De vallende kolos Mussert beëedigt nieuwe formaties van den Landstorm Nederland Vijandelijke doorbraakpogingen ten Noorden en Oosten van Witebsk mislukt. Donderdag 23 Dec. 1943 No. 51 2e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND BELOQNING BOLSWARD EDITIE WEERMACHTBERICHT Roode Kruis Kinderlegitimatiekaart WESTERGOO le 2e persoon 3e die b ij i n het beslag zon- -GKUIUP 3. genooten dan door zijn vijanden wordt bedreigd. Wij beleven in dezen oorlog de langzame ver- orokkeling van het Britsche wereldrijk, dat den een of anderen dag door zijn vrienden en vijanden gemeenschappelijk zal worden verorberd, waarbij men alleen nog niet weet, wie het leeuwendeel zal wegdragen. Ook in Londen vallen stemmen te ver nemen, die de vrees uiten, dat Engeland, ook wanneer het dezen oorlog militair zou winnen, hem politiek zal verliezen. Wij gelooven zelfs te kunnen voorspellen, dat het den oorlog zoowel militair als politiek zal verliezen. 100 cent 7 cent c o n- p a- en soon Bureau: Firma A. J. OS IN GA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward zonder de worden vervolg worden. Door de brandende stad Sjito- mir achtervolgen de Duitsche grenadiers den vtjand. Op der voorgrond een administratiewa gen der Sovjets. (P.K. Scheffler HH/St P s) De Wnd. Gew. Politiepresident, Y. DE BOER. DE AANVALLEN OP BERLIJN. De omvang v..j het levensgevaar moet niet worden overdreven. De correspondent der N. R. Ct. te Berlijn meldt aan zijn blad: De oorlogsomstandigheden hebben ook eenige tie izenden ixeaerlanr'sche arbeiders en studen ten naar Berlijn verplaatst. Het is te begrijpen, dat vooral in de huidige periode van zware aan vallen op ue Rijkshoofdstad de familieleden en kennissen van deze landgenooten zich zeer be zorgd maken en wellicht in angst leven. Nu mag men het gevaar nooit onderschatten, maar aan den anderen kant meenen wij toch op grond van de ervaringen, die wij in de 'afgeloopen maand hebben opgedaan te kunnen zeggen, dat men het gevaar, dat in Berlijn bestaat, evenmin overschat ten moet. Wij bedoelen daarmee natuurlijk het levensgevaar. De mogelijkheden van materieele verliezen laten wij hier buiten beschouwing. Het Engelsche luchtwapen voert zijn aanvallen m hoofdzaak niet brandbommen uit, met explosie ve bommen en luchtmijnen wordt betrekkelijk wei nig geopereerd. Van het standpunt van de aanval lers gezien, ligt dat ook voor de hand. Immers, net gewicht van één zware bom (2000 tot 4000 kg aan flesschen met fosfor (14 kg.) of staaf - brandbommen (1.7 kg.) richt veel grootere ver woestingen aan wanneer deze geconcentreerd wor den neergeworpen daardoor ontstaan de opper- vlakte-branden ten aanzien waarvan de middelen van afweer op den grond voorloopig althans on toereikend zijn gebleken dan zulk een explosief wapen doet. De materieele schade in de Rijks hoofdstad is heel groot. De verliezen aan men- schenlevens echter betrekkelijk gering. De laatste jaren hebben wij hier met talrijke Nederlandsche arbeiders en studenten kennis ge laakt en contact met hen bewaard. Wij hebben het als landgenooten in den vreemde nu met het oog op de gebeurtenissen zoo ingericht, dat wij elkander ten spoedigste na een aanval op de hoogte stellen van onze lotgevallen en van onzen toestand. Van al deze menschen is er tot dusver "elukkig niet één verloren gegaan of zelfs gewond geraakt. Ook hebben wij van hen zij wonen in verschillende stadsdeelen niets vernomen van het verlies van een landgenoot uit hun directe om geving. De omstandigheid, dat men in de Rijkshoofd stad niet verrast kan worden door de aanvallende vliegers er ligt gewoonlijk 15 tot 25 minuten tusschen het alarmsignaal en het begin van den aanval maakt het mogelijk, dat men bijtijds dekking zoekt. Studenten en kantoorbedienden, voor zoover zij particulier wonen, maken uiter aard gebruik van den schuilkelder onder de hui zen. De sch”ilplaatsen voor de arbeiders in de fabrieken er iok voor hen in de kampen zijn in het algeme - goed. Volkomen veiligheid voor het BEKENDMAKING. Extra-keuringen Waffen-SS en Landstorm Nederland. Het SS Ersatzkommando deelt mede: Om aan de ve’ aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Januari mg een extra keuring voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij bet Er satzkommando Korte Vijverberg 5, Den Haag, van 1014 uur. Alle inlichtingen omtrent dienstneming in de Waffen SS of Landstorm Nederland geven de Ersatzkommando’s Den Haag, Korte Vijverberg 5; Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Groningen, Heerestraat 46; Heerlen, Saroleastr. 25. Kosteloóze spoorwegbiljetten kunnen eveneens bii de bovengenoemde adressen worden aange vraagd. die meent zoodanige aanwijzingen te kunnen verstrekken, kan deze ter kennis brengen van elke Nederlandsche of Duitsche Politie- instantie, met verzoek deze door te geven aan den Groepscommandant der Marechaussee te Ooster- wolde. tebsk mislukten herhaalde doorbraakpogingen van den vijand in zware wisselvallige gevechten. Plaatselijke penetraties werden opgeheven of af- gegrendeld. Op eenige penetratieplaatsen wordt nog gestreden. De bolsjewieken verloren in dezen sector 20 pantserwagens^ Ook ten noordwesten van Newel werden felle aanvallen van den vijand afgeslagen. Uit het hooge noorden wordt levendige weder- zijdsche activiteit van stoottroepen gemeld. Ver- kenningsaanvallen der bolsjewieken mislukten onder zware verliezen voor den vijand. In Zuid-Italië verzwakten de vijandelijke aan vallen aan de Adriatische kust weer. Vrij zwak ke aanvallen in den sector van Ortona werden afgeslagen. Aan de rest van het front verliep de dag, behalve vergeefsche vijandelijke stoottroep- bedrijvigheid, rustig. In de wateren vah Sicilië hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen twee vijandelijke koopvaarders van middelbare grootte met bomtreffers zwaar beschadigd. Afzonderlijk vliegende vijandelijke toestellen hebben in den afgeloopen nacht bommen gewor pen in West-Duitschland. Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 21 op 22 December storingsaanvallen gedaan op Zuidoost Engeland. allerergste geval, b.v. een vollen treffer van een luchtmijn, bieden zij natuurlijk niet. Het gevaar in dit opzicht is echter, gemeten naar de groote uitgestrektheid van het gebied dat wordt aange vallen, miniem. De arbeiders, ook de buitenlan ders, zijn gedwongen tijdens alarm in de schuil- gëlegenheden te gaan. Het is dus niet mogelijk, dat lichtzinnigen, zoo die er nog mochten zijn, zich hieraan onttrekken. Voor groote ongerustheid is dus geen aanlei ding. BERLIJN, 16 Dec. (D.N.B.) R(jksminister dr. Goebbels voorspelt Engeland, dat het dezen oorlog zoowel militair als politiek verliezen zal. Hij schrjjft in het hoofdartikel in het weekblad „Das Reich” onder het opschrift „De vallende kolos” o.a.: Engeland zal binnen afzienbaren tijd een inva sie in het Westen moeten probeeren. Daar Roose velt voor een verkiezingscampagne staat, waarin iedere doode Amerikaansche soldaat op zijn minst honderd of zelfs duizend stemmen tegen hem zal uitbrengen, zal Engeland zelf den bloedigen last van dezen offergang moeten dragen. De invasie zal mislukken, maar, naar wij Churchill kennen, pas wanneer Engelands troepenreserves zijn uit geput en uitgebloed. Dat is de Britsche nederlaag op het slagveld, die op den voet zal worden ge volgd door de Britsche nederlaag in de wereld politiek. Deze vooruitzichten, zoo vervolgt dr. Goebbels, zijn voor Engeland alles behalve verlokkend. In tegenstelling met vele andere oorlogen, die de Engelsche plutocratie over Europa heeft gebracht, moet het Engelsche volk ditmaal zelf het gelag betalen. Zwarte dagen breken daarmede voor het Britsche wereldrijk aan. Eindeloos leed zal het komende jaar over ontelbare Britsche gezinnen komen. Dat zou nog te dragen zijn, wanneer het land er door werd gediend en er een nieuwe toe komst door zou worden geopend. Doch het tegen deel zal het geval zijn. Het Engelsche volk, toch al numeriek het kleinste der oorlogvoerende lan den, zal daarbij zijn manlijke krachten door bloed verlies inboeten en vriend en vijand zullen zijn lot voor kennisgeving aannemen. Deze oorlog zal meer dan een beslissing bren gen. Hij vormt een totalen ommekeer in onze tot nu toe gehuldigde opvattingen en voorstellingen der verdeeling van de wereld. Hij is in den waar- sten zin een revolutionnaire oorlog, en het wereld beeld zal, nadat hij zal zijn afgeloopen, bijna niets meer gelijken op dat, toen de volken den oorlog begonnen. Wij staan aan het begin, Engeland aan het einde. Wjj zullen omhoog komen. Engeland zal v <illen. De Zuid-Afrikaansche premier heeft onlangs reeds gezegd, dat Engeland zijn imperiale wereld- positie aan de Vereen. Staten zal afstaan en dat Europa onder heerschappij van den Sowjet-Rus- sischen kolos zal komen. Het was kenmerkend, dat onder het communiqué van Teheran Chur chills handteekening geheel onderaan stond. Deze plaats neemt Groot-Brittannië ook in de natuur lijke rangorde in. Smuts was slechts zoo voorba rig dit openlijk uit te spreken. Kort en goed, En geland staat thans voor het alarmeerende feit, dat het in plaats van voor Dantzig voor zijn leven vecht, dat nog meer door zijn vrienden en bond- Twee SS-pantsergrenadiersregimenten ontvangen Nederlandsche namen. Zondagmorgen heeft Mussert op het terrein van een kazerne in het Zuiden des lands opnieuw eenige honderden leden van den Landstorm Ne derland beëedigd. Onder de officieele gasten bevonden zich heer- banleider Meulenberg en stafleider Quispql van den Nationalen Jeugdstorm. Te kwart voor elf meldde de commandant van den Landstorm, Oberführer Knapp, de aangetre den eenheden aan den Befehlshaber der Waffen SS, SS Gruppenführer Demelhuber, die in aanslui ting hierop de troepen inspecteerde. Even later kondigde trompetgeschal de komst van den Lei der en Obergruppenführer Rauter aan. Gruppen führer Demelhuber meldde de troepenonderdeelen aan den Leider, die daarop in gezelschap van Obergruppenführer Rauter langzaam het front afschreed, terwijl de stafmuziek van het wacht- bataljon Amersfoort marschmuziek ten gehoore bracht. Daarop zette Gruppenführer Demelhuber de be- teekenis van den eed uiteen. Duizenden Nederlan ders in de formaties der Waffen SS, riep spreker uit, zijn u reeds voorgegaan, alsmede honderden kameraden in den Landstorm Nederland. Zij za gen een Adolf Hitler, den Führer aller Germanen, die er recht op heeft Germaansche trouw te vra gen, nu het om zijn of niet zijn van Germanje gaat. De Nederlanders, die naar het Oosten gin gen, hebben de in hen gestelde verwachtingen niet beschaamd; in hen leeft de roemrijke geschiede nis van dit volk voort, dat in het verleden zoo vele groote en dappere mannen heeft voortge bracht. Uit waardeering daarvoor heeft de Führer be sloten de SS-pantsergrenadiers-regimenten 47 en 48, die deel uitmaken van de SS-pantsergrena- diersdivisie „Nederland”, resp. de namen „gene raal Seyffardt” en „de Ruyter” te verleenen. De dag zal komen, zoo besloot spreker zijn rede, waarop de vijand zal pogen vasten voet te krijgen in het Westen. Om wille van uw land en volk, en daarmede van Europa, zult gij in dat ge val uw soldatenplicht in eer en trouw vervullen, zoo'’- uw kameraden in het Oosten het doen. Hierna verzocht spreker den Leider tot de eeds- afneming over te gaan. Mussert ving zijn rede aan met cr op te wijzen, dat vele soldaten, die hier staan aangetreden, de worsteling van 19141918 voornamelijk uit de ge schiedenisboeken kennen. Daarom kan er niet ge noeg op worden gewezen, dat de wereldoorlog in 1918 geen einde vond, maar slechts met andere middelen werd voortgezet. De komende vrede moet de wereld en in het bijzonder Europa voor de herhaling van zulk een ramp bewaren. Waren wij in 19141918 zoogenaamd neutraal, al moes ten wij dan links en rechts de noodige schoppen in ontvangst nemen, thans zijn wjj volledig in den strijd ingeschakeld nu de oorlog, die in 1914 be gon, in zijn laatste beslissende phase is getreden. Gij hebt de verdediging van ons vaderland op u genomen, aldus de Leider. Gij hebt gebroken met een valsclie neutraliteit, die net Nederland van gisteren er toe bracht, het kostbare, reeds gereed liggende geschut voor de pantsertorten van Vlis- singën én Kijkduin voor een appel en eer ei aan een jood te verkoopen. omdat Engeland de ver dediging van de Nederl. kust niet wenschte. xegenover deze geestesgesteldheid stellen wij kort en krachtig een weerbaar Nederlandsch volk. Soldaat of slaaf is de keuze, waarvoor ons volk in dit uur van Europa’s lotswende is gesteld. Wanneer wij wetei en faelooven dat Nederland zal herrijzen ondanks de duizenden die nog tegen over ons staan dan putten wij dit geloof uit het feit, dat in Waffen-SS, Panzergrenadiersdivi- sie Nederland en den Landstorm, Neerlands zonen weer soldaten worden, en dan vooral goede sol daten. Van de groote Germaansche weermacht, die eens komen moet, zal Nederland een eervol deel uitmaken. En waar het thans zonneklaar duide lijk is, dat het genie Adolf Hitler de volle ver antwoordelijkheid voor Europa’s lot en leven draagt, zult gij er in uw latere leven terecht trotsch op kunnen zijn tot de eersten, le pioniers te hebben behoord, die aan hem den eed van trouw hebben afgelegd. Plechtig weerklonk na deze woorden, nagezegd door honderden jonge Nederlandsche kerels, de beide vingers van de rechterhand ten eed gehe ven, over het veld de eedsformule: „als lid van den Landstorm Nedeilana zweer ik u Adoli Hit ler, Germaansch Führer, trouw en dapperheid. Ik beloof u en den door u aangewezen meerderen, ge hoorzaamheid tot in den dood. Zoo waarlijk helpe mij God almachtig”. Tenslotte betrad Obergruppenführer Rauter het spreekgestoelte om te spreken over den storm, die c er gansch Europa gaat. In een strijd om zijn of niet zijn nadert ons werelddeel het uur eener groote beslissing. Juist nu' villen wij sterk zijn en tot het uiterste onzen plicht vervullen. Mocht de vijand in het Westen komen om zijn anti-Europee- sche politiek met geweld van wapenen door te zetten: hij zal ons bereid vinden, koste wat het koste. God heeft ons den Führer geschonken. Hij is onze garant voor de overwinning. Aan het slot van zijn korte, kernachtige rede, noodigde Ober gruppenführer Rauter de aangetreden soldaten uit in te stemmen met den ouden strijdroep: Adolf Hitler, Sieg Heil waaraan met zeer groote geest- dri-t werd voldaan. Ten besluite van de plechtigheid werden de v Jksliederen gezongen. BEKENDMAKING AAN ALLE BEZITTERS VAN MOTORVOERTUIGEN. Op grond van de door den gevolmachtigde van den Führer voor gebruik en registratie van mo torvoertuigen uitgevaardigde beschikking en in overeenstemming met den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied en den Wehr- machtbefehlshaber in Nederland, worden door de bevoegde instanties maatregelen ten uitvoer ge legd, waarvan het doel is een regeling te treffen voor het gebruik en de registratie van motor oer- tuigen. O.m. kr jgt iedere bezitter van een motor voertuig in de eerstvolgende dagen via de be voegde rijksverkeersinspectie formulieren, welker nauwgezette invulling in alle opzichten verplicht gesteld wordt. Een onachtzame, resp. onware beantwoording van alle vragen, resp. niet-tijdig terugzenden der formulieren, wordt als sabotage beschouwd en brengt, ongeacht andere straffen, confiscatie zon der schadeloosstelling van het motorvoertuig met zich mede. Ten aanzien van het gebruik van motorvoer tuigen wordt herinnerd aan de verplichting tot Vil _l_v EILANDEN VAN G1X.B1 ONTRUIMD. TOKIO, 20 Dec. (D.N.B.). Uit een uitzending van den Japanschen omroep blijkt, dat volgens een mededeeling van het hoofdkwartier van 20 December het uit 3000 mariniers bestaande Ja- pansche garnizoen van de eilanden Tarawa en Makin is teruggenomen. Sedert 20 November had dit garnizoen zich dapper geweerd in hevige ge vechten met een vijandelijke overmacht van 50.000 man. vinden? Den Duitschen militairen interesseert deze agitatiethese der Engelschen dan ook in het geheel niet. Hun interesseeren uitsluitend de .ge gevens, die de Britsche oorlogvoering biedt voor bepaalde Duitsche tegenmaatregelen. Men moet er zich in Engeland wel van bewust zijn, dat de aan haling van het bericht van „Exchange Tele graph” in dit verband volstrekt niet een theoreti- che constateering beteekent zonder meer. Neen, men moet er zich in Engeland ter dege van be wust zijn, dat de bevoegde Duitsche instanties een en ander nuchter conslateeren in het besef, dat dergelijke aanvallen van den vijand, zooals hij die hier zelf schildert, steeds meer rechtvaardigheid verleenen aan de Duitsche vergelding, en dat de Duitsche vergeldingssiag van grooten stijl, dien men op het Britsche eilaild tegemoet kan zien, binnen atzienbaren tijd een feit zal worden. United Press ziet de Duitsche vergelding reeds plastisch voor de Engelsche huisdeur en uit ver moedens over het nieuwe Duitsche wapen dat daarbij gebruikt zal worden. Volgens dit Ameri kaansche persbureau zou hierbij gebruik gemaakt worden van een „enorm raketkanon”, dat aan ruwe olie zijn beweegkracht ontleent. Voorts zegt dit persbureau, dat de voorbereidingen voor den Duitschen tegenslag reeds in vollen gang zijn, zoowel in Noord-Frankrijk als in Duitschland zelf. Ten aanzien van de uitwerking van het nieuwe Duitsche wapen vermoedt United Press, dat deze zich uitstrekt tot een kring van niet minder dan 50 vierk. km., hetgeen verklaard moet worden door den aard van de lading. Het spreekt vanzelf, zoo besluit Martin Hallens- leben zijn uiteenzetting, dat men zich van Duit sche zijde om begrijpelijke redenen onthoudt van het innemen van eenig standpunt ten aanzien van de gegevens van United Press. Door het oorlogsgeweld Diep in zwijm neergeveld Bracht men het kind snel naar veiliger dreven. Door 't bewijs dat men vond Kon men V toen terstond Het bericht van zijn redding doen geven. Ouden ofeoogden, rraagt voor Uw kinderen tot IS jaar een kinderlegitimatiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgkaar blji Roofden van scholen. Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking). Afdeelingsbesturen van het Ned. Roode Kruis. Prijs f 0.10 Minvermogenden kosteloo* Voor 4900 laagsche kinderen or ganiseert Winterhulp Nederland deze week een Kerstfeest. Tij dens een der feesten in den Haag- schen dierentuin doet de Kerst- man onder groote vreugde der je.ugd zijn rondgang door de zaal. (C.N.F./Meijer Pax s) het bijhouden van rittenboekjes en het bij zich hebben van de vereischte opdracht voor den rit voor lederen afzonderleken rit benevens van de rijvergunning. Motorvoertuigen, tróle zonder de vereischte pieren worden aangetroffen, zullen in het vervolg in genomen Bezitters, resp. gebruikers worden herinnerd aan het verkoopverbod van motorvoertuigen der vergunning van de bevoegde instanties. Der Bevollmachtigte des Führers für Kraftfahrzeugeinsatz- und erfassung Beauftragter m den Niederlanden. Gez. Dr. Aran. Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drjjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward, Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leengeld 0.75 per kwartaal b(j vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Klezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K 22« UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 December. Het opperbevel der weermacht maakt bekend Aan het noordelijk Krimfront is een aanvallend sovjetbataljon ingesloten en vernietigd. Nieuwe hevige aanvallen van den vijand op het bruggenhoofd van Nikopol en het front ten Zuid westen van Dnjepropetrowsk bleven zonder re sultaat. Ten Zuidoosten van Kirowograd rukten onze troepen verder op. Van 5 tot 21 December wer den alleen in het ressort van één hier aanvallend legercorps 1300 gevangenen binnengebracht, 274 pantserwagens en 306 kanonnen vgn allerlei soort, benevens talrijke andere wapenen buitge maakt of vernietigd. In het gebied ten Noordoosten van Sjitomir weerden onze troepen sterke vijandelijke tegen aanvallen af en vernielden 37 pantserwagens der bolsjewieken. Ten Noordwesten van Resjitza leidde een eigen aanval in moeilijk terrein, na het overwinnen van taaien tegenstand der bolsjewieken tot het slui ten van een bres in het front Het grootste deel van een vijandelijke garde-infanterie-divisie werd daarbij verslagen. Talrijke gevangenen en om vangrijke buit werden binnengebracht. In het gebied ten noorden en oosten van Wi- In den voormiddag van 14 December 1Ö43 te omstreeks 6.00 uur is te Weper onder Ooster- wolde, gemeente Ooststellingwerf, door een uit twee man bestaande Marechaussee-patrouille staande gehouden een viertal wielrijders, komende uit de richting Veenhuizen. Aangezien twee der wielrijders in overtreding waren, werden deze naar hun persoonsbewijzen gevraagd. Uit het hierop gevolgde gesprek bleek toen, dat geen der wielrijders in het bezit was van een persoons bewijs. Plotseling haalden de wielrijders vuurwa pens te voorschijn, waarna een vuurgevecht ont stond tusschen de Marechaussee-patrouille en de wielrijders. Hierbij Wijrd een Opperwachtmeester door een schot in den buik getroffen. Hierop na men de wielrijders de vlucht. Het is niet uitge sloten, dat een der wielrijders ook is gewond. Bij het onmiddellijk ingestelde onderzoek is gebleken, dat een rijwiel, vermoedelijk afkomstig van een der staande gehouden wielrijders, terzijde van den weg is gevonden op oiigeveer 1 k.m. westelijk van de plaats waar het vuurgevecht had plaats ge vonden. Het signalement van dit rijwiel luidt als volgt: Merk Burgers E.N.R. Model Standaard, Frame nummer 25203. Groen gebiesd. Zwart celluloid stuur, waaraan het rechter handvat ontbreekt. Burgers city-zadel, bagagedrager, zwarte zeildoe ken jasbescaermer, houten trappers, zwarte E. N.R. kettingkast, waarover nikkelen beugel, rub ber spatlap, Burgers bel, jlectrische rijwiellamp, merk „Hacel” met E.N.R. dynamo, voorvork, rij- wielslot, terugtraprem, zwarte z.g. eenheidsban- den, waarvan de voorband zoo goed als nieuw. Het voorwiel is zoo goed als nieuw en voorzien van een dubbele oranje-gele bies. Op het achter- spatbord een koperen plaatje bevestigd, waarop vermeld: „Rijwielhandel E. Reurich, Veendam”. Aan het sUug’r bevinden zich 17 touwtjes waaraan labels voor verzending hebben gezeten. Aan het achterspatbord zit een groen papiertje van een rijwielstalling, genummerd 11 met daaronder de letter D. Het signalement van de onbekende wielrijders, die opgaven te komen uit de richting Veenhuizen en de bedoeling te hebben naar Wanneperveen te willen reizen, is ongeveer als volgt: persoon Ongeveer 1.70 m. lang, kort gezet postuur, lage hals, ongeveer 21 jaar oud, gezonde kleur, zwart haar, rond gezicht, blootshoofds, droeg lange broek en blauwe ga bardine overjas; Ongeveer 1.80 m. lang, flink pos tuur, droeg hoed en grijze overjas met lange broek; was waarschijn lijk de aanvoerder; 4e per- Ongeveer 1.75 m. lang, circa 23 5. 25 jaar oud, grijze overjas met donkere gleufhoed, droegen been kappen of laarz -n, een hunner had een smal gezicht. De Wnd. Gew. Politiepresident te Groningen looft een belooning uit van ƒ5000.(vijfduizend gulden) aan een eder, die aanwijzingen kan ge ven, die lelden tot aanhouding van de onbekende daders. Ieder, VERMOEDENS OVER HET DUITSCHE VERGELDINGSWAPEN. BERLIJN, 19 Dec. (D.N.B.) Het Engelsche persbureau „Exchange Telegraph” heeft een be richt verspreid over de tactiek van den jongsten EngelschAmerikaanschen terreuraanval op de Rijkshoofdstad, waarin concreet wordt vastge steld, dat als gevolg van gebrek aan zicht door het dichte wolkendek, de aanvallende formaties bommenwerpers Donderdag j.l. haar bommen eerst welbewust lukraak hebben uitgeworpen op de woonwijken der Berlijnsche bevolking. Eerst konden de bommenwerpers hun doelen niet vin den. Pas na het uitwerpen van een groot aantal brandbommen werden zij zichtbaar, waarna meu ze door het neerlaten van lichtfakkels nog heeft moeten markeeren. Martin Hallensleben, de militaire correspondent van het D.N.B., acht dit Engelsche bericht zeer opmerkelijk met het oog op den komenden Duit schen vergeldingssiag. Hij schrijft: „Geen uitla ting van Engelsche zijde in de laatste maanden is, wat de oorlogvoering der Engelschen en Ameri kanen in de lucht betreft, zoo verhelderend ge weest als deze. Het bericht gaf gedetailleerde bij zonderheden van de methode, waarmede men aan Britsche zijde gelooft, den oorlog toch nog een beslissende wending te hunnen gunste te kunnen geven, en zet daarbij alle gereserveerdheid aan den kant, die anders aan de officieuze publicistiek is geboden. De schildering op zichzelf zegt den bevoegden Duitschen militairen instanties niets nieuws. Dat zij echter van Engelsche zijde thans gegeven wordt, onmiddellijk in aansluiting op de bewering van Sherwood, den onderstaatssecretaris in het Britsche ministerie van Luchtvaart, volgens wel ke men uitsluitend militaire doelen bombardeert, acht men te bevoegder plaatse in Duitschland even verhelderend als opmerkelijk. Hierin ziet men de tegenover de wereld afgelegde bekentenis, dat de Engelschen hun bommen in het wilde weg neersmijten, om pas in den gloed van brandende woonwijken hun z.g. doelen te kunnen vinden. Met behulp van „Kerstboomen”, zooals ’t „Chris telijke” Engeland de lichtfakkels noemt, heeft men de brandende binnenstad van Berlijn in 32 vier kanten afgestoken, en toen het bombardement op de „militaire Aelen” geopend, zooals in het En gelsche berichW/erder beweerd wordt. De Duitsche vergelding. Militaire doelen in de binnenstad van Berlijn? Hier, waar zich naar den Engelschen heel goed bekend is, geenerlei wapenindustrie, wel echter tallooze onvervangbare cultuurmonumenten be- BRITSCH—AMERIKAANSCHE VERLIEZEN IN ITALIË. BERLIJN, 17 Dec. (D.N.B.). De door den Brit- schen minister va buitenlandsche zaken, Eden, in het Lagerhuis medegedeelde cijfers betreffende de Britsche en Amerikaansche verliezen op het Italiaansche vasteland in den tijd van 3 Septem ber tot 23 November betreffen ca. 10.000 gewon den, ruim 3000 vermisten en 3200 dooden. Een na der onderzoek dezer cijfers wijst uit zoo ver neemt het D.N.B. dat Eden hierbij alleen de verliezen der Engelschen uit het moederland heeft genoemd, doch niet de zware verliezen der Canadeesche, New-Foundlandsche, Nieuw Zee- landsche en Indische eenheden in Zuid-Italië. Uit betrouwbare mededeelingen van gevangen genomen Britsche officieren blijkt, dat de verlie zen der Britsche hulpvolken sedert het begin der gevechten op het Italiaansche vasteland alleen aan gesneuvelden ten minste 22.500 man, en aan gewonden ca. 60.000 bedragen. Ook omtrent de Amerikaansche verliezen In Italië heeft Eden zich zeer gereserveerd uitge laten. Terwijl de door hem gegeven cjjfers betref fende de gevangenen bijna nauwkeurig overeen stemmen met het aan Duitsche z'jde getelde aan tal, noemt hij nauwelijks 10 der gesneuvelden en slechts een fractie van de gewonden, de 12.000 Amerikaansche soldaten, die tijdens het transport naar Italië rijn verdronken, worden in het geheel niet vermeld, aangezien zij niet op het vasteland zijn gesneuveld. De gevallen Amerikaansche sol daten van de bloedige gevechten in het gebied van Salerno zijn naar het schijnt jvenmin opgenomen in de cijfers van Eden. Gevangengenomen Amerikaansche officieren be cijferen de totale verliezen der Ame .kaansche troepen van 3 September tot 23 November op ten minste 50.000 man, waarvan ca. 21.000 zijn ge sneuveld en 23.000 gewond. Het totale verlies der Geallieerden sedert het begin der gevechten op het Italiaansche vasteland bedraagt derhalve 150.000 man, waarvan ca. 50.000 Amerikaansche soldaten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1