaris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, Rijksminister Dr. Seyss-Inquart, de Rijks- minister en chef der rijkskanselarij dr. Lammers, alsmede Reichsleiter Bormann, voorts de plaats vervangende leider Van Geelkerken en de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Neder land Ritterbusch. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt De Leider der N.S.B., ir. A, A. Mussert, heeft, vergezeld van den plaatsvervangend leider van Geelkerken en het hoofd van de afdeeling pers van het hoofdkwartier der N.S.B., Blokzijl, kor ten tijd te Berlijn vertoefd en bij deze gelegen heid een ongedwongen gesprek gevoerd met een deel der buitenlandsche pers. De heer Mussert legde er in zijn uiteenzetting den nadruk op, dat Europa, wil het niet ten onder gaan, één moet worden. Hij onderstreepte het bolsjewistische ge vaar en zeide, dat Europa in dit opzicht tot be zinning moet komen, daar het anders zijn rol heeft uitgespeeld. Engeland, aldus spreker, heeft steeds kans gezien alle geschillen buiten zijn grenzen uit te vechten en zoo moet het ook met Europa zijn. Ten aanzien van den toestand in Nederland be treurde de heer Mussert het voortbestaan van de tweespalt onder het volk, terwijl hij de houding van de kerkelijke overheid inzake de nationaal- socialistische beweging laakte. Omtrent het vraagstuk der Nederlandsche kolo niën wees ir. Mussert er op, dat Nederland eigen lijk steeds van Engeland afhankelijk is geweest sedert het tijdstip, waarop het aan dit land Cey lon en de Kaapkolonie heeft moeten afstaan, waardoor Engeland den toegang tot de Neder- landsch-Indische koloniën beheerschte. Ten slotte schetste de Leider der N.S.B. de moeilijkheden van de leden der beweging waar van er tot dusver reeds honderd in eigen land om het leven gebracht zijn, terwijl velen aan het oostelijk front sneuvelden. Reuter heeft thans het communiqué van Tehe ran bekend gemaakt. In Duitsche politieke krin gen commentarieert men dit als volgt: Hoewel de conferentie van Teheran, zooals het D.N.B. op 3 Dec. meldde, reeds op 2 December gesloten was, gaf Reuter op 6 Dec. eindelijk met een vertraging van 5 dagen het zoo groot aan- gekondigde en met zoo geheimzinnige aanduidin gen vergezeld gaande communiqué door. Het of- ficieele slotstuk van de comedie der z.g. groote drie in de hoofdstad van het door de sovjets en de Engelsch-Amerikaansche troepen overweldig de en bezette Iran is een waardig slot van de lange, gevaarlijke en moeizame reis der exponen ten van Gr.-Brittannië en de Ver. Staten naar de grens van het sovjet-paradijs, om de bevelen van Stalin in ontvangst te nemen. Wie na al het agi- tatiegedreun der Engelsch-Amerikaansche pers en der joodsche veelschrijvers bij Reuter en Uni ted Press nog verwacht had, dat er uit het wrok ken in de joodsche pers althans iets zou voort vloeien, heeft zich' vergist. Een twee pagina’s groot communiqué en een gemeenschappelijke verklaring over Iran is het eenige resultaat. In het communiqué wordt het volgende medege deeld: Wij, de president der Ver. Staten van Amerika, de minister-president van Groot-Brittannië en de minister-president van de sovjetunie, zijn in deze vier laatste dagen hier in de hoofdstad van on zen bondgenoot Iran bijeengekomen en hebben vorm en bevestiging gegeven aan onze gemeen schappelijke politiek. Wij hebben uiting gegeven aan ons voornemen, dat onze naties in oorlog, zoowel als in den daarop volgenden vrede willen samenwerken. Wat den oorlog betreft, hebben onze militaire staven zich bij onze besprekingen aan de ronde tafel aangesloten, en wij hebben onze plannen ter vernietiging van de Duitsche strijdkrachten in overeenstemming gebracht”. Na deze nu reeds ontelbare malen af gelegde verklaring, dat men het eens is en dat men oor log wil voeren en dat men de Duitsche strijd krachten wil vernietigen, komt een aanduiding over het komende tweede front, die evenwel nog vager gehouden is dan in de besluiten van Casa blanca 11 maanden geleden. Op echt huichelachtige wijze spreekt men ver volgens van de groote verantwoordelijkheid die Te Berlijn is de „dag van den Duitschen spoor- wegman” gevierd. Nadat in de rijkskanselarij een aantal spoorwegmannen was onderscheiden met het ijzeren kruis en het Kriegsverdienstkreuz, werd een betooging gehouden in het „Theater des Volkes”, waar rijksminister dr. Göbbeis en staats secretaris dr. ing. Ganzenmüller redevoeringen hielden en zes spoorwegmannen werden begiftigd met het ridderkruis van bet oorlogskruis van verdienste. Dr. Göbbeis sprak namens den Führer en het geheele Duitsche volk zijn dank en erkentelijkheid uit voor het feit dat de Duitsche spoorwegman nen in de afgeloopen vier zware oorlogsjaren een prestatie hebben volbracht, die voor den oorlog van beslissende beteekenis was en is. In ieder ge val kan spr.izeggen, dat hij ook bij de harde sla gen van de vijandelijke luchtterreur nog nooit eischen aan de Duitsche spoorwegen heeft behoe ven te stellen, die beschouwd werden als onuit voerbaar of die onuitgevoerd zijn gebleven. De spoorwegen staan in dienst van de natie en streven thans geen ander doel na dan de Duit sche overwinning. Deze overwinning van de Duit sche wapens zal een gemeenschappelijke prestatie zijn van het geheele volk. Die overwinning kan bij een zoodanige blijmoedige medewerking en een zoo groote offervaardigheid aan het front en in het vaderland stellig niet in twijfel getrokken worden of gevaar loopen, want dc druk, waaraan zij thans wordt blootgesteld is een bewijs van onze standvastigheid en onze karaktervastheid, aldus de minister. Van mijzelf kan ik in ieder ge val zeggen, dat ik nog nooit zoo vast aan die overwinning heb geloofd als juist op dit oogenblik en wel juist daarom omdat ons volk haar thans onder smarten en enorme offers moet verkrijgen en verdedigen. Sprekend over de houding van de bevolking onder de luchtterreur zeide dr. Göbbeis, dat hij, die ook maar een minuut eraan zou twijfelen, dat dit dappere, vlijtige, energieke en zoo fatsoenlijke volk ten slotte ondanks alles de overwinning zal behalen, in het geheel niet waard is tot dit volk te behooren. Ik persoonlijk gevoel het als de hoogste eer lid te zijn van deze groote werkende en om haar leven vechtende gemeenschap. Nooit ben ik er zoo t otsch op geweest als thans. Be zoeken die ik onlangs bracht aan arbeiders, die door bommen uit hun woningen zijn verdreven in het vroeger knalroode Wedding te Berlijn, hebben mij weer eens geleerd, welk een verandering ons volk heeft doorgemaakt. Onze vijanden kunnen bekokstoven wat zij wil len: met dit volk zullen lij niets bereiken. Het zal niet onvoorwaardelijk, zooals zij hopen en wen- schen, en het zal heelemaal niet capituleeren. Neen, het zal den vijand de geweerloopen laten zien. De minister verklaarde dat de vijanden het Duitsche volk met hun even domme als leugen achtige propaganda niet van de wijs kunnen brengen. Het is ten slotte geen kunst om bij nacht en mist vreedzame steden te overvallen en brand en dood op haar burgers uit te werpen. Deze vrouwen- en kindermoord vormt de schreeu- wendste aanklacht tegen de moderne krijgsge schiedenis en kan alleen vergeleken worden met de beestachtige wandaden van 't barbaarsche tijd perk, maar oorlog is dat toch niet. De terreur heeft on niet op de knieën gebracht, doch uitsluitend nog harder gemaakt. Waar vroeger misschien nog een leegte was in onze gemeenschap, daar is zij thans door den muur van vlammen gesloten. Ziet dit heidenvolk in den strijd en bij den ar beid en weet dan, dat aan dit volk de overwin- ning is beschoren, dat hier, zooals tot nog toe altijd in de geschiedenis, ten slotte het licht zal triomfeeren over de duisternis, dat op zekeren dag leugen en ruwe gemeenheid verpletterd op den Comb, van SNEEKER MKIlUSBI.Ab (Drjjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JUNG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschrjnt eiken V rjjdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bq vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrlnk, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur; C. Smit, Sneek K 22« DENN ICH BIN EIN MENSCH GEWESEN, UND DAS HEISST EIN KiiMPFER SEIN Want ik ben een mensch geweest, en dat beteekent strijder zijn Deze woorden van den grooten Duitschen dich ter Goethe kunnen van lederen kameraad in de Waffen-SS gezegd worden Want de mannen van de Waffen-SS z ij n strij ders, daarvan getuigen de vele eervolle vermel dingen in de berichten van het Oberkommando der Wehrmacht WILT GIJ MENSCH ZIJN WILT GIJ STRIJDER ZIJN Zoo meldt U dan bij de Waffen-SS of bij den Landstorm Nederland INLICHTINGEN OVER DIENSTNAME VER STREKT HET SS-ERSATZKOMMANDO NIE- DERLANDE NEBENSTELLE GRONINGEN, HEERESTRAAT 46. Het S.S. Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hierc ider vernielde adressen vervoegen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland wenschen ce blijven, kunnen dienst nemen bij de Landstorm Nederland of bij het S.S.-Wacht- oataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, lie tot de Germaansche S.S. in Nederland toetreden willen, kunnen zich even eens ter keuring melden Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor arbeidsinzet, worden gedu rende hun verbintenis hiervan vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, uie na tenminste een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding neeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag en presta tie De oproeping na deze keuring geschiedt eerst in het begin van Januari 1944. 11.12 ’43 1115 uur Arnhem, café Royal. 12.12 ’43 1115 uur <wolle, Hotel Gijtenbeek. 13.12 ’43 1115 uur Groningen, Heerestraat 46. 14.12 ’43 1014 uur Amsterdam, Dam 4. 15.12 ’43 914 uur Den Haag, café den Hout, Bezuidenhout grond zullen liggen en dat de gerechtigheid haar loop zal nemen. Wat wij zelf nog niet van ons hebben kunnen maken, dat heeft nu de vijand van ons gemaakt: een strijdend volk van 90 millioen zielen, eendrachtig in het geloof, maar ook een drachtig in den haat. Wij hebben de laatste senti- mentaliteiten van gisteren en eergisteren van ons geworpen. De goedmoedige Duitsche Michel be hoort definitief tot het verleden. Wij weten thans waar wij aan toe zijn en wat ons te doen staat. Wij hebben reeds zeer veel voor de verdediging van onze vrijheid en ons nationale leven geofferd,, dat wij ook de nog overblijvende rest met blijmoe dig hart zullen geven om tot de eindoverwinning te geraken. Wij staan, :.oo besloot dr. Göbbeis, hecht en onwrikbaar als volk en natie in een ijzeren en onverbrekelijken ring om den Führer geschaard. Hij zal de tallooze overwinningen van dezen oorlog door de fiere eindoverwinning be kronen. Dat gelooven wij, ja, dat weten wij. De vijand lokt en lokt tevergeefs. Wij zijn geen ge schikte objecten voor zijn huichelachtige kunst grepen der misleiding. Zijn dreigementen straffen VRIJDOM VAN STRAF VOOR D1STRIBUTIE- DELICTEN. Niet voor feiten op gebied voedsel voorziening. Krachtens een op 8 October 1942 uitgevaar digde verordening (108/1942) was de plicht ge regeld tot het geven van inlichtingen op het ge bied van de economie. Die plicht had betrekking op de aanwezige arbeidskrachten, alsmede op de behoefte aan of den voorraad grondstoffen, ma terialen, producten, machines of apparaten als mede op het doel, waarvoor zij werden gebruikt. Er is geconstateerd, dat bij de aanvragen, mede- deelingen enz. niet steeds juiste opgaven worden verstrekt. Nog altijd doen zich gevallen Voor, waarin voorraden worden verzwegen. Dikwijls geschiedt zulks slechts vanwege het feit, dat de betrokken ondernemer nog in oude voorstellingen van groote voorraden ter verzekering van zijn productie leeft en de thans geldende beginselen ten aanzien van de voorraden miskent. De Rijkscommissaris heeft thans in het op 1 December 1943 verschenen Verordeningenblad een verordening (113/1943) afgekondigd, waar door aan allen, die hun aanmeldingsplicht op het gebied van het economische leven niet hebben vervuld, de mogelijkheid wordt gegeven binnen een bepaalden termijn alle mededeelingen, inlich tingen enz. op den juisten stand te brengen. De verordening verzekert vrijdom van straf voor al diegenen, die de bepalingén, die op het gebied van het economische leven gelden, hebben overtreden en zich daardoor strafbaar hebben gemaakt, voor zoover zij thans voldoen aan hun inlichtings- en aanmeldingsplicht in de mate, welke beantwoordt aan de tot dusverre afgekondigde verordening en de geheim gehouden voorraden weder aan de distributie ter beschikking stellen. Uitgezonderd van den vrijdom van strat zijn slechts dergelijke aanmeldingsplichtigen, tegen wie reeds een politie- of gerechtelijk proces han gende is in deze zaken. De nieuwe verordening heeft verder geen betrekking op strafbare feiten op het gebied van de voedselvoorziening. Voor de onderscheidene bedrijfsgroepen binnen het bereik van het handwerk zal de secretaris generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart speciale maatregelen uitvaardigen, welke aan al len, die aan de distributie deelnemen, den weg wijzen, dien zij thans moeten bewandelen, om de distributie in die banen te houden, welke nood zakelijk zijn voor het behoud van de krachten en producten en de doelmatige toepassing hiervan. Wie nog na afloop van de in de afzonderlijke maatregelen aangegeven termijnen zijn plichten verwaarloost, zal ten strengste worden gestraft. In bijzonder zware gevallen, die de oorlogs- en civiele economie aanzienlijk benadeelen, moet de overtreder er rekening mede houden, dat een straf wordt opgelegd volgens de „Ordnungs- schutzverordnung” van Mei 1942, krachtens wel ke de doodstraf kan worden opgelegd. Roosevelt’s politiek. Vrije hand voor het bolsjewisme in Europa. Dat is, naar dr. Dietrich verder betoogde, voor Roosevelt sinds lang de troefkaart in zijn we reldpolitieke spel. Dat deze troef tegelijk ook tegen Engeland wordt uitgespeeld en Groot-Brit tannië verzwakt, is de eigenlijke leidende ge dachte van dit spel. Immers, Roosevelt wil door het bolsjewisme Europa als het krachtcentrum van nationale politieke volkeren en als zelfstan digen economischen factor uitdooven, waarmede hij echter tevens Engeland uitschakelt en dit land omlaagdrukt naar een tweederangsrol in zijn plannen van wereldheerschappij. Voor dit doel voert het Amerikaansche volk dezen oorlog tegen Europa, zoo constateerde de Reichspresse chef. Een andere keuze dan die tusschen bolsje- wiseering van het continent en de nieuwe orde ning van Europa in het teeken van de Duitsche overwinning bestaat er niet. De overwinning der Europeesche naties onde> de leiding van Duitschland is de eenige weg die naar de toekomst wijst. Duitschland heeft 'de fundamenten gelegd eener nieuwe ordening var de menschelijke samenleving, waardoor voor de werkende massa der menschheid een stralender en lichter toekomst geopend wordt. Op den grondslag van deze opvatting van nationalen bloei en sociale verplichting jegens de gemeen schap van alle fatsoenlijke menschen zal eens, wanneer de vrede weer gekomen is, Europa wor den georganiseerd, de verwoeste steden weer op- Begin van dit jaar vestigde het Roode Kruis te Genève er bij het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis de aandacht op hoe in di verse landen het initiatief was genomen om door middel van identiteitskaartjes het verloren raken van kinderen in deze woelige tijden zoo veel mogelijk tegen te gaan. Gezien de belangrijkheid van dit probleem werd een en ander onverwijld voorgelegd aan het departement van Binnenlandsche Zaken. De in voering dezer kaartjes werd serieus in overwe ging genomen en zoowel ampele besprekingen met dit departement als met de rijksinspectie van de bevolkingsregisters volgden. Toen in principe besloten was aan het verzoek van het Nederlandsche Roode Kruis tegemoet te komen en een identiteitskaartje in te voeren, werd allereerst overleg gepleegd met diverse in stanties omtrent het model van de kaart en de gegevens, die hierop moesten worden aangetee- kend. Aangezien de Nederlandsche jeugd onder den leeftijd van 15 jaar op circa 3,000,000 zielen kan worden gesteld, was het een groote moeilijkheid duurzaam materiaal te vinden, waarvan de kaartjes konden worden vervaardigd. De oor logsomstandigheden waren oorzaak, dat geen voldoende metaal voor dit plaatje beschikbaar kon worden gesteld, zoodat ten slotte aan de gra fische inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem opdracht werd verstrekt tot het aanma ken van identiteitsbewijzen op wit, houtvrij taai karton, voorzien van ronde hoeken en gestoken in onbedrukte envelopjes van echt perkament pa pier. Met een kunstzijden geknoopt koordje van 70 c.M. lengte kan dit om den hals worden ge dragen. Op de eene zijde van het kaartje staan vermeld naam en voornamen, geboortedatum en volledig adres van het kind terwijl aan de ommezijde een rood kruis alsmede de woorden „Kinderlegitima tiekaart” en „Het Nederlandsche Roode Kruis” zijn aangebracht. Het kaartje, ingevuld en uitgereikt, kost met envelopje ei) koord slechts 0.10 en dan nog uit sluitend voor hen, die thans in staat zouden wor den geacht voor hun persoonsbewijs een gulden te betalen. Aan alle anderen wordt het bewijs gratis uitgereikt. De verstrekking dezer kaartjes is facultatief gesteld en geschiedt uitsluitend op aanvraag van ouders of voogden. Deze aanvraag kan geschie den bij de gemeentesecretarieën, de hoofden van scholen of bij de afdeelingsbesturen van het Ne derlandsche Roode Kruis. Aan de hoofden der scholen heeft het betref- fc ide departement verzocht met kracht te willen ■- edewerken, dat het kinderlegitimatiebewijs in zoo groot mogelijke kring worde gebezigd. Om te bevorderen, dat op een snelle en een voudige wijze vele ouders in het bezit van een aanvraagformulier worden gesteld, is aan de schoolhoofden een aantal van deze formulieren toegezonden, met verzoek deze door het onder wijzend personeel aan de kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar uit te reiken. Het verzoek UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 9 December. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Ten z.w. van Dnjepropetrowsk werden de onder bescherming van dichte mist aanvallende sterke vijandelijke strijdkrachten teruggeworpen. In het gebied ten z.w. van Krementsjoeg lever den onze troepen den geheelen dag verbitterde ge vechten met de steeds weer stormloopende bolsje wisten. Bij den afweer van dezen aanval werden talrijke sovjet-pantserwagens stuk geschoten. In het gevechtsgebied ten n.o. van Sjitomir en ten z. van Korosten bood de vijand tegen onze panvallen hardnekkige tegenstand, zonder echter te kunnen verhinderen, dat onze troepen verder oprukten. In den centralen sector vielen de bolsjewisten tusschen Pripet en Beresina alsmede ten z.w. van Kritsjew wederom vergeefs aan. Bij eenige klei ne penetraties zijn de gevechten nog aan den gang Bij een geslaagd eigen aanvalsoperatie aan de Pripet werden gevangenen gemaakt en buit behaald. Een plaatselijke aanval van onze troepen ten w. van Smolensk bereikte de bevolen doelen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1