i Europa één! Tegenaanval bij Kirowograd voortgezet Redevoeringen van den Rijkscommissaris en den Leider bij twaalf-jarig bestaan N.S.B. Vrijdag 17 Dec. 1943 BOLSWARDER EDITIE No. 50 2e Jaargang •I NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND WEERMACHTBERICHT Roode Kruis Kinderlegitimatiekaart Uw MUSSEKT. Uw ADOLF HITLER. 2. het WESTERGOO TELEGRAMWISSELING TUSSCHEN DEN FÜHRER EN MUSSERT. Ter gelegenheid van den twaalfden verjaardag van de N<S.B. zyn tusschen den Führer en den Leider der N.S.B. Mussert de volgende telegrammen gewisseld. Führer, In Nederland teruggekeerd, is het mij een behoefte u myn dank te betuigen voor uw hartelyke ontvangst en voor het diepgaande en uitvoerige onderhoud, dat ik met u mocht hebben. Volkomen doordrongen van de zedelyke plichten, welke voor het behoud van Europa op elk volk van dit continent rusten, zij het my vergund u de verzekering te geven, dat de Nationaal- Socialistlsche Beweging der Nederlanden by het begin van het dertiende jaar van haar strijd ster ker dan ooit bereid en genegen is haar taak te vervullerf, n.l. het Nederlandsche volk voor te gaan op den weg der Europeesche en Germaansche solidariteit met het behoud van het eigen volk- sche leven, zooals gy tot heil van allen wenscht. In nationaal-socialistische verbondenheid 100 cent 1 cent 9 I aan wal”. Dat vond hij kostelijk en hij zal het niet vergeten. Wij vergeten het evenmin., want wij komen dit onaangename soort lieden dagelijks tegen. De Leider bracht dank aan de Duitsche mede standers o.m. herinnerend aan de verdienste van den gestorven Hauptdienstleiter Fritz Schmidt, aan zijn opvolger, Dienstleiter Ritterbusch, aan den Rijkscommi saris en richtte ten slotte een dankwoqrd tot de kameraden. IK HOUD VAN HOLLAND..; Wie houdt er nu niet van zijn geboortegrond? Wie is er nu niet gehecht aan de plaats, waar hij is opgegroeid? En wie zou het kunnen dulden, dat die grond eenmaal door den bolsjewiek ver trapt zal worden Niemand Geen enkele onder U. Maar wie staat er borg voor, dat dit nooit of tenimmer zal geschieden? Wie anders dan de soldaten van den Führer en onder hen ook de mannen van de Waffen S.S. Sluit U aan, meldt U by de Waffen S.S. of bij den Landstorm Nederland. Rede van H. J. Leeuwenberg te Sneek. Bureau: Firma A. J. OSINGA BOLSWAKD Marktstraat 13 TeL 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke man. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward, UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 16 December, Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Verscheidene aanvallen der bolsjewisten op het bruggenhoofd vanjjherson stortten in het gecon centreerde afweervuur ineen. In het gebied van Kirowograd zetten onze troe pen na het afweren van vijandelijke aanvallen him tegenaanval voort en veroverden stormender hand, in weerwil van het taaie vyandelyke verzet verscheidene plaatsen en belangrijke terrelnsecto- ren. Aan de Pripet vielen de bolsjewisten met steun van pantserwagens aan, zij werden met zware bloedige verliezen afgeslagen. In het gevechtsgebled van Shlobin mislukten ook gisteren, na heen en weer golvende gevech ten, alle doorbraakpogingen van den vijand. Ten zuiden van Newel zijn zware afweerge- vechten tegen de met superieure strijdkrachten aanvallende bolsjewisten gaande. BENOEMING VAN DIENSTLEITER W. RITTERBUSCH. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Führer heeft op 1 December 1943 den Dienstleiter W. Ritterbusch benoemd tot Leiter van het Arbeitsbereich der NSDAP in Nederland. t De Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden heeft overeenkomstig artikel 4, sub 1 van de verordening over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland (nr. 3/1940), alsmede overeenkomstig de artikelen 1, 3 en 7 van het decreet over den organisatorischen opbouw van de dienstbureaux van den Rijkscom missaris (nr. 4/1940) den Dienstleiter W. Ritter busch benoemd tot Generalkommissar z.b.V. Dienstleiter W. Ritterbusch was reeds na het overlijden v .n den vroegeren Leiter van het Ar beitsbereich der NSDAP in Nederland en General kommissar z.b.V. belast met de waarneming van deze functies. Hier volgt de tekst van de benoemingsoorkon den: Ernennung des Dienstlelters W. Ritterbusch. Ich ernenne den Dienstleiter W. Ritter busch zum Leiter des Arbeltsbereichs der NSDAP in den Niederlanden. Führerhauptquartier, den 1.12.1943 gez. Adolf Hitler. Bekanntmachung des Relchskommissars für die besetzten niederlandlschen Geblete über Personal- Angelegenheiten. Ich habe nach Par. 4, Absatz 1, meiner Ver- ordnung über die Ausübung der Regierungsbe- fugnisse in den Niederlanden (Nr. 3/1940) sowle nach den Par. 1, 3 und 7 meines Erlasses über den organisatorischen Aufbau der Dienststellen des Relchskommlssar'ats (Nr. 4/1940) den Dienst leiter W. Ritterbusch zum Generalkommis sar zur besonderen Verwendung berufen. Den Haag, am 11. Dezember 1943. Der Reichskommissar für die besetzten niederlandlschen Geblete: gez. Seyss-Inquart. Plots’ling oorlogsgerucht leder weeklaagt en zucht „Waar is 't kind!?!", hoort men radeloos vragen. Laat 't kind dus altijd Goed zijn identiteit Op het kaartje om ik ten volle bevestigd gevonden. Kerk en staat I hebben ieder hun eigen roeping, de kerk zal de i staat niet critiseeren en de staat de kerk niet. Leder moet met zyn eigen geweten in het reine irengen, hoe hij God wil dienen. Wat wy al deze aren hebben gewild en ten koste van zooveel of- ers h bben nagestreefd, was goed, is goed en dijft goed en het stemt ons tot groote verheuge lis te weten dat de Führer er ook zoo over denkt Vaster dan ooit staan wy nu in onze schoenen )nze tegenstanders kunnen er nu niet meer on Ier uit. Zjj kunnen geen verhalen meer doen ovei kerkstrijd of inlijving zonder zich schuldig te ma ken aan het spreken van onwaarheid. Natuurlijk zullen er nog wel stemmen worden gehoord van lieden, die het beter weten. Ik heb den Führer nog nooit zoo hartelijk zien lachen als toen hij tij dens het onderhoud kennis nam van het Neder- land§cbe spreek^ftorsU baste atp'jlui staan Vrijdagavond 10 December hield de N.S.B. een openbare vergadering in Amicitia te Sneek, waar het woord werd gevoerd door den propaganda leider der N.S.B. Leeuwenberg. Groepsleider J. Gorter opende de bijeen komst met een woord van welkom, betoogend dat men slechts om het seizoen deze vergadering in een zaal houdt, men geeft de voorkeur aan een openluchtvergadering omdat dan de terreur, wel ke menschen van deze vergadering weg houdt, machteloos is. Dat die terreur nog heerscht, blijkt wel uit het feit, dat tal van menschen, die men bezocht om tot deze vergadering uit te noodigen, verklaarden, wel belangstelling voor de N.S.B. te hebben, maar niet durfden komen. Dat die be langstelling inderdaad ook hier is bewijst het feit, dat hier van Volk en Vaderland thans per week ongeveer 150 exemplaren meer worden verkocht dan begin van dit jaar. Wijzend op de nog altijd heerschende verdeeldheid in ons volk, zeide spr., dat die vooral ook op kerkelijk terrein tot uiting komt, zelfs in één en dezelfde kerk; terwijl hier bjjv. een „kerkdienst voor iedereen” wordt aange- kondigd van een zijde, welke over een kerkgebouw beschikt, waar allen konden worden geborgen wel ke men maar verwachten kon, houdt men van diezelfde zijde op hetzelfde uur toch ook in een ander gebouw een dienst; de „kerkdienst voor iedereen” is dus maar comedie, ook nu nog scheidt men de schapen van de bokken. Ondanks dat de N.S.B. al 12 jaar tot eenheid oproept is er dus toch nog steeds verdeeldheid. Op straffe van on dergang van ons volk zal dit anders moeten wor den. Ons volk zal één moeten worden, zooals Europa één moet worden. Over dit onderwerr sprak nu de propaganda leider Leeuwenberg, die, aanknoopend bij het betoog van den groepsleider zeide, dat slechts Europa’s eenheid ons leven en dat van het nage slacht kan beveiligen. In de Meidagen van 1940 werden wij met geweld in een revolutie betrok ken, welke wij niet hebben gewild, de nationaal socialisten hadden haar alleen voorzien. Ze trof ons volk onvoorbereid omdat het de stem der nat. soc. niet tijdig had verstaan. 14 Dec. zal het 12 jaar geleden zijn dat Mussert mut een kleine groep de N.S.B. stichtte; een kern van mannen, die eerder dan andere Nederlanders zagen dat het met Nederland niet goed ging. Alle nationale graarden werdqn destijds door de modder gebaald. Aan het Oostelijke front werden gisteren 76 vij- andelijke vliegtuigen neergeschoten. In den westelijken sector van het Zuid-Italiaan- sche front ging de vijand gisteren aan weerszijden van Mignano met vrij sterke strijdkrachten tot den aanval over. De aanvallen werden afgeslagen, waarbij talrijke pantserwagens werden stukge schoten. Om ’n verloren gegane hoogte ten noord westen van Mignano wordt nog gevochten. Bfl de voortzetting van hun in den oostelijken sector met steun van pantserwagens ondernomen aanval leden de Britten ook gisteren zware ver liezen aan menschen en materiaal. Een formatie Amerikaansche bommenwerpers viel gistermiddag de stad Innsbruck aan. Door brisantbommen ontstond vooral echade in woon wijken en aan cultureele gebouwen. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vijande lijke storingsvliegtuigen boven het Rijnlandsch- Westfaalsche industriegebied. De herdenking van het 12-jarig bestaan van de Nationaal-Socialistische Beweging der Neder landen, welke vorige Zaterdag plaats vond, droeg geheel in overeenstemming met de moeilijke tijds omstandigheden, waarin ons volk verkeert, een sober, doch niettemin waardig karakter. Het ge schiedde in een twaalftal groote bijeenkomsten in ons land. Uiteraard ging de grootste belangstel ling uit naar de Utrechtsche samenkomst in de zaal van „Tivoli” aan de Kruisstraat, waar zoo wel de Rijkscommissaris als de Leider het woord hebben gevoerd. De groote zaal, waar zich onge veer tweeduizend Nat.-Socialisten voor het meerendeel Jeden, aan wie in den loop van den ochtend het tienjaren-insigne was uitgereikt bevonden, was op de gebruikelijke wijze versierd. In tegenwoordigheid van vele Duitsche en Neder landsche autoriteiten hebben daar de Rijkscom missaris en de Leider het woord gevoerd, nadat allereerst de plaatsvervangende leider van Geel kerken de gevallenen had herdacht en namens de N.S.D.A.P. Hauptbereichsleiter Stoehr het woord had gevoerd. Geachte heer Mussert, Voor Je gelofte van trouw van de Nationaal-Scclalistlsche Beweging der Nederlanden en voor de verzekering, dat de Beweging met nog grootere vastberadenheid het Nederlandsche volk zal voorgaan op den weg der Europeesche en Germaansche solidariteit, die gy my by het begin van het dertiende strydjaar hebt doen toekomen, betuig ik u myn oprechten dank. De Beweging kan er van verzekerd zyn, dat zy op dezen weg vergezeld wordt van mijn beste wenschen en die van het Duitsche volk. Op de centrale bijeenkomst, wel- ke Zaterdag ter gelegenheid van het 12-jarig bestaan der N.S.B. te Utrecht werd gehouden, spra ken de Rykscommissaris, ryks- minister dr. Seyss Inquart en de Leider. Tijdens de rede van den leider, XC.N.FJOtto Fax s). zijn hals met zich dragen. Ouden of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot 15 Jaar een kinderlegitimatiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar b(j t Hoofden van scholen. Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking), Afdeelingsbesturen van het Ned. Roode Kruis. Prijs f 0.10 Minvermogenden kosteloos. BEDRIJFSBESTANDDEELEN IN CAFE’S. Aangifte van bedryfs- en inrichtlngs- bestanddeelen van café’s, bedryven, welke maaltijden verstrekken, als mede huisvestlngsbedryven. De commissaris-generaal voor financiën en eco nomie heeft op grond van artikel 1 sub 8 en van de artikelen 3 en 5 van de metaalverordening (79/1942) bepaald, dat alle café’s, bedrijven welke maaltijden verstrekken en huisvestingsbedrijven hun geheelen voorraad bedryfs- en inrichtings- bestanddeelen schriftelijk moeten aangeven by de bedrijfsgroep hotel-, café-, restaurant-, pensjon en aanverwante bedrijven, Nassau Zuilenstein- straat 22, Den Haag. Welke bedryfs- en inrichtingsbestanddeelen on der de verplichting tot aangifte vallen, is nauw keurig vastgelegd in bijzondere richtsnoeren van de Hauptabteilung Gewerbliche Wirtschaft (Re- ferat Metallmobilisierung). De bedrijfsgroep zendt haar leden deze richtsnoeren met de aan gifteformulieren per post toe. De aangifteformu lieren moeten binnen 14 dagen na de ontvangst ingevuld aan de bedrijfsgroep worden toegezon den. Bedryven, die geen lid van de bedrijfsgroep zijn, moeten binnen 4 aagen na het verschijnen van deze beschikking aangifteformulieren en richtsnoeren bij de bedrijfsgroep aanvragen, daar deze bedrijfsgroep belast is met de behandeling. De bedrijfsgroep gaf in haar op 11 December 1943 verschenen vakorgaan een nauwkeurige toe lichting betreffende de uitvoering van den aan gifteplicht. VERZENDING VAN GELUKWENSCHEN E.D. VOOR KERSTMIS EN NIEUWJAAR. 's-GRAVENHAGE, 13 Dec. De Duitsche kamer van koophandel in Amsterdam deelt ons mede, dat op grond van de verordening van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende het berichtenverkeer met het buitenland (zie verordeningsblad aflevering 8, verschenen 12 Maart 1943, en Nederlandsche staatscourant nr. 52 d.d 16 Maart 1943) de ver zending van gelukwenschkaarten zoomede van postkaarten als ook de vroeger gebruikelijke ge drukte kaarten van firma’s enz. voor Kerstmis en Nieuwjaar naar Duitschland en het niet-vijande- lyke buitenland verboden is. Gelukwenschen in vorengenoemden vorm worden door de controlee- rende instanties aangehouden en vernietigd. in veel erger mate herhaald in Italië. Daar stond Mussolini met zijn zwaï hemden meer dan twin tig jaren. Deze heroïsche figuur, die te groot was voor zijn volk en te zuiver voor een doortrapt cor rupte hofkliek, werd verkocht en verraden door een miniatuurkoning en een eerloozen maarschalk en zou aan de joden in New York als een wild beest uit een dierentuin in een kooi worden uit geleverd ter bespuwing, als Hitlers trouw en de dapperheid zijner evrijders hem niet hadden gered. Zooals wij in 1940 ons voortbestaan als menschen en als Beweging dankten aan Adolf Hitler, zoo dankt ook Mussolini en danken zyn ge trouwe zwarthemden der herboren fascistische beweging hun voortbestaan aan den Führer, die sindsdien onbetwistbaar Leider van Europa is. Na er aan te hebben herinnerd dat de drie jaren van 1940 tot 1943 de Beweging vele moeilijkheden en zorgen hebben geleverd en vele teleurstellin gen gebaard, doch „vij gegroeid zijn in onzen on- verzettelijken wil om het doel te bereiken, waar voor wij in 1931 begonnen zijn: de herleving van ons volk in ons vaderland dat wij lief hebben”, reikte de Leider, daar het hem niet mogelijk was, zelf aan eenige duizenden leden het onderschei- dingsteeken voor onafgebroken lidmaatschap ge durende tien jaren ter hand te stellen, deze onder scheiding persoonlijk uit aan zijn eersten mede werker en plaatsvervanger van Geelkerken, om vervolgens een overzicht van het Wereldgebeuren te geven. Vier maal werd Europa door een vloed golf bedreigd de Hunnen, de Mooren, de Mon golen en de Turken. Met de grootste inspanning is het gevaar gekeerd, doch de bedreiging van thans is grooter dan ooit. Het bolsjewisme is niet anders dan de nieuwe levensvorm van de millioe- nenmassa’s van Oost-Europa en Noordelijk Azië. Stalin is de Djengis Khan en de Attilla van onzen tyd. Hy put uit een reservoir van 200 millloen menschelijke wezens, een enorm grondstoffenpo tentiaal over een onmetelijke ruimte, waar geheel Europa in kan ronddraaien. De Europeesche tech niek is hem door Europeanen en Amerikanen ge leerd. Tienduizenden tanks, vliegtuigen en kanon nen behooren tot zyn wapenen. Men moet toch wel zeer naief zyn om te denken, dat het Sowjet- doel daarin bestaat om het oostelyke randje van Europa te veroveren en toe te voegen aan het on- metelyke Sowjet-ryk. Dat laartoe ongetelde mil- lioenen van zyn onderdanen door hem worden op geofferd. Het is duidelijk en onweerlegbaar, dat de verovering van Europa en Noord-Afrika het eerste doel is, om daarna de wereldrevolutie te voleindigen. De overstrooming van Europa door de Sowjets beteekent het einde van de Europeesche bescha ving, het einde der Europeesche volkeren. Het is daarom de plicht van ieder Europeesch volk mede te werken aan de verdediging van Europa, doch niet alleen is Europa' aiet solidair, maar Engeland heeft zich verlaagd tot springplank van Amerika om den dolkstoot van de joden uit New York toe te brengen in den rug van Europa. Het is een schandelijk verraad aan Europa, dat Engeland bereid is Europa -aan de Sowjets over te leveren. Door dit verraad verliest het zijn imperium aan Roosevelt. Wanneer de Duitsche we'ermacht het tegen de Sowjets zou afleggen, wie zal deze dan verder tegenhouden. De vraag stellen is haar be antwoorden: Nieman^ Germaansche solidariteit. Voor de verkiezingen van 1937 is de N.S.B. ge hoond, omdat zij betoogde, dat zonder haar dit volk geen toekomst meer had. En nu? Als er geen N.S.B. was, zou ze onmiddellijk moeten worden gesticht om op zich te nemen de zorg voor de toekomst van volk en vaderland. Het is deze zorg, die de drijfveer was en is voor al onze handelingen. Den weg vrij maken voor een nieuw Nederland in een nieuw Europa, ziedaar onze roeping. De weg, dien wij hebben te volgen, ligt klaar en duidelijk voor ons; hij is in rechte lijn het vervolg van den weg, dien wij al deze twaalf jaren zyn gegaan. Grondslag is de absolute nood zakelijkheid van de Europeesche solidariteit en die laat zich niet denken zonder de Germaansche solidariteit. In den zomer van 1940 opende de Führer ons daartoe de gelegenheid door de op richting van de Standarte vWestland” der Waffen- SS. Een Nederlandsche weermacht is in den mo dernen tijd maar een óchijn-uitvoering. Wy Neder landers hebben te kiezen tusschen geen weer macht of ons in te schakelen in ’n groot complex. Geen soldaat zijn beteekent op den duur de sla vernij. Het is mijn plicht ons volk daarvoor te be hoeden. En wat de ideëele zijde betreft, wanneer het Duitsche volk in een stryd op leven en dood is gewikkeld met den nieuwen Attilla, dan beslist die strijd niet alleen over Duitschland, maar over ons allen. Wij Nederlanders zijn nooit klaploopers geweest, wy doen aan den strijd mede, militair en economisch. Dit veroorzaakt lijden nu, maar deel hebben aan de overwinning straks. Dit laatste is het blijvende. Het gevaar van het volksverpestende marxisme dat wij haten, al haten wij niet den marxist waarachter het volksvreemde jodendom school werd niet ingezien. Tegen de godloozen-tentoon- stellingen nam een liberalistisch neutrale over heid geen maatregelen, zoodat een troepje jon geren te Utrecht ingreep en op de tentoon stelling daar kort en klein sloeg, waarin de overheid tekort schoot. Voor elders bewezen was, dat het nationaal socialisme aan de macht kon komen en blyven, stichtte Mussert hier de N.S.B., een zuiver Nederl. beweging dus, gegroeid uit de volksziel en gesticht door mannen enkel gedragen door liefde tot het Nederlandsche volk. Geen won der dat duizenden leden toen toestroomden, want het Nederlandsche volk wilde eenheid, slechts de politieke heeren wilden kunstmatig de verdeeld heid in stand houden. In 1935 haalde Mussert dan ook al 8 van alle uitgebrachte stemmen; toen vonden alle partyen elkaar tegen de N.S.B., de terreur kwam, aan onze grondwettelijke vrijheden werd tekort gedaan en in Januari 1944 zal het ook al 10 jaar geleden zyn, dat de bisschoppen het mandement tegen ons uitvaardigden. Wij hebben de strijd met de kerken niet gewild; zij hebben zich te bemoeien met hetgeen er met de menschen n a dit leven gebeuren zal, de nat. soc. bemoeien zich met hetgeen er met hen i n dit leven gebeu ren zal. Deze twee behoefden elkaar niet te bij ten en zouden elkaar ook niet gebeten hebben, als er geen geestelijke heeren waren die ook wereld lijke macht hadden begeerd, het ging bij hen min» der om het Christendom, dan om den Mammon. Tegen hen, die zich echter ernstig en alleen met het hiernamaals bemoeien, zullen wij nooit iets beginnen, want dat is ons heilig, hun in ’t bijzon der die straks van het front terugkeeren. Zij toch weten het dat het bolsjewisme met wortel en tak moet uitgeroeid om niet alleen het Christendom te behouden, maar ook om ons volk naar een waar socialisme te leiden. Sedert de Meidagen van ’40 is een geestelijke revolutie over ons gegaan, als groote volken tegen elkaar optrekken komen de kleine In het gedrang, daar is niets aan te doen. Wij weten ook dat wij tot Europa behooren, als agrarisch land Duitschland als afzetgebied noodig hebben en dat door de vorderingen der techniek Europa één moet worden. Geen Ameri« kaansch proletendom ook kan ons redden. Nu continenten zich vormen, kan en zal alleen het nat. soc. Europa redden. Wil men het socialisme, dap boort men niet thuis aan de zjjd.d van Enge. De fabel van de inlijving. Om deze Germaansche solidariteit den vasten grondslag te geven die noodig is, heb ik mij be kend t"t het begrip Germaansch Führer, hertog, aanvoerder ii den strijd, door in December 1941 den eed van trouv af te leggen aan Adolf Hitler als Germaansch Führer. Dit zal voor velen toen nog onbegrijpelijk zijn geweest. Nu dringt het meer door, dat Hitler de van God gezondene is, die voor het voortbestaan van geheel Europa de verantwoordelijkheid draagt. Na de gebeurtenis sen in Italië is dit duidelijker dan ooit. Het is mij een eer en een voorrecht als religieus voelend mensch, als Leider der Beweging, en als verant woordelijke voor de toekomst van ons Nederland sche volk dit door dien eed van jouw tot uiting te hebben gebracht, nu reeds twee jaar geleden. Door de solidariteit van de Germaansche volkeren zullen de volkeren ieder afzonderlijk niet zwak ker worden maar sterker. Met elkander zullen zij een hooger niveau bereiken. Daardoor bereiken wij voor de natie de vrijheid in gebondenheid, die de eenige ware vrijheid is, n.l. om te kunnen leven naar eigen aard en zich te kunnen ontplooien krachtens de van God gegeven *-alenten. Ik ben er Comb, vanSN keker NIEUWSBLAD (Drtjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leengeld 0.75 per kwartaal bfl vooruit» betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kleze brink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 224* De Rykscommissaris spreekt. Rykscommissaris dr. Seyss Inquart, onder luide toejuichingen het podium betredend, zeide o.m. dat wat 12 jaar geleden wellicht nog den schyn had van een binnenlandschen politieken strijd met het doel een ordening en zuivering van binnen- landsche politieke toestanden te bereiken, thans de voorwaarde is voor een strijd om het bestaan van het Nederl. volk., van het Duitsche volk, van alle Europeesche volken. Het gaat om de laatste grondslagen. Het gaat er om, of wij in onze volks- substantie en in ons volksche en nationale karak ter, die het kenmerk van Europa vormen en die de beteekenis uitmaken van het avondland, de grondslagen behouden, opnieuw veroveren en de toekomst in kunnen dragen, of dat wij zullen wor den overstroomd door machten uit het Oosten of het Westen, die het avondland vijandig zijn gezind. De Zuid-Afrikaansche minister-president Smuts, zeide de Rijkscommissaris voorts, heeft de Nederlanders uitgenoodigd een dominion-ver- houding met Engeland aan te gaan, tezamen met eenige andere der Atlantische randstaten, om hier, by wijze van spreken, een zeker toevluchts oord en tegenwicht te vormen tegen den Sowjet- kolos, die over Europa zal voortschrijden. Ik heb geprobeerd hiervan op een kaart in het normale formaat van een handatlas een indruk te krijgen. Toen zag ik, dat wanneer men de geheele overige Eurazische vlakte bekijkt, men dit randgebied nauwelijks terug kan vinden. Van de kust tot de streek van Arnhem is ongeveer 120 of 140 km en vandaar tot het andere einde van het Eurazische werelddeel 9000 km. De verhouding die de heer Smuts aan u, Nederlanders, derhalve aanbiedt, is de veiligheidsverhouding van 120 op 9000. Ik ge loof dat een dergelijke overweging wellicht toch ook bij de meest verstokte oranjebolsjewieken langzaam de overtuiging zal laten opkomen dat deze verhouding voor de nationale en volksche toekomst van de Nederlanders geen uitzicht biedt. Wijzenc op de lotsgemeenschap, waarin wij ge plaatst werden, zeide spr., dat het zijn schoonste en meest trotsche oogenblik was, toen hij den Führer kon zeggen „Führer, op de Nederlandsche nationaal-socialisten kunt u vertrouwen Nadat spr. gewezen had op het feit dat de kameraden in Nederland in dit eene jaar zeer veel hebben moe ten meemaken, door dat de geheele vyandelijke propaganda zich hier concentreert, terwijl de ha telijkheid van de e’gen landgenooten soms geen grenzen meer kent, dankte hij de Nederlandsche nationaal-socialisten van ganscher harte voor hun onwrikbare houding, om aldus te eindigen „Ka meraden Het jaar 1944, dat tevens het dertiende jaar van uw beweging is, zal niet het gemakke- lykste zyn. Het zal wellicht, wat de uiterlyke om standigheden betreft, het zwaarste jaar worden. Want er behoort niet veel gave der profetie toe, om te constateeren, dat het jaar 1944 het beslis sende jaar van dezen wereldstryd zal worden. Der halve wordt het dertiende jaar het jaar der op de proef stelling voor uw Beweging, het jaar, waarin u zelf het Nederlandsche volk alles moet geven wat ge het slechts geven kunt, want het Neder landsche volk zal dit jaar de leiding en den steun van sterke politiek-bewuste harten noodig heb ben. Ik vergezel u in dit jaar met myn beste wenschen. Weest u er zeker van dat ik in op dracht van den Führer en uit een eigen behoefte des harten, zal doen wat ik maar doen kan, in bewustzyn van onze bloedsverbondenheid, maar vooral uit het gevoel eener diepe en in den stryd beproefde kameraadschap. Mynheer Mussert Ik wensch u voor het ko mende jaar van ganscher harte, namens al myn kameraden, veel geluk en verzeker u de trouwste kameraadschap, die ons, nationaal-socialisten, verbindt”. Rede van den Leider. Nadat de Leider den Rijkscommissaris, op wiens rede een stormachtig applaus volgde, met een handdruk dank had gebracht voor zijn woorden, ram Mussert zelf achter de microfoon plaats na dat hij tevoren minutenlang door zijn enthousiaste aanhangers was toegejuicht en gaf allereerst een overzicht van groei en ontwikkeling van de Be weging, die in 1931 optrad, afkeerig van de kunst matige politieke verdeeldheid en strevend naar het hervinden van de eenheid der natie op de eenig mogelyke basis voor alle goedwillende en eerlijke lieden: de liefde voor volk en vaderland en den wil tot sociale gerechtigheid. Ondanks mis kenning en tegenwerking (ambtenarenverbod) groeide de Beweging, ook ten spijt van de oprich ting van E.D.D. en Oxfordbeweging. Ook kwamen er jaren van taaien en harden verdedigingsstrijd. De waarschuwingen van de N.S.B. werden in de wind geslagen en zij, die de macht uitoefenden, gingen voort ons volk naar den afgrond te drij ven Toen in 1940 de catastrophe kwam, eindigde de Beweging in de concentratiekampen der demo cratie, waaruit Hitlers troepen de nationaal-socia listen hebben bevryd. Bijna negen jaren van stryd voor het welzijn der natie, waren beloond met be dreiging, moord, doodslag en concentratiekampen, Pat was tragisch. Deze tragiek heeft zich dit jaar diep van doordrongen, dat duizenden oprechte menschen in ons vaderland vreezen, dat Duitsch land ons zal willen inlijven als het den oorlog heeft gewonnen. Dit vuurtje wordt aangestookt van Moskou en Londen uit en er wordt voet aan gegeven door een klein aantal Nederlanders, die m.i. de Duitsche nationaliteit behooren aan te vragen. Zy die aan het fabeltje der inlijving gelooven, hebben weinig begrip van het nationaal-socialisme en de voorwaarden verbonden aan de mogelijkheid tot vorming van een Europeesche solidariteit. Een volk levert immers zijn grootste kracht, wanneer het wordt bezield door de geestdrift, voortvloeiend uit zyn nationaal bewustzijn. Daar om is het voor de gebalde kracht van Europa een absolute voorwaarde, dat in elk volk het na tionalisme tot volle ontplooiing wordt gebracht. Eerst dan is zoo’n volk in staat om de maximale bijdrage te leveren aan de Europeesche veilig heid en de Europeesche welvaart. Voorwaarde hiervoor is, dat het volk zich in Europa geborgen moet weten, zooals iedere volksgenoot zich ge borgen moet weten in zijn volk. Elk volk moet zich omringd en gesteund gevoelen door wezen lijke bondgenooten, lotsverbonden volkeren, die zich ten aanzien van de instandhouding en den bloei van ons werelddeel van gelyk gerichte be langen bewust zijn. Wij moeten komen tot een Europa, dat, gelijk de Reichspressechef dr. Dietrich het dezer dagen uitdrukte, cultureel een veelheid, economisch een éénheid en politiek een gemeenschap van zelf standige naties is. Wjj moeten komen tot een soli dair Europa, waarin de samenwerking, gelijk mi nister Goebbels het uitdrukte, op de basis van vrijwilligheid geschiedt. En daaraan voeg ik toe: wij moeten komen tot een lotsverbondenheid van Germaansche volkeren in den vorm van een sta tenbond, een groot Germaansch rijk of hoe dan ook, die allen omvat van Germaanschen bloede en waardoor aan Europa een enorm krachtcen trum wordt gegeven, ’s Leiders bezoek aan den Führer. Velen zullen zeggen: Dat is alles goed en wel, dat gij er zoo over denkt, maar als Duitschland heeft gewonnen, is de meening van den Führer maatgevend. Hoe denkt hij .r over? En hiermede kom ik tot het bezoek aan den Führer, waarvan ik zoo juist ben teruggekeerd. Gij hebt in de kranten de offlcieele mededeeling gelezen, dat de Führer my in zyn Hoofdkwartier heeft ontvangen „voor een vrij langdurig onder houd, tijdens hetwelk de thans hangende vraag stukken in den geest van de vertrouwelijke en hartelijke samenwerking werden besproken”. Dit was de vyfde maal, dat ik den Führer ontmoette. Eenmaal in 1936, voorts in 1940, 1941, 1942 en nu de vorige week. Nimmer heeft een onderhoud met mij plaats gevonden, dat zulk een warmen toon had en zulk een hartelijk karakter. Gjj zyt natuurlijk allen benieuwd te weten hoe ik dr i Führer heb aangetroffen. Welnu, in goede ge zondheid, veel beter dan het vorige jaar en stra lend van den wil om zjjn roeping te volbrengen: Europa voor den ondergang te behoeden. Open en eerlyk heeft hij net mij gesproken, zooals dit ligt in zyn karakter, dat van geen konkelaryen en draaierijen wil weten. Van mijn inzichten en mijn streven, dat is uw inzicht en uw streven, mjjne ge trouwe kameraden, heeft hy ten volle kennis ge nomen en daarmede is hjj het ten volle eens. Ten aanzien van de denationaliseering van Nederlan ders, de grondslag voor inlijving, zei de Führer letterlijk en daarom gebruik ik hier de oorspron kelijke Duitsche woorden: „So kann auch nicht die Absicht bestehen, die Niederlander zu ent- nlederlandern, sondern es kommt darauf an, mlt den übrlgen germanischen Vólkern zu lösen, was gemeinsam gelost werden muss. Wir dürfen den Vólkern an Freiheit nicht nehmen, was genommen werden kann, sonderr möglichst Freiheit lassen”; vertaald in het Nederlandsch: „Zoo kan niet het voornemen bestaan de Nederlanders te denatio- naliseeren, maar het komt er op aan met de ove rige Germaansche volken te volbrengen, wat ge meenschappelijk moet worden gedaan. Wy mogen den volken niet alle mogelyke vrijheid ontnemen, integendeel, wy moeten hun zooveel mogelyk vrij heid laten”. My dunkt, dat is duidelijke taal, vol komen in onzen geest, waarmede wij van gan scher harte instemmen. En wat onze ipvattlngen omtrent de gods dienst- en gewetensvrijheid betreft, ook die heb

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1